Zobrazení otázky a odpovědí
-
Planety v dome
131 otázku odeslal(a) Burianova v Sobotu 18.Prosince 1999 13:03:34
Jak se meni vyznam planety na zacatku a na konci domu? Lisi se nejak jeji sila a vliv?
Pokud planeta prechazi z jednoho domu do druheho, kde je jeji vliv patrnejsi? Na konci domu nebo na zacatku?
Rovnez nevime, jak vysvetlovat konjunkce dvou planet, z nichz jedna je na konci urciteho znameni a druheho na zacatku jineho znameni. Je vzdy jedna planeta silnejsi nez druha? Jak se projevuje spojeni urcitych znameni? Mohl byste dat nejaky prakticky priklad?
Je to hodne otazek najednou, ale dekujeme i za strucnou odpoved.
Zdravi
Kristina Brezinova, Barbora Burianova
posluchacky Vaseho kurzu
-
Re: Planety v dome
1 odpověď odeslal(a) anonym ve Středu 22.Prosince 1999 01:02:02
Ptám se:
co jste delali v kurzu,
nebo
o čem kurz je?
-
Re: Planety v dome
2 odpověď odeslal(a) Pavel Turnovský v Neděli 26.Prosince 1999 03:44:02
Milá Kristíno a Barboro,
1/ pro význam planet v domě je třeba si uvědomit, že v horoskopu síť domů stojí a znamení, včetně planet, touto sítí procházejí. Typické je to u Slunce, které vychází. O půlnoci je na IC (hrot 4. domu), pak přibližně dvě hodiny prochází 3. domem, další cca 2 hodiny putuje 2. domem , a další přibližně dvě hodiny stoupá 1. domem až k ascendentu, přes nějž vyjde nad obzor do 12. domu při svém východu. Proto jsou polohy planet přiléhající k hrotu domu nejvýznamější, řekněme, že jsou nejsilnější, protože v domě už jsou dlouho…Pokud leží planeta ve 3. třetině např. 1. domu, znamená to, že pobývala cca 2 hodiny ve 2. domě a před cca ¾ hodinou 2. dům opustila a vstoupila do domu prvního. Má tedy sklony chovat se jako by byla ve druhém domu, podléhá setrvačnosti. Ruperti nemluví o poslední třetině, ale akceptoval objev Bruno Hubera, že na domy lze aplikovat metodu zlatého řezu, který jeho plochu dělí v poměru cca 0,62 / 0,38. Tuto „třetinu“, přiléhající k hrotu následujícího domu, pokládá za mrtvou zónu, planety, které v této mrtvé zóně leží, může člověk používat podle svého rozhodnutí jako by byly v obou domech. Příklad Kristína má 1. dům mezi AS na 29 Střelce 03, hrot 2. domu leží na 27 Vodnáře 38, první dům v Campanovi je dlouhý 58 stupňů 35 minut násobeno 0,618 dává 36,2 stupňů, ty přičteny k ascendentu, dávají počátek mrtvé zóny na 5 Vodnáře 15. Jelikož v 1. domu leží Venuše na 10 Vodnáře a Jupiter na 17 Vodnáře, spadají do mrtvé zóny a Kristína je může použít jak ve smyslu domu prvního (sebeobjevování) tak ve smyslu domu 2. (zkušenosti spojené s vlastněním, se substancí). Barbora má Marse na konci 10. domu, to znamená, že právě opustil 11. dům. Je jasné, že tu bude existovat určitý sklon k prosazování ideálů ve skupině rovnoprávných spoluúčastníků (reformy, kritika společenských poměrů), což je zkušenost 11. domu, spolu s bojem o dosažení společenského, veřejného postavení.
2/ Aspekty jsou tématem 6. fáze 1. cyklu, kterýžto materiál dostanete po Novém roce. Nicméně, planeta ve znamení symbolizuje jaký typ energie bude hnacím motorem funkční aktivity pro objevování a prožívání individuálních zkušeností spojených s domem.
Příklad český filosof Ladislav Klíma má Slunce s Uranem na 30.stupni Lva v konjunkci s Marsem na 8.stupni Panny, to vše v 7.domu, kde je dále Merkur a Venuše. Tvůrčí energie Lva má být použita originálním individualistickým způsobem ruku v ruce s kritickými, sebekritickými, sebenápravnými a intelektuálními aktivitami Marse v Panně. To však bude působit krize v mezilidských vztazích, což je zvlášť bolestivé, neboť díky stelliu v 7. domu je Klíma na ostatních lidech velice závislý. Svoji nezávislost má přesto uhájit a strhnout svým příkladem (egosolismus, solipsismus) další podobně nezávisle myslící bytosti k radikálnímu přehodnocení postavení tvůrce-filosofa ve společnosti, ba dokonce k přetransformování či odmítnutí idejí, které ve společnosti panují (tržiště idejí = 7. dům).
Je třeba si uvědomit, že aspekty jsou úhlové vzdálenosti měřené podél eklitiky, a že to jsou právě ony, které stojí v pozadí jak znamení, tak domů a ne naopak, jak je tradičně věřeno (např. nešťastný Hádes). Polosextil, čili základní modul 12. harmonické řady dal vzniknout znamením zvěrokruhu (12ti proměnám času a energie), případně i ideji o dělení prostoru kolem nás na 12 dílů. Znamení – energie a čas spolu s domy prostorem, dávají na svém rozhraní dynamickou jednotu časoprostoru.
Zdraví vás Turnovský
-
Re: Planety v dome
3 odpověď odeslal(a) Pavel Turnovský ve Středu 12.Ledna 2000 01:28:00
Milá Kristino a Barboro,
přečtěte si na Nový rok II. pojednání o domech:
Problém interpretace planet v domech podle mého názoru tkví zejména v tom, že v horoskopu zakreslujeme už jen výsledné polohy domů i planet v ekliptikální délce, bez ohledu na šířky a deklinace planet. Horoskop je tak vlastně jednorozměrný graf, jen délka, žádná výška, žádná šířka, některým astrologům navíc chybí i hloubka…
Vezměme si jako příklad horokop Kristiny, která se narodila 12.I.1974 v 6:35 SEČ v situaci, kdy je Saturn v přesné konjunkci s descendentem – hrotem 7. domu. Descendent leží na 29° Blíženců 03´, Saturn leží na 29° Blíženců 40´, oba prvky mají téměř totožnou ekliptikální délku. Saturn má ekliptikální šířku –1°01´, leží velmi blízko ekliptice jižním směrem. Ekliptika má idealizovanou šířku 0°. Saturn má deklinaci +22° 26´, ekliptika má na 30° Blíženců (těsně vedle bodu letního Slunovratu) deklinaci +23°26´, také deklinace jsou téměř totožné. Saturn leží v těsné blízkosti ekliptiky, a v místě, kde on i ekliptika zapadají za obzor. Můžeme tedy bez obav říci, že Saturn leží na hrotu 7. domu, přesně tak jak nákres horoskopu ukazuje.
Vezměme si ale teoretický příklad narození Kristiny o několik hodin později, kdy se do podobné situace dostane Pluto. V 10:59 SEČ je Pluto v konjunkci s Descendentem. Descendent leží na 6° Vah 56´, Pluto na 6° Vah 49´, oba prvky mají téměř totožnou ekliptikální délku (diference 07´nepadá slovy vachmistra Flanderky na váhu. Z nákresu horoskopu vyplývá, že Pluto leží na hrotu 7. domu. Protože však má ekliptikální šířku +16°44´ a deklinaci +12°39´ neleží přémo na descendentu, ale 16° nad obzorem, tedy dost hluboko v 7. domu. To by při interpretaci nemuselo vadit, představte si situaci, kdy bude Pluto fyzicky zapadat, bude se reálně nacházet přímo na linii západního obzoru. K tomu dojde až ve 12:33 SEČ. V tu chvíli budou délka, šířka a deklinace Pluto totožná s předchozím případem, ale Descendent se bude nacházet na 24° Štíra 56´, Pluto tedy bude podle nákresu horoskopu hluboko v 6. domu,v některých systémech dokonce v 5. domu, čemuž by odpovídala jeho interpretace, fyzicky je však na horizontu, tedy ve fyzickém 7. domu.
Podobná situace se může opakovat při šířkových maximech severních a jižních v podstatě po celém horoskopu, nejmarkantnější je to vždy při východu a západu planet, tedy okolo ascendentu a descendentu. Planety v těchto dlouhých obdobích mohou být zakresleny v 6. domu a fyzicky jsou v 7. domu, naopak planety zakreslené v 7. domu mohou být fyzicky v 6.domu, podobná výměna může nastat i mezi 1. a 12. domem, u některých systémů domů to může pokrýt domy ještě sousední (8. a 5. resp. 11. a 2.)
Do podobné situace se mohou dostat i jiné planety: Merkur se odchyluje od ekliptiky o 7 °, Venuše o téměř 3,4°, Saturn o 2,5°, Pluto o více než 17°, Luna o více než 5°
Pro srovnání uvádím i hroty 6. domu našeho příkladu i v systému:
Campanus: 8° Panny 26´
Placidus: 28° Panny 20´,
Topocentrický: 28° Panny 20´
Regiomontannus: 28° Panny 02´
Koch: 16° Vah 42´,
Amphora: 01° Štíra 16´,
5. dům v systému:
Koch: 01° Panny 20´, (Pluto je tu dokonce v 5. domu)
Amphora: 17° Panny 02´ (Pluto je tu dokonce v 5. domu)
Vidíte zde jeden z důvodů, proč systém Kochův a Amphoru pana Píši považuji za invalidní. Polohy hlavních os jsou naštěstí v rozumných systémech domů totožné.
Příště si řekneme ještě něco o dělení ekliptikální délky vnitřního prostoru domů lineárním způsobem na 30 stejných dílů a o dělení prostorovém na 30 dílů, které se však promítají na ekliptiku v 30 nestejných dílech.
Zdraví Turnovský
-
Re: Planety v dome
4 odpověď odeslal(a) Pavel Turnovský v Neděli 2.Ledna 2000 20:23:45
DOMY III.
Když jsme mluvili o mrtvé zóně vytvořené aplikací zlatého řezu na Campanův 1. dům Kristinina horoskopu (0,618034 + 0,381966 = 1) zjistili jsme, že toto pásmo začíná na 5° Vodnáře 15´, jelikož Ascendent leží na 29° Střelce 03´ a hrot 2. domu na 27° Vodnáře 38´ (mezi oběma body leží 58°35´délky ekliptiky).
Mrtvá zona vytvořená zlatým řezem leží vlastně na 18,5409 třicetině (18,5409/30). Analogicky by v 1 znamení, třeba Berana, ležela na 18°32´27“ a tohle číslo známe zaokrouhlené na 19° jako stupeň exaltace Slunce, ve Vahách jako místo jeho pádu, že?!. (Byli to ale kujóni, tihle asyrští kněží.)
Domů je dvanáct a pojímají do sebe 360° ekliptiky. Analogicky ke znamením zvěrokruhu je můžeme vydělit po 30 dílech, které lze považovat za jakési pseudostupně. Pokud 58°35´ prvního domu rozdělíme tímto způsobem analogicky k jednomu znamení na 30 stejných dílů, dostaneme pro každý z nich hodnotu 1°57´. Hodnota třicetiny jiného domu bude jiná, stejná bude jen u domu protilehlého, čili u domu sedmého. Jedna třetina prvního domu je dlouhá cca 19°32´, druhá třetina prvního domu tak začíná na 18° Kozoroha 35´, třetí třetina na 8° Vodnáře 06´. Dělíme tu ovšem jen výsledek dělení prostoru, promítnutý na ekliptiku, ne prostor sám.
Pokud chceme dělit tímto způsobem prostor, dává nám Campanův systém jedinečný nástroj v podobě dělení primární vertikály, kružnice, která spojuje zenit, zeměpisný východ, nadir a zeměpisný západ. Hrot 10. domu (medium coeli) je průsečík poledníku, který leží 0° od zenitu, s ekliptikou. Hrot 11. domu vznikne tak, že 1/12 (30°) primární vertikály počítáno od zenitu východním směrem promítneme na ekliptiku, 12. dům vznikne promítnutím 2/12 (60°) primární vertikály od zenitu východním směrem na ekliptiku, ascendent – hrot 1. domu promítnutím 3/12 = ¼ (90°) primární vertikály od zenitu východním směrem na ekliptiku, hrot 2. domu promítnutím 4/12 (120°) primární vertikály východním směrem na ekliptiku, hrot 3. domu promítnutím 5/12 (150°) primární vertikály východním směrem na ekliptiku. Zbylé domy jsou v opozici na předchozí body, nebo vznikají dělením primární vertikály po dvanáctinách západním směrem. Všechny domy, ať rohové – hlavní osy, tak vnitřní, vznikly stejným způsobem, což u většiny ostatních systémů není možné, důkaz přísné logičnosti a jedinečnosti Campanova systému…
Podobně můžeme promítnout každý z 360ti dílů kružnice primární vertikály na ekliptiku a dostat tak jakýsi 360ti dílný prostor bez skoků při přechodu z domu do domu - jedinečná výhoda Campanova systému, kvůli níž ho výhradně používám. Při aritmetickém průměrování dům od domu přímo na ekliptice tohle není možné, velikost třicetin jsou i u Campana závislé od velikosti jednotlivých domů.
Aplikujme tento proces na Kristinin horoskop, respektive na její 1. dům.
Poslední třicetina 12. domu vznikne tak, že 89° primární vertikály od zenitu promítneme východním směrem na ekliptiku a dostaneme 27°Střelce 41´
Ascendent vznikne promítnutím 90° primární vertikály od zenitu východním směrem na ekliptiku, výsledek je 29° Střelce 03´, poslední, třicátá třicetina dvanáctého domu je dlouhá 1°22´, první třicetina 1°39´, aritmetická třicetina vzniklá dělením 12. domu na třicet dílů je 0°56´, neboť hrot 12. domu (Campanus) leží na 1° Střelce 00´
První třicetina 1. domu vznikne tímto způsobem jako promítnutím 91° primární vertikály od zenitu východním směrem na ekliptiku, výsledek je 0° Kozoroha 28´, má délu 1°25´, aritmetická 1/30 prvního domu má vždy délku 1°57´
Druhá třicetina 1. domu vznikne tímto způsobem jako promítnutím 92° primární vertikály od zenitu východním směrem na ekliptiku, výsledek je 1° Kozoroha 55´, má délku 1°27´
Třetí třicetina 1. domu vznikne tímto způsobem jako promítnutím 93° primární vertikály od zenitu východním směrem na ekliptiku, výsledek je 3° Kozoroha 25´, má délku 1°30´
Třicátá třicetina 1. domu vznikne tímto způsobem jako promítnutím 119° primární vertikály od zenitu východním směrem na ekliptiku, výsledek je 25° Vodnáře 31´
Hrot 2. domu vznikne tímto způsobem jako promítnutím 120° primární vertikály od zenitu východním směrem na ekliptiku, výsledek je 27° Vodnáře 37´, poslední, třicátá třicetina 1. domu má délku 2°06´
První třicetina 2. domu vznikne tímto způsobem jako promítnutím 121° primární vertikály od zenitu východním směrem na ekliptiku, výsledek je 29° Kozoroha 42´, má délku 2°05´, zatímco aritmetická 1/30 2. domu má vždy délku 1°27´
Mrtvou zonu v tomto systému získáme tak, že promítáme 18,5409/30 z příslušné dvanáctiny primární vertikály na ekliptiku. U 1. domu to bude 18,5409 + 90 = 108,5409° primární vertikály od zenitu východním směrem na ekliptiku, výsledek je 2° Vodnáře 35´
U 2. domu to bude 18,5409 + 60 = 78,5409° primární vertikály od zenitu východním směrem na ekliptiku, výsledek je 15° Střelce 35´
Ostatně vše si můžete vyzkoušet samy/i pomocí programu na výpočet Campanových domů pro CASIO 4800.
Značka / je tu místo dělítka ÷, které nebývá čitelné a splývá se značkou +
R:E:F:Lbl 1: {H}:
D = R + 90 – tan –1 (cosH / (sinHcosF)):
B = tan-1 (tan (sin-1 (sinFsinH)) / cosD):
C = tan-1 ((tanDcosB) / cos (B+E)): C „AT C“ plný trjuhelník {Y}:C = C+Y: plný trojuhelník GOTO 1
Kde:
Y = oprava podle kvadrantu, v němž hrot domu leží:
2. a 3. kvadrant 180, 4. kvadrant 360
R = RAMC
E = úhel který ekliptika svírá s rovníkem tj. cca 23°26´
F = zeměpisná šířka místa
H pro výpočet:
11. domu = 30
12. domu = 60
2. domu = 120
3. domu = 150
pokud bychom chtěli tímto způsobem počítat hrot 1. domu – ascendent, zadávali bychom pro H 90.
Hodnota H označuje zenitovou vzdálenost na primární vertikále a nesmí být rovna 0 a 180, nelze tedy tímto způsobem počítat hrot 10. domu – MC resp. hrot 4. domu – IC), MC počítáme podle rovnice:
M = tan-1(tanR / cosE)
Těchto pár odstavců berte jako výzvu k zamyšlení nad původem některých astrologický prvků, jako výzvu k přehodnocení jejich validity... Tuto dekonstrukci astrologie potřebuje jako pes drbání, neboť astrologové by měli věděli, s čím pracují, na čem se jejich pracovní metody zakládají, jaký význam tedy mohou výsledky dosažené určitými metodami mít.
Zdraví ještě jednou Turnovský