Zobrazení otázky a odpovědí
-
konjukce
933 otázku odeslal(a) Kamil v Sobotu 5.Ledna 2002 14:43:23
Mohu mluvit o konjukci, kdyz mam slunce na 0 raka a jupitera na 13 raka? Jaky dosah ma konjukce?
-
Re: konjukce
1 odpověď odeslal(a) Axmannová v Sobotu 5.Ledna 2002 18:22:19
Jsou astrologická pravidla, která mluví o orbisu 10stupňů pro konjunkci dvou planet.
Astrologův pohled na jeden každý horoskop by ale (s vědomím pravidel) měl být jedinečný. Z Vašeho zadání je jasné, že konjunkce (resp. konjunkce s orbisem 10st.) teprve nastane, to je něco jiného, než když rychlejší planeta hranice aspektu opouští. Dále například pro tvar horoskopu Trychtýř se dvěma planetami v jednom domě naproti ostatním při orbisu 13st. je zřejmé, že vztah mezi těmito planetami bude mít povahu konjunkce. Nebo v případě, že planety budou na těchto stupních zodiaku, ale jedna z nich bude přesahem v domě narušovat tvar h. Hemisféra, její význam se umocní nad uvažovanou konjunkci. Prostě chci říct, a pokusila jsem se lehce zdůvodnit, že záleží na dalších souvislostech, vztazích, na horoskopu jako celku, aby bylo možné uvažovat konjunkci nebo ne. Dobrý večer. LA
-
Re: konjukce
2 odpověď odeslal(a) Turnovský v Sobotu 5.Ledna 2002 23:58:28
výborně Ljubo, jen bych ještě doplnil, že se do konjunkce mohou dostat i planety, které od sebe leží víc než těch 10° (případně 12° když se jedná o Světla) v případě, že mezi nimi leží hlavní osa horoskopu, nebo je spojí protilehlý prvek, který je na ně v opozici (orbis pro opozici je 10° u planet, 12° u Světel).
Také je třeba si uvědomit, že v současnosti užívané velmi úzké orbisy pro aspekty jsou důsledkem ztráty vztahu astrologa k reálné hvězdné obloze. Když vztáhneme ruku k nebi, máme šanci si uvědomit, že to co na papíře vypadá jako ohromná vzdálenost, je v antropomorfických proporcích dost málo. Šířka ukazováčku má průměr 1°, vzdálenost mezi špíčkami palce a malíčku roztažené dlaně je 18°, mezi hrotem ukazováčku a hrotem malíčku sevřené pěsti 10°, pak orbisy vypadají jinak.
V naší škole doporučujeme následující orbisy:
konjunkce a opozice 10°, u Světel 12°
trinus 8°,
kvadraura 6°,
sextil 4°,
kvintil, bikvintil, oktil, trioktil 3°,
novilová, decilová řada a polosextil s kvinkunxem 2°,
septilová řada 1,5°,
undecilová řada 0,5°.
Snad jsem na nic nezapoměl, Turnovský
-
Re: konjukce
3 odpověď odeslal(a) Jiří Nitsche v Neděli 6.Ledna 2002 10:19:18
Pan Andr, nestor olomouckých astrologů, připouští v některých případech u Slunce orbis 15 stupňů.
Přeju krásný den
Jiří Nitsche
-
Re: konjukce
4 odpověď odeslal(a) Turnovský v Neděli 6.Ledna 2002 11:55:56
Většinou se nastavují orbisy pro aspekty oddělené. Je třeba si vynést na kruh všechny aspekty a všímat si, které spolu sousedí a podle toho se snažit orbisy určit tak, aby nezasahovaly do hájemství aspektu vedlejšího.
Když se uchýlíme pod ochranu tzv. harmonických můžeme definovat orbis pro konjunkci (nebo i jiné aspekty) ak že zvolíme nejvyšší harmonickou s níž zadanou harmonickou srovnáme.
a/ použijeme-li prvních 12 harmonických (od konjunkce po polosextil) vidíme, že na kruhu sousedí s konjunkcí (0°) polosextil (30°) Konjunkce je 1H polosextil 12H, hranicí, která je odděluje tvoří 13 H (360/13= 27°41´32") Lze tedy říci, že při využití prvních 12 harmonických je povolený orbis pro konjunkci 27°41´32"
b/ použijme 24. Harmonickou (15°) meze mezi konjuncí a tímto aspektem je 25. harmonická (360/25=14°24´) V tomto případě je to tedy dovolený orbis 14°24´
c / pokud sestoupím až k 36. harmonické (10°) je hraniční harmonickou 37. harmonická, 360/37 = 9°43´47" orbis pro tuto verzi.
Orbis pro konjunkci a opozici u Světel (Nov a úplněk) jsem zvolily 12°neboť vzdálenost Luny od Slunce roste denně v průměru o 12,2°.
-
Re: konjukce
5 odpověď odeslal(a) Borůvinka Vytrvalý v Pondělí 7.Ledna 2002 00:56:26
Tak to teda tydýýýt!
Přiliš bych se nevzdaloval od výkladu Ljuby Axmanové. Je dobré mít stále na paměti, že pracujeme s "živým" vesmírem, resp. s "živým" rozloženích kosmických sil na mrtvém zobrazení horoskopu. Jedna z věcí, které jsem doposud nestrávil na pojetí astrologie pana Turnovského, je todlencto rozparcelování, laskavé přidělení orbisů na základě "nepřekážení".
Na to nehraju! Jsme bytosti obývající a od přirození patřící do světa řeky nazývaného "fysis" a nikoli řeckých zásvětí - "apeiron" a platónského světa idejí! Naše prožívání je organické a nikoli matematicky či geometricky instrumentální. Nefunguje na něj uplatňování prostého kalku. Jak o tom tak pořád uvažuju, vychází mi z toho potřeba dát všem astrologům jako povinnou literaturu knihy profesora Petra Vopěnky "Úhelný kámen evropské vzdělanosti a moci" (což je souborné vydání dříve vyšlých "Rozprav s geometrií") a jeho čerstvé, loňské "Meditace o základech vědy". Dozvíme se tam cosi o (cituji) "osudovém ztotožnění reálného světa se světem klasické geometrie", což je Vopěnkův největší přínos pro filosofii nejen matematiky. Je třeba se jasně rozhodnout S JAKÝM SUBSTRÁTEM PRACUJEME, resp. chceme pracovat! Protože zatímco horoskopické prvky typu aspektů jsou ryze geometrická záležitost, kterou chce, pochopil-li jsem správně, pan Turnovský očistit od esoterního nánosu astrosoficých signatur, jsou SabSymboly právě naopak ryze symbolické, minimálně způsobem vzniku povahy ryze okultní a tedy protilehlé transparentnímu světu geometrických tvarů.
Takže co, pane Turnovský? Palec proti obloze nebo geometrické tvary na horoskopické abstrakci?
Borůvinka
P.S: Je škoda, že toho Vopěnku nebude nikdo číst. Ten první má k tisící stranám, ten druhý tuším tři sta. Ale vy jste čtivec, pane Turnovský, vám bych ho vřele doporučil.
-
Re: konjukce
6 odpověď odeslal(a) Turnovský v Pondělí 7.Ledna 2002 22:52:35
Milý Borůvinko, Vopěnku jsem si koupil, ale čtu teď Hawkese Struktutralismus a sémiotiku a prokládám to Stopařoým průvodcem po galaxii a Restaurantem na konci světa.
samozřejmě, harm0nické a jejich nepřekážení patří k tomu geometrizujícímu abstraktnímu pohledu na svět a nejsem s tím spokojen - vždyť vímě, že závisí na rozhodnutí, kam až budeme drobit, uvádím to jako příklad jak se to dá taky vidět a orbisy z nich odvozené mi potvrzují ty, kterépoužívám neb se mi osvědčují. Jistě by se to dalo řešit jinak a já doufám, že to někdo provede. Ostatně říkali jsme si, že z hlediska harmonických je orbis konjunkce 360°, orbis opozice 180° atd..V samotných aspektech dávám přednost postupným dvanácti krokům, jak do toho organicky vložit ten zbytek? Zas jen postupným narůstáním. Před nedávným časem jsem si tu postěžoval, že při dosavadním zdůvodňování významu aspektů jsem měl pocit, jako bych žvýkal hovno
Sabiánské symboly. Když připustíme okultní legendu Jonesovu, tak je to samozřejmě okkultismus na entou. Když si ale řekneme, že si je poslali lidé jako "zprávu v láhvi" jako symboly, které mají význam jen díky spojení s místem, pozicí v postupném procesu cyklického rozvoje (stupeň to je slovo!), tak mi to jako okultismus nepřipadá, ale připadá mi to jako typická odpověď na kolektivní potřeby, přesně v intencích filosofie operativní celistvosti. Navíc používáme Rudhyarovu reinterpretaci a ne Johnsovu interprataci. Turnovský
PS prst můžeme vztáhnout k nebi, udeřít jím do struny, napsat jím báseň, nebo si ho třeba zcela pragmaticky někam strčit - doplňte podle toho na jakém stupni swiftovy míry se nacházíte...Já samozřejmě taky nehraju na zásvětní idealismus toho pradědka všech fašounů, ale ty geometrické tvary neexistují samy od sebe, jsou plodem vztahů a navíc je zakreslují lidí, čili nic intaktně viržinského v tom zase až tak nebude, no asi tu moc sofistikuju a neuvědomuju si hloubku své preformovanosti tím prokletým technokratickým řecko-římským způsobem myšlení, proti kterýmu brojím...
-
Re: konjukce
7 odpověď odeslal(a) Jan Vacek v Pondělí 7.Ledna 2002 23:40:51
Dovolte mi do této diskuse plné vzletných termitů připojit můj názor, který se opírá toliko "jen" o mé cítění.
Mě konkrétně zalahodilo vysvětlení, jak je to s těmi orbisy, od pana Turnovského. Ačkoliv patřím spíše k těm bořičům vypočítáných pouček, tak tady mi to sedí a sedí a sedí....
Pardon
Jan Vacek