Zobrazení otázky a odpovědí
-
Mayský Nultý den a přechod Venuše
5959 otázku odeslal(a) viktorvana v Sobotu 19.Května 2012 23:39:21
Dobrý den,
Zajímá mě názor a prosím někoho pokud možno astronomicky vybavenějšího než jsem já, což by neměl být problém:), jak vidíte zítřejší (resp. pozítřejší na našem území) den D z hlediska Mayského kalendáře?
Podle informací které jsem in-form-oval je 20.5. 2012 den, kdy by mělo dojít k zarovnání do jedné linie (přímky) souhvězdí Plejád, Slunce a Země. Tím, že bude zatmění Měsíce zároveň tedy i Měsíce. Toto zarovnání by navíc mělo směřovat na vrchol pyramidy Chichen Itza.
Jde údajně zároveň o den, kdy se Mayský Sluneční kalendář (Haab), trvajícím 360+5 dní sejde s Mayským občanským kalendářem (Tzolkin) trvajícím 260 dní. Tato událost se děje jednou za 52 let. Ale zároveň se mi tato informace slévá s jinou, že k tomuto jevu dochází každého 20.5.? Nerozumím.
Toto datum také souvisí s tím, že nastává 60 dnů po jarní rovnodennosti, v tom ale nevidím zatím nic zvláštního.
Tento den je nazýván Mayi Obřadem nového dne, nebo také Nultý den.
Jak je to tedy s tou přímkou? V rozměrech, které jsou ve vesmíru mi přesnost na vrchol pyramidy připadá trošku přehnaná, spíš bych to viděl jako symboliku či schematičnost. nebo to možná stojí na faktu, že částečné zatmění Měsíce bude viditelné z Chichen Itza…
K tomuto datu se navíc pojí i přechod Venuše přes Slunce, naposledy v tomto století. K tomuto jevu dochází cca. 2 x za 100 let, a to by se mělo v pohledů Mayů shodovat s dvěma 52letými cykly jejich kalendářů. Mimo jiné tento přechod pro Maye je zajímavý ještě tím, že je posledním ve vztahu k dalším Mayským cyklům dlouhým 25.625 let a 5.125 a samozřejmě již zmíněný 52 let. Tyto všechny cykly končí v známem termínu 2012, ale to je asi již známo.
K Těmto termínům se objevil kruhy v polích v Anglii. První představující kalendář Tzolkin, výše zmíněný, objevil se 9.8. 2005. Tento kalendář ukazuje na zítřejší datum, výše popsané včetně zatmění. 20 prvků vnějšího kruhu, 13 prvků ve čtyřech sekcích tvoří vnitřní kruh, tj. 13x20=260 dnů a 13x4 = 52. Nultý den je naznačen setkání dvou prvků, - naznačených lukem, či půlměsíce. Uvnitř, uprostřed kruhu je ještě naznačené částečné Měsíční zatmění. Naproti symbolice Zatmění je ještě 2 x 8 lancet (pírek), což má představovat oněch 16 dní, za které dojde k tomu přechodu Venuše před Sluncem od data 20.5. tj. 6.6.2012.
Pokusím se agrosymbol týkající se kalendáře Tzolkin s poukazem na zítřejší zatmění přiložit.
Děkuji
Pěkný den
Viktor
-
Re: Mayský Nultý den a přechod Venuše
1 odpověď odeslal(a) viktorvana v Sobotu 19.Května 2012 23:48:36
-
Re: Mayský Nultý den a přechod Venuše
2 odpověď odeslal(a) Jiří v Neděli 20.Května 2012 09:16:04
"20.5. 2012 je den, kdy by mělo dojít k zarovnání do jedné linie (přímky) souhvězdí Plejád, Slunce a Země. Tím, že bude zatmění Měsíce zároveň tedy i Měsíce."
Je pravdou, že zítra projde Slunce přesnou délkovou konjunkcí se všemi hvězdami ze souhvězdí Plejád.
Ovšem vzhledem k tomu, že nejjasnější hvězda souhvězdí Plejád, stálice Alcyone, leží cca 4 šířkové stupně od ekliptiky a souhvězdí Plejád je rozlohou menší než tato vzdálenost, nemohou se uvedená tělesa nikdy dostat do jedné přímky. A tím pádem ani do jedné přímky s vrcholem kterékoli pyramidy...
"Jde údajně zároveň o den, kdy se Mayský Sluneční kalendář (Haab), trvajícím 360+5 dní sejde s Mayským občanským kalendářem (Tzolkin) trvajícím 260 dní. Tato událost se děje jednou za 52 let. Ale zároveň se mi tato informace slévá s jinou, že k tomuto jevu dochází každého 20.5.?"
Každoročně okolo uvedeného data Slunce svou délkovou souřadnicí vstupuje do konjunkce se souhvězdím Plejád. Protože tato konjunkce nastává každý rok, nastane tedy i za 52 let.
Co se mayských cyklů týká, byl jim věnován příspěvek 5893.
-
Re: Mayský Nultý den a přechod Venuše
3 odpověď odeslal(a) Viktor v Neděli 20.Května 2012 11:07:13
Přes noc mi to také došlo, že to bude pravděpodobně tak jak jste sdělil, že každoročně dochází 20.5. k délkovému "zarovnání", ale toto by mělo být výjimečné, že se scházejí cykly Tzolkin a Haab, což se děje jednou za 52 let, což je právě dnes, s tím, že je navíc zatmění měsíce, a že je navíc za 16 dní ten přechod Venuš před Sluncem. Svým způsobem by se dalo říci, že je to relativně dost výjimečností.
Pak je možné, že jednou za rok je to (bylo to?) nazýváno Obřad nového dne a jednou za 52 let je to nazýváno Nultý den. ten je tedy dnes, s tím, že v našem pásmu je zatmění zítra po půlnoci.
Ještě mám dotaz, rozumím dobře, že délkově dochází k přímce(zarovnání) a v rektascenzí (snad šířce) k ní nedochází? to by tolik nevadilo, tak pracujeme i v astrologii a v klidu.
Samozřejmě že pak o vrcholu pyramidy žádná, ale možná to souvisí s tím zatměním, kteréhož stín může procházet přes Chichen Itza?
Další dotaz, u nás přechod Venuše před Sluncem asi viditelné nebude? protože dle tabulky v otázce kterou jste mi odkázal, to vypadá na večerní hodiny… Co se týče dnešního data tam není psáno nic, o přechodu Venuše a jeho významu také nic kromě tabulky. Ale šlo o ty Mayské další cykly a slavné datum, chápu..Pokud jde o závěry ohledně těchto cyklů paní odbornice, jsem toho názoru, že nemůžeme vědět, jak uvažovali Mayové, bylo by možná i trochu arogantní věřit si, že to víme. Ale samozřejmě jde o její odborný věcný názor a jako takový to beru. Jsem si jist, že na tyto Mayské záležitosti má každý svůj názor, podle chuti, způsobu uvažovaní a cítění.
Pro mě je mimo jiné dnešní důležité Mayské každoroční datum zajímavé tím, že naše holčička (dcera mé přítelkyně) má v tento den tj. dnes narozeniny, potom ještě sousedka a kamarádky bývalý manžel. Pokud je na nich něco specifického, pak „naše“ dcera je od narození velice těžce zdravotně postižená, sousedka je psycho případ a žije na práškách, a ten exmanžel, je ředitel firmy s letadly, výrazně zaměřený na hmotné věci, opustil ženu i dvě děti v jejich dětství a k svému "dílu" se moc nehlásí. Tedy případní Plejáďané mohou být třebas i nějací Dobráci:)
Jinak Jiří děkuji také za Váš odkaz na texty k věci na Kondatě, ale chvilku mi potrvá, než si osvojím Němčinu:)
Přeji pěkný Nultý den
S pozdravem
Viktor
-
Re: Mayský Nultý den a přechod Venuše
4 odpověď odeslal(a) Jiří v Neděli 20.Května 2012 11:44:48
http://astro.ukho.gov.uk/eclipse/0132012/
"Ještě mám dotaz, rozumím dobře, že délkově dochází k přímce(zarovnání) a v rektascenzí (snad šířce) k ní nedochází? to by tolik nevadilo, tak pracujeme i v astrologii a v klidu."
Dovolte mi krátkou technickou poznámku.
Souřadnice nebeského prvku určujeme v astrologii většinou v soustavě ekliptikální, pak délková souřadnice se nazývá ekliptikální délka, zkráceně pouze délka.
Ekliptikální šířce se zkráceně také říká jen šířka.
Někdy používáme souřadnice rovníkové neboli ekvatoreální, tam se délková souřadnice nazývá rektascenze a šířková deklinace.
Také se občas používá obzorníková souřadnicová soustava, kde délkovou souřadnici vyjadřuje azimut a šířkovou souřadnici zenitová výška daného prvku.
Tedy k onomu zarovnání, jak říkáte, dochází pouze v souřadnici ekliptikální délky. Tedy v přímce, která musí ležet v rovině ekliptiky, mohou být pouze stopníky, neboli průměty na ekliptiku, Plejád a nikoli Plejády jako takové.
****************
"Samozřejmě že pak o vrcholu pyramidy žádná, ale možná to souvisí s tím zatměním, kteréhož stín může procházet přes Chichen Itza?"
Na uvedeném odkazu je znázorněn průběh onoho zatmění Slunce. Je možné, že stín prochází zmíněnou oblastí, můžete to sám blíž prozkoumat.
-
Re: Mayský Nultý den a přechod Venuše
5 odpověď odeslal(a) Jiří v Neděli 20.Května 2012 11:45:45
http://www.astro.cz/rady/ukazy/zatmeni/tranzity/2012
"Další dotaz, u nás přechod Venuše před Sluncem asi viditelné nebude? protože dle tabulky v otázce kterou jste mi odkázal, to vypadá na večerní hodiny… "
viz odkaz
-
Re: Mayský Nultý den a přechod Venuše
6 odpověď odeslal(a) viktorvana v Neděli 20.Května 2012 13:02:16
Děkuji Vám Jiří za upozornění/ ujasnění. Vím že to z určitého pohledu patří k základům astrologie (resp. k výpočtům) měl bych se možná stydět, ale neučiním tak. Samozřejmě že se pokusím časem dostat tyto záležitosti do jasného pochopení. Ale myslím, že jde spíš o terminologii, prostorovou představivost mám (deskriptivní geometrie mi stavebce celkem šla). Prosím Vás tedy ještě jednou o ujasnění: když se na situaci podívám "shora" z pohledu ekliptiky tedy na její placku a promítnu pozice na papír, budou uvedené prvky v přímce, nebo naopak, když se podívám z "boku"?
Z Vašeho odkazu o zatmění nepoznám, jestli zatmění poběží přes Chichen Itza, protože mapka je z jiného pohledu, ale zdá se že to může směřovat na Yucatán, což je ono místo.
Viktor
-
Re: Mayský Nultý den a přechod Venuše
7 odpověď odeslal(a) Viktor v Neděli 20.Května 2012 13:15:10
Ještě jsem se teď podíval na horoskop objevení agrosymbolu (9.8.2005) s kalendářem Tzolkin, ukazujícím na dnešní den a následný přechod Venuš přes Slunce a shledávám ho velice zajímavý sám o sobě, a ve vzathu k mému horoskopu možná zásadní.
V horoskopu objevení je přesná opozice Slunce Neptun na 17 stupni Lva a Vodnáře (17°Lev : Farní sbor se rozléhá kostelíkem a 17°Vodnář : Hlídací pes ochraňuje svého pána při práci). Poblíž Slunce je Merkur a může naznačovat určitou, česky řečeno mesidž či sdělení, komunikaci, ale i pouhé hraní a uplatnění dovednosti, schopnosti a kejklování . Neptun opozice Slunce může ukazovat na vyvrcholení procesu rozplývaní se v iluzi, klamu stejně tak na „duchovní“ napojení a přenechání funkce osobního Já „vlivu“ vyššího Celku .
Tato opozice navíc směřuje „rádlem“ na Jupitera (15°Vah : Kruhové !! dráhy – mimochodem symbol kam padl Ascendent prvního „nárazu letadel“ do NYWTC ), který může vést k širšímu pochopení, moudrosti, postupu dále, stejně tak jako k zveličování, přehánění či spokojenosti s dílem a plýtvání spokojeností a v celku (+ Slunce, Neptun) tak naváděním na falešnou stopu, cestu.
Zde se jako vždy dotýkáme určitého problému astrologie, a to, že nikdy nevíme, jde-li o to či ono, a problém člověka ovšem občas bývá, že neumí k tomuto „problému“ přistoupit v reálném žití k takové věci jako k celku. Ale asi bysme chtěli příliš mnoho, kdyby to bylo jasné, to už bysme mohli chtít dostávat přesné instrukce co máme dělat/ nedělat aby to bylo podle plánu. A plán předpokládám je, že se máme naučit sjednocení.
Pokud by navíc symbol vznikal přes noc, byl dokončen, či objeven v ranních hodinách, Měsíc by byl na místě podzimní rovnodennosti, uvedením a představením se kolektivním, veřejným záležitostem.
Ve vztahu k mému horoskopu je to pro mě velmi zajímavé, protože přesně na výše popsané opozici Slunce Neptun se u mě nachází Saturn (17 Lev) opozice Luna conj. Venuše (17 Vodnář) – 7-1. dům. Toto považuji za klíčovou „formaci“ mého horoskopu, a co důležitější je, i v mém žití. Navíc to pociťuji jako relativně obtížnou záležitost. Rádlo pak směřuje přesně na pozici Pluta „mého“ horoskopu 9. dům.
Tedy i z uvedeného důvodu bych byl vděčen za případné názory, postřehy, informace v této věci.
S pozdravem
Viktor
-
Re: Mayský Nultý den a přechod Venuše
8 odpověď odeslal(a) viktorvana v Neděli 20.Května 2012 13:25:34
http://jeste agrosymbol prechodu Venuse, uvnitr pismeno Lamat
-
Re: Mayský Nultý den a přechod Venuše
9 odpověď odeslal(a) Jiří v Pondělí 21.Května 2012 00:56:25
"když se na situaci podívám "shora" z pohledu ekliptiky tedy na její placku a promítnu pozice na papír, budou uvedené prvky v přímce, nebo naopak, když se podívám z "boku"?"
Podíváte-li se na rovinu ekliptiky z jejího severního pólu, což je obvyklý pohled na zakreslené kolečko horoskoupu, pak v čase konjunkce Slunce s Plejádami se budou oba tyto prvky nalézat na jedné přímce, respektive dokonce budou znázorněny jediným bodem.
Navíc, je-li v danou chvíli ještě zatmění Slunce, bude se na stejné přímce nalézat i Luna a oba uzly lunární dráhy.
Lze konstatovat, že se na této přímce, která je vlatvně průmětem na "půdorys" roviny ekliptiky, ocitnou všechny prvky, které v danou chvíli tvoří se Sluncem konjunkci nebo opozici.
Ne tak při pohledu "z boku" neboli koukáme li se z roviny ekliptiky. V tomto případě už hraje svou roli dříve zmíněná ekliptikální šířka a jednotlivé prvky se budou od ideální přímky odchylovat.
V rovině ekliptiky totiž leží z uvedeného pouze Slunce a lunární uzly. Samotná Luna prochází ekliptikou v uvedených uzlech a při zatmění musí být v těsné blízkosti jednoho z nich.
Plejády ovšem v rovině ekliptiky neleží a tedy ani v tomto "bokorysu" nemohou ležet na stejné přímce se Sluníčkem.
-
Re: Mayský Nultý den a přechod Venuše
10 odpověď odeslal(a) Viktor v Pondělí 21.Května 2012 08:09:43
Děkuji za polopatické ujasnění. Pokud se nebudeme spoléhat na odborná označení, dokonalé pojmy a často i "hrdě" znějící výraziva (např. "doktorská mluva) může to podporovat vzájemnou komunikaci, toleranci a vstřícnost a o to běží, alespoň podle mého názoru. Je to lepší než vést války.
V té věci prostorového rozmístění Plejád, Slunce, Země + další,ano, tak jsem to předpokládal. Tedy na tom ve srovnání s tím,jak se díváme na zákres "planet" sluneční soustavy do radix není žádný rozdíl, čili je to stejné a z tohoto pohledu jde o přímku, jen to na tu musí na tu pyramidu trošku zahnout:) Kdyby to bylo zarovnáno i v bokorysu, to už by bylo skutečně hodně "podezřelé".
Jinak se opravuji, psal jsem zatmění Měsíce, ale protože je Novoluní, jde jde (teď už v čase minulém) o zatmění Slunce, měl jsem asi zatmění.
Ještě jedno opravení, co se týče pojmosloví, pokud by někdo chtěl reagovat na mou výzvu svým názorem na astrologickou situaci data objevení kruhu v obilí v podobě kalendáře Tzolkin obzvlášť ve vztahu k situaci konstelace v "mém" horoskopu, nebudu vděčen, jak jsem psal, ale uvítám to.
Tatkto se mi po tom zatmění rozsvítilo:)
Děkuji Vám
pěkný den
Viktor
-
Re: Mayský Nultý den a přechod Venuše
11 odpověď odeslal(a) Jiří v Pondělí 21.Května 2012 09:30:49
"Pokud se nebudeme spoléhat na odborná označení, dokonalé pojmy a často i "hrdě" znějící výraziva (např. "doktorská mluva) může to podporovat vzájemnou komunikaci, toleranci a vstřícnost a o to běží, alespoň podle mého názoru."
Naprosto s Vámi souhlasím.
-
Re: Mayský Nultý den a přechod Venuše
12 odpověď odeslal(a) Pavel Turnovský v Pondělí 21.Května 2012 11:51:51
http://www.rezonance.cz
jen připomínám, že zeměpisná šířka Chitzen Itza je zhruba 20° 41´severní šířky. Jakékoli těleso, aby nad tímto místem kulminovalo v zenitu, musí být schopno aspoň na okamžik dosáhnout severní deklinace, která se jeho severní zeměpisné šířce rovná, tedy 20°41´ kladné tedy severní deklinace.
-
Re: Mayský Nultý den a přechod Venuše
13 odpověď odeslal(a) Jiří v Pondělí 21.Května 2012 12:26:12
http://kof.zcu.cz/st/dp/hosnedl/html/astronom.html
Před časem zde proběhla debata o refrakci.
Nalezl jsem na toto téma zajímavý odkaz.
Omlouvám se, že není přímo k Mayskému kalendáři, ale podle mne souvisí s obzorníkovou astronomií, potažmo astrologií a takovou snad i Mayové praktikovali.
Viz jejich známé Intihuatana neboli kameny k nimž kněží přivazovali Slunce.
Připomínám krásný film Kamenný počítač o Intihuatana v Jura Crumi.
-
Re: Mayský Nultý den a přechod Venuše
14 odpověď odeslal(a) Viktor v Úterý 22.Května 2012 09:55:43
Intihuatana je tuším pouze Incká záležitost a připadá mi že Mayové jsou v lecčems trošku z jiného soudku než „horalové“ Inkové.
Je možno Vámi zmíněný film o kameni někde najít?...i když musím vyjádřit názor, že uctívání jakýchkoli kamenů, i těch různě pomazaných, považuji za typický ukazatel té nejhrubší zvrácenosti (doslova obrácenosti - záměny hodnot „pouhé“ Hmoty a „Vědomí“ a z toho plynoucího defacto „satanského“ přístupu k životu), jakožto následek zdařilé manipulace, o čemž v případě Inků, kteří měli v oblibě lidské oběti, i na „počest“ tohoto kamene, nejlépe panny a děti nelze (jak známo zdroj nejčistší/ nejkvalitnější síly) pochybovat. To se ale samozřejmě netýká jen Inků a stále mě udivuje, že jsme „schopni“ coby lidé, stále dokola považovat tento postup za v podstatě normální a přirozený, a vůbec se nad tím nepozastavujeme. Symboly Jin-Jangu, nebo "ne!zkorumpovaného" Kříže, coby "soupeřících", protikladných sil to těžko vysvětlíme jako normální.
Že jde o falický symbol, navíc ve vztahu k Slunci, je zřejmé. Takový pěkný Falus už si nějakou tu pěknou pannu či dítě „zaslouží“. Tedy ne „milujte a žijte v boží hojnosti“ (což je podle mě správná verze onoho známého milujte se a množte se), ale doslova - obcujte a rozmnožujte mě, mou zVůli (aŤ zachvátí celý svět).
Jedno se jim ale určitě upřít nelze, že byli velice šikovní v opracování kamene, a také v jeho sestavování do jejich staveb.
Pane Turnovský, všiml jsem si, že „rád“ berete v potaz Zatmění, snad ponejvíce zatmění Slunce? Bylo prosím možné, sdělit, jaký význam mu přisuzujete? Kromě známého symbolo–logického zatmění jednoho principu a tím větší projevení druhého. Asi jste o tom někdy na kurzech mluvil, ale pomět nevelká a převíjet všechny kazety, a že jich je…Stačí že už půl roku zkouším najít primární direkce, kvůli rektifikacím…
Včera při zatmění, snad došlo k zemětřesení v Itálii, a u nás, alespoň pro mé vnímání, den byl velice zvláštně nabitý, i přesto, že je možno tuto zvláštnost vysvětlit počasím (dusno, náběh na možnou bouři, točivý vítr).
Děkuji
Pěkný den
Viktor Váňa
-
Re: Mayský Nultý den a přechod Venuše
15 odpověď odeslal(a) Jiří v Úterý 22.Května 2012 12:55:06
"Intihuatana je tuším pouze Incká záležitost a připadá mi že Mayové jsou v lecčems trošku z jiného soudku než „horalové“ Inkové."
Můj názor je poněkud jiný.
Domnívám se, že Aztékové, Inkové, dřívější Mayové, Olmékové či Toltékové a mnozí další byli už jen, stejně jako třeba Egypťané, pouze opatrovatelé dávného dědictví.
Z tohoto pohledu hodnotím i kameny Intihuatana jako výtvor dávných předků těchto civilizací.
Tedy nikoli jako modloslužebný kámen, ale jako astronomický přístroj.
Intihuatana v Yura Crumi, který popisuje film Kamenný počítač, je obrovský kámen velikosti rodinného domku, pod nímž vyvěrá pramen pitné vody. Co je na té skále zajímavé, a co autoři onoho filmu přesně zdokumentovali, je to, že jsou na něm určité uměle vytvořené výstupky, které mají jednoznačně astronomický význam.
-
Re: Mayský Nultý den a přechod Venuše
16 odpověď odeslal(a) Viktor v Úterý 22.Května 2012 22:42:56
http://www.novinky.cz/zahranicni/svet/123817-detske-obeti-bozstvum-inku-mely-pred-smrti-vysady.html
Nepřipadá mi, že máte Jiří ve Vaší odpovědi odlišný názor, spíš, jak píšete, díváte se z jiného pohledu.
Ve věci shodného dávného „duchovního“ dědictví se s Vámi přít určitě nebudu, to považuji za samozřejmost, Základ je (byl) stejný, znalosti a cítění lidí pochází ze stejného Zdroje. Intuice, cit, prostá logika, ale i těch pár střípků, které byly upuštěny „oficiální“ vědou to potvrzují. Proč to nepřiznat, jistou roli v tom může mít a „zbožné přání“, ovšem poctivý vědci také přiznávají, že pozorovatel vždy ovlivňuje pokus, takže v tomto směru jsme na tom všichni stejně.
Jen jsem měl na mysli různost pojetí, různých národů, daných třebas i jen fyziologicky a geologicky. Obě dvě kultury (Mayové, Inkové) již v oficiální historii spadají do „padlé“ fáze své existence.
Proto například lidské oběti (např. Sluneční panny), tvrdá hierarchie a oddělení - rozdělení na vládnoucí „aristokracii“ a pracující „otroky“ a s tím se nutně pojící překroucené hodnoty, náboženství, mytologie atp. za účelem manipulace mas a přitom pro nás nepochopitelné dovednosti a znalosti „zároveň“.
Jak u Inků tak u Mayů není příliš ucelených a jasných historických záznamů (Inkové navíc údajně neměli písmo jen uzlíky), také přičiněním zase jiným zaklínačů mrtvé „hmoty“ přibité na kříži (biblický Ježíš K. také navazuje na Sluneční „božstvo“), ale dle mých informací, byly k upoutání Slunce ke kameni používány krvavé rituály (krev je známa jako velmi dobrý zdroj energie pro ty, kteří ji neumí brát z onoho společného „božského“ Zdroje, a proto potřebují parazitovat na cizích).
Výklad kamene jakožto astronomického nástroje nijak neodporuje pozdějšímu zneužití, vázaném na modloslužebnictví. Kámen který popisujete, jistě má své kvality, možná nejen astronomické, a jako takový si zaslouží respekt a speciální přístup, jako takový patří do zralých a zdravých „rukou“, což nepovažuji že jsou ruce sahající a nárokující si cizí život.
Jinak lze navíc obecně říci, a je to udivující, důkazy o „nekalém“ počínání vládnoucích, se hledají velice nesnadno, dnes jako v historii. Dokonce i když je to do očí bijící.
Odkaz, který jsem umístil sice neukazuje na modloslužebnictví zrovna ke kameni, ale jistě by se na internetu nějaký takový našel, já jsem to kdysi četl v nějaké knize.
Viktor
-
Re: Mayský Nultý den a přechod Venuše
17 odpověď odeslal(a) viktorvana v Úterý 22.Května 2012 22:52:50
-
Re: Mayský Nultý den a přechod Venuše
18 odpověď odeslal(a) Viktor v Úterý 22.Května 2012 23:07:26
-
Re: Mayský Nultý den a přechod Venuše
19 odpověď odeslal(a) Viktor v Sobotu 26.Května 2012 11:20:32
Vložil jsem horoskop Zatmění dle kalendáře Tzolkin a od té doby jsem nenašel čas na komentář. Naštěstí, soudě dle reakcí, to nikomu moc nevadilo. Ale napravím, stručně.
K novoluní a tedy i zatmění dochází na 1 stupni Blíženců. Poblíž je Jupiter s merkurem. Novoluní/ Zatmění je v kvadratuře s Neptunem, ten je v opozici s Marsem. 4 planety zemský živel, 4 planety vzdušný živel. Nic podstatnějšího na první pohled, nevidím ani nehledám.
Za jasné ohnisko považuji právě ono Novoluní, jednak proto, že to je to oč vlastně „Mayům“ zdůrazněním kalendáře Tzolkin jde a za druhé, protože se odehrává na 1 st. znamení (ke kolika novům/zatměním dochází na 1 stupni?).
Téma Blíženců, podtržené 4 planetami ve vzdušném živlu, ukazuje na komunikaci, sdělení, spojení, výměnu, informace týkající se blízkého okolí, které je vhodné (nutné) prozkoumat. Toto vše je umocněno sabiánskou symbolikou : 1°Blíženci : Skleněné dno bárky umožňuje pozorovat krásy podmořského života. „Objev nového rozměru skutečnosti uvnitř psychického pole. Meditace a její možné výsledky.“ Rudhyar.
Jupiter s Merkurem v Býku, podtržený 4 planetami v zemském živlu, ukazuje na hmotný, pozemský způsob života často zaměřený na hledání (Merkur) naplnění štěstím (Jupiter) v materializmu (ať už jde o finance, zdůrazňování vlastního ega, nebo trvání na skálopevných jistotách) a tupým konzumováním, jednáním založeném na návyku a neschopnosti otočit hlavu jiným směrem nebo v jiném případě na zabývání se skutečnými hodnotami – sebehodnotu, sebeúctou a láskou, jistotou zaleženou na po-citu přítomnosti velkolepé záležitosti, na možnosti účastnit se „pouhého“ Života, na pouhém Bytí. Tento výklad jen dokazuje Sab.symb. vládce Blíženců (znamení Zatmění) Merkura - Býk 23° : Klenotnice plná vzácných klenotů.
Potvrzení, které společnost dává těm, kteří pěstují její hodnoty k dokonalosti.
(A je to oněch 12 let od uplynutí 6ti násobné konjunkce v Býku, který trvá Jupiterský oběh kolem Slunce a považuji to významné sice více bez komentáře).
Novoluní/ zatmění je „zmáčknuto“ ocelovými bikvintilovými kleštěmi Saturna a Pluta, které nám dávají možnost, možnost přehodnotit, jestli se přeci jen nepokusíme udělat krok novým naznačeným, zatím neprobádaným směrem (1 stupeň) a účastnit se tak nového programu, nebo jestli zůstaneme u hledání štěstí pomocí programu tradičního, rigidního.
Kvadratura Neptuna s opozicí na Marse jen umocňuje naléhavost otázky možným účastnictvím s vyšším celkem a nutnosti rozpustit pocit oddělení se (ega) a potřebu věnovat se naznačenému cíli aktivně, s „posvátnou“ úctou a spatřovat v tomto konání danou vizi a ideál.
Význam Zatmění by mohl ukazovat snad na „vpád“ psychických sil, moc podvědomí, eventuálně citu a nutnosti zabývat se svým vnitřním (skrytým) prostředím v této záležitosti.
Jen ještě pro úplnost – stálice Alcyone, hlavní hvězda Plejád, o které v této věci také jde, někde též považována za „galaktické Slunce“ – tradiční význam: věhlas, vznešenost, láska ale také slepota, zranění obličeje, neštovice. Svým způsobem, by nebyl vůbec žádný problém, tento tradiční popis významu stálice použít na mnou výše komentovaný horoskop zatmění, na které upozornil agrosymbol, kruh v obilí, jako na odkaz Mayského kalendáře Tzolkin, v souvislosti s následným přechodem Venuše před Sluncem, který bude následovat za 16 dní od Novu. Ale to už nechávám ladem.
Viktor
-
Re: Mayský Nultý den a přechod Venuše
20 odpověď odeslal(a) viktorvana v Neděli 3.Června 2012 21:22:21
-
Re: Mayský Nultý den a přechod Venuše
21 odpověď odeslal(a) Viktor v Neděli 3.Června 2012 22:27:40
Zítřejší úplněk, jako druhá fáze lunáru – horoskopu vztahujícím se k zatmění avizovaném agrosymbolem s Mayskou tematikou, odkazujícím pravděpodobně na následný (Středeční) přechod Venuše přes kotouč Slunce.
Přestože mezi Mayským pohledem na čas a cykly, výsledky a významy jejich pozorování? nemusí být žádný vztah s naším pojetím astrologie s jejími cykly, věřím, že není problém popsat tuto záležitost v našem jazyku, protože avizovaný přechod Venuše se odehraje v „našem“ Lunáru.
Nov odstartoval význam, děj, spojený se zatměním, které se odehrálo v den pro Maye údajně nanejvýše důležitý.
Demisolár by měl ukazovat jak, to vypadá v druhé polovině cyklu události, polovině, která by měla být více zjevující než formující, měla by ukazovat na to, jak vypadá to, co bylo zaseto.
Převaha vzdušného živlu a variabilních znamení ukazuje na záležitost spojené s pohybem (možná přechodem za již známou mez – 3 planety v Blížencích), informacemi, učením, možná komunikací.
Sab. symb. úplňku (Blíženci 14°: Dvě osoby spolu telepaticky komunikují. Komentář: hodnota, kterou je třeba dát svobodné a spontánní diskusi o idejích a jasnému a racionálnímu myšlení. +++ Střelec: 15° : Předvídavé chování amerického sviště 2. února. Komentář: instinktivní reakce na sezónní změny. Je důležité žít ve spojení s univerzálními rytmy.), je zdůrazňují tématiku výměny informací „nezakaleným kanálem“ (děti) s nutností vzít v potaz existenci iracionalitu a přesto možnou pravdivost zdroje takové informace, bez diktátu obhajoby rozumbradstvím či logikou. Zároveň ukazuje, že může být vhodné se podle výsledku takové informace zařídit a to i z pohledu prostého zájmu nebo instinktu.
Nejsilnější konfigurací je samozřejmě T kvadratura směřující do Marse v Panně. Tato ukazuje, že nový impuls naznačený novoluním by měl vést ke konkrétní činnosti, měla by být brána s důslednou zodpovědností. Někým to může být důvod ke kritice a skepsi, jiným ke stresu, frustraci či agresi a dalším horečnatou nebo dokonce nadšenou (pochopení vedoucí k ujištění) mobilizací energie a odhodlání.
Sab. symb. Marse, který je zároveň nejlepším řešením pochopeného (úplněk – osvícení či rozpad) je: Panna: 17° : Sopečný výbuch. Komentář: vždy přítomná, uvnitř ležící oblast zemského ohně, který kultura čas od času již více nemůže udržet. Planety též mají své primitivní vášně, které se nacházejí mimo lidskou zkušenost.
Tento symbol samozřejmě lze snadno vykládat přímočaře a proč by ne?
Tento symbol leží na místě a také sab.symb. počátku (trojnásobné konjunkci) současného cyklu Uran Pluto, který je tolik aktuální, aktivní a někým i ověšený velkými nadějemi. Obzvlášť v České republice (viz. vztah k horoskopu ČR). Na výraznou souvislost této úplňkové fáze pro ČR koneckonců ukazují osy a postavení planet vůči nim tohoto demilunáru.
Cyklus Uran Pluto začal v letech 65, 66 a první z konjunkcí proběhla na 18 stupni (Panna: 18° : Spiritistická destička. Komentář: způsob, jímž spiritismus představoval prostředky komunikace mezi psychickou úrovní a lidskou osobností. Předehra k neznámému a jeho nebezpečím.) Druhá a třetí již na výše zmíněném 17°.
Není důvod nepřipustit možnost, že tento horoskop má souvztažnost právě k žhavému tématu cyklu Uran, Pluto.
Význam znamení Panny (pro ČR zároveň ASC) snad naznačuje na potřebu dát si „věci“ do pořádku, převaha vzduchu na „srovnat si to v hlavě). Pokud vezmeme v potaz symbol Sopečný výbuch, spolu se vším výše řečeným, lze očekávat nebo alespoň vzít v potaz, že je třeba učinit potřebným jasný a zřetelný pohyb.
Pokud by přeci jen žádný takový pohyb nenastal, bylo by to možná škoda, pak je ještě možné třeba jen sledovat „mimořádnou“ událost – přechod Venuše před tváří Slunce a doufat, že přináší lepší časy, i přestože jsme pro ně sami nic neučinili.
Pěkný večer
Viktor
-
Re: Mayský Nultý den a přechod Venuše
22 odpověď odeslal(a) Vik ve Středu 13.Června 2012 23:49:49
Otázkou je, proč Venuši přikládali takovou důležitost. O lásce nejspíš nemůže být řeč. Venuše si zásadně vybírá, co milovat bude a co ne, nechává se unést emocemi vášněmi, žádostivostí a touhami. Taková Láska samozřejmě není.
Láska má blíže k Luně možná Neptunu eventuálně Pluto. Také v určitém smyslu by bylo možno předpokládat, a to i jen prostou logikou, že Láska je všemi planetárními symbolikami dohromady, je totiž sjednocením a přijetím, mimo jiné.
Ona Láska z úst Mayů, kteří vyřezávali srdce druhým lidem (sic údajně v mnohem menší míře než jejich „následovníci“ Aztékové) by zněla velmi zvráceně.
Nebo zde snad svou roli hraje něco na způsob rčení – „Láska prochází žaludkem?“.
Tedy třeba vyloženo tak, že jen Láska uskutečněná zde na zemi, navzdory - nebo možná lépe s přijetím a v souladu – všem těm útokům na lidských 5 smyslů (vid, sluch, hmat, chuť, čich) a rozkoším, které tyto impulzy předávají do mozku člověka?
Tedy jen pokud v tomto prostředí dokážeme správně vyhodnotit (Venuše) co je Láskou a co není?. Tedy jen pokud se Láska stane onou možná jedinou rozkoší, ale i posedlostí ba závislostí (Venuše), která nevede dříve či později k destrukci?
Pro mě je, pokud někdo nepřinese názor jiný, toto ukončením Mayského cyklu Lásky Nedobré (pro dočasné uspokojení svých 5ti smyslů), která je ochotna doslovně ale i v přeneseném smyslu vyrvat srdce (dle tradice místo kde se nachází duchovní centrum) druhému, bez jeho svolení, přitom směle a velmi přesvědčivě tvrdit , že je to bohulibý počin, případně že je to přirozené, nutné, žádoucí nebo možná i tajemně mlčet atd.
Pěkný den
Viktor
-
Re: Mayský Nultý den a přechod Venuše
23 odpověď odeslal(a) Ondrej Lesak v Pátek 15.Června 2012 10:02:59
Ano, s tímto nelze než souhlasit.
-
Re: Mayský Nultý den a přechod Venuše
24 odpověď odeslal(a) RadekM v Sobotu 16.Června 2012 14:47:53
Opravdu si myslíte, že je Venuše tak"drsná"? Mně to moc nepřijde, že by to spočívalo ve Venuši samotné, spíš mi připadá, že to tak dopadá, pokud s ní někdo nedokáže zacházet. Protože u Luny mi zase přijde, že to není láska na úrovni celého člověka ale na úrovni dítěte anebo láska mateřská, zatímco Venuše na úrovni člověka, "drsné" mi to přijde tak akorát v nehotové pubertě.
-
Re: Mayský Nultý den a přechod Venuše
25 odpověď odeslal(a) Jiří v Neděli 17.Června 2012 19:22:19
Čínská astrologie zahrnuje do svého pozorovacího obzoru i tvary a barvy mraků...
-
Re: Mayský Nultý den a přechod Venuše
26 odpověď odeslal(a) Jiří v Neděli 17.Června 2012 19:23:44
Omlouvám se, to patří do otázky o Zvláštních tvarech mraků...
-
Re: Mayský Nultý den a přechod Venuše
27 odpověď odeslal(a) barča v Pondělí 18.Června 2012 09:32:22
22.Viktor: "Otázkou je, proč Venuši přikládali takovou důležitost. O lásce nejspíš nemůže být řeč."
Dobrý den. Na Venuši se dívá většina z nás podobně jako Vy. Ale mám za to, že předkové se na Venuši - dívali jako na symbol života a smrti. Venuše jako Jitřenka a Večernice.
Velmi pěkně a zajímavě o tomto pohledu píše paní Martina Lukášková ve své práci Inanna a Ereškigal 2.díl. V její práci, je zcela jiný nový pohled na Venuši, než jak jsme ji zvyklí běžně vnímat.
V té druhé části je znázorněno jak Venuše přechází jednotlivými cykly - a na nebi tak maluje pentagram.
Mytologický příběh, kde jsou popisovány jednotlivé fáze je úžasný. Vůbec se nedivím, že tento symbol ženství, plodnosti z dávné předkřestanské, pohanské doby byl později přejat a stal se tak symbolem naprosté dokonalosti a rovnováhy všeho = tedy i vyjádření harmonie, umění, lásky - jako dokonalost, harmonie vztahů.
-
Re: Mayský Nultý den a přechod Venuše
28 odpověď odeslal(a) Viktor ve Středu 20.Června 2012 11:42:27
Děkuji Vám pane Lesáku za reakci a vyjádření souhlasu. Předpokládám ale, že v dalším se mnou souhlasit už nebudete, v takovém případě zkuste prosím další brát jen jako pohled někoho jiného na věc, jiný názor.
O to prosím i ostatní, kteří se rozhodnou můj pohled prozkoumat nebo aspoň přečíst a zároveň omlouvám se, že je to tak dlouhé, téma si to podle mě zasluhuje.
O tématu jsem přemýšlel a skutečně s Vámi Barčo souhlasím, jedná se doslova o téma života a smrti, ovšem žádný symbolický či „romantický“ obraz, neboť Venuše (astrologicky) hodnotí, komu dá palec nahoru, komu palec dolu. Přemýšlel jsem dále, proč pro Maye (a zřejmě i pro další civilizace) taková důležitost. A ano, Venuše je skutečně dominantním (ne-li jediným) utvařečem hodnot života a smrti, klíčem kvůli po sjednocení nebo oddělenosti.
Proto věřím, že Mayové jako další kultury včetně té naší, byly spoutáni těmito emocemi, vášněmi a touhami, neschopni osvobození z destruktivních programů a snad jen doufali v další cyklus, který viděli dle svých výpočtů možná nyní zde, právě v těchto dobách.
I Vám RadkuM děkuji za příspěvek k věci. A když se ptáte na drsnost, podle mého přesvědčení a poznání je mnohem drsnější, než jak jsem naznačil. Ovšem netýká se Venuše (ta je jen nástroj, označení, vytvořené lidskou myslí, které odpovídá a je přizpůsobeno lidským představám). Je to samozřejmě člověk který vytváří=přijímá takový tvrdý „program“ lidského žití. Dále, níže rozvedu.
Pentagram není problém otočit (=jiný pohled, jiný význam, skrytý úmysl „zasvěcence“) a představuje kozí hlavu, hlavu Bafometa, kterého rádi uctívali templáři, ale takový pentagram je k vidění třeba na jednodolerovce (spojením písmen mason=zednář), ale i jinde např. http://www.cremationofcare.com/illu_sym_pentagrams.htm
Kulty Bohyň vedoucí k uctívání vnějších atributů - plození, extáze, úrodnosti a hojnosti atp. (coby vnější lákadla) jsou „stavěny“ na úkor obyčejného uvědomování si prostého Bytí, Lásky (Bytí v „božím“ vědomí, ale možno dosadit i jiné označení „univerzálního Vědomí“), které je vnitřní záležitostí.
Tyto kulty vedou člověka v důsledku k touze po reprodukci sebe sama (svého ega), snaze prosazovat své geny ( ty jsou lepší než geny jiného „bližního“ - viz. typické pro šlechtické rody), vede to k boji o přežití – zajištění plodnosti, soupeřivosti, ke strachu z nedostatku hojnosti, strachu o úrodu, strachu z krize. Z toho pramení i stimulace náboženství ekonomiky a zaměření na spotřebu, nakupování, nutkání vlastnit na úkor druhých. konzumace-produkce-konzumace-produkce…a tak stále dokola po věky věků, strachy z nedostatku, strachy z neúspěchu, strachy z prohry - tj. strachy z nesebelásky, ale také strachy, že budu okraden, znásilněn tím kdo touží (Venuše) po tom, co mu nepatří, kdo touží mít víc, kdo není (u)spokojen (Venuše) se svou vnější situací.
Jsem přesvědčen, že tyto kulty jsou od počátku zvrácené a manipulující, upoutávají pozornost na vnější „dějství“ a jsou v důsledku vždy destruktivní - vedou k egoismu, závislosti, perverzi, sobectví, a tedy i závisti, nenávisti, umanutosti atd, vše z touhy po tom co je mimo mě, čím mě láká 5 smyslů (Venuše) a jejich věrný přítel, stále do něčeho hovořící Mysl (Merkur). Spolu tak tvoří s-MYSL-ný pár a paradoxně coby vnitřní planety jsou převážně orientovány na vnější svět. Co je také důležité, tyto kulty vedou k přelidnění (přemnožení) planety.
Z pohledu sumerského náboženství (a v Dějepise nás učili, že na počátku byl Sumer) byli všichni Sumerové otroky bohů, kteří je stvořili k těžké manuální práci. Když nebylo lidí, museli nižší bohové kopat zavlažovací kanály, sít zrno a péci chleba, zatímco vyšší bohové dohlíželi na jejich práci. Se statutem otroků božích byli smířeni nejen obyčejní Sumerové, ale i Panovníci. Tak praví sumerský mýtus Enlil a Ninmach. Sumereské označení pro člověka (LU) údajně znamená otrok, sluha, domestikované zvíře. Ale je zde stejný záměr, jako v manipulativním a sugerujícím starozákonním rčení - že …„v potu tváře své chléb svůj jísti budeš“.
Je třeba propagovat plodnost, bez ní by nebyly otroci, pracovní síla, nebyl by boj, hrozilo by sjednocení (třeba v „božím“ vědomí a lásce). Otroctví je na světě odjakživa, sice dnes už „oficiálně“ „jen“ ve skryté formě.
Říká se, že 80% zdrojů planety spotřebovává 20% obyvatel. Zbylých 20% zdrojů zůstane na 80% obyvatel.
Hodnoty jsou to, co nastavuje (symbolicky) Venuše. Zatímco jedni pracují za hrst jídla denně, druzí se doslova topí v přebytcích, které vydřeli z těch co dřou. A střední tvrstva, která pomalu mizí, ta je uspokojena v relativním klidu konzumu a pochybných jistot, které jim nabízí vláda. Ovšem je třeba stále propagovat smyslnost, atraktivitu, nebylo by zaujetí onou mrkví, kterou nicnetušící osel nese připevněnou na tyči .
Destruktivní počínání „člověka“, snadno dokážeme „svést“ na mužskou dominantní a arogantní sílu. Ovšem uvnitř dění „dominuje“ ona Domina, vychovávající, vytvářející/utvářející, krk na němž sedí hlava, ženská síla (nenápadnost, našeptávání, touhy, neviditelná infiltrace, manipulace sugescí, závislost a falší, „geniální“ strategie založená na „citu“ pro nejhlubší psychologii a v neposlední řadě kult pěstování jejích dětí - klonů, sluhů, otroků.
Tato Domina, dokáže muže (aktivní sílu) lehce zotročit, zmanipulovat (lidově řečeno zblbnout) a dovést tam kam potřebuje, třeba k víře, že vše je v souladu s přirozeným řádem.
Takový prototyp pra-matky, pra-milenky, panny která porodí, Tiamat – paní jezera, je jako včelí královna rodící stále nové trubce, opotřebované vyhazuje. To je již Luna, ale Venuše (další forma ženské síly) nastavuje hodnoty a zaměřuje své motivující touhy.
To že ona Domina je povahy mužské a sluneční (záměr ega a vláda systému), nikoli ženské („vláda“ citu a lásky) dokazuje symbolika Inanny (Venuše) stojící na lvech (sluneční atribut), jakož i její znak osmicípá hvězda (symbol slunce, jakož i české policie:) se sluneční značkou uprostřed, aby nebylo pochyb.
Láska a hluboký cit – nerovná se automaticky! „žena, ženství atd“. To je sakra Velká práce, Velké dílo, univerzální a bez jakýchkoli atributů. „Činnost“ je to velmi reálná, prověřená časem a výsledky, zato však jediná smysluplná, jediná přirozená (můj názor a zkušenost).
Všude plno různých kultů a symbolů ženskosti, plodnosti, výchovy, péče a přitom slovo Láska je skloňováno pouze jako: 1) fráze 2) přeslazená romantika 3) něco, co je příliš „božské“ a nepochopené a neuchopitelné.
Plození, symbolizované stavěním májek (kruh nasazený na kůl) slavný 1.5. (Květen, May, Maya, Mary, Marie) – v socialismu velmi slavný den, často s vojenskými přehlídkami, je předcházen Valpuržinou nocí (pálení čarodějnic 31.4), největší den satanistů a jim podobných, je výzvou k Dionýské euforii, adrenalinu, zaměřením na vnější pomíjivé a z toho důvodu stále znovu žádanou radost namísto vnitřní, nepomíjivé věčné radosti, lásce, jednotě.
Tento symbol, rituál, kult je do důsledku doveden zavedením/ vytvořením programu údajné božské trojjedinosti (viz. Nikajský konzil), a navíc je v této trojici zamlženo kdo z této slavné trojice je ona ženská síla (Syn nebo Duch “svatý“?), která to vše „zavařila“, zmanipulovala. Jeden fráterník mi sdělil, že tajemství trojjedinosti nelze pochopit (a co si teda počnu?),
A je tu i socialistický (levicový, „ženský“) ideál – žena, muž a dítě (vesele plodit a pracovat pro systém, pro vládnoucí „aristokracii“, pro bohy), ale i dnes je mnoho nově vzniklých sousoší na toto téma (např.jeden „pěkný“, depresi vzbuzující na stanici metra Depo Hostivař v Praze).
To že je lidstvo vyznává zvrácené hodnoty je očividné: války v nichž se lidé zabíjejí a mrzačí navzájem, na pokyn někoho, kdo se chce mít velmi dobře, chce válčit ale válčit by sám nikdy nešel, rozdělování lidí na urozené nadlidi (šlechtu, vládu, otce a matky představené, lepší, kvalitní rodokmen…) a na obyčejné podlidi, devastující lobby velkých společností, destrukce a drancování životního prostředí, mrhání penězi za sobecké potřeby a nedostatek či absence peněz tam kde jsou potřeba, zákony vznikající na zakázku či z něčí sobecké potřeby, zaměření na negativní zprávy (media) atd.
Nejsem žádný odpůrce dětí, rodiny ani pozemských radostí naopak (mám Jupitera v 5. domě). Ale o to vůbec nejde. Je zaměňována plodnost (produkce), vášeň a potřeba (upnutí na vnější efekt) - za láskyplné vztahy (upnutí na vnitřní život). A na takový živý „pojem“ jsou veškeré kulty, symbolika a rituály krátké. To nelze sdělovat, to lze jen žít. Vše ostatní je klanění se zlatému teleti, oslavování vnější formy 5ti smyslů, vedoucí k degeneraci.
Jistěže je krásné, když je dobrá úroda, ovoce šťavnaté, když jsou sexuální prožitky naplňující, když děti rostou jako z vody a na co šáhnou to se jim daří. To jsou ale „jen“ projevy života, vyplívající z vnitřního stavu vědomí, a chtít po „bohu“ jen stálou vnější hojnost a extázi, je manipulace.
Není dostatečnou extází třeba jen to, že mohu dýchat, že mohu chodit, že se mohu hýbat, že mohu Být?
A věřím, že se bych se mohl oprávněně ptát, k čemu skutečně přínosnému tyto veškeré kulty za tisíciletí jejich působnosti lidstvo dovedly?
Pěkný den
Viktor
-
Re: Mayský Nultý den a přechod Venuše
29 odpověď odeslal(a) hanka ve Středu 20.Června 2012 14:00:12
"A věřím, že se bych se mohl oprávněně ptát, k čemu skutečně přínosnému tyto veškeré kulty za tisíciletí jejich působnosti lidstvo dovedly?"
.
Dobrá otázka.
Nabízí se profánní odpovědi:
1. Lidstvo zlenivělo, stejně jako zlenivěli dříve oni "nižší bohové". Líné lidstvo už nechce pracovat úmorně fyzicky. Na zdraví a životy devastující práce si toto zlenivělé lidstvo zkonstruovalo různé pomocníky - stroje, které nemají duši a nemohou být tudíž zneužívané či vykořisťované.
2. Lidstvo se přemnožilo, nikoli však kupodivu v oblastech bohatších a líných, kde se využívá onen strojový "pokrok", ale v oblastech chudých. Lidstvo už je dokonce tak líné, že se mu nechce ani množit.
Proč tomu tak je, je otázka na dlouhé lokte.
3. V důsledku lenosti lidstva naopak ty "líné pokrokové" oblasti začaly vymírat. A začaly do nich proudit oživující(?) přistěhovalci, vzniká třaskavá směsice multi-kulti.
.
Ptejme se tedy s filozofy - proč je lépe Být než Nebýt?
-
Re: Mayský Nultý den a přechod Venuše
30 odpověď odeslal(a) RadekM ve Středu 20.Června 2012 15:28:13
No, Viktore, opravdu vám to takhle připadá? Mně přijde, že takhle to snad může fungovat na nějaké nižší úrovni, za kterou by Venuše mohla být odpovědná, ale ona tomu všemu životu na Zemi v konečném důsledku nevládne. Vše spadá pod určitou úroveň, jak je to hezky znázorněno např. na Pražském Orloji. Venuše - ta tam je ale nahoře nad ní jsou apoštolové, takž v konečném důsledku platí jen to, co je morální. Podobně u Babyóňanů vyšší a nižší nebe - přibližně. Ale stejně jsem na pochybách, i co se týče Venuše samotné, protože by správně měla spíše harmonizovat a zkrášlovat, ne odvrhovat. To by potom měli pravdu jen největší frajeři - ale osobně jsem byl svědkem toho, jak toho "největšího frajera" pámbu nakonec potrestal ( naboural se na motorce = symbol frajeřiny). A jednak - všelijaký hampejz v uměleckých oborech - byste tím jenom zlegalizoval. Prostě mi připadá, že pokud to takhle funguje, tak jen na nižší úrovni a ještě ne asi zcela přesně. Vemte si třeba naopak, že určité asketické tendence - tedy žádná Venuše v tomto smyslu - nás přibližují světlu - tedy kladnému výsledku.
-
Re: Mayský Nultý den a přechod Venuše
31 odpověď odeslal(a) RadekM ve Středu 20.Června 2012 16:03:12
Anebo mne napadá, co dělat za situace, kdy jsme Venuší "odvrhováni" - existuje nějaké řešení?
-
Re: Mayský Nultý den a přechod Venuše
32 odpověď odeslal(a) RadekM ve Středu 20.Června 2012 16:16:29
Mne to tiž přijde, že to , co nižší úroveň "odvrhne", tak vyšší úroveň může zase uzdravit a je problém vyřešen. A ještě: máte tady kruhy v obilí - ale u těch se nepodařilo některým léčitelům, co se o to pokoušeli, určit jejich vibrační původ. Bohužel mi připadá, že tento původ může být dost neduchovní - viz jisté reptiliánské rasy, anebo bytosti Su-pa podle Petra Chobota, jež jsou synonymem zla. Takže jakékoliv soustřeďování a věnování jim pozornosti může být škodlivé a mohlo by vyústit v odsávání energie ať už nám připadá, že symbolizují cokoliv! Je totiž docela možné, že si na své působení jen hrají a ve skutečnosti nám chtějí ublížit( nebo působit zlo ).
-
Re: Mayský Nultý den a přechod Venuše
33 odpověď odeslal(a) RadekM ve Středu 20.Června 2012 20:54:58
Anebo, počkejte, ono by to i fungovat za jistých okolností i mohlo, ale v rámci nějakého nižšího cyklu, ale připadá mi, že aby vše bylo logické a duchaplné, musí být nebo stát nad tím nějaký ať už vyšší cyklus anebo síla, která v sobě bude mít určitou mravní sílu, protože nakonec vždycky zvítězí pravda, ne jen Venušina estetika. Zastoupená například takovým Jupiterem anebo apoštoly. Anebo je i možné, že takhle to fungovalo ve starých mýtech, dneska už to naštěstí takhle nefunguje, z astrologického rozboru působení Venuše ve vlastním horoskopu mám určitou zkušenost, že mi to něco dává. Ale je ono "odvrhování" skutečně dáno působením Venuše? Nestojí za tím jen něčí "lumpárna" kterou bychom takhle de fakto zastřeli, že je nějaký princip, který tohle působí? Mám takový pocit, že by se někomu mohlo "hodit" to takhle "hodit" na působení Venuše. Připadá mi, že to totiž vůbec takhle nemusí být! A nakonec - onen princip Venuše jako Lilita aneb převrácený pentagram - myslím, že tohle mnohem víc - nebo zcela - "sedí" na princip astrálního zla jako takového - tzn. princip Satanův, než na Venuši. Viz Černá Magie, která je zároveň produktem jistého zhovadilství typu: Četl jsem Bibli a proto budu něco konkrétního dělat pro to, abych u Posledního soudu byl v roli kozla. Tohle ale částečně mají na svědomí katolíci, i když východisko by mělo být duchovní a nějaké ponětí o mechanismech typu posledního soudu = ta správná! by člověk přece jen mít měl. Nejsem si jist, zda je nějaké pojítko mezi Venuší a Satanem, připadá mi, že každé je o něčem jiném.
-
Re: Mayský Nultý den a přechod Venuše
34 odpověď odeslal(a) RadekM ve Středu 20.Června 2012 21:39:22
A ještě jedna odpověď Viktorovi: Prosim vás, ten nepoměr mezi tím, jakou část produkce kdo spotřebovává a kdo na to pracuje, to už se mi zdá jako nesmysl nebo pitomá souvislost původu zcela lidského, to mi připadá, že kdo v tomto ohledu našeptává je spíše Satan anebo zlí ufoni, a že by za tím stála Venuše mně přijde jako čirý nesmysl. Naopak mi to přijde jako krytí blbosti lidí. Trochu by se tomu dalo říkat - existuje termín "duchovní odklon" - podle mne je tohle v duchovním odklonu a vysvětlovat všelikou blbost lidí nebeskými úkazy jako nesmysl. To se někdy podivuju nad snahou některých astrologů ( včetně pana Turnovského ) vysvětlit nějakou událost, která se týká lidské blbosti, nebeskými úkazy. Prostě pokud se jedná o blbost, anebo nesprávnou souvislost, tak bych příčinu hledal v lidech. A jinak si myslím, že pokud se jedná o věci takovéto a podobné povahy, tak určitý posun v této věci zaznamenalo křesťanství, se vším se ale, zejména, právě u něj souhlasit nedá, např. problematika církve, jinak ale, že nahoře maj stát apoštolové, nelze než souhlasit. Jinak ale děkuju za konzistentní materiál, co se týče Venuše.
-
Re: Mayský Nultý den a přechod Venuše
35 odpověď odeslal(a) Ondrej Lesak ve Čtvrtek 21.Června 2012 00:28:47
RadkuM, tohleto bych snad i podepsal:
Ale je ono "odvrhování" skutečně dáno působením Venuše? Nestojí za tím jen něčí "lumpárna" kterou bychom takhle de fakto zastřeli, že je nějaký princip, který tohle působí? Mám takový pocit, že by se někomu mohlo "hodit" to takhle "hodit" na působení Venuše. Připadá mi, že to totiž vůbec takhle nemusí být!
Když jsem byl mladší a vznětlivější, nejednou jsem některým astrologům říkal, někdy i zvýšeným hlasem: "Neplivejte na nebesa!"
Dneska při tom jen už většinou nezvyšuju hlas ;-)
-
Re: Mayský Nultý den a přechod Venuše
36 odpověď odeslal(a) Pavel Turnovský ve Čtvrtek 21.Června 2012 09:40:43
http://www.rezonance.cz
RadkuM píšete:
"To se někdy podivuju nad snahou některých astrologů ( včetně pana Turnovského ) vysvětlit nějakou událost, která se týká lidské blbosti, nebeskými úkazy."
Toho se varuji, tak bych Vám byl vděčný, kdybyste mi dal příklad toho, kdy jsem lidskou blbost vysvětloval nebeskými úkazy.
Možná ale bude problém spočívat ve slově vysvětlovat, možná každý z nás tím slovem myslí něco jiného.
-
Re: Mayský Nultý den a přechod Venuše
37 odpověď odeslal(a) barča ve Čtvrtek 21.Června 2012 11:39:22
Viktore, ano, měla jsem na mysli Venuši u starověkých kultur jako symbol života a smrti. Jako proces vznikání i zanikání, kde se navzájem prolínají elementy, polarity - nekončící cyklus, kdy jedno rodí druhé, kdy jedno potlačuje a tím vzniká nové. Kde jsou vztahy napě´tové, revoluční (revoluční - ve smyslu zvratu). A toto přesně vytváří i ten symbol pentagramu - na který se ovšem v průběhu staletí dá dívat - interpretovat ho tedy různě i pod vlivem různých kultur. Pěkně ten cyklus vznikání i zanikání je vidět na diagramu čínských prvků.
http://www.patentnimedicina.cz/cz/nejcastejsi-cinske-pojmy/tcm-v-kostce/5-elementu
Dále např. známý Vitruvian man http://www.allposters.cz/-sp/Vitruvian-Man-Plakaty_i2549011_.htm - pentagram lidského těla - tam je přímo naznačena také dynamika pohybu a také zároveń mikrokosmos (jako tělo člověka) a makrokosmos. Princip - jak funguje svět, vesmír vnitřní vnější, makrokosmos, mikrokosmos.
Viktor: "Proto věřím, že Mayové jako další kultury včetně té naší, byly spoutáni těmito emocemi, vášněmi a touhami, neschopni osvobození z destruktivních programů a snad jen doufali v další cyklus, který viděli dle svých výpočtů možná nyní zde, právě v těchto dobách."
Venuše a její kult v dávných dobách - nejen tedy coby symbol ženství a plodnosti, ale coby především uctívání neustálého nekončícího přírodního cyklu života - smrti - znovuzrození - umírání. Tak je to i popsáno v tom mýtu u Martiny Lukáškové. Lidé jaksi dříve přirozeněji vnímali smrt, která byla součástí každodenního života. Nevnímali to tak z mého pohledu dramaticky jako my dnes, kdy se snažíme nemyslet na smrt, co nejdéle si uchovat mládí, apd.
A právě postupem času, kultur se mění i myšlení lidí - symboly jsou vnímány jinak, dostávají nové významy apd.
-
Re: Mayský Nultý den a přechod Venuše
38 odpověď odeslal(a) barča ve Čtvrtek 21.Června 2012 14:07:04
Viktor. "Tento symbol, rituál, kult je do důsledku doveden zavedením/ vytvořením programu údajné božské trojjedinosti (viz. Nikajský konzil), a navíc je v této trojici zamlženo kdo z této slavné trojice je ona ženská síla (Syn nebo Duch “svatý“?), která to vše „zavařila“, zmanipulovala. Jeden fráterník mi sdělil, že tajemství trojjedinosti nelze pochopit (a co si teda počnu?)"
Myslím, že křes´tanství se snažilo nějak navázat, nebo spíše se vyrovnat s existující antickou civilizací - jejím věděním, ale také přírodními kulty mnohobožství. Celým středověkem se táhne scholastika - filosofický směr, který podporuje teologii a víra jako taková je v podstatě přezkoumávána "vědecky" (Tomáš Ankvinský a jiní.) Křes´tanství, pojetí Boha, představa o Bohu i scholastika se vyvíjela. Středověk trval zhruba tisíc let. Jde v podstatě o to - opět nějak interpretovat stvoření světa v souladu s novým sjednocujícím náboženstvím. Náboženství jako nástroj sjednocení tehdejšího světa.
„Jeden je bůh Otec, z něhož všechny věci vycházejí, jeden je pán Ježíš Kristus , jehož prostřednictvím všechny věci existují a jeden je Duch svatý, vněmž všechny věci existují.“
-
Re: Mayský Nultý den a přechod Venuše
39 odpověď odeslal(a) RadekM ve Čtvrtek 21.Června 2012 14:45:01
Myslím, že Barča to nazvala správně: že jde o cyklus postupného vznikání a zanikání=původem u Venuše, a ještě že jinak může jít o "zazombování" destruktivními programy, z kterých se prastará kultura těžko vymaňovala=nemusí s Venuší zase až tak co dělat...a co se týče té odbočky ke křesťanství - tady bohužel nebo bohudík nejde o fráterníky ale o to, že v křesťanství zvítězí to, co je morálně správné, nikoliv jen líbivost a pravdu nám přináší třeba i lidé v askezi, která také s požitky a šířením genů nesouvisí, pravdu nám přináší třeba i mistr Jan Hus, na kterém nic nezměnilo ani to, že byl upálen - a kde tady máte jaké šíření genů - princip Venuše?
-
Re: Mayský Nultý den a přechod Venuše
40 odpověď odeslal(a) RadekM ve Čtvrtek 21.Června 2012 15:25:37
pane Turnovský:za svoje tvrzení se Vám omlouvám, nemyslel jsem to zcela tak.Nejde ani tak o "lidskou blbost" jako o legitimitu určitých pozemských dějů a kdy by se mohlo stát, že astrolog do nich tak "jakoby" může vstoupit. Konkrétně jsem myslel na příklad Britské královské svatby...protože - nejsem si jistý legitimitou takovýchto a podobných dějů, protože - je tam příliš mnoho majetku a tak - mně osobně to přijde, že ta legitimita může být docela na hraně...protože co všechno by za ten majetek mohlo být, zejména pro chudáky, kteří mají velmi málo. No, pak se stane, že přijde astrolog a děj vykládá, nevím jak vy, ale mne přijde, že může pohnout i s určitou legálností daného děje. ( tento děj byl ve hvězdách ). Toto jste tuším vysvětloval Plutem na osách Radixu nevěsty, už si přesně nevzpomenu. Ale já bych se takovéto pozemské děje docela vykládat bál, protože se stáváte takto zainteresovanou osobou. Nevím, ale třeba je váš postup správný, jsem ochoten i přijmout, že se pletu já a za to bych se vám i omluvil. Je docela možné, že děje v "ancient-regimech" anebo uspořádáních, kde si nejsem tak úplně jistý anebo prostě odlišných od našeho se tak trochu bojím, co je legitimní a co už ne ( zejména legitimita získávání majetku ). Tak se nezlobte.
-
Re: Mayský Nultý den a přechod Venuše
41 odpověď odeslal(a) Viktor ve Čtvrtek 21.Června 2012 21:36:28
Je možné Hanko, že jsem věc špatně vyjádřil, nebo že jste mi neporozuměla.
To co vy popisujete ať už to je či není pravda, jsou důsledky, nikoli příčina.
Hodnoty ! jsou dominujícím programem, který vše vede. Hodnoty jsou příčinou.
Hodnoty vytvářejí motivaci a směrují/ zaměřují pozornost, a zejména se jedná, shrnuto a zjednodušeno, o hodnotu lásky dobré nebo nedobré (egoistické).
To samozřejmě neznamená v žádném případě, že člověk nemá milovat sebe sama, naopak, to v první řadě, ovšem milovat svou duši, své vnitřní jemné Já. Duši často zajímá něco jiného než to co nabízí vnější 5ti smyslový svět, i když to nemusí být pravidlem. Z určitých důvodů může člověku jeho duše/ jeho vnitřní jemné Já napovídat aby vyloženě bojoval o to co nabízí smyslový svět. To není problém. Člověk (dle mého přesvědčení) má naplnit život v hojnosti, ale tento proud musí jít zevnitř ven, nikoli hledat, slídit, bažit, být zafixován na tom venku myslet si, že to přejde dovnitř, do jemného já, nebo si spíše nemyslet už vůbec nic jiného.
Zde jsou asi dvě důležité otázky. Nakolik si je kdo vědom svého vnitřního jemného (jemnějšího) Já (Duše) a druhá otázka, co je znamená slovo, pojem hodnota, hodnoty?
Zkusím to ještě vyjádřit v jedné větě. Venuše (symbolika) rozhoduje v naší psychice, čemu dáme život a co necháme zemřít, nebo zabijeme. A samozřejmě i Vaše a filosofů otázka, zdali být či nebýt.
Ve věci, může-li za něco Venuše nebo ne RadkuM, jsem bral jako jasné a samozřejmé, že ona (to) za nic nemůže. Je to jen označení, symbol (neřeším možnost že dle principů magie atp. jde o kult vytvářející energeticky nabité pole, egregor – stejně je to výplod lidské psychiky).
Venuše, jako všechny další pojmy, slova, označení, symboliky, je výraz lidské potřeby (nebo schopnosti?) jak dát představě, pochopení, poznání o tom, jak věci fungují konkrétní tvar, formu aby s ní mohl pracovat. Nikdo tedy nemůže být Venuší odvrhován.
Frajeřina či motorka, je taky výrazem hodnot, který motorkář uznává, žije. I askeze je výrazem hodnot.
Jestli jsou věci kladné nebo záporné je zřejmě svým způsobem jedno, jsou to dvě stránky jedné věci, kterou umí pochopit, přijmout (dle mého přesvědčení) jen Láska.
Pokud jde o energetické působnosti kruhů v obilí jakož všeho ostatního, posoudit to je tak „složité“ jako úplně vše v životě, v našem rozhodování.
Z mého pohledu jak tzv. černá tak bílá magie je jedno a to samé, oboje k ničemu, k destrukci. Vše se dá otočit (jako ten pentagram) vše má svůj tajný význam, který může znamenat ledascos, a proto je vše lidmi zneužito. Chtít si něco vynutit z venku, jak jsem už psal, je manipulace. A kde je Láska?
Ten poměr, že 20% obyvatel planety spotřebovává 80% zdrojů a obráceně, je asi obrazný, četl jsem to před 2 rokama. Ovšem můžete to zkusit spočítat, doporučuji návštěvu slumu v Bombaji. Až tam doletíte, možná zjistíte, že jen za ten let jste spotřeboval tolik leteckého paliva, elektřiny, které jste si užil v letadle na letišti, a po dobu cestování , kolik energie padlo na výrobu pet lahve, pvc nádobí a obaly na jídlo a pití, které jste po dobu cestování zkonzumoval, že toho tolik nespotřebuje jeden obyvatel tohoto slumu za celý život. A to nepočítám energetické náklady na služby lidí, kteří Vás obsluhovali.
O ufonech jsem nemluvil, o lidech ano, zejména o hodnotách, které lidé světa po tisíciletí vyznávají a vzorech, které je velice pravděpodobně k těmto hodnotám vedou.
Chápu že rozdíl mezi svatou pravdou a pouhou pravdou je velmi jemný, nepostřehnutelný. A důkazem je pro člověka vždy jen to, co za důkaz přijme. Co je důkazem pro mě, je pro druhého blbost.
Možná také platí, že pravda osvobozuje, ale také bolí, bolí natolik, že je důvod ji odmítnout ba zavrhnout, pak už nebolí, dokonce její odmítnutí pak už hřeje a těší.
Pěkný den
Viktor
-
Re: Mayský Nultý den a přechod Venuše
42 odpověď odeslal(a) RadekM ve Čtvrtek 21.Června 2012 21:50:58
pane Turnovský, nejde o tenhle případ, připadá mi ne až zas tak důležitý, ale vemte si - prostá úvaha: v dobách, kdy u nás vládl "ancient regime" - tzn. období let 1000-1800, tak každý šlechtic obvykle měl rodový erb - a tento erb jednak mohl mít určitý symbolický význam, čím byl tento šlechtic typický=složka v souladu s vesmírem a zároveň ale vyjadřoval jistou pozemskou moc a majestát- nikde ale není psáno o míře legitimity tohoto. A teď: přijde astrolog a začne propojovat tuto symboliku s hvězdami řádem všehomíra - problém ovšem nastává - že jednak vstupuje tento astrolog do dějů a jednak může všelijak naklánět významy. A teď právě přijde otázka, co všechno to může způsobit, nevyčítám ale astrologii jako takovou, ale co všechno to může za určitých okolností způsobit. Věc legitimity. Vím ale, že dnešní doba už není taková a jak šlechticů tak astrologů bychom si měli spíš vážit, ale tohle je tak trochu kontext 16.-17.století a související 30.-ti leté války.Já jsem to blbě napsal, nemyslel jsem zejména Vás, ale astrologii obecně.
Barčo: o trojici boží, její podstatě docela hezky pojednává Josef Staněk, Jana Brzobohatá - AGAPEBRNO ve svých knihách, zejména "Duchovní vývoj lidstva"
-
Re: Mayský Nultý den a přechod Venuše
43 odpověď odeslal(a) RadekM ve Čtvrtek 21.Června 2012 22:32:09
Viktore, to už je lepší.
-
Re: Mayský Nultý den a přechod Venuše
44 odpověď odeslal(a) Pavel Turnovský ve Čtvrtek 21.Června 2012 23:58:37
http://www.astrologie.cz/cgi-bin/forum.pl?akce=display&id=5693
Radku M, nemám proč se zlobit, ten příspěvek jsem si vyhledal, jde o vlákno 5693
http://www.astrologie.cz/cgi-bin/forum.pl?akce=display&id=5693
na jeho konci glosuji Plutonovu tranzitní kvadraturu svatby KMapW na ASC/DSC Velké Britanie 1801 slovy: středostavovské děvče budoucí královnou Velké Britanie
-
Re: Mayský Nultý den a přechod Venuše
45 odpověď odeslal(a) Viktor v Pátek 22.Června 2012 09:27:53
Protože je zde mnoho napsáno, reaguji postupně, tak navazuji, kde jsem skončil se čtením odpovědí tohoto vlákna. Bylo to u věty pana Lesáka, který použil Vaši větu RadkuM.
Ale na ní jsem vlastně již odpověděl. Venuše za nic nemůže.
Nevím jestli mi zde někdo rozumí, připadá mi že ne, opakuji - lidské hodnoty. Ty jsou symbolicky reprezentovány Venuší. K atributům různých Venuší ( potažmo i Lun - atributů ženské síly), jsem psal výše v odpovědi 28. a popisoval jsem, k čemu takové vzory vedou. To že význam je vždy snadno dvojsmyslný, že si velice dobře! uvědomuji. Potom ale zřejmě platí, že lidský názor tíhne k tomu, k čemu ho „vede“ (pudí) jeho nitro, možná podvědomí, možná duše.
Pane Lesáku, mohu částečně potvrdit, byl jsem skutečně svědkem toho kdy jste onu svou oblíbenou větičku z mladistvích let zvýšeným „hlasem“ sděloval kolegům a tedy i mě. Bylo to sice nedávno a „hlas“ byl zvýšený, ne že „jen už“ nebyl, ale to je jedno, jen se dovolím zeptat – nebyla by dobrá za ta léta co se život vyvíjí také nějaká změna?
A ještě si v sobě přemítám, jestli oni Vás ta nebesa v těch mladistvých letech skutečně pověřila, abyste je obhajoval a spílal či kázal těm, kteří je (z Vašeho posouzení) poškozují?
Podle mého názoru se nebesa nejlépe obhájí sama, ale můžu se mýlit.
Asi to ničemu nepomůže, ani mi v podstatě nejde o to někoho přesvědčovat, jsem si jistý že čas vše ukáže, spíš jen pro představu: prošel jsem také obdobím s „tradičním“ chápáním okultních, hermetických, symbolických, náboženských, spirituálních či duchovních „věcí“ a to do intelektuální hlouby včetně fází praktikování. Toto obdbí i přes dnešní můj mladý věk trvá více než 20let (Pluto v 9. domě a ASC ve Střelci).
Došel jsem k tomu, že teorie sebedokonaleji zvládaná nestačí, ba někdy je k ničemu či kontraproduktivní. Skutečná praxe, zelený strom života, je přitom úplně v něčem jiném, a už vůbec ne v nějakém uctívání, nebo pocitu, že existuje náboženský či jiný systém, který by měl mít větší pravdu než jiný. Jen Život, žití - a za něj výsledky.
Praxe - obyčejný život, mě dovedli k přehodnocení všeho co jsem do té doby chápal. A nebylo to dokonce nijak zvlášť příjemné, není do dneška, jen „vidím“ co „vidím“ a „vidím“ že to zapadá do skutečnosti (samozřejmě tak jak píši výše – veden svým nitrem).
Barčo souhlasím že trojjedinost navazuje na předchozí náboženství, ale příčina může být stejná. Záleží na konkrétnosti.
Větu: „Jeden je bůh Otec, z něhož všechny věci vycházejí, jeden je pán Ježíš Kristus, jehož prostřednictvím všechny věci existují a jeden je Duch svatý, vněmž všechny věci existují.“
Mě by stačila ta první z vět – jeden je bůh otec, z něhož všechny věci vycházejí – ano to jakž takž chápu. A ten zbytek můžete rozvést co znamená?
Z toho mimochodem vyplývá, že ženský prvek zastupuje v této trojici Duch svatý (z něhož všechny věci vycházejí). A Duch že je pak matka/ nevěsta/ protipól boha Otce?
Znamená to že Syn svatý je tedy potom Duch? (protože Duch je prostředník – jehož prostřednictvím všechny věci existují).
Znamená to tedy, že syn svatý (předpokládám-li správně že to Kristus) nevychází z Otce? Ale ani on (Duch) nevychází z Otce? A pokud ano, oba vycházejí z Otce, jak mu mohou být rovni, být trojjednini, když z něj vycházejí?
Když výše o otci sv. píšu, že to chápu jakž takž, mohl bych se ptát, jestli je to onen „zdroj“, ona živoucí „superinteligence“ univerza, pokud ano, což tak chápu, je ona mužkého rodu?...
A dále Barčo, tuším, že pokládáte Máyů fascinaci Venuší ve vztahu k pozorovanému, „uchvacujícímu“ efektu, kdy Venuše ráno vychází a svítí a vyvolává představu zrození, a večer její divadlo (dívat se je jeden z 5ti smyslů) zase představuje umírání.
Bohužel působí to na mě, že zde stále mluvíte o vnějších záležitostech,nikoli o tom, že Venuše co by astrologický prvek, znak, či symbol je reakcí na vnitřní pochody, funkce odehrávající se v člověku a uvnitř každého „živého“ celku, systému.
Pozoruji, že se zastáváte tu křesťanství, tu židovství či orientálních náboženství či filosofických systémů. Ale podle mého poznávání, ty „boží“ jsou hluboko v nás a vycházejí z dennodenního života. Proto je nevidíme – což je typické – a proto je hledáme venku, na papíře, v knihách, v tradicích, v ústech kazatelových či filosofových.
O tom jsem se snažil něco napsat. A je možné, že jsem píchl do vosího hnízda, tedy do nitra. A zdá se, že je lépe když už píchat, tak do něčeho vnějšího, o čem je možno pěkně popovídat, to je venku, to se nikoho "nedotkne".
Viktor
-
Re: Mayský Nultý den a přechod Venuše
46 odpověď odeslal(a) RadekM v Pátek 22.Června 2012 10:08:04
Viktore, pokud jsme v příčinách u člověka, tak myslím, že takhle je to správné. A ten zelený strom života - tedy astrologické příklady v praxi - Vám jen přeji, protože na nich to poznáte. Ale - ani jste u mne nebodl do vosího hnízda, prostě jste považoval Venuši za zdroj příčin - ale, to ještě poznáte, taky jsem měl podobné úvahy, když mi bylo 18-20.
-
Re: Mayský Nultý den a přechod Venuše
47 odpověď odeslal(a) barča v Pátek 22.Června 2012 12:35:49
Viktor: "Nevím jestli mi zde někdo rozumí, připadá mi že ne, opakuji - lidské hodnoty. Ty jsou symbolicky reprezentovány Venuší."
Viktore, já Vašemu náhledu na Venuši rozumím. A rozumím také tomu co jste popsal ve svém komentáři č. 28. S Vaším náhledem na symbol Venuše - jako představitelkou hodnot nejsem v rozporu. Symboliku jste rozebral velmi pěkně.
Ve svém komentáře jsem naznačila, že symboly v průběhu věků dostávají i nové významy, tedy i nové interpretace. Je to spojené s kulturou a myšlením lidí.
Ve svém komentáři jsem Vám nabídla na Venuši jako symbol jen jiný pohled - Venuše jako určitý řád a pochopení života, uchopení světa - viz diagram pěti čínských prvků apd.
Zkrátka si myslím, že tu Venuši tehdejší lidé ze starověku chápali, vnímali zcela jinak a dávali ji jiný význam - než dáváme té Venuši my dnes. Proto ji i tak uctívali a přikládali ji důležitý význam. Ale samozřejmě se mohu mýlit.
---
Viktor: "A dále Barčo, tuším, že pokládáte Máyů fascinaci Venuší ve vztahu k pozorovanému, „uchvacujícímu“ efektu, kdy Venuše ráno vychází a svítí a vyvolává představu zrození, a večer její divadlo (dívat se je jeden z 5ti smyslů) zase představuje umírání.
Bohužel působí to na mě, že zde stále mluvíte o vnějších záležitostech,nikoli o tom, že Venuše co by astrologický prvek, znak, či symbol je reakcí na vnitřní pochody, funkce odehrávající se v člověku a uvnitř každého „živého“ celku, systému."
Venuše ve Starověku si myslím, že byla symbolem tedy určitého řádu, jak jsem popsala výše. A znovu opakuji, myslím si, že lidé v průběhu staletí a věků vnímali a prožívali, či chápali např. čas a i jiné věci různě (smrt, život) - než my dnes.
---
Viktor: "Pozoruji, že se zastáváte tu křesťanství, tu židovství či orientálních náboženství či filosofických systémů. Ale podle mého poznávání, ty „boží“ jsou hluboko v nás a vycházejí z dennodenního života. Proto je nevidíme – což je typické – a proto je hledáme venku, na papíře, v knihách, v tradicích, v ústech kazatelových či filosofových."
Ano, vycházejí z každodenního života, z niterního prožitku každého z nás. Nezastávám se ničeho. Hodně to nyní zjednoduším - cesta k "bohu" může být "dvojsměrná" od nitra člověka ven k celému vesmíru = východní náboženství.
Cesta druhá z vnějšího světa - tedy od celého vesmíru až do nitra celého člověka= křes´tanství. Podstata zůstává stejná. Knihy a texty mohou být inspirací - vedoucí a k porozumění prožitku.
---
Viktor: "O tom jsem se snažil něco napsat. A je možné, že jsem píchl do vosího hnízda, tedy do nitra. A zdá se, že je lépe když už píchat, tak do něčeho vnějšího, o čem je možno pěkně popovídat, to je venku, to se nikoho "nedotkne".
Nepíchl jste do ničeho. Vašemu náhledu - opravdu rozumím, nemám s tím problém - jen jsem Vám nabídla trochu jiný náhled.
---
Viktor: "Barčo souhlasím že trojjedinost navazuje na předchozí náboženství, ale příčina může být stejná. Záleží na konkrétnosti.
Větu: „Jeden je bůh Otec, z něhož všechny věci vycházejí, jeden je pán Ježíš Kristus, jehož prostřednictvím všechny věci existují a jeden je Duch svatý, vněmž všechny věci existují.“
Mě by stačila ta první z vět – jeden je bůh otec, z něhož všechny věci vycházejí – ano to jakž takž chápu. A ten zbytek můžete rozvést co znamená? "
Já jsem jen popsala tu trojjedinost v souvislostech - o které jste se zmínil ve svém komentáři, že ji nerozumíte. Uvedl jste Nicejský konsil r.325. Vydáním ediktu Milánského r.313 se stává křes´tanské náboženství legálním náboženstvím, které se šíří dál do tehdejšího světa a tím tak sjednocuje tehdejší svět nejen politicky, mocensky, ale i kulturně. Ta trojjedinost (úloha boha)- to nejdůležitější a hlavní bylo nutné zakomponovat "vědecky" do nového náboženství tak, aby se to netlouklo tolik se stávajícím věděním a bylo tak nové náboženství hladce přijato.
Tato trojjedinost má popisovat "vědecky"(vnějškově) universum. A vůbec existenci všech věcí světa. Nejsem žádný odborník, ani teolog - ale chápu to tak, že je tady ten popis myšlen tak - jak věci vznikají - kdo je vytvořil (otec) jak se projevují - jsou viditelné - tedy materializují se (Ježíš Kristus) , co je jejich podstatou - duch svatý.
Trojjedinost (vnitřní, prožitkovou), kterou jste se naznačil ve svém komentáři Vy - rozumím jí. Ta mi rezonuje právě s těmi východními naukami - o jednotě těla, mysli. Kde lze spatřit díky meditaci - tu nesmínost, vesmírnou jednotu a bytí.
Otázka ženského a mužského principu - mám za to, že se to v průběhu věků opět měnilo. Kdysi převládal matriarchát, který se postupem doby změnil v patriarchát.
Odráží se to nejen ve společnosti, ale i tedy v kulturách a náboženstvích.
---
Omlouvám se, za svůj dlouhý příspěvek. Snad mé vysvětlení přispěje k vzájemnému porozumění.
-
Re: Mayský Nultý den a přechod Venuše
48 odpověď odeslal(a) barča v Pátek 22.Června 2012 17:08:16
Viktor: "A dále tuším, že pokládáte Máyů fascinaci Venuší ve vztahu k pozorovanému, „uchvacujícímu“ efektu, kdy Venuše ráno vychází a svítí a vyvolává představu zrození, a večer její divadlo (dívat se je jeden z 5ti smyslů) zase představuje umírání."
Přiznám se, že mě osobně uchvacuje to - jak ti lidé to dokázali tehdy vůbec pozorovat, propočítat. Neměli dalekohledy, ani družice, ani počítače. Osobně to nejsem schopna nějak obsáhnout, pochopit.
Venuše u těch Mayů - byla tedy důležitá nejen jako symbol řádu, života, světa, ale zároveń byla skutečností - vnímání času. (Jitřenka, Večernice)
Venuše je tedy i spjata díky svému cyklu i se Sluncem. Každá civilizace, národ, kultura uctívala sluneční božstvo - jako zdroj života (síla). Jen tedy v průběhu věků se měnily podoby, pohlaví (ženské a mužské sluneční božstvo) jména - ale ten princip zůstává stejný.
A tato nit uctívání života následuje a pokračuje v křes´tanství - jen má jaksi jinou podobu.(Otec, Syn a Duch svatý)- trojjedinnost, jako v podstatě trojitá fc = velká, nesmírná moc.
-
Re: Mayský Nultý den a přechod Venuše
49 odpověď odeslal(a) Viktor v Pátek 22.Června 2012 23:40:41
RadkuM nerozumím co myslíte …“ pokud jsme v příčinách u člověka, tak myslím, že takhle je to správné“. Pokud jde o mou praxi, děkuji že mi přejete. Přestože vzhledem k mému věku mám praxi relativně dlouhou, jde o živou a vždy novou záležitost, které není zřejmě nikdy dost.
A opakuji – Venuše za nic nemůže, pokud možno, prosím už mi to nepředkládejte (tedy možná se to stavbou věty, kterou různě píšu může zdát, nevím) ale skutečně beru Venuši jako pomocnou značku, přestože je vidět na nebi, jde o hodnoty které navázány na lidskou emocionalitu lidstvo po věky věků vybírá, volí (z nekonečné škály všech možných).
A zdůrazňování vnějších hodnot (plodnosti, sexuality, hojnosti, věčně roztoužené emocionality která se inspiruje v tom co nabízí lidských 5 smyslů), a tím následné potřeby jich dosáhnout za každou cenu, lidstvo stále vede do destrukce, která je prokazatelná – opět v perspektivě věků věků.
To je celé.
Barčo, děkuji Vám nikoli za dlouhou, ale hlavně srozumitelně podanou odpověď. A musím přiznat, že mě těší, že tomu co píšu rozumíte. Je trochu problém, když člověku dává jasný smysl to co dělá, a přesto mu druzí říkají, že je blázen. Sic jen blázen dává králi tu pravou tvůrčí a tedy existencionální svobodu.
Víceméně s Vámi ve všem co píšete souhlasím, přestože nevím přesně jak některé myslíte. A uvědomuji si, že to může mít souvislost s tím, že si možná těžko dokážu představit, jak minulé civilizace věci, natož symboliky vnímaly, chápaly.
Ale prosím Vás o toto. Myslím, že symbolika Venuše (coby prototyp či archetyp) vždy přestavovala ženu, která má co do činění s tím co člověka láká, čím se inspiruje, co obdivuje, co ho vábí, co nastavuje ideál. Pokud je to pravda, vždy tedy reprezentovala a tím i ovlivňovala a možná velmi silně, opět ty mnou stále omílané - hodnoty.
Na základě těchto hodnot pak lidstvo jednalo. V tomto smyslu tedy přeci zůstává symbolika stejná, přestože ji nemuseli chápat tak jako my. Nebo ne?
Ovšem pokud jde o to, jak chápal i planetu Venuši, tam jsem si neuvědomil, že jí skutečně vůbec nemuseli spojovat se symbolikou určité „polohy“ ženské síly – to opravdu nevím, musel bych se Mayskou astrologií zabývat více. Ale a priori předpokládám, že ji s tím spojovali. Nebo se mýlím? Pokud ano, musel bych jasně přiznat, že jsem se nechal svést tradičním astrologickým spojením Venuše coby astronomického prvku s představou symbolické povahy jakožto určité polohy ženské síly.
A když popisujete, že Venuše byla pro Maye symbolem řádu, života a smrti, ptám se, co to v praxi pro ně znamenalo, jaký to mělo důsledek a vliv na jejich chování, jednání ? To je to oč se zajímám.
Měl jsem dojem, že se z osobních důvodů „držíte“ nauky křesťanů, tedy tradičních přístupů křesťanství. Sice méně než u RadkaM. Možná jsem při výčtu mých bádání a praxe opomněl sdělit, že i učení biblického Ježíše K (tedy z židovství vycházejícího Ježíše K) ! bylo několik let v mém programu. Možná dokonce nejsilnější. I to je už passé, tedy přehodnoceno, přestože jako vše, má svůj velký význam.
O cestě zvenčí dovnitř, nepochybuji. Dokonce je to tak nastaveno, že to ve velké většině jinak není možné.
Ono totiž, když už je to jednou ukotveno vevnitř, to vnější přestane existovat.
Je to známá věc, přesto si to do důsledku zdá se málokdo uvědomuje. Vše co vnímáme 5ti smysly (reprezentováno prokazatelně Venuší) ať už zůstane u emocí nebo s tím začne pracovat mysl (Merkur) jsou jen elektrické reakce na impulsy vedené našima nervama z receptorů smyslů do mozku, který tyto impulzy překládá, dekóduje na nějaké „obrazy“. Ovšem tyto impulzy neodpovídají konečným obrazům, které vznikají v mozku (tedy ve vnitř), protože moderní (kvantová?) fyzika vidí svět jinak, spíš jako nějaké vibrace, frekvence a vlnění, z nich dokáže „číst“ velmi omezené množství, do hlouby (dimenzí) těchto frekvencí nevidí téměř vůbec. Vše je jen v našem mozku. Venku není buď vůbec nic, nebo tam určitě není to co myslíme, že je.
Bohužel (bohužel protože kvůli Vašemu zatím marnému úsilí, alespoň ve směru ke mě) tomu co píšete o trojjedinosti, jsem zatím vůbec neporozuměl. Ale dám tomu čas. Nebo že by měl pravdu ten fráterník, který mi tvrdil, že není možné to pochopit:) ? Pokus o vtip, zatím zůstávám u tvrzení, které jsem popsal v předchozím.
Pěkný večer
Viktor
-
Re: Mayský Nultý den a přechod Venuše
50 odpověď odeslal(a) RadekM v Sobotu 23.Června 2012 13:01:18
Viktore, věta:"pokud jsme v příčinách u člověka, tak myslím, že takhle je to správné" - neznamená nic jiného, než že každý si za všechno vlastně může sám, sám to tak píšete tak nevím, - když máte ten Asc ve štíru tuším, že musíte do všeho tak rýt:-). A jestli jsem hodně do křesťanství - moc ne do toho církevního, to jsem spíš do buddhismu, ale jsou prostě situace kdy nám může být nápomocno.
Přeju hezký den , Viktore i spoludiskutující Barčo a nic si z mých odpovědí nedělejte, většinou to tak nemyslím.
A od kolika let vlastně Viktore se astrologii věnujete?
-
Re: Mayský Nultý den a přechod Venuše
51 odpověď odeslal(a) Viktor v Sobotu 23.Června 2012 13:08:17
Ještě dodám a upřesním k tomu co jsem napsal o Lásce v předchozí odpovědích:
…„Všude plno různých kultů a symbolů ženskosti, plodnosti, výchovy, péče a přitom slovo Láska je skloňováno pouze jako: 1) fráze 2) přeslazená romantika 3) něco, co je příliš „božské“ a nepochopené a neuchopitelné“..
Dodávám 4 bod, nejdůležitější:
4) láska je spojována s obětí, bolestí, zradou, křivdou, smutkem, žalem, bratro-otco-matko-syno vraždou, usmrcením různého druhu, čtvrcení, půlení, lámání na kole, dělení na mnoho částí vše vyplýající z dramatických souvislostí. …zdá se mi to nebo nevěřím svým 5ti smyslům, ale zde něco nehraje….
Oběť, bolest, smutek, smrt není Láska. Láska je hluboký cit vedoucí k dokonalému porozumění, k navázání vztahů s okolím, k předávání živých informací, sdělení. Láska je pouze Láska. Dokonce není snad až tak složitá.
Tento 4. bod patří k největším zvěrstvům ze všech zvrácených programů „lásek“, zanechává téměř nesmazatelné stopy v lidské psychice, v podvědomí, je zapuštěno do genů a může se držet po generace, po věky věků. A když se nositel takového programu setká se skutečnou Láskou a radostí, tento program ho nemilosrdně znovu rozdrtí.
A ještě přidávám důkaz (samozřejmě jako vždy, důkaz jen pro toho, kdo to za důkaz přijme) na vše, co v předchozích odpovědích popisuji a dovolím si k tomu využít krásné práce Martiny Lukáškové na „textu“ o Innaně a Lilit , několik citací z tohoto textu, o který se zde na jiném vlákně podělila.
Předem musím sdělit, aby nedošlo k nedorozumění, že si její práce vážím a cením z pohledu historického, badatelského i tvůrčího, avšak omlouvám se předem, pokud nesdílím případné eventuální nadšení z dopadu funkčních aspektů, které tato Venuše, zvolila, vybrala a upřednostnila (symbolicky) - volba je její partie, resp. Venuše má významný hlas při rozhodování - aspekty které prezentuje, propaguje jako silnou motivaci pro odvěké naše lidské žití.
…“Ištar, bohyně, lásky, války ! a sexu…“ - děkuji, o bohyni, která plete lásku a válku nemám zájem. Je zde takový kdo věří, že válka souvisí s láskou? Pokud ano, prosím o objasnění, pokud mi nesdělí to co už vím, že sobecká láska, láska nedobrá, egoistická skutečně znamená dříve či později válku, zejména pokud zatouží, zamiluje se (!) do něčeho, co není v souladu s vůlí vyššího, na Lásce zakládajícího se Celku.
Chápu že k emocím patří hněv, přechodná emoce, která se může použít např. při obraně, ovšem válka je přehnaně silné kafe, Lásce na hony vzdálené.
A ten třetí atribut bohyně – sexualita - tu je možno samozřejmě spojovat jak s láskou (propojení dvou či více „duší“), tak s pouhým uspokojení 5ti smyslů (nic proti rozkoším různého druhu, ale pokud se stanou prioritou, vedoucí motivací, je to degenerace a vede k otroctví, závislosti a degeneraci) , ovšem v tomtéž textu pokračuje …“sexualita je v službách jejích cílů“…, jde jednoznačně o zneužití a manipulaci pravděpodobně té ! nejsilnější a základní síly (energie) !!! která v „universu“ funguje. Mužská síla se pod jejím velením stává pouhým duchaprázdným oslem, který se nechá ženskou silou lehce zavést, tam kam ona, rafinovaná ženská síla, zamýšlí. To ví každá žena, že muž „rád“ přemýšlí tím co má mezi nohama a nikoli mozkem, natož srdcem. V takovém stavu je pak schopna obtočit si jej kolem prstu, udělat z něj prostého ubožáka, pokud to bude její záměr, jakože bude, protože myslí jen své blaho.
A další vlastnost Innany, opět tamtéž - ...“vyvolává strach ruku v ruce se svou přitažlivostí“... Který z mužů má prosím zájem o ženu (sic bohyni), která vyvolává strach? Mimochodem, vše naprosto typický projev Dominy.
A ještě jedna věta „..Láska, vášně, touhy, boj, hněv, sex…mění člověka a ten pak překračuje hranice.“
Pokud za slovo Láska dosadím - ta válčící egoistická - viz. odstavec výše, a za slovo sex - ten manipulativní a zotročující – viz. odstavec výše, význam té věty je pak úplně stejný jako slavnější věta, napsaná kdesi - Arbeit macht frei. Obě dvě věty jsou v zásadě pravdivé, ovšem jen pokud neslouží zotročujícím zájmům někoho jiného. V případě nevypočitatelné ženy, jejíž sexualita (nejsilnější energie) slouží k dosažení jejích cílů, a je schopna jít sama, či motivovat druhé do války, jde jednoznačně o její zájem, text to potvrzuje.
Omlouvám se, pokud mé argumenty (pro někoho blbost) zní snad příliš tvrdě, ale nemyslím, že není důvod to případně příliš emocionalizovat, připadá mi to zcela zřejmé a evidentní. Pokud se mýlím, a někoho tím popuzuji, uvítám opačné argumenty, které vysvětlí v čem konkrétně je můj komentář mylný.
Ale zatím zde nevidím jiný důvod k „uctívání“, něž upozornění na (relativní) negativní a destruktivní vlastnosti v lidské psychice, které jsou „s oblibou“ potlačovány a je jim odpíráno právo být naší součástí (já takový nejsem, vždyť takové vlastnosti odsuzuju, já jsem dobrák od kosti…atp.) namísto toho, aby byl přiznán a plně integrován, aby už nemusel škodit, hlásíc se ze své utlačené pozice o právo na existenci.
Nechci tvrdit, že veškeré výše jmenované vlastnosti a hodnoty nepatří k „výbavě“ člověka, jeho ženské síly (energie), a že si nezaslouží pozornost. Naopak! Je dobré, dokonce spíš nutné tyto vlastnosti uznat, objevovat, „pracovat“ s nimi - a dle mého názoru předávat do čisté nekonečné Lásky, která vše sjednocuje, a tedy sjednocuje protiklady, polarity, tj. tzv. dobré a špatné vlastnosti do Jednoho, do dokonalosti.
Přesto nevěřím, že je třeba tyto vlastnosti prezentovat coby vzor hodnot, který by mělo lidstvo následovat či upřednostňovat – což evidentně činí. Pokud přijmeme, že mají tyto vzory natolik silný efekt, že mohou formovat jednání a chování společnosti, civilizací. Já se domnívám, věřím a tvrdím, že jednoznačně ano.
Protože opakuji – uznané a integrované (vstřebané) hodnoty jsou příčinou. Hodnoty, které jsou navázány na lidskou emocionalitu (proto jsou tak silné, drtivě silné, tak silné, protože neukojitelné, že nad nimi málokterý má schopnost vlády, svobodné volby), podle nichž člověk volí, rozhoduje lobuje za to či ono za život za lidské bytí.
Symbolická funkce Venuše je generálním (a možná jediným) utvařečem, formovačem lidských hodnot.
Symbol Venuše je „supergigasilným“ magnetem vytvářející magnetické pole lidských hodnot a tedy tím co Vše (téměř vše až na zlomek nezdegenerované svobodné vůle vyplývající z porozumění, z Lásky) rozhoduje. A věřím, že to si Mayové a další kultury - tedy jen „zasvěcenci“ – uvědomovali, sice tomu skutečně už jen věřím a nijak nedokazuji, netrvám na tom.
Pěkný den
Viktor
-
Re: Mayský Nultý den a přechod Venuše
52 odpověď odeslal(a) Viktor v Sobotu 23.Června 2012 14:32:18
Rejpat musím, RadkuM, protože téma mě zajímá a já si tím mimo jiné tříbím a rozvíjím názor a pohled na věc, také je šance, že se zde dozvím nějaké informace k dané věci.
Hlavním mým zájmem je jednak zvědavost ve vztahu k chodu světa, světa tmelu a také nutkání najít příčinu situace, v které se lidstvo, člověk nachází, proč ji vytvořil či dopustil.
Ale v důsledku 100% souhlasím, tedy z určitého pohledu, máte pravdu, každý si za své může sám (pokud se např. narodí totálně nemohoucí dítě, člověk – chce to pak ale možná trochu argumentace těžšího kalibru) a i věnování pozornosti psaní toho co zde píšu je dokladem, že se sám orientuji na vnějšek čímž si protiřečím.
Jinak jsem psal Asc ve Střelci, Pluto v 9. domě. Astrologii se učím od roku 1998, tedy 14 let, s praxí od roku 2001. Jak je to s těmito daty u Vás, když jste to nakous´?
S pozdravem
Viktor
-
Re: Mayský Nultý den a přechod Venuše
53 odpověď odeslal(a) Vik v Sobotu 23.Června 2012 15:59:05
Ještě přeci jen upřesním k předchozí mé odpovědi, kde komentuji kult Innany/ Ištar. Vůbec mi nejde o Innanu či Ištar, jen jsem použil dobře spracovaného materiálu, který zde byl zmiňován k porovnání. Tento „Venušinský“ kult má samozřejmě mnoho podob, mnoho jmen. Ale co výše popisuji platí na všechny. Tedy aspoň obecně vzato, určitě budou i výjimky.
To, že Venušinský kult přechází do Lunárního, mateřského kultu je logické a přirozené.
Pokud bych se měl „dotknout“ i toho většině asi nejbližšího Marie panny, skutečně nelze nic namítnout proti lásce k tomu co zaslouží ochranu, co bylo ženskou silou porozeno, spojením protikladů – polarit vytvořeno. Ano je to Láska, sice mateřská a tedy možná o něco snazší, protože přirozená (alespoň obecně vzato) a zabývající se tím co je osobní, mající vztah k tomu, co je tak trochu osobním „majetkem“, kusem Já.
Ovšem to neznamená, že tento kult nemůže (nemohl) být zneužit. Koneckonců pravá Láska je integrací všeho stvořeného, tedy s veškerým „antisvětem“ i s láskou nedobrou.
U kultu panny Marie je jen poněkud „podezřelé“, že je oplodněna duchem svatým – což je dle příspěvku Barči ženská energie (jeden je Duch svatý, v němž všechny věci existují). Syn svatý je dle přípěvku Barči prostředník (jeden je pán Ježíš Kristus, jehož prostřednictvím všechny věci existují).
Pokud je Duch sv. ženskou silou (ženskou polaritou) znamená to, že žena byla oplodněna ženskou polaritou. Pokud je v této trojici ženskou polaritou syn (coby forma, do které se „zobrazí“ bůh otec), znamenalo by to, že byla oplodněna prostřednickou silou, či vztahem mezi polaritami – to je asi nesmysl. Otcem (je bůh Otec, z něhož všechny věci vycházejí) určitě oplodněna nebyla, to je jisté.
Takže buď je možné přijmout roli beránka (či hovada) božího a uklidnit se slovy pana fláterníka, že toto nelze pochopit, nebo je zde něco špatně.
Samozřejmě může zde být navíc dvojsmyslné, a tedy zneužitelné, zdali - se v obraze jejího symbolismu obracet k Lásce a ochraně, nebo ke kultu mateřství, a hrdosti pýchy na to své dítko. Vzhledem ke skutečnosti, že tzv. nový test - ament, vychází ze starého testování člověka, židovského. Židé byly jsou národ hrdý až elitářský, muži pyšní na své obřezání (opět sexuální tj. nejsilnější energie), dá se tedy snadno vzít v potaz to druhé.
Pokud by mě někdo chtěl podsunout, že ve všem hledám „podvod“, požádám ho, aby prozkoumal a uvážil situaci, v které se svět tj. lidstvo nachází, jaké vyznává hodnoty jako ty vůdčí, dominantní.
Jinak při představě křižáckých válek, upalování kacířů, obviňování hříšníků, působení mnohého a velkého utrpení lidmi stojícími za historií církve, je pak myslím naprosto jasné a pochopitelné, že text vložený do bible je zmanipulovanou záležitostí a utvořenou dle potřeb někoho, navazujíc prokazatelně vycházející z mytologií předchozích kultur (Mojžíšové, Ježíšové a další i s jejich příběhy se v mytologiích světa dokonale opakují) a to i do drobných detailů, samozřejmě i s množstvím opravdu a skutečně moudrých pravd, samozřejmě včetně možných otázek kdo a za jakým účelem ty moudrosti prezentuje. Ovšem rozvádět už to nechci, dost bylo.
Klanění jakýmkoli předmětům,ať už Lunárním, Solárním či jiným, svatým, budovám, symbolům, kamenům, písmům, ale i lidem, farářům, kněžím, guruům atd. chápu jako uctívání zlatého telete, fetiše. Stejně na tom zřejmě bude i má relativní tendence k uctívání Lásky – ovšem zde vyjádřím toto: pokud uctívat, pak naprosto vše, vše je Láska. Skutečný duchovní (niterný) život je uctíváním fetišů naváděn do vnějšího (relativního 5ti smyslového) efektu a tedy je mimo potřebné operační pole.
Cesta zvenčí dovnitř je možná přirozeným vývojem, nutností, pokud se ale do nitra „aktivně“ směřuje, nezůstává vně. A skutečně se občas stává, že se dovnitř někomu dovnitř dostat podaří , kde spočine v živém Bytí. Ale nevěřím, že je to přímo díky atributům prezentovaných oněmi předměty, spíš konfrontací s nimi.
A za tuto orientaci na vnější efekty, jak jsem popisoval, ručí symbolika Venuše odkazující na 5ti smyslový, defakto neexistující a iluzorní dějství, tedy aspoň v té podobě, jak je prezentována většinou Venušinských „božstev“, čimž neříkám, že je špatná nebo dobrá.
Jde o to, které z jejích plodů, tedy hodnot, zvolí naše Já - často zbytkem svobodné vůle - ako ty vůdčí a Je promítne (zhmotní) do světa, „reality“.
Vik
Vik
-
Re: Mayský Nultý den a přechod Venuše
54 odpověď odeslal(a) barča v Sobotu 23.Června 2012 21:38:22
Viktore,vidíte, každý na ten mytologický příběh nahlížíme různě. V práci Martině Lukáškové vidím v tom 2. díle kromě jiného, co jste zde popsal a rozvedl příběh o stvoření.Innana sice jako žena - ale také jako žena bojovnice - tedy mužský princip. Navíc, je tam popsán i ten cyklus Venuše, který znázorńuje pentagram. (Pentagram během věků dostal různé významy). Dále Innana se vydala do podsvětí - kde zemřela, aby se znovu zrodila. (smrt a život, temnota a světlo apd.)
Proto si i myslím, že ta starověká civilizace, nahlížela na tu Venuši trochu jinak než my - třebaže skrze ženu,ale jako na propojení obou polarit. Tedy je to příběh i o stvoření a tehdejší představě fungování světa. Když se spojí polarity - vzniká něco nového - tedy je to tvůrčí.Když jsou polarity rovnoměrně zastoupeny v rovnováze = vytváří harmonii. Co je harmonické bývá i krásné....
-
Re: Mayský Nultý den a přechod Venuše
55 odpověď odeslal(a) RadekM v Neděli 24.Června 2012 13:55:39
Viktore, moje data jsou:nar.1973 -Vodnář, Asc. Blíženci, astrologii se věnuju od r.1990 a od té doby zároveň počítám horoskopy, většinou známým. Pokud vás zajímá běh světa, tak já si to vysvětluju určitým kolotáním energie v duchovnosti, které nás ovlivňuje a k němu existují různé lidské postupy nebo příběhy - tak třeba buddhismus, bible, různé výklady filosofické - samozřejmě, i toto bylo zneužito, ale vždy se jedná o ten princip.
-
Re: Mayský Nultý den a přechod Venuše
56 odpověď odeslal(a) RadekM v Neděli 24.Června 2012 14:28:01
http://www.astrologie.cz/forum/file/forum-5959-56-Laska_muze_a_zeny.odg
-
Re: Mayský Nultý den a přechod Venuše
57 odpověď odeslal(a) RadekM v Neděli 24.Června 2012 14:34:23
Barčo: pokusil jsem se poslat-jako soubor obrázek knihy Láska muže a ženy z pohledu duševních a duchovních sil - mělo by tam být jak o svaté trojici, tak o zaintegrování ženského principu do tohoto. Je to z pohledu energetické kresby, která by měla popisovat stav duševních a duchovních sil.
-
Re: Mayský Nultý den a přechod Venuše
58 odpověď odeslal(a) Pavel Turnovský v Neděli 24.Června 2012 19:07:50
http://www.rezonance.cz
Co Sumeové nebo Chaldejci čím mysleli se můžeme jen dohadovat, jejich způsob myšlení je nám tak vzdálený, jako myšlení dnešního číňana myšlení autorů Tao-te-tingu. VVšechno jsou to pouze naše interpretace.
Martina LUkášková udělala jediné?, co se dá udělat, srovnala astronomické pozorování s textem příběhu o Inanně a dala nám návod co můžeme udělat my: srovnat náš příběh s astronomickým pozorováním Venušina synodického cyklu, nesrovnávat náš příběh s příběhem Inanniným.
Integrace nějakého stínu rozhodně nespočívá v tom, že onomu stínu budeme otročit.
monoteistický nárok nebudeš míti jiného boha než mne a nezobrazíš si mne žádným způsobem se snaží zabránit modloslužbě - současnými termíny fetišismu.
Ale protože člověk je náchylný považovat modely za skutečnost tak se to prostě nedaří.
Všechny modely jsou falešné a proto Bůh není tam někde nahoře v nebi, není ani tady dole v nás, v hlubinách multikosmu, ani v hlubinách našich myslí a duší. Kde tedy je?.
Tak položená otázka je chybně formulovaná a nemůže dát správnou odpověď.
Fráterník, kerý řekl, že božská trojnost je nepochopitelná se nemýlí, jeho tvrzení je oprávněné.
-
Re: Mayský Nultý den a přechod Venuše
59 odpověď odeslal(a) barča v Neděli 24.Června 2012 19:23:10
Bůh je tedy mimo naše vnímání. Proto zřejmě jeho pochopení, nalezení spočívá ve víře.
-
Re: Mayský Nultý den a přechod Venuše
60 odpověď odeslal(a) Turnovský Pavel v Neděli 24.Června 2012 20:13:59
bůh je pouhý model, který má s tím co má přiblížit něco málo společného.
Dokud se s námi nedá do řeči.
Řeč hluboko přichází zpoza našeho horizontu. (To je samozřejmě metafora)
K tomu klanění modlám: Nahoře je působivý obrázek agroglyfu. Tomu se dnes lidé klaní a luští zprávu, kterou jim ten symbol sděluje. Jenže ta zpráva tam byla jen do toho okamžiku, než se tam ten symbol vydupal ze země.
Příroda nepotřebuje mluvit naší řečí. Mluví svojí řečí a na nás je, abych se snažili jí porozumět. Ta zpráva tam byla v podobě svěžích stébel. Od okamžiku co se tam objevil ten symbol je tam zpráva o nepochopení a ničení.
-
Re: Mayský Nultý den a přechod Venuše
61 odpověď odeslal(a) barča v Neděli 24.Června 2012 20:47:06
Přiznám se, že slovo "bůh" nemám ráda. To slovo je velmi často používáné, sklońované - tím ztratilo svůj význam. Navíc, nevím proč, ale přímo to slovo "b-ů-h" působí na mě uzavřeně. S tím slovem se mi samozřejmě i vyjeví v mysli obraz, svaté texty apd. Tím chci říci,Pavle, že Vaše přirovnání k řeči přírodě, svěžích stébel, ticha, vítr v korunách stromů se mi líbí...
-
Re: Mayský Nultý den a přechod Venuše
62 odpověď odeslal(a) barča v Neděli 24.Června 2012 21:12:09
Pavel T: "Co Sumeové nebo Chaldejci čím mysleli se můžeme jen dohadovat, jejich způsob myšlení je nám tak vzdálený, jako myšlení dnešního číňana myšlení autorů Tao-te-tingu. VVšechno jsou to pouze naše interpretace."
Naprosto s Vámi souhlasím.
Pavel T: "Martina LUkášková udělala jediné?, co se dá udělat, srovnala astronomické pozorování s textem příběhu o Inanně a dala nám návod co můžeme udělat my: srovnat náš příběh s astronomickým pozorováním Venušina synodického cyklu, nesrovnávat náš příběh s příběhem Inanniným."
Mě ten příběh velmi oslovil, do více "vrstev" - jako ženu, připomnělo mi to i moji situaci, kterou jsem prožívala a o to mocnější to bylo, protože pár dní před tím byl úplněk a ejhle - den, dva na to čtu takovýto příběh.
Pavel T: "Všechny modely jsou falešné a proto Bůh není tam někde nahoře v nebi, není ani tady dole v nás, v hlubinách multikosmu, ani v hlubinách našich myslí a duší. Kde tedy je?"
Všude kolem nás a zároveń nikde...
Pavel T: "Fráterník, kerý řekl, že božská trojnost je nepochopitelná se nemýlí, jeho tvrzení je oprávněné."
Napadlo mě, (pohled zvenčí v souvislosti s dějinami) že tato (atypická, "mužská") trojjedinost - je určitým způsobem naschvál od té církve - právě proto její těžké uchopení. A možná také proto, jako preventivní opatření v ranných dobách křes´tanství a christianizace - aby lidé neuctívali více bohů, ale také, aby neuctívali nějakého jediného falešného boha. Takže vlastně to modlářství, které jste uvedl. Opatření proto, aby to byla čistá víra.
-
Re: Mayský Nultý den a přechod Venuše
63 odpověď odeslal(a) Pavel Turnovský v Neděli 24.Června 2012 21:24:41
je něco jiného sklidit včas úrodu, a něco jiného je zničit budoucí úrodu.
Nevěřím, že ty symboly dělá někdo jiný než lidé. Takhle se dokáží chovat jenom lidé.
-
Re: Mayský Nultý den a přechod Venuše
64 odpověď odeslal(a) Pavel Turnovský v Neděli 24.Června 2012 21:33:42
chápu barčo, že Vás ten příběh oslovil, od toho tu příběhy jsou, ale smíme zapomenot na ten základní příběh tj. příběh synodického vztahu Venuše a Slunce z pohledu ze Země/Luny.
-
Re: Mayský Nultý den a přechod Venuše
65 odpověď odeslal(a) RadekM v Neděli 24.Června 2012 21:34:44
On to svým způsobem není naschvál, ale zavinění je to určitě ze strany církve - proto jsem na tom se slovem bůh obdobně a myslím, že u nás v Čechách nejsem vyjímkou. Myslím, že je to s církví - nebo po řadu staletí bylo - jak to řekl Jan Hus - ne, že by i dneska zcela platilo "káží vodu a pijí víno" ale vemte si ty jejich zlozvyky, uctívání hrobů a odtud plynoucí postoj k životu. Naproti tomu, kde je to ukryto, ať už čistá příroda anebo moudrost některých indiánů anebo třeba staročínská minimalistická báseň "Neříkali nic - hostitel, jeho host a chrysantéma" , myslím, že třeba někde tam je to ukryto.
-
Re: Mayský Nultý den a přechod Venuše
66 odpověď odeslal(a) Viktor v Neděli 24.Června 2012 22:05:52
Barčo, nevěřím, že je to správně. Jsme přeci jen u záležitosti Venuše, čili ženské síly. Proč do toho míchat mužkou sílu, polaritu? Ženská síla není bojovnice, to je mužská, ženská síla plánuje, naciťuje nejlepší strategii, obaluje atraktivitou či odpudivostí, venuše je magnetická síla.
Boj jako takový náleží jinému. Nenávist, závist, sžírající touha, Ano, ale boj/ čin není její business.
Pokud budeme v archetypálních „postavách“ míchat jabka z hruškama, povede to ke zmatku, zmatení. Venuše není mužatka mužena a to i přesto, že byla Innana uctívána eunuchy a transvestity.
Mužská síla nese na rukách ženskou sílu, která mu ukazuje směr, kudy jít.
Je samozřejmé, že v osobnosti je to potom „namixované“, stejně jako je to „namixováno“ v radixu, ale v astrologických archetypech ne.
Jistě jsou archetypální postavy, které jsou „namixovány“, potom ale v tomto případě není možno představovat (symbolickou) Venuši a dle mojí verze – Ji podsouvat „nezasvěceným“ za vzor. Venuše o které vy píšete je možná = Venuše (touha)+Pluto(extrém)+Mars(boj)+Slunce(vůdčí role) – vše v jednom.
Téma Lásky a „zájmu o vztahy“ se pojí tradičně k Venuši „jen“ proto, že Venušinskou funkcí je výběr, vyhodnocení co chce a co nechce, co se líbí, nelíbí. A Láska JE ve své nejvyšší podobě to „nejchutnější“, nejkrásnější, nejhodnotnější (atp.) – ovšem a sice, v jejím nejběžnějším!! projevu, jakožto Venušinského atributu jde „jen“ o odvar, přefiltrovaný a často překroucený pohodlností a zneužitím (de facto znásilněním) něčeho co je mimo nitro, co je venku, co nabízí svět 5ti smyslů a to i zprostředkovaně v naší mysli (Merkur)…viz. většina hledá Lásku u peněz, uznání, titulu, hledá ji u druhých, žádá ji výměnou za něco atd.
S tím věčným umíráním v podzemí je to opět složitější a hlavně jako vždy - dvojznačné.
Znamená to snad, že tedy není problém se zabíjet navzájem, vytrhávat druhým srdce zaživa – když se obětují atp.? Vždyť oni se znovu zrodí…A proč nezdůraznit fakt, že Láska je ta, která neumírá, která je věčná? Proč neříci pravdu tj. že umírá pouze 5ti smyslový svět !!! (např. – nitro, duch, duše, božské Já – že neumírá?
A proč je Láska spojována (hodnocena) s obětí?
Je opět velmi snadné představit si, že takový obraz lze zneužít „dravci“ (viz. např. pařáty Innaniny), toužícími po vládě, pro jejich parazitický prospěch – třeba tak, že smrt je chápána jako záležitost, kterou je normální vykonávat, vražda či sebevražda že je dokonce morální povinností.
A není to opět záměna hodnot vnějšího za vnitřní?
A ono podsvětí – prosím Vás o Váš názor, co to v reálném životě pro Vás představuje. Jde snad o stavy, který člověk prožívá např. ve velkých krizích? Za války, při těžké nemoci, když je někdo někým znásilněn? A jsou nutné takové destruktivní situace? Nebo o nějakých rituálech přestupu - dobrovolná hladovka, půlroční bobřík mlčení, holotropní dýchání? A vychází z těchto rituálů skutečně člověk natolik zásadně jiný, změněný, živější, osvícený?
Je podsvětí symbolem podvědomí? A jak se k němu účinně dostat? Může to tedy být přijetí faktu, že lidstvo je převážně destruktivní? Není to ale alibismus? Je to snad objevení vlastních „temných“ vlastností? Nedávno jsem na tomto fóru poukázal na to, že vlastnosti, které se nám na druhých či čemkoli nelíbí, jsou ty, které máme v podvědomí nezpracovány. Potázal jsem se zlou. Co tedy prosím je tím podsvětím?
Samozřejmě, že je zde i jedna možná pravda:
Venuše – „sobecká“ láska, myslet jen na sebe – je nutné pro lidi, těch je ale méně!, kteří žijí v programu podřadnosti, nesebevědomí a „rádi“ slouží druhým, starají se o „blaho“ druhých, snad aby je měli druzí rádi, aby nepřekáželi, snad z pocitu špatného podvědomí, nebo také proto, že se stydí, že se něco nesluší, že se něco nesmí – tím samozřejmě ubližují sobě (v důsledku forma sobectví).
V duchu takové Venuše Dominy - tedy ano, Ať hrabe, hamouňí, i krade pro sebe takový, ať vyzdvihuje pyšně své přednosti, kvality, ať dokazuje, že za si své místo na slunci vybojuje (nebo bude převálcován těmi dravějšími, rozhodnějšími, bojovnějšími atd.) – ale ať to dělá s Láskou ke své Duši ! která je spojena s „boží“ vůlí, vůlí vyššího čistého celku. Bez Lásky, jako nejvyšší hodnoty to vše má podobu destruktivního sobectví.
S Láskou jde o konstruktivní formu sobectví. A Láska není ukryta v 5ti smyslovém světě.
Hranice mezi zneužitím a zdravým sobectvím, které je v souladu je velmi jemná, téměř neznatelná a je zde velký prostor k manipulaci, a jen zdravý cit to může rozlišit.
A konečně se dostanu k reakci na těch 5 elementů, 5 prvků čínské medicíny a filosofie. Všiml jsem si, že to zmiňujete už poněkolikáté a já stále jen píšu to své a neúspěšně se snažím, což mě štve, aby to psaní nebylo dlouhé:)
To že oněch 5 prvků funguje a velice dobře, je samozřejmě pravda. Nic proti tomu. 5ti smyslový svět, svět hmoty, formy je jistě třeba respektovat a učit se s ním zacházet. Nelze to běžně obejít. Je možné, že někdo to dokáže (např. Ind, který dlouhé roky nejí a nepije 70 let či jiní).
Otázka je zde však zcela klasická, duchovní – věříte či ne, je-li Vědomí závislé na těchto 5ti elementech?
Pěkný den
Viktor
-
Re: Mayský Nultý den a přechod Venuše
67 odpověď odeslal(a) barča v Neděli 24.Června 2012 22:21:54
Pavel T:" ...ale smíme zapomenot na ten základní příběh tj. příběh synodického vztahu Venuše a Slunce z pohledu ze Země/Luny. "
Jestli Vás správně chápu máte na mysli: A to je přesně ta podstata - to poselství. Uvědomit si, že se tento jev udál, děje, a bude se dít i v budoucnu. Jen v dnešní době už nejsme spjati s přírodou, vesmírem - nedokážeme ji tedy naslouchat a rozumět ji, jako lidé dříve. Prapůvodní příběh o Inanně není důležitý, je důležitější vnímat to propojení všeho se vším. A tím pádem i tak v tomto cítit vlastní příběhy. Protože jakmile se takový příběh "zarámuje" už nežije, bude strnulý - udělá se z něj falešný symbol, kdy časem ztratí už ten svůj význam - ta zpráva už nebude platná. To je možná také další důvod, proč symboly, dostávaly i jiné významy - byly poplatné, aktuální v té, které době.
Ale pokud jsem Vás pochopila špatně - omlouvám se. Popřemýšlím o tom, třeba mi to dojde časem.
-
Re: Mayský Nultý den a přechod Venuše
68 odpověď odeslal(a) RadekM v Neděli 24.Června 2012 22:42:04
Viktore, mne nebaví vám odpovídat pořád dokola na podobné sentence, ale třeba se něčeho dobereme. Mně připadá, že jste v docela citlivém věku, a naše duše se rozhoduje mezi vyšší energií dobra a zla, k čemu se přikloníme. Záleží na každém z nás a některé vaše věty mi připadají, že by jste se ještě měl učit. Prostě tam vnášíte nějaké představy, které tam podle mně vůbec nejsou. Vaše představy vás mohou bohužel odvést směrem, který se Vám třeba ale nebude líbit. A kdo vás tam odsuď má vytahovat? Prostě bych na vašem místě si své myšlenky nechal projít hlavou. Protože co se týče například toho bodu "dolní konjunkce", tak ten - může to být jakýsi bod, kde je princip Venuše, tedy vášeň - vycházející z nevědomí, se zlem to ale nemusí mít co dělat vůbec nic.
Pěkný den
-
Re: Mayský Nultý den a přechod Venuše
69 odpověď odeslal(a) Pavel Turnovský v Neděli 24.Června 2012 22:44:21
Synodický vztah Venuše a Slunce je příběh, který napsal pozorovatel žijící na Zemi, i z Luny to bude vypadat vpodstatě stejně.
Nemyslím, že dnes nerozumíme přírodě etc. Rozumíme jí jinak, ale vytrácí se estetický (čili etický) pohled. Je podceňován, je považován za zbytný. Říkává se: je to krásné ale jinak je to úplně na nic. Jako by to bylo málo, jako by to samo nebyla důležitá informace. To se např. Číňanovi a Japonci nemůže stát. Těm je krása, ať sebepodivnější seberafinovanější plnohodnotou.
Nejde mi o kýčovité pojetí krásy, ale uznávám, že kýčovité barvotiskové obrázky svatých ať už rozdávané na katolických poutích nebo v indických chrámech, mají svůj půvab a nesou nějakou zprávu (takhle vznikl tarot, z obrázků pro negramoty).
Vraťme se k textu. Martina Lukášková vrací do hry příběh Venuše a Slunce, oživuje ho, vrací ho mezi živé metafory, neboť už častým používáním zmrtvěl podobně jako metafora: "noha stolu".
Jenom živé metafory nesou symbolický náboj nad nímž přemýšlet (modně meditovat) vede k pochopení lidské situace v nových tedy revolučních dimenzích, Proto ten Derrida.
-
Re: Mayský Nultý den a přechod Venuše
70 odpověď odeslal(a) Turnovský Pavel v Neděli 24.Června 2012 22:54:54
chci se jen řečnicky zeptat: vystupuje ve všech mytologiích Venuše jako ženská bohyně?
Je Luna a tedy případná Černá Luna v mytologiích vždy jen ženského pohlaví?
-
Re: Mayský Nultý den a přechod Venuše
71 odpověď odeslal(a) RadekM v Neděli 24.Června 2012 23:05:16
No, mně připadá, že by to snad šlo odpozorovat z praxe - totiž, že některé dívky vypadají klukovsky - což mi přijde, že je tak trochu vliv Marta anebo naopak někteří muži mohou vypadat žensky - vliv Luny anebo Venuše? - muži snad mají jako součást nevědomí animu-ženskou sílu. Takhle jste to myslel?
Anebo, že některé postavy v řecké mytologii jsou sestry a bratři - např. Apollón - muž a Artemis - žena, mají ale nějaký společný základ.
-
Re: Mayský Nultý den a přechod Venuše
72 odpověď odeslal(a) Turnovský Pavel v Neděli 24.Června 2012 23:28:44
myslel jsem to v prvé řadě gramaticky a v řadě druhé mytologicky.
Nejenže Slunce a Měsíc/Luna nemusejí mít gramatickou polaritu mužsko/ženskou (u nás je Slunce středního rodu), ale z hlediska mytologického mohou a nemusejí mít odlišné pohlaví, mohou a nemusejí být manželi, mohou být sourozenci tj. bratry nebo sestrami, jedno těleso může být dvojníkem druhého apod.
Podrobnosti biz Lévi-Strauss Strukturální antropologie II. Pohlaví nebeských těles.
analogicky je to i ve vztahu mezi Sluncem a Venuší, pamatuji letmo na jakýsi mýtus, kde Venuše byl muž a to pořádně macho
-
Re: Mayský Nultý den a přechod Venuše
73 odpověď odeslal(a) RadekM v Neděli 24.Června 2012 23:36:49
Děkuji za odpověď - gramaticky - to mně nenapadlo - přeji všem dobrou noc.
-
Re: Mayský Nultý den a přechod Venuše
74 odpověď odeslal(a) barča v Pondělí 25.Června 2012 13:28:39
Pavle, přečetla jsem si znovu Vaše příspěvky č.60,63,69 - došlo mi to!! Díky.
-
Re: Mayský Nultý den a přechod Venuše
75 odpověď odeslal(a) barča v Pondělí 25.Června 2012 14:39:45
Viktor:"...já stále jen píšu to své a neúspěšně se snažím, což mě štve, aby to psaní nebylo dlouhé:)"
Ano, píšete stále jen to své - proto se v komentářích míjíme a tím si nemůžeme porozumět. Lituji Vás pak, že píšete tak dlouhé texty, kdy máte pocit, že Vám stejně nikdo nerozumí. Rozumí - ale je to stále jen týž a samý pohled.
Viktor: "Barčo, nevěřím, že je to správně." Nejde přeci o žádné "správně" "špatně". Jde o různé náhledy. Toto není matematický příklad.
Viktor: "Jsme přeci jen u záležitosti Venuše, čili ženské síly. Proč do toho míchat mužkou sílu, polaritu? Ženská síla není bojovnice, to je mužská, ženská síla plánuje, naciťuje nejlepší strategii, obaluje atraktivitou či odpudivostí, venuše je magnetická síla. Pokud budeme v archetypálních „postavách“ míchat jabka z hruškama, povede to ke zmatku, zmatení. Venuše není mužatka mužena a to i přesto, že byla Innana uctívána eunuchy a transvestity.Jistě jsou archetypální postavy, které jsou „namixovány“, potom ale v tomto případě není možno představovat (symbolickou) Venuši a dle mojí verze – Ji podsouvat „nezasvěceným“ za vzor. Venuše o které vy píšete je možná = Venuše (touha)+Pluto(extrém)+Mars(boj)+Slunce(vůdčí role) – vše v jednom."
Vy jste z toho udělal "vědeckou" analýzu. Venuše-ženská síla, tradiční "jako postulát" Mě mrzí, že se na ten příběh nedokážete podívat volněji. Zkuste zapomenout na to, co představuje tradičně Venuše - a ten příběh si přečtěte. V tom příběhu jsou protiklady.
Ženská krása, ženské svádění, ale také bojovnost. Prohra, ale také vítězství. Smrt a život, podsvětí, ale také vystoupení na nebe bohů apd.
A tím, že se na tu Venuši díváte tradičně - tím se také odvíjí od toho Vaše další komentáře o hodnotách, o ženském kultu, dále o tom co je či není láska, celkově o společnosti a hodnotách až do dnešních dní. apd. Čili nejste schopen jiného náhledu na Venuši - ženské síly, což je myslím právě škoda. Já Vašemu náhledu perfektně rozumím, rozvedl jste to velmi pěkně, ale mrzí mě, že nedokážete vidět náhled jiný.
Základem mého jiného náhledu na Venuši ve starověkých civilizací (Mayové apd) je to: že tyto civilizace mohly vnímat a chápat Venuši zcela jinak než my. Mohla mít pro ně, zcela jiný význam. Já jsem se to snažila naznačit těmi protiklady. Protiklady, jako základ stvoření - třeba.Dále jsem se to snažila naznačit tím co představuje symbol pentagramu. Ano, samozřejmě se ve svém úsudku mohu mýlit. Jak napsal pan Turnovský - mentalita těchto národů je nám velmi vzdálená - podobně jako mentalita např. Číńanů apd.
Pro Maye byla jistě Venuše něčím významným - protože měli různé druhy kalendářů, počítali různé cykly - i ten Venušin. Symbol Venuše se mohl týkat třeba výkladu o panovníkovi v zemi, ale také o úrodě, o stvoření světa (pentagram jako propojení pěti elementů, vzájemné propojení polarit, propojení 4 živlů a pátým živlem je duch)
Venuše mohla pro tehdejší civilizace mít více významů. A to je vlastně celé, co jsem se snažila Vám svými komentáři (marně) sdělit. Tak se na mne prosím nezlobte.
Ono tím, že už tato civilizace zanikla - se to zřejmě nedozvíme a tak právě lidé usuzují, domnívají se a interpretují mayské poselství různě.
---
Jinak s Vašim pohledem na lásku, 5 smyslů, na společnost co se v ní děje - rozumím, nejsem s Vámi v tomto rozporu a chápu, že Vám to vadí co se děje s lidmi a společností vůbec.
:-) Jste muž a ve Vašich komentářích se také odráží, jak se díváte na ženy. Nemyslím to v žádném případě nijak zle - jen to tím čtením vnímám.
---
Viktore, přečetla jsem si znovu příspěvky na tomto vlákně pana Turnovského, nechala jsem je na sebe spíše jen tak" působit". Podívala jsem se znovu na ten obrázek se symbolem na poli...
---
Jak jste se rozepsal o lásce co je či není láska (oběti, vytrhávání srdce apd..)
(Chalíl Džibrán...úryvek)
-----O radosti a žalu-----------------------
Vaše radost je váš žal zbavený masky.
A stejná studnice, z níž tryská smích, byla často naplněna vašimi slzami.
A jak by tomu mohlo být jinak?
Čím hlouběji se vrývá žal do vašeho nitra, tím více můžete pojmout radosti.
Což není pohár, v němž je vaše víno, pohárem, který byl vypálen v hrnčířově peci?
A není loutna, jenž konejší vašeho ducha, týmž dřevem, které bylo opracováno nožem?
Když jste veselí, nahlédněte hluboko do svého srdce a shledáte, že to, co vám dává žal, je zároveň to, co vám dává radost.
A když jste smutni, pohlédněte opět do svého srdce a uvidíte, že ve skutečnosti lkáte jen proto, co bylo vaším potěšením.
Někteří z vás říkají: " Radost je větší než žal", a jiní říkají: " Ne, žal je větší".
Já vám však pravím, že radost a žal jsou neoddělitelné.
Přicházejí společně, a usedne-li jeden z nich s vámi k vašemu stolu, pamatujte, že druhý spí na vašem loži.
Ve skutečnosti jste jako váhy zavěšeni mezi žalem a radostí. V klidu a v rovnováze jste, jen když jste prázdní. Když vás strážce pokladu zvedá, aby zvážil své zlato a stříbro, tu musí nutně vaše radost nebo žal stoupat či klesat.
Zdroj: www.ponkrac.net
---
Tím chci říci, že bolest i patří k lásce - jsou to spojené nádoby. Když člověk zažije bolest, trpí, zrańuje ho to do hloubky, protože je citlivý. Když moc trpí, je raněn hodně do hloubky. Ale také díky této hloubce a citlivosti může stejně hluboce prožívat lásku. Takže ten kdo je necitlivý vůči bolesti - může být necitlivý stejně vůči lásce. Obojí má svůj význam.
-
Re: Mayský Nultý den a přechod Venuše
76 odpověď odeslal(a) barča v Pondělí 25.Června 2012 16:23:04
Ve skutečnosti si myslím, že každé náboženství, je určené k tomu, aby se podpořil život té, které civilizace. Život civilizace je závislý na přírodních podmínkách. Jiné podmínky k životu jsou na severním pólu, jiné v deštném pralese, jiné na poušti - vlastně rituály, náboženství - jsou jen jakási "pravidla" pro přežití. Veškerá náboženství vycházejí z oslavy přírody a k podpoře života.(smrt je jakoby dočasná, protože následuje znovuzrození)Cykličnost v přírodě se promítá do cykličnosti v náboženství. Ovšem, tím jak se zlepšují životní podmínky, rozpíná se život, prosperuje tím celá společnost - už tedy nejde o holé přežití a v ten moment náboženství ztrácí svůj původní význam - stává se z něj nástroj moci - ovládnutí a manipulace.Tím začíná i ta kultura upadat a civilizace postupně zaniká. Opět je to zákonitost polarit a určité cykličnosti.
-
Re: Mayský Nultý den a přechod Venuše
77 odpověď odeslal(a) Pavel Turnovský v Pondělí 25.Června 2012 16:31:24
monoteistická (abrahamovská) náboženství se snaží cyklický čas eliminovat, nastolujíc punctum alfa a punctum oméga. Nicméně i v nich je uchován cyklický čas každoročního provozu církevních svátků.
Na téma moci a náboženství "primitivního" viz rozkošnou novelu Egona Bondyho Šaman. Naposledy vydáno 2006 v nakl. Akropolis
-
Re: Mayský Nultý den a přechod Venuše
78 odpověď odeslal(a) barča v Pondělí 25.Června 2012 16:46:19
Doplnění k č.76. My jako lidé žijící v mírném klimatickém pásmu - tj. jsou zde dobré podmínky k životu. Navíc jako evropané jsme velmi ovlivněni křes´tanskou kulturou - si tedy nedokážeme představit, nebo spíše pochopit, proč např. mayové byli schopni ve svých rituálech živých obětí. Dám příklad: obětovali živého člověka, nebo zvíře - člověk, nebozvíře zemřelo a jeho krev,jako živoucí síla měla přispět k úrodě, zahnat dobu sucha.Později se tyto obětovací rituály mohly zvrhnout - už nebyly určeny pro úrodu, ale třeba pro vítězství ve válce a k expanzi apd. Tím chci říci - že dříve to náboženství nemělo až tak duchovníniterní význam,jak ho chápeme my dnes. Ale bylo spíše právě vnímáno praktické - pro denní život a přežití. A ta venuše tím svým cyklem přes slunce znázorńuje tu cykličnost, umírání-smrt-znovuzrození = tedy schopnost obnovy,regenerace, tedy životaschopnost.
-
Re: Mayský Nultý den a přechod Venuše
79 odpověď odeslal(a) Pavel Turnovský v Pondělí 25.Června 2012 18:28:19
synodický cyklus vyššího řádu (osmiletý) Venuše a Slunce byl sledován snad všemi hlídači kalendářú kteří kdy byli.
-
Re: Mayský Nultý den a přechod Venuše
80 odpověď odeslal(a) Vik v Pondělí 25.Června 2012 19:20:35
Pokud mezi Venuši a Innanu nebudeme dávat rovnítko, pak je vše OK a vše v této souvislosti mnou psáno výše potom samozřejmě neplatí. Ale v textu o Innaně od Martiny je psáno ..božstvo sumerské kultury, které projevovalo svou vůli,pomocí planety Venuše.“ Navíc je zde zřejmá souvislost s pěti smysly (či pěti prvky to je z určitého pohledu stejné). Myslím, že porovnání je tedy nasnadě.
Pokud sumerské božstvo projevovalo svou vůli vlastnostmi které jsem citoval a komentoval v odpovědi 51 (k odpovědi 51 ještě připojuji – sova, symbol nočního dravce, dravce ve tmě, který má vyšší nadhled díky křídlům - kněží, duchovní a kosmonauti:). Netvrdím, že jsou tyto vlastnosti odsouzení hodné, že je ve svém podvědomí nenosíme, že jim nemáme dát průchod, že je nemám uznat, „opracovat“, integrovat - jen říkám, že je velký problém, stavět Bohy s takovou Vůlí, coby vzor hodnot hodných následování.
Jaký tedy názor máte pane Turnovský na Venuši (symboliku) v roli „utvařeče a formovače“ lidských hodnot?
Já zde vidím Klíč, klíč s velkým K, jednoznačně.
Cituji Vaše: „Integrace nějakého stínu rozhodně nespočívá v tom, že onomu stínu budeme otročit.“
Chcete tím tedy říci, že ona symbolika Venuše, v podobě Innany je zde (tedy tam v Sumeru) kvůli integraci stínu?
Já jsem nic takového nepsal ani si nic takového nemyslím, předložil jsem názor, že je tu (či tam) coby vzor hodnot, který má přímý a reálný dopad na lidské jednání – a odkazoval jsem situaci současného ale i historického lidského žití/ bytí, prokazatelně destruktivní většinové tendence.
Pokud by to mělo sloužit k integraci, jak píšete, bylo by to Super, opravdu super.
Ještě citace: „Monoteistický nárok nebudeš míti jiného boha než mne a nezobrazíš si mne žádným způsobem se snaží zabránit modloslužbě - současnými termíny fetišismu.“
Souhlasím, jen s výhradou ve slově - …nárokem… (přesněji „řečeno“ - …přikázáním…). Láska která svou vůli vnucuje (třeba i nárokuje), přikazuje (čímž zároveň brání ve svobodě, v poznání) není Láskou. Bůh = Jednota - ta bez Lásky nelze, neudržela by se pohromadě.
K rozhodnutím je nutno! dojít ze své čisté svobodné vůle, sice velmi relativní.
A také to hrubě protiřečí onomu příběhu o Stromu poznání. To je problém.
…zde si neodpustím komentovat ještě jeden tento „nárok“, sice ne příliš související: …cti otce svého a matku svou…tento příkaz vede k degeneraci, nebo aspoň udržování stejné hladiny (coby rovnováhy mezi starým tj. předky a novým tj. potomci) demenci, jíž jsme svědky (ve smyslu Lásky ve světě).
Mladší znamená revoluci, nový život, vývoj, nikoli zpět, a omílat chování předků.
Také předesílám zejména k Barčině poznámce – nedivím se, že leckdo nemusí klasické „nábožensko-teologické“ termíny. Mě už tolik nevadí, mám za nimi svou představu, která není vázána na žádný konkrétní systém a jsou jakž takž srozumitelné v těchto končinách všem (bohužel s velkými výhradami). To např. Indický filosofický systém je na tom o mnoho lépe, ale to je zatím mimo nás. Myslím na druhou stranu, že se dostáváme ale do fáze, kdy počítačová terminologie v této věci začíná velmi dobře konkurovat. Ale obecně, slova nejsou to nejdůležitější, to je pomůcka, mnohem důležitější jaká je síla (energie), náboj, jaký tón, kterým jsou vyjádřena. To samé platí samozřejmě o veškeré řeči symbolické !
Pro toho, kdo má živý zájem je symbolem, jazykem, mluvou, komunikací vše, tedy i agrosymbol, jde opět o sílu, energii, tón, který jej vyjádřil.
Souhlasím s tím o problematice modelů Boha, zde ani rozum (nikoli synonymum Merkura ale Saturna), ani symbol nepomůže, nemá schopnost empatie – jak by bez ní mohl pochopit?.
Vše je v hloubi citu, Lásce, v ženské síle. Pokud ji nebudeme používat, pak je vše marné.
Zbudou nám jen hodnoty 5ti smyslového světa, – který je prokazatelně ! iluzorní.
Stejně tak nelze zobrazit model Lásky. Pokud se o to kdy Klasik pokusil vzniklo mu z toho jedna ze 4 skloňovaných podob Lásky, které jsem výše popsal také v odpovědi č. 51.
Lze to jen! zažít, žít. Jsem si tím jist.
A nic nevadí, ve chvíli zkoušky, že se mi rozklepou kolena.
Ze stejného důvodu je v podstatě vše ostatní rozmarem a fetišem. Toto je ona symbolická smrt.
Nic víc zde v podstatě neříkám, nepíši. To je celé.
Jsou archetypální „osoby“, které jsou „namíchány“ z více, jsou i čisté. Ty astrologické by měly být ve své nejčistší formě čisté, pokud je to možné.
Já se zas řečnicky ptám - co je estetického na pohledu běžné reality za hranicemi relativního pohodlí našich domů a plynoucích dějinných období, na navzájem se mrzačících a zotročujích se lidí?
Pokud nelze pochopit trojjedinost boží, tedy podstatu, nelze pochopit ani to co z něj pochází, jeho dílo, není to snad úplně jasné? …Nemám šajn z čeho Dané pochází, ale vím naprosto přesně co toto Dané je!...absurdní tvrzení ! V tu chvíli veškeré povídačky o úrovni pochopení a jasných představách o chodu UNImultikosmu, o tom co je a jaká je příroda, díky vědním oborům sice velmi sofistikovaným, jsou naprosto liché.
A ano, bude to tak stále, dokud člověk bude stále NEpoužívat hlubší ! cit a empatii – což prokazatelně činí.
Ovšem já jsem jiného názoru vyplývajícího z osobního poznání.
Ale nevadí, snad byla diskuze k něčemu dobrá, názory jsme si představily, každý ve svém úhlu pohledu, za což děkuji.
PS Bondy byl dobrej, až na to StB, až na tu Lásku …
Pěkný den
Viktor
-
Re: Mayský Nultý den a přechod Venuše
81 odpověď odeslal(a) Viktor v Pondělí 25.Června 2012 20:03:15
Barčo, podle mého názoru, obecně vzato, každý náboženský systém, se svými nařízeními nároky, přikázáními, sugescemi a direktivy, vyhraněnostmi je z principu věci důkazem, že nejde o práci „boží“ alébrž lidskou a člověk je je velmi ochotně nakloněn dílu „ďáblovu“.
Jednota všeho co je, univerza či unimultikosmu, je spojena do jednoty Láskou, spojitým Vědomím, jinak by se spolu rozdílné „součásti“ nemohly udržet. Jednota je zřejmě symbolizována osou IC, zde je hluboký cit. Tento cit je to co je zásadně překrucováno, likvidováno, přehlíženo a zesměšňováno, od čehož je odváděna pozornost.
Dále myslím, že z Vašeho názoru by z Vás měl radost Darwin - obdivovatel Malthusiánské katastrofy, který prosadil skrze Huxleye úžasnou teorii přežití nejsilnějšího, bratranec F. Galtona - otce Eugeniky, sociálního Darwinusmu, sociálního designu - tolik blízké např. fašistům (všechny 4 rody – tedy + rod Wedgwoodů - se mimochodem křížili pouze mezi sebou navzájem - typický projev pro šlechtické/ lepší vrstvy) Darwin, který po smrti své dcery úplně zanevřel na "Boha"(přestože tímto slovem nemám v „obraze“ to co Vy). Tak tohoto Darwina byste určitě potěšila.
Člověk si dobře poradí i bez náboženství, stačí když si lidé budou nápomocni, ze srdce, z pochopení že jinak žít nelze. Že parazitovat na druhém nelze, že zneužívat nelze. Že v jednotě jde vše snáz, že energie v celku se násobí, násobně násobí. To je celé. Celé je to uvnitř, celé je to v hodnotách.
Asi jste si nevšimla Barčo, že Chalíl jaksi nepopisuje Lásku. Ano, ta se ve své zralejší formě projevuje vnitřní radostí. Ta však není tím co Chalíl popisuje. Ta není emocionální. Ta je hlubinná.
On píše o emoci radosti. Tato radost je fixována na vnější děje, na 5ti smyslový svět, na krásná ňadra Venuše, její toužící vábničku, nebo na naditou peněženku švarného jinocha, „božský“ pocit který nabízí jeho přítomnost…to jste se nechala trochu unést.
Děkuji, že mě litujete (když už tak lepší by byl soucit, i když o něj zde nikoho o vědomě nežádám), že přestože píši ve velkém formátu, stále to samé, plácám energii, Vy stále nevíte o čem.
Můj vztah k ženám se v tom co píši samozřejmě vyjadřuje, také k mojí ženské síle. A mám skutečně mnohý důvod „vinit“ „je“ z falše, podvodu a zmanipulování hodnot, Lásky. Jenže je to relativní, díky tomu se mohu k tématu více dostat, konkretizovat (Saturn), jsem nucen, a vím že vnější je obrazem vnitřního.
Tedy to co popisuji jako vnější svět, je ve mně. Proto mi to už tolik nevadí, nemůžu se vztekat či tesknit, jak možná máte dojem. Já jsem naopak celkem překvapen a mám z toho radost, přese vše (samozřejmě, že na emocích má Chalíl relativní pravdu, patří to k životu, proč ne, Já nic proti Venuši nemám – pouze proti hodnotám, které lidstvo zvolilo), že jsem objevil (tedy spíš hlouběji uvědomil) tento princip.
Děkuji Vám
Pěkný den
Vikto
-
Re: Mayský Nultý den a přechod Venuše
82 odpověď odeslal(a) Jiri v Pondělí 25.Června 2012 20:04:03
"…zde si neodpustím komentovat ještě jeden tento „nárok“, sice ne příliš související: …cti otce svého a matku svou…tento příkaz vede k degeneraci, nebo aspoň udržování stejné hladiny (coby rovnováhy mezi starým tj. předky a novým tj. potomci) demenci, jíž jsme svědky (ve smyslu Lásky ve světě).
Mladší znamená revoluci, nový život, vývoj, nikoli zpět, a omílat chování předků."
Viktore, nemyslím si, že ctít rodiče znamená demenci...
-
Re: Mayský Nultý den a přechod Venuše
83 odpověď odeslal(a) Viktor v Pondělí 25.Června 2012 21:04:06
Ani já si to Jiří nemyslím, pokud vím jak to myslím. O krátký popisek, jak to myslím, jsem se v tom odstavci pokusil...
Bohužel většina oveček (hovad božích všelikých - pěkně o nás hospodin smýšlí) neví jak to myslím, tj. pokud se orientuji, motivuji, isnpiruji pouze a především v tom, co už bylo, co už znám, co je tradiční, degeneruji, nemohu se vyvíjet.
Pokud "sáhnu" navíc ještě dále, a inspiruji se (ctím) ve svém dementním otci, či sobecké matce stává se ze mě skutečné hovádo bóží - hospodinovo.
Pokud svou potřebu otevřít se novému, jinému, netradičnímu obětuji předkům tradici, udržuji se zakonzervován, což vede mimo jiné k demenci nebo ortodoxnímu fanatismu.
Zdá se Vám takový (třebas i symbolicky chápaný) princip jako naprosto pochopitelný ba logický?
To nijak nesouvisí s úctou k životu, k tomu kdo mi umožnil existenci zde, to bych byl sám proti sobě, proti Lásce (k sobě).
Vše je "rádo" zneužito. Příčinu (symbolickou) popisuji výše.
A k tomu všemu navíc ten návyk, fascinace (doslova hypnóza - kterou vy popisujete jinde) 5ti smyslovým světem, a člověk už jen uctívá kameny, učitele, různé symboly, důchodce, seniory...a nakonec se "smíří" i s tím co je, tj. evidentní destrukce.
Pěkný den
Viktor
-
Re: Mayský Nultý den a přechod Venuše
84 odpověď odeslal(a) Pavel Turnovský v Pondělí 25.Června 2012 21:10:42
http://www.parlamentnilisty.cz/zpravy/kauzy/Servi-nebo-zmlat-babu-Hromosvodem-spolecnosti-se-stavaji-duchodci-237275
myslím, že uctívat kameny a důchodce je přece jen něco jiného
http://www.parlamentnilisty.cz/zpravy/kauzy/Servi-nebo-zmlat-babu-Hromosvodem-spolecnosti-se-stavaji-duchodci-237275
-
Re: Mayský Nultý den a přechod Venuše
85 odpověď odeslal(a) Viktor v Pondělí 25.Června 2012 21:39:09
..ještě ,udím rychle dodat Jiří, že tím jsem nechtěl urazit důchodce či seniory.
Jde mi jen o princip.
A nic na věci nemění, že jsou a byli skuteční "starci a stařeny" které životy žijí, kteří vědí, kteří cítí. Určitě je dobré se od takových učit.
To je ale normálnímu člověku jasné, stejně jako je jasné, že když mají členové rodiny mezi sebou pěkné a láskyplné vztahy, že děti uznávají rodiče - to jim ale nikdo nemusí vnucovat, nařizovat, to si nikdo nemusí nárokovat.
A pokud takový nutí ctít otce, který onoho coby dítě znásilňoval a týral, je to přinejmenším manipulátor.
A pokud tím Mojžíš chtěl sdělit, ...ctít dárce života pozemského, možnosti existovat a účastnit se zde... ruka by mu neupadla, kdyby to tam jasně napsal. Aby si to někdo snad špatně nevyložil. Aby pak nemuseli fráterníky vystavovat pokušení myslet si že vědí víc než ostatní že mohou jen poučovat, vykládat a dobře si žít a hlavně moc fyzicky nepracovat, to nechat těm jiným hovadům hospodinovým.
Omluvte můj možná snad naštvaný styl "mluvy", tak jak mě teď napadá. Není to tak, ale připadá mi, že tak by snad význam mohl být výraznější a jasnější, pokud nezpůsobí opak, tj. vyvolá dojem, že ze mě mluví jen naštvanost. Není to tak, jsem přesvědčen, že vím co a proč píši. Táhnu to zde už příliš dlouho.
Viktor
-
Re: Mayský Nultý den a přechod Venuše
86 odpověď odeslal(a) Viktor v Pondělí 25.Června 2012 22:05:37
To ale přeci Innaně (Venuši nočnímu dravci) nevadí, to jsou přeci hlubinné emoce, kterým je třeba dát průchod, neboť bojem, válkou, náruživostí se člověk proměňuje, osvobozuje ?.
To jsou ty hodnoty, které je třeba vzývat, na ně poukazovat, je vystavovat na odiv člověku už od útlého věku, ať se s tím lépe sžije.
Pěkně si vodlevit, svlažit žáhu na slabších (kořisti), dokázat si chlapáckost (Slunce, Mars), že na to máme a třeba taky je rovnou okrást, ať je to k něčemu dobrý, ať z toho něco máme, ať je na nekonečnou jízdu, ať si pořádně uŽIJEM.
Votom to Je a votode.
V.
-
Re: Mayský Nultý den a přechod Venuše
87 odpověď odeslal(a) Viktor V v Pondělí 25.Června 2012 22:36:42
Přestože Vás RadkuM do odpovědí nenutím, aby se ten Blíženec ve Vás:) nenudil, dám Vám RadkuM tedy otázku jinou.
Kolik myslíte že mi je, že si troufáte „hovořit“ se mnou jako soudružka učitelka ze základní školy?
Jsme od sebe o 3 roky.
Já říkám, že jsem citlivý stále velice málo a doufám, že čím budu starší tím budu citlivější. Ovšem zároveň silnější v Lásce, protože bez ní by mě tvrdost, lhostejnost, drzost a arogance (tedy citová zvrácenost a retardace) většiny lidí zlikvidovala velmi nekompromisně.
Nezlobte se na mě, koneckonců psal jste, že věci nemyslíte jak říkáte (píšete) a já to mám na mysli, ale musím Vás upozornit, pokud máte potřebu vyjadřovat se ke mě ve smyslu – že …kdo mě má potom odkudsi vytahovat…? to si prosím nechte pro někoho jiného, třeba od Vás z hospody, kam chodíte vyjádřit svou osobnost.
Že mohu působit vstřícně, otevřeně až naivně, jak ten jelimánek, jsem si vědom a už jsem zde na fóru na toto výrazněji jednou narazil. Právě takoví jako jsem já jsou oblíbenou kořistí „dravců“ (sova - dravec z „duchovní“ říše lovící s oblibou pod rouškou tmy), protože kořistí snadnou, tak by to chtělo trochu více citu pro věc, nebo pokud nevíte o čem „mluvím“ pak aspoň respektu či slušnosti.
Jestli se nemýlím, byl jste to Vy, kdo dostal příležitost zamyslet se nad svým možným růstem, rozvojem osobnosti, Vašeho Já v podobě informace (ať kauzální, synchronní, či jakékoli jiné – z pohledu „duše“ mohou být takovéhle kraviny úplně vuřt) ve tvaru „zvláštních tvarů mraků, jakoby pruh oblačnosti vystupujícího z místa konjunkce“. Využil jste ji?
Nebo Vám ono Jemné, a možná že ne zas tak malé, prošlo před nosem aniž byste to zaregistroval?
Bohužel lidská mysl je navyklá běhat jen v zadaném programu, vzorci vybraném z omezené kolekce katalogu hodnot, jako křeček v „běhacím kole“ , a nestačí jí jeden, dva, tři, sto drobných impulzů. Potřebuje krizi, čím intenzivnější tím lépe – alespoň z pohledu Toho, čemu říkáme vnitřní Já, Duše, či jinak. Pak teprve je mysl ochotna orientovat se pomocí nových, jiných, hodnot kterým není uvyklá. Ale ani tak není jisté, že se její naprogramování změní nebo aspoň trochu rozhýbe.
Apropo, připomněl jste mi ještě jednu „hodnotu“, v tomto případě jde tato hodnota, vyhodnocení dějství, přímo do specifického postoje, pocitu, který stojí za a významnou měrou se podílí na destruktivním jednání člověka na této planetě. Ta je velice podstatná a přísun 5ti smyslových „produktů“ z ní přímo kyne, je to obrovský zdroj vnějších hodnot velmi silná, jednoznačně nejsilnější pozice sic pouze dočasně.
Je to syndrom modré krve, pocit nadřazenosti (Jupiter – snad v podobě zvláštních oblak? :), pocit, že jsem více, že jsem lepší, čistší, chytřejší, kvalitnější…než ten druhý (to druhé, co je mimo hranici mého masitého Já).
Ale jinak se shodneme RadkuM, ani mě už to nebaví, věc se již stala marnotratností (pro mě), vítězstvím 5ti smyslového iluzorního dějství, vzýváním zlatého telete či onanií, pokud tím nebyla už od začátku. Ale myslím, že jsme si každý něco ujasnili, tak to by to mohlo mít význam, HODNOTU.
Děkuji za zrcadlo,
a protože může být dobré aby Asc ve Střelci došel souhry s Asc Blížence,v úctě k Naší záležitosti
ViktorV
-
Re: Mayský Nultý den a přechod Venuše
88 odpověď odeslal(a) Vik v Pondělí 25.Června 2012 23:03:20
Má odpověď č. 86 je samozřejmě reakcí na příspěvek č.84, a je zároveň dotazem - na množství a kvalitu estetičnosti - která se naskýtá z informace obsažené v příspěvku č. 84 ?
-
Re: Mayský Nultý den a přechod Venuše
89 odpověď odeslal(a) RadekM v Pondělí 25.Června 2012 23:49:25
Viktore, omlouvám se Vám, že na Vás mluvím jako paní učitelka - v jednom příspěvku jsem snad četl, že je vám 20, ale to mne beztak neomlouvá. Podívejte: prostě mi připadá, že těm temným silám (bytosti jak je nazývá Petr Chobot Su-pa) jenom nadbíháte a právě pro to Vaše nadbíhání jste jejich snadnou kořistí. Pokud chcete, aby tomu tak nebylo, můžete pro to udělat něco konkrétního vy sám. Radit Vám nebudu, když se Vám to nelíbí, ale tak trochu poopravit některé názory, to by Vám prospělo. A když už jsme u toho Jupitera, odhaduju, že pokud jste 1976, tak by mohl být u vás v býku - není tohle tak trochu ten váš případ veden právě oním nezvládnutým materialismem, kterého se snažíte dopracovat, můžete o tom zauvažovat. Třeba to tak je, ale třeba se pletu, třeba to tak není. Promiňte, ale když je nás víc, co se Vás snažíme upozornit, na to, že právě s agrosymboly něco nemusí být v pořádku a vy si to nenecháte vzít, tak odhaduju, že těm temným silám tímto jenom dobře sloužíte. Nemuselo by tak ale tomu tak být. Třeba se ale pletu, třeba to tak není. Tento příspěvek je motivován touhou vyjít Vám vstříc. Prostě za všech okolností terčem temných sil být nemusíte, ale radit Vám nebudu, to už závisí jen a jen na Vás.
Hezký den.
-
Re: Mayský Nultý den a přechod Venuše
90 odpověď odeslal(a) Viktor ve Středu 27.Června 2012 07:28:56
RadkuM,
Žádného chobota (kromě sloního) neznám ani žádné su-pa. Já za vším vidím člověka a hodnoty, které přijal, se kterými se ztotožnil. Tak už se můžete uvolnit a temné bytosti sem v souvislosti se mnou netahejte.
Možná jste nezaregistroval (i když chápu, že můj text je dlouhý) co jsem alespoň od druhé části tohoto vlákna sděloval jako hlavní myšlenku – ale ta už vůbec nesouvisela s agrosymbolem, a už vůbec jsem nehodlal řešit původ jeho vzniku – kromě data, kdy byl objeven. Řešil jsem symbolikou Venuše.
Tak nechápu, proč se pořád soustředíte na témavzniku agrosymbolů – o to mi vůbec nejde a nikde jsem nedal najevo že mě to zajímá. Zaměřujete se na nepodstatné a k podstatnému nesdělujete nic než vomáčku.
Ale když už se k tomuto tématu pořád bezdůvodně vracíte, vyjádřím následující - Je spíš důkazem omezenosti a arogance, tvrdit: …“nedokážu sice vzhledem k vyplynuvším otázkám (pokud se vůbec obtěžuji se jimi zabývat) vše uspokojivě vysvětlit, nevím jak to či ono bylo v daném případě vytvořeno, jak vzniklo, ale jsem si jist že to bylo tak jak si Já představuji a jak Já věřím“….
Jinak ale ať si každý věří čemu chce a do toho mě nic není.
Když jsem se zaměřil zejména na hledání příčiny destruktivního jednání člověka, nevím jakou by to mělo mít formu, aby to působilo vesele, hravě, pozitivně, či euforicky - a ano, rozepsal jsem se příliš, to je zřejmě problém – neznamená to ale, že se utápím v depresi. Byl jsem tématem zaujat.
Přiznám se, že si neumím udělat jasnější představu z toho co mi zde bylo řečeno na téma Venuše, samozřejmě chápu, že to co jsem psal bylo příliš rozsáhlé, možná těžko čitelné únavné, coby vzoru lidského jednání, coby generálního a jediného generátora (utvařeče) hodnot (toho co pokládáme za hodné pozornosti), a že tato Venuše je (nebo aspoň může být) po dobu dějin představována jako falešný, matoucí a do destrukce vedoucí vzor. Toto jsem zde navíc údajně opakoval stále dokola.
Představu k tomuto tématu, kterou jsem zde získal vychází z odpovědí –
že to beru moc vážně a moc to rozpitvávám,
že se dostávám na špatnou cestu, že by mi prospěla změna názoru,
že vzývám temnotu a přivolávám temné bytosti,
že Venuše (symbolika) nic takového co stále opakuji ve vztahu k „ní“ nepředstavuje,
že agrosymbol je podvod, který ničí úrodu farmářů,
že Venuše (symbol) může být v klidu i mužského rodu,
že nevíme co se Sumerům honilo v hlavách,
že podstatu „boží“ nemám šanci poznat (z čehož plyne logicky, že ani „jeho dílo“) - a lepší vzdát to rovnou
že plivu na nebesa,
že je možné zaměřit se na jiné okolnosti s tím vším spojené (např. na fakt, že vše se rodí, umírá a znovu rodí)
že je to odrazem mého pohledu na ženy
atd.
ale nedostal jsem reakci, vyjádření, názor – k faktu, který mě od druhé poloviny zajímá zejména, že vzory lidského jednání jsou přímo „vyvolávané“ Venuší, coby generálním a jediným symbolickým generátorem (utvařečem) hodnot (toho co pokládáme za hodné pozornosti, že tato Venuše je (nebo aspoň může být) po dobu dějin představována jako falešný, matoucí a do destrukce vedoucí vzor, protože „vládne“ a odvolává se zejména na děje vycházející z 5ti smyslů a Lásce (světa tmelu) tak přisuzuje kvalitu emocí.
Je mi jasno, že si reakci nevynutím, ale spíš se nad tím pozamýšlím.
Mimo jiné je možné, že tato otázka se už hodí spíše do prostředí, kde se lidé zabývají tím, co se obecně nazývá duchovní záležitosti (ať už si pod tímto pojmem každý dle svého gusta či podvědomí představuje cokoli), vyžadující zapojení hlubokého citu.
A zde jsme na půdě astrologie a ta je založena na rozumovém přístupu, na pozorování vnějších dějů tedy „Roucha Venušina“, a možná! tak na Její popud přisuzuje těmto dějů různé významy – hodnoty.
Ale o ně právě jde a je otázka JAK dojít k takovým hodnotám, které povedou svět cestou NEdestruktivní.
Ať už se astrolog, či astrologie tváří jakkoli, myslím že jde v hodně o rozumovou, racionální disciplínu (rozum jako Saturn - nikoli Merkur – protože ten je hravý a bere vše, pokud ho to baví) vyplývá to také z principu jakým se k jejím výsledkům dochází a v dnešní době se navíc trochu prolíná i s ultravědeckými vědními obory.
A neříkám že je to špatně.
I přestože někdo nazývá symbol záležitostí s nekonečně otevřeným významem, jde většinou stále jen o rozumové označení zahrnující významy, které jsou okleštěny výběrem, a ten je ovlivněn hodnotami, které takový uznává, které přijal.
Tedy aspoň do doby než se do „výkladu“ zapojí hluboký cit (Láska) – který jedině dokáže poznat, uchopit a případně i předat (pokud je to možné) informaci v její Podstatě, hlouby, nezkreslenou a nepřefiltrovanou rozumem či emocemi, v její živé a autentické podobě.
A pro uvolnění na závěr RadkuM. Když jsem v posledním příspěvku adresovaným Vám, psal na konci o Střelci a Blíženci, chtěl jsem dodat neformální větičku ….“a ještě mi řekněte, že máte Ascendent na 29 nebo 30 stupni Blížence a bude to pěkná trefa, přesně na Descendent v "mém" horoskopu….ale už jsem to nechtěl prodlužovat a více rozmazávat, tak jsem to nenapsal…
Potom jsem později prohlížel jiná vlákna tohoto fóra, kde sdělujete svá „iniciále“ a ejhle:)
No není to náhodička ať kauzální, synchronní či jiná?... pokud něco jako náhodička existuje, což silně pochybuji.
Viktor
-
Re: Mayský Nultý den a přechod Venuše
91 odpověď odeslal(a) barča ve Středu 27.Června 2012 09:49:05
Vím, že byl komentář určen RadkoviM, omlouvám se, že tedy do vaší debaty vstupuji, ale nedá mi to.
Viktor: "Zaměřujete se na nepodstatné a k podstatnému nesdělujete nic než vomáčku"
Viktore, každého osloví na diskuzi něco jiného a tu diskuzi si pak i tím svým směrem odvede - to znamená z toho se tvoří i různé náhledy. Něco jiného je podstatného pro Vás a něco jiného pro RadkaM a něco třeba jiného pro mě.
Viktor: "Přiznám se, že si neumím udělat jasnější představu z toho co mi zde bylo řečeno na téma Venuše, samozřejmě chápu, že to co jsem psal bylo příliš rozsáhlé, možná těžko čitelné únavné, coby vzoru lidského jednání, coby generálního a jediného generátora (utvařeče) hodnot (toho co pokládáme za hodné pozornosti), a že tato Venuše je (nebo aspoň může být) po dobu dějin představována jako falešný, matoucí a do destrukce vedoucí vzor. Toto jsem zde navíc údajně opakoval stále dokola."
My jsme Vám porozuměli. Možná máte pravdu. Jen já za tou Venuší nevidím tolik té destrukce :-), třeba už proto, že jsem žena, Venuši mám v 1. domě v nativu, dále proto, že mám ráda umění, krásno, a krásno jako takové vidím v úplně obyčejných věcech. Ve Venuši vidím tedy i tvoření, kreativitu apd.
Lidské jednání - na tom se podílí spousta faktorů. Když to vezmu jen tedy čistě astrologicky - co třeba Neptun, Pluto....
Viktor: "Představu k tomuto tématu, kterou jsem zde získal vychází z odpovědí –
že to beru moc vážně a moc to rozpitvávám"
Pitváme a zamýšlíme se nad tímto tématem všichni, kdyby tomu tak nebylo, nejsou tu komentáře.
Viktor: "že Venuše (symbolika) nic takového co stále opakuji ve vztahu k „ní“ nepředstavuje"
To není pravda, Já jsem Vám napsala v jednom ze svých komentářů, že s Vámi s hodnotami, které popisujete souhlasím. Dále jsem Vám napsala, že lidé zkrátka uctívají od dávných dob život a jeho sílu. Život je v podstatě tvořící síla - tvoření, má různé podoby a ano, může časem se změnit v destruktivní jednání - viz. mé příspěvky o "primitivním" náboženství. Vy jste to celé shodil - a začal jste s Darwinem. Mě to nevadí - protože jste zřejmě nepochopil, co jsem tím měla na mysli.
Viktor: " že agrosymbol je podvod, který ničí úrodu farmářů,"
Jsem také toho názoru, že tento agrosymbol vytvořili sami lidé. Kdysi na ČT2 dávali italský dokument o těchto symbolech. Právě tam byla řada odborníků, kteří se pokoušeli vysvětlovat mayský kalendář a poselství. Na konci toho dokumentu bylo, že tyto symboly vytvořili opravdu lidé, kteří chtěli upozornit na stav věcí na naší planetě a ve společnosti. Samozřejmě tam byly i hypotézy, že to vytvořili mimozemš´tané, ale také armáda apd.
Viktor: " že Venuše (symbol) může být v klidu i mužského rodu"
Nikoliv. Hovořila jsem sice o Venuši, ale k příběhu Inanny. Byl to sice pohled na Venuši, ale šlo spíše o to smýšlení té tehdejší sumerské společnosti. Jako celek. Právě, že Vy jste vytrh tu Venuši z celého toho dobového obrazu - obrazu té společnosti a popsal ji sice společensky, ale v jednom - pouze tom destruktivním směru. A mé komentáře směřovaly k tomu vyvážení - nikoliv k destrukci, ale k tvoření, životu apd.
,
Viktor: "že nevíme co se Sumerům honilo v hlavách,"
To je potřeba mít napěti, že tyto civilizace jistě mysleli jinak, než smýšlíme my. Vemte si, jak třeba uvažovali naši i apd. Měli a žili jiný ideál, než žijeme my dnes.
Viktor: "že podstatu „boží“ nemám šanci poznat (z čehož plyne logicky, že ani „jeho dílo“) - a lepší vzdát to rovnou.že plivu na nebesa"
Jste zbytečně vztahovačný, proč?(tichá otázka jen pro Vás samého - není třeba mi odpovídat)
Viktor. "že je to odrazem mého pohledu na ženy"
Z jedné mé jediné věty, kde byl navíc úsměv :-) (nadsázka, myšleno lehce, ne příliš nevážně, spiklenecky) Jste vyvodil a uděla fakt. proč? (tichá otázka jen pro Vás samého - není třeba mi odpovídat)
Téma Láska
a)snažila jsem se Vám naznačit, proč Venuše je symbolizována jako planeta lásky.
Vy jste to vyvodil skrz vnímání prožitků - 5 smysly. Já jsem se snažila Vám naznačit, že láska = harmonie - Vy jste to nazval jednotou - to znamená sjednocení protikladů. Na básni Ch.D. jsem Vám chtěla ukázat právě ty protiklady - spojené nádoby. O lásce je těžké psát. Jakmile o ní začnete psát stává se vnější - je nějak zabarvená - viz Vaše hodnocení lásky 1)2)3) Je lepší o lásce nepsat - nebo jen poukázat na její podoby, nebo spíše projevy. Láska jako hluboký niterní cit - má touhu se projevovat - vnějškově (materializovat) Láska jako úplně čistý cit je nádherná a Vašemu pohledu na čistou, ideální lásku naprosto rozumím - ovšem my nežijeme ve vzduchoprázdnu.
Viktor: "No není to náhodička ať kauzální, synchronní či jiná?...
Na náhody nevěřím, řekla bych spíše, že jsme plánem v plánech jiných plánů....(F.Herbert Duna)
---
Viktore, nehodnotím Vás v žádném případě jako člověka - vždy´t Vás vůbec neznám.
Ovšem Vaše komentáře nějak působí - tvrdě, neústupně, ale také zahloubaně, přemýšlivě, nepovrchně,zajímavě.Kdybych si mohla přát, možná trochu více té názorové vstřícnosti směrem k druhým...
Viktor - pěkné jméno, možná ta neústupnost, tvrdost, vytrvalost (vítěz) a jestli ještě třeba nejste Kozoroh, ale to už spekuluji, nemyslím to samozřejmě nijak zle.:-)(myšleno lehce nevážně, s nadsázkou)
Hezký den.
b.
-
Re: Mayský Nultý den a přechod Venuše
92 odpověď odeslal(a) barča ve Středu 27.Června 2012 11:41:01
Pro Viktora:
Pavel T: "Nahoře je působivý obrázek agroglyfu. Tomu se dnes lidé klaní a luští zprávu, kterou jim ten symbol sděluje. Jenže ta zpráva tam byla jen do toho okamžiku, než se tam ten symbol vydupal ze země.Je něco jiného sklidit včas úrodu, a něco jiného je zničit budoucí úrodu.
Příroda nepotřebuje mluvit naší řečí. Mluví svojí řečí a na nás je, abych se snažili jí porozumět. Ta zpráva tam byla v podobě svěžích stébel. Od okamžiku co se tam objevil ten symbol je tam zpráva o nepochopení a ničení. "
---
Pan Turnovský to dokonale, přesně vyjádřil. Paradoxně, lidé, kteří ten symbol v polích vydupali a tím chtěli poukázat (podle Vás Viktore na zvrácené hodnoty tohoto světa,ale také na přerod myšlení lidí, aby hledali opravdové hodnoty - tu skutečnou hodnotu zničili (vědomě, nevědomě, těžko říci) - tím,že pošlapali obilí, úrodu, život.) Ten symbol je tudíž bezcenný.
-
Re: Mayský Nultý den a přechod Venuše
93 odpověď odeslal(a) Pavel Turnovský ve Středu 27.Června 2012 14:46:33
Znak vydupaný do obilí, pole rozšlapané čumily, totálně zničená úroda. Materiálová a doslovná rovina symbolu (znak) nás vede k individuální interpretaci v rovině symbolu, která je nejprve konvenční (mrtvá metafora Ricoeurova): adorování, nebo naopak zavrhování agrosymbolů z rozmanitých ideologických-mocensko-duchovních hledisek. Individuální interpertace by měla být inovativní jako blesk z čistého nebe.
-
Re: Mayský Nultý den a přechod Venuše
94 odpověď odeslal(a) RadekM v Pátek 29.Června 2012 00:25:03
Můj Asc 29Blí30. Mám krásný horoskop, takový málokdy vidím:-). Až na tu lenost, způsobenou velkým trigonem, smůlu zase Saturnem v opozici na Mars a šílenou! kvadraturou Venuše-Uran. A do toho všeho ještě Saturn v XII.domě. A že by se mi studijní předpoklady související s konjunkcí Slunce-Merkur harmonicky ozářené snad ze všech stran nějak plnily i včetně úsilí, to se taky říct nedá.
-
Re: Mayský Nultý den a přechod Venuše
95 odpověď odeslal(a) barča v Sobotu 30.Června 2012 10:22:22
Viktore, znovu jsem si přečetla Vaše příspěvky o lidech, o jejich hodnotách. O tom jak je nastaven, utvářen svět a společnost.V každé společnosti panuje určitý řád, ten představuje Saturn. Z dodržování či nedodržování pravidel vyplývají pro člověka další věci. Každý člověk si v sobě také nese určitý osobní ideál, ten představuje Neptun. Každý člověk má potřebu přiblížit se tomu svému ideálu. Přiblížit se svému ideálu může znamenat i porušení řádu - a to je ta Venuše. Kdy při prožitcích, požitcích, různém tvoření zapomínají lidé na čas, morálku, práci, povinnosti, starosti, společenský řád, ale také jim tyto prožitky dávají zapomenout třeba i na svůj těžký životní úděl. Venuše tak dává lidem iluzorní pocit svobody, ale také pocit dosažitelnosti osobního ideálu = pocit štěstí, naplněnosti a smyslu života. Ale tím, že Venuše je právě orientována na přítomné intenzivní prožívání, tak důsledky jejího konání se objeví a projeví časem. Takže ve společnosti a v každodenním životě lidí tato trojice - Saturn (např.práce, povinnosti), Venuše (odpočinek, relax, zpříjemnění dne) Neptun ( představa ideální práce, činnosti, dne, vztahu, světa apd)- jsou ve stálém spojení.
-
Re: Mayský Nultý den a přechod Venuše
96 odpověď odeslal(a) Viktor v Pondělí 9.Července 2012 23:03:39
Dobrý den Barčo, až teď se dostávám k odpovědím k Vaší před před poslední odpovědi a zároveň děkuji za tyto jasné odpovědi, které v této souvislosti jsou mi, coby Kozorohovi příjemné:)
Budu reagovat na vše co jste sdělila postupně a bude to bude tradičně dlouhé, tentokrát skoro nechutně dlouhé:) možná je možné to zvládnout, možná ne, a třeba jen kousek.
…..
Na diskuzi osloví každého něco jiného…souhlasím.
O destrukci spojené s Venuší…to je skutečně věc, která mě ještě stále udivuje. Samozřejmě odmítám veškeré výroky RadkaM, že za něco může Venuše, natož, že „nás“ jakkoli odvrhla atp., jde jen o funkci v „astrologickém celku“ symbolicky náležející Venuši.
Já lidskou volbu vidím, jak jsem mnohokrát naznačil, jednoznačně zde (resp. velmi dobře zvolený symbol Venuše – Inanny ale i dalších- se Sluneční tématikou – pak je to dokonalá symboliky volby!!)
Je pro mě relativně těžko pochopitelné, že většině lidí připadá situace, v které zde žijeme, o které jsem se zmiňoval výše, jako přirozená a normální. Mě ne.
Mám také Venuši v 1.domě dokonce v těsné konjunkci s Lunou, a potřebu „harmonie“ mám tedy možná také v popisu práce.
Ale nejde o to co vše Venuše může symbolizovat, jestli je dobrá nebo špatná (zde v dualitě je samozřejmě obojím, v jednotě je to Jedno). Jde o to co si lidstvo vybralo jako Tu hlavní její podobu, motivaci, co zde - v důsledku této volby - vládne a kam to vše směřuje.
Co je pro jednoho tvorbou, tvůrčím rozletem, může být pro druhého ohavností. Záleží na vkusu, hodnotách, sympatiích, náklonnostech, zálibách (zalíbení), motivacích – a konečná VOLBA – to je už Venuše se Sluncem, to je Venuše-Inanna stojící na Slunečních Lvech, nebo Hathor se Sluncem mezi rohy (dualita) ale i mnohé podobné další.
Destrukce jednoznačně ! převažuje.
Pokud tento naprosto jasný a převažující směr lidského žití a bytí nevidíte, chápu, že k věci můžete mít diametrálně odlišný postoj, který respektuji, ale nemůžeme se shodnout, pokud by to bylo účelem.
A možná že by potom nepomohla ani ta má případné větší názorová vstřícnost, kterou jste se zmínila. Sice věřím, že jsem vstřícný dost, i když jde o subjektivní názor.
Když mám Slunce s Marsem na Ascendentu ve Střelci, jsme přesvědčen, že tak trochu více té mé „horlivosti“ je nabíledni.
A „problém“ je také tento způsob komunikace, kdy něco napíšeme, ale vyzní to třeba úplně jinak, než jak to myslíme a cítíme, nebo naopak správně nepochopíme kolegovu odpověď, kde třeba chybělo pár vhodných slov navíc, a na základě toho reagujeme.
Jestli v lidském jednání tedy rozhoduje Neptun či Pluto (nemáte Venuši spojenou s Neptunem?) a nikoli jen Venuše, je otázkou – možná na další diskuzi. Podle mě je Venuše příčina.
Pokud bych vzal např. Neptun jako možný „katalyzátor“ procesu rozhodování, volby, tíhnutí k něčemu – tedy buď inspiraci vyšším celkem, nebo naopak náměsíčnost či zdrogovanost – pak jde již o „rozhodnutí“ druhého řádu – protože nejdřív musím zatoužit ! po oné vyšší inspiraci a ji vyslyšet, to samé platí o tom stát se náměsíčným (tj. psychická nemoc vycházející z podvědomé volby – jako každá nemoc) nebo „dát se na drogy“. Atd. Tyto volby jsou ale již před tím, třebaže i přes generace (geneticky), ovlivněny předchozí volbou na popud! (emocionální puzení) symbolické Venuše (+ Slunce)
Já v tom vidím jednoznačně Venuši – volba na základě hodnot spojených s emocemi, pocity. Pokud do „svobodné“ volby vstupuje (v dějinách) taková Venuše, která zdůrazňuje svou Vábničku (a nejde jen o sexuální podtext, ale jde zejména o plody, děti, plodnost, lákavé či odpudivé produkty, euforické vytržení atd.) – a pokud k propagaci těchto atributů navíc využije svého šarmu, kouzla – dostává se mužská síla (čin, rozhodnutí, vláda) na svůj limit, Achillovu patu (již. jsem o tom různě v předchozích odpovědích psal).
Za vším hledej ženu…se říká – ta totiž vždy předchází (svým plánem- plán je ženská síla vycházející z představy a citu pro věc) mužskou sílu – čin.
Píšete, že život je v podstatě tvoření. Souhlasím – a dodám že je možné, že jde navíc „sexuální“ tvoření (proto zneužití sexuality – viz.Venuše Inannského typu, je těžkokaliberní ničivou zbraní). Dle mého názoru a cítění říkám, že život je Nekonečné Vědomí a Láska ve své naprosté hlubině a výši. Co touto není, není vůbec – je iluzí, dočasnou virtuální formou.
Vaše označení navíc také dokazuje, že jakékoli přehnané lpění na daném (rituály, symboly, pojmy, názory, chování atd.atp.) – nejsou životem – protože nejsou tvůrčí – jsou statické! Z toho samého důvodu je dost možné, že tento svůj názor dříve či později změním.
K tomuto tématu, jsem si dovolil navrhnout jiné možné pojmenování (označení) pro Boha (boží vědomí) – inspirován Vámi, když nemáte ráda to slovo Bůh. Co takhle –
Superinteligentní, do posledního detailu láskyplnou sexualitou překypující, absolutně živý a vždy tvořící princip bytí i nebytí světa. ? …ale i kdyby to bylo vhodné, jednodušší je říci Bůh a doufat, že se druhý nezachytí na emocích (Venuše) s tím spojené.
Rozdílnost „primitivního“ náboženství dříve a vyspělého („duchovněniterného“ ?) dnes, je velice pochybná.
Člověk je veden k pojídání těla Kristova, pití jeho krve, modlení se k mrtvému tělu (kusu hmoty) na Kříži (třebaže jde o symboliku), obdivování (či uznávání za „normální“, běžné) utrpení a oběti, poslušnosti příkazů nějakého boha, (který stále něco požaduje, žádá oběti, diktuje styl chování), je veden k opěvování fetišů - klanění se všemu co se tváří!!! „svatě“ (přičemž svatého tj. dokonalého a bez chyby zde není nic, kromě skutečné Lásky – tj. Lásky dlouhodobě prověřené
- dnešní realita - a tak jde také o stále stejný primitivismus a zvrácenost - obrácení smyslu, významu věci – záměnu hmoty/ předmětu/ pojmu/ fetiše - za Boha/ život/ nitro, čistotu.
Viz. typické např. pomazání kamene a ustanovení ho coby města božího – tj. uctívání hmoty/ smrti (jen co je stále tvořivé je život – sama to píšete – a to není kámen nebo pojem).
Jde o vzývání smrti (vše co je vnější není Vědomím ani Láskou, je mrtvé, je iluzí, je pomíjivé, je Vábničkou či Rouchem Venušiným). Nebo je možné se domnívat , že Nekonečné (boží) Vědomí a Láska si potřebují koupit nové auto, luštit křížovku, vyznávat to či ono, pojídat oplatku či líbat prsten z rukou nějakého fláterníka?
A právě proto, že jde „jen“ o symboliku tak je to ještě horší, protože se to přenáší po věky věků (je to velice ! silný rituál), zarývá se to pod kůži. To věděli všichni manipulátoři, včetně fašistů.
Niternost je něco jiného a není vázána na žádné náboženství, ideologii, systém.
Náboženství lidstvo nikdy nepotřebovalo, jen Lásku - tedy úctu k životu, k sobě i druhým, hluboký cit vedoucí k uvědomění si sebe sama v „božím Vědomí“. Člověk si dobře vystačí se svým nitrem, v něm nalezne vše.
A ovšem - dnes jsou zde navíc další moderní náboženství.
Je jím v prvním řádu ateismus, dále je to věda (která je velmi často placena a tím i směrována vládou nebo vojenskými zájmy), televize, média – mediální masáž, ekonomika – obchod – business jako určující měřítko lidského života a s tím úzce spojené náboženství konzumu-produkce.
A potom menší náboženství druhého řádu spíš ideologie - kult ekonomické krize či recese (na planetě hojnosti?) a z toho se odvíjejících „nutného“ chování lidí, kult politikaření (politické strany, politické figury, volby a následné – zbytečné - očekávání lidu), kult „dosahování“ demokracie (demokracie vychází z řeckého otrokářského systému), další menší náboženské sekty jsou např. - oteplování planety vlivem CO2 (z něhož pochází mnoho žádoucích daní a nároků pro potřeby vládnoucího systému), náboženství evropské unie, africké unie, asijsko pacifické unie, světové banky, OSN, světových armád (tj. náboženství „bohulibých“ světových společenstev), a také sport - sportovní mistrovství, zápasy, olympiády atd.
Jinak to zásadní náboženství - Vkládání (ponechávání) veškeré moci do rukou pánů, vládnoucích, vyšších - a tím tolerování parazitismu díky hovění si ve zdánlivé a dočasné spokojenosti (dnes pomocí dotovaných potravin, dotovaného zemědělství a ve vyspělejších zemích světa ponechání tzv. střední třídy) - to zůstalo „stejné“ od Sumeru po dnes .
Lidská potřeba náboženství se nijak nevyvinula, žádný přirozený vývoj – a tedy již Nepotřeba náboženství - se zde nekoná, jen se zevně upravila aby byla více in.
Pokud jsem Vás tedy shodil Darwinem, omlouvám se, a možná jsem to skutečně nepochopil. Darwin na tom všem má totiž svůj pěkný díl.
Příčinu vzniku agrosymbolů, respektive těch, které jsem vložil, opravdu nepotřebuji řešit a nemám a ani jsem v tomto vlákně neměl zájem.
Dílo člověka, jako mimozemšťanů nebo přírody samotné. Mě je to jedno, připouštím všechny tři možnosti.
Má to jednu výhodu – mám větší šanci než Vy, že jsem blíže pravdě:) ale podstatné je především to, co to přináší do mého života.
A ještě jedno důležité – pokud chce někdo přistupovat k této věci (jakož i jiným podobným) velmi rozumně, rozumově, racionálně, střízlivě, kriticky, podezíravě, závažně toto řešit a přitom si mnout bradu, bude hledat betelnou jistotu atd.– vrátím se k tomu, co zde víceméně celou dobu píši – v podstatě na tom vůbec nezáleží, svým způsobem jde opět o fetišismus nebo přinejmenším pouze o zoufalý pokus hledání jistoty, které nic než zdroj, podstata univerza, Vědomé nemůže zaručit. Pokud neporozumím této podstatě – nemohu rozumět ani celému jejímu dílu.
Jsou zde mnohem podstatnější záležitosti k řešení – Láska, soucit, tolerance, pochopení, dobrá vůle, pocit sounáležitosti, schopnost komunikovat s okolím, schopnost jen Být, schopnost sjednotit protiklady - integrovat to „temné“ co zde je, potřeba uzdravit sebe a tak i okolí, atd.
A k tomu ještě drobnost, člověk někdy musí věřit i tomu, co je z relativních objektivních důvodů nemožné – musí věřit v to, čemu se říká ve světě této „reality“ (vše se odehrává v našem mozku) zázrak. Pokud by tomu nevěřil, byl by velice!!! omezen a to sám sebou a dobrovolně.
Tvrzení, že nemůžeme vědět jak to vše Sumerové chápali…s tím samozřejmě souhlasím, sám jsem toto napsal dříve, možná trochu rozhorleně ve spojitosti s May (viz. odp. č. 3). Ovšem pokud je to poslední věta, je to nefér - to by pak bylo možno se domnívat, že nemá cenu věcí (zde symbolikou Venuše) se dále zabývat.
K další Vaší větě - ano pravidla určuje Saturn, jak píšete. Podle mě může symbolicky pouze nastavovat určité nutné či umělé mantinely - zákony. „On“ je nutností a jako takový je již vytvořeným, fungujícím programem, softwarem. On neláká, nevábí, nemotivuje, on koná svou práci, ukazuje možná pravidla hry. „On“ je limitem, v níž se Venušinská volba, touha, motivace, emoce - může pohybovat. Ale pokud se Venuši zachce – tuto mez ráda překročí (svou žádostí, svou euforičností) - a to může končit smrtí. Nebo jinak, zákona využije či ho přímo sama vytvoří ku svému prospěchu – což je již znovu typická Venuše.
To co si lidstvo žádá, na co zaměřuje svou pozornost, čím posuzuje, porovnává, poměřuje, co je vůdčí motivací je jen Venuše. Tu lidstvo odjakživa následuje a ze její Vábničku je ochotno obětovat svou duši.
Venuše ale sama o sobě dává nabídku – vábničku nebo své roucho – ale teprve vůle tomu dává nebo nedává svolení. Proto je znak Inanny – Venuše, velmi dobře domyšlen a spojen se Sluneční symbolikou. Zde je tedy Venuše skutečný macho, jak psal pan Turnovský – ovšem to není Venuše, je Slunečně-Venušinský vůdce systému. To je spojení dvou symbolik je zde vůle (slunce) podřízena vábničce nebo naopak.
Zde se mi vybavuje známý výrok okultisty Crowleye, a možná, že zde je klíč k jeho významu (u okultistů tradičně mnohavyýznamovému) – Láska je zákon, zákon pod vůlí. Tedy Venuše (Vábnička), Slunce (Vůle pro, konečné ano), Saturn (vytvoření řádu - softwaru, který zformuluje a vykoná co je třeba, čistě na základě vstupních „informaci“).
Cituji Vás:“ Venuše tak dává lidem iluzorní pocit svobody, ale také pocit dosažitelnosti osobního ideálu = pocit štěstí, naplněnosti a smyslu života. Ale tím, že Venuše je právě orientována na přítomné intenzivní prožívání, tak důsledky jejího konání se objeví a projeví časem. Takže ve společnosti a v každodenním životě lidí tato trojice - Saturn (např.práce, povinnosti), Venuše (odpočinek, relax, zpříjemnění dne) Neptun ( představa ideální práce, činnosti, dne, vztahu, světa apd)- jsou ve stálém spojení.“
Chtít po Venuši, tedy pocit štěstí a naplněnosti a smyslu života . Je to nemožné, protože ona (symbolicky) Venuše) tuto iluzi – vábničku/ past , tento zavádějící (pozornost odvádějící) systém vytvořila (samozřejmě se sVOLEním člověka). Je to samé, jako když po „naší“ vládě (a těch kdo za ní stojí) očekáváme nějaké tvůrčí, moudré, lásce blízké tj. všeobecně prospěšné projevy, když jejich cíl je vytvořit systém právě opačný.
Není to možné.
Je samozřejmě asi nutné a dobré potěšit se zdejšími krásami, lákadly, hmotou atp., nikoli jako priorita.
Dokonce z ní (symbolicky) pochází i sugesce o těžkém životním údělu (tyto sugestivní biblické věty pochází od těch, kdo nemají dostatek Lásky, tj. energie, tj. musí parazitovat na druhých – otrocích atd.).
Modrá krev vzniká nedostatkem sebehodnoty (Venuše), proto vytváří poddané – dělníky –sluhy – otroky (v potu tváře budeš – otroku – chléb svůj jísti …a pracovati budeš na nás - šlechtu), aby tento nedostatek (vnitřní chudobu) dohnala vnějším dostatkem (bohatstvím).
A zde ještě k Neptunu – při posuzování Venuše jako vzoru, táhnoucího se lidskou historií, generacemi, myslím není nutné a možná ani vhodné brát v úvahu tzv. transpersonální planety. Navíc jsou možná „jen“ rozšířenou působností tradičních, alespoň vzhledem k zvěrokruhu.
Pokud píšete, že jsem Venuši vytrh ze Sumerského prostředí a poukázal jen na „destruktivní“ její polohu, jaká je prosím ta konstruktivní ? (myšleno v historickém resp. mytologickém a kultovním pohledu)
– a možná že toto je ta nejpodstatnější otázka.
Že jsem vztahovačný ? to jsem :), ale myslím že NE zrovna v těch souvislostech, které odkazujete. Když jsem vyjádřil co jsem z odpovědí zde pochopil, … že nemám šanci pochopit trojjedinost „boží“
– to snad pan Turnovský sdělil jasně v odpovědi č. 58 – sice nemluvil ke mě, nýbrž obecně. Zbytek jsem samozřejmě odvodil a aplikoval na sebe, ale platí to na každého. Pokud něco (údajně) nejde – pak to nejde všem, tedy mě, stejně jako ostatním.
- a… že plivu na nebesa – to snad pan Lesák v odpovědi č. 35 napsal také jasně – sice také nemluvil o mě a kem mě, ale opět obecně (ono mluvit sice obecně, ale tak trochu zároveň k někomu jinému je diplomatickou záležitostí, protože neprokazatelnou…bohužel mě diplomacie zatím moc nejde:), a to i přesto, že jsem ho před tím prosil, aby můj názor bral pouze a jen jako jiný názor (tj. bez osobního emocionálního posuzování).
Zde musím ještě dodat, že lidé si bohužel pletou Nebesa s tím co je výtvorem člověka – symboly, sochy, budovy, , pojmy, představy, systémy atd. - což je mimochodem naprosto typické k duchovní situaci lidstva.
Dále – Vaše vyjádření, že Venuše vychází z mého pohledu na ženy atd …a že jsem vyvodil z toho fakt …– co je na tom Barčo divného, když v odpovědi č. 7 postavení Venuše, Luny a Saturna uvádím otevřeně (snad až příliš) jako klíčovou formaci mého horoskopu? A i kdybych toto neuvedl, proč bych se nemohl o tomto tématu s Vámi „bavit“ jako o hotové a pravdivé věci, když taková je? Váš smajlík u této odpovědi jsem registroval, vítal a bral v pohodě, stejně jako mou následnou odpověď. A navíc, ono to platí pro každého…
Téma Lásky.
Venuše není planeta Lásky, přestože jí může být (tedy měla by být, možná dokonce musí být). Venuše je zatím maximálně - sobecká Láska – což trochu rozvádím mimo jiné v odpovědi č. 22.
A pokud znovu předkládáte Džibrána, musím znovu zopakovat, on nepsal o Lásce, ale o emoci radosti. Láska není emoce, je to cit, jak sama uvádíte - hluboký niterný cit. To se nesmí zaměňovat. Takže přestože je báseň pěkná a moudrá, jak to Džibrán umí, ale k tématu Lásky to nepatří. Patří emocím a to je parketou Venušinou.
Tak zde sama vidíte, jak je záměna snadná a přesto těžko pochopitelná, jakoby geneticky (generačně) zakódovaná, což jsem se snažil popisovat.
A za zhodnocení (sice píšete, že mě nehodnotíte) Vám děkuji. Jak jsem již psal, mám Slunce na Ascendentu a možná proto je něco na způsob sebepoznávání mým velkým zájmem.
A děkuji Vám samozřejmě za Vaše názory a odpovědi.
PS pro RadkaM. Ano Radku, máte překrásný horoskop, souhlasím. Sice mě více zajímá, jaké máte „srdce“ a v tomto místě již astrologie dále nemůže, zde končí. Jak by floskulí vyjádřil mnohý klasik …a o tom to je.
A ještě doplněk k našemu tématu - protiklad/ doplněk (Blíženec/ Střelec). Váš vymezovací Saturn ve 12. domě a „můj“ otevírající Neptun ve 12. domě.
Pěkný den
Viktor
-
Re: Mayský Nultý den a přechod Venuše
97 odpověď odeslal(a) RadekM v Úterý 10.Července 2012 08:45:53
odpověď za Neptuna v rybách na Ascendentu - odpověď jako řemen. A to víte, že ten můj horoskop je zrození do panelového domu v dělnickém Kladně? Jaké mám srdce - určitě na pravém místě ale u horoskopu je asi nejdůležitější, jaký do něj zvolíme obsah, horoskop bez obsahu tam vloženého by asi nebyl k ničemu. Tajil jsem svou hvězdnou identitu, teď jsem udělal zde na fóru vyjímku. Docela si totiž myslím, že povaha doby je taková, že už to neodpovídá dřívějším dobám - v panelových domech totiž v naší zemi mohou žít z dřívějších dob významné osoby a ono se nic nestane.
-
Re: Mayský Nultý den a přechod Venuše
98 odpověď odeslal(a) RadekM v Úterý 10.Července 2012 14:23:23
...kdo přišel později, tak tento můj horoskop je:27.leden1973,13:30,14E08,50N08(Kladno)
-
Re: Mayský Nultý den a přechod Venuše
99 odpověď odeslal(a) RadekM v Úterý 10.Července 2012 14:26:35
...čímž o sobě nechci tvrdit, že jsem významná osoba, ale ten horoskop je tedy určitě zajímavý - zejména vzájemným rozmístěním těles
-
Re: Mayský Nultý den a přechod Venuše
100 odpověď odeslal(a) Viktor v Úterý 10.Července 2012 22:23:38
Tak vidíte Radku, já mám srdce na levém místě, aspoň to fyzické, věřím:)
Jinak to PSko v odpovědi 97 jsem nechtěl pokládat za nějakou strašnou závažnost a ani ne příliš osobní vyjma naší věci protiklad/ doplněk.
Bylo to v souvislosti s tím , co jsem v tomto vlákně popisoval, tedy to, že Láska (ono srdce) – tak jak ji chápu, tuším a cítím Já, je více než cokoli, co se zde odehrává, včetně našich horoskopů.
Tak se omlouvám, jestli jsem to tak postavil, jako že asi ano.
Transpersonální astrologie, není pro potřeby toho, kdo se na této úrovni pohybuje, nijak potřebná a zřejmě ani ne použitelná tedy zbytečná a nesouvisející s tím oč na takové úrovni běží - předpokládám, nýbrž pouze pro ty, kdo by, měli případný zájem takového Člověka pozorovat z různých důvodů.
Je také možné, že může posloužit aspirantům na tuto úroveň jako měřítko hodnot, přestože si myslím, že i to je tak trochu zbytečné a zavádějící. Tato úroveň je v mém chápání/ citění mimořádně živou záležitostí a jako taková neměřitelná teoretickým jazykem a jakoukoli šablonou třebaže astrologickou.
Máte RadkuM nějakou obtíž s Neptunem ? : )
A možná ještě v této souvislosti, nevím jestli víte co píšete, ale svou hvězdnou identitu jste vůbec netajil, já jsem na ni, pod Vaším Jménem (označením) narazil na jiném vlákně asi před 10ti dny – jinak bych těžko věděl, že Váš Ascendent sedí přesně na mém Descendentu.
Pěkný večer
Viktor
-
Re: Mayský Nultý den a přechod Venuše
101 odpověď odeslal(a) barča ve Středu 11.Července 2012 00:11:55
Viktore, nezlobte se, takhle to nepůjde. Zahltil jste mě. Do jednoho příspěvku napíšete tolik myšlenek a témat, vůbec nevím, jak na to mám pak reagovat. Mám ráda zenové koany - jsou jednoduché, krátké, výstižné a přitom všeobsahující. :-) Není nutné se pokaždé shodnout v názoru, či souhlasit. Ale je dobré pochopit a porozumět myšlence druhého člověka - přestože ta jeho myšlenka či názor je zcela opačný. V tom samotném porozumění a zamyšlení se nad myšlenkou druhého člověka - právě vidím tu určitou názorovou vstřícnost. A to se právě myslím zde na tomto vlákně s Vámi nedaří. Nevadí. Třeba po nějaké době, se k tématu Venuše můžeme vrátit - a možná ji uvidíte i z jiného úhlu, než ji vidíte dnes. Přiznám se, že mě se to nyní už nechce vysvětlovat a rozvádět - mám pocit, že je to marné. Alespoń jste zachytil myšlenku, že život je tvoření. Tvoření představuje také Venuši. Venuše nemyslí na minulost ani na budoucnost, Venuše představuje přítomný prožitek - "tady a teď"....Venuše je pomíjivá - když si představíte, že samotný život není nic jistého - tedy může se udát cokoliv - žijete naplno, vychutnáváte si denní maličkosti. Jeden prožitek skončí a začíná jiný. Díky prožitým emocím si uvědomujeme každý svůj život, hloubku. Emoce určují naše další směřování. Co by byl náš život bez emocí, bez Venuše? Píšete o destrukci - ano, jedno skončí a začíná nové další. Vznikání a zanikání, pomíjivost. Dnešní den by nikdy nevznikl, kdyby včerejší den neskončil - nezanikl. Je to destruktivní? Mám za to, že právě Venuše - tím vším co představuje - znamená kromě jiného vývoj...
-
Re: Mayský Nultý den a přechod Venuše
102 odpověď odeslal(a) barča ve Středu 11.Července 2012 08:56:31
Doplnění ke komentáři č.101.
Můj pohled na Venuši je ovlivněn jednak tím, že jsem žena. To jak každá žena prožívá "venuši" se velmi odrazí na jejím okolí - protože ona ji ze sebe vyzařuje. A jednak je také můj pohledna Venuši ovlivněn mojí prací - pracuji v nemocnici. Pokud lidé mají "spočítané" dny svého života - hlouběji, intenzivněji prožívají maličkosti dne.
Vašemu náhledu na Venuši plně rozumím.
---
Viktor: "Venuše není planeta Lásky, přestože jí může být (tedy měla by být, možná dokonce musí být). "
Vaši myšlenku rozvedu hlouběji. Nemusíte se mnou souhlasit. :-)Venuše souvisí s prožitky. Se smyslovými prožitky je spojeno i prožívání osobního štěstí. Lidé touží zažívat a prožívat štěstí. Štěstí je spojováno s láskou. Lidé touží po dokonalé lásce. Lidé si myslí, že aby získali lásku člověka - musí si ji "zasloužit". Už jako malé děti, když jsme poslechli své rodiče - byli jsme odměněni přízní, pochvalou, láskou, nákloností. Tím jsme jako děti prožívali zároveń pocit štěstí. Rodiče i ostatní lidé nám vštěpovali - způsob myšlení, co je správné, co nikoliv, jak se chovat a jak si tedy zasloužit přízeń či nepřízeń jiných lidí. S nákloností a vztahy s jinými lidmi - souvisí prožívání osobního štěstí.Naše lidské tužby - být takový či makový, vlastnit to či ono - nesouvisí s ničím jiným - než s tím, abychom získali uznání, náklonost lidí v našem okolí, partnera apd. Tedy honba za smyslovými prožitky - není ničím jiným - než touha být respektován, přijímán a milován ostatními lidmi. Za tím vším se skrývá touha po lásce - to je to , co nás lidi naplńuje štěstím a dává našemu životu smysl.
Příklad. Když budu hodně pracovat, budu mít nové auto, nový dům, když budu krásný, přitažlivý - získám partnera, jeho lásku, náklonost, něhu apd. Chceme být krásní, atraktivní, movití - protože se bojíme, abychom neztratili svého partnera - jeho náklonost a lásku.
Zároveń získáním nového auta, domu - lidé na chvíli prožívají pocit radosti a štěstí, ale nové auto i nový dům se časem okouká - je tu potřeba nového zážitku.
Venušiny touhy, mají sice různou podobu - ale je to v podstatě neukojitelný hlad po harmonii, vzájemnosti, náklonosti a lásce s naším okolím. S prožívanou láskou prožíváme absolutní štěstí. Pokud se lidem nedaří "získat" lásku druhého člověka - nahrazují si ji smyslovými prožitky. Dobré lahodné jídlo, krásné věci pro potěchu oka apd.
---
Téma a pojetí lásky jako takové - přestože oba ve svých komentářích ji popisujeme různě - v tom podstatném se myslím shodneme.
-
Re: Mayský Nultý den a přechod Venuše
103 odpověď odeslal(a) Viktor v Neděli 15.Července 2012 21:56:23
Jsem si vědom Barčo, že jsem to v množství textu rozjel více než je vzhledem k charakteru fóra přiměřené. Určitě ale není nutné reagovat na vše, dokonce není nutno reagovat vůbec - což je taky reakce, dokonce dost častá.
Samozřejmě že se nad odpověďmi druhých zamýšlím, i když Vám to možná nepřipadá. Jenže Já mám stejný dojem zase opačně/ nápodobně jako Vy, včetně té „názorové vstřícnosti“ (zní trochu jako pojmy z časů totality).
I Já mohu totiž použít stejnou větu, jakou jste použila Vy v odpovědi č. 91 – tj…..My jsme Vám porozuměli…(sice bych mluvil jen za sebe) a dodám - že můj názor/ pohled na věc je (zřejmě) jiný než Váš (např. Vy jakož i RadekM mi dokonce podsouváte mou potřebu změny mého pohledu či názoru) – a souhlasím s Vámi – snaha dále tímto stylem pokračovat je zde již nadbytečná, tedy marná, jak píšete.
Tuším čím to je. Možná tím, že prostě jsme každý v jiné „platformě“ (představě/ zkušenosti) - o tom, jak se věci mají a jak fungují. Mluvíme jiným jazykem. Mysl si pak vybírá jen to co se podobá tomu, s čím ona souhlasí/ souvisí, na co je uvyklá, a ostatní neregistruje. To je „psychologicky“ prokázáno.
Tím nehodnotím, čí východisko (platforma) je lepší, každý hájí to své.
Každopádně Empatie a sdílení, což mi věřím připomínáte - je mým cílem, pěstovat ji, zapracovat na ní, v tom Vás mohu vyslyšet. Dokonce to je také možná tím nejpodstatnějším, alespoň pro mě, co z takovéto komunikace vyplývá.
Takovou symboliku (význam a hodnotu)– na toto téma Emaptie - bych očekával i od veškerých historických! atributů Venuše. Bohužel žádné jsem nikde nenašel – a těšil jsem se, že zde na takové bude třeba poukázáno.
Místo toho se zdá, že dějinné, historické atributy Venuše jsou tyto:
- plodnost (zaměření na vnější svět a na produkci),
- touha, smyslnost a potřeba (zaměření na konzumaci, uspokojování a dobývání),
- manipulaci (zaměření na to jak využít/ zneužít univerzální energie vesmíru – sexuality – na to, aby se oběť
chytla do pasti)
- ruku v ruce s tím vším dobyvačnost (lov) a tím v důsledku i parazitizmus – osobní blaho na úkor druhého
- a také, ať nežeru – sobecká Láska (to je moje, mé, můj miláášek) a Láska spojovaná s obětí - což ovšem v důsledku žádná Láska není !, ale opět – toužící Ego.
Toto jsou historické atributy symbolizované Venušemi např. Innana, Hathor, Athéna, Diana (Artemis) atd. !!!!
Kupodivu – nikde žádná Láska, smír - HODNOTY, které by člověk očekával, jakožto ty nejdůležitější a jediné !!! konstruktivní, nepomíjivé. Žádný odkaz na vlastní nitro.
A dokonce ani žádná zmínka o nějaké integraci stínu – který vyplývá z toho, co je ve skutečnosti Venušinskými atributy představováno – což uznal a zmínil i pan Turnovský, předpokládám.
Nic takového. Pouze a jen zdůrazňování těchto atributů, které lidstvo „vesele“ a slepě následuje po věky věků.
To je to, oč mi šlo především.
Analogie těchto propagovaných hodnot v dnešní době jsou také jasné a zřetelné a jsou úplně stejné !!! jako dříve, jen mají jiný, moderní oblek, nemají tolik podobu bohů a bohyň – lidstvo už totiž jede v ateismu, racionalismu-intelektualismu a vědě – tedy náboženství, která bohy zavrhují, považují je za přežitek.
A u těch ještě dnes existujících světových náboženstvích, tedy ideologií, které boha nezavrhují – jde opět a stále o ty samé atributy
viz. – mrtvé (umučené) tělo na kříži, - „svaté“ přijímání (= uctívání bolesti = zvrácenost, touha po hmotě), - madonna držící dítě (= plodnost, majetnickost, elitářství – moje dítě je to pravé, to cizí nikoli), - trojjedinost boží (= sexualita, plodnost, produkce), - papežové, kněží, a spol. (= převzetí moci, vůdcovství, manipulátorství, parazitizmus), - bojující, agitující církev (= dobyvačnost), - obřízka, celibát (= manipulující sexualita, v případě obřízky znásilnění a dokonce upírství – v ortodoxii a tradici bývá krev osmidenních chlapců ústy odsávána knězem), - oddělení mužů a žen (= oddělenost, separace, elitářství, rasismus), - klanění se modlám, lidem, svatým předmětům (= vzdávání se osobní moci , obdivování vnějšího - fetišismus, orientace na hmotu), - rituály, plnění přikázání, fetiš symbolismu (= vzdávaní se svobodné volby ve prospěch „boha“-resp. okultního egregoru“, programování, umělé/ bez života vykonávání , ulpívání, elitářství, okultismus, magie)…
Může mi být namítnuto - proč vybírám jen ty destruktivní interpretace, když sám tvrdím, že v dualitě jsou účastny jak ty konstruktivní (plusové) tak destruktivní (mínusové) zároveň…jen proto, že je si je již po generace vybírá samo lidstvo, já tedy sleduji tuto stopu, kam vede.
Otázka může být – vycházejí mytologie z hlubokého porozjímání o životě, vesmíru, světa, z jeho niterného odpozorování, nebo jsou mytologie záměrně vytvořenou manipulací?
Dle mých poznatků určitě tím druhým. Protože bylo a je již mnoho těch, kteří došli k Jednotě a podávají o tom jasný důkaz, důkaz, který je možno si ověřit, pokud je zájem. Jednota, Láska a niternost Ve-SMÍRU je z určitého úhlu pohledu evidentní, nepřehlédnutelná.
Nebylo zde nikdy mým cílem vyjmenovávat „plusové, minusové“ ani žádné jiné další významy symboliky Venuše!!
Já jsem začal dávat do souvislosti stav lidstva (jednoznačně v nadvládě destrukce) s Venuší proto, že je spojována s žebříčkem hodnot člověka, z kterých volí. A když je situace lidstva jaká je, je velmi pravděpodobné, že člověk volí (většinově) to destruktivní. A pokoušel jsem se nahlédnout příčinu.
Toto je jasná prostá formulace.
(pokud jste ještě nečetla článek z umístěných na těchto astrologických stránkách – Alexe Rupertiho – osobní planety Merkur Venuše Mars, tak si dovoluji Vám doporučit věnovat zde pozornost právě zmínkám o Venuši).
Láska samozřejmě vůbec není nic z toho co popisujete ve Vaší poslední odpovědi (č. 101), to je hádám to co myslíte tím, že …na tom podstatném se myslím shodneme…
Jenže Venuše není samozřejmě ani žádné – …žít teď a tady… jak píšete…
Žít tady a teď, klasický esoterický, přičemž pravdivý pojem – je stav Vědomí - které vyplývá z propojenosti s Vědomím univerza/ vesmíru/ boha a je to relativně velká makačka, žádné Venušino chvilkové zabavení se. Tento stav nesymbolizuje žádná astrologická planeta ani Venuš.
Venuše je touha – touha je něco co bude, případně žije z toho co bylo - ano občas to i JE nyní, ale určitě se to JE nyní neskrývá v ničem Tam Venku (Venuš), je to Uvnitř Nás.
„Co by byl náš život bez emocí“ ?…píšete…Pravděpodobně tím čím je - nekonečným, sebevědomým, láskyplnou sexualitou přetékajícím tvořením.
Cituji Vás Barčo: …„Píšete o destrukci - ano, jedno skončí a začíná nové další. Vznikání a zanikání, pomíjivost. Dnešní den by nikdy nevznikl, kdyby včerejší den neskončil - nezanikl. Je to destruktivní? Mám za to, že právě Venuše - tím vším co představuje - znamená kromě jiného vývoj...“
Myslíte si Barčo, že je ten vývoj a ten přirozený vznik/ zánik, to - když přišel např. Hitler a vzal lidem všechno, včetně jejich života, pro svůj záměr?
Destrukce jistě není to co popisujete jako nekonečné vznikání a zanikání. Destrukce je znásilňování, zneužívání, manipulace druhého kvůli neustálé a nekonečné touze po něčem vnějším. Destrukce je Volba, vzít vládu do vlastních rukou tam (rozhodovat o tom, co bude žít a co nikoli), kde vládne Universum/ VeSmír/ Bůh atp.
A pokusil jsem se na závěr o Koan, sice v koanech evidentně nejsem profík …
Koan zní …
Jeden znovu pročetl pravidla divoké hry, černý text na bílém listě, když v jejím zápalu zapomněl na Sebe a miliony neexistujících soupeřů, hloubi tak velikého neporozumění, v očích své druhé tváře.
Pěkný den
Viktor
-
Re: Mayský Nultý den a přechod Venuše
104 odpověď odeslal(a) Turnovský Pavel v Neděli 15.Července 2012 23:03:40
chci jen připomneout, že pokud budeme stavět interpretaci v prvé řadě na mytologii, "dokážeme" cokoli.
Martina Lukášková vysvětlila mýtus o Inanně Venušiným synodickým cyklem, ne Venušin synodický cyklus mýtem o Inanně.
Venuši v humanistické astrologii spojujeme s určováním hodnot a ty mohou být od společenství je společenství rozmanité, dokonce z pohledu jednoho společenství na druhé zvrácené. Co je pro jednoho slastí může být pro druhého strastí a naopak viz už kdysi zde vzpomínaný film o jedné roztomilé masochistce Sekretářka.
-
Re: Mayský Nultý den a přechod Venuše
105 odpověď odeslal(a) Viktor v Pondělí 30.Července 2012 12:09:43
Já chci jen připomenout, že jsem zde nikde nestavěl interpretaci Venuše na mytologii, ani jsem se zde interpretací Venuše příliš nezabýval. Alespoň ne záměrně.
Zabýval jsem se (od „druhé“ části tohoto vlákna) HODNOTAMI, které člověk přijal jako ty vůdčí, většinově uznávané a tedy dominující a dával jsem je do souvislosti nejen s mytologií ale zejména s tím, jak tuto mytologii včetně jejích potřebných atributů (sochy, symboliky, předměty atp.) člověk sám (podle mě promyšleně) vytvořil a dále vytváří.
Dnes už více pomocí medií, reklamy, vládních počinů, světové agendy – např. globální oteplování, vedení válek atp. , ale samozřejmě stále to má v rukou velmi pevně náboženství – u nás tj. „euroamerika“ - zejména židovství a z něj vyplývající křesťanství.
A také jsem dával lidské HODNOTY do okruhu (soudku, souboru) funkčních vlastností, který je přiřazován symbolice Venuše.
Je to dost provázané a možná proto i trochu matoucí, ale rozlišit to zas tak složité není.
- Venuše Mytologická (ta je utvořená lidmi = lidské dílo, nikoli božské jak by se někdo mohl domnívat),
- Venuše jako utvařeč, generátor, magnetizér HODNOT (funkční vlastnost patřící do jejího rajónu = symbolika, ta není ovlivněna lidmi, ta je daná)
- a uznávané HODNOTY které člověk přijal jako vůdčí (důsledek lidského konání – tj. vytvořené mytologie).
Viktor
-
Re: Mayský Nultý den a přechod Venuše
106 odpověď odeslal(a) viktorvana v Úterý 31.Července 2012 22:06:04
Jde mi pane Turnovský právě o ty hodnoty, které člověk přijímá od společenství ( Zde je možno položit jinou otázku – a to jestli jsou jiné / tj. není třeba naše schopnost VOLBY ovlivněna společenským tlakem - po staletí/ tisíciletí - do všech detailů, totálně? – více než jsme ochotni si přiznat?).
To že jsou tyto hodnoty společenství od společenství rozmanité neříká podle mě nic příliš důležitého, protože se to dá říci o všem – tedy že všechny věci na světě jsou rozmanité dle všech možných okolností...
Leda byste tím říkal, že vytrhávání srdce u Máyů, pěstování panen a poté jejich veřejné usmrcení jako oběť bohu Slunce u Inků, nebo třeba jen předkládání jako Vzor ženství postavu, která zneužívá druhé k osobnímu prospěchu a přitom jim motá hlavu vším možným, a tak dále, je v souladu, pořádku a harmonii s univerzem…
Ono totiž je rozdíl mezi soukromou tzv. „zvrácenou“ choutkou – třeba masochismus sekretářky (mě se zase docela líbí Švankmajerovi Spiklenci Slasti, nebo Šílení), a zvrácenou „choutkou“, kterou produkují Vůdci – Kněží – Učitelé – Tvůrci dějin a společenského nevědomí (vědomí) a přesvědčují o HODNOTĚ, významu a pravdivosti takové choutky druhé.
Na soukromé „libůstce“ není relativně vůbec nic špatného, a pokud je na ní člověk závislý (což často bývá), i to je jeho věcí - pokud tím nezasahuje do života druhých, proti jejich vůli. Třeba to může někomu sloužit i k oné integraci stínu – o které jste psal někde výše.
Samozřejmě tedy ani nelze vůbec hodnotit jestli je to špatné nebo dobré, nic takového.
Ale zde jde o VZORY HODNOT (nikoli o „libůstky“), které jsou zapsané (zapisované) do mytologie, symbolismu atp., které vedou k destrukci VŠEHO a výrazně zasahují do života druhých, proti jejich vůli.
Ale to už se zase opakuji navíc už po několikáté :) a bylo zde na fóru také už řečeno, např. Barčou, že toto výše popisované není jen parketou Venuše – což si já nemyslím, ale dodávám - Venuše (hodnota) plus Slunce (vůle) – což představuje např. symbol Innany, ale také, co více – PŘECHOD VENUŠE PŘES KOTOUČ SLUNCE.
Je na každém jestli si pentagram těchto konjunkcí vyloží (resp. přijme po tisíciletí vnucované vzory, hodnoty) coby monstrózní zaklínadlo Venuše+Slunce člověka/lidí na Zemi - do sítí 5ti smyslového představení (pentagram je zdaleka a jednoznačně nejsilnější, nejvýznamnější a nejpoužívanější symbol v magii a předčí i hexagram) - nebo jako uvědomění si sebe sama, své pozice na Zemi, svého Já, a významu událostí/příležitostí, které zde pro ono Já jsou.
Pěkný den
Viktor