Zobrazení otázky a odpovědí
-
DEKONSTRUKCE ASCENDENTU
762 otázku odeslal(a) Turnovský v Úterý 21.Srpna 2001 23:30:20
Asi Jirko nezbývá než jít na to od lesa a postupně a nejdřív zjistěme, co je vlastně ascendent. Použijme „Přehled astronomie“ od Hlada a Pavlouska, str. 202 a dál
„Napnuté vlákno zavěšené olovnice je realizací přímky ukazující směr zemské tíže. Tato přímka nazývaná tížnice je kolmá k vodorovné rovině vedené pozorovacím místem. Vodorovná rovina protíná světovou sféru v hlavní kružnici nazývané obzorník.“
„Ekliptika je hlavní kružnice – množina bodů, v níž je během roku pozorovatelný střed pravého Slunce.“
Na ekliptice měříme astronomickou délku (0° - 360°), kolmo na ní měříme astronomickou šířku (-90° až + 90°). V astronomii a tradiční astrologii se kolem ekliptiky rozkládá úzký pás znamení zvěrokruhu (zodiak). Ascendent je tradičně definován jako průsečík obzorníku s ekliptikou. Problém tkví patrně v tom, že zodiak je ztotožňován s ekliptikou. Pro mne je zodiak nejen úzký pás kolem ekliptiky nebo ekliptika sama, ale koule. Znamení zvěrokruhu jsou dlouhá 30° a široká 180° (90° na sever, 90° na jih) a setkávají se v bodech známých jako severní a jižní ekliptikální pól. Obzorník tak neprotíná jen ekliptiku, ale všechna znamení zvěrokruhu a to v různých vzdálenostech od ekliptiky, v různých šířkách, nejen tedy v šířce 0°.
Znovu opakuji, že na věci se podepsalo naše jednorozměrné zakreslování horoskopu se severním ekliptikálním pólem za zády, jen v ekliptikální délce, bez ekliptikální šířky, a bez obzorníkových souřadnic.
Můžeš, Jiří, pokračovat?
-
Re: DEKONSTRUKCE ASCENDENTU
1 odpověď odeslal(a) Lukáš Kořínek ve Čtvrtek 23.Srpna 2001 17:31:41
Omlouvám se, že se vám sem pletu a narušuji dekonstrukci. Můj dotaz je s tématem související.
Hodnota šířky pásu kolem ekliptiky (zodiak) je v pramenech uváděna různě. Namátkou: 8-9° na obě strany ekl.(Howard Sasportas), přibližně 18° na obě strany ekl.(Fuzeau-Braeschová), někde je uvedeno 30°dohromady, jinde jen "pás určité šíře" (Husek Goese). První dva údaje naznačují, že jsou definovány sklonem dráhy některých planet k ekliptice: 8-9° - Merkur(7°), 18° - Pluto(17,16°). Je tomu tak? Ztotožnění zvěrokruhu pouze s kružnicí ekliptiky(0°šířky) vychází zřejmě až z astronomického pojetí.
Se zvěrokoulí máte asi pravdu. Všechna znamení se potkávají v ekl.pólech. Tuším, že ekl. pól přechází přes místní poledník v okamžiku, kdy je AS na 0°BER nebo VAH. Omlouvám se jestli je to zase nějaká moje konina.
Kořínek