Zobrazení otázky a odpovědí
-
Domy aneb hledá se horizontální Campanus
6116 otázku odeslal(a) Viktor v Úterý 26.Března 2013 19:21:07
Dobrý den,
zajímá mě, je-li možno sestrojit systém domů podobný Campanovi, ovšem aby třetění kavdrantů nevznikalo na první vertikále tj. kružnici v rovině vertikální, ale na obzoru tj. kružnici v rovině horizontální, obzorníkové – samozřejmě s průmětem na ekliptiku.
Zdá se že žádný z více než 20ti systémů takto řešen není, tak nevím jestli je to vůbec možné. Tím zároveň říkám, že matematika není zrovna můj koníček, s představivostí je to už lepší, ale i tak se raději ptám.
V textu pana Rastokina o domech horoskopu jsem našel tuto informaci … Vezmeme-li v úvahu, že druhý systém Kampana dělí po Horizontu… ovšem nepochopil jsem kde se tato v jeho textu vzala a co znamenala, snad by tedy mohlo jít o to druhé řešení Campana.
Takové řešení by mi připadalo jednoznačně více v analogii se systémem dělení ekliptiky, tedy zvěrokruhu a tak tedy i souladnější.
Prosím o tuto informaci a
Děkuji
pěkný den
Viktor
-
Re: Domy aneb hledá se horizontální Campanus
1 odpověď odeslal(a) Viktor v Úterý 26.Března 2013 19:26:25
Koukám se mi zdařilo zaslat to dvakrát, ani nevím jak. Toto druhé odeslání je bez pravopisných a podobných chybiček tak to první prosím pokud možno vymazat.
Děkuji V.
-
Re: Domy aneb hledá se horizontální Campanus
2 odpověď odeslal(a) Jiří ve Středu 27.Března 2013 09:55:53
Zajímavá otázka.
Obecně platí, že takzvané domy můžeme v podstatě zkonstruovat jakkoli.
Tedy třeba i pravidelným rozdělením kružnice obzoru, kde s výhodou lze využít to, že ascendent leží na obzoru.
Potíž je ve zmíněném průmětu na ekliptiku.
Je třeba si uvědomit, že se nejedná o prosté rozdělení roviny obzoru na 12 stejných dílů, ale že dělíme kulovou sféru na 12 "dílů pomeranče".
Obdobně je tomu i u rozdělení ekliptiky. Také se jedná o 12 výsečí sféry, které zobrazujeme v rovině zjednodušeně jako kruh rozdělený na 12 stejných dílů nazvaných znamení.
Nu a jak tedy znázornit v rovině ekliptiky vztah k obzorníkové sféře a ještě pokud možno tak, aby Ascendent byl hrotem prvního domu a Medium Coeli hrotem domu desátého?
Tuhle podmínku prostým rovnoměrným rozdělením horizontu těžko splníme.
-
Re: Domy aneb hledá se horizontální Campanus
3 odpověď odeslal(a) Pavel Turnovský ve Středu 27.Března 2013 12:12:27
http://www.rezonance.cz
nezbývá než vyzkoušet systém Amfora pana Píšy, známý jako Píša-Krušinský
-
Re: Domy aneb hledá se horizontální Campanus
4 odpověď odeslal(a) Jiří ve Středu 27.Března 2013 12:51:00
http://www.amphora-pisa.eu/index.php?obsah=3
Informace k domům Amfora pana Píšy.
-
Re: Domy aneb hledá se horizontální Campanus
5 odpověď odeslal(a) Viktor ve Středu 27.Března 2013 23:47:57
Děkuji Vám za odpovědi. Musím o tom popřemýšlet, uvážím tu variantu Amfory.
...tedy nevíte co pan Rastokin myslel ve svém textu "Domy horoskopu" větou......"Vezmeme-li v úvahu, že druhý systém Kampana dělí po Horizontu (Obr.2b) t.j. Brána Bohů "....?
...totiž se mi nechce nějak líbit systém Campana, přestože nabízí pevnou a bytelnou konstrukci, protože úplně zapomíná na analogii ke zvěrokruhu tj. dělení prostoru po šířce - myšleno přirozeně tj. (ohlížím se "hlavou" kolem sebe v širou pláň, aniž bych ji byl musel zvedat či klopit),sice se toto v zeměpisných pojmech nazývá Délka (proč je to tak, dle mě zbytečně, komplikováno?)
Ekliptika, stejně jakoby na tom byl obzor, je dělena z pohledu osy své soustavy, horizontálně. Stajně tak by na to pravděpodobně byla Galaxie resp. galaktický zvěrokruh či jiné tomu podobné dělené promítací plátno.
Campanus místo toho změnil princip a dělí vertikálně. To mi připadá neopodstatnitelné.
Zatím tedy beru Regiomontana, ten respektuje horizontální dělení a zachovává přirozený princip dělení - sice v méně individuálním vztažnému pojmu než je ten "můj" Obzor - totiž ten "náš" Zemský (či Nebeský) rovník.
Možná o to je relativně "pravdivější", sice to pro někoho může být pravda "tvrdá". Země je nám společná, Země jsme my dohromady, jedna loď. A o tu svou individualitu se bát nemusíme - ascendent nám ji dopřává dostatečně.
Viktor
-
Re: Domy aneb hledá se horizontální Campanus
6 odpověď odeslal(a) Viktor ve Čtvrtek 28.Března 2013 00:06:16
Začínám tedy přemýšlet o tom jak promítnout průniky kružnic po obzoru pravidelně děleného "pomeranče" na Ekliptiku (to samo o sobě problém není), se sjednocením Asc s hrotem prvního domu (počátku dělení obzoru) také problém není, ale jak tam napasovat ten MC (tj. trefit se) a zachovat pravidelnost dělení už problém je.
Snad je výše popsaná úvaha správná?
A tak mě napadá, jestli ten Campanus nevznikl "jen" jako znouzecnost, tj. aby vyšel i ten ASC tak i MC (plus jejich polarity).
-
Re: Domy aneb hledá se horizontální Campanus
7 odpověď odeslal(a) Jiří ve Čtvrtek 28.Března 2013 09:25:26
Nemyslím si, že by kterýkoli ze systému domů vznikl jako z nouze ctnost.
Určité konstrukce domů vyjadřují určitý astrologický názor.
Kupříkladu Ascendent vůbec nemusí být hrotem prvního domu a stejně tak ani MC nemusí stát na hrotu domu desátého.
-
Re: Domy aneb hledá se horizontální Campanus
8 odpověď odeslal(a) Jiří ve Čtvrtek 28.Března 2013 09:40:44
http://www.svkol.cz/~petros/astrol/domy1.htm
Na uvedeném odkazu jsou graficky znázorněny některé konstrukce domů.
-
Re: Domy aneb hledá se horizontální Campanus
9 odpověď odeslal(a) Jiří ve Čtvrtek 28.Března 2013 13:27:15
http://www.svkol.cz/~petros/astrol/image/domy/domy2.htm
Odkaz je o tom, že nalezení "ideálního" systému domů není zrovna jednoduché...
-
Re: Domy aneb hledá se horizontální Campanus
10 odpověď odeslal(a) Viktor v Pátek 29.Března 2013 21:02:06
Ad - „Nemyslím si, že by kterýkoli ze systému domů vznikl jako z nouze ctnost.“
Ano, badatelské a tvůrčí činnosti, o což při vytváření systémů domů jde, by bylo chybou dávat nějaké meze. Tedy, podle mého názoru, s výjimkou těch, které znásilňují přirozenost – což představují např. obory genetická manipulace nebo finančnictví (peněžního konstruktu).
Měl jsem při zamyšlení o možné „znouzecnosti“ na mysli popsáno níže bohužel zdlouhavěji, ale přesněji toto:
rozdělení prostoru v místě astrologické události na 3 určující roviny je naprosto přirozené, čisté, bez pochyb. Při hledání systému domů tímto směrem považuji úvahu za mimořádně zdařilou (v určitém smyslu jedinou správnou) a po sem tedy i Campanův systém. Dále je jistě dobrou úvahou, že prostor kolem astrologické události tj. systém domů, je třeba vztáhnout k pokud možno těm co nejindividuálnějším/ nejbližším/ nejoosobitějším souřadnicím.
Ovšem je zde otázka, která z těch tří rovin má být tou (přirozenou cestou volená) zásadní, a určující pro dělení na 12 stejných dílů - Meridián, První vertikála nebo Horizont? - (dále nepovažuji za podstatné, že smysluplně takto dělit je v možno podstatě cokoli). - Analogicky či v duchu utvoření pásu (kružnice) zvěrokruhu to může být jedině ! Horizont (Obzorník), protože u tohoto jako u jediného z těchto třech je jeho Osa středem své vlastní soustavy (přičemž v místě průniku této Osy s rovinou horizontu se odehrává astrologická událost, kvůli které soustava vůbec existuje). Takovou osou může být např. lidská páteř.
Věřím, že neobstojí případný argument, že pro člověka na zádech ležícího je právě páteř takovou osou roviny (kružnice) určené první vertikálou – leda bysme připustili, že taková pozice (v hatha joze pozice mrtvoly) je tou pravou a vskutku světotvornou pozicí, ovšem pouze důsledně hlavou k severu, nohama k jihu.
Proč tedy najednou měnit princip umístění vztažného prostředí - z horizontálního na vertikální?
To je stejné jako kdyby Zvěrokruh byl umístěn na rovině kolmé k rovině Ekliptiky, třebaže v místě Jarního bodu, což by mohlo být sice zajímavé a mohlo by to rozšířit naše prostorové chápání, ale není to tak. A je myslím zbytečné zdůrazňovat, že mezi horizontálním a vertikálním směrem (prostorem fyzickým, psychologickým jakož i významovým) je zásadním rozdíl.
A když tedy na Horizontu takové prostředí vytvořit nejde, a pokud se tedy rozhodneme (na základě pro mě zatím neoopodstatnitelných argumentů) použít jednu ze dvou ZBYLÝCH rovin (resp. kružnic) tj. první vertikálu nebo meridián – je zde další otázka - proč by měla být důležitější první vertikála než poledník/ meridián?
Nevím jestli ani na meridiánu takové prostředí vytvořit nejde, ale pokud nelze, zbývá už skutečně jen ta první vertikála – a pak je možné použití této zbylé, sice (bohužel?) NE ÚPLNĚ IDEÁLNÍ ROVINY (kružnice) považovat za
1) znouzecnost, spokojení se s tím co zbývá
2) vnuceným/ vynuceným použitím
- nebo možná také (nutno připustit) -
3) jediným správným a přirozeným vodítkem přírody či kosmu (zejména protože v rámci daného systému jediným možným) že „volba“ (sice bez možnosti volit) je správná.
Roubovanec či hybrid vzniklý s vysvětlením bodem 3) by mohl samozřejmě fungovat, možná i velmi dobře fungovat.
Když pominu, že z jiného, řádně „esoterního“ pohledu může fungovat (a funguje) úplně vše. Ale to, věřím, že není cílem astrologie, kterou chceme pěstovat, pokud si mohu dovolit tu troufalost mluvit jakoby za nějakou skupinu.
V.
-
Re: Domy aneb hledá se horizontální Campanus
11 odpověď odeslal(a) Viktor v Sobotu 30.Března 2013 11:45:26
Pro závěr, který k tomuto tématu nechám na další odpověď, pro lepší představu zrekapituluji známá fakta.
Obecně a zjednodušeně můžeme systémy domů rozdělit na prostorové (prostor dělící), časové (pracující s pohybem bodů v čase), a „primitivní“ či velmi jednoduše utvořené (přímočaře rozdělující na stejnoměrné díly pouze grafický nákres na „papíře“, nehledíc na sférické třírozměrné prostředí – tedy reálnou situaci – nazývající se domy ekvální).
Navíc tyto všechny by bylo ještě možno rozdělit na ty, které mají hroty domů 1.a 10. shodné s ASC a MC a které je shodné nemají.
Mě osobně připadá vhodné, mluví-li se o DOMECH - tedy prostorových dílců (stavbách), upřednostnit domy které jsem označil jako prostorové a tedy vypustit ty co jsem označil jako časové, a to i přestože prostor jde ruku v ruce s časem.
Samozřejmě že Časové domy mohou mít své opodstatnění, ovšem jiné a myslím, že je dobré si uvědomit jejich jinakost, a tedy význam – např. změna, vývoj, cesta (co může evokovat význam slova Čas).
Dále považuji za vhodné vypustit domy „primitivní“ či přímočaré – ale samozřejmě i přímočarost, jednoduchost, a možná i intelektuální nezatíženost může mít své opodstatnění a vhodné uplatnění.
Také považuji za vhodné vypustit ty, u kterých se neshoduje hrot 1. a 10. domu s ASC a MC, ale plnou obhajobu tohoto názoru vidím na dlouhý text, tj. zamyšlení, čili to vypouštím, ale zároveň i zde jsem přesvědčen, že i takový systém může mít něco přínosného.
Tímto prostým a věřím, že lehce pochopitelným výběrem zbyly už pouze dva systémy domů.
Konečně se tak dostávám k podstatě, tj. domy prostorové – Campanus a Regimontanus (nevím o jiných splňující, že AS a MC jsou zároveň hroty 1. a 10. domu.
K tomu v další odpovědi.
ps: systém Amfora, na který výše odkazujete, opět není horizontální, pokud jsem dobře pochopil, pracuje s bazální rovinou tzv. ASC-DSC vertikálu.
-
Re: Domy aneb hledá se horizontální Campanus
12 odpověď odeslal(a) Viktor v Sobotu 30.Března 2013 13:16:40
Campanus – nabízí velmi osobní, individuální, blízký prostor (Horizont resp. První vertikálu), ale dělící vztažná (bazální) rovina (kružnice), je vertikální a tak NENÍ v analogii ke zvěrokruhu – ani co do vzniku (umístění do své polohy) vzhledem k ose své vlastní soustavy, ale navíc žádnou osu vlastně ani nemá (nerotuje, ani se kolem něj se nic netočí).
Dále připojuji, že První vertikál/a je jako bazální, vztažná rovina (kružnice) více intelektuální záležitostí, žádný permanentního děj se na ní neodehrává, není dějuplná, pouze na jejích dvou bodech 2x denně problikne sluneční východ a západ.
Regiomontanus – nabízí kolektivnější prostor (Země resp, rovník) než Campanus, ale dělící, vztažná, (bazální) rovinou (kružnicí) je Rovník – který JE analogický ke zvěrokruhu svým vznikem - umístěním do své polohy vzhledem k ose své vlastní soustavy, a má osu kolem které se otáčí Země, stejně jako Zvěrokruh.
Díky tomu, že pro svou existenci potřebuje jak osobní horizont tak meridián, nelze říci, že nerespektuje individualitu, osobitost, výjimečnost popisovaného (astrologické události např. člověka) – oproti Campanově pojetí.
Naopak získává silný (nejen astrologický) vztah – spojení s planetou Země.
Jsem přesvědčen, že analogie systému domů k systému zvěrokruhu (zodiaku) je žádoucí nebo lépe, je přirozená.
Zvěrokruh (ekliptika) je dále nejen prostorem ale i časem/ cyklem (přesně jeden rok). Považuji za více než vhodné, aby i její analogický podsystém (systém domů) měl tuto „schopnost“ tj. být časem/ cyklem. A to umí jen Země se svým rovníkem (přesně jeden den). Tuto analogii člověk jen se svým prostorem (tj.Campanův prostor) splnit nedokáže.
Že ekliptika (zvěrokruh) je živá je jasné – pobíhá tam neustále Slunce a další planety, že Horizont je živý je jasné – odehrává se tam vše mezi nebem a zemí (očividně), že Rovník je živý je jasné (např. na planetě Zemi je to nejrychleji a stále pohybující se oblast (fyzicky).
První vertikál je na rozdíl od toho jako vztažná, bazální rovina (kružnice) více intelektuálním, akademickým konstruktem, nic se na něm permanentně neodehrává, nehýbe - jen 2x za den na jeho dvou bodech problikne vycházející a zapadající Slunce. Ano také ke své existenci používá zemských souřadnic (sever, jih, východ západ) – odvozených od živých dějů (severní a jižní světový pól „drží“ osu rotace Země), ovšem je nucen užít jich opět jen jako konstrukt, intelektuálně-akademické zanesení na vztažné souřadnice, nepracuje přímo s póly. Na rozdíl od toho Regiomontanus „pracuje“ díky rovníku přímo s póly přímo.
Jsem přesvědčen, věřím, že přímá, živá účast Země by u vzniku systému domů, jakožto doplňku k systému zvěrokruhu (makro a mikro kosmos) neměla chybět, neměla by být nahrazována intelektuálními, akademickými pojmy - pokud možno.
O živou účast v jádru astrologie přeci jde.
Samozřejmě že Campanus jako další systémy má svůj význam a přínos (snad je to akademická přesnost která uvažuje maximálně individuální pojetí) - ovšem pro mě je zejména užití vertikály jako bazální (vztažné) roviny (kružnice) zásadní problém a její užití považuji tak trochu za vnucené (viz. odpověď č. 10).
Regiomontanus vzniká velmi přirozeně, téměř sám od sebe, je v analogii se zvěrokruhem a je v souladu s živými ději planety Země a astrologickým jazykem pojímanými událostmi odehrávajícími se na ní.
Jde o můj názor, samozřejmě mě zajímá názor ostatních, a předně, každý si musí osobně vyzkoušet.
Viktor
-
Re: Domy aneb hledá se horizontální Campanus
13 odpověď odeslal(a) Jiří v Sobotu 30.Března 2013 15:24:23
Právě v tom odzkoušení je, myslím, kámen úrazu.
Jak stanovit objektivní astrologické testy, které by opravdu prokázaly funkčnost/nefunkčnost toho kterého systému domů?
-
Re: Domy aneb hledá se horizontální Campanus
14 odpověď odeslal(a) Viktor v Neděli 31.Března 2013 18:04:09
Co je to objektivní? Lze takového stavu vůbec dosáhnout? Nejsou za vším jen představy/ touhy/ potřeby/ návyky našeho Ega?
Věřím, že objektivní můžeme být pouze v srdci, tedy v lásce. Nic takového se nekoná, a pokud tak pouze na velmi malých ostrůvcích. A tyto ostrůvky bývají Egem rádi nemilosrdně likvidovány – nic naplat, že sem tam možná někdo takto zlikvidovaný je to schopen ustát, resp. vstát z mrtvých – sice je to v takovém případě už trochu pozdě, než by bylo záhodno.
Ale jistě, potíž zde kromě té „psychologické“ stránky věci, že v horoskopu je spousta záležitostí, které potvrzují, zesilují, zeslabují, doplňují, vyvracejí, popírají atp. navzájem jedna druhou - nehledě na aktuální stav, v kterém se ten kdo/co posuzuje nalézá a může dle toho věc i různě chápat.
A ještě jeden pohled, totiž, že člověku funguje vždy to, čemu věří, jak vědomě tak nevědomě, a to přiměřeně síle takové víry/ přesvědčení.
Ale ten kámen úrazu, který popisujete, totiž to odzkoušení – mě zatím 100% přesvědčuje ve prospěch Regiomontana. A to jsem Campana používal téměř 13 let, před tím 2 roky Placida, ale to byla doba samoučení a hledání.
Campanus má až „brutálně perfektní střih“, jen je podle mého názoru ! odpojením se od Země neosobní a ve strohosti své logiky chladný.
Přestože ani Regiomontanus není možná dokonalý (k dokonalosti bych si přál aby i osy sféry systému byly kotveny na Zemských pólech, nikoli v průmětu jižního/ severního bodu na horizontu – o což se snaží systém Axiální rotace – ale nelze, tak je třeba přijmout „nedokonalost“, kterých máme v astrologii stejně tak více), tak rozhodně respektuje sklon ekliptiky vůči horizontu – v „naší“ astrologii dost zásadní událost. Věřím, že právě tato „událost“ je tím klíčem ke vztahu/ vazby ekliptiky (zvěrokruhu) na systém domů – což Campanus opomíná.
Campanus by se snad mohl hodit více do siderické astrologie, tam není jarní bod – což mě ale opět vede k názoru, že siderická astrologie je také tak trochu odosobněná (resp. od-Země-ná).
......
Pro úplnost připojuji, že systém, který jsem touto otázkou hledal vlastně existuje – jmenuje se systém Zenit, další ze tří možných řešení, který dělí „druhou vertikálu“ (kolmou na první vertikálu) tj. Poledník (Meridián) – se jmenuje systém East point (čili Východní bod). Ani jeden však nedokáže spojit AC MC s hroty 1. a 10.domu resp. obou na najednou. Stejně je na tom i systém axiální rotace, který zmiňuji výše.
Tím Vám Jiří děkuji za odkazy, sice mi pomohl jen ten jeden, protože němčinu zatím nezvládnu a Amfora nebyla to co jsem hledal.
Pěkný den Viktor
-
Re: Domy aneb hledá se horizontální Campanus
15 odpověď odeslal(a) OPRAVA v Pondělí 1.Dubna 2013 12:15:46
Musím opravit chybu, která se vloudila do mé odpovědi č. 14 výše – ve větě …“ Přestože ani Regiomontanus není možná dokonalým, tak rozhodně respektuje sklon ekliptiky vůči horizontu – v „naší“ astrologii dost zásadní událost…“
Správně má být – řeší/ respektuje sklon/ vztah ekliptiky vůči rovníku tj. sklon roviny „otáčení“ ekliptiky a roviny otáčení Země, oněch slavných cca. 23,5 stupně.
Tímto sklonem nám defacto vzniká zvěrokruh, jeho počátek, což je zatím stále velmi důležitou platformou západní (potažmo snad atlantické) astrologie.
Opomenutím tohoto vztahu se dostáváme spíše k astrologii siderické, případně jiné.
V.
-
Re: Domy aneb hledá se horizontální Campanus
16 odpověď odeslal(a) Viktor v Pondělí 1.Dubna 2013 17:16:48
Ještě jsem hledal v historii fora k tomuto tématu a našel jsem toto (otázka č. 219 z 18.3.2000).
Pan Turnovský zde popisuje jeho požadavky na systém domů… „Poslední podmínka: Zenit nechť hraje prominentní roli…“
Zajímalo by mě k tomuto, jaký je důvod k tomu, aby měl Zenit hrát prominentní roli?
…umím si například představit, že třetím rozměrem (nahoru/ dolu) se nám více otevírá Prostor, a tím do hry vstupuje více význam potřeby dosáhnout výšin nebeských, čili potřeba progrese, než ono pouze být (a nechat žít).
Dále je možné že astrolog by mohl chtít považovat Zenit za výsostně individuální bod, který navíc umožňuje jeho snadnou základní orientaci na Zemi a směr jím naznačovaný za takový, který ho jaksi pojí s hvězdami.
Je zde otázka jestli je to dostatečný důvod k upřednostnění osy/ roviny (významu) vertikálního (síla, zaměření) před osou/ rovinou (významem) horizontální (vědomí, bytí)
Při použití zenitu (dělení primární vertikály) těžko mluvit o horizontálních domech, když jde o vertikální.
Pro takového hada je vertikální to co pro člověka horizontální, ale pro člověka je akční rádius (přirozeně vnímaný prostor) horizontální. Jen když leží na zádech (břiše?) – tedy třeba spí, rozjímá, odpočívá, je mrtvý nebo pozoruje oblohu - objevuje v sobě tento vyšší/ hlubší, tedy jiný než běžný, prostor.
A ještě k druhé polovině věty p. Turnovského ze stejné odpovědi – „…tím odpadá i Regiomontanus, neboť ten je opřen o dělení rovníku a Zenit tu je potlačen, respektive Severní pól je jakýmsi globálním Zenitem, Regiomontanův systém by se tedy hodil pro celosvětové horoskopy…“.
Regiomontanus je dělen na rovníku, ano, ale osy rozdělení sféry domů (pomeranče) na 12 dílů probíhá na stejných pólech (severní/ jižní bod). V Regiomontanovi nejsou póly (ani severní ani jižní) žádným Zenitem.
Takže je možno myslím říci, že zde jsou dva téměř! stejné, či obdobné systémy domů, s tím rozdílem, že jeden dělí horizontální rovinu Země:
- rovinu která je silně adekvátní zvěrokruhu, která je silně spojena se Zemí - ale zároveň „vynechává“ Zenit/ Nadir, čímž na úkor kolektivnosti ztrácí výsostnost individualismu.
A druhý dělí vertikální rovinu ideální sféry:
- ale zároveň vynechává vztah ekliptiky a rovníku na jehož základě stojí zvěrokruh, přímý vztah k Zemi a horizontální přístup čímž se ocitá v nebezpečí, že neodůvodnitelně zaměňuje směr horizontální za vertikální i s jeho významy a ještě v jednom nebezpečí, totiž že ležíc na zádech fascinován Zenit – osobním cílem, zapomene na to co je společné hluboko v zemi pod jeho zády – Nadirem.
Koneckonců – na rovníku jsou oba systémy shodné.
Myslím tedy, že tedy oba systémy mají své silné a slabé stránky, mě připadá, že Regiomontanus je více reálný a drží se při Zemi, Campanus více idealistický-ideální a tedy méně reálný (možná méně živý) a možná o to více propojuje člověka s hvězdami.
Pokud se tedy vrátím otázce Jiřího o kameni úrazů, jak možno objektivně určit, který systém (ne)funguje, a pojmu to bez Velikonočního „filosofování“ – dospěl jsem k tomu, že tyto dva systémy je možné v určitém smyslu považovat za adepty na „ten správný“ systém domů, pak nebude možná už zas tak moc těžké si v nějaké praxi ověřit, který funguje lépe – pomocí výkladu horoskopů lidí, které dobře známe a také a to možná zejména pomocí tranzitů a direkcí přes rozdílné osy těchto horoskopů.
Pěkné Velikonoce
Viktor
-
Re: Domy aneb hledá se horizontální Campanus
17 odpověď odeslal(a) Jiří v Úterý 2.Dubna 2013 01:28:47
Jaký je důvod k tomu, aby Zenit hrál prominentní roli?
Doplnil bych, že nejen Zenit, ale i průmět severního pólu Země na nebeskou kupoli, stejně tak severní pól ekliptiky a také severní galaktický pól.
To jsou totiž body, které determinují čtyři prostorové souřadnicové systémy, jež v čase určují astronomicko-astrologické vazby a vztahy jistých prvků.
-
Re: Domy aneb hledá se horizontální Campanus
18 odpověď odeslal(a) Jiří v Úterý 2.Dubna 2013 10:56:39
http://dokumenty.johannes.cz/archivalie/Graf_delky_dne.jpg
Pan Píša zdůrazňuje, že domy Amfora zohledňují nerovnoměrné délky hodin během dne a to nelineálně, kdy např. o letním solsticiu je dvouhodina okolo poledne hodina nejdelší a dvouhodina okolo půlnoci nejkratší, přičemž se délka hodin mění spojitě.
Zdůrazňuje tuto výhodu oproti klasickému dělení dne na planetární hodiny, které dělí den na stejně dlouhé úseky a noc také, čímž zavádí při západu a východu Slunce časovou nespojitost.
Poměrně hodně času jsme testování tohoto fenoménu věnovali s panem inženýrem Sosíkem a panem doktorem Růžičkou v návaznosti na akupunkturu a výsledky těchto testů nepotvrdily oprávněnost ani jednoho ze zmíněných modelů.
Jako jediný opravdu funkční model se osvědčilo naprosto rovnoměrné dělení času na stejné časové úseky, synchronizované pravým polednem či pravou půlnocí.
-
Re: Domy aneb hledá se horizontální Campanus
19 odpověď odeslal(a) Ondrej Lesak v Úterý 2.Dubna 2013 15:38:46
Však má taky chronologická pravidelnost (v rozmezí řádu hodin) oporu v nejednom kosmickém nebo geofyzikálním rytmu. Např. 160-minutovém, který je indikován pulzací slunečního povrchu.
-
Re: Domy aneb hledá se horizontální Campanus
20 odpověď odeslal(a) Viktor v Úterý 2.Dubna 2013 22:12:57
Děkuji Vám Jiří za doplnění problematiky.
Sice to stále neodpovídá na otázku, proč by měl Zenit (potažmo i jemu adekvátní body na Země , Ekliptiky, Galaxie) hrát prominentní roli?...pokud jsem si tedy správně následně svému dotazu neodpověděl sám, nebo pokud tím co jste sdělil ohledně pólu nemyslíte zrovna především to, že tímto jedním bodem (Zenitem) resp. dvěma (polárně) body je vždy možno snadno určit pozici či se zorientovat, což by mělo být defacto onou odpovědí.
Potom by zde byla ta další otázka, na kterou jsem se už sám odpovědět nepokoušel tj. zda-li je to dostatečný důvod, upřednostnit vertikální od horizontální roviny.
On totiž (pokud se nepletu) stejně tak dobře prostor determinují i ty horizontální souřadnice – resp. ROVINA. Chápu, že rovina se určuje o něco složitěji než osa, je na ní totiž zapotřebí minimálně třech bodů, zatímco pro osu je třeba jen dvou bodů.
Zároveň, rovina a osa jsou rozdílné podstaty – možná adekvátně záležitostem AS-DS (horizontálního stylu vědomí) a IC-MC (vertikálního stylu vědomí).
Pokud je pravdou co píši, nevím musím to promyslet, nebo pokud mi pomůžete věc ujasnit, potom je otázka, zda-li to co je snadnější, je dostatečným důvodem pro upřednostnění před tím, co je složitější.?
V životě tomu bývá naopak.
.............
A ještě mě zajímá jedna věc, jak mohu do ekliptikálního průmětu tj. do zvěrokruhu, zapsat pól ekliptiky třeba ten severní pól?
Jinak, Já jsem zatím časovému dělení prostoru na chuť nepřišel, přestože považuji za možný přínos se tím více zabývat.
V.
-
Re: Domy aneb hledá se horizontální Campanus
21 odpověď odeslal(a) Jiří ve Středu 3.Dubna 2013 09:57:43
"jak mohu do ekliptikálního průmětu tj. do zvěrokruhu, zapsat pól ekliptiky třeba ten severní pól?"
Kružnice zvěrokruhu, jak ji obvykle znázorňujeme, je vlastně rovníkový průřez sférou ekliptiky kolmo na její osu.
Tedy severní i jižní pól ekliptiky je v jejím středu.
-
Re: Domy aneb hledá se horizontální Campanus
22 odpověď odeslal(a) Viktor v Sobotu 6.Dubna 2013 19:22:28
Snad Vaši odpověď Jiří mohu trochu brát tak, že mé úvahy - tedy ty technického rázu věci, jsou uvažovány správně.
Je tedy jasno, že osa je logicky uprostřed.
Pokud bysme chtěli experimentálně udělat jako hlavní vztažnou zónu (promítací plátno) místo zvěrokruhu kruhový pás s využitím pozadí systému 12ti domů (což by bylo nepraktické – ale jen zkušebně) a pokud bysme k tomu účelu použili Campanův systém, Zenit (tedy osa zenit/ nadir) by v něm nebyl středem ale spíš něčím jako nultý (počáteční bod) toho „zvěrokruhu“, tedy ocitl by se na okraji
To je jinak řečeno znovu to co výše popisuji, ale možná obrazněji, totiž - že jde o velmi hrubý zásah do principu utváření takového systému. Osa zde už není osou, tou je horizont resp. jeho sev./již. bod, původní místa horizontu.
Někde na foru jsem četl (už to ale nedohledám), tuším v odpovědi pan Turnovského, o popisu konstrukce Campanova systému zhruba ! větu v tomto smyslu – „...Campův systím vzniká rozdělením na dvanáct stejných dílů po primární vertikále, sice by k tomuto účelu byl vhodnější horizont, a toto dělení přeneseme na ekliptiku atd…“.
- Jakoby to by bylo jedno, jestli horizont, nebo vertikál, jakoby o nic vlastně nešlo.
Ovšem já věřím, že to jedno není a nemůže být.
Horizont je například spojován s ženským prvkem, vertikál s mužským. Ženský prvek je prostor, mužský je síla (vektor). Tedy ženský (horizontální) prvek se hodí pro dělení prostoru (domů) jednoznačně lépe. Mužský (vertikální princip) s prostorem nesouvisí.
Zaměňuje se zde otázka – kdo JSEM (horizontální mysl) za KDE jsem tj. odkud a kam (vertikální mysl).
A vůbec se tak zaměňuje Vědomí a Vůle (síla).
Proč u ekliptiky nijak nepracujeme s vertikální rovinou? Je vůbec oprávněné při utváření Camp. domů roubovat Vertikální „mikro-„zvěrokruh“ na Horizontální „makro-zvěrokruh“?
Na Horizontu každého individuálního člověka se totiž odehrávají ty všechny věci doslova ! mezi nebem a zemí. Nikoli na zenitu – tam se v důsledku neděje (nehýbe se) vůbec nic, tam je cíl (z určitého pohledu). Čili tedy – je jednoznačné, že by byl k dělení (vytvoření prostoru pro události) vhodnější horizontální směr !
Ale tak - když horizontál (obzor) funkčně rozdělit prostě (zatím) nejde, co tedy s tím? Použít vertikál – vždyť je to podobné, nebo dokonce stejné ??? takže v pohodě ?
Já v tuto chvíli volím raději méně „násilný“ přístup a možná že i přirozenější „mikro-„zvěrokruh““ - totiž Zemský rovník.
Člověk a jeho osobní prostor se odehrává na Zemi. Země je naším DOMovem - DOMEM. Věřím, že Země zde musí být zohledněna...Planety (ekliptika), Země (rovník), člověk (horizont). Všechny analogické roviny jsou přítomny, v sestupném stylu nebo i opačně.
A požadovaný, hledaný velmi osobní a individuální prostor posledního řádu - obzor, horizont (včetně ! návazných souřadnicotvorných rovin sféry - a třebas i Zenitu), je v Regiomontanově systému domů rozhodně také uvažován á to DOSTATEČNĚ – totiž krájením kupole (pomeranče) v ose bodů horizontu Jižního a Severního ( z nichž pramení směr dělení prostoru Zemského mikro-„zvěrokruhu“ tj.systému domů) + Ascendent. Z těchto souřadnic již snadno odvodíme celou souřadnicovou sféru (kupoli) a tedy veškeré další, včetně Zenitu, který zde zůstává tím čím má být, totiž majákem na vertikální Ose (středu) našeho života či existence jakékoli jiné události.
....................
Ať, Jiří, Zenit, průmět severního pólu Země, severní pól ekliptiky a severní galaktický pól klidně determinují ony čtyři prostorové souřadnicové systémy jak v odpovědi č.17 píšete – vždyť to je OK, ale nijak to nesouvisí s rozumným důvodem (alespoň pro mě), aby byl tímto stylem dělen prostor pro dané stávající astrologické účely. Protože takové počínání by bylo proti základům relativně stále tradičních astrologických systém utvářejících souvztažností. A to rozhodně nejsem žádný tradicionalista. Jen, pokud takovou zásadní změnu, tak celého systému, třeba přeměnou na vertikální uvažování, nikoli však jen jeden kousek z odlišného těsta.
Pěkný den
Viktor
-
Re: Domy aneb hledá se horizontální Campanus
23 odpověď odeslal(a) Jiří v Sobotu 6.Dubna 2013 22:12:31
Domnívám se, že Zenit, SP, SPE a SGP astrologickým souvstažnostem nikterak nevadí a navíc, ať se nám to líbí nebo ne, je podle nich dělen časoprostor právě pro astrologické účely.
Tyto čtyři body totiž, zjednodušeně řečeno, vystihují podstatu astrologických konstrukcí.
Se Zenitem je spojena rovina obzoru, která tvoří jeho rovník, se Severním Pólem je spojena rovina zemského rovníku, se Severním Pólem Ekliptiky rovina ekliptiky, a rovina rovníku Mléčné dráhy je spojena se Severním Galaktickým Pólem.
Průsečnice ekliptiky a roviny obzoru stanoví ASC a DSC, spojnice SP a Zenitu vymezuje na ekliptice MC a IC.
Ostatní hroty domů jsou víceméně spekulativní.
Průsečnice ekliptiky a roviny rovníku nám dává Jarní a Podzimní Bod, spojnice SP a SPE udává letní a zimní solsticium.
Svého času zde Ondra Lesák představil přirozené rozšíření těchto pravidel i na rovinu Mléčné dráhy, což se nabízí.
Shrnuto
- SGP určuje sféru stálic a svou polohu mění nejpomaleji
- SPE určuje naši sluneční soustavu, jeho pohyb je rychlejší než pohyb SGP
- SP určuje naši Zemi - Jarní Bod se pohne o stupeň za 72 let
- Zenit určuje polohu zkoumané entity na Zemi a opíše 360 stupňů každý den
Mimochodem Zenit v radixu ukazuje na nebi hvězdu, pod kterou se člověk vskutku narodil ( v Johannesovi ve výpisu stálic je to stálice označená hvězdičkou )
Domnívám se, že odtud, a od své vazby na MC/IC plyne důležitost Zenitu, jenž je naší osou, kterou si nosíme stále s sebou...
-
Re: Domy aneb hledá se horizontální Campanus
24 odpověď odeslal(a) Viktor v Sobotu 6.Dubna 2013 23:47:48
..."Domnívám se, že odtud, a od své vazby na MC/IC plyne důležitost Zenitu, jenž je naší osou, kterou si nosíme stále s sebou"...
Právě proto, že je naší Osou, není myslím oprávněné, z ní dělat, když se to hodí, součást okraje! kružnice, na které dochází k dělení na 12 dílů.
To je potom totiž účelové zaměňování jedné funkce za druhou, odlišnou.
To je podstata toho, oč mi zde jde.
-
Re: Domy aneb hledá se horizontální Campanus
25 odpověď odeslal(a) lenka-s v Neděli 7.Dubna 2013 10:19:31
Viktore, myslím, ze se opravdu nemusíte bát, ze by vás zastavil policajt z EU kdyz se pujdete projít po lese :-) Ale klidne bych byla pro usporádání referenda: proc má být CR nekde, kde vetsina lidí evidentne být nechce, a kdyz uz, tak jedine kvuli tem dotacím, ovsem kdyz se mluví o eurovalu a z nej vyplývající solidarite, tak se osypou :-)
Myslím, ze se nedávno objevila nejaká iniciativa v Holandsku za referendum o vystoupení z EU. Jestli má sanci na úspech (ci ho mela), to je vec druhá.
-
Re: Domy aneb hledá se horizontální Campanus
26 odpověď odeslal(a) lenka-s v Neděli 7.Dubna 2013 10:20:21
Patrí do vedlejsího vlákna. Sorry.
-
Re: Domy aneb hledá se horizontální Campanus
27 odpověď odeslal(a) Jiří v Neděli 7.Dubna 2013 11:04:16
http://www.astrologie.cz/cgi-bin/forum.pl?akce=display&id=6122
"Právě proto, že je naší Osou, není myslím oprávněné, z ní dělat, když se to hodí, součást okraje! kružnice, na které dochází k dělení na 12 dílů."
Jenže tady narážíme opět na tu potíž se ztrátou informací při převodu z trojrozměrné sféry na dvourozměrnou plochu, zredukovanou na kružnici.
Najít ten optimální způsob, jak na tuto plochu reprezentovanou kružnicí zodiaku, správně promítnout sféru, která v daný čas určuje prostor, v němž se zkoumaná entita nachází, to je oč tu běží.
Může být docela přínosná přednáška Zdenka Bohuslava na letošní EUKARPII, neboť se tomuto tématu dlouhá léta věnuje.
-
Re: Domy aneb hledá se horizontální Campanus
28 odpověď odeslal(a) Viktor v Neděli 7.Dubna 2013 21:23:24
„Jenže tady narážíme opět na tu potíž se ztrátou informací při převodu z trojrozměrné sféry na dvourozměrnou plochu, zredukovanou na kružnici“.
To je může být nejspíš velmi zajímavý technický problém. Ovšem pokud bysme ztracené informace o převodu z troj na dvourozměrný prostor opět našly, stejně by v nich nemělo docházet k takovému míchání jablek z hruškami (nebo spíš pomeranče s banány) – protože vertikální a horizontální prostor – z pohledu člověka na Zemi (tak aby mohl vnímat věci mezi Nebem a Zemí) ve vztahu k astrologii zůstává stejný a jasný, tedy diametrálně odlišný. To by symbol kříže nemusel být křížem, postačila by pomlčka.
Pokud tedy převod vertikálního na horizontální, pak ne přímočaře a prvoplánově, jako je tomu v Campanově systému, ale v adekvátně modifikovaných veličinách – třeba prostor za čas. Vertikální prostor tedy kupříkladu měřit časem, možná něco ve smyslu Placida, Kocha, Alcabita atd.
A pak tu ještě zůstává otázka, jaký je v této „hře“ význam Země (rovníku) a zda-li je možno tuto z úvahy o konstrukci domů vypustit.
Ale to je věc druhá, protože sám bych také jako první šáhnul po možnosti dělit kupoli domů rovnou na osobním horizontu (nebýt toho, že mi Regiomontanus dává lepší výsledky, než dnes mnou ještě stále trochu po rozchodu oplakávaný Campanus).
Ale, protože to nejde, a prvoplánové dělení vertikální linie nepovažuji za „rozumné“ (neb to považuji za neopodstatnitelný japkohruškysmus a kozovozismus), skoro by se mi chtělo použít takovou tu „lidově-esoterickou“ rovnici, že tím se tak možná sama Země hlásí o svou přítomnost na takovém díle v podobě Regiomontanova systému.
-
Re: Domy aneb hledá se horizontální Campanus
29 odpověď odeslal(a) Viktor v Úterý 26.Srpna 2014 13:27:32
http://www.youtube.com/watch?v=wUEIHMRQm-s
http://www.youtube.com/watch?v=wUEIHMRQm-s
odkaz na video, ve které je pěkně ukázáno, co představuje podle mého zkoumání (vertikální) systém domů Campanus.