Zobrazení otázky a odpovědí
-
Maximální ekliptikální šířka planet
6184 otázku odeslal(a) Viktor v Úterý 27.Srpna 2013 11:50:28
Zajímá mě, a prosím tak znalce věci o informaci, jakých největších šířek co do plusu i mínusu mohou které planety dosahovat vůči ekplitice a tedy zvěrokruhu. Eventuálně vůči rovníku tedy deklinaci.
Předpokládám, že největším extrémistou bude Pluto?
Samozřejmě že bych předpokládal, že období dosažení takového bodu obratu, vůči důležité vztažné rovině pozemšťanově, bude mít svůj speciální význam.
děkuji a přeji pěkný den
Viktor
-
Re: Maximální ekliptikální šířka planet
1 odpověď odeslal(a) Pavel Turnovský ve Středu 28.Srpna 2013 00:29:17
http://www.rezonance.cz
následující tabulka udává maximální ekliptikální šířku planet, která je totožná se sklonem jejich drah vůči ekliptice.
Maximální deklinaci zjistíte tak, že k těmto údajům přičtete sklon ekliptiky k rovníku, tedy v současnosti 23°26´
-
Re: Maximální ekliptikální šířka planet
2 odpověď odeslal(a) Pavel Turnovský ve Středu 28.Srpna 2013 00:30:03
http://www.rezonance.cz
-
Re: Maximální ekliptikální šířka planet
3 odpověď odeslal(a) Viktor ve Středu 28.Srpna 2013 09:29:01
Děkuji Vám.
Ještě by mě zajímalo, je-li možné dosažení tohoto "vrcholu" či "hlubiny" planet se dozvědět časově přesně. Alespoň u pomalých planet.
Jinak mě k tomu napadlo dále, že uzly (běžně počítané např. u Luny v podobě vzestupného a sestupného uzle - sice nevím co mají tyto společného s draky coby dračí hlava a ohon) jsou v tomto "cyklu vzestupu/ sestupu planet" vlastně analogie rovnodenností nebo možná i analogie rozběžné a doběžné čtvrti, a vrcholy a hlubiny pak slunovratů nebo úplňků a novů.
Dorozdělit pak další fáze už není problém.
Možná jsem ale nepřišel na nic nového. Např. už je tomu tedy dávno, tak že si nepamatuju nic a knihu nemám po ruce, ale vnitřní zvěrokruh pana Lesáka možná řešil něco podobného. Ale tam si snad matně vzpomínám na souvislost s pohybem tu rychlejším tu pomalejším v periheliu a apogeu.
Výšky a hloubky + rovnodennosti jsou dost jednoduché a proto dobře použitelné.
Viktor
-
Re: Maximální ekliptikální šířka planet
4 odpověď odeslal(a) Oprava ve Středu 28.Srpna 2013 16:14:59
Mělo být napsáno - přesný čas dosažení kulminační pozice oběžných drah "planet" alespoň u rychlých (ne tedy pomalých) planet.
Je to možné nějak zjistit?
...bude se krýt předpokládám s tzv. apoapsidou a periapsidou čili nejvzdálenějším/ nejbližším místem od tělesa, které obíhá.
V.
-
Re: Maximální ekliptikální šířka planet
5 odpověď odeslal(a) Pavel Turnovský ve Středu 28.Srpna 2013 17:50:43
http://www.johannes.cz
to by měl umět Johannes 2.1
-
Re: Maximální ekliptikální šířka planet
6 odpověď odeslal(a) Viktor ve Středu 28.Srpna 2013 19:29:22
Johanes 2.1 mám, ale jak se tu něco takového vypočítává netuším a netuší to ani manuál, pokud dobře hledám.
Zkusil jsem se aspoň na toho Pluta podívat čistě mechanickou metodou postupného hledání nejvyššího čísla, protože jeho sklon (tedy i výška a hloubka – pro mě z nepříliš pochopitelného důvodu údaje nazývaného šířka) je nejextrémnější a navíc takový bod postačí hledat pouze jednou za 248 let respektive jednou za 124 let.
Ale nemůžu u něj uvažovat o pokusu vypočítat Horoskop kulminace kvůli jeho pomalosti a tedy jisté nepřesnosti takového počínání.
Vrchol Plutonské kulminace byl podle Johannese 10.4. 1980 na 21° Vah a hlubina kulminace, dle předpokladu o cca. 124 let dříve (či později), tedy 26.10.1856 na 6° Býka.
Předpokládám tak tedy, například, že lidé narození v období Dubna 1980, neřku-li přímo 10-11.4. budou nositeli Plutonských kvalit v maximální možné, jednoznačnější a vyostřenější míře. Možná se schopností jeho symbolické vlastnosti uchopit v reálném životě vědoměji, procítěněji.
Při takové interpretaci ale narážím na problém. Co je pro mě nejvýše, je pro Papuánce či Australana nejhlouběji. Těžko pak posoudit, znamená-li nad rovinou ekliptiky více vědomě, nebo více nevědomě, zevněji či skrytěji atp.
Ovšem s tímto problémem se astrologie obecně už tak nějak popasovala, protože když je zde zima, u tam je léto. A nikoho to netrápí. A ať tak, svým způsobem je to jedno a to samé.
Viktor
-
Re: Maximální ekliptikální šířka planet
7 odpověď odeslal(a) Viktor ve Středu 28.Srpna 2013 19:34:55
Ještě dodám k cyklu Plutonské kulminace z předchozí odpovědi, vrchol byl dle Johannese v šířce 17°42´59´´ a dosažení hlubiny 16°46´25´´.
V.
-
Re: Maximální ekliptikální šířka planet
8 odpověď odeslal(a) Viktor ve Středu 28.Srpna 2013 20:26:46
Tak je tu ještě výsledek výzkumu z cyklu Kulminací v oběžné dráze Luny, pro doplnění k nejpomalejšímu Plutu, tedy nejrychlejšího.
Kulminace vrcholu proběhla 19.8.2013, zhruba na 11° Vodnáře, kolem 23:20 Selč. Šířka (tedy výška) byla 5°1´36´´.
Kulminace hlubiny proběhne 2.9.2013, zhruba na 11° Lva, kolem 22:00 hodiny.
Další kulminace vrcholu proběhne 16.9. 2013, zhruba na 9° Vodnáře, kolem 4:00 hodiny.
Skutečně však nevím, je-li možno počítat takový bod přesně, na Johanesovi se drží stejné číslo udávající šířku (tedy hloubku/ výšku) až dvě hodiny.
Ale nepotvrdil se můj původní předpoklad, že bod kulminace je shodný s apoapsidou/ periapsidou čili nejvzdálenějším/ nejbližším místem od obíhaného tělesa, jinak řečeno přísluním, odsluním nebo jinak přízemím a odzemím.
Pokud by tomu tak bylo, k jedné z kulminací (vrcholu či hloubky) by docházelo poblíž Černé Luny/ Lilith (ta je shodná s ApoLuním čili Odzemím) což nedochází.
Naklopení oběžných drah se odehrává jinak, jejich nejvyšší/ nejhlubší bod je jinde než na nejvzdálenějším/ nejbližším místě od obíhaného tělesa (tj. Země v případě Luny a Slunce v případě zbylých planet).
Ovšem k „rovnodennosti“ (nebo jinak připodobněno k rozběžné či doběžné „čtvrti“) u Cyklu kulminace Luny dochází samozřejmě v místě Lunárních uzlů, to ano.
Lunární uzly jsou součástí tohoto cyklu a jsou tak v kvadratuře na body kulminace.
-
Re: Maximální ekliptikální šířka planet
9 odpověď odeslal(a) Pavel Turnovský ve Čtvrtek 29.Srpna 2013 13:48:41
http://www.johannes.cz/manual/index.htm
jde o volbu FUNKCE
-
Re: Maximální ekliptikální šířka planet
10 odpověď odeslal(a) Viktor ve Čtvrtek 29.Srpna 2013 17:41:43
Tak to je bomba (agenti NSA a CIA, kteří nyní straží ta svá ušiska, jak známo z "práce" Edwarda Snowdena toho času stále na Ruském letišti, mi snad prominou ten falešný poplach).
Musím se přiznat, že funkci Funkce jsem dosud nepoužil. Přičemž s touto Funkcí je děj horoskopu hned o poznání živější a reálnější. Čili moc děkuji.
Dle tohoto grafu z Johannese, jsou mé závěry z mechanické metody pozorování v předchozích odpovědích správné.
Jen ty přesné časy dosažení kulminačních fází v tomto Vertikálním cyklu planet nelze ani dle Johannesova grafu zajistit a předpokládám, že to bude tak jako tak problematická záležitost. Půjde tak spíš o časové rozmezí.
Ale možná že ve Vertikálních cyklech planet nepůjde tolik o přesnost.
Má-li se člověk povznést či ponořit nad běžnou úroveň vědomí, navyklé způsoby myšlení jakož bazírování na akurátnosti (které má někdy!! příčinu právě v držení se relativních jistot známého) mohou být překážkou.
Navíc vertikální dějství je více pojeno se Silou (čili jistým testováním a tedy i odvahou) než s Vědomím (čili jistým seznamováním se a tedy potřebou pochopit). Tedy podle mého názoru.
Pěkný den
Viktor
-
Re: Maximální ekliptikální šířka planet
11 odpověď odeslal(a) Viktor ve Čtvrtek 29.Srpna 2013 18:21:06
Mám ještě jeden dotaz.
Když jsem nechal spočítat graf delšího období ekliptikálních šířek např. u Venuše, tak se zdá, že to rozhodně není pravidelné.
Běžně se Venuše pohybuje ve svém vertikálním pohybu do + 1,57° do - 1, 57°. Ale čas od času si poskočí výše či hlouběji.
Například 28.1.2014 se vyšplhá na 6,98° a 22.8.2015 se ponoří do hlubiny dokonce - 8,18°.
Čili rozhodně nedosahuje "uhlazených" hladin a nedosahuje údaje v tabulce výše přiložené, kde je uveden 3°23´.
Buď tedy dělám něco špatně, a nebo si Venuše dělá co chce, přesněji asi gravitace okolních si s ní dělá co chce.
Jak to prosím je?
Děkuji
V.
-
Re: Maximální ekliptikální šířka planet
12 odpověď odeslal(a) Pavel Turnovský ve Čtvrtek 29.Srpna 2013 22:58:58
http://www.rezonance.cz
kontroloval jsem tu Venuši
a je to tak jak píšete
-
Re: Maximální ekliptikální šířka planet
13 odpověď odeslal(a) Viktor v Sobotu 31.Srpna 2013 22:55:53
Je možné, že úvaha o Vertikálních cyklech planet , výše v tomto vlákně naznačená, je jedním z malých krůčků jak přirozeně chápat astrologický zápis více jako sférickou záležitost a tedy bližší realitě.
Samozřejmě že paralely a kontraparalely jsou také v tomto duchu, přesto však o cykličnosti zde řeči není, jen o srovnávání.
Tímto stylem, jednoduchým odvozením fází a dokonce jednotlivých stupňů pozic v 360ti stupňovém „kolečku“ od horní kulminace přes protnutí roviny ekliptiky (ve speciálních případech možná i protnutí roviny oběhu Země) po dolní kulminaci je možno vytvořit vertikální horoskop.
Ale asi by to v takovém případě chtělo přepočítat poměrově, tedy od kulminace ke kulminaci a dělit 360ti, protože planety dosahuji rozdílných šířek, rozhodně ne stejných. Ze stejného důvodu je třeba se pozamyslet, jestli tradiční používání paralel/ kontraparalely má vůbec nějaký smysl.
Dalším důvodem k zamyšlení je pak styl možné vertikální interpretace, protože je dost možné (a Já tomu věřím), že by měla být odlišná než klasická tj. horizontální interpretace.
Pokud však nic z tohoto, věřím, že kulminační body, body protnutí s rovinou ekliptiky (u Luny jsou uvažovány jako Lunární uzly) mají význam.
Stejně tak věřím, že mimořádná kulminační hodnota šířky planety (viz. typicky např. u Venuše zmiňované extrémní hodnoty - třeba ony chystané 28.1.2014 na „výši“ 6,98° nebo 22.8.2015 v „hlubině“ 8,18°) ukazuje na mimořádnost situace spojenou s danou astrologickou planetou.
pěkný den
Viktor
-
Re: Maximální ekliptikální šířka planet
14 odpověď odeslal(a) Viktor v Úterý 3.Září 2013 00:04:12
Vertikální horoskop, který by bylo možno relativně snadno sestavit - myslím tedy spíš podle poměrných stupňů než reálných (tj. cyklus planety od horní kulminace, přes dolní zpět k horní rozdělit na 360° nebo něco podobného vzhledem k vertikalnímu pojetí situace) - má jen jednu trhlinku.
Pokud by se pracovalo v ekliptikálních šířkách Slunce by bylo na nule, čili by se do systému příliš nehodilo, nedalo by se s ním pracovat.
Což je mimochodem důvod k vážnějším pochybnostem o používání ekliptikálních paralel/ kontraparalel.
Čili bylo by třeba řešit tento „sluneční oříšek“. Třeba – by funkci Slunce, musela zastoupit Země. Konečně, proč by ne?
Druhá možnost je pracovat v rovníkových šířkách, tedy deklinaci. To je zároveň bližší pojetí astrologie která považuje Zemi i s jejími obyvateli a ději, za to, co má být středem pozornosti.
Ale zde už tak zase bohužel tak pěkně nelze pracovat s „rovnodennostními“ body, uzly, které jsou (zhruba) v polovině vertikálních cyklů každé planety – jakožto místa průniku oběžné dráhy s ekliptikou. Dokonce je možné (nevím to jistě) že některá planeta vůbec oběžnou rovinu Země neprotíná.
Rovnodennostní body (fáze) vertikálních cyklů, by musely být prostě mechanicky počítány jako polovina aktuálních cyklů (které se pokaždé, tu více, tu méně liší, myšleno u jedné planety). Není to sice tak pěkné (efektní) jako ty místa průniků s rovinou (ekliptiky), ale konečně, proč by ne?
Není tam kruh, kruhový pohyb, bohužel, ale je možno tento ve vertikálním přístupu požadovat? Nepostačí sinusoida, vlnění ?
Pěkný den
Viktor
-
Re: Maximální ekliptikální šířka planet
15 odpověď odeslal(a) Jiří v Úterý 3.Září 2013 04:50:57
"Pokud by se pracovalo v ekliptikálních šířkách Slunce by bylo na nule, čili by se do systému příliš nehodilo, nedalo by se s ním pracovat.
Což je mimochodem důvod k vážnějším pochybnostem o používání ekliptikálních paralel/ kontraparalel.
Čili bylo by třeba řešit tento „sluneční oříšek“. Třeba – by funkci Slunce, musela zastoupit Země."
Vzhledem k tomu, že rovina ekliptiky je dána rovinou, ve které obíhá Země kolem Slunce, má Země také, stejně jako Slunce, v ekliptikálních souřadnicích nulovou šířku.
-
Re: Maximální ekliptikální šířka planet
16 odpověď odeslal(a) Jiří v Úterý 3.Září 2013 08:03:25
Dobrý postřeh, Viktore, že Slunce de fakto může mít s jinou planetou pouze šířkovou paralelu.
-
Re: Maximální ekliptikální šířka planet
17 odpověď odeslal(a) Jiří v Úterý 3.Září 2013 08:37:16
Ještě bych dodal, že tuto šířkovou paralelu má planeta se Sluncem tehdy, když je v konjunkci s některým svým uzlem.
-
Re: Maximální ekliptikální šířka planet
18 odpověď odeslal(a) Viktor v Úterý 3.Září 2013 23:34:28
Musím se přiznat Jiří, že zas tak dobrý postřeh nemám.
Jednak jsem zaměnil ve své představě oběžnou dráhu Země (a tak vlastně ekliptiku) za rovinu rovníku Země. Čili zastoupení Slunce zemí nelze. A k tomu je tedy špatně samozřejmě i poznámka o tom, že sice nevím, ale že je možné, že některá planeta vůbec oběžnou rovinu Země neprotíná – tedy teď už to vím jistě:)
A toho, že paralely se Sluncem ( a tedy i se Zemí) dosahují všechny planety - de facto - když dosahují nulové šířky, jsem si také přímo nevšiml.
Děkuji Vám za opravu a omlouvám se za nechtěnou mystifikaci, přestože můj příspěvek nemá být chápán jako zasvěcený rozbor, ale spíš jako snaha o možná alternativní pohled na věc tak jak umím, který vítá poctivou kritiku.
Pravda je tedy možná jen v tom, že Slunce, které se v šířkách nijak nepohybuje může zpochybňovat používání paralel/ kontraparalel, protože ze systému vypadává a tím ho jako celek rozrušuje.
A pokud se mám pokusit tedy pochopit a experimentovat s deklinacemi planet, tedy systémem, který nehybností Slunce netrpí, nevíte prosím jestli podobnou funkci, jakými jsou Johannesovi Funkce použít i na deklinace? Johannes nabízí zdá se jen řešení v šířkách, ale deklinační sinusoidu už nenabízí.
A pravdivá by měla být i úvaha o naznačeném vertikálním cyklu planet, jakož i horoskopu, pokud bude odpuštěno výše popisované.
A ještě můj drobný pocit - záležitosti týkající se uzlů planet, včetně známého – ale co do interpretačního významu věřím už méně známého – Lunárního uzlu, mohou být celkem zajímavé a zasloužili by možná další zamyšlení.
Pěkný den
Viktor
-
Re: Maximální ekliptikální šířka planet
19 odpověď odeslal(a) Jiří ve Středu 4.Září 2013 09:19:38
http://www.johannes.cz
"nevíte prosím jestli podobnou funkci, jakými jsou Johannesovi Funkce použít i na deklinace?"
Procedura Funkce v Johannesovi umožňuje vizualizovat v čase rozvinutou celou řadu pohledů na astrologické prvky. Omezení je zde na zobrazení vždy pouze na dvou prvků.
Volba kterou souřadnici máte zájem zkoumat se děje písmenem, jež je uvedeno v tabulce.
Kupříkladu zobrazení deklinace Slunce ve vypočteném intervalu se zvolí volbou D HE
zobrazení ekliptikální šířky Luny volbou B LU
zobrazení ekliptikální délky Merkuru - L ME
zobrazení průvodiče Země-Slunce - R HE
zobrazení rychlosti Venuše - C VE atd.
Ze zobrazení grafu se dá vrátit použitím klávesy Esc
Nespojité funkce jako je kupříkladu ekliptikální délka, která se po dosažení 360-ti stupňů skokem vrací k nule, lze zobrazit spojitě zapnutím volby S, která přepíná mezi zobrazováním ve stupních a ve funkci sin(stupňů)
Šipkami lze ovládat kurzor, jehož časová poloha je zobrazena v dolním stavovém řádku, ve kterém jsou uvedeny i hodnoty amplitud obou grafů.
Grafy jsou navrženy tak, aby maximálně využívaly plochu, kterou mají k dispozici. Tedy nejsou ve stejném měřítku a proto je dobré hodnoty v dolním řádku sledovat.
Jako zajímavost si můžete zobrazit graf ekliptikální šířky Slunce, který kupodivu není rovná čára, ale sinusoida. Ovšem když se podíváte na velikost její amplitudy, zjistíte, že střed Slunce osciluje kolem roviny ekliptiky v řádu nepatrného zlomku stupně, což je způsobeno nutací Země.
Pro zobrazení deklinací lze v Johannesovi použít i volbu Kosmogram.
Podrobný popis nastavení uvedených voleb naleznete v manuálu Johannese, který je i na webu www.johannes.cz v sekci programu Johannes.
-
Re: Maximální ekliptikální šířka planet
20 odpověď odeslal(a) Viktor ve Středu 4.Září 2013 21:17:32
Děkuji Vám Jiří za vyčerpávající a evidentně zasvěcenou odpověď.
Je to zajímavé (jednak možnosti Johannese ale hlavně výsledky a tedy i možné významy se kterými je možno pracovat), a je to pro mě výzva do budoucna, možná na obecně klidnější zimní časy.
Jen nevím, proč v šířkách je "vertikální cyklus" např. Venuše tak rozházený (tedy někdy dosáhne jen něco přes 1° ale sem tam i přes 8°), a v deklinacích je její kulminační graf neboli "vertikální cyklus" téměř jednotvárný a tedy uhlazený.
Netušíte jak je to možné? Vždyť klesání a stoupání by se mělo projevit v obou vztažných rovinách stejně...
Děkuji
pěkný den
Viktor
-
Re: Maximální ekliptikální šířka planet
21 odpověď odeslal(a) Jiří ve Čtvrtek 5.Září 2013 12:58:29
-
Re: Maximální ekliptikální šířka planet
22 odpověď odeslal(a) Jiří ve Čtvrtek 5.Září 2013 13:02:27
Možná to souvisí, Viktore s tím, jaký vzorkovací interval jste použil.
Na výše uvedeném obrázku je v horní části grafu průběh ekliptikální šířky Venuše, v dolní části grafu je průběh její deklinace v roce 2013. Interval vzorkování jsem zvolil 120 hodin neboli pět dní.
U vzorkovacího intervalu je třeba vždy zohlednit oběžnou dobu planety, pro Merkur by kupříkladu takhle hrubé vzorkování už bylo nevhodné.
-
Re: Maximální ekliptikální šířka planet
23 odpověď odeslal(a) Jiří ve Čtvrtek 5.Září 2013 13:45:37
"...klesání a stoupání by se mělo projevit v obou vztažných rovinách stejně."
Napadlo mne, že jsem možná Vaši otázku, Viktore, pochopil jinak, než byla myšlena.
Průběh ekliptikální šířky planety prvoplánově nikterak nesouvisí s deklinací planety.
Deklinace planety je totiž její "šířka" v geocentrických souřadnicích, kde je nulová deklinace dána rovinou zemského rovníku, zatímco ekliptikální šířka je šířková souřadnice planety v ekliptikálních souřadnicích, které mají rovinu "rovníku" totožnou s ekliptikou.
Ostatně výše uvedený graf, kupříkladu, začíná kladnou ekliptikální šířkou Venuše a současně má Venuše zápornou deklinaci. A v průběhu roku se tyto hodnoty mění. Přibližně v polovině roku jsou obě kladné.
Shrnuto - ekliptikální šířka udává úhlovou vzdálenost, kterou daná planeta svírá s rovinou ekliptiky, zatímco deklinace udává úhlovou vzdálenost, kterou daná planeta svírá s rovinou rovníku Země.
Změna ekliptikální šířky planety souvisí s její oběžnou dobou kolem Slunce, zatímco změna deklinace dané planety zahrnuje navíc ještě polohu Země, neboli oběžnou dobu Země.
V deklinaci se promítá sklon zemské osy vůči ekliptice. Kdyby byla osa Země kolmá na ekliptiku, byl by průběh deklinace a ekliptikální šířky planety velmi podobný. Ale protože zemská osa svírá s osou pólů ekliptiky úhel cca 23,5 stupně, a tento úhel se navíc mění precesí a nutací, jsou tyto křivky značně rozdílné.
-
Re: Maximální ekliptikální šířka planet
24 odpověď odeslal(a) Viktor ve Čtvrtek 5.Září 2013 23:17:42
Děkuji pěkně Jiří za opět vyčerpávající odpověď. Sice se týkala mého dotazu skutečně až v druhé části.
Přesto se musím zamyslet nad zadáváním intervalů. Ale při počítání delších časových úseků použít nějaký krátký, tak mi to počítač bude počítat hodiny.
Ve Vámi přiloženém grafu je navíc vidět ta "skákající" Venuše počítaná v šířkách (první křivka) a souměrná Venuše - počítaná v deklinaci.
Asi před hodinou mě to napadlo, v tom duchu v kterém píšete ( i když mi zrovna nebyl podivný pohyb Venuše v deklinaci, nýbrž v šířce). Bohužel jsem si to představil obráceně než píšete.
Představil jsem si že naopak ve výpočtech šířky se na vypočtené vlnovce odrazí pohyb oběžné dráhy Země (ovšem nevím jestli se sklon ekliptikální roviny mění oběh od oběhu Země, ale představil jsem si že ano, že Země může být při svých obězích kolem slunce někdy trochu "hlouběji" a nebo "výše" ) a naopak že rovina pro výpočet deklinace (tedy rovník) je stabilnější - mění se pouze velmi pomalým a navíc relativně lineárním pohybem nutace .
Ale je to těžké asi vysvětlovat takto písemně, díky nutnosti porozumění jeden druhému a je to i relativně složitější na představu. Téma mě sice velmi zajímá, ale nerad bych Vás tím zdržoval.
Děkuji ještě jednou
Viktor
-
Re: Maximální ekliptikální šířka planet
25 odpověď odeslal(a) Jiří v Sobotu 7.Září 2013 10:17:29
-
Re: Maximální ekliptikální šířka planet
26 odpověď odeslal(a) Jiří v Sobotu 7.Září 2013 10:39:02
Musím sebekriticy přiznat, že některé moje věty, když je posléze čtu, jsou napsány přinejmenším nešikovně.
Jsem rád, Viktore, a velmi oceňuji, že vedete debatu v konstruktivním duchu a ve vzájemné snaze se pochopit.
Dovolil jsem si zde umístit ještě jeden obrázek, který zobrazuje ekliptikální šířku Venuše a její deklinaci v průběhu deseti let.
Pokud by byl horní graf - neboli graf ekliptikální délky Venuš - nakreslen v heliocentrických souřadnicích, byla by to víceméně pravidelná sinusoida s takřka stejnou amplitudou do plusu i do mínusu, a jediný vcelku nepatrný rozdíl ve velikosti amplitudy by byl dán excentricitou dráhy Venuše.
Protože ale pozorujeme dráhu Venuše ze Země, je třeba si uvědomit, že Venuši vidíme pod jiným úhlem když je Zemi nejblíž (cca 0,3AJ), než když je od Země nejdál (cca 1,8AJ).
Tedy vysoké amplitudy ekliptikální šířky Venuše indikují, že je Venuše blíže k dolní kulminaci se Sluncem, a tedy blíže k Zemi, a nízké amplitudy značí, že se Venuše nachází za Sluncem a od Země je dál.
Informaci o vzdálenosti Venuše od Země je možno získat v Johannesovi ve Funkcích zadáním volby R VE, která nám zobrazí délku průvodiče Země-Venuše v AJ, neboli v násobcích vzdálenosti Země-Slunce.
Na následujícím obrázku ukazuje kurzor na místo nejdelší vzdálenosti mezi Zemí a Venuší a současně na minimum amplitud ekliptikální šířky.
-
Re: Maximální ekliptikální šířka planet
27 odpověď odeslal(a) Jiří v Sobotu 7.Září 2013 10:39:27
-
Re: Maximální ekliptikální šířka planet
28 odpověď odeslal(a) Viktor ve Středu 11.Září 2013 00:04:02
Pokud je pravdou, co o Sobě sebekriticky píšete Jiří, pak posledními dvěmi odpověďmi jste sdělil vše dokonale, za což děkuji. Už je mi to, po technické stránce, mnohem jasnější.
Doufám, že si někdy budu schopen pro lepší pochopení popisovaného vyhradit potřebný čas.
Každopádně pro nás a naši převážnou astrologickou činnost, je důležitý pohled ze Země, čili geocentrický.
- Země, to Ona je plavidlem na kterém Vesmírem jedeme, to Ona je mírou dějů všech a pravidlem, že jenom s Ní, Hlubokou, řešení najdeme.
Z tohoto pohledu musí mít vzdálenost a tak i výška a hloubka např. Venuše od Země a z pohledu ze Země svůj význam. Pokud se ukazuje občas výjimečná, dokonce někdy ještě výjimečnější (viz. např. její „hlubina“ 22.8.2015 - 8,18°), pak je to ukazatelem přinejmenším výjimečnosti dané situace.
S vertikálními pohyby planet se pracuje předpokládám docela málo. Paralely a kontraparalely nejsou moc uspokojující (planety v takových „konjunkcích“ a „opozicích! Drží někdy až příliš dlouho), nehledě na výše zmiňovanou námitku, že v ekliptikálních šířkách Slunce „nefunguje“ (kromě pasivního čekatele na nulovou šířku druhé planety – což pak trochu připomíná pavouka čekajícího na „obět“).
Pokud jde o deklinace, které jsou mou nadějí na „vertikální horoskop“, tam zatím nemám příliš jasno, protože jde možná o maličko jiný přístup k věci. Nejde zde totiž možná v podstatě přesvědčivě tolik o klesání a stoupání – jako je tomu vůči ekliptice, ale jde spíš o skutečnost že pozorovaná planeta si spíš do roviny rovníku vlastně normálně najede – myšleno horizontálně najede. Tím protíná rovinu rovníku (v nulové deklinaci). Ne tedy přímo stoupáním a klesáním.
I když i přes to se zde i stoupání a klesání nad rovinu ekliptiky nepřímo zobrazí, přesně tou veličinou, která je nad těch cca. 23,5° daných sklonem rovníku vůči ekliptice.
Viktor
-
Re: Maximální ekliptikální šířka planet
29 odpověď odeslal(a) Viktor ve Čtvrtek 19.Září 2013 19:35:47
Nejvíce by se mi líbilo uvažovat "vertikální cykly" od horní kulminace přes dolní a zpět vzhledem k rovině kolmé na ekliptiku.
Jednak taková rovina nejlépe představuje a možná i evokuje vertikalitu, s pohybem (nehybností) Slunce zde není problémem jako je tomu přímo na ekliptice (což platí stejně tak i pro rovinu rovníku) a navíc zde není třeba se "trápit" nutací (kýváním zemské osy).
Jediné co mi zde trochu chybí, jsou náležité efemeridy nebo lépe schopnost Johannese ve vztahu k této rovině "uvažovat", což nic proti němu, má můj plný respekt.
Pak už jen ten klíč, kterým se budou přepočítávat nastoupané/ naklesané výšky/ hloubky, tak aby to bylo použitelné pro všechny planety stejně – Třeba způsobem, možná že příliš zjednodušujícím (nevím), danou maximální dosaženou vzdálenost od nuly (což je konjunkce se vztažnou rovinou – uzel) dělit např. 180° čímž vznikne jeden "osobní" (vertikální) stupeň. Či tak nějak podobně.
Vztahy planet vůči sobě ve "vertikálních" cyklech by měly být (možná) uvažovány v těchto "osobních" stupních.
Totiž - další výtka, kterou mám vůči používání paralel a kontraparalely je ta, že každá planeta dosahuje různých maximálních výšek, a proto je tento systém, řečeno neodborně – nefér.
Totiž planeta, která dosahuje největších výšin/ hloubek nikdy nenajde svého „paralelního“ partnera, zatímco ta dosahují nejnižších se střetává s úplně každým. Je to nesourodé.
Viktor
-
Re: Maximální ekliptikální šířka planet
30 odpověď odeslal(a) Viktor ve Čtvrtek 19.Září 2013 20:21:32
Ad 29)
S tou rovinou kolmou k rovině ekliptiky je to asi blbost.
Jednak by muselo být určeno kterým směrem kolmá – třeba v ose sever –jih, to by možná problém nebyl, ale hlavně tato rovina by se pohybovala s otáčením Země kolem Slunce a tak by průchody planet touto rovinou (uzly) a stejně tak i výsledky byly různé, dle aktuální polohy Země.
Rovina by se musela nějak zafixovat např. v onom severo-jižním směru v konjnunkci se Sluncem - imitujíc tak konstrukci tropického zodiaku s jeho jarním bodem. Ale nejsem si jist, není-li to příliš přehnaná konstrukce.
Jinak je možné, že i ta relativita „výšky/ hloubky“ pozorované planety vzhledem k pozorovateli na Zemi, díky vzdálenosti pozorované planety – tak jak to popisuje Jiří v odpovědi výše – může být problémem, který celou tuto vertikální záležitost, jakož i uvažování paralely/ kontraparalely činí nepoužitelným. Nebo aspoň nepoužitelným bez jasnějšího pochopení věci.
Viktor