Zobrazení otázky a odpovědí
-
Fyzikální zákony
6248 otázku odeslal(a) Ondrej Lesak v Úterý 11.Února 2014 08:08:58
V otázce 6245 jsem od Bilaka, ani nevím jak, zabloudil k plejádě ruských a sovětských fyziků. Samozřejmě by bylo možné uvést fyziky americké, francouzské, zkrátka z celého světa.
Ale to není to nejdůležitější. Ten počet několika stovek badatelů, z nichž většina je spojena s nějakým zákonem mě (už pokolikáté) přivedla k analogii s "pantheonem" proroků.
Korespondence je méně povrchní, než se na první pohled zdá. Např. podle Zdeňka Neubauera je každý přírodovědný, zejména fyzikální zákon ekvivalentem Božího jména. A každé z nich se pak volá tím způsobem, že se připraví takové experimentální podmínky, při kterých se projeví platnost toho kterého zákona.
Říkám si, jestli něco takového nefunguje v astrologii - ovšem přirozeně. Jestli každá z konfigurací nevytvoří prostor pro to, aby se mohl zvýraznit nějaký atribut ve výše naznačeném smyslu.
-
Re: Fyzikální zákony
1 odpověď odeslal(a) Ondrej Lesak v Úterý 11.Února 2014 19:38:49
Asi bych měl upřesnit, že jako o ekvivalentu Božího jména hovoří Z. Neubauer hovoří spíše o matematickém vztahu mezi veličinami než o fyzikálních zákonech. Jako příklad, jeden z mnoha ale o to více fascinující, uvádí známou Einsteinovu rovnici E = mc2.
-
Re: Fyzikální zákony
2 odpověď odeslal(a) Pavel Turnovský ve Středu 12.Února 2014 08:51:47
na magii se můžeme dívat jako na technovědu.
Vzorce jsou abstrahované modely, které dále modelují tedy ovlivňují nás pohled na proces, který metaforicky zobrazují.
-
Re: Fyzikální zákony
3 odpověď odeslal(a) Ondrej Lesak ve Středu 12.Února 2014 22:27:59
Přinejmenším základní výzkum je ale něčím jiným, řekl bych. Snad to příliš nezkreslím, když se opět volně odkážu na Neubauera, který ho přirovnává k hledání v Knize Přírody, bez hodnotícího posuzování.
-
Re: Fyzikální zákony
4 odpověď odeslal(a) Pavel Turnovský ve Čtvrtek 13.Února 2014 12:59:23
nepomíjím základní výzkum, ale pohledem hermeneutiky řekl bych, že základní výzkum je podmíněn fází mimesis I. tj dosud nahromaděných životních zkušeností. I kdyby tu byla metoda monte carlo nasazena, víme díky MI, že ve které oblasti.
Anebo nevíme.
-
Re: Fyzikální zákony
5 odpověď odeslal(a) Ondrej Lesak ve Čtvrtek 13.Února 2014 15:19:28
Ano, mimesis, ale provedená s takovou důsledností, že vede daleko za samu sebe. Na duhou stranu - když Neubauera vzpomenu do třetice - zaujal mě jeho příměr o "duchu mrtvého b.ha" v tom smyslu, že současná vědecká metoda má mj. tendenci sklouzávat do evokace v tomto smyslu. Abych se mohl tomuto přístupu vyhnout, potřeboval bych především jednu věc, kterou sám nejsem zatím nejsem schopen uchopit:
Jak chápat rozdíl mezi současnou vědeckou metodou a vědou signatur, založenou na korespondencích. Někdy je obojí téměř nerozlišitelné, jindy je rozdíl mnohem jasnější. Ve skrytu doufám, že symbolické souvztažnosti a korespondence jsou právě tím, co může dát vědě nejen "žeň nových významů", ale i živý smysl, ale nejsem si jist.
-
Re: Fyzikální zákony
6 odpověď odeslal(a) Jiří v Pátek 14.Února 2014 13:02:45
http://cs.wikipedia.org/wiki/%C5%BDidovsk%C3%BD_kalend%C3%A1%C5%99
Připadá mi, že zmíněný odkaz právě k této otázce patří.
-
Re: Fyzikální zákony
7 odpověď odeslal(a) Ondrej Lesak v Pátek 14.Února 2014 19:44:47
Úplně té souvislosti nerozumím, ale je pravda, že jsem poněkud flámoval.
-
Re: Fyzikální zákony
8 odpověď odeslal(a) Ondrej Lesak v Neděli 16.Února 2014 01:04:00
Příměr matematicky vyjádřených fyzikálních vztahů k Božím jménům má značnž symbolický význam. Když tedy ještě na chvíli zůstanu v té symbolické rovině, znamená to, že soustavu fyzikálních vztahů je možné přirovnat k větě a celou teorii k básni, příběhu nebo podobnému literárnímu útvaru, vyjádřenému Božími jmény.
Viděno z tohoto hlediska má věda jednak velmi blízko k Písmu a obecně i k mytologii,možná i k astrologii. Dále z toho vyplývá zajímavý důsledek:
Jestliže se z této symbolické roviny vrátíme k "hmatatelnější", setkáváme se s tím, že tutéž realitu můžeme popsat různými básněmi či příběhy tohoto druhu. To však znamená, že vědecké hypotézy mají ze své podstaty alternativní charakter. Jsou tedy spíš vzájemně nahraditelné než vyvratitelné jedna druhou. Tím samozřejmě nemám na mysli evidentní pavědy horbigerovského ražení (často pěstí) nebo něco podobného.
-
Re: Fyzikální zákony
9 odpověď odeslal(a) Ondrej Lesak v Neděli 16.Února 2014 13:29:20
Přitom různost výkladů se dnes netýká žádných marginalit, ale otázek přinejmenším stejně zásadních, jako byl někdejší spor geocentrismu a heliocentrismu.
----------------------------------------------------------------------------------------------------
Pokusím se o určitý nástin, ze kterého vyplývá, že přestože věda není otázkou víry - v tom názor neměním - začíná být v jejím středu patrná hranice, která je typická pro hranici mezi kanonickými a apokryfními texty v Písmech.
Pokud se týká „kanonické části“, jejími součástmi jsou především kvantová mechanika a teorie relativity.
----------------------------------------------------------------------------------------------------
Jenže…pokud se týká kvantové mechaniky, již řadu desetiletí, přesněji od samotného jejího vzniku, zde máme různé školy. V nich jde zejména o interpretaci tzv. kvantové dekoherence. Původní interpretace Nielse Bohra (kodaňská škola) pracuje s tzv. kolapsem vlnové funkce částice v okamžiku jejího pozorování. S radikálně odlišným výkladem přichází Everettova „teorie mnoha světů“, která na rozdíl od kodaňské školy nepracuje s tzv. kolapsem vlnové funkce pozorované částice. Vychází z toho, že i sám pozorovatel je charakterizován vlnovou funkcí, která se skládá s vlnovou funkcí pozorovaného a vytváří vějíř všech možných budoucích scénářů, které vzájemně koexistují, což však v principu není testovatelné. Všechny tyto lokální vlnové funkce jsou zároveň jedné jediné, univerzální vlnové funkce. Everettův výklad se rozchází nejen s kodaňskou školou, ale i s Heisenbergovým principem neurčitosti
Ovšem přibližně stejně dlouhou dobu, tj. mnoho desetiletí doutná spor o to, zda je celá kvantová mechanika vůbec akceptovatelná, zda není celá „špatně“. Jsou prováděny fyzikální experimenty, které se ji snaží vyvrátit a tato záležitost stále není rozhodnuta. Jde zejména o tzv. teorii stochastické elektrodynamiky (SED), která pracuje důsledně s klasickou fyzikou a přesto je schopná vysvětlit věc tak základní, jako je stabilita atomu nebo procesy tak univerzální, jako jsou různé fyzikální a chemické interakce. Tj. záležitosti, které si obvykle není možné představit mez kvantově mechanického výkladu. V minulém desetiletí bylo navíc v rámci teorie SED vysvětleno pár jevů, jejichž kvantově mechanické vysvětlení je značně problematické, pokud vůbec existuje (!)
----------------------------------------------------------------------------------------------------
Proč o tom všem píšu. Po dlouhé době hledání (a bloudění) docházím k zatím opatrnému závěru, že snaha vysvětlit astrologii vědecky není sice nikterak marná, ale... Že spíš než o vysvětlení se jedná o jakýsi překlad do současného jazyka a samozřejmě očištění od informačního tradicionalisticky-pověrečného šumu.
----------------------------------------------------------------------------------------------------
Současný jazyk se navíc neustále mění. Tím jazykem mám na mysli terminologii a myšlenkovou strukturu přírodních věd, v jejichž pojmovém rámci se odehrávají, ať se nám to líbí nebo ne, naše životy. Jde o to si uvědomit, že těch rámců může být víc a na druhou stranu, že nejsou libovolné. Lpění na nich představuje sysifovský fundamentalismus, jejich bezmyšlenkovité odvržení naopak árijskou fyziku a její různé obměny.
-
Re: Fyzikální zákony
10 odpověď odeslal(a) Jiří v Pondělí 17.Února 2014 14:31:12
Pěkně vystiženo, jak jen lze.
-
Re: Fyzikální zákony
11 odpověď odeslal(a) Ondrej Lesak v Úterý 18.Února 2014 23:42:10
Bohužel se mi nedaří tyto věci vyjádřit o mnoho stručněji, ale pokusím se pokračovat.
Jsem toho názoru, že Achillovou patou moderních vědců je, že zas a znovu zapomínají, že realitu není možné interpretovat doslovně. Věda tedy opakuje podobnou chybu, které se často dopouštějí náboženství i některé tradiční obory včetně astrologie.
Zapomnění na nedoslovný charakter vlastního oboru je zejména výrazný ve fyzice. A to přesto, že fyzikální zákony jsou formulovány velmi symbolickým způsobem. Ve fázi experimentování a hlavně praktických aplikací se však vědomí tohoto symbolického charakteru vytrácí. Objevují se pak zásadní spory mezi tím, který přístup je ten nejobecnější, tj. správný.
Jestli je to klasická fyzika, kvantová fyzika, teorie relativity nebo teorie éteru. Neboť pokud jsem přirovnal plejádu světových fyziků k prorokům, zakladatelé výše čtyř uivedených je možné přirovnat přímo k synoptikům.
-
Re: Fyzikální zákony
12 odpověď odeslal(a) Ondrej Lesak v Úterý 18.Února 2014 23:51:05
oprava: ...uvedených...
Přitom tyto rozdílné přístupy jsou ve své podstatě různými přístupy, kombinujícími čtyři pohledy na svět. Přesněji čtyři předpoklady toho, jak svět a vesmír funguje. Z jednoho pohledu převažuje jeho podstata spojité, z druhého diskrétní, z třetího substanční a ze čtvrtého nesubstanční. A v tom je, dle mého, prvopočáteční kámen úrazu moderní (tj. cca 300 let trvající) vědy.
Protože s těmito kategoriemi nelze zacházet jako s něčím, co by se mělo vyvracet či potvrzovat, ale jako s různými symbolickými nástroji, umožňujícími vyjádření, možná spíš zmapování Skutečnosti jinak nevyjádřitelné, o to více však žité - podobně jako tomu je u těch synoptiků.
-
Re: Fyzikální zákony
13 odpověď odeslal(a) Ondrej Lesak ve Středu 19.Února 2014 08:30:42
Upraveno a shrnuto:
Rozdílné přístupy nejsou ve své podstatě ničím jiným, než takovými přístupy, které kombinují čtyři pohledy na svět. Přesněji čtyři předpoklady toho, jak svět a vesmír funguje. Z jednoho pohledu převažuje jeho podstata spojitá, z druhého diskrétní, z třetího substanční a ze čtvrtého nesubstanční. Každá z fyzik, tj. klasická, kvantová, relativistická a "éterová" pak různým a pro ni charakteristickým způsobem tyto předpoklady kombinuje.
A právě ve způsobu zacházení s těmito předpoklady, přesněji v rigidní a fundamentalistické doslovnosti jejich chápání je, dle mého, prvopočáteční kámen úrazu moderní vědy. V onom zapomnění na ryze symbolické kořeny každé z těchto fyzik.
-
Re: Fyzikální zákony
14 odpověď odeslal(a) Ondrej Lesak v Neděli 23.Února 2014 00:05:00
Ještě bych k tomu dodal, že internet se přímo hemží nejrůznějšími stránkami, které proti sobě staví teorii relativity a teorii éteru. Jedni z hlediska globálně sysifovského, druzí konspiračně-alternativního. Je to částečně pochopitelné, protože naprostá většina fyziků, astronomů a fyzikálních chemiků, kteří navázali na Einsteina o éteru v lepším případě mlčí. Většina těch článků na téma relatibita vs. éter je ale vlamováním do otevřených dveří a objevováním Ameriky:
V r. 2001 publikovala Galina Granek z filosofické katedry univerzity v Haifě čtveřici článků o Poincarého a Einsteinově přístupu k éteru. Vyplývá z nich, že Einstein se k éteru začal vracet již od r. 1916 a v r. 1920 se k němu naplno přihlásil při jedné ze svých přednášek v Leidenu. Přiznal při té příležitosti, že (převším obecná) teorie relativity postrádá bez implicitního předpokladu éteru smysl, že je však třeba jej redefinovat. Podstatou Einsteinovy redefinice éteru bylo, že mu odebral atribut absoultní nehybnosti.
-
Re: Fyzikální zákony
15 odpověď odeslal(a) Jiří v Neděli 23.Února 2014 22:06:33
http://dml.cz/bitstream/handle/10338.dmlcz/121643/CasPestMatFys_052-1923-2_7.pdf
-
Re: Fyzikální zákony
16 odpověď odeslal(a) Ondrej Lesak v Pondělí 24.Února 2014 01:23:19
Děkuju, Jirko!
-
Re: Fyzikální zákony
17 odpověď odeslal(a) Jiří v Sobotu 1.Března 2014 08:04:28
http://ografologii.blogspot.cz/2007/11/o-vd-rozhovory-s-profesorem-neubauerem.html
-
Re: Fyzikální zákony
18 odpověď odeslal(a) Pavel Turnovský v Sobotu 1.Března 2014 11:14:53
to je jeden z těch tendenčně přepsaných rozhovorů se Zdeňkem Neubauerem, jehož projev je zaznamenán se všemi zvuky a pazvuky, které mluvčí vydává, se všemi přeřeknutími, zatímco jeho oponentovi o projev zredigován, takže to vypadá, že je duchovní gigant a Neubauer potrhlo, které se ani neumí pořádně vyjádřit. Pěkná prasárna.
-
Re: Fyzikální zákony
19 odpověď odeslal(a) hanka v Sobotu 1.Března 2014 11:53:27
http://www.phil.muni.cz/fil/ruzne/grygarvsneubauer.html
http://www.phil.muni.cz/fil/ruzne/grygarvsneubauer.html
Tady se editor dušuje, že zde nabízí přepis stoprocentně autentický.
-
Re: Fyzikální zákony
20 odpověď odeslal(a) Pavel Turnovský v Sobotu 1.Března 2014 12:07:26
"Poznámka editora: předkládám zde nijak neupravený a autentický přepis rozhlasových pořadů, jak mi byl zaslán od obou přepisovatelů (RNDr. Stanislav Libovický a doc. Čeněk Zlatník)."
A v tom to je, protože ty zásahy udělali už Zlatník a Libovický, úhlavní nepřátelé prof. Neubauera.
Já ty pořady slyšel v reálném čase a mohu osvědčit, že jenom Neubauerovy projevy byly zachyceny v naturalistické podobě, zatímco jeho oponenti byli traktováni opačně.
Libovický je taky pěkný dobytek podobně jako Zlatník.
-
Re: Fyzikální zákony
21 odpověď odeslal(a) Pavel Turnovský v Sobotu 1.Března 2014 12:11:54
např. Libovický o mně před více než 20 lety rozšiřoval po parlamentu lživé zprávy, že jsem byl najat Občanským Forem, abych pro ně vypracovával horoskopy, kterými by se jeho představitelé řídili. Taková nehorázná lež.
-
Re: Fyzikální zákony
22 odpověď odeslal(a) hanka v Sobotu 1.Března 2014 12:18:57
Nu, snažila jsem se to číst pokud možno nezaujatýma očima, a projev Neubauerův mi připadá neméně sympatický a moudrý, jako kohokoliv jiného (ještě více dole v tom "autentickém" přepisu jsou další- Dr. Pafko, Dr. Rýc - a je tam taková poznámka na adresu Grygara a Sisyfovců, která je spíše staví do pozice jednostranně uvažujících, redukujících).
Takže mi nepřijde, že by z prof. Neubauera tam dělali hlupáka. Připadá mi to jako podnětné čtení, které dává prostor právě oněm alternativním či "komplexně uvažujícím" přístupům.
-
Re: Fyzikální zákony
23 odpověď odeslal(a) Pavel Turnovský v Sobotu 1.Března 2014 12:21:57
měl jsem na mysli tendenční přepis. Neubauerovi oponenti se také zajíkali, dělali eeeehmmm, přeříkávali se, ale v přepise to mají vymazáno.
-
Re: Fyzikální zákony
24 odpověď odeslal(a) Jiří v Neděli 2.Března 2014 00:00:52
http://www.sophia.sk/sites/default/files/Astrologia_a_krestanstvo.pdf
Líbí se mi, jak pan profesour poukazuje na to, že věda vytěsnila ze svých úvah život jako takový.
-
Re: Fyzikální zákony
25 odpověď odeslal(a) Ondrej Lesak v Neděli 2.Března 2014 12:35:40
Ano, ten tendeční přepis onoho rozhovoru Grygar - Neubauer je prasárna již skutečně proslulá.
-
Re: Fyzikální zákony
26 odpověď odeslal(a) Ondrej Lesak ve Čtvrtek 13.Března 2014 14:23:55
Ještě bych dodal - byla o tom řeč i v otázce 6247 V Srdci Slunce - že jsem toho názoru, že hovořit o komplementaritě fyziky, resp. astronomie a astrologie není zcela přesné. Astrologie je totiž mnohem obecnější. Daleko spíše by se tedy dalo hovořit o komplementaritě astrologie na jedné straně a fyziky, astronomie, klimatologie, biologie, případně sociologie aj. na straně druhé.
Ale na té komplementaritě bych trval. Astrologický přístup (jako pomezí mezi přístupem vědeckým a uměleckým) prostě nemůže být ztotožněn s vědeckým přístupem např. fyzikálním, a to z jednoduchého důvodu. Jednoduše řečeno, v prvním případě záleží na jménu či označení, v druhém případě nikoli:
Fyzikální přístup staví především na jednoznačnosti definic a jejich funkčního obsahu, zatímco jméno či pojem, ke kterým se definice vztahuje, jsou druhotné a asociace s nimi spojené jsou ponechány každému, kdo s nimi pracuje. Naproti tomu astrologický přístup začíná jménem a pojmem a pracuje s asociacemi které vzbuzují, zatímco jejich obsah jednoznačný není a je částečně subjektivní. Tento rozdíl není hned na první pohled příliš patrný, ale je zásadní.
-
Re: Fyzikální zákony
27 odpověď odeslal(a) hanka ve Čtvrtek 13.Března 2014 14:57:41
No, to je právě to, proč si myslím, že serióznost astrologie jde do kopru, když se trvá na té komplementaritě.
-
Re: Fyzikální zákony
28 odpověď odeslal(a) Pavel Turnovský ve Čtvrtek 13.Března 2014 15:23:28
http://www.transformotor.cz/wp/kosmologicky-ramec-astrologie-zdenek-neubauer/
Zdeněk Neubauer: Kosmologický rámec astrologie.
http://www.transformotor.cz/wp/kosmologicky-ramec-astrologie-zdenek-neubauer/
-
Re: Fyzikální zákony
29 odpověď odeslal(a) hanka ve Čtvrtek 13.Března 2014 15:27:42
Ještě dodám, abych zdůvodnila své stanovisko, že se domnívám, že je tomu tak, protože astronomie se bez astrologie koneckonců obejde, když si to usmyslí, ale astrologie bez astronomie, či matematiky nikoli. Přičemž léčitel nebo věštec se obejde bez obého - ten pracuje opravdu komplementárně a nemusí nic zdůvodňovat, může blábolit naprosto zcestné věci, ale přesto může mít zcela evidentní dobré výsledky.
.
Například práce již zmiňované Ing. Ivanky Charvátové, CSc. o vlivu Jupitera a Saturna na pohyby Slunce okolo barycentra slun. soustavy je přesně ono, kdy se ukazuje, že astrologie je nikoli doplňková, ale je základem, z něhož může vycházet seriózní vědec, protože tam nejde pouze o nějaké více či méně subjektivně pojaté symboly, ale hlavně o konkrétní dopad, o spočítatelný vliv, kterýžto se mnozí astrologové ku své vlastní škodě snaží z astrologie vytěsnit.
-
Re: Fyzikální zákony
30 odpověď odeslal(a) Pavel Turnovský ve Čtvrtek 13.Března 2014 15:38:44
Objektivita. Kouzelné slúvko objektivita. Ještě chybí ostenze.
Existuje tucet v současnosti platných modelů kauzality.
Na objektivně stejný impulz reagují různí lidé mnohdy různým zhusta subjektivně ovlivněným způsobem.
Mistr Chuej Š’ řekl jednou Čuangovi: „Král země Wej mi daroval semeno obrovské tykve. Zasadil jsem je a vyrostla mi tykev zvíci pěti pikulů. Nalil jsem do ní vodu, ale ukázalo se, že není tak pevná, aby se dala zvednout. Rozpůlil jsem ji na dvě části a tak dostal dvě poloviční mísy, ty byly však zas tak mělké, že se do nich nic nevešlo. Ačkoli byla tak veliká, nakonec mi nezbylo než ji zničit, protože mi nebyla k žádnému užitku.“
Mistr Cuang řekl: „Neuměl jste využít veliké věci, projevil jste se jako člověk bez rozumu. Vy, který jste měl v rukou obrovskou tykev zvíci pěti pikulů. Vás nenapadlo udělat si z ní velký plovák, na kterém by se dalo plout někam daleko po řekách a po jezerech? Místo toho si stěžujete, že se do půlek, na něž jste tykev rozdělili, nic nevešlo. Ne, z toho neplyne nic jiného, než že vaše mysl nebyla v tom ohledu dost pronikavá.“
-
Re: Fyzikální zákony
31 odpověď odeslal(a) hanka ve Čtvrtek 13.Března 2014 15:47:39
http://www.osel.cz/index.php?obsah=6&akce=showall&clanek=5708&id_c=111664
http://www.osel.cz/index.php?obsah=6&akce=showall&clanek=5708&id_c=111664
.
A Ivanka Charvátová, inženýrka, kandidátka věd, si v přiloženém rozhovoru stýská, že ji dokonce Grygar považuje za astroložku, přitom její práce je navýsost vědecká.
Jenže tady fungují právě ony nesmiřitelné ideologie, které brání zůstat té tykvi smysluplně v celku, a zbytečně ji půlí.
-
Re: Fyzikální zákony
32 odpověď odeslal(a) Pavel Turnovský ve Čtvrtek 13.Března 2014 16:12:48
ano, hanko, souhlasím.
Mistr Chuej Š’ si dokázal připustit praktický ale jen prvoplánově zaměřený prozaický účel zpracování tykve. Zatímco mistr Čuang navrhl účel tykve vznešenější, poetičtější, neboť vyhodnotil situaci z jejího symbolického v podstatě poetického hlediska.
Jeden tykev "sežere", druhý by se se na ní plavil k dálným krajům.
-
Re: Fyzikální zákony
33 odpověď odeslal(a) hanka ve Čtvrtek 13.Března 2014 16:46:07
A to ještě ani jeden z mistrů nevěděl, že největší umění tkví v tom - sežrat tu tykev, a to vznešeně a poeticky...
-
Re: Fyzikální zákony
34 odpověď odeslal(a) Ondrej Lesak v Pátek 14.Března 2014 00:03:51
Tak jak tedy? Budeme do astrologie započítávat procesy způsobené fyzikálními vlivy či nikoli?
Pokud ne, zůstává ještě synchronicita. Pokud ano, pro spoustu případů se zcela obejdeme bez symboliky. Jako v případě VĚTŠINY jevů, popisovaných dr. Charvátovou. Ale je to pak skutečně astrologie?
-
Re: Fyzikální zákony
35 odpověď odeslal(a) Jiří v Pátek 14.Března 2014 00:28:44
A proč by to, Ondro, astrologie nebyla?
-
Re: Fyzikální zákony
36 odpověď odeslal(a) Ondrej Lesak v Pátek 14.Března 2014 08:07:22
Myslím si Jirko, že to není astrologie například proto, že se zde nesetkáváme se symbolikou, signaturami ani s korespondencemi (Abych předešel nedorozumění, mám na mysli to, o čem hovoří dr. Charvátová v re 31, v linku, který sem zavěsila Hanka.)
Astrologie by se tam objevila, jakmile by autorka začala dávat do souvislosti například pohyby Slunce kolem barycentra a společenské události. Což skutečně udělala v jednom ze svých článků v časopise Vesmír v r. 1991 (večer zkusím najít přesnou citaci).
Byl to malý zázrak, že to vyšlo, ale stalo se - dala do časové souvislosti období uspořádaného pohybu Slunce ve zmíněných "jupitersko-saturnských trojlístcích" v obdobích opozice UR-NE (klimatická optima) s obdobími společenské prosperity, pevného řádu až diktatury. A na druhé straně porovnala období chaotického pohybu Slunce kolem konjunkce UR-NE s obdobími demokratizace až anarchie a chaosu. Platí to samozřejmě se spoustou výjimek, ale jde o statistiku, o pravděpodobnost průměrovanou cca. vždy za jedno století.
Ano, tohle už je plnokrevná astrologie.
-
Re: Fyzikální zákony
37 odpověď odeslal(a) Ondrej Lesak v Pátek 14.Března 2014 08:13:14
Zapomněl jsem připsat, že ta období chaotického pohybu Slunce při konjunkcích UR-NE, spojená s obdobími demokratizace až anarchie a chaosu zároveň představují období globálního ochlazení až malých dob ledových. Příkladem přibližné časové mezi tím vším je třicetiletá válka.
-
Re: Fyzikální zákony
38 odpověď odeslal(a) hanka v Pátek 14.Března 2014 08:28:14
Cituji Ondřeje:
"Tak jak tedy? Budeme do astrologie započítávat procesy způsobené fyzikálními vlivy či nikoli?"
.
Ondřeji, a jak to chceš od sebe oddělit třebas v případě Luny , resp. působení Měsíce - a to doslova jeho vlivů - mám na mysli například slapové síly, a symboliky spojené s fázemi Luny, které jsou s tím spojeny? Ale to je slabé slovo, že jsou spojeny - prostě je to jedno a totéž, jak už se tak ukazuje.
-
Re: Fyzikální zákony
39 odpověď odeslal(a) Ondrej Lesak v Pátek 14.Března 2014 22:18:34
Cituji Ondřeje:
"Tak jak tedy? Budeme do astrologie započítávat procesy způsobené fyzikálními vlivy či nikoli?"
Ale já se, Hanko, opravdu ptám, protože to považuji za otázku základní, která tady na fóru čas od času tak jako tak ožívá. Sám na to nemám zcela vyhraněný názor, ale mám-li vstoupit do diskuse, řekl bych to asi takto:
Procesy způsobené fyzikálními vlivy (tj. nejen stále trochu záhadnými synchronicitami) bych zřejmě do astrologie započítal, ale v kontextu mnohem obecnějším než je ten fyzikální pohledu. Takovém, který se nevyhýbá inuici, citovému uchopení, životu, vědomí, korespondencím a symbolice. Ten fyzikální nechť má v astrologii nezastupitelnou funkci zpětné vazby, aby naše interpretace a projekce našeho vědomí neulítly do nesmyslna.
Pokusím se Ti odpovědět na Tvoji otázku k Luně, přesněji k různým aspektacím Luny a Slunce, které determinují slapové síly. Její úzkou spojitost s vodou, jmenovitě s přílivem a odlivem považuji za víceméně fyzikální záležitostí pro národy, které mají moře.
Pro suchozemce je ale spojitost mezi Lunou a vodou už v převažující míře součástí astrologie, zvlášť pro ty, kteří v minulosti o nějakém moři sotva slyšeli: Protože i když lze odpozorovat statistickou souvislost například mezi deštěm a fázemi Luny, je to daleko méně prokazatelné než v případě přílivu a odlivu. U suchozemce je třeba, aby tento vliv inuitivně vycítil. Nebo se ponořil do hlubin svých pradávných, kolektivních, rodových, druhových až oceánických vzpomínek, vesměs neuvědomělých. A pak to promítl na nebeskou klenbu, kde to všechno vstoupí do vědomí jako lunární symbolické atributy (hlubina nevědomí i hlubina mořská, minulost, kolektivno, rod, voda jako taková a její rytmická proměnlivost) a jako cosi, co existuje zdánlivě mimo něj. Pokud se toho neujme tělo samo, ale o tom jako muž dejme tomu nic nevím;-)
-
Re: Fyzikální zákony
40 odpověď odeslal(a) Ondrej Lesak v Pátek 14.Března 2014 22:42:47
Abych to shrnul do srozumitelna - s trochou nadsázky lze říct, že pro námořníky jsou fáze Luny hlavně fyzikální, pro suchozemšťany však převážně astrologickou záležitostí.
-
Re: Fyzikální zákony
41 odpověď odeslal(a) hanka v Sobotu 15.Března 2014 10:27:21
Celkem nic proti té intuitivní části, která mnohdy postihuje trefněji oblast žití, nenamítám. Jistěže intuitivně se dá říci, že jevy spojené s Lunou jako je projev náměsíčnosti či větší sklon alkoholiků opít se za úplňku, nebo zvýšená kapilární krvácivost za novu či úplňku - to jsou jevy, které nejsou natolik statisticky podložené a ověřené, aby byly brány všeobecně v potaz.
Nehledě k dalším jevům, co už by se nějaký vědec sotva snažil obhajovat, aby nebyl označen za bludaře - jako je např. sběr bylin za svitu úplňkové Luny, protože mají vyšší účinnost (třebas proto, že Luna "táhne" spolu s vodou víc minerálních látek do stonků, kdoví) - přesto se s takovými "pověrami" po staletí s úspěchem pracuje.
Chci říci, že nemám na mysli redukci astrologie na pouhou dokazatelnou fyziku.
Jde mi tam o tu komplementárnost, ta se mi nepozdává.
Obě disciplíny - astronomii a astrologii - můžu označit jako vzájemně komplementární, ale dělám astrologii medvědí službu (koneckonců začínám být už docela rozladěná nějakou apologetikou tohoto druhu; pokud chce být astrologie komplementární, tak ať je, zaslouží, co chtěla).
Ale je to, jako bych se zeptala - je tma komplementární ke světlu, anebo je jeho součástí? Není to spíše jako s čínskou monádou proměňující se z jednoho do druhého, než jako symbolon, který rozkrojím a obě části mohou existovat daleko od sebe a jedna část se v druhou neproměňuje, není jí zároveň, ale opravdu se "jenom" doplňují, když se k sobě přiblíží?
-
Re: Fyzikální zákony
42 odpověď odeslal(a) Ondrej Lesak v Sobotu 15.Března 2014 11:07:18
Máš pravdu, že termín komplementární nemusí být úplně výstižný. Anebo přesněji - vystihuje jen jeden z aspektů vzájemného vztahu astronomie a astrologie.
Tak nechám termíny stranou a zkusím uvést konkrétní příklady toho, co mám na mysli:
Když Dr. Charvátová například dokazuje zprostředkovaný vliv aspektů Uranu a Neptuna na pozemské klima, je to fyzika a astronomie (tj. při jejich konjunkci ochlazení, při opozici oteplení).
Když naproti tomu někdo intuitivně interpretuje (aniž by o té fyzice cokoli věděl), že jeden z významů jejich konjunkce je chladné počasí - prostě proto, že příslušná domicilní znamení, tj. Vodnář a Ryby odpovídají ročnímu období zimy a jsou hned vedle sebe, je to samozřejmě astrologie.
Možná bychom tedy měli komplementaritu omezit na vztah mezi fyzikou resp. astronomií a čistě intuitivním, divinačním astrologickým přístupem.
-
Re: Fyzikální zákony
43 odpověď odeslal(a) Ondrej Lesak v Sobotu 15.Března 2014 12:01:39
Možná, že důležitější než otázka planetárních vlivů je zda do astrologie ještě patří prokazatelné vztahy mezi nebeskými a pozemskými ději, k jejichž vyhodnocení nepoužíváme korespondence a symboliku. Příkladem sekvence takových vlivů, kde se i při predikcích lze obejít bez symboliky je:
cykly velkých planet - cykly sluneční aktivity - klimatické a magnetosférické změny - proměnná zátěž lidského organismu - různý stupeň zvládání pozemských záležitostí při té či oné činnosti.
Jinak pokud se týká těch vlivů, sám za sebe bych je do astrologie zařadil, ale je tu značné riziko, že v rukou mnohých astrologů se to zvrtne v argument, kterým budou obhajovat determinaci člověka nebeskými tělesy. Ono už teď je to někdy síla, k jaké manipulaci s klienty někdy dochází ze strany astrologů a různých věšteckých agentur. Což teprve, kdyby mávali tím, že to mají vědecky podložené (aniž by tomu třeba rozuměli).
-
Re: Fyzikální zákony
44 odpověď odeslal(a) hanka v Sobotu 15.Března 2014 14:53:11
Re 43
To máš, Ondřeji, velkou pravdu - dávat tímto nečestným astrologům do rukou bič na klienta je veliké riziko.
Zde je nutno zdůraznit, že na osud klienta má astrologie analogický vliv právě tak málo anebo mnoho, jako přírodní zákony - když to přeženu, pak člověk, ocitnuvší se v gravitačním poli, této gravitaci svým způsobem podléhá, tak jako dokáže samostatnou prací s vědomím, energií a koneckonců s fyzikou samotnou (udělá si výlet letadlem, a hned za určitých podmínek může vliv gravitace eliminovat) nepřestane být svobodný ve smyslu volby jistých věcí, jako třeba co bude jíst, zda někoho praští, jestli si postaví dům nebo se odstěhuje na Aljašku.
Domnívám se, že astrologové by přišli rychle o klienty, kdyby se lidé rychleji dokázali orientovat v tom, co sami mohou udělat - že jim samotným lze eliminovat ony "vlivy". Že oni sami tvoří to, co bude. Ale to je možno jediným způsobem, o němž zde nemožno mluvit bez odkazu k víře - že to sice volí oni sami, ale potřebují k tomu jistý nezaměnitelný druh komunikace, nejblíže bych to nazvala modlitbou.
.
V jistém ohledu dělá právě užitečnou práci HATAstrologie, která je až tak na pomezí, že umožňuje "vyjít ze začarovaného kruhu neměnné osudovosti". Říká to "A". "B" jsem zatím nepostřehla.
Ovšem, toto by mělo být první prací a snahou astrologie vůbec. Jako by mělo být snahou lékaře, aby pacienta pouze nasměroval pomohl uzdravit se, aby ho už nikdy nemusel spatřit.
-
Re: Fyzikální zákony
45 odpověď odeslal(a) Ondrej Lesak v Sobotu 15.Března 2014 20:55:23
Krásně řečeno, Hanko...s tou podobností k modlitbě zvláště. Jen příliš nerozumím tomu, co myslíš tím "B", což myslím zcela bez vztahovačnosti nebo ironie.
Jinak zřejmě i tu komplementaritu chápe každý trochu jinak. Lze to chápat i tak, že astrologie má dva póly, jeden klade důraz na astronomii, fyziku a jednoznačnost pojmů, zatímco druhý se spoléhá na intuitivní divinaci a symboliku.
Podobné komplementarity nacházíme i v rámci přírodních věd. Uvedl bych v tomto směru srovnání chemie a mechaniky (ve smyslu mechaniky kvantové a statistické) z pera C.F.Weiszackera v jeho knize The World of Physics (1952):
"Chemie a mechanika jsou komplementární. Půjdeme-li v mechanice tak daleko, jak je to jen možné, chemie zmizí. Půjdeme-li naopak v chemii až na samé hranice jejích možností, zmizí mechanika. Například výpočty struktury molekuly vodíku, to je již vlastně mechanika bez chemie; naproti tomu syntéza chlorofylu nebo objasnění struktury insulinu, to je chemie bez mechaniky. Říká-li tedy někdo "chemie je vlastně aplikovaná matematika", je to něco podobného, jako by říkal, že "poezie je vlastně apolikovaná hudba."
(z knihy J.W.Moore: Fyzikální chemie, SNTL 1979, str. 685)
-
Re: Fyzikální zákony
46 odpověď odeslal(a) Pavel Turnovský v Neděli 16.Března 2014 01:17:21
viděl bych vztah astrologie a fyziky nebo chemie analogicky k výtvarnému umění (např)
Jsou chemické a fyzikální procesy modelované chemickými a fyzikálními zákony součástí výtvarného umění?
Zajisté že ano. Např. fyzikální vlastnosti podkladových materiálů: jinak se chová malba na plátně, na dřevěné desce, na měděném/zinkovém plechu protože ty materiály mají různou roztažitost.
Chemie barev. Některé barvy spolu reagují, jiné pigmenty mění postupně barvu.
Ale to je jedna vrstva výtvarného umění - vrstva materiálového substrátu jak praví strukturalismus. Ale výtvarné umění funguje nejen na této vrstvě, jeho význam spočívá v estetice postoji.
Podobně astrologie.
-
Re: Fyzikální zákony
47 odpověď odeslal(a) Jiří v Neděli 16.Března 2014 08:10:50
To je pěkný příměr, Pavle, já bych řekl, že to, co vystupuje z plátna je informace, která rozličně působí dle založení pozorovatele.
Tak i astrologie.
-
Re: Fyzikální zákony
48 odpověď odeslal(a) Jiří v Neděli 16.Března 2014 08:26:55
Ale je třeba mít neustále na mysli, že všechny vrstvy prostupuje život...
-
Re: Fyzikální zákony
49 odpověď odeslal(a) Ondrej Lesak v Neděli 16.Března 2014 15:30:23
Ano, výtvarný příměr je pěkný.
-
Re: Fyzikální zákony
50 odpověď odeslal(a) Pavel Turnovský v Neděli 16.Března 2014 19:51:48
http://www.rezonance.cz
ano souhlasím, všechny vrstvy prostupuje život, trefně řečeno
-
Re: Fyzikální zákony
51 odpověď odeslal(a) Ondrej Lesak ve Čtvrtek 20.Března 2014 11:32:05
Možná, že k odklonu od pojetí sluneční soustavy jako živého organismu došlo už v renesanci. Postupně převážil hodinářský pohled, který byl pro pochopení jejího chování zpočátku nevyhnutelný. Ale neměli bychom příliš upřednostňovat jednosměrné korespondence ve směru shora dolů. Protože je jen logické, že to pak vede k utvrzování mechanistického světonázoru.
Obrátíme-li korespondence zdola nahoru, například podle rostlinných planetárních signatur, můžeme vidět, že na sluneční soustavu lze nahlížet i jako na obrovskou rostlinu. A až pak lze obrátit směr souvztažností opět shora dolů, abychom zachovali nejen jejich přesnost ale živost.
-
Re: Fyzikální zákony
52 odpověď odeslal(a) Jiří v Neděli 6.Dubna 2014 19:29:22
http://www.rhythmodynamics.com/Gabriel_LaFreniere/index.htm
Pěkné animace...
-
Re: Fyzikální zákony
53 odpověď odeslal(a) Jiří v Neděli 6.Dubna 2014 22:04:44
http://www.heim-theory.com/
Ještě zde uvádím odkaz na stránky geniálního německého fyzika Burgharda Heima,
o kterém mluvil v superlativech už před mnoha lety pan doktor Luvík Souček.
-
Re: Fyzikální zákony
54 odpověď odeslal(a) Jiří v Neděli 6.Dubna 2014 22:48:25
Pan Heim říká, cituji
"The equations show that gravitons should propagate with 4/3 the speed of light.
Thus, according to Heim gravitational waves have a speed of 400'000 km/second."
Což se docela dobře shoduje s informací
Nikola Tesly, který uvádí, že naměřil rychlost šíření
elektromagnetických vln 471 240 km/s.
-
Re: Fyzikální zákony
55 odpověď odeslal(a) Jiří v Neděli 6.Dubna 2014 22:58:42
http://www.scientificexploration.org/journal/jse_06_3_auerbach.pdf
Vypadl mi odkaz na článek, ze kterého cituji
-
Re: Fyzikální zákony
56 odpověď odeslal(a) Ondrej Lesak v Pondělí 7.Dubna 2014 08:12:06
Ty animace jsou opravdu pěkné, Jirko. Pokud se však týká Heimovy teorie, jsem nucen přiznat, že nejsem schopen posoudit, do jaké míry má pravdu více nebo méně než "peer-reviewed" teorie. Čímž mám na mysli nejen například teorii relativity a kvantovou elektrodynamiku, ale i různé teorie éteru a tzv. stochastickou elektrodynamiku. Ta vychází z klasických základů, nepředpokládá kvantování a přesto kvantovou elektrodynamiku v poslední době překvapivě dotahuje - i na poli atomistiky. I když se nejedná o teorie mainstreamové, ve vědeckém světě mají svoje pevné místo.
To jen různé popularizační, grygarovsko-sysifoské lobby jsou papežštější než papež. Například šíří, že teorie éteru byla vyvrácena Einsteinem. Nebyla, jak je možno snadno doložit vyjádřením samotného Einsteina. Proto si myslím, že i nalezení společné řeči mezi astrologií a fyzikou je daleko snazší, než se na první pohled zdá. Je jen třeba se opřít o původní prameny.