Zobrazení otázky a odpovědí
-
Listopad 1989 - pokolikáté již
6270 otázku odeslal(a) Ondrej Lesak ve Čtvrtek 10.Dubna 2014 23:43:09
http://www.blisty.cz/art/72847.html
Hezká analýza listopadových událostí na základě tisíců autentických svědectví. A pokud si ještě dobře pamatuju, takhle nějak to opravdu ze začátku bylo.
-
Re: Listopad 1989 - pokolikáté již
1 odpověď odeslal(a) RadekM v Pátek 11.Dubna 2014 00:32:45
Prosím Vás, já tenhle článek považuju za zásadní, budu na něj reagovat a byl bych i rád, kdyby se připojili i ostatní. Ale aby to mělo potřebnou kvalitu tak si vše nechám projít ještě hlavou aby se vše zkvalitnilo, přibližně jde o to, že poslední dobou uvažuju obdobně ne-li stejně. Považuji tento článek za velmi dobrý a zhruba jde o to, že také uvažuju ve stylu že je to dneska jakési neprůchozí z hlediska politiků ale vpodstatě lze se z toho vymanit. Jde o to, že by se dalo mluvit o jednotlivých fázích procesu jakéhosi "chladnutí" původního "velkého třesku" 17.listopadu a já za klíčovou nepovažuji dobu listopadu-prosince 89 ale za daleko významější považuji epochu 1990-1992, kde tak jakoby "šlo o ten vlastní tavící kotel a co všechno z něj využít" - ale vůbec to nemuselo být o vlastním prospěchu jako o ...jak to nazvat...prakticky nejvyšších možných věcech a myšlenkách.
-
Re: Listopad 1989 - pokolikáté již
2 odpověď odeslal(a) Jiří v Pátek 11.Dubna 2014 07:02:41
http://ulozto.cz/xrqTuwP/analyza-17-listopadu-m-dolejsi-pdf
Myslím, že Analýza 17. listopadu od pana Miroslava Dolejšího je přesnější, než uvedený článek.
-
Re: Listopad 1989 - pokolikáté již
3 odpověď odeslal(a) Ondrej Lesak v Pátek 11.Dubna 2014 08:00:55
Já bych Jirko řekl, že se oba články docela doplňují. Krapflova studie je ve srovnání s Dolejšího spíš autentickým pohledem zdola. Ale koneckonců proč by právě v tomto případě k tomu nemohl říct něco navíc radix události?
-
Re: Listopad 1989 - pokolikáté již
4 odpověď odeslal(a) Pavel Turnovský v Pátek 11.Dubna 2014 18:56:11
http://www.blisty.cz/art/72856.html
jenže tady je ještě jiný dost závažný pohled Silvy Šporkové
http://www.blisty.cz/art/72856.html
-
Re: Listopad 1989 - pokolikáté již
5 odpověď odeslal(a) Pavel Turnovský v Pátek 11.Dubna 2014 19:03:26
http://www.blisty.cz/files/isarc/0108/20010827b.html
a zejména kritika Jana Čulíka Analýzy Miroslava Dolejšího, která mne z jeho strany dost překvapila
dole pod zkratkou JČ
-
Re: Listopad 1989 - pokolikáté již
6 odpověď odeslal(a) milan v Pátek 11.Dubna 2014 21:21:55
Já jsem uvedené články nečetl, jen tak jsem trochu nakoukl (to abyste mohli na mě nadávat), a tak jsem si sem k odpovědi vybral tento odstavec.
Cituji:
Zásadami revoluce byly férovost, socialismus (socialismus měl být zachován a oživen, nikoliv odstraněn; 45 procent občanů v průzkumu veřejného mínění požadovala socialismus, 47 procent občanů chtělo něco mezi socialismem a kapitalismem a jen 3 procenta občanů chtěla kapitalismus) a revoluční idealismus. James Krapfl ostře kritizuje Jürgena Habermase and Françoise Fureta, že napsali, aniž by se obtěžovali jakýmkoliv studiem podkladů, že “středoevropské revoluce r.1989 nepřinesly nic nového”. Krafl přesvědčivě argumentuje, že to, co československá demokratická revoluce přinesla v prvních týdnech své existence, bylo ve skutečnosti pozoruhodně originální a nové.
Konec citátu.
Abych se trochu přestavil v souvislosti s revolucí. Výpověď ze zaměstnání v běžné firmě s cca tisícem zaměstnanců jsem podal v říjnu 1989 a v posledních dvou měsících toho roku jsem byl zaměstnán, ale ve výpovědi. Po novém roce jsem v podstatě nastoupil existenci na volné noze. Ale zpět k době těsně po revoluci. Po 17 listopadu někteří mí kolegové vykřikovali „teď komunisti uvidí, teď půjdou od válu“. Jíž tehdy jsem nesouhlasil s následujícím odůvodnění. Lidi špatní zůstanou špatní, lidi aktivní zůstanou aktivní, lidi remcající zůstanou lidmi remcajícími atd, až na výjimky si lidé zachovají svoji podstatu. (Jsem totiž astrolog.)
A teď k citovanému odstavci. Co mohli lidé žijící v socialismu 40 let a zpracovávaní socialistickou propagandou o zlém kapitalizmu asi tak říkat těsně po revoluci. Kapitalizmus není vynikající, ale je to jediný známý systém umožňující (i když s pravidelnými krizemi) neustálý vývoj kupředu. Že socialismus není funkční, o tom snad nebudem debatovat. A já jsem nikde nezaznamenal jakýkoliv funkční náznak třetí cesty. Tak kam se mělo jít?
Že Havel byl idealista je všeobecně známé, ale dokázal přijmout nutnou realitu. OF chtělo asi něco jinak, ale kam se podělo těch 47% lidí (chtějících socialismus) ve volbách, když nechali úplně propadnou OF a prosadili jako nejsilnější sílu ODS, tedy tvrdého zastánce kapitalizmu.
Abych to uzavřel. Podobné probírání revoluce a následujícího vývoje (a hesla o ukradené revoluci) považuji za nesmyslné mlácení prázdné slámy. Lidé se ve svobodě museli zorientovat a pak si vybrali. To nic nemění na tom, že vývoj pod vedení Klause vedl k šílenému rozkrádání a že je nutné vychýlené kyvadlo vrátit zpět. Tedy mnoho, velmi mnoho je na naší cestě špatného, ale jsou to vedlejší jevy. Hlavní směr je správný.
Krásným příkladem je Kryl. Moc rád jej poslouchám neb je dobrý zpěvák a básník, ale hlavně kritik nepravostí. Ano, kritizoval nepravosti za socialismu, ale i za kapitalizmu. On totiž každý systém má (a z principu musí mít) vady a je velmi dobré, že mezi námi jsou lidé – kritici nepravostí. Kryl uměl vyhledávat nepravosti, ale uměl to za každých okolností. Jsou to velmi cenní lidé, i když jejich život je asi trochu smutný.
A mě je smutno, když vidím něco podobného, jako zde anoncované články. Já chápu, že jsou lidé, kteří nemají paměť či soudnost, nebo že holt se musí něčím živit a tyhle bláboly jsou velmi čtivé když čtenáři ztratí paměť či soudnost.
Pokud jsem se někoho dotknul, tak se omlouvám, ale tohle je můj názor.
-
Re: Listopad 1989 - pokolikáté již
7 odpověď odeslal(a) RadekM v Pátek 11.Dubna 2014 23:04:45
Budu reagovat. Tak trochu mi totiž přijde - ba právě že to není myšleno ve zlém - milanův příspěvek za nikoliv špatný ale docela těžký na zpracování a já si tak trochu myslím, že bychom měli napomáhat tomu abychom se něčeho dobrali a právě proto se už obávám, že někdo bude "prskat" a tak napíšu tedy svůj názor:
Můj názor je, neboť požívám Bernard s čistou hlavou Švestka ( úmyslně protože proti soukromému vlastnictví nemám vůbec nic ) také tak čistý: neboť se domnívám, že naší ( tedy občanů Česka ) velkou dějinnou chybou je, že si strašně často vytvoříme nějaký konstrukt jak by měla společnost fungovat což je náš velkej omyl prakticky nepřetržitě - jen teď při kvadratuře uran-pluto 2014 se to konečně zlomilo!!! A zlomilo se to v tom směru,že nové fungování společnosti by mělo být založeno na oproštění se od takovýchto konstruktů ať už socialistických nebo naopak i kapitalistických! On je to totiž stejnej omyl z obou světových stran. Jedině oproštění od takovýchto konstruktů nám může zajistit světlou budoucnost. Ono je to totiž tak trochu jak tatínek a maminka - pořád nám říkají jak co máme dělat, jenomže doba dospěla a už to zvládneme sami. Tak nevím, zda tomu rozumíte. Co je socialistickej konstrukt snad všichni víte ale ono totiž na druhou stranu může vše být zcela naopak a vznikne konstrukt kapitalistický - a to je ale chyba taky. Jak je to myšleno bude následovat v příštím mém příspěvku neboť musím zkoncentrovat pozornost abych to napsal co nejlíp protože vím, jak jsou často lidé v tomhle citliví neboť si často říkají dejme tomu "za co jsem celý život bojoval".
-
Re: Listopad 1989 - pokolikáté již
8 odpověď odeslal(a) milan v Pátek 11.Dubna 2014 23:42:19
Domnívám se, že nelze takto dávat do souvislosti socializmus a kapitalizmus. Socializmus z principu totálně blokuje iniciativu a tím pádem je neživotný.
Jestliže se zavádí něco nového v socializmu (nový produkt – výrobek, služba) pak se jde do rizika. Když se to nepovede, tak ten, kdo se o to zasloužil dostane přesdržku, ale když se to povede, tak z toho má totéž, co ostatní nebo jen o málo více než ostatní. Čili za socializmu jde iniciativní člověk do rizika bez šance na podstatný prospěch.
Za kapitalizmu člověk riskuje sice svůj majetek, ale má naději, že když se to povede, tak taky shrábne velký výsledek. A toto riziko iniciativní lidé jsou již ochotni podstoupit.
To je ten zásadní rozdíl proč je socializmus neživotný, kdežto kapitalizmus sice kodrcavě ale přesto podléhá vývoji.
Lidskou povahu nezměníte, a proto tento rozdíl neodstraníte a tím pádem je jakákoliv i třetí cesta uzavřena. Jistě společnost časem najde nějaký další prostor (tak jako feudalizmus přešel v kapitalizmus) ale pochybuji o tom, že kdokoliv z dnes žijících smrtelníku má i byť jen tušení kudy cesta povede.
PS: o světlé budoucnosti jsme poslouchali 40 let. Myslel jsem si, že toto inženýrství jsme již opustili.
-
Re: Listopad 1989 - pokolikáté již
9 odpověď odeslal(a) Ondrej Lesak v Sobotu 12.Dubna 2014 00:25:29
re 5: Tak jsem si toho Dolejšího přečetl podrobněji a i já souhlasím s tím, co píše J. Čulík. Pokud se ale týká Krapflova článku, nebyl bych tak kategorický jako Šporková. Právě proto, že si určité nazaměnitelné rysy událostí z té doby pamatuji - mohu říci, že jeho názor není od věci. I když některé věci ze zahraničí nepostřehl. Jako třeba ten doznívající vliv obav z STB, kterým byly možná skutečně potlačeny projevy celkové vůle po kapitalismu.
re 6: Myslím, že než se něco označí za blábol, není na škodu si to nejprve přečíst. To je zase můj názor. A pokud se týká třetích cest, skoro bych řekl, že jsme právě na jedné z nich. Zejména po vstupu do EU se tu objevuje více a více skrytého socialismu, daleko rafinovanějšího a hlavně byrokratičtějšího než byl ten předrevoluční.
-
Re: Listopad 1989 - pokolikáté již
10 odpověď odeslal(a) milan v Sobotu 12.Dubna 2014 00:38:44
Pokud jsem se pokoušel číst „blisty“, tak jsem vždy narazil na to, že se autoři pomocí mírných či větších deformací nějaké pravdy pokouší mnou (jako čtenářem) manipulovat. Pro mě to je vysoce problematický plátek a tak jej ze zásady nečtu. Nehodlá neustále být ve střehu, abych nepodlehl jejich rafinovanému působení. Navíc tato manipulace byla vždy, ale naprosto vždy zaměřena jedním jediným směrem.
PS: každý čte to, co si chce myslet. S pravdou to má málo společného.
-
Re: Listopad 1989 - pokolikáté již
11 odpověď odeslal(a) Ondrej Lesak v Sobotu 12.Dubna 2014 11:08:59
Bylo by možné vytipovat, jaké jiné zdroje mají s pravdou víc společného než jen málo? Třeba taková oficiální média manipulují jednostranným až totalitním způsobem daleko tvrději než celé blisty. Protože daleko spíš na ně a na nekritickou část jejich čtenářů a diváků platí, že čtou to, co si chtějí myslet.
-
Re: Listopad 1989 - pokolikáté již
12 odpověď odeslal(a) RadekM v Sobotu 12.Dubna 2014 12:17:03
Prosím vás, měl jsem to sice rozmyšlený jinak, ale připadá mi, že to tady zase už pokud se to nezvládne našlápnuto k takovému tomu rozpadu do dvou nesmiřitelných táborů a tomu chci předejít. Ono totiž , zejména Milane, zamyslete se dobře, z jakých zdrojů čerpáte, jak to celé vznikalo že si nakonec myslíte tohle. Protože podle mne, ta realita v které žijeme a kterou pokládáte za jakýsi dejme tomu kapitalismus má k realitě Západní Evropy daleko. Dalo by se totiž právě argumentovat současnou Západní Evropou, dalo by se argumentovat ale i dejme tomu Občanským fórem, které skutečně bylo nakonec ukradeno ale za jakýchsi záhadných okolností které přičítám zejména z logiky Občanského fóra jakýmsi "metafyzickým zlem" plynoucím zejména z toho, že "cosi sem začalo přicházet", ale ta reálná schopnost uvědomění si, co všechno by to mohlo znamenat byla dalo by se říct velmi nízká. Prostě to první seznámení s něčím dalším za časů Občanského fóra mohlo skončit naprostou katastrofou neboť ostatně "každý začátek je těžký". Já to mám opravdu dobře srovnaný a takový ten "aby to vypadalo jako kapitalismus" se domnívá jako se to už stalo mockrát bude zase jen přechodným obdobím, tentokrát je to jakási replika na dost nepovedené 19.století. Budu ještě mluvit k tomu Občanskému fóru.
-
Re: Listopad 1989 - pokolikáté již
13 odpověď odeslal(a) el v Sobotu 12.Dubna 2014 12:38:40
re 6, milan
Určitě mě nebaví číst dané odkazy,
cítím to asi podobně jako milan v 6 (víc jsem nečetla).
to mlácení prázdné slámy ... hezky řečeno
líp je vyrazit za sluníčkem (vně i uvnitř).
-
Re: Listopad 1989 - pokolikáté již
14 odpověď odeslal(a) RadekM v Sobotu 12.Dubna 2014 13:51:46
No, podle ale moc diskutovat neumíte, neboť označení "mlácení prázdné slámy" v situaci kdy je to převážně tím, že jsou voleny mírné prostředky a vpodstatě to s váma myslím dobře, protože za všech okolností by tomu tak být nemuselo a vy si toho neumíte vážit. Pokusme se tu diskusi trochu směřovat líp, protože jak už vidím tohle, tak to je zase začátek takovýho toho klasickýho přístupu který nás tady trápí, a to je ten že kdybych se byl býval bránil tvrdšími způsoby, tak vám logicky někdo začne spěchat na pomoc, ale logicky se všichni opačného názoru semknou také, takže se zase rozejdeme v protichůdných táborech. Pokusme se to tentokrát udělat líp, právě proto jsem navrhoval to Občanské fórum protože mi přijde, že tehdy to šlo!
-
Re: Listopad 1989 - pokolikáté již
15 odpověď odeslal(a) milan v Sobotu 12.Dubna 2014 21:03:34
Já čerpám ze svého života (je mi 66 let). Čerpám i ze svých zkušeností kdy jsem byl za minulého režimu analytikem, a tím pádem jsem se účastnil některých porad, ač jsem neměl žádnou vedoucí funkci. Čerpám i z toho, že se 40 let zabývám astrologii a to mě donutilo zabývat se lidskými povahami, charaktery a principy jednání lidí.
V rámci svého života jsem se poučil o tom, že není dobré posuzovat lidi podle velkých výroků, ale že je podstatně přesnější hodnocení lidí (ale i různých událostí, výroků či článků) podle maličkostí a výroku jako by vedlejších či bočních. Jde o to, že v hlavních konáních či výrocích lidé konají a říkají to, o čem si myslí, že to by (vzhledem k tomu jak chtějí před okolím vypadat) měli říkat aby o sobě šířili to „správné“ povědomí. V maličkostech se již tak nehlídají, nebo nedokáží vše uhlídat a tím pádem o sobě prozradí pravou podstatu. Velice se mi to osvědčilo.
V šoku jsem však zůstal nad tímto výrokem: „v situaci kdy je to převážně tím, že jsou voleny mírné prostředky a vpodstatě to s váma myslím dobře, protože za všech okolností by tomu tak být nemuselo a vy si toho neumíte vážit“. To je velmi silná káva. Takto uvažoval Hitler i Stalin, ale i řada českých komunistů. Uvažovali, ale i říkali „když ti lidé nechápou, jaké dobro pro ně chceme, tak jim to dobro musíme vnutit třeba i násilím“. Chtěl bych vědět, kdo fakticky jste, abych se mohl proti vám postavit kdyby jste náhodou chtěl kandidovat v nějakých volbách na cokoli. Nemohu vyloučit, že to myslíte dobře, ale „cesta do pekel je mnohdy dlážděna těmi nejlepšími úmysly“.
V každém případě „s vámi nechci mít cokoliv společného a nechci aby mé jméno bylo s vámi jakkoliv spojováno byť by to mělo být i jenom tak, že jsem vám jen oponoval ve vašich názorech. Z lidí vašeho typu mě jímá hrůza a v takových to chvílích se obávám o další vývoj lidské společnost.
-
Re: Listopad 1989 - pokolikáté již
16 odpověď odeslal(a) RadekM v Neděli 13.Dubna 2014 10:44:53
Prosím Vás, jak je ta věta "o těch prostředcích" myšlená: Je to totiž převážně o lidské asertivitě. Navštěvoval jsem v minulosti totiž psychologa a řešil se mnou příčiny mého neúspěchu a říkal mi: musíte být asertivní, jinak si v životě nic nevybojujete. Takže vlastně takhle jednám na radu psychologa. A ono je to spíše než konstatování že by k tomu mělo dojít takový obecně myšlený povzdech, že totiž v běžném životě běžní lidé jsou ve volení prostředků jako naprostí blázni, když si vezmete třeba nějaký sebemenší problém například s partnerkou tak už lítají rány pěstí, následuje různé lomcování, poté tahání po soudech přitom jde o naprosté prkotiny které by se daly řešit "po dobrym". Ono totiž 95% běžného života se odehrává tímto stylem a myslel jsem převážně na tohle když jsem mluvil o těch "drsnějších prostředcích". Ale všimněte si, že jsem je totiž nepoužil za současného povzdechu "jak tomu v životě obvykle bývá" - drsné prostředky jsou totiž vlastní naprosté většině populace! Bohužel je tomu tak. Zvolil jste případ Stalina, ale vemte si, že to zrovna není rovnou Stalin. Je to totiž obvykle obyčejný muž - voják, který bere do ruky zbraň. A proč? Protože musí, jiná možnost nezbývá. Ale to je normální funkce planety Mars. A takových lidí může být velmi mnoho. V roce 38 jsme se nebránili!
Ani v roce 1999 jsme nepomohli Jugoslávii!
A ke konkrétnímu:
Přijde mi tak trochu že pod stínem toho kdo z koho co dělá se ve skutečnosti skrývá ten klasický neřešitelný Český problém s tím, že se v naší zemi usadili jacísi rádobykapitalisté, kteří svoji teorii nijak nestvořili ale jednoduše opsali a proto má spustu chyb a děje se tady spousta věcí která tedy není v pořádku vůbec. Vzpomeňme například hořké konce ODS. A tak by se dalo pokračovat, mám řadu příkladů skoro až morbydních. Mluvíte o lidské povaze. Ale ono je to všechno prostě a jednoduše tím, že se podle této teorie snaží "přežít a okolí je nezajímá".
Takže pokud neviditelná ruka trhu způsobila že i za použití prostředků ( ! ) kdy něco třeba není vidět, někdo zbohatnul, tak je to asi normální. Ale když se ozve někdo další že se mu to nelíbí a ještě začne "po dobrym" tak ani náhodou, ani v nejmenším nemá právo cokoliv si nárokovat a pokud byť jen by sáhl po "drsnějším prostředku", tak je rovnou považován za Stalina, co si to ten chudák vůbec dovolil, proti někomu kdo "jaksi automaticky" je považován za bohatšího a chová se tak normálně nebo ještě hůř aniž by cokoliv někomu sděloval o svých prostředcích. A právě proto studuju tu asertivitu.
-
Re: Listopad 1989 - pokolikáté již
17 odpověď odeslal(a) RadekM v Neděli 13.Dubna 2014 11:38:25
Prosím Vás, opatrně, zjišťuji totiž, že pan Milan by přeci jen v něčem mohl mít pravdu. Ale chtělo by si tedy provést delší analýzu, na kterou je zapotřebí čas a hlavně klid, je to totiž poměrně složitá otázka, uvidíme jak nám tady do všeho tohoto promluví Velikonoce svojí schpností eskalovat myšlenky. Takže se panu Milanovi a i ostatním omlouvám za příkrá slova. Myslím, že na to můžeme jít i asrologicky neboť například vznik Občanského fóra proběhl za Jupiterského vědra zatímco o pár let později co zase obhajuje pan Milan tak v roce 1993 proběhlo vědro Martické.
-
Re: Listopad 1989 - pokolikáté již
18 odpověď odeslal(a) Ondrej Lesak v Neděli 13.Dubna 2014 12:17:26
Jak Vás tak čtu, Radku, docházím k závěru, že VY se omlouvat nemusíte. Abyste vysvětlil poněkud neobratně vyjádřené souvětí, snažil jste se vyjít vstříc jak jen možno, i za tu cenu, že jste se vzdal své asertivity, o které píšete.
Zkuste ale trochu víc zapracovat na větné stavbě svých příspěvků. Ať sedí podmět, přísudek, předmět, souslednost časová atd. atd. Věty ať nemají víc než dvě řádky. Schopnost srozumitelně vyjádřit své myšlenky, to je základ, který má větší váhu než víceméně módní vlna důrazu na (n)asertivitu;-) I astrologie je, jak známo, jazyk. A do interpretací astrologických prvků a jejich konfigurací se logicky promítají způsoby používání jazyka běžného. Hodně zdaru!
-
Re: Listopad 1989 - pokolikáté již
19 odpověď odeslal(a) Ondrej Lesak v Neděli 13.Dubna 2014 12:58:38
Ještě bych se vrátil k titulnímu tématu. Dnes je široce rošířený názor, že 17. listopad by dílem manipulace (zleva, zprava, z dílny rozvědek či z dílen jiných), nemá cenu se jím zabývat a z občanského hlediska nemá cenu vlastně vůbec nic. Úřadující moc, ať je jakákoli to má pak samozřejmě o to snazší. Ale to jsem trochu odbočil od astrologie, resp. kosmických faktorů. Výše zmíněný výklad, který upírá listopadovým událostem spontánní složku je zajímavé konfrontovat například s tím, že současně s událostmi na Národní třídě byla na našem území viditelná polární záře, daná velmi vysokou sluneční aktivitou v těch dnech.
-
Re: Listopad 1989 - pokolikáté již
20 odpověď odeslal(a) RadekM v Neděli 13.Dubna 2014 15:13:15
Pamatuju, že jsem se koukal v pátek 17.listopadu 1989 na zprávy a už si nepamatuju zda v takovém tom tehdejším vysílání "komentáror s obrázky" zpráv padla nějaká zmínka byť jen malá o demonstraci - možná že ano, ale jako nevýznamná zpráva, že možná proběhla k uctění památky Jana Opletala a že jí podporuje mezinárodní studentské hnutí, takže jako nic pozoruhodného. Ale to už si nepamatuju. Ale pamatuju si zcela bezpečně, že ten komentátor říkal:všimněte si, že dnes je na našem území pozorovatelná polární záře - to vím zcela bezpečně a myslím, že jsem se i podíval a že to byl takový velký červený flek docela vysoko na severní straně oblohy. A tak jsem si ale říkal že to třeba něco znamená...
-
Re: Listopad 1989 - pokolikáté již
21 odpověď odeslal(a) RadekM v Neděli 13.Dubna 2014 15:53:24
Přiznám se, kdybych se měl vyjádřit k 17.listopadu 89, tak musím říct že mi tehdy bylo 16let a až do té doby jsem byl nesmírně politicky naivní a dalo by se říct, že jsem vpodstatě nerozuměl o čem to je, spojoval jsem si socialismus s věcmi které vůbec v kompetenci mít nemohl, a tím, že všechno je to takové "sjednocené dobro". Takže události 17.listopadu mne zasáhly v tomhle stavu a teprve v průběhu asi následujících 3 měsíců se na mne vše tak navalilo že jsem prudce dospěl. Takže zabývat se 17.listopadem skoro nemá smysl, protože jsem si myslel, že "asi tak nějak všechno dobro skončilo". Když jsem viděl zakládající schůzi Občanského fóra, kde prvně ukazovali Havla, tak jsem nechápal, co se děje a sledoval jsem užasle a snažil se pochopit o co se jedná.
Ale smysl myslím by mohlo mít období 1990-1992 které teprve bylo pochopeno a to často bývá spojováno právě s Občanským fórem - právě proto bych se přimlouval za to, aby myšlenka Občanského fóra by mohla být obnovena. Mám pro to důvody - je to asi ten nejpovedenější subjekt kde padly komunikační bariéry a většinová společnost si rozuměla s opozicí - což je jak znám naší společnost dost cenný fakt-nemyslíte?. Ono totiž když se zamyslíte tak byly to velmi podivné okolnosti proč zaniklo a ani bych to nevyčítal Václavu Klausovi. "Asi ho odnesli ufoni."
-
Re: Listopad 1989 - pokolikáté již
22 odpověď odeslal(a) Ondrej Lesak v Pondělí 14.Dubna 2014 00:04:59
Ach jo...
-
Re: Listopad 1989 - pokolikáté již
23 odpověď odeslal(a) RadekM v Pondělí 14.Dubna 2014 00:54:43
Rozchodil jsem to.
-
Re: Listopad 1989 - pokolikáté již
24 odpověď odeslal(a) RadekM v Pondělí 14.Dubna 2014 00:59:26
Anebo se to vztahuje k tomu, že OF odnesli ufoni? Ale dalo by se pokračovat nanovo s tímtéž!
-
Re: Listopad 1989 - pokolikáté již
25 odpověď odeslal(a) Ondrej Lesak v Pondělí 14.Dubna 2014 19:46:51
Ono se to vztahuje spíš k nové otázce Občanské fórum. Jste pro to, aby pokračovalo v činnosti. A co dál? Kdo to odtud - z fóra tohoto - uslyší? Vůbec přitom OF nehodnotím, můj povzdech patřil formě sdělení.
-
Re: Listopad 1989 - pokolikáté již
26 odpověď odeslal(a) RadekM v Pondělí 14.Dubna 2014 20:40:59
Je mi to jasný, prostě jsem si vaši výtku nevzal k srdci, budu muset na to víc myslet abych psal přehledněji.
A proč OF? Jedná se mi zejména o to, že specifičnost jeho ducha je prostě nezaměnitelná, kvalitní a sahá velmi vysoko. O politiku se mi tedy nejedná, ta ať si to dělá po svém, ale myslím že spousta užitečného by šlo udělat mimo politiku a přes už dnes vytvořená média. Opatřil jsem si knihu kde je dopodrobna vývoj 1989-1992 a už to studuju, snažím se zjistit o čem vlastně to bylo.
-
Re: Listopad 1989 - pokolikáté již
27 odpověď odeslal(a) Ondrej Lesak v Pondělí 14.Dubna 2014 21:15:06
Ano, duch OF byl skutečně specifický a nezaměnitelný. Jde ale přinejmenším o několik věcí, resp. otazníků:
- Do jaké míry je možné stavět na tom, jak jsme ho vnímali v dobré víře?
- Z čí strany byla tato dobrá víra zmanipulována a v jaké fázi. Hned zkraje anebo až později?
- Na koho si dát největší pozor dnes? Podle přísloví: Podvede-li Tě někdo jednou, jeho chyba a vina. Podvede-li Tě podruhé, Tvoje chyba.
- Je dnes vůbec něco jako OF realizovatelné, přesněji atraktivní?
Což se týká, bohužel, nejen fóra občanského. Může se nám to nelíbit, může nám z toho být smutno, ale nutit nikoho nelze. Koneckonců astrologie nám na každém kroku říká, že mnohé probíhá v cyklech. Takže je v tom i naděje, že sice dvakrát nevstoupíš do stejné řeky, ale...Může se objevit nějaká forma občanské aktivity, která na první pohled nebude mít s žádným fórem nic společného a přesto tak může začít fungovat. Jde jen o to ji rozlišit mezi ostatními, víceméně jalovými.
-
Re: Listopad 1989 - pokolikáté již
28 odpověď odeslal(a) Honza S v Pondělí 14.Dubna 2014 23:28:01
Všimněte si velkého kvadrátu na nebi 23/04. Orbis všech 4 planet ke každé další do půl stupně. Mars Váhy, Jupiter Rak (na stálici Sirius), Uran Beran, Pluto Kozoroh. Aby retro Mars nebyl spouštěčem laviny obrovského přetlaku napětí na nadregionální úrovni - transpersonální a transcendentální planety.
-
Re: Listopad 1989 - pokolikáté již
29 odpověď odeslal(a) Ondrej Lesak v Úterý 15.Dubna 2014 00:46:49
Taky si říkám. Mars je teď navíc velmi blízko Země. Je to vidět i pouhým okem, jak spolu s Jupiterem v kvadrátu dominují noční obloze.
Navíc události na Ukrajině nejsou jediné, jen se o nich píše víc než o vleklém konfliktu v Kolumbii, dělení Jemenu nebo výhružkám Velké Británie na adresu Skotska. I když to poslední je samozřejmě otázkou ekonomického, nikoli vojenského konfliktu.
-
Re: Listopad 1989 - pokolikáté již
30 odpověď odeslal(a) RadekM ve Středu 16.Dubna 2014 09:15:38
Tak nejprve, jak to vzniklo: Před jistou dobou - prakticky přes tuto zimu, jsem si uvědomil jednu důležitou myšlenku: že totiž politika je plná nejrůznějších "konstrukcí a indoktrinací" typu budeme-li věřit tomuto, nastane toto. Jenomže povětšinou to pouze slouží politikům aby se udrželi u moci a sestavit z toho systémovou logikou nějaký model - zkoušel jsem to ale měl jsem pocit, že můj duch si ale vůbec nepomohl. A když jsem si naopak řekl, že by to mohlo být naopak a ty politické indoktrinace asi budou nesprávné a zrušil jsem je oboje, tak musím říct, že od té doby se cítím mnohem líp. Předcházelo té myšlence OF zhruba tohle.