Zobrazení otázky a odpovědí
-
Saturnův Věk
6164 otázku odeslal(a) Ondrej Lesak v Pátek 19.Července 2013 01:02:51
Kolikrát jsem si položil otázku, proč je Saturn spojován s dávným Zlatým Věkem a zároveň s řádem, časem aj.
Jistě se dá najít řada vysvětlení pro jedno, druhé i třetí. Neexistuje však ještě nějaká zcela jiná, hlubší souvislost?
Stačí si otevřít třeba jen dvě stránky na Wikipedii - jednu o Saturnu samotném (a excentricitě jeho dráhy) a druhou o excentricitě dráhy zemské a jejím vývoji v minulosti (např. o Milankovičových cyklech), abychom si v hrubých rysech odvodili zajímavé závěry a souvislosti:
Že před pouhými 70-80 tisíci lety dosahoval excentricita zemské dráhy hodnoty cca. 1,03 což odpovídá vzdálenosti prázdného ohniska Saturnovy dráhy.
Pokračování
-
Re: Saturnův Věk
1 odpověď odeslal(a) Ondrej Lesak v Pátek 19.Července 2013 01:09:23
...tedy vzdálenosti jeho prázdného ohniska od Slunce. Dnes se tento bod nachází přibližně 2 miliony kilometrů vně zemské dráhy, když je Země v odsluní a je znám jako Černé Slunce.
V době, kdy se (v průmětu) zemská dráhy a prázdné ohniska Saturnovy dráhy kryly se Saturnův pohyb po obloze (po korekci na vlastní dráhu Země) pohyboval po obloze naprosto rovnoměrně (proto se tomuto bodu v minulosti asi říkalo ekvant). Používal ho již Ptolemaios, kdy o eliptických heliocentrických drahách a nějakých ohniscích neměl nikdo tušení, anebo to bylo zapomenuto jako nepochopené dědictví starších civilizací.
-
Re: Saturnův Věk
2 odpověď odeslal(a) Ondrej Lesak v Pátek 19.Července 2013 01:11:24
ještě překoktám a opravím poslední větu:
V době, kdy se (v průmětu) zemská dráha a prázdné ohnisko Saturnovy dráhy kryly, se Saturn po obloze pohyboval (po korekci na vlastní dráhu Země) naprosto rovnoměrně (proto se tomuto bodu v minulosti asi říkalo ekvant). Používal ho již Ptolemaios, kdy o eliptických heliocentrických drahách a nějakých ohniscích neměl nikdo tušení, anebo to bylo zapomenuto jako nepochopené dědictví starších civilizací.
-
Re: Saturnův Věk
3 odpověď odeslal(a) Pavel Turnovský v Pátek 19.Července 2013 10:22:08
http://www.rezonance.cz
mne napadla ještě jedna konotace:
návrat MC solárních revolucí do původní polohy po 29 letech (ve většině případů, s výjimkou období kdy se střední a pravý sluneční čas rovná, nebo má největší odchylky) Ale to se mi zdá trochu přitažené za vlasy při nepřesnosti výpočtů RAMC až do nedávné doby.
-
Re: Saturnův Věk
4 odpověď odeslal(a) Ondrej Lesak v Pátek 19.Července 2013 16:29:34
To by taky mohlo být, má to společné to, že je tam opět jakási souvislost mezi Saturnem a Zemí (přes její denní cyklus).
Pořád se mi vrací ta korespondence (Venuše+Země)-(Jupiter+Saturn) jako největší a nejstabilnější dvojice ze skupiny vnitřních a vnějších planet. Navíc si - ještě v souvislosti s tím prázdným ohniskem Saturnovy dráhy kladu otázku, co to mohlo s tehdejšími lidmi (před 80 tis. let) udělat. Byli citlivější než my a i když se tenkrát nejednalo o přímé průlety zeměkoule tímto bodem, vzdálenosti od Slunce se každoročně pár dní či týdnů rovnaly.
Máte-li někdo odkazy na cokoli, co bylo objeveno z této doby, velmi bych se o to zajímal. Vzupomínám si jen na jakýsi obrovský výbuch sopky v Indonésii, která před 70 tis. let měla prý za následek mnohonásobné snížení globální lidské populace.
-
Re: Saturnův Věk
5 odpověď odeslal(a) Ondrej Lesak v Sobotu 20.Července 2013 00:16:17
http://apod.nasa.gov/apod/astropix.html
Náhoda...zrovna včera prolétla sonda Cassini Saturnovým stínem.
-
Re: Saturnův Věk
6 odpověď odeslal(a) Ondrej Lesak v Pondělí 29.Července 2013 11:08:43
re 4 (upřesnění): Šlo o výbuch sopky Toba v Indonésii před 71 000 lety. Patřil k největším v geologické minulosti Země (ekvivalent ca 40 výbuchů sopky Tambora, po kterém i u nás sněžilo v létě). Podle odhadů archeologů, antropologů a geologů měl za následek 6-letou "jadernou zimu", celkové ochlazení planety na 1000 let, vyhynutí řady živočišných druhů a zmenšení lidské populace na několik tisíc jedinců.