<= Index
<= Zpět
(?)
www.astrolozka.cz (link)
Obsah
Předchozí
27
28
29
30
31
32
33
34
35
36
37
38
39
40
41
42
43
44
45
46
47
Další
-
nov 6.10.
1300 otázku odeslal(a) Monika Kopr. v Úterý 8.Října 2002 13:49:35
Píšu jen co mně napadlo k tématu novu. Je poznamenán hledáním smyslu života, hledánímdalších cest jak dál. Pluto v 12.d., nás nemilosrdně dostrká - budenme-li se vzpouzet- do stavu "smrti" nebo nebyhnosti abychom mohli přetřídit v sobě vše přetřídit a nepotřebné zanechali minulosti.
Proč toho nevyužít?
Pokud to zvládneme Venuše nám třeba umožní vytvořit - ztvárnit spolu se Saturnem - něco pěkného z čeho budou mít radost i jiní.
Přeju hezký den všem
-
Re: nov 6.10.
1 odpověď odeslal(a) Axmannová ve Středu 9.Října 2002 11:31:51
Moniko, s těmi domy je to obtížné - platí pro určité místo, leda bys zadávala nodální domy (rovné od plusového uzlu), ale pak by ten Nov byl v 5.domě, provázaný s Plutem (8.) a Jupirem (3.) do Malého harmonického trojúhelníku, no a také je vrcholem Rádla – JU op. Neptun(11.). Celkově to vypadá na možnost uváženějšího, citlivějího i šťastnějšího vykročení k dalším malérům (pardon – změnám). lj
-
Re: nov 6.10.
2 odpověď odeslal(a) Ondřej v Úterý 29.Října 2002 16:08:33
Až včera jsem se z tisku dozvěděl o jedné pozoruhodné ´maličkosti´, zajímavé z mundánního hlediska, která proběhla tento den. Mám ale dojem, že otázka byla původně myšlena hlavně z osobního hlediska (?)
Ondřej
-
Re: nov 6.10.
3 odpověď odeslal(a) Axmannová v Úterý 29.Října 2002 22:46:45
Ondro, o čem to je - naznačuješ, nenapíšeš? LA zdraví OI!
-
Re: nov 6.10.
4 odpověď odeslal(a) Ondřej v Úterý 29.Října 2002 23:18:52
Dobře, napíšu zítra. Teď u sebe nemám dost podkladů, neb jsem v internetové kavárně, odkud jsem v nedočkavosti navštívil Fórum.
OI zdraví LA
-
Re: nov 6.10.
5 odpověď odeslal(a) Ondřej ve Středu 30.Října 2002 10:38:13
Dne 6. 10. 2002 byl ve Vatikánu při kanonizační mši svatořečen Julián Mariano Escríva de Balaguer, pouhých 27 let po své smrti. Rychleji než Escríva byl svatořečen už jen Svatý Antoníček (Paduánský) – 11 let po smrti, ale to bylo ve 13. stol., kdy pro kanonizaci neplatila žádná pevná pravidla. Okrajová událost, namítne možná leckdo – pokud se blíže nepodíváme, kdo byl jmenovaný světec.
Escríva je zakladatelem jednoho z nejkonzervativnějších uskupení uvnitř katolické církve, Prelatury svatého Kříže a Díla Božího, zvaného krátce Opus Dei. Toto hnutí, založené v r. 1928 bylo po dlouhá léta úzce svázáno s frankistickým režimem ve Španělsku a hybnou pákou jeho ekonomiky, jehož vliv postupně přerostl i význam fašistické strany falangy(!) Členové Opus Dei hráli a stále hrají rozhodující roli v ekonomice a bankovnictví Vatikánu, kde se v souvislosti s tímto hnutím hovoří o svaté mafii, peroucí peníze z těch nejpodezřelejších zdrojů. Platí za důsledné odpůrce liberalizované církve, obnovuje flagelantství, názor na zrušení celibátu je přirozeně jednoznačně odmítavý. Svatořečení Escrívy je jasným signálem , že v okolí papeže Jana Pavla II. zvítězilo krajně konzervativní, fundamentalistické křídlo. Komentátoři s jistou nadsázkou píší, že 6. 10. 2002 dobyli Španělé Řím. Takže máme novou protireformaci a definitivní potvrzení toho, komu se církev klaní – zda Bohu nebo penězům. Jinými slovy lze říci, že je to vyvrcholení vnitrocírkevního puče.
Uvedené datum je časově blízké „téčku“, o kterém se zde na stránkách Fóra tak bouřlivě diskutovalo, zvláště v souvislosti s pumovým útokem na západní turisty na Bali. Tím nechci říci, že spolu obě události souvisí, ale obě dvě na mne přece jen působí jako zhoupnutí symbolického vahadla téčkem symbolizovaného. Přiznám se, že více do hloubky tomu zatím nerozumím a navíc mám zábrany analyzovat příliš události spojené s takovým utrpením. Přesto však si nelze nevšimnout, že Saturn v onom téčku, který je na 30. stupni Blíženců odpovídá Sabiánskému stupni ´Krásky předvádějící se na pláži…´, stupni, který je zároveň symbolem konce a naplnění jednoho dílčího cyklu zvěrokruhu. A Luna v opozici, tj. na 30. st. Střelce odpovídá symbolu ´Papež žehná věřícím´. Obě výše diskutované události, tj. podivné svatořečení v Římě a neméně podivný pumový útok na Bali spojuje přinejmenším jediné – že jsou krutými karikaturami významu odpovídajících Sabiánských symbolů.
Ondřej
-
Re: nov 6.10.
6 odpověď odeslal(a) LA ve Středu 30.Října 2002 21:58:13
-
Ještě jednou k 11.10.2002, 16:07 UT
7 odpověď odeslal(a) Axmannová ve Středu 30.Října 2002 22:00:17
Jdou: Uran, ten garážmistr, co stále testuje hustoměrem pohotovost při aplikaci přírodních zákonů
a Neptun – klíčovým slovem je učinění vize (!)
a Pluto – tak snadno získaná závislost…
až potkají Saturna, ten praví: „SHOW skončila“ (k té Luně - zosobněné uctívání)
anebo
právě plešatým Marsem, co se chápe moci, Merkur, jak lidský jedinec, učiněn byl svatým.
Do toho Jupiter zas touží po sebeaktualizaci (jen nechte duši, aby se projevila?) –
- zastavila se Venuše (dívčí tvář náhle proměněná úsměvem) i Saturn (při stanovení společenských norem) proti Luně.
Na které právě žehnal papež věřícím…
Opodál, jen málo provázané, vydechuje Slunce: mysleme třeba na Robina Hooda: co může znamenat na této úrovni?
Volně pro potěšení vykradeno z Astrologické Mandaly. LA
-
Re: nov 6.10.
8 odpověď odeslal(a) Turnovský ve Středu 30.Října 2002 22:29:18
Zajímavé: tenhle nov se odehrál na 13 Vah 02 a stejně tak fáze Saturna s Plutem je 194° Člověk odpočívající za horkého poledne. Fašizace světa je na dalším postupu, viz to co se stalo v Moskvě: Putinovo poselství, 14°Vah (maňana-mám ji na asc, chacha) odpočiňte si (čili vzdejte to) když vás nezabijou teroristi tak vás zabijeme my, vaši osvoboditelé, za potlesku civilizovaného světa. Už jsme to jednou poznali, Pluto přecházel ze 8°na 9° 10. května 1945. Svatořečení Ondro není známkou toho, že Vatikán miluje peníze, ale toho, že miluje moc. Jak říkala jedna sovětská historka, největší spisovatel je Orwel a i ten ví hovno. Má to snad znamenat, že se máme bát toho, že kde se sejde víc lidí jak 2, hrozí fašismus? Je snad tato vize příliš temná? Obávám se, že budoucnost je temější. Turnovský
-
Re: nov 6.10.
9 odpověď odeslal(a) Ondřej ve Středu 30.Října 2002 22:58:37
Ten vložený horoskop je pěkný, i ta poezie k němu, místy až nadmíru výstižná. Jinak – zajisté jde Vatikánu o moc – teď jen jaksi mnohem zjevněji. O penězích jsem se zmínil proto, že jaksi s největší zřetelností indikují modloslužbu. A k tomu moskevskému divadlu – vždyť taky Bush Putina pěkně pochválil. Chtěl jsem ale hlavně zdůraznit – všímejme si možná ještě víc novoluní v těchto souvislostech. Vrátím-li se k 11. září, novoluní bylo tuším 19. srpna, kdy probíhal rusko-americká jednání o smlouvě ABM – omezení protiraketové obrany. 22. srpna vystoupil mluvčí americké strany a poprvé veřejně vyhrozil, že Spojené strany tuto smlouvu jednostranně vypoví. Pak (srpen/září) následovaly rozsáhlé britsko-americké manévry ve vodách kolem Afghánistánu a pak teprve osudná newyorská dvojčata. Neřeknu asi nic nového, že novoluní prozradí víc, o co jde v pozadí – jsem přesvědčen, že zde šlo o vytvoření podmínek k vojenskému ovládnutí kosmického prostoru, absolutnímu, se vším všudy – tedy i světské moci. Tak jako ve Vatikánu zřejmě šlo o ovládnutí moci církevní. Ono to všechno zní banálně, povědomě, z dob minulých staletí. Ty ale neměly prostředky k dotažení věcí do konce. Což nemění nic na mém přesvědčení, že každá totalita se jednou posere a vesmír nás v tom nenechá.
-
Re: nov 6.10.
10 odpověď odeslal(a) Turnovský ve Středu 30.Října 2002 23:26:59
Doufejme, že nás v tom vsmír nenechá, nám zatím nezbývá než do vlny odlivu hodit zápalnou lahev se zprávou o svobodném světě, v něm žijí svobodní lidé, aby ji jednou někdo vylovil a na svobodu si vzpomenul.
-
Re: nov 6.10.
11 odpověď odeslal(a) baudy ve Čtvrtek 31.Října 2002 00:25:42
http://www.astrolab.cz
Nejsem si jist, zda by to jinde na světě skutečné zvládli líp. Německá BND tuším že koncem sedmdesátých let vyhořela při akci na letišti proti teroristům na svém území a životy za to zaplatili rukojmí.
Američané nebyli schopni vysvobodit své lidi z Íránu v roce 1982 atd.
Souhlasím s Bushem, že vinen není Putin, ale Čečenci. Je to klasická školní kasuistika z každé učebnice etiky.
-
Re: nov 6.10.
12 odpověď odeslal(a) Turnovský ve Čtvrtek 31.Října 2002 01:18:09
Já tu neobhajuju čečenské teroristy, pane Baudyši, pouze poukazuji na ruský způsob "řešení" krizové situace. Téměř 120 lidí zahynulo použitím plynu, o němž museli jeho aplikátoři vědět, že je pro oslabená rukojmí krajně nebezpečný. Přesto k jeho použití přistoupili. Akce je podle mne zpackaná, velitelé takové útoku by šli ve slušné zemi před vojenský soud. Turnovský
-
Re: nov 6.10.
13 odpověď odeslal(a) Jiří Nitsche ve Čtvrtek 31.Října 2002 08:24:20
Ani já neobhajuji čečenské teroristy, ale nevidím rozdílu v tom, jestli banda několika desítek lumpů zajme stovky rukojmí v divadle nebo jiná, větší banda lumpů, obsadí a zajme třeba celé Československo.
Přeju krásný den
Jiří Nitsche
-
Re: nov 6.10.
14 odpověď odeslal(a) bau ve Čtvrtek 31.Října 2002 08:52:08
http://www.astrolab.cz
Souhlas.
-
Re: nov 6.10.
15 odpověď odeslal(a) XY v Pátek 1.Listopadu 2002 10:21:53
K odpovědi č.10.
To je ale velký projev optimismu.Které období svého života byste označil za opravdu svobodné?To kdy jsme usilovnou prací přispívali Plutovi socialismu a dívali se, jak naše práce slouží k zaostávání ekonomickému a ekologickému nebo to pod Klausem, kdy naše práce sloužila k Plutovi rozkrádajícímu(na což budeme ještě pár let pracovat).Obzvláště v Čechách je chápání Pluta nesprávné.Ten lokajský postoj, kdy si Češi váží ambicí,před plutonskou mocí se doporučuje spíše Švejk než plutonská vůle ke svobodě, ta všeobecná tolerance k všedním, drobným, každodenním projevům Pluta(např. byrokrat v úřadě, prodavačka ,jež uplatňuje svého malého Pluta,zlodějina ,chytrá drobná lež atd) a kdy se vůbec nedívají zda za tím Plutem stojí též zodpovědný,mravný a morální Saturn.A naopak jak přistřihují křidýlka všem tvůrčím plutonským činům a povahám s poukazem na Saturna ve
smyslu tradice, konvencí,saturnské autority.Jak jim stačí ta pouze formální stránka jak Saturna tak Pluta a na vnitřní obsah jsou vůbec líní se podívat a zamyslet(taky plutonská vlastnost-dostat se až k podstatě, dřeni).Asi nedovyvinutý Pluto v národní povaze?Pročítám rozhovor s panem Zunou v Magazínu dnes a jeho názor na příštího presidenta-"jen ať je to někdo normální, ke kterému nebudou všichni vzhlížet jako k pánubohu, jako tomu bylo za Masaryka nebo za Havla".Nevím ale výklad asi zní -měl by tam být správný typický Čech, který nebude šťourat do mravnosti, aby tu už konečně byla všeobecná harmonie a blahobyt.
P:S. Kdy v lidských dějinách bylo opravdu svobodné období?Nebo aspoň jedno z nejsvobodnějších?Já na něj pořád čekám.
-
Re: nov 6.10.
16 odpověď odeslal(a) Ondřej v Pátek 1.Listopadu 2002 12:21:11
Občas taková období byla, řekl bych. Bohužel délkou trvání nepřevažovala a nepřevažují. I já čekám na období svobody. Domnívám se ale, že se budeme muset všichni připravit na to, abychom byli schopni ji duchapřítomně uchopit, až* zase přijde. A hlavně se o ni nenechat úpně obrat dřív, než ve světě opět - a jak doufám na delší dobu - převládne.
Ondřej
*možná stejně náhle jako předtím načas odejde
-
Re: nov 6.10.
17 odpověď odeslal(a) Turnovský v Pátek 1.Listopadu 2002 13:33:33
Vy svobodu nenesete v sobě, XY?
-
Re: nov 6.10.
18 odpověď odeslal(a) Jiří Nitsche v Pátek 1.Listopadu 2002 16:41:35
Milý XY,
začít musíme jeden každý z nás u sebe.
Třeba tím, že se přestaneme schovávat za pseudonym.
Přeju krásný den a hodně odvahy nám všem
Jiří Nitsche
-
Re: nov 6.10.
19 odpověď odeslal(a) Ondřej v Pátek 1.Listopadu 2002 19:56:15
Já bych spíš hádal "Milá XY..." nezní to hezky na začátek? A myslím to docela doopravdy, přičemž mi tajemství pseudonymu vůbec nevadí. Někoho přece může osvobozovat ve vyjádření. Teda jestli jsem se ale spletl v rodu! To bych fakt nechtěl.
Ondřej
-
Re: nov 6.10.
20 odpověď odeslal(a) Jiří Nitsche v Pátek 1.Listopadu 2002 20:37:52
Ani mně nevadí pseudonymy na tomto fóru.
To byla pouze moje rada na stesky pana (nebo když myslíte, Ondro, tak paní) XY.
Všem vespolek přeju krásný den
Jiří Nitsche
-
Re: nov 6.10.
21 odpověď odeslal(a) Ondřej v Sobotu 2.Listopadu 2002 10:21:24
Já bych to nenazval stesky. Vnější společensko-(ne)kulturní prostředí má obrovský vliv na vnitřní život každého člověka. Svíráni nedostatkem času, peněz a v denodenním boji za každý prd - vzdáme-li ho, můžeme ztratit tu svobodu doslova - můžeme jen horko těžko rozvíjet své potenciality.
-
Re: nov 6.10.
22 odpověď odeslal(a) Jiří Nitsche v Sobotu 2.Listopadu 2002 11:57:45
Svíráni nedostatkem času, peněz a v denodenním boji za každý prd - vzdáme-li ho, můžeme ztratit tu svobodu doslova - můžeme jen horko těžko rozvíjet své potenciality.
Hm, Ondro, a není to třeba zrovna tak, že to, co nazýváte svíráním, je právě to, co nás odvádí nejvíce od rozvíjení své potenciality ?
Přeju krásný den
Jiří Nitsche
-
Re: nov 6.10.
23 odpověď odeslal(a) Ondřej v Sobotu 2.Listopadu 2002 12:19:58
Já nevím, možná. Někdy mi to jde přijmout jak to je a nepřestat se věnovat sám sobě, jindy ne. Je to velmi ´nelineární´. Někdy je to sevření dokonce inspirující. Když je ho moc nebo málo, najednou to nejde, zvláště když se kolem mne objeví mnoho kazimrdů najednou, abych tak řekl. Jeden, dva denně, to ještě jde, ale...znáte to. Ale co kdybychom se nějak vrátili k tomu novoluní?
-
Re: nov 6.10.
24 odpověď odeslal(a) Jiří Nitsche v Sobotu 2.Listopadu 2002 12:41:15
Úvodní věta této rozpravy k našemu tématu vybízí:
"Píšu jen co mně napadlo k tématu novu. Je poznamenán hledáním smyslu života, hledáním dalších cest jak dál."
Pan profesor Makoň prožil osvícení a stav jednoty s podstatou v koncentračním táboře, při čekání na blížící se neodvratnou smrt...
My nejsme v tak vypjaté situaci a tak se necháváme opakovaně a velmi lehce vykolejit z cesty třpytem okolního pozlátka...
Přeju krásný den
Jiří Nitsche
-
Re: nov 6.10.
25 odpověď odeslal(a) XY v Sobotu 2.Listopadu 2002 18:59:02
Já XY jsem vždycky vědělo,(zdravím pana Ondřeje), že jsou zde chytří, vtipní a laskaví lidé.
Tak laskaví, že mě odpouští(i když mají pravdu), když lokajsky skryto za anonymitu pranýřuji lokajství.Šlo by poukázat na to, že na fóru jde o podněty nebo dokonce myšlenky ale ten úhybný manévr se nezapře.Než strávím lakonické podotknutí p.T.( trefilo se do černého), přece jen ta tříska v oku se lépe vidí než to břevno- co je to vlastně svoboda. Můj(nedomyšlený) názor- je to určení hranice dobra a zla a to tak, aby moje svoboda už neohrožovala svobodu druhého.Nebo poznaná nutnost .Pak ale Češi vytvořili takový zvláštní koridor, kdy zmítajíce se mezi touhou zbavit se (po staletí) saturnovského omezování a role saturnovského outsidera a touhou po plutonském (nebo jupiterskoplutonském?) rozvoji oscilují mezi dvěma póly, tu se přiklánějíce k saturnovské mravnosti tu k mocenskému Plutu. Pak dochází i k docela komickým situacím, kdy pod praporem na kterém je napsáno "Špinavé jako čisté" jdou Češi (po svržení tyranie) vstříc zářné budoucnosti a svobodě. Jistě, jsem částečkou (jiskřičkou)svobodného a tvůrčího Boha(Ducha) ale jsem také omezeno saturnovskou hmotou i plutonskou masou.Jak si srovnat rozdílné nastavení latěk svobody a ještě naplnit Kristovo- měj rád bližního svého jako sebe samého(tedy i ty kdo mojí svobodu dokonce vědomě a záměrně potlačují a ubírají mi z ní pořádné kusy , jaký postoj zaujmout k těm, kdo svým postojem tohle dovolují)je pro mne celoživotním tvrdým oříškem.No naštěstí už budeme v EU, takže ani volba presidenta ani národní vlastnosti už nebudou tolik důležité - bude změna a budu se moci rozčilovat nad nastavením laťky svobody v EU,případně ještě větším celku.Vlastně koho typují astrologové?- bude to Zeman?(jestli se nepletu má harmonický trojúhelník Ur,Ne,PL tzv trojúhelník geniality?)
P.S. Také by šlo podotknout, že velkou část své svobody nesenou v sobě pokládám jako daň
civilizaci , ale to na rozdíl od výše uvedeného( po vnitřním boji) celkem dobrovolně
a srozuměno.Padl tady názor, že zvířata na rozdíl od lidí nemají božského ducha.
Nevím ,ale poslední zbytky světa, kde se ještě cítím a projevuji naprosto svobodně a cítím jakousi blaženost(připomínající blaženost ztraceného ráje)nacházím právě u zvířátek. Smutný závěr ,a asi už příliš vztahově komplikovaný svět lidí - asi by bylo skutečně načase jej trochu zjednodušit.Že by v tom měl taky prsty Pluto?-ty komplikované mocenské propletence a vztahy ve světě lidí a ty pouhé pudy u zvířat.(Co všechno tomu Plutovi nepřišiju.)
P.S.2 Doufám, že to zjednodušení neproběhne Plutem ve formě atomovky.
-
Re: nov 6.10.
26 odpověď odeslal(a) Jiří Nitsche v Sobotu 2.Listopadu 2002 19:16:03
"Nevím ,ale poslední zbytky světa, kde se ještě cítím a projevuji naprosto svobodně a cítím jakousi blaženost(připomínající blaženost ztraceného ráje)nacházím právě u zvířátek."
Výtečný postřeh, milé XY, zvířátka také, na rozdíl od lidí, nebyla vyhnána z ráje a tedy tohoto stavu mohou podle libosti dosahovat.
Přeju krásný den
Jiří Nitsche
-
Re: nov 6.10.
27 odpověď odeslal(a) Ondřej v Úterý 5.Listopadu 2002 12:33:15
Milé XY, Jů a Hele, zdravím Vás ze šumperské internetové kavárny. Bohužel mi před chvilkou vypadl počítač, takže rozsáhlé hluboké úvahy, které jsem zde vyjádřil se rozplynuly v éteru. Nejsme schopen je doslovně opakovat, týkaly se však vztahu Pluta a Saturna v českých dějinách. Řeknu snad jen, že jsem se v nich zmínil o tématu historickém - vyvraždění Slavníkovců. Mohou nám říkat nahoru a dolů, že to v té době bylo běžné, přesto si myslím, že stín této události se stále promítá do událostí pozdějších i současných. Z hlediska národního je totiž perinatální, vryl se tedy do hloubky. Nejde mi o masochistické flagemantství, ale o uvědomění, možná by to chtělo pozvat Pogačnika na Libici, neodmítne-li - nevím. Koneckonců, je to Slovan. Co to ale rozhodně chce, je přestat tomu říkat státotvorná událost, za kterou ji vydávají nejen historici, ale často i astrologové.
Ondřej
-
Re: nov 6.10.
28 odpověď odeslal(a) XY ve Čtvrtek 7.Listopadu 2002 20:28:54
Té úvahy je veliká škoda.Zjišťovalo jsem si, zda se mezitím nevybádala nějaká polehčující okolnost.Nevybádala.
Určitě máte pravdu.Ten rozpor mezi tím dobrým - jupiterský(nebo jupiterskoplutonský )rozvoj a ten špatný Saturn-
to muselo určitě způsobit chaos v Neptunovi už v prvopočátku. Dokopal jste mne k pročítání dějin Čech - ach Čechy krásné, Čechy mé,smutné to čtení.Pro milovníka svobody je to trochu masochismus vybrat si pro reinkarnaci právě Čechy.Možná, že v tom mezinárodním (EU) ten Neptun trochu rozpustí ty "viny" a konečně se nějakého jupiterskosaturnskoplutonského rozvoje
dočkáme.(Možná se mělo těm saturnským tlakům čelit právě kladnými saturnovskými vlastnostmi, ale to my zas šilháme hned po Jupiterovi). S tím Pogačnikem je to dobrý nápad.
P.S. Je to psáno na hrubo(nanečisto),protože se nacházím myslí uprostřed vřavy českých dějin a zatím více chaos než myšlenka.
-
Re: nov 6.10.
29 odpověď odeslal(a) Turnovský ve Čtvrtek 7.Listopadu 2002 21:26:21
není žádný dobrý - jupiterský ani špatný - saturnský, to si vyprošuju, Turnovsaturnský
-
Re: nov 6.10.
30 odpověď odeslal(a) XY ve Čtvrtek 7.Listopadu 2002 22:45:52
Také to tak nebylo myšleno.Myšleno bylo,že v zájmu
kladných stránek jupiterskoplutonského rozvoje(sloučení,rozvoj)bylo použito ne zrovna kladných
stránek Saturnových(namísto aby též i Saturn byl
"kladný").Omlouvám se za nepřesnou formulaci,(lepší už to nebude -to dělá asi nynější kvadratura na Neptun),domnívalo jsem se, že je to čitelné.
Snad je to takto čitelnější?
-
Re: nov 6.10.
31 odpověď odeslal(a) Ondřej v Pátek 8.Listopadu 2002 19:13:55
Zdravím vás, Turn of Saturn and Jupiter etc., jakož i todleto XY a všechny ostatní. Začíná i na mě působit touha mluvit o sobě ve středním rodu, ale zatím to se sebezapřením odložím. České dějiny...a Saturn, PLuto a Jupiter mi připoměly jeden obrázek od Mikoláše Alše, na kterém je letohrádek Hvězda na Bílé Hoře v popředí s havranem. Myslím, že k tomu není třeba komentáře. Po revoluci jsem se obával, že zde hrozí cosi z pobělohorské recidivy, ale myslím, že to byla jen taková reminiscentní fáze. Že teď je to úplně jinde, v globálnějším kontextu. Je ovšem otázka, do jaké míry je možné cítit hrdost nad všemi aktivitami, u jejichž globálního zrodu často jsme. Mám dojem, že jsme momentálně tak blízko středu dění, že je skoro nemožné mít nadhled, tj. se v něm i vyznat. Možná se v tom rozpustí i ti Slavníkovci x Přemyslovci, nevím. Indikátorů se asi objeví mnoho, až se přiblíží 20. listopad. Například potřese-li si někdo z našich čelných představitelů s Lukašenkem a jemu podobnými nebo ne. To myslím jen jako příklad, jako ten indikátor. Mimochodem mi to připomnělo, že bychom se mohli podívat na další nov jako nápovědu. Píšu z kavárny, takže ani přesně nevím, kdy teď byl.
Ondřej
-
téčko
1308 otázku odeslal(a) Axmannová v Sobotu 12.Října 2002 11:00:14
http://www.astrolozka.cz
Z Astrolabu:
Minulo vypečené téčko Sat-Mar-Mer-Lun
Dnes 11.10 v podvečer minul asi nejnebezpečnější aspekt letošního října: dvě osobní planety se dostaly do vícenásobné T-kvadratury s dvěmi škůdci. Saturn v Blížencích opozice Luna, konjunkce Mars-Merkur v Panně na přeponě.
Zároveň nepochybuji, že dynamika tohoto aspektu působila v řadě lidí enormní výkonnost a až horečnatou myšlenkovou aktivitu.
Autor: tonda (12.10.2002 00:24)
LA (astrolozka.cz/aktuálně 11.10. 22:48SELČ):
(k 11.10.18:07SELČ) Luna op. stacionární Saturn. Chvíle vyjímečná prokreslením všech čtyř osmin/oktilů: SA/JU a JU/MA(ME), to je první Malý červený trojúhelník. ME(MA)/stac.VE a st.VE/LU – druhý Malý červený trojúhelník: planety propojené v těchto konfiguracích dávají velkou sílu k prosazení vlastních cílů, vlastních záměrů. Merkur je zároveň vrcholem T-kvadratury, kde propojuje oba trojúh. a zároveň midpunktem opozice Luna/Saturn. Merkur na jedné straně a jeho oktáva Uran mohou být tím, co umožní právě nabízené poznání produktivně zúročit.
Pane Baudyši,
prosím, vysvětlete mi blíž NEBEZPEČÍ (asi největší za říjen) spočívající ve zmíněné T-kvadratuře. Domnívám se totiž, že například Velký trigon v sobě ukrývá nebezpečí, že pro samou vizi neuděláme, co je třeba, že například Malý harmoniký trojúhelník přináší nebezpečí jednostraně zaměřené energie, která pak jinde chybí, apod. Dovedeno do důsledku, konjunkce v sobě nese nebezpečí konfrontace zažitého s novým. Život sám je tedy velice nebezpečný? Mějte pěkný den. LA
-
Pozdravy z Bali
1 odpověď odeslal(a) baudy v Neděli 13.Října 2002 20:36:48
http://www.astrolab.cz
Pozdravy z Bali.
-
Re: téčko
2 odpověď odeslal(a) Axmannová v Neděli 13.Října 2002 21:22:00
Velmi názorné. Díky. LA
-
OMLUVA
3 odpověď odeslal(a) Axmannová v Pondělí 14.Října 2002 17:30:16
http://www.astrolozka.cz
Bane Baudyši,
poslední dobou sleduji, co k nám media vyšlou, jen málokdy. O katastrofách, které se pak dají dohledat/zdůvodnit astrologicky, se dovídám pohříchu se zpožděním. Tak se stalo, že Vaši odpověď „pozdravy z Bali“ jsem přečetla jako ironickou připomínku zcela odlišného přístupu, který k astrologii máme – podle toho jsem Vám odpověděla.
Už vím, že na Bali v Denpasar (8S9 11E13) dne 12.10. v 15:30UT (zpravodajství idnes) zemřelo mnoho lidí, mnoho lidí bylo zraněno, mnoho lidí ztratilo blízkého člověka, mnoho lidí přišlo o zaměstnání, majetek.
V té době byla Luna 13st. od Saturna – opozice ani ve znameních, Merkur tou ve Vahách a ani on, ani Mars „na přeponě“.
Váš komentář k „vypečenému téčku“, včetně odkazu na astrolab, je zcela mimo události na Bali. Omlouvám se, teprve tohle je moje odpověď, otázka zůstává.
Axmannová
-
Re: téčko
4 odpověď odeslal(a) V.Milošová v Pondělí 14.Října 2002 22:02:18
Text z lidovek:
,,Atentát nemá ve Finsku obdoby od konce druhé světové války. Tak označil policejní komisař Mikko Maunuksela páteční pumový útok v nákupním středisku Myyrmanni na helsinském předměstí Vantaa, při němž zemřelo nejméně sedm osob a 60 až 80 lidí bylo zraněno. Motiv výbuchu označila policie za kriminální. Avšak finský premiér Paavo Lipponen označil páteční explozi za "teroristický akt".
"Explozi způsobila trhavina, můžeme vyloučit jakýkoli jiný původ, například plyn nebo benzín," řekl agentuře AFP komisař Mikko Maunuksela. Nálož, o níž se zatím nic bližšího neví, vybuchla u hlavního vchodu do přízemí. Podle mluvčího obchodního střediska bylo v tu dobu uvnitř centra tisíc nebo dva tisíce lidí.
Život ztratilo i dítě
Mezi sedmi mrtvými bylo i jedno dítě. Více než třicet osob bylo převezeno do nemocnice. Asi deset zraněných museli lékaři naléhavě operovat. Chirurg jedné helsinské nemocnice sdělil, že pět zraněných je stále v kritickém stavu. "
Hodinu se mi nepodařilo zjistit, máte -li ji někdo, budu vděčná. Předpokládám dobu po poledni, jednak se po nákupech chodí nejvíc v pátek odpoledne, jednak proto, že tou dobou už Luna přešla do znamení Kozoroha, a právě Luna v Kozorohu má v obou útocích značný význam. Nejvýstižnější charakteristiku jsem pro její postavení četla tuto: ,,vnitřní asketizmus, schopnost potlačit emoce, nevedoucí k cíli" .
Kromě jiného je dobré dodat, že 11.10.2002 se zastavil Saturn a Venuše byla krátce po zastávce, pořád ještě téměř stacinární, retrográdní Večernicí.
Zdravím, Vanda Milošová
-
Re: téčko
5 odpověď odeslal(a) Axmannová v Pondělí 14.Října 2002 22:28:35
http://www.astrolozka.cz
Ne, Vando, o tom to přece vůbec není! Jestli astrolog bohorovně prohlásí:
------------
Minulo vypečené téčko Sat-Mar-Mer-Lun
Dnes 11.10 v podvečer minul asi nejnebezpečnější aspekt letošního října: dvě osobní planety se dostaly do vícenásobné T-kvadratury s dvěmi škůdci. Saturn v Blížencích opozice Luna, konjunkce Mars-Merkur v Panně na přeponě.
Zároveň nepochybuji, že dynamika tohoto aspektu působila v řadě lidí enormní výkonnost a až horečnatou myšlenkovou aktivitu.
--------------
neodpovídá tím na otázky: jak na Bali? A co v Helsinkách?, neodpovídá na žádnou otázku, ale má nějakou vlastní potřebu okomentovat okamžik, zachycený horoskopem nebo nějakou jeho část.
Do šuplíku jeho hodnocení pak spadají i všechny události toho času, se kterými lidé spojují nějakým způsobem svoji budoucnost - třeba právě narozené děti: tak se milá Vando podívej, co třeba Ty sama jsi napsala, zkus se podívat očima člověka, pro kterého se to „vypečené téčko“ může stát štemplem na zadečku vytouženého dítěte. Když astrolog nebo kdokoliv, ke komu se lidé obracejí o radu, řekne, že je něco nebezpečné/nejnebezpečnější, pak má, podle mého názoru, povinnost věnovat velkou/největší pozornost zdůvodnění svého prohlášení a jeho zasazení do co nejširších souvislostí.
A ještě – u Tebe mě taková zkratka překvapuje. lj
P.S. tu stacionaritu máš samozřejmě tady nahoře v příspěvku konstatovanou.
-
Re: téčko
6 odpověď odeslal(a) Turnovský v Pondělí 14.Října 2002 22:45:03
Ani mně to nestačí, kolegové Badyši jr. a Milošová. Proč? O tom později. Turnovský
-
Re: téčko
7 odpověď odeslal(a) V.Milošová v Pondělí 14.Října 2002 23:07:34
Později bohužel nemůžu, pane Turnovský, budu nějaký čas mimo internet, takže nemůžu počkat, až zmizí Mars z přesné kvadratury někam jinam.
Ljubo, to nebyla žádná zkratka, to bylo suché konstatování stavu. Situace na konci minulého týdne byla značně náročná, dynamická. Nemusím myslím tobě vysvětlovat, že je velmi obtížné udržet takovou situaci v rovnováze, že nezvládnutí podobných stavů může vést a taky vedlo do nebezpečných situací v obvykle chápaném smyslu tohoto slova - tj. ohrožujících život, zdraví, majetek. To není strašák, to je suché konstatování stavu a nevím, čemu pomůžes, budeš - li tvrdit, že to tak není.
Samozřejmě, něco se ti může stát vždycky. Život je holt nebezpečný a můžeš se polámat i za jasného slunečného dne na rovném chodníku, ale pravděpodobnost, že se ti něco stane ve vichřici při výstupu na Everest, je podstatně větší.
A jestliže se nějaké dítě narodilo do takové konstalace, můj názor je, že jednak vědělo, proč to dělá, jednak nijak nepomůžeš ani jemu, ani jeho rodičům, budeš -li jim říkat, že si v pohodě vystačí se slunečníkem, plavkama a kyblíčkem na písek na pláži, když jej čekají Himáláje, jen aby se náhodou nepolekali... To podle tebe má smysl ?
Jeden příklad za všechny. Jedna z našich dcer má v horoskopu silné dispozice k úrazům. Taky byly, a požehnaně. Tak jsem s ní probrala co a jak - a je klid. To neznamená, že by zalezla doma za pec a nevystrčila nos, dál sportuje, chodí do skauta, lyžuje, jezdí na koni.... Jenom ví, co je pro ni nebezpečné a chová se podle toho.
Zdravím, Vanda
-
Re: téčko
8 odpověď odeslal(a) Dana.A v Pondělí 14.Října 2002 23:42:43
p.Axmanová, nebudu se vyjadřovat k "vypečenému téčku", protože se mému kamarádovi dítě v této době narodilo./zde s Vámi souhlasím,ač si též myslím, že kde jinde se mají tyto věci projednávat, než na astrologickém foru- které čtou astrologové/. Zarazilo mě však Vaše tvrzení, že konstelace již v případě Bali pominula. Nevím, zda žiji celou dobu v omylu, ale měla jsem za to,že se někdy může konstelace objevit o nějakou dobu dříve než patřičná věc /téma/ nastane.
Alesponˇ v případě tranzitů na radix to funguje, tzn."Není dobré radovat se předčasně"
S pozdravem Dana.A
-
Re: téčko
9 odpověď odeslal(a) Turnovský v Úterý 15.Října 2002 01:27:19
Nikdo z nás, ani humanistických astrologů přece netvrdí a ni by netvrdil, že výše popsaná konstelace (např. v nativitě jedince, nebo v lunární revoluci) je procházka růžovým sadem a rozhodně bychom ji v takovém případě nebagatelizovali, ale také bychom z ní nedělali strašáka. Sama o sobě ta konstelace nikoho nezabila, ty lidi zabili zas jen lidé. Spoléhám na německou důkladnost a počkám si raději na nějaké nativity obětí a možná i pachatelů, které se jistě na německých astrosajtech brzy objeví. Jinak problém astrologie podle mne spočívá, že většinou neví ani kdy ani kde, občas ví kdy, ale neví kde. Kolikrát věděla současně kdy a kde? Doporučuji začíst se do str. 7 Solárních a lunárních revolucí Dona Bradleye. Turnovský
-
Re: téčko
10 odpověď odeslal(a) Axmannová v Úterý 15.Října 2002 07:44:29
http://www.astrolozka.cz
Vandě: když získáš čas neštěstí v Helsinkách, budeš s tím možným horoskopem pracovat dál (jako s rozvojem pro území, společnost, jednotlivce) nebo ho přijmeš jako Nativitu, od které se odvíjí další děje nebo ho zařadíš do sbírky podobných událostí – právě pro popis okamžiku, nebo jinak? Nemusíš odpovídat, jenom tím chci zdůraznit důležitost souvislostí každého tvrzení (doufám, že ještě stihneš moji odpověď přečíst).
Daně A: přesvědčení, že narodit se s touto sestavou v nativitě není osudovou tragedií (jak by se mohlo zdát, přijmeme-li jako ilustraci libovolnou katastrofu časově související), ale příležitostí pro dítě i společnost, do které se rodí, toto přesvědčení (také) mě přivedlo k původní otázce panu Baudyšovi:
----------
Pane Baudyši,
prosím, vysvětlete mi blíž NEBEZPEČÍ (asi největší za říjen) spočívající ve zmíněné T-kvadratuře. Domnívám se totiž, že například Velký trigon v sobě ukrývá nebezpečí, že pro
samou vizi neuděláme, co je třeba, že například Malý harmoniký trojúhelník přináší nebezpečí jednostraně zaměřené energie, která pak jinde chybí, apod. Dovedeno do důsledku, konjunkce v sobě nese nebezpečí konfrontace zažitého s novým. Život sám je tedy velice
nebezpečný? Mějte pěkný den. LA
-------------
Svoje čtení této T-kvadratury (časově pro přesnou opozici LU/SA) uvádím v zadání příspěvku. Je nejdůležitější, k čemu (a k jakému místu) ten okamžik vztáhneme - právě jako si p. Baudyš vybral „pozdrav z Bali“, Vanda „Helsinky“, Vašemu kamarádovi se narodilo dítě a mnoho jiných věcí se stalo také, stalo se toho neskutečně mnoho před touto konstelací, stane se po ní.
Nechci nic zlehčovat, ani zveličovat. Ohradila jsem se proti lehkomyslnému (a podle mého názoru slovo astrologa devalvujícímu) hodnocení p. Baudyše.
Všem dobrý den. LA
Pavle, děkuju.
-
Re: téčko
11 odpověď odeslal(a) baudy ve Středu 16.Října 2002 14:48:54
http://www.astrolab.cz
Milá Ljubo,
je to 1) otázka myšlení a 2) schopnosti číst horoskopy. Vaše myšlení ani Vaši astrologii nemíním usměrňovat. Necítím potřebu Vám odpovídat na věci, které byste si měla být schopná zodpovědět sama, popřípadě které byste se v astrologii měla naučit sama. Jako to dělají nebo už udělali druzí.
SAMOZŘEJMĚ, ŽE JE ŽIVOT NEBEZPEČNÝ.
baudy
-
děkuji za odpověď a beru kozu, vůz nechám vozem stát.
12 odpověď odeslal(a) Axmannová ve Středu 16.Října 2002 22:21:07
-
Re: téčko
13 odpověď odeslal(a) Jan Lev ve Čtvrtek 17.Října 2002 15:19:38
Ak astrologia chce riesit celosvetovy osud ludi
podla hviezd a tak predpovedat konkretne udalosti niekolkych tyzdnov je odsudeny na zanik. To je moj nazor. Individiualny pristup (diagnoza) vsak ma opodstatnenie.
-
Re: téčko
14 odpověď odeslal(a) Ondřej ve Čtvrtek 17.Října 2002 20:31:50
To je již opravdu vrchol, PANE BAUDYŠI! Nejste-li schopen nebo ochoten vyjádřit se podrobněji k tomu, co jste myslel svými VELMI ZÁVAŽNÝMI TVRZENÍMI o zde diskutovaném "TÉČKU", neměl byste to alespoň obracet proti komukoli z ostatních astrologů. Zde v tom smyslu, že by se to či ono měli naučit, sami se dovtípit...aj. Jsme astrologové, nikoli čtenáři cizích myšlenek, proklamativně nahozených teatrálními slovy.
Ondřej Ivanek
-
Re: téčko
15 odpověď odeslal(a) StuartHample v Pátek 18.Října 2002 13:43:55
Hmm,kdo chce psa bít,hůl si vždycky najde.Doporučuju humanistickým a transpersonálním astrologům starat se jen o své hluboké filosofické problémy a stejně tak doporučuju tradičním astrologům předpovídat třeba konec světa.Nikam to nevede.I kdyby na světě zůstali jen dva lidé,vždycky budou mít odlišná stanoviska.A je jasné,že tradiční a "humanistická" astrologie se prostě rozcházejí.Berte to jako fakt.A jestli Baudyš junior nechce nic dalšího podotýkat,je to jeho výsostné právo.Ostatně on s tím téčkem přišel na svých stránkách,stránkách tradiční astrologie.Nikoli zde.Myslím,že máte jistě důležitější věci ke zkoumání,než to,co kde kdo řekl.
-
Re: humanističtí x tradiční
16 odpověď odeslal(a) Ondřej v Pátek 18.Října 2002 14:53:59
http://ondrej_iv@seznam.cz
Hleďme, máme zde další lekci z toho, co a jak dělat! Za oba tábory děkuje
Ondřej ivanek
-
Re: téčko
17 odpověď odeslal(a) Anonymous v Pátek 18.Října 2002 15:24:40
Myslím, že je to zbytečný výpad proti TA.Protože většina lidí na zeměkouli neusiluje vědomě o lepší naplnění svých potencialit a většina vnímá transpersonální planety jen v dílčích projevech je mnohem větší pravděpodobnost, že dynamická a "těžká" konfigurace se projeví spíše (nebo také) ve svém záporném smyslu ( pozitiva se projeví až po přemýšlení proč se tak stalo).A bohužel jsou i lidé špatní a zlí a to nejen nevědomě ale i vědomě, aspoň tak mne život poučil.I z tak bohulibé činnosti(paradoxně a většinou) jako je naplnění potencialit radixu lze se vědomě přidat na stranu "zla"či na neodporování zlému.
Uvažuji,že se tak stále projevuje průchod Pluta Střelcem- tedy mezinárodním,globálním, (vyšším, dalekým,) filosofickým.Pluto je také takový dynamit(dramatický).A to v opozici na Saturna v Blížencích - tedy strnulost v komunikaci, ztělesnění(zhmotnění,zhmotnělá) komunikace, obchod,myšlení,tradiční mentalita,jen blízké okolí,v kladném pak vážné blíženectví,vážnost v myšlení. Prostě Pluto začleňuje do vyšších celků(a komunikace) i ta nejodlehlejší místečka i ty nejstrnulejší náboženství atd.Zajímavé je, že ostrovu by odpovídal Saturn spíše už v Raku.
To vše za Urana ve Vodnáři tedy vzdušným,myšlenkovým,revolučním, originálním. Saturna čeká cesta od trigonu s Uranem k trioktilu a to v Raku.Tedy dramatické vyjádření se.(Asi dojde i na Kubu).Ale to už bude Uran v Rybách.
Uran v Rybách- změna postoje?postoje k Universu?poslední část cyklu (Urana) před Uranem ve Skopci?reformovaný větší celek?Uran ve službě vyššímu celku?Uran v Rybách-originalita,vzduch,lidství, sloužící Neptunu?Nebo naopak Uran (trochu jakožto život sám-život je změna)jakoby ve 12.domě?A zápory toho všeho vedoucí k většímu pochopení?
Neptun ve Vodnáři-idee, ideály v originálním, vzdušném, myšlenkovém,lidském?lidském společenství? Reformovaný Neptun?Neptun sloužící lidství,originalitě,reformě?
A co nastane při průchodu Pluta do zemského, konkrétního Kozoroha, kdy by se to mělo stát skutečně hmatatelným a kdy Pluto dorazí v podstatě do nejvyššího bodu na své cestě od Skopce(1824,cca 1820Ur con Nep-začátek průmyslové revoluce, kapitalismu?).Již zglobálnělá moc (po Střelci)a Pluto projevující se hmatatělně (jak v kladech tak záporech) v 10. domě? Reformovaná levice a zneptuňštělá pravice?(Uran v Rybách, Neptun ve Vodnáři).
P.S.Jupitersko plutonské poznání (a též plutonská rozpínavost) contra tradiční mentalita, komunikace, vědomosti , sousedství,doprava ,obchod atd.?A též přehnané(jupitersky) plutonské akce proti Saturnu v Blížencích a saturnsky omezené tradiční mentality proti Plutu ve Střelci?
Mohl by pro mne někdo vysvětlit nastíněné otázky fundovaněji?Prosím, prosím.
Nikde se aspoň na nějaký přibližný rozbor nedá narazit.
-
Re: téčko
18 odpověď odeslal(a) Anonymous v Pátek 18.Října 2002 15:35:11
Oprava - hmatatelně.
-
Ano, co se to vlastně děje?
19 odpověď odeslal(a) ondřej v Pátek 18.Října 2002 16:57:07
I já mám pocit, že rozborů současné situace je málo nebo jsou nedostačující. Protože ačkoli v podstatě ´stoupenec´ transpersonální a humanistické astrologie, mám dojem, že (globální, mundánní) předpovědi nyní potřebujeme více než cokoli jiného. Neboť na základě předpovědi se můžeme připravit na to, co nás čeká. Banálně řečeno, namítnete. Ale možná si ani neumíme představit rozsah, v jakém to bude.
Zastavím se u Pluta ve Střelci, který mě také zajímá. Před lety jsem si říkal, že to může indikovat hrozbu použití raket s jadernou náloží. Jestliže řeknu, že tato hrozba nepominula ale že se naopak konkretizuje, nebude to nic nového. Co je však ještě horší, Pluto ve Střelci může indikovat doslovné ´vynesení moci (hlavních nástrojů této moci) vzhůru´,v globálním a kosmickém významu, tj. na oběžnou dráhu Země. Družicové systémy, schopné monitorování každého prdu stejně jako aktivního obranného/ničivého zásahu shora se pak mohou konsolidovat ve stabilní součást světovládného systém až bude Pluto v Kozorohu. Jednostranné vypovězení Smlouvy o omezení protiraketové obrany ze strany Spojených států považuji za první krok v tomto směru. Ale jak si říkám...Vesmír nás v tom nenechá. Družicové systémy jsou velmi choulostivé vůči sluneční aktivitě, a ta se v poslední době stupňuje měrou dříve nebývalou. Přesněji už dlouho neklesá, tak jak by měla podle 11-letého cyklu aktivity. Nemyslím tím žádné katastrofické scénáře typu vybuchujícího Slunce, o kterých se teď píše tolik nesmyslů. Ona stačí prudká změna geomagnetické aktivity nebo kousek plazmatického oblaku ze Slunce, který se čas od času utrhává a jakýkoli družicový systém se elektronicky, tj. i jinak podělá (pardon). Takže jsem optimista.
Ondřej
-
humanističtí x tradiční
20 odpověď odeslal(a) Ondřej v Sobotu 19.Října 2002 22:11:00
Přece jen musím na toto téma ještě něco dodat - pro všechny ty, kteří nabývají dojmu, že humanističtí a transpersonální astrologové se dopouštějí výpadů proti tradičním. Mohu-li mluvit za sebe, není tomu tak! Jde o něco jiného, obvykle o poctivost argumentace. Ale i to je nakonec trochu zjednodušení. Možná je to tak, že humanističtí a transpersonální astrologové patří mezi ty, kteří jsou si více vědomi relativity našeho poznání, bývají ale obvykle méně ´akční´ ve svých závěrech a předpovědích, pokud se nějakými zabývají. Většina tradičních astrologů naproti tomu méně pochybuje o relativitě svých závěrů, o jejich omezení, ujímají se však autoritativněji vedení, typicky vedení svých klientů. Odpovědnost prvních je spíše obecná, světonázorová, odpovědnost druhých osobní, natvrdo, obrovská. Respektive by to tak mělo být! Teď možná vzbudím bouři nevole v obou táborech - jsem si samozřejmě vědom velkého zjednodušení svých slov. Ale o to v prvé řadě nejde. Jde o to pokusit se nalézt společnou řeč, protože (a opakuju to zde už poněkolikáté, omlouvám se) to zřejmě v nadcházejících letech asi budeme potřebovat: filosofické a interpretační hlubiny i odvahu predikce - i když vyzní, že je na nůž. Takže - přátelé i ´nepřátelé´- v jednotě je síla.
Ondřej
-
Re: téčko
21 odpověď odeslal(a) V.Milošová v Sobotu 19.Října 2002 23:32:17
Ondřeji,
s dovolením bych taky připojila ještě pár vět. Nebylo by možná špatné uvědomit si, že koneckonců i strach a bolest nejsou ničím nepřirozeným, jsou to normální přirozené obranné reakce organizmu a v přiměřené míře jsou potřebné. A je potřeba se podle mého názoru nebát se bát, protože dělat strašáka ze strachu je často mnohem horší než dělat jej z ,,nebezpečných" konstalací. Je potřeba mít odvahu se bát.
A mimochodem, Vy si skutečně myslíte, že je možné udělat dobrou a přesnou predikci, aniž by člověk věděl proč a jak a co je skryto pod povrchem věcí ?
Zdravím, Vanda Milošová
-
Re: téčko
22 odpověď odeslal(a) Anonymous v Neděli 20.Října 2002 01:28:56
O tom, že TA zjednodušuje nemůže být pochyb.Že kalkuluje s lidskou slabostí a tudíž předpokládá
u složitějšího a dynamičtějšího aspektu,že jej klient nezvládne není překvapující, obzvlášť když
si uvědomíme, že ani klient TA většinou nehodlá se svou slabostí cokoliv dělat,maximálně chce vědět, jak se dopadům této vyhnout.
Takže beru za vděk, že v těchto relacích dělá pan
Baudyš svou práci velmi pečlivě a že upozorňuje
na tyto složitější a dynamičtější aspekty.Naprosto mi nevadí nazve-li je vypečenými.
Zda se spokojí s tím zůstat na pozicích TA je jeho věc.O tom,že lze i tak na některých tématech spolupracovat též nepochybuji.
-
Re: téčko
23 odpověď odeslal(a) Axmannová v Neděli 20.Října 2002 09:13:02
http://www.astrolozka.cz
Anonyme, kdyby se Váš příspěvek objevil zpočátku, v 1. osobě, podepsaný panem Baudyšem nebo i tak jak je, bylo by dobře (tím nechci říct nic víc). Téčko u pana Baudyše jsem opravdu přečetla jako strášáka pro lidi astrologií se nazabývající (nestudující) – astrologické stránky čtou mnozí.
Dýchl v tom na mě Kefer (převedený do dnešní mluvy), který mě svojí zdánlivou popisností, a tím jakoby neživotnou jednoznačností/osudovostí v závěrech, vlastně přivedl k Turnovskému (trvalo léta, než jsem objevila, že životem mezi nebem a zemí se zabývají oba hluboce, zaujatě, v souvislostech): asi byla chyba, že jsem si dovolila vlastní vzpomínce dát obecnou platnost, asi je chyba, že se neumím oddělit od toho, co říkám („stojím za tím“). Prostě jsem se lekla, že by někdo vzal zmíněný popis doslova a vztáhl ho třeba právě k novorozenci.
Nemrzí mě, že jsem přetáhla příspěvek z astrolabu sem, mrzí mě, že jsem otázku významově položila asi jinam, než jsem ji sama viděla.
Mějte krásný den. LA
Ondřeji, dík za Tvoje slova, jen k té jednotě: tam je hlavně síla přešlapovat (domnívám se), bez ohledu na jednotlivé (sebezáchovné) nápřahy. lj
-
Re: téčko
24 odpověď odeslal(a) Anonymous v Neděli 20.Října 2002 13:50:08
"Šplhnu" si - ty zápory harmonických trojúhelníků byly dobré-jestliže navazují na nějaký
nezvládnutý dynamický aspekt, tak jej v podstatě činí ještě horším-konzervují.(Spoléhají na svou harmonii a nenutí opravit nezvládnuté.)Jinak - Jupiterské vědro vede k rozvoji, výše.Saturnské vědro je tradiční ale také konkrétnější.I když ten Jup má i silného Sat a Sat nezanedbatelného Jup.(P.T. a Bau).TA je pasívní, zcela pasívně přijímá jak své vlastnosti tak i odezvy světa na tyto vlastnosti.HATA je tvůrčí, člověk tvůrčím způsobem rozvíjí své vlastnosti, osobnost a svět na to bude nucen reagovat též jiným způsobem. Zdá se mi, že se paní Milošové docela povedla charakteristika Quaoaru - není náhodou, že je také tvůrčí.
TA se spokojuje s Uranem, HATA už pracuje s Neptunem - nedivím se astrologům TA, že se jim do prozkoumávání této vyšší planety nechce, je to víc práce, jistější je zůstat už při prozkoumaném i když tedy zákonitě ne celém.Zajímavé je, že dobrý astrolog by měl mít i dobrého Pluta.(Oba mají i když jinak- nedá se nic dělat na Lvu a v Uranově lidském 11.domě bude víc tvůrčí).Zároveň si ale myslím, že dobrý Uran může Neptunovi na jeho cestě být dost nápomocen, a že i ta větší konkrétnost by rozhodně nebyla na škodu.(Nejdřív musím ta úskalí a jejich projevy vůbec uvidět, předpokládat, abych mohl napravovat).
-
humanističtí x tradiční
25 odpověď odeslal(a) Ondřej v Neděli 20.Října 2002 14:03:30
Děkuju vám všem za pozornost věnovanou tématu skrytému mj. mezi řádky tématu "téčko", tj. vztahu mezi humanistickou a tradiční astrologií. Myslím, že si to všechno, hlavně otázka věrohodnosti našich krátkodobých a střednědobých predikcí (tj. v nejbližších letech), zaslouží samostatné téma. Zatím jsem jen schopen říct, že bych v tomto směru rád navázal na otázku "Astrofyzika?"
Ondřej
-
(no subject)
26 odpověď odeslal(a) Ondřej v Neděli 20.Října 2002 21:19:54
Když zde Vanda řekla, že "je třeba mít odvahu se bát", promluvila mi tím ze srdce. V souvislosti s astrologickými předpověďmi jsem byl na tom vždy tak, že jsem nechtěl vědět, co mě nebo nás čeká - z mnoha důvodů, které tady nebudu teď jmenovat. V posledních dvou letech jsem ale změnil svůj názor o 180° (ovšem ve smyslu našeho kolektivního osudu). Je to dáno tím, že jsem nabyl dojmu, že jsou určité situace, které by měl člověk aspoň tušit a že možnost totální přeměny světa k těmto situacím patří. Tím spíš, že na toto téma mlčí nejvíce ti, kteří by se měli vyjádřit, a%t už to jsou církve z jedné strany nebo přírodovědci i historici ze strany druhé. Myslím si, že jejich mlčení spojuje hlavně onen strach připustit si, že by se mohlo dít něco, co přesahuje jejich představivost, že by se mohli setsakra vylekat. A tak by mohli něco říct například astrologové - nikoli z elitářství, ale prostě tak. Na druhé straně upřímně říkám, že jako astrolog bych si nikdy netroufl do mundánních predikcí, kdybych neměl k dispozici jako nápovědu literaturu nejrůznějšího druhu, nejrůznějšího světonázoru, ve zkratce od Bible po údaje Hubbleova teleskopu.
Tak to zatím jen na úvod
Ondřej
-
Re: téčko
27 odpověď odeslal(a) Turnovský v Pondělí 21.Října 2002 01:24:38
Omlouvám se učastníkům této diskuse, že jsem se jí neúčastnil, ale nebyl jsem v Praze, byl jsem se vzdělávat. Po tom co jsem tento víkend zažil si opět více uvědomuji, že si za některá nedorozumění můžeme (humanističtí a transpersonální astrologové) trochu sami. necháváme se totiž opětovně vtahovat do diskurzu tradiční astrologie, do jejího pojetí interpretace. Ve vztahu k lidem, kteří k přicházejí na konzultaci, jsme sice učinili zásadní krok, ale ještě zůstáváme jednou nohou v hájemství popisnosti, vkládáme se mezi "klienta" a jeho horoskop (čili dosud jen interpretujeme, řadíme nebo kupíme vedle sebe a na sebe často prvoplánově nebo druhoplánově významy symbolů, případně hodnotíme či dokonce moralizujeme) místo toho, abychom prohlubovali evokativní charakter naší astrologie, hledali individuální, (i když v kolektivitě zakotvený) smysl vztahů mezi symboly pro určitého jedince nebo skupinu jedinců, nechali symboly působit jejich scelujícím léčivým vlivem. Pak opravdu bude jedno, zda mezi nějakými prvky horoskopu budou sextily a triny, nebo kvadratury a opozice. Půjde o to, jak smysl konstelace uchopit, pochopit, jak jedince připravit na to, že symboly mohou v nitru jedince rezonovat a tak ho vést k sobě samému. Turnovský
-
Re: téčko
28 odpověď odeslal(a) Ondřej v Pondělí 21.Října 2002 12:33:00
Tvoje poslední věta je balzámem v mých uších, a děkuji Ti za ni, Pavle. Přesto však nejsem vůbec imunní proti zvláštnímu kouzlu tradiční astrologie. Mám dojem, že dialog by byl možný tehdy, kdybychom se jako astrologové sešli na způsob filmu ´Návštěvníci´. Humanističtí a transpersonální by dorazili metrem, autem nebo letadlem, vyzbrojeni svými přesnými efemeridami, příp. snímky z Hubblova teleskopu, mnozí ještě s vajglem v koutku, mnohé s antiperspirantem či nějakou absolutní svěžestí. Tradiční by dorazili koňmo v historickém odění, bohatýrsky potřísněném od posledního hodokvasu, dýku za pasem, Ptolemaiovy tabulky a Bibli nebo něco okultního pod paží. Myslím, že by to byla především děsná hlína a hlavně - s tímto odstupem bychom možná lépe vycítili, jak dalece doslova oni mysleli všechny ty planetární štístka, škůdce, dopbropány a krasopaní. A oni by leccos pochopili u nás.
Ondřej Pražský
-
Re: téčko
29 odpověď odeslal(a) Jiří Nitsche v Pondělí 21.Října 2002 12:46:08
Půjde o to, jak smysl konstelace uchopit, pochopit, jak jedince připravit na to, že symboly mohou v nitru jedince rezonovat a tak ho vést k sobě samému.
Promiňte, prosím, že se míchám do debaty, ale jak dát tuto větu do souvislosti třeba s povodněmi, které jsme před krátkým časem zde probírali ?
Přeju krásný den
Jiří Nitsche
-
Re: téčko
30 odpověď odeslal(a) Turnovský v Pondělí 21.Října 2002 12:57:12
Dík, Ondro, za námět na Karneval. Chci ještě dodat, že to maso, kterému vychom dali vale (carne-vale), není interpretace, jak by se mohlo zdát. Interpreetace by neměla být konečným produktem spolupráce mezi astrologem a člověkem, který využívá jeho služeb, ale podkladem pro uchopení smyslu astrologických konstelací třeba tím, že ji oba aktéři prožívají. Možná i něčím jiným. Někteří astrologové mívají někdy pocit, že se jich horoskopy druhých lidí netýkají, jiní zase svoje obavy z některých konstelací na své klienty přenášejí nebo v jejich nyskích indukují. Samozřejmě, nevolám tu po tom, abych něco "klientům" zastírali, ale musíme to umět podat, nejen prodat. Turnovský
-
Re: téčko
31 odpověď odeslal(a) Turnovský v Pondělí 21.Října 2002 13:13:53
Jiřímu:
Povodně přirozeně poznamenaly stav vědomí (a nejen vědomí, ale druh aktivit) nejen těch, kdo jimi byli zasaženi přímo, ale i těch, které zasahly nepřímo - je to jakýsi druh epidemie. V každém z nás něco vyplavily, něco odplavily, jiné připlavily. Jsou obrazem toho co se v nás děje ať na kolektivních nebo individuálních rovinách. Co to bylo nebo je není mnohdy zřejmé okamžitě a není to do očí bijící a nedá se to odbýt obscénní floskulí, že všechno zlé je k něčemu dobré, tak jednoduché to zas není.
Ondrovi: asi jsem zapomněl napsat, že interpretace musí být otevřený systém, většina z nás ví, že není možné ji vyčerpat a la prima.
-
téčko obecněji
32 odpověď odeslal(a) Ondřej v Pondělí 21.Října 2002 15:39:21
Ano, umět to podat...to je snad to nejdůležitější.
Já se o to momentálně pokouším "kolektivně" a nevím, zda se mi někdy podaří skutečně oslovit čtenářů. Je to jako když stojím na hradbách a říkám, že na obzoru vidím blížit se lesní požár. "Zahyneme všichni!!!", křičí jedni, ale těch je naprostá menšina. "Vždyť je to jen soumrak, jako vždycky", říká klidným až lhostejným hlasem většina. Pak je pár těch, které zaujmou teoretické konsekvence a symbolické interpretace onoho požáru. Jinak zatím nikdo. Není divu, když jsme takový požár ve svém životě ještě nikdo nikdy neviděli. A že hlavní problém je v tom, že vzdálenost ho dělá menším a teoretičtějším, než ve skutečnosti je. Jeden cosi tuší v "téčku" (mj. posledním písmenu jedné abecedy, tj. i jedním ze symbolů konce cyklů a časů) druhý v symbolice Quaoaru a Pluta, třetí v hrozivých anomáliích sluneční aktivity. Je to ale stále roztříštěná mozaika: Ten les (nejlépe smíšený) je symbolem svobodné, pestré společnosti. Takové, v jejímž rámci je možné hledat Pravdu, Lásku, Srandu i - samozřejmě - sama sebe. V žádné jiné to (zaživa) dlouho nejde. Nechci tady deklarovat nějakou svoji prorockou vyvolenost. To bych nechtěl, ale mlčet se mi taky nechce. Ostatně věřím, že každý z nás je vyvolen k něčemu jinému, takže jsme na tom všichni podobně.
Asi už je pozdě, něco kolektivně společensky změnit, jde o to alespoň poznat, na co se připravit. Za jakých podmínek ještě volit pohodlný život a za jakých už radši svobodu i s rizikem smrti. S tím, že Vesmír nás v tom nenechá.
Ondřej
-
Re: téčko
33 odpověď odeslal(a) Turnovský v Pondělí 21.Října 2002 20:14:04
Lebedím si teď Ondro, Radko, Romane, Ljubo a Marrino v Horrocksově brožůře Baudrillard a milénium. Je tam z něho taková povzbudivá citace: "Předpovídat katastrofu je neuvěřitelně banální. Mnohem originálnějším tahem je předpokládat, že už nastala." Přiznávám se, že se mně líbí ne protože je zrazavá, ale proro, že mi připomíná můj nezemanovský bonmot z léta 1999 na dotaz médií ve věci konce světa. "Konec světa? Dávno nastal, jen se to k vám dosud nedoneslo." Turnovský
-
Re: téčko
34 odpověď odeslal(a) Ondřej v Pondělí 21.Října 2002 23:57:18
Nic proti tomu, může to mít vtip nebo pravda a asi že to pravda je, ale nikterak nás to nevzdělává. Jde o to v jaké jsme fázi, zda nám stačí dosavadní pasivita.
-
Re: téčko
35 odpověď odeslal(a) Roman Votruba v Úterý 22.Října 2002 09:05:25
To si Pavle lebedíš moc pěkně a protože zde nacházím jisté spojení dodávám, že já si lebedím v knihách Paula Watzlawicka, právě nyní v knize: Všechno dobré je pro něco zlé. Zde bych ocitoval toto:
"Byl jednou jeden muž, žil šťastně a spokojeně, dokud si jednoho dne, dosti neuváženě a snad z pouhé zvědavosti, nepoložil otázku, jestli se život řídí nějakými pravidly. Neměl na mysli to, že na celém světě existují zákony, že říhnutí po jídle platí v mnoha krajích za nevychovanost a v jiných za poklonu vyseknutou paní domu, nebo že po zdech se nemají škrábat obscénní graffiti, když někdo neumí ani pravopis. ne, o to mu nešlo, nezajímala ho pravidla, která jedni lidé vymýšleli pro jiné. To, co chtěl znenadání vědět, byla odpověď na otázku, ZDA MÁ ŽIVOT, NEZÁVISLE NA LIDECH, SVÁ VLASTNÍ PRAVIDLA.Kdyby si raději býval nikdy nepoložil tuto nešťastnou otázku - neboť s ní přišel o své štěstí i spokojenost!
Od té doby se mu vedlo podobně jako známé stonožce, které se ve vší počestnosti zeptal šváb, jak dokáže tak elegantně a harmonicky pohybovat tolika nohami. Stonožka se zamyslela - a od té chvíle neudělala ani krok.
Kdybychom to měli říci méně banálně, vedlo se našemu člověku asi jako svatému Petrovi, který vystoupil z lodi a pospíchal za Kristem, jenž kráčel po hladině - dokud ho nenapadlo, že takový zázrak není možný, v tom okamžiku počal tonouti a málem se utopil. (Rybáři a námořníci jsou, jak známo, často neplavci).
Náš člověk byl od přírody MYSLITEL - a to byl jeho největší problém. Usoudil, že otázka po uspořádanosti světa je zároveň otázkou, zda svět skýtá jistotu (a zda se v něm může cítit jistý) a že odpověď má znít buď ANO nebo NE. Kdyby zněla NE - už zde se zarazil. Svět bez pravidel, život který nemá řád? Jak až dosud žil, podle čeho se rozhodoval? Poklidná jistota jeho dosavadního života a činění byla tedy něčím absurdním a neskutečným? Nyní tedy takříkajíc pojedl ze stromu poznání, poznal však jen to, že nic nezná.
A protože nemohl přijmout NE jako odpověď, rozhodl se pátrat po důkazech potvrzujících ANO" a o tom je celá kniha, o hledání konečných řešení.
Koneckonců snad jsme smířeni s tím, že všichni vstupujeme do nějakého prostoru se svými názory, ale ta skrytá touha konečného řešení kdesi v pozadí stále panáčkuje, ať již bychom ho rádi vymysleli, nebo si připadáme jako předmět tohoto řešení jiných, nejlépe skrytých tajných organizací. Roman
-
Re: téčko
36 odpověď odeslal(a) Ondřej v Úterý 22.Října 2002 11:31:37
Ale mně nejde o myšlení, o to jak to či ono teoreticky je. Zrovna tak mi nejde o předpovědi katastrof, ty opravdu bývají banální. Tady jde o vystopování spodního proudu, který je přehlušen právě vřavou kolem katastrof. A tento spodní proud směřuje ze všech stran k jednomu - k ocejchování, identifikaci každého z lidí, zejména v platebním styku - pod záminkou zvýšení všeobecné bezpečnosti před oněmi katastrofami. Ohlašuje to zostřování ´třídního boje´ proti terorismu,proti kterému je třeba se bránit mj. stále zdokonalovanou kontrolou totožnosti,dále to ohlašuje konvergence komunikační a výpočetní techniky, akcent na informační a zbrojní technologie pro kosmický prostor, tlak na povinné čipování psů, aj. Myslím, že setsakra stojí za to zamyslet se nad tím, jak se vyhnout tomuto osudu, co pro to udělat a hlavně před ním varovat další a další jako v pyramidové hře. Abychom v sobě - pokud k tomu dojde - našli sílu jako onen Svatý Petr, který se při prvních krocích po vodě málo staral o to, provádí-li tím zdánlivě nemožné. Protože odmítnout tuto umělou identitu a přežít - byť asi jen na pár let, tvrdé totality se často brzo posírají - bude asi taky na první pohled skoro nemožné. Omlouvám se, že jsem asi teď trochu odběhl od téčka, nikoli však od prediktivního potenciálu astrologie, resp. provokací v tomto směru. Ale možná, že s tím to téčko přece jen souvisí: Nelze vyloučit, že události na Bali, které jsou s ním v přibližné synchronicitě byly provokací a krokem výše naznačeném neblahém směru.
Ondřej
-
Re: téčko
37 odpověď odeslal(a) Roman Votruba v Úterý 22.Října 2002 11:49:38
ještě bych si dovolil dodat pár poznámek k otázce nebezpečných aspektů, škůdců a sporu mezi TA a HATA astrology. Proč se tomu tolik divíme,když to vidíme všude vůkol? Psychologové, ekonomové, filosofové, vědci, všichni se se svými názory protínají v prostoru a přou se. Ve zmatenou bitvu se to promění vždy, když jeden či více účastníků počne servírovat svůj názor jako jedinný správný anebo s jednoznačně provokující sebejistotou. Tam si "MY SPRAVEDLIVÍ" vždycky naběhnem do onoho nesmyslného utkání o pravdy. Leckdy je také spor způsobený prostě jenom tím, že si na počátku neřekneme, co tím či oním slovem myslíme jako třeba štěstí, nebezpečný aspekt, planeta škůdce, apod. Pak vznikají otázky: jak vypadá potom bezpečná konstelace? jakým způsobem mi může planeta sama o sobě škodit a jak to víte? a mnoho jiných dotazů se vynořuje. Každý z nás si asi vytvoří vlastní podmíněnost a pak jsou jiné výklady pro něj nepřijatelné a tak můžu druhého klidně respektovat s jeho názorem, ale mám holt jiný. A to se nám tu myslím děje stále dokola. Takže můžu chápat proč, na podkladě jakých informací a studia a své podmíněnosti si ten druhý učinil ten a ten názor, ale to je tak všechno, co tím mohu dělat. Jistě, můžeme donekonečna argumentovat a podpírat svá slova slovy známějších duchů, ale stále v tom bude ta touha přetáhnout druhého na svou stranu, protože já jsem ten, co má pravdu!!!!To je ten svět buď-anebo, jenom dvě cesty že bychom měli? Navrhuji hledat třetí cesty. Roman
-
Re: téčko
38 odpověď odeslal(a) Ondřej v Úterý 22.Října 2002 12:31:16
To je dobrýýýýýýý!!! - "Jak vypadá bezpečná konstelace?" Připomnělo mi to, jak chlap jezdí ukazovákem opatřeným ochranou Pepino mezi prsty svojí slečny a ta mu povídá: "Řeknu Vám, pane Pivrnec, takhle bezpečně jsem to ještě nedělala!".
To jsou aspekty. Jinak jsme všemi pro hledání třetích a třeba i čtvrtých a pátých cest.
Ondřej
-
Re: téčko
39 odpověď odeslal(a) Roman Votruba v Úterý 22.Října 2002 13:26:54
Já si myslím, že chápu, na co Ondro poukazuješ. V celém svém širokém okolí jsem nenašel člověka, který by si myslel něco jiného nebo který by netušil něco podobného o manipulaci, než popisuješ. A v tom vidím ten háček!!!!Za bolševika jsme taky všichni věděli, o co kráčí a nic se nedělo, dokud...Dokud cooo???Jedna věc je něco vědět, nebo si to alespoň myslet, že něco vím, a druhá je nastoupit do boje, to je ta varianta buď-anebo, a pak jsou ty třetí a další cesty. Nevím jak na to. Co třeba vzít si na pomoc právě prostupnost a podobnost chování celků?! Nechová se stát v mnohém jako rodina? Polarita 4. a 10. domu? Nejsou vztahy v rodině v něčem podobné vztahům mezi státy a naopak? V jednom od druhého se můžeme poučit podle toho, co si myslíme, že známe lépe, nebo kde máme větší odstup. Možná. Kdy obvykle děláme zásadní rozhodnutí jako reakci na něco? Když už nemáme kam couvnout, když nemáme co ztratit. Když nám někdo násilím zvrátí žebříček hodnot tak, že bude na 1. místě uhájit holou prdel, pak se začínáme cudně ptát po okolí, není-li tu nějaký velitel, který by nás vedl proti těm, kteří nám obnažili řiť, aby do nás viděli i bez čipu. No a taková situace zatím není, soudě podle návalu do nových obchodních mamutů, zájmu o venezuelské telenovely atd. Pozor, nejsem soudcem, pouze se snažím popsat stav. Roman
-
Re: téčko
40 odpověď odeslal(a) Roman Votruba v Úterý 22.Října 2002 13:55:29
Dodatek: bezpečný sex, dokonce bych si troufal tvrdit, ještě bezpečnější, než u Pivrnce, je Ondřeji obyčejná sklenice vody. A zeptáš-li se jestli použít před nebo potom, odpovídám: MÍSTO TOHO!!! Roman
-
Re: téčko
41 odpověď odeslal(a) Ondřej v Úterý 22.Října 2002 15:55:02
S tou sklenicí je to taky dobrý. Ale ještě chvilku vážněji - nemyslím si, že bychom měli svobodu rozhodnutí mezi přijetím něčeho s čím nesouhlasíme a (efektivním) bojem proti tomu. To je, obávám se,zúženo na přijetí a odmítnutí, přesněji začlenění do systému jako jeho paivní i aktivní složky a zůstání mimo něj, venku. Dvě možnosti naostro - ANO/NE. A jde o to mít dost síly zůstat venku,pro toho, kdo nechce upadnout do nesvobody, přesněji mít se kam schovat, co jíst, atd. Za bolševika byla celá řada ´měkkých´ odstínů mezi prvním a druhým - když to budu budu stupňovat, pak vstoupit, či nevstoupit do řad Svazarmu, SSM, KSČ, ÚV či StB. Tato, relativně idylická situace se myslím nebude opakovat.
-
Re: téčko
42 odpověď odeslal(a) Vladan Spirála v Úterý 22.Října 2002 22:08:23
Ještě tu máme nějakou nabídku za kapitalisty : Přijmout kvantitu peněz jako centrum svého hodnotového systému či zůstat "chudý blázen".
Anebo podporovat vstup do "[Západo-]Evropské [peněžně-hospodářské] unie", či zůstat v izolaci a s postojem "kyselých hroznů" sledovat sjednocování Evropy.
Lidé, kteří jsou schopni přenésti těžiště identifikace sebe sama mimo hranice duality rozumu a hmoty, mohou na tyto zdánlivé rozpory reagovat konstruktivně a tvořivě vnášet do osudem vytýčeného dění hodnoty věčnosti, hodnoty duchovního rázu. Třeba skrze vlastní ctnost.
-
Re: téčko
43 odpověď odeslal(a) Jarmila v Úterý 22.Října 2002 22:43:20
uff, dalo mi práci se dobrat konce této diskuse, ale stojí to zato. A to tak, že jsem se rozhodla přerušit svou zdrženlivost v přispívání do chatů všeho druhu.
Výraz "škůdce" mně k tomu primárně vyprovokoval. Díky mému původnímu velmi biologickému vzdělání se při použití tohoto slova každá šroubovice DNA v mém těle skroutí nesouhlasem. Je to výplod myšlení minulého člověka, který se domníval, že je pánem všeho a že všechno na tomto světě bylo stvořeno pro něj. Dávno překonaný model! Nikoho nepoučuji co má a nemá říkat, jen mě udivuje výskyt tohoto výrazu v slovní zásobě soudobých vzdělanců. Každý prvek, každý jev, každá událost má svůj hluboký význam a své místo v procesu, který spěje k jednoznačnému cíli a tím je rovnováha. To, že člověk - jednotlivec, díky omezením všeho druhu tento cíl nevidí, neznamená, že neexistuje. Stejně platí, že zájmy jednotlivce, ani zájmy lidské společnosti, nemusí být v souladu se zájmy světa (vesmíru, přírody... dosaďte dle libosti) jako celku. Ondra říká kterak je třeba nalézt odvahu některé věci připustit a nahlas říct, přiznat. Co třeba to, že (ve smyslu shora uvedeného) proces jimž se svět snaží dosáhnout rovnováhy se ubírá směrem, který pro člověčenstvo není příznivý (mírně řečeno). Rovnováhy bude dosaženo, dříve nebo později, o tom není pochyb. Za jakoukoliv cenu. Jak přitom dopadneme, jako jednotlivci, jako národy, jako lidstvo...? Jsa omezenou jednotlivkyní, nevidím cíle. Ani skrze Bibli ani skrze Hubbleův teleskop.
Nemám v úmyslu se teď vymezovat ve sporu TA versus HATA, i když bude z mého příspěvku (jako ze všech ostatních) asi vidět, co je mi bližší. Různá pojetí, různé interpretace, různé přístupy nemůžou být na škodu. Dokonce ani nekonečné diskuse a snahy přetáhnout toho druhého na svou stranu, jak o tom mluví Roman. Diskusi zabíjí netolerance a arogance, jenž i zde nakonec, či vlastně kdesi uprostřed, pěkně ryze maskulinně, vybouchla. Presentovat zdrženlivost a relativistický přístup HAT astrologů jako diletantizmus a neschopnost orientovat se v čtení symbolů je smutné a nekonstruktivní stejně jako TA odvahu formulovat smělý závěr typu je to tak a tak, proto a proto smést ze stolu jako zkratkovité ba bulvární. Ne že by se (na obou stranách) občas takové věci nestaly.
Jenže, a to jsem si jista, my budeme pro dožití se rovnováhy potřebovat jak Bibli, tak Hubbleův teleskop.
Jarmila Cikankova
P:S: Na karneval volím kostým: Ani oblečená ani nahá, ani pěšky ani vozem, ani ve dne ani v noci.
-
Re: téčko
44 odpověď odeslal(a) Turnovský v Úterý 22.Října 2002 22:51:34
pěkné vše co se tu v mezičase odehrálo, díky PT
-
Re: téčko
45 odpověď odeslal(a) Ondřej v Úterý 22.Října 2002 23:52:42
Romane, Pavle, Jarmilo...i mně se zmocňuje nadšení, když zpětně čtu některé řádky a to i přesto, že je občas smíšeno téměř se zoufalstvím. Ale v tomto poetickém rámci by nemělo zapadnout, že to, co se vine jako červená niť (možná všemi) nedorozuměními, konflikty aj. začíná v okamžiku, kdy vystoupí kdokoli s čímkoli, co prezentuje "s jednoznačně provokující sebejistotou jako jediné správné", mám-li přibližně citovat Romana. Souhlasím vřele s tím, že pokud se tomuto vyhneme, můžeme spolu nesouhlasit ve všem možném, ale přátelsky. Možná je to navíc otázka vhodného času a místa v tom smyslu, že bychom si měli podobné nekompromisní formy nechat na mezní situace, výjimečné, život ohrožující stavy. Jinak - kromě odporu, který vzbuzují ve skutečně svobodné společnosti či partě - tyto formy devalvují k nepoužitelnosti i v oněch mezních situacích. A může to pak dopadnout jako v té
pohádce o pasáčku a vlkovi.
Ondřej
P.S.: Kdy dáme ten karneval TAHATA? Historické kostýmy jsou za pár stovek na 3 dny. Navrhuju konec ledna/začátek února, tj. na začátek osvobozujícího Vodnáře, nejpozději však na shrekovské Hromnice.
-
Re: téčko
46 odpověď odeslal(a) Axmannová ve Středu 23.Října 2002 09:51:04
http://www.astrolozka.cz
Kdo hledá, je otevřený, otevřenější k naslouchání a názorům druhých než ten, kdo se domnívá, že našel – nejen pravdu, ale i třeba tu pravou cestu k ní. Mezi těmi, kdo „vědí“, se pak domluví mezi sebou ti, co si myslí, že myslí/používají stejné. TA – soubor pravidel, který stačí se naučit a pak s úspěchem používat (byť citlivě, zodpovědně, s dobrými úmysly) – umožňuje plynulou řeč uživatelů na společné téma, ale co víc? - také to dovoluje praktickou první pomoc lidem v nouzi - předpověď. První proto, že je to pomoc zvnějšku, tedy časový odklad, protože teprve pomoc, která přichází zevnitř, může znamenat změnu předznamenávající odlišný (vědomější) přístup v nové kapitole/cyklu astrologií ilustrovaného životního příběhu, tady nabízí spolupráci HaTA. Proměna, růst, vývoj, to samozřejmě není podmíněno existencí jakékoliv astrologie - ta může být v nejlepším případě dobrým (pro někoho subjektivně nepostradatelným) průvodcem po životě. Tak přeju všem dobrý den. LA
A z mého pohledu, VŠICHNI VELCÍ ASTROLOGOVÉ ODEVŽDY BYLI HaTA.
-
Re: téčko
47 odpověď odeslal(a) Roman Votruba ve Středu 23.Října 2002 10:27:36
Právě mi padla do ruky kniha Zygmunta Baumana: Tekutá modernita, kde se podrobně zamýšlí i nad tím, o čem zde vedeme řeč. Vskutku vřele doporučuji. Jenom se trošku vrátím. Stav, ve kterém se nacházíme, bych si dovolil nazvat ohromnou kloakou mediální imagologie, která semele vše do stejného obrazu. Ať jsou na vstupu do tohoto traktu věci jakkoliv originální, avantgardní, vše tato kloaka dokáže využít a semlít ke své potěše, takže z toho nezůstane skoro nic. Je to zároveň velmi svobodné. Není tam nic proti ničemu, jen se všechno využije a zpracuje do šedi průměru, i když někdy ty barvy jsou pozoruhodné. Těch pár jedinců, kteří se nevejdou ani do této kloaky, těch je tak málo, že se nedostanou ani k vysvětlení toho, proč nestáli ani za to pozření. V této situaci je ohrožením buď zácpa nebo průjem případně nějaký virus. A jejda, dostal jsem se nenápadně k filosofii fekalismu. Ondřeji, začínám mít dojem, že čipy a jiné prostředky ke sledování ani tak neslouží k větší manipulaci, jako ke stabilizaci. Zní to divně, vysvětlím. Mocní toho světa vědí, že budou mít klid a budou se cítit bezpečně, když se budou cítit bezpečně i masy. V zájmu zajištění stále větší bezpečnosti, mají inscenace ohrožení obyvatelstva poměrně jednoduchý, stále se opakující scénář, nakonec proč ho měnit, když na něj stále letíme, že? Takže je třeba zajistit, abychom se mohli vyblbnout, svobodně si zanadávat na cokoliv a kohokoliv a tím je eliminována možná základna pro vznik nějakého odporu. Ostatním je dán prostor k slovním ekvilibristikám více či méně odborných analýz světa a člověka v něm.
Paní Jarmila hovoří o rovnováze. To zrovna myslím jedno z těch slov, kde bych doporučoval si vyjasnit, co si kdo pod ním představuje. Já například vidím váhy, kde jsou oba jazýčky ve stejné výši, obě ramena jsou v rovině a nehejbe se to. Čili jakýsi stav mrtvičnosti z toho na mě dýše. A to zvláště, pokud by toto měl být cíl jako stav setrvalý. Proto bych dával spíše přednost dynamice sil jako věčnou cestu ve využívání obou sil Jin a Jang.
Jestliže se dá přátelsky nesouhlasit, dá se i nepřátelsky souhlasit? ptá se Roman
-
Re: téčko
48 odpověď odeslal(a) Ondřej ve Středu 23.Října 2002 10:44:24
Taky bych řekl, což je slovo do pranice, ale aťsi! OI zdraví LA a těší se navzdory všemu na (zatím virtuální) ekumenický karneval TAHATA. Nejlépe jako variaci na Raffaelovu ´Athénskou školu´. Mám vidění - tak jako Platón a Aristotelés bok po boku v popředí Athénské školy (jeden ukazuje k zemi, druhý k nebi), nechť jdou vedle sebe jeden protagonista HATA a jeden TA. TOTO JE VÝZVA -pokud se nenajdou dva,kteří by měli zájem o tyto role, půjdu za jednoho z nich. Je mi přitom jedno zda v roli TA či HATA, ale potřeboval bych partnera, který půjde se mnou. Nenajde-li se vůbec nikdo, vezmu neastrologa Myrdose. Můžu taky dělat někoho v pozadí či úplné křoví (v Raffaelově originálu tuším Eukleidós, Empedoklés, Thalés z Mílétu, aj. kompars povalující se na schodišti pod chrámovým sloupořadím). A abychom nezanedbali to TÉČKO, astrodramaticky bych ho tam vypodobnil co oživlé planety. Tak to vidíte - jedna konstelace a práce na celý život pro mnoho lidí, má-li to být pořádně.
Permutace názvu karnevalu možné: HATATA,ještě lépe TATAHA, resp. TA TAHÁ...(oh yeah!)
Nebudu déle pokračovat, abych nepošpinil kredit HATA.
Ondřej Ivanek
-
Re: téčko
49 odpověď odeslal(a) Ondřej ve Středu 23.Října 2002 10:59:52
Ještě ke kloace, čipům, bezpečnosti a rovnováze. Ano, myslím si, že bezpečnost a stabilizace tady hraje ústřední roli. Jednak jako vějička mocných a jednak jako (často dobrovolně)přijímaná, pohodlná náhražka za nebezpečnou svobodu. Je však třeba připomenout, že se jedná o pseudobezpečnost nejrizikovějšího druhu, iluzorní jištění. Protože totální zapojení do systému, který je sám tvrdě proti přírodě (známější pod pojmem Nový světový řád, latinsky koneckonců psaný na každé dolarovce vlevo dole) znamená zapojení do něčeho, co je odsouzeno ke spektakulárnímu zániku. Aniž by bylo třeba citovat Apokalypsu, zacituji Osha: "A Bůh...? Ten je naprosto divoký. Nikdy nevstoupí do vašich zahrad, jsou příliš lidské." Jinak ta pozoruhodnost výtvorů současné globální kloaky je opravdu pestrá. Občas vypadne i "melír".
A pokud se týká rovnováhy, taky bych zdůraznil důležitost toho, co se tím myslí. Já si pod tím představuji rovnováhu chemickou či ekologickou, která je setsakra dynamická. Dokonce bych řekl, že je spíš složitou výslednicí cyklicky se vzdouvajících nerovnováh, jež jsou základem živých ´systémů´ od prvoka přes pejska a kočičku až k naší divoké planetě. Ale to už mluvím za autorku...?
Ondřej
-
Re: téčko
50 odpověď odeslal(a) Jarmila ve Středu 23.Října 2002 22:50:45
k LA: jsem pro diverzitu.: trochu zlehčím, snad neurazím tradice, nemám to v úmyslu
"...konjunkce ME s JU nabádá nejurozenější žaludek, aby posnídal rohlíčky z pekárny U pochoutky císařovy, dnes OBZVLÁŠTĚ VYPEČENÉ!" ? Najdou li se na světě dva, jeden ochotný to říct, (a dovedu si představit i Velikána tohoto typu) druhý poslouchat, či dokonce zaplatit, já jim to přeji. Neznamená, že jsem jednou z nich, nebo že s nimi souhlasim. Když to doopravdy zvulgarizuji, není to otázka nabídky a poptávky? Nakonec se tady, nebo jinde můžeme přít až do bezvědomí, klient se rozhoduje sám. A bez ohledu na to, zda si to uvědomuje nebo ne, je za své rozhodnutí zodpovědný jen on a nikdo jiný. Co dostane, jak si to přebere a co s tím udělá. Samozřejmě, že je odpovědnost i na druhé straně - poskytovatele (fuj, to je strašné slovo).
Z mého pohledu se však obávám, že pomoct zevnitř může každý jen sám sobě. A (teď plynule přebruslím) analogicky k tomu, že Jang má smysl jen když existuje i Jin, neplatí, že bez TA nebylo by HATA a naopak? Můžou alegorie obou stát vedle sebe na obraze od Raffaela, aniž by se během chvilky na sebe vrhly a vyškrábaly si oči? Nejdřív to proberme teoreticky, než obětujeme Ondru.
Rovnováha.. Zkusím to jinak, můžu říct třeba "balans", je to lepší? Úporně jsem cestou z práce přemýšlela, zda se mám pustit do podrobných popisů co tím chtěla básnířka říct - až jsem nasedla do špatné tramvaje a odvezla se jinam.
"Balans" je vždy dynamický stav. Je to schopnost systému (jedno jak je velký) odolat výkyvům. V ekologické mluvě říkáme té cestě k rovnováze sukcese. Je to proces, kdy se (eko)systém snaží vývojem dosáhnout stabilní vnitřní struktury. A tento proces dokáže být k dílčím prvkům systému opravdu nelítostný, jde li užít tohoto výrazu. Od širokého úvodu zpátky, když budeme člověka považovat za jeden z dílčích prvků systémů, vůbec není jisté, že na konci, či lépe ve vrcholu celého procesu, bude mít tento prvek v systému své místo. Já to nevím, ale chci to vědět. A je to pro mně stejně naléhavé, jako pro někoho kdysi to, zda se točí, nebo netočí.
No, Dosť bolo Jarmily už jen jednu poznámku: nepřátelský souhlas - nerozumím, je to pro mně něco jako suchá voda.
JC
-
Re: téčko
51 odpověď odeslal(a) Turnovský ve Středu 23.Října 2002 23:13:26
Možná tu dochází k nějakému neskonávajícímu nedorozumění, k nějaké mejlce, jak by řekl Josef K. Švejk.
TA astrologie není nějaká nadávka, je to přístup, který vychází z pólu praktičnosti, utilitarismu, spoléhá na osvědčené postupy, samozřejmě asimiluje výdobytky průkopníků, ale je to přístup popisný a direktivní. Tím, že si všímá jen velkých (např. ptolemajovských) aspektů, interpretuje znaky, které jsou zdůrazněny asi tak jako jména kapitol tištěná verzálkami - velkými písmeny
Humanistický a transpersonální astrolog vychází z postoje estetického (ne že by se k němu nepřiřazovaly do kytic i další tři postoje aby tak jako asparagus tvořily odstínění kytice od prostoru krematoria, v němž si ta kytice protahuje údy). Snaží se o individuální evokativní (a nepopisný) přistup k postupnému dialektickému a dialogickému (ve spolupráci s tím, kdo přichází využít jeho služeb), společnému hledání smyslu významů vybraných symbolů.
Humanistický a transpersonální astrolog by měl být schopen uspokojit nejen potřeby jedince, který se vydal vlastní cestou (tedy individuální úrovně), ale i tomu, kdo stále ještě žije na společensko-kulturním rynku nebo v ještě bazálnější úrovni potřeb. Na těch úrovních žije víceméně každý, kdo žije.
Neznamená to však, že by humanistickáý a transpersonální astrolog měl umět mrskat tradiční způsob práce (TA), naopak, ale i na nižších, bazálnějších úrovních potřeb by měl umět uplatnit postoj zaujímaný na úrovních vyšších. To znamená být evokativní, nedirektivní a dialogický i na úrovni biologické a společensko-kulturní. Turnovský
-
Re: téčko
52 odpověď odeslal(a) Roman Votruba ve Čtvrtek 24.Října 2002 11:01:38
Paní Jarmilo, díky za vaši interpretaci slova rovnováha, líbí se mi. A pokud jde o sousloví nepřátelský souhlas, je součástí hry, kterou hraji s Ondřejem a i sám si tak hraji se záměnami záporů, někdy vznikají zajímavé věci, zde to byl přátelský nesouhlas - nepřátelský souhlas, jindy stačí jedno slovo ke zvýraznění podivuhodnosti některých tvrzení, třeba viz výše běžně používané tvrzení "nebezpečná konstelace" ergo by měla existovat i bezpečná, avšak o takové jsem se nikdy nedočetl. Někdy zařazení záporu mění i smysl nebo dodává nějaký navíc: např. smyslné rty a nesmyslné rty atd. jsem prostě hračičkou.
Zdraví Roman
-
Re: téčko
53 odpověď odeslal(a) Jiří Nitsche ve Čtvrtek 24.Října 2002 11:50:48
Já bych si dovolil poněkud doplnit Romanův výčet, pro přehlednost seřazeno do tabulky:
přátelský souhlas
přátelský nesouhlas
nepřátelský souhlas
nepřátelský nesouhlas
což se dá v binární soustavě vyjádřit tabulkou:
00
01
10
11
Přeju krásný den
Jiří Nitsche
-
Re: téčko
54 odpověď odeslal(a) Roman Votruba ve Čtvrtek 24.Října 2002 13:42:57
Ano Jiří, znamenitě jste to doplnil, ještě jenom na okraj, nemusí se tato hra týkat jen záporu, například před časem se o některých astrolozích začalo hovořit jako o "předních" a podle jmen těchto předních astrologů jsem usoudil, že tudíž Pavel, Martina, Radmila, Honza, já a řada dalších budeme takto astrologové "zadní". Prostě nedá se nic dělat, někdo to musí jistit i zezadu.
Roman
-
Re: téčko
55 odpověď odeslal(a) Vladan S. ve Čtvrtek 24.Října 2002 20:20:00
I když i v rámci astro-obce jsou přirozeně přední a zadní astrologové ( pomineme - li pro začátek pravé a levé ). Astrologie jako taková - můj názor -je ovšem ve spektru lidských činností převážně zadní.
Proto se domnívám, že tradiční astrologie, ač má nezpochybnitelně své místo na Slunci, je tím nejméně "silným" typem hvězdopravectví-. V dnešní běžné či průměrné podobě vyloženě problematickým.
Ideální HATA ( nikoliv ještě ta stávající ) jakožto výrazně akcentující subjektivitu a vztahovost, může dosíci mnohem více a cennějšího ve vztahu k duši člověka.
Já za sebe jsem si jist, že každý člověk, byť neustále na cestě, má ve svém nitru - v dnešní době žel veskrze zárodečnou či málo rozvinutou - schopnost poznávat pravdu, ryzí hodnotu objektivního charakteru, která je pro každého člověka táž.- Prosím nezaměňovat s nějakým rozumově omezeným názorem či světavyznáním.
Proto, domnívám se, i astrologie budoucnosti bude mít oporu v duchovním vědění, - ve kterém ji zatím nemá ( ona i ta Raffaelova Athénská škola má výrazně předkřesťanský ráz ).
Přeji všem HATA hodně invence při rozvoji jejich vlastního (duševního - s přesahem pod i nad) proudu astrologie. A snad aby se neuzavírali těm, kteří třeba neumí tolik co oni v určité oblasti lidské zkušenosti, ale skrze čisté srdce vytuší či poznají mnohem hlubší pravdy, které by snad i část stávající české astrologické obce mohly posunouti o nezanedbatelný kus cesty dál.
L.M.
-
Re: téčko
56 odpověď odeslal(a) Ondřej ve Čtvrtek 24.Října 2002 22:37:29
Děkujeme za krásná slova v 55. odpovědi a povzbuzení pro HATA, některá z nich jsem potřeboval slyšet tak trochu i osobně...a již netrpělivě přecházím k odpovědi 56., kterou si několik hodin hýčkám:
Na poslední pokračování „téčka“ jsem byl tak nedočkavý, že jsem si je otevřel v internetové kavárně. Když mne pak po nějaké době napadly následující řádky, zdály se mi průzračně jasné, leč neměl jsem přístup k počítači, jsa v tramvaji (kdy mi jízdu zpestřil „jen“ jeden nezapomenutelně rozesmátý mobil). Teď je mi trochu méně vesele, snad kocovina po tom krásném odpoledni nebo široké spektrum starostí, které mi momentálně nejde hodit za hlavu, nevím. Ale abych přešel od úvodu ke stati – zdá se, že se kruh uzavírá a že cestou této košaté diskuze se naprosto spontánně vracíme přímo do středu deklarovaného tématu, tj, k onomu téčku:
Jde o rovnováhu, neboť téčko je jejím symbolem par excellence. Pokusím-li se o jednotný pohled na to, co o tomto tématu řekla postupně Jarmila a Roman, vidím to tak (zdůrazňuji tím relativitu svého pojetí), že slovo rovnováha je trochu zavádějící. Sjednocení různých pojetí tohoto pojmu je spíše schopnost oscilace kolem rovnováhy. A z tohoto hlediska je jedno, představujeme-li si mechanické váhy, chemickou rovnováhu,biologickou homeostázi, ekosystém savany nebo celé planety, nebo dokonce celou planetární soustavu. Všechny tyto systémy nejsou ve skutečnosti v rovnováze nikdy, ale jestliže se z ní vychýlí jedním směrem, mají schopnost vrátit se do opačné výchylky díky zpětné vazbě. Zde diskutované téčko, jednoduchý symbol vah s jejich miskami a jazýčkem je symbolem rovnováhy poměrně labilní, neboť zúčastněné planety jsou v proměnlivých znameních. To, co se stalo na Bali vypadá z hlediska tohoto symbolu jako – bohužel asi úspěšný – pokus tyto symbolické váhy nakopnout tak, aby přestaly vážit úplně, a kde je pak nějaká rovnováha. Anebo daleko horší bajka: Byla by o někom, kdo dělal, že nevidí, že se tento kopanec chystá a když se to stalo, strašně, se zhrozil, samozřejmě aby to všichni slyšeli. Když se trochu vzpamatoval, pohrozil (pokolikáté již), že bude třeba váhy zaaretovat, učinit tedy nefunkčními. Nechat zatuhnout živou rovnováhu v cosi uměle stanoveného, mrtvičného, jak trefně napsal Roman. Jen napůl žertem dodávám: Hlídejte tedy všechna budoucí podobná „téčka“ ve fixních znameních.
Aby to nebylo tak jednoduché, rovnovážných stavů (kolem kterých je možné živě oscilovat, vzdouvat se a tančit) je mnoho a každý z nich má v lidské i planetární evoluci svůj vymezený čas. To, co se poslední roky děje vidím jako křečovité pokusy udržet starou rovnováhu, přesněji už jen její strnulý, nefunkční modlářský obraz, zaaretovat ji násilně ve stavu zombie. Tj. vytvořit řád a systém provázáním lidí do naprosto totálně závislého a nesvéprávného celku Golemů do pseudobezpečného světa, který je předem odsouzen k zániku, protože už dožil. A to tak, že to udělat všemi prostředky, od high-tech communications až po mačety od krve někde v džungli. Řekl bych navíc, že zde máme co do činění s cykly dlouhými tisíciletí, ne-li mnohem víc a otázka aktuálnosti dokončení přechodu do nového rovnovážného stavu, hluboké kolektivní přeměny (který již několik let intenzívně probíhá), je záležitostí doby tak do deseti let. Tak vidíte, že jsem si to neodpustil: Planetární aspekty jsou jako kaleidoskop, ve kterém každý vidí něco trochu (nebo úplně) jiného. To ovšem neznamená libovolnost výkladu, jen více jeho dimenzí.
-
Re: téčko
57 odpověď odeslal(a) Ondřej v Neděli 3.Listopadu 2002 14:33:43
Jetě jedna pozdní, optimističtější poznámka v téčku. Neměli bychom zapomenout, že mezi všemi těmi teroristickými útoky, svatořečenými fašisty aj. katastrofami (které zde diskutovanému téčku o pár dní předcházely nabo ho následovaly) se odehrála jedna veselejší událost: 16. října (hodinu neznám) byla po cca dvou tisících letech znovuotevřena alexandrijská knihovna. Mimochodem, je trnem v oku islámským i křesťanským fundamentalistům, což je samo o sobě nejlepší vizitka.
Ondřej Ivanek