<= Index  <= Zpět    RH 0  RH 1  RH 3  RH 4  RH 5  RH 6  RH 7  RH 8  RH 9 


REPUBLIKA VE HVĚZDÁCH
připravuje Pavel Turnovský
24. května - 22. června 1990

Tentokrát před námi leží nejen horoskop novoluní, ke kterému dojde 24. května ve 12 hodin 48 minut středoevropského času, ale také horoskop úplňku, který nastane 8. června ve 12 hodin 02 minuty SEČ, tedy skoro v pravé poledne. V tuto dobu pojdeme k volebním urnám, a mně nezbývá než smeknout před mým neznámým kolegou, který určil termín voleb.

Horoskop první

Na první pohled nás upoutá geometrický útvar, který nazývají astrologové mystický obdélník. Tato celkem vzácná konfigurace tvoří energetické centrum našeho horoskopu. S mysticismem může mít ovšem pramálo společného; my budeme doufat, že se projeví spíš její syntetizující vliv, kterým harmonizuje vliv planet, z nichž je utvořena.

Novoluní se umístilo v 9. domě, který je spojován s abstraktním myšlením, filozofií, náboženstvím, metafyzikou a také se záležitostmi právnickými. Tato pozice přímo volá po vizionáři, který by svým jasnozřivým pohledem propátral hlubiny politického vření a zformuloval tolik potřebný politický program hodný realizace. Humanisticky zaměřený astrolog by asi poradil, abychom neztráceli ze zřetele náš veliký sen o svobodě. Takto silně obsazený 9. dům však někdy hrozí ztrátou smyslu pro realitu.

Tomu snad zabrání Saturnův trigon z 5. domu, který by nás měl zakotvit pomocí zodpovědnosti vůči našim dětem. Jeho pozice však také naznačuje problémy, jež budou mít někteří voliči s projevením vlastního názoru a jistou nechutí riskovat. Vzpomeňme si však na parazity, kteří nás ještě stále hodlají zneužívat: kvadratura s Venuší v 8. domě. Marta nacházíme v 7. domě, mějme tedy na paměti, že přílišná agresivitau v mezilidských vztazích vzbuzuje nutně příslušnou reakci.

Obraťme však pozornost k velké konfiguraci tvořené Jupiterem, Uranem, Neptunem, Plutem a Merkurem, která, jak doufám, uvede v soulad protichůdné tendence planetárních opozic. Naději vzbuzuje zejména Jupiter v 10. domě, jenž by měl korunovat úspěchem naše dlouhodobé úsilí, charakterizované revoltující konjunkcí Urana s Neptunem ve 4. domě, varovnou výzvou, abychom se vzdali neudržitelných statických vzorců myšlení a chování a snažili se rozšířit hranice prostoru, v němž shromažďujeme svoje zkušenosti.

Úplněk z 8. června dokonale symbolizuje vrchol tohoto měsíce: první svobodné volby po více než padesáti letech.

Horoskop druhý

Obecně vzato symbolizuje úplněk kritický bod, v němž bylo dosaženo vrcholu určitého procesu. V tomto okamžiku máme na vybranou. Buď se vrátíme po vlastních stopách na samý jeho začátek, nebo provedeme nějakou zásadní změnu. Na druhou variantu ukazuje Luna umístěná v Hlubině nebes (ve čtvrtém domě). Dokonce i tradiční interpretace mundánní astrologie hovoří o možnosti voleb. Slunce v Mediu Coeli (10. domě), v Blížencích, naznačuje úspěch hnutí vedeného světově známým charismatickým intelektuálem.

Venuše mezitím nahradila Merkura v opozici na Pluta a naznačuje, že jsme dospěli k okamžiku, kdy bude mutné vyložit karty na stůl a veřejně se přiznat, ke komu se hlásíme.

Poněkud znepokojivé je postavení Marta, který tu tvoří Velké T s Jupiterem v opozici na Urana s Neptunem. To naznačuje marnotratné plýtvání energií; Mars je totiž v tomto místě příliš netrpělivý a divoký. Stejně tak Jupiterova opozice na Neptuna varuje před rozčarováním a nebezpečím podvodu. Naštěstí se obě planety nalézají v konjunkci s nejjasnějšími hvězdami severní oblohy Síriem a Vegou. Ty by nám mohly zaručit úspěšné splnění našich tužeb.

Důležitost tohoto lunárního měsíce pro budoucnost našeho státu podtrhuje i to, že v něm dochází k takzvané Jupiterské revoluci, tedy k uzavření starého a k početí nového cyklu. Tento cyklus trvá přibližně dvanáct let. Za tu dobu projde Jupiter všechna zvířetníková znamení a dorazí do stejného místa, z něhož vyrazil. V našem případě to je jeho pozice v základním horoskopu naší republiky k 28. říjnu 1918.

Takové cykly rozeznáváme u všech „nebeských" těles. Některé z nich jsou nám důvěrně známé. Například Sluneční a Měsíční cykly jsou vlastně kalendářní rok a měsíc.

V humanistické astrologii, která se zabývá spíše psychosomatickým a duchovním vývojem osobnosti než zjišťováním nějakých „osudových" událostí, hrají planetární cykly důležitou roli. Souvisejí totiž s dynamickým pojetím horoskopu (na rozdíl od statického tradicionalistického přístupu). Tradiční astrologie brala základní horoskop, nativitu, jako něco absolutního, neměnného. Humanistická astrologie jej však pojímá jako východisko, potenciál, který je nutno během života rozvíjet a možnosti v něm naznačené aktualizovat. Planety se totiž v okamžiku našeho narození nezastaví, putují dál po obloze a na své pouti aktivizují různá místa našeho nativitního horoskopu. Na nás je, abychom takto určená časová období využili k vlastnímu prospěchu. Celý náš život je jedno nepřetržité sbírání zkušeností, dlouhodobý vývojový proces, který nepřerve ani smrt.

Možná jste se už někdy setkali s tradičním astrologickým dělením planet a úhlových vzdáleností (aspektů) na šťastné a nešťastné. Podle něho jsou Venuše a Jupiter dobrodějové, zatímco Mars, Saturn, Uran a Pluto škůdci. Stejný osud postihl i aspekty: sextil (60°) a trigon (120°) jsou aspekty dobré, zatímco kvadratura (90°) a opozice (180°) zhoubné. Hodnocení konjunkce (0°) pak záviselo na tom, jaké planety ji tvořily. Podle tohoto pojetí byl za šťastný považován horoskop, v němž se nalézaly převážně dobré aspekty, zatímco horoskop s aspekty zlými byl považován za nešťastný. Pak by však museli rodiče Winstona Churchilla a Václava Havla hned po narození svých dětí objednat pohřeb a naopak slavný francouzský Modrovous tohoto století, Henry Landru, by měl být nejšťastnějším člověkem na světě. V prvních dvou příkladech totiž nacházíme v horoskopech Velkou kvadraturu, tedy Čtverec včetně úhlopříček, a v posledním případě Velký trigon, trojúhelník tvořený většinou planet. To snad jako příklad stačí. Někdy se možná k těmto osobnostem vrátíme.

Pokud si však uvědomíme, že planety se dál pohybují na svých drahách, dojdeme nutně k názoru, že všechny aspekty, ať už harmonické, či neharmonické, jsou zákonitými fázemi vývojového cyklu. Tvoří-li planety mezi sebou harmonické aspekty, pak síly, které symbolizují, působí smířlivě a zachovávají status quo. Disharmonické aspekty vyvolávají sice bouřlivé kritické situace, ty nám však poskytují příležitost k vnitřnímu růstu. Tedy za předpokladu, že krizi zvládneme. Kdyby existovaly pouze harmonické aspekty, Honza z pohádky by neslezl z pece a nevydal by se do světa dobýt princeznu a půl království k tomu. To udělá pouze pod vlivem aspektů disharmónických.

Důležité však jsou nejen fáze cyklického pohybu jediné planety, ale i fáze mezi různými planetami. Ty, které se pohybují rychle (Merkur, Venuše a Mars), mají cykly krátkodobé, důležité pro vývoj jednotlivce. S Jupiterem a Saturnem se dostáváme k cyklům dlouhodobým, které odpovídají vývoji generačních vlastností. Cykly Urana, Neptuna a Pluta jsou analogické dlouhodobým kulturním, civilizačním, náboženským a politickým trendům.

Pro názornost si ukážeme, jak se odrazily v našich dějinách cykly Jupitera a Saturna. Východiskem je rok 1918:
Jupiter: 1930 1942 1954 1966 1978 1990 2001
Saturn: 1948 1977 2007

Některá data hovoří sama o sobě. Nás však zaujmou na sebe navazující konjunkce Saturna a Jupitera v roce 1977 a 1978. Humanistická astrologie ztotožňuje vztah mezi těmito planetami se Superegem psychoanalýzy, které, laicky řečeno, obsahuje etické, morální, estetické a společenské kategorie, ovlivňující naše myšlení a chování. Uvědomíme-li si, že struktura osobnosti a její funkce jsou analogické s funkcemi a strukturou společnosti, můžeme tento průsečík Saturnova a Jupiterova cyklu ztotožnit s vystoupením Charty 77 na veřejnost. Dalších dvanáct let, tedy jeden Jupiterský cyklus, trval existenční zápas Charty. Nejenže přežila, ale nakonec svým příkladem dokázala strhnout ostatní občany, aby se probudili z letargie a začali se hlásit o svá práva.

Dovršením tohoto procesu by měly být svobodné volby, které by výsledky zápasu potvrdily, umožnily nám po letech stát se opět pány svých vlastních záležitostí a během dalšího Jupiterovského cyklu, který právě teď začíná, realizovat naše záměry.

K tomu lze využívat i dalších příznivých tranzitů, jež tu spolupůsobí. Jde zejména o trigon (120°) — aspekt, který v současnosti tvoří skutečný Pluto s Jupiterem základního horoskopu naší republiky. Jeho vliv naznačuje, že nastala doba vhodná k tomu, abychom učinili závažný krok na cestě za naší suverenitou.

Tyto vlivy jsou posíleny i jinými tranzity. Nesmíme však zapomenout na Urana, který se nachází v opozici k Plutu základního horoskopu republiky. Tento tranzit nás varuje, že není ještě všechno vyhráno. Temné síly nespí a dál spřádají své plány na pomstu. Není náhodou, že předchozí fáze tohoto cyklu se kryjí s krizemi v KSČ. Kvadratura z let 1928/29 asistovala při stalinizaci (eufemisticky nazývané bolševizací) strany. Konjunkce se uzavírala v letech 1950/51, v době nejhoršího řádění politických procesů. Další kvadratura odpovídá počátku normalizace v letech 1969/70. Naši komunisté tyto krize nezvládli a k moci se dostaly nejreakčnější živly. Následovaly čistky a řady „partaje" se jak po V. sjezdu, tak po normalizaci v sedmdesátých letech řádně ztenčily.

Tento jev pozorujeme i při současném tranzitu. Tentokrát však jde o opozici, která symbolizuje jakousi „sklizeň". Možná že to strana nepřežije. Touto vidinou se však nesmíme nechat ukolébat. Mohli bychom totiž za čas litovat své dnešní nečinnosti a marně se snažit zachránit situaci. Mějme stále na pamětí, že před sebou máme důležitou zkoušku v letech 1992/ /93. Jakákoliv lehkomyslnost, politická naivita, nerozhodnost, rezignace, politikaření a sledování skupinových zájmů při dnešních volbách, projevy nacionalismu a šovinismu pomohou temným silám přežít v parlamentu toto přechodné období, aby nám pak za dva tři roky vrazily nůž do břicha a několikrát s ním pěkně zakroutily.

Vraťme se však o deset tet nazpět Celá osmdesátá léta byla charakterizována výjimečným nakupením astrologických úkazů. Snad si ještě pamatujete, jaký rozruch zavládl na počátku minulého desetiletí. Našli se i blouznivci, kteří prorokovali konec světa. Jeho příčinou měla být „superkonjunkce" všech planet v roce 1982. Taková konstelace je však zcela nepravděpodobná. Faktem je, že přibližně každých 500 let dochází k těsnému seskupení planet, nikoli však ke konjunkci. Doktor Špůrek měl na toto téma vynikající článek v „Téčku" (1983/12). Celkem přesvědčivě v něm dokázal souvislost mezi zmíněnou periodou a závažnými historickými předěly, čímž musel pořádně zamotat hlavu tiskovému dozoru a marxistům vůbec. 13. listopadu 1982 se totiž směstnaly všechny dosud známé planety naší sluneční soustavy do úseku ekliptiky v rozmezí 71°. To nebylo nakonec nic zvláštního. Jenže 10. listopadu, tři dny předtím, se stalo něco, s čímž už skoro nikdo nepočítal. V Moskvě zemřel Leonid Brežněv a nad komunismem se začalo smrákat. K podobné konstelaci došlo také v letech 1483/85. V Evropě tehdy probíhala renesance. Tu však připomněl i jiný úkaz - takzvaný „dlouhý sextil" mezi Neptunem a Plutém. V letech 1976/86 došlo k jednomu z jeho vrcholů. Uzavřely se i další cykly. V roce 1981 nastala třikrát po sobě konjunkce Jupitera se Saturnem. Jejich normální konjunkce se opakuje každých 19 let. Trojitá však byla naposledy v letech 1940/41 a na příští si musíme počkat až do roku 2238. 8. listopadu 1982: konjunkce Saturna s Plutem. Tohle datum jsme tu už měli. Předchozí konjunkce těchto planet jsme zaznamenali v letech 1947 a 1914/15. Relativní klid trval do začátku roku 1988. V únoru, červnu a v říjnu dochází ke konjunkci Saturna s Uranem. Tato konstelace láme status quo, u nás dochází k prvním demonstracím. Za předchozí konjunkce v květnu roku 1942 byl proveden atentát na Heydricha. Tehdy ovšem byla válka.

A pak přišel rok 1989, březen, duben a konečně 13. listopad. Konjunkce Saturna s Neptunem otřásá trůny. Stejně jako v letech 1952/53 a v nešťastném roce 1917. Ale o tom jsme již mluvili. Čeká nás Uran s Neptunem. V roce 1993, jako každých 171 let. Vzpomínáte?

Horoskop první
Horoskop druhý

Zpět na začátek stránky | Pokračovat