Zobrazení otázky a odpovědí
-
Lunární kalendář Martiny Lukáškové
6234 otázku odeslal(a) Pavel Turnovský v Pátek 24.Ledna 2014 11:00:12
https://www.facebook.com/pages/Transformotor/224279352072?hc_location=timeline
Lunární kalendář Martiny Lukáškové na období 24. a 25. ledna 2014
-
Re: Lunární kalendář Martiny Lukáškové
1 odpověď odeslal(a) Jiří v Neděli 26.Ledna 2014 16:29:49
http://wms.lroc.asu.edu/lroc_browse/view/WAC_GL000
Luna jak ji dnes vidíme...
-
Re: Lunární kalendář Martiny Lukáškové
2 odpověď odeslal(a) hanka v Neděli 26.Ledna 2014 16:49:37
Tady mě napadá, proč jsme "my" převzali lunární princip jako ženský, když některé mezopotámské (nebo perské?) tradice mají měsíčního boha Sína, zrovna tak některé středoamerické, myslím, že i severoamerické indiánské kulty mají božstvo Měsíce spojené s mužským principem (tzv. "měsíční muž").
-
Re: Lunární kalendář Martiny Lukáškové
3 odpověď odeslal(a) Jiří v Neděli 26.Ledna 2014 18:46:20
http://cs.wikipedia.org/wiki/Sel%C3%A9n%C3%A9
Jedna z možných odpovědí...
-
Re: Lunární kalendář Martiny Lukáškové
4 odpověď odeslal(a) Pavel Turnovský v Neděli 26.Ledna 2014 19:51:25
http://www.rezonance.cz
Claude Lévi-Strauss má na toto téma stať Pohlaví nebeských těles v konvolutu Strukturální antropologie 2, 1973, česky 2007
-
Re: Lunární kalendář Martiny Lukáškové
5 odpověď odeslal(a) hanka v Pondělí 27.Ledna 2014 09:32:36
-
Re: Lunární kalendář Martiny Lukáškové
6 odpověď odeslal(a) hanka v Pondělí 27.Ledna 2014 09:37:25
Na obrázku shora je sluneční disk severské bohyně Sol. Obrázek je převzat z Wikipedie.
Sol je bohyně Slunce podle severské mytologie, jejím dnem je něděle. Má bratra Maniho, to je bůh Měsíce.
Takže seveřané, ke kterým nějak podivně tíhnu, protože vždy mi připadalo, že Slunce je žena, to mají přesně s Měsícem a Sluncem naopak.
Pro fajnšmekry uvedu, že konečné zúčtování Ragnarök má podle znalců právě této severské mytologie přijít právě 22. února 2014
-
Re: Lunární kalendář Martiny Lukáškové
7 odpověď odeslal(a) Jiří v Pondělí 27.Ledna 2014 09:50:46
To naprosto souhlasí, Hanko, i s našimi výpočty, jenom to datum není 22. února 2014, ale správně má být 30.února 2014...
-
Re: Lunární kalendář Martiny Lukáškové
8 odpověď odeslal(a) hanka v Pondělí 27.Ledna 2014 09:54:15
Taky jsem to počítala, ale vyšlo mi to až na jednatřicátého února tohoto roku, nuž co, asi jsem to s tím grogem kapku přepískla.
-
Re: Lunární kalendář Martiny Lukáškové
9 odpověď odeslal(a) el v Pondělí 27.Ledna 2014 13:05:49
snažila jsem se najít, co se míní pojmem "severská" mytologie.
Což doteď přesně nevím :-),
ale na str.
http://papajaworld.wordpress.com/2011/11/29/runa-sowilo/
je i souvislost s němčinou:
"Většina starověkých náboženství uctívala Slunce jako světlý, mužsko-solární princip.
V germánské mytologii je Slunce zastoupeno sluneční bohyní Sol, a je tudíž božstvím ženským. V německém jazyce dodnes přežívá v určení rodu slov slunce a měsíc jejich původní přiřazení k ženskému a mužskému principu. V němčině je tedy dodnes Slunce ženského a Měsíc mužského rodu nikdy nebyl Lunou). Sol byla dcerou Mundilfariho (Nubdilfaeri, ten, kdo převrací osu), manželkou Glena (lesk nebo díra v oblacích) a sestrou Maniho (Měsíc). Otec byl natolik pyšný na své líbezné, překrásné děti, že mu je za trest Ásové za trest odňali a zvedli do výše – až na nebe. Sol dostala vůz vyrobený z ohňů Muspelheimu, na němž den za dnem táhne po obloze Slunce, aby neztratilo směr. Oba sourozence pronásleduje úkrutný vlk, zrozený ve světě obrů, a chce je pozřít. V den konce světa (Ragnarok) vlk Fenri Slunce pohltí."
-
Re: Lunární kalendář Martiny Lukáškové
10 odpověď odeslal(a) hanka v Pondělí 27.Ledna 2014 13:28:17
Severská mytologie je zpravidla chápána jako soubor pověstí Skandinávie, což nejsou jen země skandinávského poloostrova plus Dánsko (a při volném rozšíření geografického pojetí taky plus Grónsko patřící Dánsku) plus Island a nějaké ty další ostrovy.
Má se na mysli zřejmě tamní obyvatelstvo germánského původu, které váží některé společensko-historicko-jazykové tradice (vikingové?).
Dá se to vystopovat i pomocí například jmen a jejich rozšíření po celé této kulturně-jazykové oblasti - známé Solveig (viz umělecké zpracování Solvejžina píseň).
Příklad Solveig jsem vybrala proto, že je složeninou Sol=Slunce, veig=cesta anebo boj. Což se nám vztahuje k oné bohyni Slunce Sol.
.
Jen na okraj - islandskými bájemi a mytologií se kupříkladu u nás inspiroval Julius Zeyer, a je to dost příšerná četba.
-
Re: Lunární kalendář Martiny Lukáškové
11 odpověď odeslal(a) Jiří v Pondělí 27.Ledna 2014 16:09:55
Napadlo mne, ale je to jen taková spekulace o tom, proč na severu je Die Sonne a Der Mond, zatímco na jihu je Le Soleil a La Lune.
Na severu se mohlo Slunce jevit jako životodárná, teplá a laskavá matčina náruč, zatímco der Mond byl mrazivý přísný otec.
V jižních krajinách tomu bylo naopak.
Spalující žár přísného otce Slunce a oproti tomu konejšivý chládek noční Luny.
-
Re: Lunární kalendář Martiny Lukáškové
12 odpověď odeslal(a) hanka v Pondělí 27.Ledna 2014 16:18:35
Moje úvahy se ubíraly podobným směrem, zvláště patrné je to na staroegyptském kultu Slunce - Ra - spalujícím, zničujícím, ale životadárném nejvyšším panovníkovi nebes.
Přesto - ten Sín a jeho pět dcer mi vrtá hlavou - zda jeho původ je na úrodných místech či na poušti nebo v horách (anebo dokonce u nějaké přímořské kultury)?
-
Re: Lunární kalendář Martiny Lukáškové
13 odpověď odeslal(a) Jiří v Pondělí 27.Ledna 2014 16:31:52
Sín měl jenom pět dcer?
Nebylo jich náhodou 28?
-
Re: Lunární kalendář Martiny Lukáškové
14 odpověď odeslal(a) hanka v Pondělí 27.Ledna 2014 17:13:40
Tam se vůbec děly věci, Sín či Nanna byl prý taky otcem Šamaše - boha Slunce nebo co. Asi stojí za námahu se v tím trochu probrat.
Zatím jsem ve sbírkách Britského muzea objevila, jak se Sín veze na srpku Měsíce, a ještě ho má taky na hlavě:
http://www.heritage-images.com/Preview/PreviewPage.aspx?id=2574658&licenseType=RM&from=search&back=2574658&orntn=4
-
Re: Lunární kalendář Martiny Lukáškové
15 odpověď odeslal(a) hanka v Pondělí 27.Ledna 2014 17:14:30
http://www.heritage-images.com/Preview/PreviewPage.aspx?id=2574658&licenseType=RM&from=search&back=2574658&orntn=4
-
Re: Lunární kalendář Martiny Lukáškové
16 odpověď odeslal(a) MarLuk v Pondělí 27.Ledna 2014 17:37:25
Nanna - sumerky, Sín akkadsky. Nanna bez determinativu pro "božstvo" (sumersky dingir) splývá se zápisem názvu města Ur (sumersky Urim, dnešní Tell al-Mukajjar) v jížní Mezopotámii. Někteří badatelé spojují sumerký zápis jména Nanna(r) s podobou prastaré, snad ještě rodové a totemové standarty obyvatel Uru na úsvitu dějin a v době před vznikem městského státu na konci 4 tis.př.Kr. Bůh Měsíce se vyskytuje vedle slunečního božstva (Utu) již v archaických textech z Uruku a Uru (poč. 3. tis př.Kr.) a ve všech pozdějších seznamech bohů ve dvojici nevýznamnějších astrálních božstev.
Sín s bohyní Ningalou měl dva syny Šamaš (Utu) slunce, Numušda ("neúnavný všudybyl")božstvo deště na cestě boha Měsíce a dceru Inannu, později Ištar spojenou s Venuší.
Nanna měl tři bratry - dva z podsvětí Nergala, Ninazua a Enbilulua, který pečoval o vodohospodářská zařízení na Zemi.
Bůh Měsíce byl také uctíván jako otec boha ohně a světelné záře Nusku.
Bůh Sín dostal od nejvyšších bohů An, Enlil a Enki srp, později nebeský člun a nakonec za úplňku korunu. (viz tři fáze lunace)
Měsíc udával základní jednotku, zaokrouhleně 4 týdny, 30 dnů. 30 byla symbolickou číslovkou - patřící býku a draku se lví hlavou.
-
Re: Lunární kalendář Martiny Lukáškové
17 odpověď odeslal(a) RadekM v Pondělí 27.Ledna 2014 18:08:01
No já si teda myslím, že severské mýty jsou - pokud si to vztáhnete třeba na Švédsko anebo Švédské hokejové hrdiny - tak trochu něčím, co může zapůsobit dost krutě pravdivě a léčebně na ty nejneřešitelnější případy. Kdyby tohle někdo vzal vážně a zpracoval to například formou animovaného filmu, tak to bude tak krutě pravdivý, že bych se to skoro bál ukazovat lidem aby se jim něco nestalo. Ale na druhou stranu zase nelze popřít léčebný efekt na ty nejneřešitelnější případy.
-
Re: Lunární kalendář Martiny Lukáškové
18 odpověď odeslal(a) RadekM v Pondělí 27.Ledna 2014 18:11:04
Znám totiž ty zdejší totální nihilisty které právě návštěva Švédska přivedla k naprostému rozumu. To můžete se snažit učit mládež z knih, ale zpravidla to k ničemu nevede, ale šedivá je teorie, zelený strom života.
-
Re: Lunární kalendář Martiny Lukáškové
19 odpověď odeslal(a) Viktor v Pondělí 27.Ledna 2014 22:45:24
Já to vidím tradičně nepřizpůsobivě. Ve zkratce :)- ve skutečnosti (tj. v každodenním reálném životě, v životní zkušenosti, praxi) v hlubině nejvyšších pater náboženských systému žádný cit/ jemnocit (nejvyšší aspekt ženského principu) neexistuje, resp. ten není cílem, ale jen (zneužitým) prostředkem.
V podstatě jde pouze o jeden cíl (a jeden příběh) – tím je sluneční, tedy mužský princip – moc a vláda, Pán, Lord.
Ženský princip je uctíván v reálu pouze jakožto prostředek, tj. magické a nadsmyslové síly (ovšem za účelem zneužití – viz. níže, dále), také rodičky, v níž se rodí další vyvolení, rasa z rodu „královského“ (např. sumeršt Anunnaki) - tedy zasvěcenci, tvůrci systému. Případně je i symbolikou rodičky (např. sumerkská Ninti/ Ninkharsag - Dáma život) k pěstování dělníků, sluhů (sumerky LU), sloužících vyvoleným (to je také význam mnohoženství tj. předat gen, semeno). Jinde jde také o použití vábničky k lákání na požadované hodnoty daného mocenského záměru (agendy).
Hlavním božstvem, cílem, je vždy mužský princip - Lord, Bůh, Otec, Pán = Slunce = vláda a moc. (Sun = Sín = son = samson = syn = sluneční syn, sol-om-on, sluneční hrdina, sluneční bůh, alias syn boží – syn a bůh bývají stejnojediní). Nad vším tím svatým učením vždy stojí touha vládnout – tedy v důsledku mužský princip.
Pokud by totiž skutečně byl konstruktivně rozvíjen, uznáván a pěstován ženský princip ve svém nejvyšším aspektu (jemnocit), pak by znamenal konec všech náboženství a jejich vůdců a tedy kontroly a moci nad lidmi, protože skrze něj vede přímá ! cesta k tomu, co je nazýváno bohem, svobodou a štěstím.
Kdyby zde byl přikládán stejný význam ženskému principu v jeho nejvyšším aspektu - vztah k ženám, vztah k druhým, vztah ke světu i k tomu čemu se říká bůh by vypadal úplně jinak v ohledu historie i dnes. Cit/ Jemnocit (nejvyšší forma ženského principu) by neumožnil násilí, násilné smrti, zotročování, vykořisťování, mučení, podlost, lež, zákeřnost atd. - což je přitom „normální, lidskou zkušeností napříč celými lidskými dějinami.
Připouštím, že je možné, že někdo nemusí tušit, co přesně tím co píšu mám na mysli. Pokud však netuší, tak netuší.
Mužský princip bývá samozřejmě zamícháván i do ženských postav (viz. bohyně držící zbraň, pochodeň, stojící na orlu, lvu, bohyně drtící kde koho a kde co...atd.), protože bez jejich magických a nadsmyslových schopností by Sluneční vládce nic nepořídil. A samozřejmě by nemohl mít potomky ani sluhy.
Ženský princip, který má ambice vládnout a vést války je pak symbolickou (dravčí) královnou, dominou, která nahání strach i čistému ambicióznímu a vládnoucímu mužskému principu - protože ženský princip, bude vždy o schod ba více výš - protože má přístup k nadsmyslovému potenciálu.
Proto (nejen proto) v náboženských, povětšinou bratrských komunitách, stejně jako v tajných společenstvých bují homosexualita. Bratrstvo by nikdy nepřipustilo „vládu“ ženského principu – který je nepyramidální a nenásilný způsob „vlády“(vlády skrze cit a inspiraci) přijmout ženu jakožto „vůdkyni“.
Proto dochází k záměnám, jednak protože to dualismus (který je hlavní, klíčovou a v podstatě jedinou zbraní dravčích sil) to umožňuje, dokonce k tomu přímo vybízí.
A je to ženský princip, který je branou dualismu a možné záměny falzifikátu za pravý originál (zrcadlící se v odraze na hladině spodních pra-vod).
Pokračování k této zásadní záležitosti nechám na otázku 6236 - Náboženství, mytologie, symboly, rituály a tak dále, abych nerušil až příliš.
-
Re: Lunární kalendář Martiny Lukáškové
20 odpověď odeslal(a) hanka v Úterý 28.Ledna 2014 15:32:02
Tuším, že v hinduistické kosmogonii platí, že jak planety tak světla (Súrja=božstvo Slunce, Čandra=božstvo Měsíce) - jsou prostě všichni mužského rodu a basta.
Ženského jsou ty tvůrčí aspekty základních principů (Šiva=mužský princip a jeho podoby/projevy, a jemu partnerkou či binární opozicí Šakti a její podoby).
To zní blbě - přijdu domů a řeknu: "Můj drahý binární opozice, dojdi pro pivo, prosím, mezitím udělám večeři".