Zobrazení otázky a odpovědí
-
Astrologie a fyzika - pokolikáté už?
6038 otázku odeslal(a) Ondrej Lesak v Pátek 2.Listopadu 2012 21:24:16
Přiznám se, že o kolik více času jsem donedávna strávil hledáním styčných (nebo naopak komplementárních) hranic mezi astrologií a astronomií+fyzikou, astrofyzikou atd., o to více se dnes od toho odkláním.
Napadlo mě totiž, že se možná jedná o nepřesně, ne-li chybně formulovanou úlohu, s hodně hluboko schovaným omylem. Za tento omyl považuji především svůj pohled na planety jako na objekty. Ano, mohl jsem si říct, nejde tu přece o tělesa, jde o něco jiného. Ale jak vyjádřit ono jiné co nejsrozumitelnějším způsobem, prostými slovy? Je označováno tu jako planetární princip, jindy jako archetyp, psychická funkce apod.
Možná však, že tyto pojmy lze vyjádřit velmi prostě. Že zatímco fyzika popisuje partikulární objekty a jejich interakce, astrologie je o jejich (univerzálních avšak pojmenovatelných jen v podobenstvích) formách a funkcích. S těmi interakcemi vs. funkcemi není taková potíž, mají dost společného.
Ne tak už rozdíl mezi (jedinečným) objektem a jeho (univerzální) formou, což je například jeden z rozdílů mezi Měsícem a Lunou. Nebo třeba rozdíl mezi prostorovým uspořádáním Slunce, Země a Měsíce při úplňku a prostou geocentrickou opozicí Slunce-Luna na klenbě nebeské na způsob planetária. Zejména poslední případ nápadně připomíná rozdíl mezi zvukem (objektivně, fyzikálně měřitelným) a tónem, přesněji akordem (pomocí kterého vlastně vnímáme přesné číselné poměry (!) aniž by nás to někdo učil).
-
Re: Astrologie a fyzika - pokolikáté už?
1 odpověď odeslal(a) Pavel Turnovský v Pátek 2.Listopadu 2012 22:15:57
http://www.rezonance.cz
věda pracuje v současnosti s jedenácti vícenásobnými rozměry, přičemž naše smyslové jevy jsou omezeny na čtyři rozměry našeho běžného časoprostorového světa
existuje tucet teorií kauzality, v některých z nich hrají roli i paralelní vesmíry
-
Re: Astrologie a fyzika - pokolikáté už?
2 odpověď odeslal(a) Ondrej Lesak v Pátek 2.Listopadu 2012 22:48:41
Něco z teorie strun, jak hádám, 4 rozměrů normálních + 7 kompaktifikovaných (?) Už jsem toho spoustu zapomněl.
Jenže já si myslím, že kdo hledá najde, tj. při ověřování teorie se kombinují takové postupy, které dají vyniknout právě tomu, co se očekává. Tj. že teorie je vždy částečně tvůrčí akt, zvlášť v mikrosvětě.
-
Re: Astrologie a fyzika - pokolikáté už?
3 odpověď odeslal(a) Jiří v Sobotu 3.Listopadu 2012 10:51:53
http://www.youtube.com/watch?v=4wUNNLIbBpk
Domnívám se, že rotace a vírové struktury jsou klíčem k pochopení.
-
Re: Astrologie a fyzika - pokolikáté už?
4 odpověď odeslal(a) Ondrej Lesak v Sobotu 3.Listopadu 2012 21:50:40
http://conspiracyoflight.com/
Ano, vypadá to, že tímto směrem opravdu přihořívá. Koneckonců, existují alternativní (snad to nezní jako nadávka) výzkumné směry, které pohlížejí na elementární částice jako na vírové struktury éteru.
V této souvislosti bych rád připomněl, že teorie éteru nebyla teorií relativity vyvrácena, jen odsunuta na okraj vědecké atraktivity, tedy byla pozapomenuta. Přitom historicky proslulý Michelsonův-Morleyův experiment z r. 1887, jehož výsledky daly vzniknout všeobecně známé Einsteinově relativistické interpretaci lze interpretovat i jinak, na základě teorie částečně strhávaného éteru.
Tato teorie si ve své schopnosti vysvětlit známé i předpovídat neznámé jevy ve srovnání s teorií relativity vůbec nestojí špatně (viz URL). Je jí však nejvíce vytýkáno, že pracuje s éterem jako nadbytečným pojmem s odkazem na to, že teorie relativity se bez něj obejde. To je hlavní slabina teorie éteru - není tak důsleddně redukcionistická, a opakuji, vyvrácena nebyla.
-
Re: Astrologie a fyzika - pokolikáté už?
5 odpověď odeslal(a) Ondrej Lesak v Sobotu 3.Listopadu 2012 22:15:27
Ale proč o tom tak zevrubně píšu? Je velmi obtížné, ne-li nemožné, najít společného jmenovatele mezi speciální teorií relativity (STR) na jedné straně a astrologií, geomancií a podobnými obory na straně druhé. S obecnou teorií relativity (OTR) by to bylo asi ještě obtížnější.
Jinak je tomu u teorie částečně strhávaného éteru, podle níž, velmi zjednodušeně, lze zanedbat strhávání éteru Zemí rotující kolem její osy (rychlost ve stovkách m/s) avšak nelze již zanedbat jeho strhávání Zemí obíhající kolem Slunce (rychlost 30 km/s).
Teorii částečně strhávaného éteru (kterou lze chápat jen jako jiné, avšak ekvivalentní vyjádření téhož co vysvětluje STR) dává do jednoduchých souvislostí leccos, co se týká zmíněné astrologie a geomencie. Například fyzikální význam rozdíl mezi "působením" AS a DS
nebo mezi Antivertexem a Vertexem je zřetelnější, jetliže si uvědomíme, že vycházející nebeská tělesa leží ve směru, představujícím "éterový protivítr", zatímco zapadající tělesa leží v tomto smyslu "po větru".
Souvislost s geomancií je podobná. Podle tradičního pojetí se na zemském povrchu skládají dvě složky éterového proudění, které např. Louis Charpentier v Mysteriu katedrály v Chartres nazývá - podle keltské tradice - pozemským a nebeským wuivrem. Převažující východní orientaci oltáře a chóru většiny kostelů pak vysvětluje tím, že jsou orientovány vstříc nebeskému wuivru - éteru.
Chci tím vším hlavně říct, že cesta k dailogu mezi vědou a astrologií vede (pravděpodobně jedině) přes rehabilitaci určitých vědních směrů a interpretací samotnou akademickou vědou. Přesto, že se jedná o žádné pavědy a tyto obory jsou podloženy stovkami impaktovaných článků jako kterékoli jiné, mainstreamová věda, ve které se mj. rozhoduje o grantové podpoře, o nich v lepším případě mlčí, spíše však jimi posměšně opovrhuje. Dokud se toto nezmění, o to větší problém má přírodověda s obory jako je astrologie.
-
Re: Astrologie a fyzika - pokolikáté už?
6 odpověď odeslal(a) Ondrej Lesak v Sobotu 3.Listopadu 2012 22:20:21
opravy:
...Například fyzikální význam rozdílu mezi "působením" AS a DS
nebo mezi Antivertexem a Vertexem je zřetelnější...
...Přesto, že se nejedná o žádné pavědy...
-
Re: Astrologie a fyzika - pokolikáté už?
7 odpověď odeslal(a) Vanda v Neděli 4.Listopadu 2012 11:08:01
Rotace je nejspíš i klíčem k pochopení důležitosti zlatého řezu. To není statická struktura, ale dynamická vazba neoptimálnějšího pohybu a rozvoje.
-
Re: Astrologie a fyzika - pokolikáté už?
8 odpověď odeslal(a) barča v Neděli 4.Listopadu 2012 11:26:59
re 4: Jiří. "Domnívám se, že rotace a vírové struktury jsou klíčem k pochopení."
Ano, já si to myslím také, přestože nejsem matematik, ani fyzik, ani botanik...
Když se podíváte do přírody, na ulitu šneka, na mořské vlny, na šroubovici DNA, na mléčnou dráhu ve vesmíru, na makro i mikrokosmos – vidíte tvar spirály jakoby točivou mandalu, pomalu postupující vpřed. Spojení mužského a ženského principu.
Mužský princip – přímý, rychlý pohyb vpřed. Ženský princip – objímající, celistvě zahrnující, tedy pomalejší kruhový pohyb.
Ať se podíváme do ekonomiky, nebo do medicíny, která je dnes technická, vědecká, invazivní, agresivní. Nebo co se týče zemědělství, které je vyčerpávající pro půdu, dobývání nerostných surovin. Ať se podíváme do jakékoliv lidské oblasti, včetně vztahů – snaha ovládat, mít moc, manipulovat. Když se podíváme i do náboženství všude vládne patriarchát (otec, syn, duch - vše rodu mužského)
Současný svět, společnost a lidé „jede“ na mužský princip, proto je svět takový jaký je. Lidé pozapomněli na prvotní principy. Co se týče astrologie, ta právě principy krásně a jasně hovoří.
A teď si to spojení zkuste představit v lidských oborech a činnostech. – dokonalá rovnováha. Byla by to taková intuitivně-meditativní, ale přitom zcela přirozená, komplexní věda.
-
Re: Astrologie a fyzika - pokolikáté už?
9 odpověď odeslal(a) barča v Neděli 4.Listopadu 2012 12:01:00
re5: Ano. S Vaším vyjádřením souhlasím. Svým způsobem, každý vědní obor za nějaký čas dojde do slepé uličky, dojde k přehodnocování svých teorií a dosavadních poznatků,nebo naopak k novým poznatkům, či oprašování toho původního s tím souvisí tedy i jiné nasměrování,jiná metodika apd. Opět je to určitá zákonitost - bod zlomu. Jen to různě a u různých oborů trvá.
-
Re: Astrologie a fyzika - pokolikáté už?
10 odpověď odeslal(a) hanka v Neděli 4.Listopadu 2012 17:26:59
Telurické proudy nebo éter a jeho "proudění" díky rotaci a pohybu Zeměkoule, je fascinující - pokud má souvislost s orientací modliteben, chrámů, anebo jiných monumentálních i civiních staveb.
Nevím o tom mnoho - nicméně, kdo chce pátrat, tak moje úvahy se po přečtení Ondřejových příspěvků ubírají směrem architektonicko- archeologicko-atd.:
1) Většina křesťanských modliteben, kostelů, chrámů, je orientována vchodem na Západ, věřící sedí proti oltáři s čelem k východu (prý Spasitel přichází z východu).
2) Pyramidy Staré říše (tedy ty nejstarší) mají vchod ze severu.
3) Jako jeden z mála - chrám Angkor Wat v Kambodži - má prý orientaci opačnou - vchod má z východu (aby tam éter nafoukal dovnitř?).
4) Podle tradice feng šuej o bydlení se má zacházet s obydlím v takovém smyslu, jakože je vchod vždy ze severu.
.
Tož a včil mudrujte...
-
Re: Astrologie a fyzika - pokolikáté už?
11 odpověď odeslal(a) hanka v Neděli 4.Listopadu 2012 17:29:14
Oprava:
...civilních staveb
-
Re: Astrologie a fyzika - nesmísitelné
12 odpověď odeslal(a) Roman v Neděli 4.Listopadu 2012 19:04:52
Při vší úctě k úvahám ve smyslu Charpentiera a následně některých myšlenkových vývodů Ondřeje i dalších komentářů, bych rád osobně vyjádřil, nebo poznamenal nejen svoji zkušenost a názor, zastává ji mnoho tradičních astrologů dneška i minula. Fyziku a astrologii nelze ve smyslu skutečnosti zodiakálního dění a jiných působností, ve smyslu esoterním či chcete-li hermetickém mezi sebou nikdy spojit. Mísíte-li mezi sebou hlínu a bláto s ušlechtilým kovem, nějak to prostě nejde spojit. Je lehké si to představit. Hlína, i sebelepší se odloupne, praskne a spadne dolů , tam, odkud pochází. Ta hlína je současné i to einsteinovské fyzikální pojetí vesmíru a bytí(s absencí éteru a dalších základních charakterů bytí) a ušlechtilý kov , astrologie zahrnující nejen astrologickou, ale komplexní esoterní disciplínu. Myslím že stále existuje, není to nic historického, ani přežitého, natož neplatného... Lze to snad nakrátko spojit pouze ve smyslu psychológie, ale to je poněkud jinde než fyzika. Potom ale jde astrolog cestou, která je zcela mimo esoterní jádro astrologické doktriny. To je realita, a kdo chce, ať se tedy vydá takovou cestou. Ovšem nemůže očekávat žádné jiné porozumění a šíři(byť se zdá veliká), než to , které plodí tato revolta, v jistém smyslu skutečnosti.
-
Re: Astrologie a fyzika - pokolikáté už?
13 odpověď odeslal(a) hanka v Neděli 4.Listopadu 2012 20:04:24
Nu, nebyla bych si tak moc jistá tím připodobňováním k blátu a zlatu.
Připadá mi to poněkud troufalé - a hlavně manipulativní.
Máme totiž obecně zato, že bláto je materiál bezcenný, odpadne, odplaví se, zatímco zůstane to podstatné - zlato.
Bahno je v lepším případě hnojivo ku vzrůstu nějakých bylin.
Avšak zlato - to je něco docela jiného! Ušlechtilý kov, jenž uchovává hodnotu, nejcennější, nejušlechtilejší mezi všemi. Cíl alchymistových pokusů, jeho směrování, naplnění jeho tužeb.
.
A tak mě jen tak napadá, zdaliž i zde nejsme ve výčtu, co je zlatem či humusem v oborech jako je fyzika či astrologie, kapku ovlivnění tradičním rozdělením hodnot.
Naše Duše je přeci oděna tělem, které povstalo z bahna a v bahno se obrátí. Nikoli zlatem. Zlatem se odívají pouze sochy, které jsou Ducha i Duše prosty...
.
Tedy jako nemůžme rozhodnout, co je vlastně cennější - zda zlato nebo hlína, nejde ani zde jednoznačně opovrhovat vědou a stavět astrologii na piedestal, protože netušíme, zda se nedobereme nakonec nějakého difúzního propojení a nezjistíme, že obě popisují tutéž záležitost, jen postupem z opačného konce, a vlastně že jde docela dobře jeden směr postupu nahradit tím druhým, právě opačným.
Jsem téměř přesvědčena, že k tomu jednou dojde.
-
Re: Astrologie a fyzika - pokolikáté už?
14 odpověď odeslal(a) Pavel Turnovský v Neděli 4.Listopadu 2012 20:31:45
jak je vidět, nadešel čas znovu otevřít Karla Jasperse Šifry transcendence
-
Re: Astrologie a fyzika - pokolikáté už?
15 odpověď odeslal(a) barča v Neděli 4.Listopadu 2012 20:53:15
re 12: Myslel si to Romane ten příměr mytologicky? Hlína a zlato. Jako pozemské a božské? Nojo, jenže kdyby nebylo hlíny - nebylo by možná ani /nejen mytologicky)člověka, ani dalších věcí.
-
Re: Astrologie a fyzika - pokolikáté už?
16 odpověď odeslal(a) Ondrej Lesak v Neděli 4.Listopadu 2012 20:56:19
"...nejde ani zde jednoznačně opovrhovat vědou a stavět astrologii na piedestal (ovšem ani vědu, bych rád dodal!), protože netušíme, zda se nedobereme nakonec nějakého difúzního propojení a nezjistíme, že obě popisují tutéž záležitost, jen postupem z opačného konce..."
Ano. Prof. Neubauer říká, že astrologie a astronomie jsou vzájemně komplementární a ovšem tedy striktně vzato i - nemísitelné. Realita, ve své podstatě nevyjádřitelná, je jako mořské pobřeží, ke kterému lze buď doplout, dejme tomu v analogii s astrologií, nebo dojít suchou nohou po pevném terénu astronomie, zpevněném změřenými fakty. Nebo jinak, lze se několikrát za minutu na totéž podívat astrologicky a astronomicky.
-
Re: Astrologie a fyzika - pokolikáté už?
17 odpověď odeslal(a) Pavel Turnovský v Neděli 4.Listopadu 2012 23:49:11
pokud je něco komplementární tak z logiky věci to nemůže být (s)mísitelné
-
Re: Astrologie a fyzika - pokolikáté už?
18 odpověď odeslal(a) hanka v Pondělí 5.Listopadu 2012 08:00:05
Dovolím si namítnout, že živý organismus je například výsledkem smíšenosti komplementárního:
Takoví komplementární rodiče, když se se smísí...
:o)
-
Re: Astrologie a fyzika - pokolikáté už?
19 odpověď odeslal(a) Pavel Turnovský v Pondělí 5.Listopadu 2012 09:26:26
a Vy jste hanko viděla smíšené rodiče? Jsou to dva organické komplementární celky.
-
Re: Astrologie a fyzika - pokolikáté už?
20 odpověď odeslal(a) hanka v Pondělí 5.Listopadu 2012 10:52:45
Domnívám se, že jsem se nevyjádřila tak nesrozumitelně, a že těžko může někdo zpochybnit, že žena a muž (obecněji samice-samec) jsou při plození navzájem komplementární.
Netřeba zpochybňovat, že výsledkem spojení této komplementarity za smísení genetických materiálů vzniká nový jedinec.
-
Re: Astrologie a fyzika - pokolikáté už?
21 odpověď odeslal(a) hanka v Pondělí 5.Listopadu 2012 10:56:07
Dokonce je to vyjádřeno i jazykově, neboť míšením komplementárních jedinců rozličných ras vznikají míšenci.
-
Re: Astrologie a fyzika - pokolikáté už?
22 odpověď odeslal(a) Ondrej Lesak v Pondělí 5.Listopadu 2012 11:02:44
Takhle se na to podívat mě ještě nenapadlo. Jenže astrologie a astronomie mají příliš mnoho společného, takže bych se obával, že jejich příliš těsného spojení by nemělo daleko k incestu a co z toho může vzejít?
Ale teď vážněji - opravdu si myslím, že předpokladem - dejme tomu dialogu - mezi astrologií a fyzikou je určitá reforma vědy samotné a tu těžko ovlivníme. Mám na mysli především zmíněnou rehabilitaci teorie éteru.
-
Re: Astrologie a fyzika - pokolikáté už?
23 odpověď odeslal(a) hanka v Pondělí 5.Listopadu 2012 11:05:08
Pokud to chceme opravdu naprosto přesně, pomiňme autonomní jedince - otce a matku, a redukujme vše na sdělení, že se setkává komplementární genetický materiál třiadvaceti chromozómů matčiných a třiadvaceti otcových za vzniku nového celku zygoty o šestačtyřiceti chromozómech.
-
Re: Astrologie a fyzika - pokolikáté už?
24 odpověď odeslal(a) Jiří v Pondělí 5.Listopadu 2012 11:08:54
"Fyziku a astrologii nelze ve smyslu skutečnosti zodiakálního dění a jiných působností, ve smyslu esoterním či chcete-li hermetickém mezi sebou nikdy spojit."
Asi je to dáno mým, možná plytkým, vnímáním světa, ale uvedenému tvrzení nevěřím.
Podle mne se jak fyzika, tak astrologie snaží o komplexní popis světa, pouze na to jdou, jak správně Hanka napsala, z opačného konce.
V tom je snad možno spatřovat onu komplementaritu, ale já ji vnímám jako obohacení jednoho druhým a nikoli jako neslučitelnost.
-
Re: Astrologie a fyzika - pokolikáté už?
25 odpověď odeslal(a) Ondrej Lesak v Pondělí 5.Listopadu 2012 11:16:08
Mám dokonce silné podezření, že konečné prosazení, ne-li glorifikace, teorie relativity na úkor teorií éteru bylo a je vědomou emancipací a nekompromisním vymezením se fyziky a astronomie vůči astrologii aj. oborům.
Důkaz pro to nemám k dispozici, ale různé indicie jsou výmluvné. Například pokud se týká sluneční aktivity. Existují tisíce studií na toto téma, často i s kvalití popularizací, ale jen velmi vzácně se dočteme nebo doslechneme o klíčové roli planetárních cyklů, které jsou s cykly sluneční aktivity synchronizovány. Jakoby se fyzikové a astronomové obávali okamžité nálepky astrologů.
Je to něco podobného jako v chemii, jejíž představitelé ve většině případů (s výjimkou několika výzkumných týmů v Japonsku, USA, Rusku a Itálii)zuřivě popírají možnost jaderných přeměn při nízké energii, nepřesně označovaných jako studená fúze. Asi právem - padla by tím totiž oprávněnost používání pojmu prvek, jeho klasická definice by se ukázala neudržitelnou a základy chemie by prodělaly takové zemětřesení, že si to lze těžko představit.
-
Re: Astrologie a fyzika - pokolikáté už?
26 odpověď odeslal(a) Ondrej Lesak v Pondělí 5.Listopadu 2012 11:19:27
Nestihl jsem svůj předchozí příspěvek dříve, takže je trochu nezařazený.
Nicméně i já vnímám studium obojího jako obohacení jednoho druhým a nikoli jako neslučitelnost, to rozhodně.
-
Re: Astrologie a fyzika - pokolikáté už?
27 odpověď odeslal(a) Pavel Turnovský v Pondělí 5.Listopadu 2012 13:41:42
míšenec je hanko je podkategorie nového jedince
pokud ovšem není ve vaší rodině pravidlem říkat dětem, že jsou míšenci matky a otce, což by znamenalo, že otec a matka jsou různých ras.
Tahle debata je mimo, protže se mluvilo o komplementaritě a nesmísitelnosti astrologie a astronomie, čili dvou způsobů popisu světa. S
Správně píše Jiří, že se oba popisy mohou nebo lépe mají obohacovat, inspirovat, tzn. že tu má probíhat hermeneutika diskuse, dialogu, která předpokládá mnimálně 2 účastníky
-
Re: Astrologie a fyzika - pokolikáté už?
28 odpověď odeslal(a) hanka v Pondělí 5.Listopadu 2012 15:35:04
Nu, jistěže neříkáme v rodině dětem, že jsou míšenci matky a otce, jakkoli jimi skutečně jsou.
Neznám však rodinu lidských (či savčích) jedinců, kde by se děti množily pučením nebo dělením.
Avšak je to tak, takováto přirovnání vždycky trochu kulhají, jako ostatně každá symbolika nebo obrazivá řeč.
Například z jiného pohledu viděno, lze říci, že astronomie od astrologie se oddělila v určité historické době, tedy naopak z jediného homogenního celku vznikly dva. Ale uznávám, že tato debatje vzhledem k danému tématu, které nastolil Ondřej, marginální, moje reakce původně směřovala k Romanově poznámce.
-
Re: Astrologie a fyzika - pokolikáté už?
29 odpověď odeslal(a) hanka v Pondělí 5.Listopadu 2012 16:01:05
Spíš bych se vrátila k onomu původnímu Ondřejovu popisu situace, který se mi líbí, a to je toto přirovnání (převzato shora z Ondřejova zadání):
"... rozdíl mezi prostorovým uspořádáním Slunce, Země a Měsíce při úplňku a prostou geocentrickou opozicí Slunce-Luna na klenbě nebeské na způsob planetária. Zejména poslední případ nápadně připomíná rozdíl mezi zvukem (objektivně, fyzikálně měřitelným) a tónem, přesněji akordem (pomocí kterého vlastně vnímáme přesné číselné poměry (!) aniž by nás to někdo učil)."
Ano, domnívám se, že hudba - její vyjádření fyzikální, je trošku něco jiného, než její poslouchání, kdy měřitelné intervaly či hlasitost naprosto nic nevypovídají o barvě tónu nebo emocionálním účinku. Obojí (to měřitelné i to neměřitelné) vypovídá o hudbě. A bez té fyzikální části by se například nedaly stavět hudební nástroje anebo správně ozvučit koncertní sál (nebo ho jen správně akusticky postavit z hlediska architektonického). Bez čehož by zase nebylo onoho emocionálního účinku...
-
Re: Astrologie a fyzika - pokolikáté už?
30 odpověď odeslal(a) Pavel Turnovský v Pondělí 5.Listopadu 2012 18:49:24
"Avšak je to tak, takováto přirovnání vždycky trochu kulhají, jako ostatně každá symbolika nebo obrazivá řeč."
Ono "kulhání" jsou synkopy.
-
Re: Astrologie a fyzika - pokolikáté už?
31 odpověď odeslal(a) Roman v Pondělí 5.Listopadu 2012 19:21:42
Díky za vyjádření k názoru.
Vše je i v astrologii otázkou vývoje a individuální cesty. Některé otázky vyvstávají z touhy po vědění, jiné zase z nutnosti vést určitou "akademickou" debatu.
-
Rozdílný osobní přístup k tématu
32 odpověď odeslal(a) Roman v Pondělí 5.Listopadu 2012 19:49:15
Rozdíl v tomto osobním pojetí astrologie je velmi dobře viditelný z několika známých výroků k tématu, další jsou všem dobře známé:
•Astrologie je věda sama pro sebe, ale směrodatná. Mnoho jsem se z ní naučil a získal z ní mnoho užitku. Fyzikální poznatky potvrzují moc hvězd nad naším pozemským osudem. Proto je určitým způsobem životním elixírem pro společnost.
(Albert Einstein)
•Podle mého mínění je astrologie opravdu velká dáma, velmi krásná a přišlá z takové dálky, že mne dokáže udržet svým kouzlem. Ve světě čistě fyzickém nevidím, že by šperky mohly soupeřit s jejími. Zdá se mi, mezi jinými, že v sobě obsahuje největší tajemství světa. Škoda, že dnes - alespoň všeobecně - trůní na jejím místě prostitutka.
(André Breton)
. Po objevení Zákonů nebeské mechaniky Keplerem, vrhli nečistí lidé na svět tak zvanou "bulvární astrologii" a tu ryzí, která se před tím učila na vysokých školách Evropy zdiskreditovali tak, že musela "královna věd" opustit svoje primární postavení a vstoupit na 250 let do zapomnění. Přitom kapitálově mocní tohoto světa si ji ponechali pro své machinace a manipulace celého světa, dokonce ji ještě víc utajili v kabale.
(astrolog F.Šteffek).
Zdroj: astrolot
-
Re: Astrologie a fyzika - pokolikáté už?
33 odpověď odeslal(a) Pavel Turnovský v Úterý 6.Listopadu 2012 10:28:37
http://www.staff.science.uu.nl/~gent0113/astrology/newton.htm
Původně jednotné tělo "nauky o hvězdách" bylo rozlomeno na dvě části po nástupu racionalismu v 17. a 18. století.
Máme tu tedy dvě rozlomené části astronomii a astrologii, což je situace, kterou zná každý, kdo pátral po významu slova symbol v řečtině.
Jedna část bez druhé dává sice určitý smysl, ale pokud se opětovně spojí do celku, bude kontext, který určuje význam jednotlivých prvků (slov) širší a naše pochopení věcí tedy výstižnější.
Jelikož však v nejbližší době asi změna paradigmatu v přírodních vědách nehrozí (zatím je ve fázi tušení, že není něco v pořádku), můžeme pouze doufat, že snad v buducnosti nějaká rozprava nebude vedena jen s několika disidenty přírodních věd a že se možná přihodí, že si některý odvážný přírodovědec řekne: podívejme se jakým způsobem byla vyvrácena hodnověrnost astrologie. Když se tak ta astrologie drží při životě, nenaznačuje se nám tu, že existují ještě jiné mechanismy, jiné dimenze fungování našeho světa a začne hledat pravdivější představu o fungování astrologie než mají astrologové?
Mj. může někdo doložit, že A. Einstein opravdu prohlásil o astrologii to, co se tu uvádí? není to zas nějaký informační šum jako v případě one proslulé repliky Newtonovi "já to narozdíl od vás studoval", která se astrologie výbec netýkala?
-
Re: Astrologie a fyzika - pokolikáté už?
34 odpověď odeslal(a) Pavel Turnovský v Úterý 6.Listopadu 2012 10:47:55
http://www.astrology.co.uk/news/einsteinquotes.htm
no jasně, Albert Einstein si astrologie nijak necenil, považoval ji za pseudovědu a ten citát je falešný. Lhát astrologie zapotřebí nemá. Má zapotřebí více sebe/kritičnosti.
-
Re: Výroky
35 odpověď odeslal(a) Roman v Úterý 6.Listopadu 2012 12:08:20
S tím Einsteinem jste mě potěšil, že není autorem. Zdálo se mi to celé divné, ale podezíral jsem spíš špatný překlad.
Tak tady to máme názorně. Překroucená historie, překroucený významné události v dějinách světa i evropy, pokřivené výroky, pokřivená věda. atd.
Nakonec Ondřej odpověděl na úvodní otázku sám sobě v následujících úvahách( ve smyslu vzájemného poučení a prospěchu) ...vše okolo je pouze osobní reflexe.
Pokud se vám zdá, že o astrologii nic nevím, je to tak. Jsem jen její obdivovatel a vzplanu pro její krásu, někdy víc někdy méně. Jinak, jak se dívám, nemám zrovna příznivé aspekty, tak se zamotávám...to je vliv Marse, co jiného.
-
Re: Astrologie a fyzika - pokolikáté už?
36 odpověď odeslal(a) Pavel Turnovský v Úterý 6.Listopadu 2012 12:42:53
http://www.rezonance.cz
vždyť to je vážený pane Romane dobré, že jste zahořel pro astrologii protože Vás její krása oslovila. To je struna na kterou astrologie, jako nauka kultivující má hráti.
-
Re: Astrologie a fyzika - pokolikáté už?
37 odpověď odeslal(a) Ondrej Lesak v Úterý 6.Listopadu 2012 22:15:35
Vždyť i mně se astrologie víc líbí, než ji umím ;-) mám ten dojem.
-
Re: Astrologie a fyzika - pokolikáté už?
38 odpověď odeslal(a) Ondrej Lesak v Úterý 6.Listopadu 2012 23:10:23
Když jsem se o tom už zmínil, mám zkušenost s tím, že se to velmi mění, ty astrologické schopnosti totiž, s časem. Vzpomínám si, že v polovině devadesátých let mi stačil pohled do horoskopu jednou za čtvrt roku a viděl jsem, cítil jsem, jak se to nahoře houpe v akordu s tím dole. Lidi, které jsem potkával, jejich slova, výrazy tváří, moje vlastní pocity, to všechno se jen velmi málo lišilo od rytmů planet, zejména těch osobních, které jsem jasně vnímal.
Každých pár dnů jsem mohl postřehnout postupné změny nahoru a dolů, doleva a doprava nebo jak to říct.
Tento přímý vhled pak začal pomalu slábnout, občas se jen zatřpytil v určitém ohňostroji vzájemně souvisejících - nesouvisejích událostí. Nestěžuju si, postupně jsem začal vnímat rytmy spíše dlouhodobé, od 12-letých výše, ať už v tranzitech nebo v direkcích...takže tak.
Mám takové tušení, že ta intenzita astrologického vnímání nějak souvisela s tím, že jsem tenkrát ještě nestačil zažít různé techniky i samotné symboly různých prvků, zejména planet. Čím pomaleji a obtížněji jsem je četl, čím mi byly více neznámé, tím větší měly "hieroglyfickou" sílu.
-
Re: Astrologie a fyzika - pokolikáté už?
39 odpověď odeslal(a) hanka ve Středu 7.Listopadu 2012 09:42:42
Avšak vraťme se k oné fyzikální, nebo obecněji vědecké části symbolonu (dobrá, nebudu prudit a nechme -nomii plus -logii zatím v nazírání vzájemného doplnění - komplementarity), kterou "doplňuje" ta nevědecká metafyzika (jak říká Werich: "Což o to, ta -fyzika by mi nevadila, ale to meta- je blbý!").
V tomto mi připadá tedy uchopení čínské astrologie s jejím jangem a jinem, popřípadě s deseti "nebeskými kmeny", které se víží na dvanáct "pozemských větví", daleko srozumitelnější, postihující onu neustálou dynamiku, která právě tím, že je v neustálé změně, vylučuje komplementaritu, protože tam není jasný řez mezi doplňujícím a doplňovaným, ale jde o neustálou provázanou změnu.
Docela podobně to vidí Kabbala - přičemž "deset sefir - nikoli devět, nikoli jedenáct, tři Matky, sedm Dvojitých a dvanáct Základních" dává tušit, že ona dvanáctka, která je v astrologii charakteristická pro dění pozemské i nebeské - se ale vztahuje pořád k materiální složce. Neboť to "nebeské" se týká pouze materiálních objektů, popřípadě energií, zkráceně toho, co je projevené.
Troufám si tvrdit, že astrologie v naší současné podobě pracuje pouze s hmotnými principy a neumí tam vpravit (možná je už současná fyzika daleko dál se svými teoriemi chaosu, principem neurčitosti...) to neprojevené, protože kdyby ano, pak astrologové nemají zákazníky, kteří se přicházejí poradit vlastně pouze a výhradně ohledně materiálního života. Což degraduje jak ty zákazníky, tak nakonec ty astrology.
Asi tedy všechny přítomné jsem tímto docela naštvala, tedy raději uvedu na závěr ten příklad, který dokladuje, co tu mám na mysli - je to o tom Radku Brzobohatém a Vojtěchu Jasném.
To je příklad, zněhož jasně vyplývá, že astrologie, kterou Vojtěch Jasný použil, je naprosto funkční. Ale co nedokázal vědět a předvídat - a netuším, zda se například obrátil na Nejvyšší Vůli, aby splnila svou Ochranu - netušil, jak to nakonec celé dopadne - zda dobře anebo tragicky.
Myslím právě, že Astrologie sama by měla jednoznačně být schopna říci - tady toto je situace, která dopadne takto, a toto je situace, která ještě není předem rozhodnutá a nepouštějme se do ní.
Doufám, že k tomu má nakročeno astrologie horární, ale přesvědčivé důkazy zatím neznám.
.
Ergo - ti Číňani či Kabbalisti mi připadají v onom strukturování vztahů mezi "zemí a nebem" nejnázornější. A taky daleko spirituálnější - v tom nejlepším smyslu.
-
Re: Astrologie a fyzika - pokolikáté už?
40 odpověď odeslal(a) Ondrej Lesak ve Středu 7.Listopadu 2012 10:45:26
Stav věcí, jak se dnes mají, popsala Hanka velmi výstižně. Jen si kladu otázku, zda jsme zralí - astrologové i klienti, laikové i vědci aj. - na to, abychom tyto "dveře jinam" otevírali.
-
Re: Astrologie a fyzika - pokolikáté už?
41 odpověď odeslal(a) Honza ve Středu 7.Listopadu 2012 11:52:01
Já se po delší době na zkoušku zase přidám :o)
S výše uvedeným, Hanko, nesouhlasím. Asi to je tím, že v poslední době inklinuji místo předpony meta- k předponě pata-*.
Vždycky, když si čtu Rudhyara, chápu jeho podání striktně jako poukaz k poetickému chápání určité časové kvality. Kdyžtak mne znalec opraví, ale Rudhyar pojímá astrologii hlavně jako ukazatel nás samých (Vy jste Vaše nativita…), který nám pomáhá v orientaci tím, že situaci nazýváme v danou chvíli trochu jinak. Může z toho vzniknout nějaká zpráva, ovšem taky nemusí. (A většina z nás má ve zvyku to vnímat SAKRA literárně jako fakt.)
Do debat ohledně fyziky jsem se jako neznalý moc nebyl schopen pouštět, protože mám o fyzice spíš ponětí „Neubauerovské a Vopěnkovské“. To ponětí vychází z toho, že moderní pojetí prostoru bylo starým civilizacím naprosto cizí. Neznaly prázdný prostor jako my dnes, podobně jako třeba stará hebrejština prostě nezná pojem „tělo“, tělo je pro ni pouze tělo mrtvé (stejně jako si ty civilizace nebyly schopné představit mrtvý prostor jaksi odstrojený od skutečnosti). To mě vede k úvaze stálé indukce objektu a subjektu. Že je Země kulatá víme ze školy, z kina, z fotek, někdo možná z letadla nebo kosmické lodi. Pro subjekt duše je však Země většinou topos, samozřejmě vždy placatý. A proto je Zemi možné brát buď jako placku pro bytosti (přirozené hledisko), kouli pro astronauta (abstrahované hledisko), nebo možná do sebe gravitací zakřivenou rovinu (fyzikálně-poetické hledisko) atd.
To, co jen tak jakoby mimoděk popisujete jako ideální stav astrologie, mi zatraceně nesedí, protože to z mého hlediska ochuzuje astrologii o to, čím může být. Neustálá snaha najít jakoukoliv korelaci mezi horoskopy a realitou mi přijde umělá a připomíná mi větrné mlýny. Protože astrologie sama o sobě není instrument jako lžička do čaje. Subjekt-astrolog je natolik důležitý, že mi připomíná ty nejlepší grafology, kteří už ani nemusí vidět rukopis, nebo nejlepší kartáře, kteří ani nemusí vyložit karty, nebo bojovníky, kteří ani nemusí tasit meč (nevím, jestli je to srozumitelné :o)
Píšu to proto, že si myslím, že Rudhyar nám ukázal, jak se můžeme na astrologii dívat jinak než kauzálně (to hledání korelace je prostě hledání kauzality ve dvou různých systémech).
V současnoti je vcelku homorné, jak „věřící“ se sepjatýma rukama čekají, že snad „nevěřící“ konečně přijdou s tak zásadními objevy, až sami věřit začnou, nebo že to osvětlí a zpoplatní všechny ty „babské metody“ od kyvadel až po tu nejlepší astrologii nebo Boha.
Myslím si, že se to nestane. A mám takový dojem, že přesně takovou úvahou se tak nějak zbytečně odvracíme od toho, čím astrologie může být. A že klientská astrologie bude s babskou věřivostí vždy nějak souviset, to je samozřejmý fakt plynoucí ze skutečnosti, že když se člověk nemůže rozhodnout přistupuje rád na magické myšlení. A je jasné, že čím víc třeba poetická budete, tím více sice budete svoje, ale tím méně také budete mít klientů (kteří hledají nápovědu, byť skrytou v „možnostech a reflexích“, nikoliv poezii).
[A nekamenujte mne, prosím, píšu to tady jako vyloženě subjektivní a opatrné hledisko. Tak tomu prostě rozumím. Jen jsem cítil potřebu se vyjádřit.]
* Předpona pata souvisí s patafyzikou, která je pro mne od určité doby objevem maximálním. Patafyzika je definována jako věda imaginárních řešení, věda, která je opozitem vědy regulerní. Zatímco druhá zmíněná pracuje s pravidly a hledá spojitosti, první zmíněná pracuje hlavně výjimkami a hledá spíš rozdíly.
-
Re: Astrologie a fyzika - pokolikáté už?
42 odpověď odeslal(a) hanka ve Středu 7.Listopadu 2012 13:15:47
Zkusím, Honzo, na Vás reagovat, protože se domnívám, že naše stanoviska nejsou až tak vzdálená, jen jsem možná některé záležitosti popsala nesrozumitelně.
Hovoříte, že radix je "Ukazatel nás samých" - to je psychologická stránka astrologie, resp. HATA a její funkce.
Pro mne psychologizující humanitní astrologie nemá přílišný osobní význam, protože astrologii považuji za jednu z cest poznání: "jak Vesmír, či lépe Všehomír funguje a záležitosti v něm". Osobní hledisko je jen odrazem a je mimo těžiště mého zájmu. Je to jako z fyzikou nebo astronomií. Nemáme "osobní-humanitní" fyziku, natož astronomii, které by popisovaly člověka a jeho funkce. Na to jsou specializované obory, jako je anatomie, fyziologie, psychologie. Každá takto vydělená oblast má svoje místo, a je jasné, že musí přijít něco jako "celostní medicína", která bude brát člověka jako fyzický plus psychický plus spirituální komplex. Tedy souhrn všech složek. Protože HATA se specializuje na tu humanitní složku, jakoby se odtahuje od obou krajních pólů, jak toho hmotného jako trochu fuj, protože nechce redukovat do fyzična, tak od toho spirituálního - to by nemohli dělat HAT astrologii ateisté či dokonce antiteisté, pak mi připadá jako právě jen zploštělá, zredukovaná.
oooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooo
citace:
"Staré civilizace neznaly prázdný prostor jako my dnes"
ooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooo
Nu, neznám všechny staré civilizace, anebo nevím, jak to myslíte, Honzo, avšak židovská nauka přichází se svým Ejn Sof řekla bych - daleko dříve, než řecká filozofie se chopila rozumování o této záležitosti. V tomto smyslu ani nerozumím tomu, proč uvádíte onen příklad o prázdnotě "masa" (=mrtvé tělo) a absence výrazu pro "tělo", když ve výrazu "člověk" je komplex fyzického plus duševního i duchovního (v uvažování židovské tradice). Naopak to vypovídá, řekla bych, cosi o tom, že pohled starých civilizací dokázal vidět a strukturovat či pronikat do složitých komplexů propojení spirituálního a hmotného a dokonce úplně prázdného či nicotného.
Jistě by mi znalci přispěchali na pomoc i ohledně např. konfucianismu či taoismu...
ooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooo
citace:
"To, co jen tak jakoby mimoděk popisujete jako ideální stav astrologie..."
ooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooo
Aha, myslím jsem neměla na mysli ideální stav astrologie (už jenom "stav" je cosi statického, neměnného), ale pouze jednu z funkcí - tu prognostickou.
Astrologie přeci slouží k něčemu zcela jinému a daleko zásadnějšímu - astrologie slouží ve svých nejlepších intencích k astrologovu poznání. Je to jedna z cest, jakými mohou být například věda nebo víra nebo praxe tvrdého života, které všechny vedou k témuž. Zde s Vámi souhlasím v tom, pokud jste to měl tak na mysli, že astrologie (jakož i věda, víra, praxe=zkušenost) nemají pouze statut objektu - nástroje, ale samy jsou subjekty, které se obohacují a doplňují se o získané informace, které jsou k užitku dalším generacím.
-
Re: Astrologie a fyzika - pokolikáté už?
43 odpověď odeslal(a) hanka ve Středu 7.Listopadu 2012 13:33:19
Můj první odstavec ve 42 se váže k této citaci z Honzova příspěvku:
" ale Rudhyar pojímá astrologii hlavně jako ukazatel nás samých (Vy jste Vaše nativita…), který nám pomáhá v orientaci tím, že situaci nazýváme v danou chvíli trochu jinak. Může z toho vzniknout nějaká zpráva, ovšem taky nemusí. (A většina z nás má ve zvyku to vnímat SAKRA literárně jako fakt.)"
-
Re: Astrologie a fyzika - pokolikáté už?
44 odpověď odeslal(a) barča ve Středu 7.Listopadu 2012 13:43:19
re 42 "Každá takto vydělená oblast má svoje místo, a je jasné, že musí přijít něco jako "celostní medicína", která bude brát člověka jako fyzický plus psychický plus spirituální komplex."
Hanko, to co popisujete by byl ideální stav. Ale, mám obavu, že se tak nestane.Nevím jak je to v jiných oborech, ale musím přiznat, že problém současné medicíny je vzájemná komunikace a spolupráce mezi jednotlivými obory. Je to tím, že jednotlivé obory medicíny jsou neskutečně rozsáhlé - vším, metodami léčebnými i diagnostickými.
Nemohou se např.řádně domluvit v plném rozsahu mezi sebou kardiolog, neurolog a urolog. Všichni to jsou internisté, ale ty jejich obory jsou natolik rozsáhlé, že jeden oborový lékař nemůže plně obsáhnout vědomosti a znalosti druhého oborového lékaře,ani si doslova vzájemně plně nerozumí. Kardiolog sice má ponětí o neurologii, nebo o urologii, ale všeobecně, protože se naplno právě věnuje své kardiologii. V tom je odborník a v tom je dobrý, tím pádem ty okolní obory mu unikají. Už i sami lékaři si tento problém naplno uvědomují.
-
Re: Astrologie a fyzika - pokolikáté už?
45 odpověď odeslal(a) hanka ve Středu 7.Listopadu 2012 13:51:07
Barčo, to, o čem hovoříte, je pravda, avšak nejde jinak - musí být specialisté, kteří budou v celém komplexu - jako v týmu. Jde jen o to, aby se věci neposuzovaly odděleně, a záleží už jen na organizaci v oblasti medicíny, která bude klást důraz na to, že člověka a jeho potíže nelze redukovat dejme tomu jenom na jeho urogenitální systém. Domnívám se, že existuje již řada osvícených odborníků, kteří již vidí, že člověk je jakýsi celek nejen orgánů v těle, ale ta psychosomatická a spirituální složka a hlavně potřeba tam je přítomna. Neznamená to ovšem, že specialista musí znát všechno. V kriminalistice například taky šéf nezná detailně finty laboranta či patologa, přesto musí umět z komplexu informací vyhmátnout řešení.
-
Re: Astrologie a fyzika - pokolikáté už?
46 odpověď odeslal(a) Jiří ve Středu 7.Listopadu 2012 13:54:12
Barčo, pokud se tak nestane, pak dnešní medecína zákonitě zajde na úbytě.
Podle mne je současný stav naší lékařské vědy naprosto zoufalý.
A navíc hlavní slovo, bohužel, mají "odborníci" kteří si myslí, že to podstatné v medecíně jsou pouze peníze, takže není ani snaha hledat světýlko na konci tunelu...
-
Re: Astrologie a fyzika - pokolikáté už?
47 odpověď odeslal(a) Jiří ve Středu 7.Listopadu 2012 13:57:42
http://www.novinky.cz/domaci/283996-stat-uz-neni-schopen-dodrzovat-zakony-varoval-sef-nejvyssiho-spravniho-soudu.html
Zdánlivě to sem nepatří, ale ilustruje to zoufalý stav našeho zdravotnictví, který si může podat ruku se zoufalým stavem našeho bezprávního systému...
-
Re: Astrologie a fyzika - pokolikáté už?
48 odpověď odeslal(a) Jiří ve Středu 7.Listopadu 2012 14:03:29
Omlouvám se, do debaty o fyzice a astrologii tyto moje nářky nepatří.
-
Re: Astrologie a fyzika - pokolikáté už?
49 odpověď odeslal(a) barča ve Středu 7.Listopadu 2012 14:18:55
Jiří, nejsem lékař, jsem jen obyčejná zdr. sestra. Mám 21. let praxe - v akutní madicíně JIP, ARO, ale také na lůžkách na standartu - kardiologie, hematologie, gastroenterologie. Myslím, že jsem si plně vědoma lesku a bídy současné medicíny.
-
Re: Astrologie a fyzika - pokolikáté už?
50 odpověď odeslal(a) barča ve Středu 7.Listopadu 2012 14:26:11
Já bych také přece jen raději zůstala u tématu astrologie, přestože nejsem astrolog.;-) Ráda si sem chodím číst.
-
Re: Astrologie a fyzika - pokolikáté už?
51 odpověď odeslal(a) hanka ve Středu 7.Listopadu 2012 14:43:12
-
Re: Astrologie a fyzika - pokolikáté už?
52 odpověď odeslal(a) hanka ve Středu 7.Listopadu 2012 14:43:49
Vladimír Jiránek dneska umřel...
-
Tančící derviši
53 odpověď odeslal(a) Jiří ve Středu 7.Listopadu 2012 21:20:26
Příklad výše zmíněné rotace.
Hafiz (ten, kdo umí korán nazpaměť) zahajuje ceremoniál modlitbou za Mevlanu. Za zvuků flétny potom šejk přivádí šest dervišů zahalených v černém a třikrát je provádí kolem haly. Vždy když míjejí hafize, vzájemně se s ním úklonem zdraví. Potom odkládají svá černá roucha. Šejk jednomu po druhém uděluje povolení k tanci a dervišové, nyní celí v bílém, začínají svůj krouživý tanec. K flétnistovi se přidávají tři bubeníci a sbor šesti mužů.
Dervišové se točí kolem své osy při zrychlující se rytmické hudbě. Levou ruku mají lehce skloněnou - směřující k zemi, zatímco pravou drží zdviženou - směřující k Bohu. Šejk přitom pomalu prochází mezi nimi a dohlíží na správné provedení tance. Tento rituální tanec se nazývá sema a představuje jakýsi způsob komunikace s Bohem či meditaci v pohybu. Asi po 15 minutách najednou tanec s dramatickými údery bubnů náhle končí. Po pár vteřinách odpočinku si dervišové opět oblékají černá roucha. Hafiz pronáší společnou modlitbu, k níž se přidává i muslimské obecenstvo. Nakonec všichni důstojně odcházejí.
-
Re: Astrologie a fyzika - pokolikáté už?
54 odpověď odeslal(a) hanka ve Čtvrtek 8.Listopadu 2012 09:35:26
http://www.youtube.com/watch?v=_P1bgNfo-ws&feature=fvst
Fascinující...
Otáčení proti směru hodinových ručiček (severní hemisféra). Levá dlaň dolů, pravá nahoru. Jakpak je má Kristus na Leonardově Poslední večeři?
Hmmmm
-
Re: Astrologie a fyzika - pokolikáté už?
55 odpověď odeslal(a) hanka ve Čtvrtek 8.Listopadu 2012 09:58:56
http://www.youtube.com/watch?v=HzoeTH0XGQ4&feature=related
A jeden veliký, obrovský bílý derviš viděný ze satelitu:
http://www.youtube.com/watch?v=HzoeTH0XGQ4&feature=related
(Prosím, pozor, nemám zde na mysli přirovnávat derviše k nějaké negativní síle, naopak, je pro mne fascinující, že tento otáčivý pohyb spojuje jak to fyzikální, tak to nejvyšší - spirituální, a že jedno bez druhého nejde, není to symbol, není to komplementarita, je to život - a život, samotné bytí - není symbolem.)
-
Re: Astrologie a fyzika - pokolikáté už?
56 odpověď odeslal(a) Jiří ve Čtvrtek 8.Listopadu 2012 10:07:19
Myslím, že hurikány na severní polokouli mají opačný směr rotace, než-li na polokouli jižní.
U toho 15-ti minutového víření dervišů je zajímavé, že podle očitého svědka, jsou derviši schopni ihned po skončení rotace jít naprosto rovně, jakoby to intenzivní otáčení nemělo vůbec žádný vliv na jejich vestibulární systém.
-
Re: Astrologie a fyzika - pokolikáté už?
57 odpověď odeslal(a) hanka ve Čtvrtek 8.Listopadu 2012 10:40:33
No, proto právě upozorňuji na severní hemisféru, protože na jižní by se dervišové i tornáda museli otáčet po směru hodinových ručiček.
-
Re: Astrologie a fyzika - pokolikáté už?
58 odpověď odeslal(a) hanka ve Čtvrtek 8.Listopadu 2012 10:44:59
Zajímavé je, že například valčík se přirozeně točí po směru ručiček, a taneční pár, který točí obráceně, to zpravidla musí i pracně nacvičovat.
Tanečníci jdou pak taky rovně, ale díky jiné pomocné technice (setrvávání očima na určitých stacionárních bodech), než asi používají dervišové, pokud dervišové vůbec nějakou používají.
-
Re: Astrologie a fyzika - pokolikáté už?
59 odpověď odeslal(a) RadekM ve Čtvrtek 8.Listopadu 2012 12:41:49
No tak ona pravotočivost a levotočivost - souvisí s pradávným symbolem svastiky - tu levou převzal Hitler - vlastně jako dobro a zlo, souvisí to také se slunečním větrem - ten je pravotočivý ( duchovní rozvoj ) a levotočivý je sluneční jih ( na povrchu koule ) - údajně právě tam sídlí zlé bytosti.
-
Re: Astrologie a fyzika - pokolikáté už?
60 odpověď odeslal(a) Pavel Turnovský ve Čtvrtek 8.Listopadu 2012 13:20:54
"tento otáčivý pohyb spojuje jak to fyzikální, tak to nejvyšší - spirituální, a že jedno bez druhého nejde, není to symbol, není to komplementarita, je to život - a život, samotné bytí - není symbolem.)"
To jak jste to napsala je typicky symbolické
-
Re: Astrologie a fyzika - pokolikáté už?
61 odpověď odeslal(a) hanka ve Čtvrtek 8.Listopadu 2012 14:21:06
Jsem to napsala symbolicky - protože popis něčeho, co existuje, to je vždycky jen přirovnání, vyjádření "skutečnosti" (p)opisem (symbolem).
Když existujete, není to symbol, když se popisujete, je to symbol.
Ale to myslím dokonce je zde nějakým převzatým krédem, že "mapa není krajinou" či anatomický atlas není člověkem.
-
Re: Astrologie a fyzika - pokolikáté už?
62 odpověď odeslal(a) Pavel Turnovský ve Čtvrtek 8.Listopadu 2012 14:28:24
no vidíte, že Vám to jde hanko, konečně si aspoň trošinku rozumíme.
-
Re: Astrologie a fyzika - pokolikáté už?
63 odpověď odeslal(a) hanka ve Čtvrtek 8.Listopadu 2012 14:30:16
RadkuM, pozor, ta svastika jistěže symbolicky - jak jinak :o) - vyjadřuje ono otáčení tam či zpět. Byla bych ale opatrná, abych označovala nějakou točivost apriorně za vyjádření zla (viz např v chemii izomerie, resp. optická otáčivost).
Jak již poznamenal Jiří, tornáda na severní polokouli ničí otáčením se proti směru hodinových ručiček, avšak v Austrálii po směru.
A co s tím, žejo.
-
Re: Astrologie a fyzika - pokolikáté už?
64 odpověď odeslal(a) hanka ve Čtvrtek 8.Listopadu 2012 14:34:47
No jo, ale je astrologie živá nebo neživá?
Popisuje ona něco, nebo popisujeme my ji?
Jako objekt je to druhé, pokud pomocí jí něco my popisujeme.
Ale přiznáme-li jí statut subjektu, chápeme-li ji jako živoucí spojení všech tří částí - fyzické, duševní i spirituální, pak se z ní napájíme jako z živého zdroje.
A myslím o to tady jde.
-
Re: Astrologie a fyzika - pokolikáté už?
65 odpověď odeslal(a) RadekM ve Čtvrtek 8.Listopadu 2012 15:12:34
No, ta svastika by měla souviset s tím, že člověk má jako vnitřní součást na čakrách a nejen na čakrách, kromě aury takzvaná energeticko-informační těla, která jsou různého stupně od nejnižšího po nejvyšší, to je takzvané ohnivé neboli božské a to má právě nějaký směr otáčení - u bytostí dobrých vpravo a u zlých vlevo. Právě to co vyjadřuje svastika. Pokud se někomu jeho směr otáčení energetickoinformačních těl nelíbí, může chybějící energii napracovat( zleva doprava ). Pro bytosti pravotočivé je vyhrazen pobyt v tzv."nebích" a pro bytosti levotočivé v tzv."peklech". Možná tento výklad vypadá poněkud překotný, ale je to zkráceně obsah několika přednášek šířeným v roce 1993 ukrajinskou léčitelskou skupinou Ariadna - v té době asi nejlepší, co se vůbec dalo sehnat. Odtud souvislost, proč svastika jednou vpravo vyjadřuje dobro a vlevo vyjadřuje zlo. Vpodstatě ještě existuje souvislost, že duchovní život se rozvíjí podle směru točivosti tzv.Slunečního větru - vpravo, opačně je to směr ke zlu. Tedy odpověď na to, zda svastika má nějaký reálný základ. Má, ale v neviditelných metafyzických polích, které jsou zahlédnutelné jen tím, kdo má potřebnou schopnost. Jinak pro ty, kdo tuto schponost nemají, existuje například Kirilianova fotografie jemných energií anebo energetickoinformační kresba ( Dr. Brzobohatá ). A nakonec odpověď pro ty, kdo si myslí, že tohle je čirý Marxismus - vidět hmotně takto jemné struktury - snad ano, ale podívejte se na ten stupeň jemnosti, to se například s takovou energií jakou představuje ono Marxovo černé uhlí prakticky nedá srovnávat, takže asi kdo měl v dějinách pravdu? No, asi obě zřízení zároveň, Marx to vynalezl vpodstatě správně, ale při troše odstupu je nutno zamyslet, zda nesmírně jemná materie nespadá tak trochu pod filosofický idealismus. Základní moudrost, která by z toho měla plynout je, že člověk by se měl chovat slušně a když už vytváří nějaký politický režim tak to platí dvojnásob o obou a jestli se nebudou chovat slušně tak bych byl schopen těm komunistům ještě přičarovat svastiku opačnou hákového kříže. ( Pro krajní případ neslušného chování ještě v záloze jedno vítězství pracujícího lidu ). Ale věřím, že to nebude nutné a lepší varianta ( krach obou režimů ) se prosadí sama. (Anebo slušné chování alespoň jednoho z nich).
(Ale když jsem viděl, jak na srazu ODS je velmi mnoho aut s tzv.protekční poznávací značkou), ( některé výrazné kombinace čísel pro nicnetušící ), tak z toho docela nechápu a vůbec tuhle situaci nezávidím například bývalým disidentům, taková zpronevěra! Asi když byly v padesátých letech politické procesy, tak taky pravým komunistům nebylo co závidět a teď je to na druhé straně obdobné - taky nezávidím.
-
Re: Astrologie a fyzika - pokolikáté už?
66 odpověď odeslal(a) barča ve Čtvrtek 8.Listopadu 2012 15:14:12
"No jo, ale je astrologie živá nebo neživá?"
"Popisuje ona něco, nebo popisujeme my ji?"
Je to vzájemný vztah. Živá, neživá vyjadřuje opět vztah něčeho k něčemu.Lidé poznávají svět skrz různé vztahy (lidi, věci, události)
-
Re: Astrologie a fyzika - pokolikáté už?
67 odpověď odeslal(a) hanka ve Čtvrtek 8.Listopadu 2012 15:35:45
Barčo, moje poznámka o živé či neživé astrologii byla směrována na Pavla. Nebyla myšlena jako dotaz, ale jako řečnická otázka, neboť zploštělá astrologie coby nástroj, je-li vymezena a určena jen k popisu, je samozřejmě neživá a symbolická.
Zatímco astrologie jako subjekt, jenž propojuje na způsob tradičních nazírání Veškerenstvo (jako třeba Strom života), je živoucí celek. Tam není co by doplňovalo a co by bylo doplňováno, protože je úplná, celistvá. Řekněme - ideální.
Jsem pro takovéto pojetí, nikoli pro ono ochuzené.
RadkuM, uvedu zjednodušeně příklad:
Tokoferol, který může být vitamínem E a živému organismu prospěšný, má dvě formy, "pravotočivou" a "levotočivou". Zatímco "pravotočivá" je k ničemu, ta "levotočivá" je tím prospěšným vitamínem. Jinak obě formy jsou chemickým složením naprosto totožné.
Totéž se týká aminokyselin (z nich se tvoří bílkoviny, a z těch zase tkáně našich těl).
Čili zde by se dal s úspěchem udělat závěr, že nám, lidem, je prospěšné spíše to, co je levotočivé.
:o)
-
Re: Astrologie a fyzika - pokolikáté už?
68 odpověď odeslal(a) Jiří ve Čtvrtek 8.Listopadu 2012 15:43:27
Dovolil bych si poznámku k té svastice.
Představíme-li si ji jako třírozměrné těleso, tedy například vystřiženou z kusu kartonu, pak z jedné strany se jeví jako levotočivá a při pohledu z druhé strany jako pravotočivá.
Ergo kladívko přijde zavádějící o svastice mluvit jako o symbolu dobra či zla, když závisí jen na tom, z které strany se na ni díváme...
-
Re: Astrologie a fyzika - pokolikáté už?
69 odpověď odeslal(a) hanka ve Čtvrtek 8.Listopadu 2012 15:53:23
http://www.yr.no/satellitt/afrika_animasjon.html
A satelitní obrázek z dnešního dne - je na něm patrná pravotočivost na jižní, a levotočivost na severní polokouli (vyznačeno v červených rámečcích, jinak lze animaci spustit bna uvedeném odkaze, jindy bývají rotace zřetelnější, lze si na ně v průběhu dnů počkat:
http://www.yr.no/satellitt/afrika_animasjon.html
-
Re: Astrologie a fyzika - pokolikáté už?
70 odpověď odeslal(a) hanka ve Čtvrtek 8.Listopadu 2012 15:53:51
-
Re: Astrologie a fyzika - pokolikáté už?
71 odpověď odeslal(a) RadekM ve Čtvrtek 8.Listopadu 2012 16:05:09
Obávám se, že pravotočivost a levotočivost ve struktuře aminokyselin, naproti tomu v neviditelných metafyzických polích není jedno a totéž, je to prostě každá jiná věc.
-
Re: Astrologie a fyzika - pokolikáté už?
72 odpověď odeslal(a) hanka ve Čtvrtek 8.Listopadu 2012 16:14:54
http://scienceworld.cz/biologie/chiralita-levotocivy-vs-pravotocivy-zivot-6801
A zde něco jen tak pro zajímavost, co se levo- či pravotočivosti týká.
-
Re: Astrologie a fyzika - pokolikáté už?
73 odpověď odeslal(a) hanka ve Čtvrtek 8.Listopadu 2012 16:20:53
Radek - citace:
"Obávám se, že pravotočivost a levotočivost ve struktuře aminokyselin, naproti tomu v neviditelných metafyzických polích není jedno a totéž, je to prostě každá jiná věc"
konec citátu
.
Ale to musíte o takovéto záležitosti pohovořit šířeji, co máte na mysli, a co z toho vyvozujete, protože například o čakrách (tělesných jemnohmotných centrech) se uvádí, že každá se na střídačku otáčí jiným směrem, je zde pak věc, že prý u ženy se otáčejí obráceně než u muže, nu, a když se podíváte na jedince zepředu, je to jiné, než když se na něj podíváte zezadu.
Čili jak se to tedy má v oněch metafyzických polích,jestliže, jak se zdá, je ona pravo a levotočivost jaksi vlastně vyrovnaná? Alespoň tedy u těch čaker.
-
Re: Astrologie a fyzika - pokolikáté už?
74 odpověď odeslal(a) RadekM ve Čtvrtek 8.Listopadu 2012 16:27:48
Navíc mi přijde, že co se týče morálky anebo úsilí stát se lepším sehrává určitou roli v některých životních údobích fyzika anebo Karel Marx. Protože mi přijde, že ve své podstatě Deux est lux - "Bůh je světlo", takže na tom je něco fyzikálního. Prostě mi připadá, že s tím jsou lepší zkušenosti než figurativní "náboženská" zahleděnost a také lepší výsledky. Protože jak známo, člověk je hříšný a tak kde to nemám výslovně zakázáno ( desatero ) tak prostě si promítá do zbytku věcí dost podivné anebo fanatické představy. Pokud si ale buďto na věc posvítíme fyzikou, anebo Karlem Marxem anebo prostě bereme uhlí z Kladna ( a navíc je to samozřejmost, zvláště, když v něm bydlíme... ), tak se nám povětšinou nic takového nemůže stát a právě proto, že Deux est lux, tak máme vyhráno! Myslím, že ale jde jen o představu, takže mi přijde, že i když se to nezdá, tak je docela přístupná. ( docela drsná ironie ). Prostě fyzikální náhled má už v sobě něco hermeticky čistého a nejsme tak nepodobni úsilí Jana Husa.
-
Re: Astrologie a fyzika - pokolikáté už?
75 odpověď odeslal(a) RadekM ve Čtvrtek 8.Listopadu 2012 16:42:07
ad 73:omlouvám se, že píšu o něčem jiném, ale píšeme současně.
Tedy: co se týče čaker, tak si musíte najít seriózní pramen, protože často tam bývá vmíseno spousta nepravd, připadá mi, že co se týče mužského a ženského principu, jde spíše o jin a jang. Dobré na toto jsou např. stránky AgapeBrno. Toto je nutné ale rozlišit! U točivosti ve smyslu dobra a zla se jedná zejména o tzv.výstupní energii ve formě jakéhosi "kruhu nad hlavou", která jde buďto vlevo anebo vpravo anebo takzvanou energii točivosti části duše - tj. "ohnivého těla" - to je to poslední až dvanácté.
Toto vše bylo na přednáškách od společnosti Ariadna v roce 1993 v Městské knihovně v Praze a nevím, zda je z této velmi zhuštěné podoby něco rozumět- je to asi v sedmi dvouhodinových přednáškách, takhle rychle to jde velmi těžko. Pokud máte zájem o tento zdroj, můžu vám ho poskytnout, něco mám v takovém sešitě.
Ale hlavní! Neplést si mužský a ženský princip s rozdílem mezi metafyzickým dobrem a zlem - to je něco zcela jiného! Jedná se podle tohoto zdroje o tzv. princip "praotce" a "pramatky" - mužský/ženský něco zcela jiného!
-
Re: Astrologie a fyzika - pokolikáté už?
76 odpověď odeslal(a) RadekM ve Čtvrtek 8.Listopadu 2012 16:52:31
Pokud máte zájem, poskytnu vám to tedy celé.
Ale přiznám se, je to na dnešní dobu už poměrně starý (19let) zdroj, spousta věcí je v pohybu a připadá mi, že pokud se zeptáte na totéž třeba Petra Chobota, tak budete mít prakticky totéž a ještě novější. ( dejte si do vyhledávače Petr Chobot ). Připadá mi, že otázka některých věcí ( např. skutečná funkce zla) se ještě dost vytříbila do novějších významů.
!!! Ale hlavní je aby tento zdroj byl solidní !!!
To znamená od dobra.
!!!Je totiž spousta nesolidních zdrojů, které se jako dobré vydávají!!!
Takže nalezení dobrého zdroje je otázkou klíčovou.
V tom se prostě nesmíte splést.
Jestli teda chcete, poskytnu vám můj sešit z přednášek anebo zkuste toho Petra Chobota.
-
Re: Astrologie a fyzika - pokolikáté už?
77 odpověď odeslal(a) hanka ve Čtvrtek 8.Listopadu 2012 17:09:55
No, nevím, ale zrovna pan Chobot mi jako zdroj serióznosti nepřipadá, poté, co jsem se seznámila s jeho dosavadní činností.
Navíc je podivné, že na jednu stranu, jak říkáte, je pravotočivost ukazatelem toho dobrého a levotočivost naopak, a odkazujete mne jako na seriózní zdroj o rotaci v metafyzických polích na Agape Brno, a přitom oni zrovna mají v logu levotočivou spirálu.
Tož jak to teda je?
-
Re: Astrologie a fyzika - pokolikáté už?
78 odpověď odeslal(a) hanka ve Čtvrtek 8.Listopadu 2012 17:10:48
-
Re: Astrologie a fyzika - pokolikáté už?
79 odpověď odeslal(a) RadekM ve Čtvrtek 8.Listopadu 2012 17:29:20
Tak já se pro jistotu zeptám Staňka z Agape, ale: hákový kříž je levotočivá svastika a je symbolem zla.
-
Re: Astrologie a fyzika - pokolikáté už?
80 odpověď odeslal(a) Pavel Turnovský ve Čtvrtek 8.Listopadu 2012 18:07:28
sama levotočivost nebo pravotočivost nemůže být známkou příslušnosti ke straně dobra nebo zla. To bych nemohl ani použít šroubovák nebo vrták.
-
Re: Astrologie a fyzika - pokolikáté už?
81 odpověď odeslal(a) Ondrej Lesak ve Čtvrtek 8.Listopadu 2012 19:24:21
Ano. Protože když bych se doopravdy a zhluboka zamyslel nad pravo- a levotočivostí, napadlo by mě - je pravda kulatá nebo hranatá?
-
Re: Astrologie a fyzika - pokolikáté už?
82 odpověď odeslal(a) RadekM ve Čtvrtek 8.Listopadu 2012 20:58:44
Ale ufoni jsou zlí !!! Zkuste nějakou tu jejich hromadnou léčebnou seanci v jejich režii, kde se sami budou vydávat za anděly a uvidíte. A protože jsem si jejich fenomén nedokázal vysvětlit jinak, dal jsem se na pravotočivost a levotočivost. Kde to jsme, když ani prakticky není cesta, jak to vysvětlit? To je asi situace, kdy vám sice bylo něco ukradeno, ale soud řekne, že když nikdo nikoho neviděl, tak není cesta jak vše uvést do původního stavu. Tato teorie točivosti vznikla prakticky za pochodu ve snaze právě o uvedení věcí do souladu s přírodou, dlužno dodat, ještě v ní chybí takzvaná "kvalita" - např. uhlík/diamant ( diamant je z uhlíku! ) a "kvantita" - tedy množství. Kompletně tedy situaci charakterizuje točivost, kvalita, kvantita. A právě ta kvalita je u ufo působících hromadné léčebné seance dost nízká! Prostě ačkoliv se to může zdát jako nevystihující, vzniklo to z reálné situace právě ve snaze ji co nejlépe popsat a charakterizovat v řádu stvoření. Třeba vznikne něco lepšího, nebráním se tomu, ale z reálné situace někdy v roce 1993 vzniklo tohle.
To Turnovský: vzhledem k propojení našich úvah - třeba opravdu něco dalšího vznikne, vzhledem k tomu, že toto vzniklo na počátku cyklu uran-neptun 1993 a teď údajně vstupujeme podle Vás do fáze, kdy by se mělo něco reálného objevit - první plody cyklu, třeba z toho něco vznikne doopravdy.
-
Re: Astrologie a fyzika - pokolikáté už?
83 odpověď odeslal(a) Ondrej Lesak ve Čtvrtek 8.Listopadu 2012 21:32:26
Nezpochybňuju apriori ničí varování, jen si myslím, že se zde zvedla opozice proti jedné jedině věci. Přesněji proti onomu způsobu uvažování, který fyzikální, objekty, symboly, tělesa, které lze popsat "neutrálním, nehodnotícím způsobem" - nálepkuje našimi lidskými charakteristikami dobře-špatně a podobnými.
Pokud mohu mluvit za sebe, právě tento rys mě až vomitivním způsobem odpuzuje u leckterých směrů tradiční astrologie. To je jeden z hlavních důvodu mého původního a stále trvajícího zájmu o humanistickou a transpersonální astrologii, která se tohoto prakticky nedopouští a nevytrhává tudíž z kontextu jablka dobrého a zlého. Nebo jinak řečeno, neplije pozemské profánnosti na Nebe, ale nechává naopak sestupovat na Zemi čistotu a posvátnost věcí nebeských.
Amen / Uff / Howgh - nehodící se škrtněte.
-
Re: Astrologie a fyzika - pokolikáté už?
84 odpověď odeslal(a) RadekM ve Čtvrtek 8.Listopadu 2012 21:32:40
Uznávám, že dnes se hodně mění a teorie z roku 1993 se už dneska může někomu jevit jako zastaralá, ale je fakt, že z pohledu psychologicko-psychiatrického mně pomohla zvládnout psychickou krizi, která se už od té doby nezopakovala. Takže mi vlastně zachránila život.
I když - asi to bude opravdu tím, že se opravdu hodně mění a mění se třeba i takový můj pohled na Satana a je možná představa všudypřítomného zla, které za pomocí svých ufonů nás různě zombuje, hází klacky pod nohy a všelijak nenechá dojít svého - taková představa může být i svazující a představa, že jsem ovládán nemá daleko k paranoie, takže to moc normální asi by nebylo. Takže představa, že bych ani nemohl používat šroubovák je možná namístě, jak je to omezující.
Tak trochu ale nás varuje, že zlo může číhat i tam, kde bychom to ani nečekali. !!!Právě kolikrát ve věcech, které se navenek hlásí k nové době a "duchovnímu původu" ale ve skutečnosti tomu tak není !!! Takže asi pokud si člověk dá pozor aby nenaletěl, tak mu to může pomoci.
Ale třeba toto bude vystřídáno něčím novějším, i když toto ve své době splnilo svůj ůčel. Takže klidně vrtejte, s názory na točivost se to nemá přehánět (stojí v opozici-snad profesionální deformace?).
Ale je teda fakt, že to co existuje a říká si "duchovní" takové být vůbec nemusí, často jde o ty nejhorší způsoby ovládání anebo získávání peněz, příklady jistě každý vzpomene.
Takže proto ta teorie "točivosti" - nějaké vysvětlení to mít musí...( A odkud se ufoni berou? Z mého Jaru.)- to je asi ten příklad ještě téměř neškodný. Pak je McDonald - tam už je to o něco horší, ale ještě to jde ( je to jenom houska ) Pak je Phillip Morris, tam už jde o plíce, pak je... pak ještě horší a horší
-
Re: Astrologie a fyzika - pokolikáté už?
85 odpověď odeslal(a) RadekM ve Čtvrtek 8.Listopadu 2012 21:47:17
Víte, ono tak trochu s tím dobrem a zlem...tradiční astrologie a "dobré a zlé" ano, tomu rozumím, tam je dobré=pohodlné a zlé=disharmonicky působící. Ale mám takový pocit, že co se týče duchovního nebo vesmírného dobra a zla, že to není o nálepkování lidským vůbec...protože mi připadá, že zde jsme na stopě opravdu něčemu velkému, ale ve skutečnosti ono to žije v těch nejskromnějších podmínkách a bylo to už známé před dávnými věky. Spíše mi to přijde, že jsme tak trochu sešli z cesty a zase se tam zkoušíme do toho řádu věcí nějak dostat. "Onen tajemný řád" - V.Havel. Anebo si přečtěte Malého Prince - tam to je taky.
Trochu jen zde odbočím a připomenu, jaký je rozdíl mezi Čechem a Francouzem. A to když přijde inspirace, Francouz to dá na papír, zatímco Čech se ujistí, že má pravdu a že to někde ve vesmíru nebo nebi existuje, ale co se týče toho "hotového výrobku" je zde velký rozdíl.
-
Re: Astrologie a fyzika - pokolikáté už?
86 odpověď odeslal(a) RadekM ve Čtvrtek 8.Listopadu 2012 22:02:59
Jenom to doplním, že jsou země, kde to dobro a zlo od sebe poznají, když přiletí létající talíř, hned si řeknou - "ten je ale zlej"( !A už vědí! ), zatímco našinci to fotografují, mají z toho senzaci ale co do důsledků nechali by se "sežrat". Základní kmenová logika je, že věci se dělí na dobré a zlé právě podle jejich metafyzického zakotvení, ne podle pohodlnosti tradiční astrologie. Vždyť i na konci Bible stojí věta "Člověk pozná dobré a zlé".
A jestli ještě není jasný, jak to vzniklo, tak mne tomu naučila Radka Zemanová, protože si nevěděla rady s otázkou jak takovému člověku jako já vysvětlit náboženství a tak zároveň vysvětlila kromě boží trojjedinosti dobro a zlo. Tak to mám od té doby ( zhruba někdy 1990-1991 ).
-
Re: Astrologie a fyzika - pokolikáté už?
87 odpověď odeslal(a) Ondrej Lesak ve Čtvrtek 8.Listopadu 2012 23:48:34
Aniž bych chtěl snižovat důvěryhodnost jmenované dámy, již jsem měl také tu čest krátce poznat, nestálo by za to se v otázkách tak důležitých obrátit i na jiné autority?
A pokud se týká "ufonů", je velmi nepravděpodobné, že mezi nimi nejsou neidentifikovatelné létající předměty čistě pozemského původu. Ba jestli mezi nimi dokonce výrazně nepřevažují, jemně řečeno. To zlo, o kterém hovoříte totiž může být právě čistě pozemského původu, s vhodným odvedením stop s odkazem na mimozemšťany.
Nemusí to tak samozřejmě být, ale vyloučit to nemůžeme. Vzhled typických létajících talířů se totiž nápadně podobá prototypům, které zkoušeli nacisti ke konci 2. světové. Víme kolik jich uprchlo, vědců a techniků mezi nimi - a ne všichni byli pod kontrolou jako např. Werner von Braun. Anebo jinak, zdaleka ne všichni byli zveřejněni. To, že něco může fungovat na principu nám neznámého pohonu ještě vůbec nemusí znamenat, že to je mimozemského původu
-
Re: Astrologie a fyzika - pokolikáté už?
88 odpověď odeslal(a) RadekM v Pátek 9.Listopadu 2012 00:10:12
Odpověď beru zejména pro její logiku. Ale je asi pravdou, že v některých těch "hromadných léčebných seancích" nebo "naukách takzvaně andělského původu" hrajou roli - ovšemže pozemšťani - a že tam mohou být i mezi nimi nějaké konexe "mimo tuto zemi" je docela dobře možné. Ale upřímně řečeno, tak trochu se obávám o tom byť jen psát, protože to zlo je prostě obrovské a jestli mi někdo za to "pošle zaříznutou slepici" prostě nechci riskovat ale na druhou stranu je docela dobré se jednak nebát a ani na druhou stranu tomu zlu zbytečně nenadbíhat.
-
Re: Astrologie a fyzika - pokolikáté už?
89 odpověď odeslal(a) Pavel Turnovský v Pátek 9.Listopadu 2012 00:11:24
To jsou mi tedy autority: Petr Chobot, Radka Zemanová. Tato dáma rozvrátila Universalii. Začala tím, že na valné hromadě falešně nařkla Ladislava Moučku ze zpronevěry spolkových peněz. Všechny její "důkazy" jsme vyvrátili. A Universalii jsme spolu tehdy opustili. Tehdy jsem bohužel neznal její předchozí flagrant delict aféru v jedné astroapatice
-
Re: Astrologie a fyzika - pokolikáté už?
90 odpověď odeslal(a) RadekM v Pátek 9.Listopadu 2012 01:03:09
Tak to ale nevíte, jaká byla doba! Bylo to krátce po nebo v roce 1990, kdy začaly existovat "ty věci", které Karel Marx nazval idealistickou a tedy nesprávnou filosofií. A tak se stalo, že na první přednášku tohoto druhu, na pozvání naší matikářky Sojkové na naše gymnázium přišla právě Radka Zemanová, která byla do jisté míry senzibilní . ( Nevědělo se v té době a bylo to považováno za velkou výhodu, když někdo byl senzibilní ). A tak, ač se sama přiznala, že neví, jestli na tak velký úkol nás zasvětit bude stačit, ale tak začala od trojice boží a přes dobro a zlo se dostala k astrologii a k minulým životům, mimochodem orfický kult mi schválila jako správný ( propojenost jednotlivých životů a s tím co děláme - kvalita výsledných horoskopů zrození ). A tak nám se snažila vysvětlit na jednom příkladu z praxe, jak na monitoru zářila Panna Maria, že se vpodstatě o žádný zázrak nejedná, ale že tam září ta po staletí vkládaná energie, ale tady jsem poprvé znejistěl: Radka Zemanová byla skálopevně přesvědčená o tom, že ty ldi neměli po staletí nic než Pannu Marii a jejich situace byla zoufalá. Pak nastal pro mne ale světlý okamžik, když mi řekla, že mi otevřela zablokovanou čtvrtou čakru. To totiž zvládla docela dobře, tak trochu se mi snažila vyjádřit, kde dělám v této věci chyby a že ona není ani světec ale ani dělník z továrny - prostě moje obvyklé chyby při jisté "hluchotě" 4.čakry - vnímat to jak to stojí a běží, jaký kdo je - to byla moje potíž, ale snadno překonatelná. Bože, to by měl slyšet tatínek - už je po smrti - ten totiž měl velké problémy se srdcem - prostě to vnímat, to je celý ten problém. Jak ale znám tatínka, ten by se k bludné idealistické filosofii vůbec nechtěl znát a myslel si jak "mizím někde v nějakých podvodech", které si tak poctivý člověk jako je on vůbec nepřipouštěl, že by něco takového mohlo být.
Ale pak se teda "vytáhla". Připadalo mi totiž, že má značnou schopnost se vcítit do zcela krajních životních situací, jako je slepota anebo dlouhodobé připoutání na lůžko, ale s existencí těchto krajních stavů je právě spojena bezodkladná nutnost věřit v Boha, prostě by to bez toho nešlo.
Problém je, že tohle bylo asi první co bylo solidní a dalo se to získat, takže to tak trochu nese pečeť doby. Ale jako celkově ( až na to skálopevné náboženství ) si myslím, že svůj úkol zvládla.
Do té doby jsem se vlastní cestou dostal k myšlence vícerozměrného prostoru - a logicky mne napadlo, zda v něm něco "nebydlí" , něco co nevidíme, pak jsem přečetl buddhistickou Tribunovou sútru šestého patriarchy a pak ještě se mi dostala do rukou "Vědecké poznání duše" od Haré Krišna - to byl asi průběh roku 1990, další přišlo později, tohle byly začátky ale ta doba byla tak neuvěřitelně "potentní" že to šlo strašně rychle. A v časopise Reflex ( který jsem si v té době ještě pletl s Expresem )- samozřejmě, mě učarovala vaše Republika ve hvězdách.
A ten Petr Chobot? Připadá mi, že jeho teorie je správná, ale on úplně nešťastně "ulítává" na nepodstatných detailech, když se snaží něco vysvětlit. Třeba ti labuťani a podobně - myslím, že by se bez toho obešel. Občas se mi stává, že mi někdy vstoupí do snu a snaží se mi vysvětlit, že prožívám zdeformovanou astrální realitu, třeba tím, že mi ťuká prstem na čelo.
Ale většinou jsou tyto autority typické tím ani ne samy, ale že se o nich něco proslýchá, že mají dobré reference. Na to já totiž docela dám, jaké kdo má hodnocení "v pověstech".
No a nakonec přidám jednu historku z vlaku - jel jsem s jedním astrologem - Jaroslav Waldhans - a ten jezdí do indie a dělá indickou astrologii, byl i v knihovně palmových listů, docela tomu šlo věřit co říkal, ale ptal se mi na vás a tak jsem se snažil vysvětlit, že je to hodně přes Prahu, přes Rudhyara a že se tomu říká transpersonální astrologie a tentokrát byl na rozpacích zase on. Takže ono je to kolikrát problém.
-
Re: Astrologie a fyzika - pokolikáté už?
91 odpověď odeslal(a) Pavel Turnovský v Pátek 9.Listopadu 2012 09:15:55
milý RadkuM, nehodnotím názory těch lidí, existuje často rozpor mezi životem a dílem, skvělé věci dokáže vytvořit i šupák.
Názory Petra Chobota jsou mi šumafuk, stejně jako názory paní Zemanové, i když jsem byl svědkem jejího hysterického výstupu na přednáčce Radka Tobičíka o karmické astrologii. Zařadil jsem si ji do kategie lidí, kteří vědí všechno nejlépe a mají tu jedinou Pravdu. Každý si tím musíme projít, i já si tím prošel, takže mi žádný tzv. Pravdař nebude dělat druhou díru do zadku, jak řekla jedna postava z knihy B. Hrabala.
-
Re: Astrologie a fyzika - pokolikáté už?
92 odpověď odeslal(a) hanka v Pátek 9.Listopadu 2012 09:27:08
RadkuM, jak jsem si přečetla Vaše příspěvky, domnívám se, že na to jdete dobře.
Pokud mohu přispět nějakou radou ve Vašem orientování se, pak vězte, že jedinou autoritou při rozhodování, co je správné a co nikoli, chcete-li, co je dobro a co je zlo, jste jedině Vy sám. Každý sám za sebe je tou poslední instancí, která v tomto polarizovaném světě rozhoduje, zda bude podporovat to dobré (a harmonizovat tím nejen okolí, ale hlavně sebe), anebo to zlé (a "ušpiňovat se", zaplétat se do zmatečné, nepřehledné a depresivní situace).
Jenže ono to dobro nebo zlo je sviňa.
Spousta lidí koná vědomé zlo - o tom žádná. Ale je spousta situací, kdy nikdo nic zlého nechtěl, ale ono "se to děje" - viz přírodní katastrofy v průběhu celých věků.
Navíc působíme mnohdy zlo, aniž to tušíme - osoba A může být naším konáním velmi zraněna, zatímco osoba B si vůbec nevšimne, že bychom ji stejným konáním nějak zraňovali.
Jakož ani my se neptáme, například, zdali ten šutr, co po něm dupeme, úpí bolestí, protože jaksi automaticky myslíme, že ne, ani nás nenapadne o tom přemýšlet.
No, a k tomu, abychom dokázali v tomto lépe rozlišovat, jsou nápomocny různé meditační techniky, cvičení (jóga, taj či), v neposlední řadě taktéž onen tanec dervišů.
Takže moje rada, pokud o ni stojíte a jste ochoten ji přijmout nebo o ní alespoň uvažovat, je:
Buďte Vy sám tou autoritou, která se rozhoduje, ten Zdroj k tomuto rozlišení jste Vy sám, a pak taky se rozhodněte, jaké budou plody Vašeho konání - zda tendující k Užitku nebo naopak. Jistě nejste svatý a uděláte, jako ostatně každý, taky spoustu chyb.
.
K té svastice pravo- a levotočivé - taky jí bývají přisuzovány kvality stojící mimo kategorie Dobra a Zla - levotočivá znamená sílu, odhodlání, pravotočivá lásku, vcítění.
-
Re: Astrologie a fyzika - pokolikáté už?
93 odpověď odeslal(a) RadekM v Pátek 9.Listopadu 2012 10:22:13
To Turnovský:Asi jste tu Radku Zemanovou popsal dobře, i když mně osobně pomohla a akorát mne přijde že je tak trochu svým přílišným vciťováním a následnou aplikací náboženství vždy a všude (také ráda skoro všechno zakazuje) tak trochu "fanatická" - snad je to správné slovo na danou situaci, znám ji však velmi málo a často zprostředkovaně takže si netroufám odhadnout a soudit už teda vůbec ne, ale slovo "Pravdař" docela sedí, zároveň i směřování k pravdě nevylučuje.
To hanka: čím víc lépe na to jdete, tím je to zlo rafinovanější a rafinovanější. Čím víc směřujete k pravdě, tak to zlo už je prostě k neuvěření. Ano, to existujou cvičení jógy, ale nikdo vám už neřekne, že se stává ( jednou stalo ) , že tak třeba přes toho mistra na toho žáka může přeskočit takzvané "zombování" - co to je? No, to takhle šel ten cvičící z té jógy domů a najednou - rána pěstí z ničeho nic. Tak zkušení psychotronici hloubali a hloubali, až došlo na zjištění toho, že předtím cvičil jógu až se přišlo na to, co vlastně to dělá - že se jedná o takzvané "zombování" neboli vloženou negativní energii. To je, co?
Anebo jak se do češtiny vrátil pojem "sekta". To taky zpočátku nikdo nic netušil, jsou tam takoví hodní lidé, jde jim o to nejvyšší dobro, snad trochu jen nevadí, že poněkud nevraží na okolní svět. Když se začalo ukazovat, jak neuvěřitelně problematické je odtamtud odejít, začalo se vyjasňovat - pojem byl tu.
Anebo - hromadné léčebné seance - to už bylo tak do nebe volající, že to už zatrhli i léčitelé.
Anebo - kruhy v obilí - Dr.Brzobohatá se pokoušela navibrovat - zcela bezvýsledně - to je docela podezřelý fakt.
A o tom případu té paní, co dělala do pravěkého klínopisu jak tam něco našla a myslela si, že je u cíle a mezitím jí přes ten klínopis začala ovládat nějaká - už to zaznělo - sekta - a ona třeba začala se zbavovat majetku a oni ten majetek našli a za to si koupili letenky do Ameriky. ? ? ?
A že 98% léčitelů energii z pacienta vysává? Např. Reiki
Pak jsou další společnosti typu osobního rozvoje, to radši ani nebudu psát jméno, co jim jde tak akorát o obrovské množství peněz?
Ale na druhou stranu - i pozitivní příklady existují, znám třeba Martu Foučkovou, Agapebrno, onen zmiňovaný Petr Chobot, který má své mouchy, taktéž sdružení Ariadna.
Nemůžu si pomoct, mně to prostě připadá, že to tak nějak má fungovat, že takové společnosti existovat mají (pozitivní příklady jsou toho dokladem), ale když vám někdo předává jeden podvrh za druhým, tak už máte teda pocit, že to zlo je prostě k neuvěření. Protože - kdo si myslíte, že jiný tohle vytváří?
Jedna z hodně důležitých věcí je otevřená Anahata ( 4.čakra ), no ale když jí někdo "pančuje" - pomocí energie kdovíodkud a namísto jejího přirozeně zeleného odstínu máte koukat na "zelený lupen" - tak je to teda k neuvěření.
Všechno tuším, ale poznám dobře( fakticky se to ale poznává dost blbě - rozhodující je tzv. energetický průkaz - ten musí být v pořádku a nedá se falšovat) když mi někdo zase cpe nějakou tu "věc nakřivo", co má kořeny kdovívjakém zase pekle.
Takhle nějak by to mělo být, ale je to nějak zase trochu nakřivo, že? A to zpravidla zase pod rouškou krásných řečí a "andělského" původu.
To, že někdo obchoduje s obyčejnou vodou a prodává jí velmi dobře jako "krystalickou" už je snad jen k pousmání ( to vám vysaje maximálně peníze )a odlehčení neveselého tématu na závěr.
-
Re: Astrologie a fyzika - pokolikáté už?
94 odpověď odeslal(a) hanka v Pátek 9.Listopadu 2012 13:08:37
RadkuM, připadá mi ale, že se strašně stresujete právě tím, jak vlastně už Vám připadá, že to zlo vidíte všude. Tím se tomu příliš otvíráte - zbytečně. Tak myslím, že pro Vás přišel čas, kdy už pomiňte takové společnosti, které vysávají (ať už peníze nebo energii), nenavštěvujte napřeskáčku jednoho gurua přes druhého. Ztište mysl a věnujte se samostudiu, však už jste pobral dost informací a zkušeností, tak už začněte pracovat sám.
Pokud píšete o těchto věcech, taky mne po jistou dobu znepokojovalo, jak s tím má člověk naložit, jak vůbec může uprostřed toho všeho nějak existovat. Osobní náhled mi dodal sílu nepřipouštět si k tělu, co nechci, aby mne ohrožovalo, anebo mé blízké a nejdražší, a vůbec jakékoli prostředí, v němž se pohybuji. A pokud už to jinak nejde, a připlete se mi do cesty energie, která mi vysloveně škodí, pak ji toto "mé okolí" neutralizuje anebo ještě lépe promění v její opak. Ale abyste to dokázal, je důležité, abyste si důvěřoval.
Tak se na ty mimozemšťany vykašlete, stejně se v nich nevyznáte, lidi jsou Vám zatím bližší, tak se napřed zorientujte v nich. Každý obsahuje část toho dobrého a část toho zlého. Ale zas si nepřipusťte, ať do Vás někdo kafrá a hučí. Ani ode mne :o)
A vyčistí se to. I tu jógu či meditace můžete provádět doma s pomocí literatury, nemusíte k podivným "guruům" a "autoritám".
-
Re: Astrologie a fyzika - pokolikáté už?
95 odpověď odeslal(a) RadekM v Pátek 9.Listopadu 2012 13:46:40
asi jo.
-
Re: Astrologie a fyzika - pokolikáté už?
96 odpověď odeslal(a) Ondrej Lesak v Pátek 9.Listopadu 2012 22:02:22
re 94: Toť hezky, mile a výstižně řečeno. Ani nevím, co bych dodal. Snad jen, že v tom odporu, který se nám nezřídka staví do cesty, hraje nemalou roli jakási nevědomá setrvačnost či setrvačná nevědomost okolí. Obecná setrvačnost v tom smyslu, že brání jakékoli změně a která existuje nejen ve fyzice, ale i v chemii, biologii a zřejmě tedy i v záležitostech psychických a duchovních.
Je to zvláštní paradox, ale obrácení k sobě samému, o kterém jinými slovy píše hanka, je zároveň obrácením k božství, věčnosti a nekonečnosti (pokud to není vynalézavá obezlička egoismu), která je zřejmě jako jediná schopna onu brzdící a zpět strhávající setrvačnost překonat.
-
Astrologie a fyzika
97 odpověď odeslal(a) Jiří v Neděli 25.Listopadu 2012 19:30:23
http://www.youtube.com/watch?v=QJS4uWwbvQA
Velice inspirativní a poučné - z roku 2005
-
Re: Astrologie a fyzika - pokolikáté už?
98 odpověď odeslal(a) Jiří v Pondělí 26.Listopadu 2012 09:08:19
V šedesátých letech minulého století se objevil Uri Geller, který dokáže působit na kovové předměty tak, že změknou a lze je libovolně tvarovat.
Vzpomínám si, že v Mladém světě tehdy psali, že poté, co děti na jižní Moravě, kam dosáhl TV signál z Rakouska, uviděli pořad, ve kterém Uri Geller předváděl ono ohýbání lžic, tutéž schopnost objevili i v sobě.
Stavitelé Sacsayhuamanu zřejmě totéž dokázali s kamenem.
-
Re: Astrologie a fyzika - pokolikáté už?
99 odpověď odeslal(a) Ondrej Lesak v Pondělí 26.Listopadu 2012 16:30:34
Ano, vyloučit to nelze.
-
Re: Astrologie a fyzika - pokolikáté už?
100 odpověď odeslal(a) barča v Pondělí 26.Listopadu 2012 16:55:43
Re98 Tyto schopnosti zřejmě lze objevit a nějak rozvíjet. V této souvislosti mě napadají třeba co všechno dokáží budhističtí, šaolinští mniši, kteří žijí v těžkých podmínkách v klášterech vysoko ve skalách, kde by to normální člověk třeba ani neudýchal. To jsou takové ty podmínky - kde realita s iluzí splývá téměř v jedno. Účelem je přežít. To samé třeba na poušti, kde už člověk neví co je realita a co iluze. Tyto podmínky zřejmě dávají prostor a možnost k rozvíjení těmto zvláštním schopnostem. A další věcí je dar - kdy to člověk dostane do vínku a nemusí vyvíjet až tak velké úsilí.
-
Re: Astrologie a fyzika - pokolikáté už?
101 odpověď odeslal(a) Ondrej Lesak v Pondělí 26.Listopadu 2012 17:43:32
Pokusil bych se navázat na původní téma této otázky, jmenovitě na re: 39 odkud vyjímám:
_________________________________________________
V tomto mi připadá tedy uchopení čínské astrologie s jejím jangem a jinem, popřípadě s deseti "nebeskými kmeny", které se víží na dvanáct "pozemských větví", daleko srozumitelnější, postihující onu neustálou dynamiku, která právě tím, že je v neustálé změně, vylučuje komplementaritu, protože tam není jasný řez mezi doplňujícím a doplňovaným, ale jde o neustálou provázanou změnu.
Docela podobně to vidí Kabbala - přičemž "deset sefir - nikoli devět, nikoli jedenáct, tři Matky, sedm Dvojitých a dvanáct Základních" dává tušit, že ona dvanáctka, která je v astrologii charakteristická pro dění pozemské i nebeské - se ale vztahuje pořád k materiální složce. Neboť to "nebeské" se týká pouze materiálních objektů, popřípadě energií, zkráceně toho, co je projevené.
__________________________________________________
V souvislosti s tímto postřehem, spojujícím jednu z podstatných věcí čínské astrologie a hebrejské kabbaly (nebo kabaly? nevím) mne napadá, že západní astrologie je v daleko těsnějším vztahu k fyzice než astrologie čínská. U kabbaly zatím přesně nevím, záleží asi na hledisku, ale pokud se týká počítání času v pojetí Starého zákona, vidím to podobně. Proč si to myslím?
Čínská astrologie pracuje s časovými cykly, jako jsou pilíře věků, roků, měsíců...hlídek aj., které se drží stále stejných intervalů - podobně jako naše dny v týdnu (v případě chyby doufám ve shovívavost Jiřího, který o tom ví nesrovnatelně víc než já). Ve Starém zákoně - jak nám ukazuje kniha Nachaš Ládi Moučky - se s časem pracuje sice jiným způsobem, ale to neměnné členění a dodržování intervalů je tam taky. Naproti tomu západní astrologie pracuje s cykly, které jsou věrné cyklům přírodním, včetně jejich nepravidelností a tím je v daleko těsnějším (byť třeba i komplementárním) vztahu k astronomii a potažmo celé fyzice. Fungují samozřejmě obě pojetí, ale myslím si, že si zaslouží pozornost rozdíly mezi nimi. Zejména v úvahách, které se týkají vztahů k té fyzice.
-
Re: Astrologie a fyzika - pokolikáté už?
102 odpověď odeslal(a) hanka v Pondělí 26.Listopadu 2012 21:37:18
Re Ondřej:
"... Naproti tomu západní astrologie pracuje s cykly, které jsou věrné cyklům přírodním, včetně jejich nepravidelností a tím je v daleko těsnějším (byť třeba i komplementárním) vztahu k astronomii a potažmo celé fyzice..."
-----
Mně připadá, že fyzice, dá-li se to tak nazvat, je nejblíže, anebo je to pro mne alespoň nejvíce očividné - právě astrologie čínská.
Jednak taky zahrnuje ony nepravidelnosti (alespoň co se tropického roku týká), a potom je přímo prakticky fyzikálně, resp. terapeuticky použitelná (orgánové hodiny a pravidla s nimi spojená, akupunkturní aktivace, použití bylin při tzv. jangových nebo jinových onemocněních atp.)
-
Re: Astrologie a fyzika - pokolikáté už?
103 odpověď odeslal(a) Ondrej Lesak v Úterý 27.Listopadu 2012 00:02:04
Možná jsem měl, Hanko, hovořit jen o těch pilířích času (místo o celé čínské astrologii), které jsou výslednicí či kombinací oněch nebeských kmenů, ze kterých vyrůstají pozemské větve. Mám na mysli pravidelnost jejich dělení, o kterém jsem psal v předchozí odpovědi a na kterou navazuje například chronoterapie, jako optimální načasování akupunktury. Naproti tomu západní astrologie, i pokud je kombinována s medicínou, respektuje kromě pravidelného denního cyklu i nepříliš pravidelné cykly planetární, jejichž kombinace se neustále proměňují.
Její tradiční, avšak jednodušší analogií jsou ty dny v týdnu, jejichž pravidelnost se drží po tisíciletí a moderní, zatím poměrně primitivní analogií jsou biorytmy, které byly v módě někdy v 70. letech a rovněž se vyznačovaly celoživotní pravidelností. Všechny tyto rytmy či cykly - pilíře času, dny v týdnu či biorytmy - mají společné, že i když některé z nich mají podobný interval jako nebeské cykly, dlouhodobě se s nimi naprosto rozcházejí.
-
Re: Astrologie a fyzika - pokolikáté už?
104 odpověď odeslal(a) Ondrej Lesak v Úterý 27.Listopadu 2012 00:04:54
srozumitelněji:
Její tradiční, avšak jednodušší analogií (tj. analogií čínské astrologie, pilířů času a chronopunktury) jsou ty dny v týdnu...
-
Re: Astrologie a fyzika - pokolikáté už?
105 odpověď odeslal(a) Jiří v Úterý 27.Listopadu 2012 04:54:34
Ty dny v týdnu, Ondro, jsou krásný příklad.
Sedmidenní týden je vlastně jakýsi relikt, či torzo, v západní astrologii zapomenutého systému vládců času neboli chronokratorů.
-
Re: Astrologie a fyzika - pokolikáté už?
106 odpověď odeslal(a) Jiří v Úterý 27.Listopadu 2012 05:03:28
Ještě technická poznámka k čínským pilířům energií času.
Pilíře hlídek, neboli dvouhodin, sledují rotaci Země a jsou s ní synchronní.
Pilíře měsíců sledují synodický cyklus Luny a s tímto cyklem se metodou přestupných měsíců synchronizují.
Zůstává šedesátidenní pilíř dnů a šedesátiletý pilíř roků, u nichž synchronizační pravidla prozatím nejsou známa.
-
Re: Astrologie a fyzika - pokolikáté už?
107 odpověď odeslal(a) Ondrej Lesak v Úterý 27.Listopadu 2012 10:11:38
Díky Jirko, to jsem tedy předtím (tj. jíž vloni v Olomouci) něco špatně pochopil, synchronizace s denním, lunárním a ročním cyklem tam tedy je, jenom se vytváří jiným způsobem než u nás.
Spíš než srovnávat z tohoto hlediska čínskou vs. západní astrologii by tedy asi bylo namístě srovnávat různé prvky, přesněji členění která používají obě z nich, neboť o to mi šlo, jen se mi to nedařilo vyjádřit.
Mám tím tedy na mysli pravidelné celočíselné cykly na jedné straně, tj. např.
"náš" 7-denní, 40-denní, 360-stupňový cyklus, čínský 12-letý, 60-letý cyklus
vs.
cyklus lunární, roční a například Jupiterův a Saturnův
-
Re: Astrologie a fyzika - pokolikáté už?
108 odpověď odeslal(a) Ondrej Lesak v Úterý 27.Listopadu 2012 10:26:53
Věnuju tomu takovou pozornost proto, že vztah mezi pravidelnými cykly (z nichž byly často vybrány takové, které odpovídají geometricky symetrickým obrazcům) a cykly například planetárními je analogií vztahu mezi matematikou a fyzikou v současné vědě!
Pozn.: O určitém napětí ve vztahu matematiky a fyziky se příliš nehovoří, ale dá se říct, že až od doby Isaaca Newtona se matematika stala do jisté míry služebnicí fyziky. I Einstein zdůrazňoval, že není matematik ale fyzik. Dnes už je tomu trochu jinak, ale to by bylo nad rámec jedné odpovědi. Když to shrnu, řekl bych, že vztah astrologie a fyziky nelze dobře pochopit, aniž bychom ho rozšířili na čtveřici matematika-geometrie-fyzika-astrologie.
-
Re: Astrologie a fyzika - pokolikáté už?
109 odpověď odeslal(a) hanka v Úterý 27.Listopadu 2012 10:29:55
Ještě zůstanu u toho sedmidenního nebo pětidenního cyklu - my se, na základě určité tradice, řídíme sedmidenním týdnem, kdy každý den je (v astrologii) "zasvěcen" jiné "planetě" (odráží se to i jazykově - názvy dnů - Sunday=Sonntag atd.).
To je pravidlo oněch chronokratorů.
Ovšem čínská chronopunktura vychází z onoho pětidenního střídání - stejný bod se "otevírá" či aktivuje po pěti dnech (dvanáct hlídek každý den musí projít všemi variantami pěti prvků, takže se to vrátí do původní polohy až po pěti dnech).
Čili - zdá se, praktičtější z hlediska fungování vztahu Všehomíra a těla - by byl spíše pěti než sedmidenní týden.
Nabízí se otázka, zda sedmidenní týden není spíše výslednicí nějakého politického (anebo nábožensko-politického) původu. Anebo souvisí s praktickým užitím času ryze pozemského, materiálního druhu (sklizeň, trhy atp.).
-
Re: Astrologie a fyzika - pokolikáté už?
110 odpověď odeslal(a) hanka v Úterý 27.Listopadu 2012 10:35:45
Jen mě napadá - ve starověkém Egyptě se tuším dělily cykly na pravidelně desetidenní, nejsem si jistá, jak to bylo v oblasti Blízkého Východu, ale tuším, že v oblasti Meziříčí se kdysi taky počítalo pětidenně, ale v které vlastně době? Ještě předstarozákonní? Předpotopní?
A to už vůbec sem nechci tahat nějaké středo- či jiho- americké (mayské atd.) třináctidenní cykly, nebo jak to měli tam.
-
Re: Astrologie a fyzika - pokolikáté už?
111 odpověď odeslal(a) Ondrej Lesak v Úterý 27.Listopadu 2012 10:52:22
Dovedu si představit, že všechny tyhle celočíselné cykly mají nebo kdysi měly své opodstatnění. Čemu však zatím moc nerozumím je, že jejich dodržování se doporučuje nejen v medicíně, ale i při sběru bylin, a dokonce i při operacích spojených s jejich dalším zpracování včetně např. destilace. Zřejmě to funguje, přestože to má s fyzikou málo společného. Spíš mi to připadá jako rytmus, kterého se drží určitý okruh lidí či obecně bytostí. A podobně jako prostřednictvím četby Písem, zde prostřednictvím uměle (?) vytvořených rytmů fyzikálního času se dostávají tento okruh nalaďuje do rezonance napříč staletími a tisíciletími.
-
Re: Astrologie a fyzika - pokolikáté už?
112 odpověď odeslal(a) Ondrej Lesak v Úterý 27.Listopadu 2012 10:55:24
oprava:
"...zde prostřednictvím uměle (?) vytvořených rytmů fyzikálního času se tento okruh nalaďuje na rezonanci napříč staletími a tisíciletími."
-
Re: Astrologie a fyzika - pokolikáté už?
113 odpověď odeslal(a) hanka v Úterý 27.Listopadu 2012 10:59:27
Doplním ke své 109 k onomu vztahu Všehomíra a těla - nabízí se zde ono jeciratické "svědky jsou Vesmír, Rok a Tělo" či jak to přesně je. Jedním z výkladů je tuším prostor, čas a člověk.
-
Re: Astrologie a fyzika - pokolikáté už?
114 odpověď odeslal(a) Ondrej Lesak v Úterý 27.Listopadu 2012 11:33:40
Čímž jsi mi připomněla možné řešení otázky, kterou jsem nakladl ;-) v odpovědi č. 111
Kosmické rytmy jsou stabilní jen z hlediska trvání lidského života, případně trvání celé jedné civilizace. Dlouhodobě se však také mění a konvergují zřejmě k určitým harmonickým poměrům - vývoj oběžných dob planet, ba dokoce i změna pořadí jejich vzdálnosti od Slunce před několika miliardami let - je toho výstižným příkladem.
A co když tato konvergence k harmonickým poměrům probíhá v živých organismech, zejména v člověku o mnoho řádů rychleji? A cykly jím vytvořené / vytušené / posvátnou geometrií zviditelněné jen předjímají směřování cyklů kosmických.
-
Re: Astrologie a fyzika - pokolikáté už?
115 odpověď odeslal(a) hanka v Úterý 27.Listopadu 2012 11:47:08
No, jo, Ty říkáš: "konvergence k harmonickým poměrům", avšak co tím přesně máš na mysli?
Proti takové konvergenci by se dalo namítat z historické či fylogenetické zkušenosti, tak aj z ontologického hlediska.
Mám na mysli například ono známé: "Zlatý věk už byl a teď je ta strašlová Kalijuga", anebo jen vezměme vývoj jednoho lidského života - sotva se zdá, že člověk pobral rozum a začal vidět trochu širší souvislosti, začne rozpad a následuje smrt.
A vezmeme-li v potaz například myšlenku reinkarnace, pak vlastně ani ono "stěhování duší", které by měly být tak říkajíc život od života moudřejší, nebránilo vývoji lidstva upadnout ze Zlatého věku do marasmu dnešního světa.
:o)
-
Re: Astrologie a fyzika - pokolikáté už?
116 odpověď odeslal(a) hanka v Úterý 27.Listopadu 2012 12:04:26
Ale kuš - měla jsem na mysli ontogenetické hledisko, nikoli ontologické, to mám z hladu, už blbnu.
-
Re: Astrologie a fyzika - pokolikáté už?
117 odpověď odeslal(a) Ondrej Lesak v Úterý 27.Listopadu 2012 13:16:40
Já už mám taky hlad, Hanko :-) ale zkusím to.
Tím směřováním, kovergencí, laděním k harmonii (a jejím urychlením prostřednictvím člověka) mám na mysli časově rytmickou analogii toho, o čem hovoří alchymisté. Že totiž procesy, které v minerální říši probíhají stamiliony let lze urychlit na měsíce, v extrému snad i na týdny, je-li na minerální život naroubován život říše rostlinné nebo živočišné - s vývojem řádově rychlejším, a to prostřednictvím, resp. chemickými reakcemi látek příslušných říší.
-
Re: Astrologie a fyzika - pokolikáté už?
118 odpověď odeslal(a) hanka v Úterý 27.Listopadu 2012 14:30:50
Stále tápu, tápu, tedy zkusím ověřit, zda Ti rozumím - jedná se o to, že skrze člověka lze jaksi prakticky ovlivnit hmotu - její nejen tvarování, ale i "časování" (trvání či urychlení nějakých procesů).
Přirovnáváš to k alchymistově práci - jedna říše může pomoci časovat (urychlit) jinou - ta rostlinná tu minerální, ta živočišná tu rostlinnou nebo i minerální.
Rozvedu-li to dál, pak za nějakých podmínek by mělo jít k ovlivnění i obráceným směrem, jakože například ta minerální "zpomalí" děje v té sféře rostlinné, anebo živočišné (elixír mládí).
Jako praktickou ženu mě ihned zajímá okamžité využití - rostlinné výtažky, homeopatie atd.
Jestliže je tomu tak, pak se aspoň nám známé bytí doplňuje o říši "spirituální", která předchází říši minerální (tzv. neživou), a z druhé strany obklopuje říši živočišnou, a přináleží jí - ne-li přímo věčnost, pak ještě větší časový rozměr.
-
Re: Astrologie a fyzika - pokolikáté už?
119 odpověď odeslal(a) hanka v Úterý 27.Listopadu 2012 14:49:01
Ještě se vrátím k těm chronokratorům - abych nezpůsobila nějaké matení dohromady s chronopunkturou jen proto, že je tam předpona chrono- (časo-).
Mám zato, že Jiří má systémem chronokratorů na mysli chaldejskou tradici; a hovoříme-li o chronopunktuře, máme na mysli časování aktivace meridiánů v čínské akupunktuře, doufám, že takto to má také Jiří na mysli.
Je opravdu nesnadné vyhnout se babylónskému matení jazyků a porozumět si, zvláště, pokud srovnáváme různé historické doby a jejich myšlenkové směry.
Chce to opravdu hodně dobré vůle, aby si lidé mezi sebou porozuměli.
:o)
-
Re: Astrologie a fyzika - pokolikáté už?
120 odpověď odeslal(a) Jiří v Úterý 27.Listopadu 2012 15:13:43
Ano, je to s těmi chrono--- tak, jak říkáš, Hanko.
Vzpomínám si, že v jednom spise o čínských Hsiu bylo řečeno, že jsou dvojí Hsiu.
Jednak ty přesné, "císařské", nestejně velké, kdy jednou zastávkou projde Luna za dvě hodiny a jinou takřka za tři dny, a jednak rovnoměrné, jež vychází v almanachu pro každý rok, a které se střídají po dnech.
V onom spise se pravilo, že kupodivu fungují oboje, což by korespondovalo s Ondrovým příspěvkem č.111
-
Re: Astrologie a fyzika - pokolikáté už?
121 odpověď odeslal(a) Ondrej Lesak v Úterý 27.Listopadu 2012 17:32:01
http://blog.idnes.cz/blog/1933/257774/Tatra_111.jpg
Těší mě, Jirko, že jsi citoval můj příspěvek ;-)
-
Re: Astrologie a fyzika - pokolikáté už?
122 odpověď odeslal(a) Ondrej Lesak v Úterý 27.Listopadu 2012 18:32:12
re 118: Pokusím se odpovědět, Hanko
"Stále tápu, tápu, tedy zkusím ověřit, zda Ti rozumím - jedná se o to, že skrze člověka lze jaksi prakticky ovlivnit hmotu - její nejen tvarování, ale i "časování" (trvání či urychlení nějakých procesů)."
Něco v tom smyslu, ale jen přibližně. Ne že by to asi nešlo, ale měl jsem na mysli spíš to, řečeno tradičně, že skrze člověka (jeho práci rukama, hlavou, jeho meditace nebo modlitby), jak píšeš
"...jedna říše může pomoci časovat (urychlit) jinou - ta rostlinná tu minerální, ta živočišná tu rostlinnou nebo i minerální."
"Rozvedu-li to dál, pak za nějakých podmínek by mělo jít k ovlivnění i obráceným směrem, jakože například ta minerální "zpomalí" děje v té sféře rostlinné, anebo živočišné (elixír mládí).
Jako praktickou ženu mě ihned zajímá okamžité využití - rostlinné výtažky, homeopatie atd.
Jestliže je tomu tak, pak se aspoň nám známé bytí doplňuje o říši "spirituální", která předchází říši minerální (tzv. neživou), a z druhé strany obklopuje říši živočišnou, a přináleží jí - ne-li přímo věčnost, pak ještě větší časový rozměr."
Teď bych zase já sám musel proniknout do Tvých slov, abych odpověděl přesně, zkusím to aspoň volně - ano praktické použití to jistě má. Já bych se ale ještě předtím pokusil doodpovědět na Tvou otázku v rovině více teoretické (taky na víc než na teorii v tomto směru těžko):
(pokračování)
-
Re: Astrologie a fyzika - pokolikáté už?
123 odpověď odeslal(a) Ondrej Lesak v Úterý 27.Listopadu 2012 18:32:48
Východiskem alchymické práce ve smyslu urychlení přirozeného vývoje směrem k dokonalosti, (rozumějme směrem k harmonizaci živlů, principů nebo prostě: zralosti) je předpoklad, že tento stav zralosti existuje ve své potenciální podobě jako předobraz (alfa a omega, semeno, kvintesence), který nemá materiální charakter.
To, co jsem měl na mysli v souvislosti s kalendářními a/nebo planetárními cykly je pak astrologickou analogií tohoto. Že Příroda je jako orchestr, který ladí spontánně ale strašně dlouho, zatímco třeba koncertnímu tělesu to trvá pár minut.
Lze to snad pojmout i tak, že melodie, rytmy nebo cykly existují archetypálně ve vzájemných harmonických vztazích - vizuálním protějškem jsou geometrické obrazce. Tato harmonizace má tendenci se uskutečnit nebo dokonce materializovat, což se projevuje třeba již pouhým rozezněním akordu, které lze donekonečna opakovat, podobně jako lze stále zasévat semeno do půdy. Hodně se to podobá Rudhyarovu pojetí semene nového (nebo spíše znovu opakovaného) cyklu, i když spíš ve smyslu frekvence než délky časového trvání.
Všechno pak nasvědčuje tomu, že jakkoli vybraný harmonický soubor (tónů, cyklů, frekvencí) a jemu odpovídající geometrický obrazec (uspořádání, struktura) z nekonečného spektra ostatních není ani přirozený ani umělý. Protože je nestvořený, spíše sám tvůrčí - má původ ve věčnosti.
Na závěr uvedu konkrétní příklad: Probírali jsme tu v jedné otázce vzdálenou prehistorii. Nebylo by bez zajímavosti se třeba podívat, kdy v geologické minulosti Země trval měsíc (od úplňku do úplňku) přesně 4 x 7 dnů. Vzhledem k tomu, že se tak "rozeznělo" několik posvátných čísel, řekl bych, že to patřilo k období, kdy se dělo něco obzvlášť důležitého.
-
Re: Astrologie a fyzika - pokolikáté už?
124 odpověď odeslal(a) Jiří v Úterý 27.Listopadu 2012 19:49:05
-
Re: Astrologie a fyzika - pokolikáté už?
125 odpověď odeslal(a) Jiří v Úterý 27.Listopadu 2012 19:50:04
Ukázka působení ducha na hmotu...
-
Re: Astrologie a fyzika - pokolikáté už?
126 odpověď odeslal(a) hanka v Úterý 27.Listopadu 2012 21:48:19
Dík, Ondřeji, za vysvětlení, v této teoretické rovině zatím osobně nejsem schopna vidět dál než za platónské pojetí, které v tomto spatřuji, určitě ale máš na mysli právě ještě další nějaké fyzikální anebo rovnou praktické konkretizace?
-
Re: Astrologie a fyzika - pokolikáté už?
127 odpověď odeslal(a) Ondrej Lesak v Úterý 27.Listopadu 2012 22:20:35
Ano, Hanko, to co jsem měl na mysli se dá dosti přiléhavě srovnat s Platónským pojetím, dá se to najít i na jednom místě sefirotického stromu, pokud jsem tomu alespoň trochu porozuměl.
A i když jsem se ve svých několika posledních vstupech zaměřoval spíš na interpretaci, praktických příkladů, hlavně fyzikálních, by bylo mnoho - od elektroniky denní potřeby až po vliv planet na sluneční aktivitu, třeba. Nechci ale předbíhat, to oč běží v dialogu mezi astrologií a fyzikou je samo pojetí reality.
Co je skutečnější? Planeta jako součást objektivní reality, obíhající podle Keplerových a později Newtonových zákonů poopravených Einsteinem, tj. fyzika?
Nebo třeba ty Keplerovy zákony samy o sobě, včetně toho, co dnes z Keplerovy díla věda neuznává, tj. Mysterium Cosmographicum a jeho muzikologické studie? A práce moderních Keplerových pokračovatelů v tomto duchu, pro které jsou skutečnou realitou symetrie a elegance rovnic, tj. matematika a geometrie?
-
Re: Astrologie a fyzika - pokolikáté už?
128 odpověď odeslal(a) Ondrej Lesak v Úterý 27.Listopadu 2012 22:21:15
re 124: To je výmluvné, Jirko.
-
Re: Astrologie a fyzika - pokolikáté už?
129 odpověď odeslal(a) Jiří v Sobotu 22.Prosince 2012 17:46:15
http://www.novinky.cz/koktejl/288044-potapec-natocil-tornado-z-tunaku.html
Vírová struktura vytvářená rybím kolektivem.
-
Re: Astrologie a fyzika - pokolikáté už?
130 odpověď odeslal(a) Jiří v Pátek 28.Prosince 2012 21:03:35
http://www.youtube.com/watch?v=4-YwbgXpnkA
Narazil jsem na YouTube na pana Hutchinsona, který umí s technikou podivuhodné věci...
Fyzika 3. tisíciletí...
-
Re: Astrologie a fyzika - pokolikáté už?
131 odpověď odeslal(a) Jiří v Úterý 1.Ledna 2013 11:40:18
http://www.stream.cz/uservideo/775786-neuveritelna-fyzika
Velice názorné video o tom, jak to chodí v našem "známém" světě...
-
Re: Astrologie a fyzika - pokolikáté už?
132 odpověď odeslal(a) Ondrej Lesak v Úterý 1.Ledna 2013 16:01:32
To je názorné, Jirko. Není možné, myslím si, aby se něco podobného neprojevovalo i v makrosvětě. V tom smyslu, že na to pořád koukáme a nevidíme to.
-
Re: Astrologie a fyzika - pokolikáté už?
133 odpověď odeslal(a) Jiří v Úterý 1.Ledna 2013 16:05:13
Přesně si to vystihl, Ondro, koukáme na to a nevidíme to...
-
Re: Astrologie a fyzika - pokolikáté už?
134 odpověď odeslal(a) barča v Úterý 1.Ledna 2013 16:23:01
To video pěkně znázorńuje přesně to proč člověk nikdy nedokáže zachytit opravdovou realitu, pouze její část. A tak tomu bude myslím a je pokaždé - proto i ta různá nová i přepracovaná poznávání ve vědě - vždy jde o zaměření se pouze na nějakou část reality, při níž se objeví i další souvislosti, s tímto objevem vyvstávají další a další otázky a vlastně to poznávání a bádání a přehodnocování nemá nikdy konce. Toto jsem si před časem uvědomila nedávno na přednáškách o medicíně. Takže to vlastně zvenčí vypadá, že věda neustále dělá přešlapy, mýlí se, tápe a neví. :-)
-
Re: Astrologie a fyzika - pokolikáté už?
135 odpověď odeslal(a) hanka v Úterý 1.Ledna 2013 16:38:47
No, a když tam budou dva, kteří budou odečítat výsledek na projekční desce, a jeden bude vědět, že tam dal měřidlo, a druhý bude myslet, že se jenom střílelo elektronama skrze dvě štěrbiny, tak ten první (který ví, že tam dal měřidlo) uvidí jiný výsledek než ten druhý, který by tam měl vidět výsledek jako od vlnění?
Anebo záleží jenom a pouze na tom, že tam nějaké měřidlo bylo?
-
Re: Astrologie a fyzika - pokolikáté už?
136 odpověď odeslal(a) hanka v Úterý 1.Ledna 2013 16:40:36
Ptám se proto, že furt je ještě naděje, že se PánBůh někdy nekouká...
-
Re: Astrologie a fyzika - pokolikáté už?
137 odpověď odeslal(a) Ondrej Lesak v Úterý 1.Ledna 2013 16:48:39
Ano, je to takový obecnější princip neurčitosti v jakékoli přírodovědě, možná i jinde.
Nedá mi ale, abych se nepokusil o nějakou astrologickou analogii. Ta dvojice štěrbin je cosi jako plaktická konjunkce dvou planet. V rozběžné fázi nevíme mnoho o tom, o čem bude. V doběžné fázi máme naopak zkušenost s celým proběhlým cyklem, máme to doslova odpozorované. Z analogie se štěrbinami by se rozběžné konjunkce měly tedy možná brát v daleko pestřejších významech, přesněji v daleko šiším, možná i periodicky opakovaném orbisu před a za ní - ?
-
Re: Astrologie a fyzika - pokolikáté už?
138 odpověď odeslal(a) Ondrej Lesak v Úterý 1.Ledna 2013 18:11:52
Ještě k aktu měření - velmi zhruba řečeno, akt měření představuje omezení volného / nerušeného pohybu částice, což souvisí se zmíněným kolapsem vlnové funkce.
-
Re: Astrologie a fyzika - pokolikáté už?
139 odpověď odeslal(a) hanka v Úterý 1.Ledna 2013 18:50:15
Jo. Dík.
Tedy jestli tomu dobře rozumím, pak jakákoli tendence zjistit něco bližšího o daném vystřeleném elektronu znamená již tak mohutný zásah do volnosti průběhu, že se tím změní podmínky natolik, že se z vlny ("tekutiny", která plyne), stane hmotná částice.
Rozumím tomu dobře?
-
Re: Astrologie a fyzika - pokolikáté už?
140 odpověď odeslal(a) Ondrej Lesak v Úterý 1.Ledna 2013 19:26:25
Ano, dá se to tak přibližně říct (přesně se to dát vyjádřit jen matematicky) a má to mnoho zajímavých konsekvencí.
-
Re: Astrologie a fyzika - pokolikáté už?
141 odpověď odeslal(a) barča ve Středu 2.Ledna 2013 07:30:41
re 138,139,140: když nad tím tak přemýšlím, vzpomněla jsem si na experiment s Schrödingerovou kočkou.
-
Re: Astrologie a fyzika - pokolikáté už?
142 odpověď odeslal(a) el ve Středu 2.Ledna 2013 09:22:39
Co my jen víme
http://www.youtube.com/watch?v=QxDhRFEKdsI
-
Re: Astrologie a fyzika - pokolikáté už?
143 odpověď odeslal(a) Jiří ve Středu 3.Dubna 2013 22:35:52
http://vtm.e15.cz/kvantova-teorie-homeopatie-uz-vime-jak-voda-leci
Homeopatie, paměť vody a kvantová fyzika.
-
Re: Astrologie a fyzika - pokolikáté už?
144 odpověď odeslal(a) Pavel Turnovský ve Středu 3.Dubna 2013 23:04:38
http://www.rezonance.cz
dole pod článkem je napsáno: VTM.cz vám přeje pěkné Velikonoce 1. dubna.
Takže je to aprílový žert redakce VTN. Něco jako proslulý Sokalův článek blahé paměti.
-
Re: Astrologie a fyzika - pokolikáté už?
145 odpověď odeslal(a) Jiří ve Čtvrtek 4.Dubna 2013 04:37:21
Tak to je pěkné!!!
To mne pobavilo.
Připomenulo mi to časopis Sdělovací technika, blahé paměti, který v dubnovém čísle pravidelně uváděl jako vysoce odborné články neuvěřitelné vynálezy, jejichž autorem obvykle býval pan profesor A. P. Ril.
Vzpomínám si na jeden článek z doby mého studia na elektroprumce, kdy byl v onom časopise uveřejněn přesný propočet RC článku, který při určité frekvenci střídavého proudu měl, kupodivu, chladit.
Zkoumali jsme ten článek s přítelem a chyby nenalezli. I přítel pravil - nic jednoduššího - vyzkoušíme to. Sáhl do šuplíku, vyndal patřičné hodnoty odporu a kondenzátoru, pájku, vše obratně sletoval, načež obvod zapojil do zásuvky a - obvod samozřejmě nechladil, ale shořel za notného výdeje tepla a nádavkem jsme vyhodili pojistky v celé škole...
Chyba byla ukryta v rafinované, ale matematicky nedovolené úpravě komplexních rovnic, které se používají pro výpočty obvodů střídavého proudu a přišel na ni až náš pan profesor matematiky.
Díky za ten postřeh, Pavle!
-
Re: Astrologie a fyzika - pokolikáté už?
146 odpověď odeslal(a) Pavel Turnovský ve Čtvrtek 4.Dubna 2013 09:47:05
http://www.rezonance.cz
je to sice aprílový žert, ale mohl by někoho inspirovat k vážné práci. Jsem přesvědčen o tom, že právě tyhle výplody psané z legrace jsou odpoutané od svazujících pravidel a díky tomu by mohli jejich autoři "omylem" kápnout na zajímavé souvislosti, které by mohl někdo jiný zodpovědně probádat.
-
Re: Astrologie a fyzika - pokolikáté už?
147 odpověď odeslal(a) hanka ve Čtvrtek 4.Dubna 2013 12:33:46
Taky jsem to četla, a přišlo mi to jako dobrý nápad, na němž může ve skutečnosti něco být, přestože jde o apríl.
-
Re: Astrologie a fyzika - pokolikáté už?
148 odpověď odeslal(a) Ondrej Lesak ve Čtvrtek 4.Dubna 2013 21:30:00
Jak jsem už psal v úvodu otázky, samotný vědecký obraz světa v současné podobě by musel projít mnohými proměnami, abychom mohli dospět k širší komplementaritě astrologie a astrologie. Ve svém častém obskurantismu současná oficiální věda navíc vůbec nezaostává za astrologií, ba ji často i předčí. Říkám si pak, proč se vlastně snažit o vysvětlování homeopatie oborem nebo soustavou oborů, která se nikdy zcela neoprostila od magie a kabaly.
Návrat k renesančním kořenům je asi to nejlepší, co je možné udělat. Nezapomeňme, že již fyzikální "otcové zakladatelé" měli daleko k myšlenkové nezávislosti a byli - vědomě či nevědomě - vtaženi do různých podivných politik, ať to byl Galileo, Newton, Descartes, Halley nebo další.
-
Re: Astrologie a fyzika - pokolikáté už?
149 odpověď odeslal(a) Ondrej Lesak v Pátek 5.Dubna 2013 23:19:38
Když ale přemýšlím nad meritem této otázky, možná bychom se mohli vrátit k jednomu z těch, kdo měl co říci jak k astrologii, tak i astronomii - například k Johannesu Keplerovi. Ale to si už zaslouží samostatnou otázku.
-
Re: Astrologie a fyzika - pokolikáté už?
150 odpověď odeslal(a) Ondrej Lesak v Sobotu 18.Května 2013 10:51:32
re 5: Překvapivou (a málo známá) skutečnost, že teorie relativity a teorie částečně strhávaného éteru (která nebyla Einsteinem vyvrácena, jak se mylně traduje) nejsou v rozporu, lze možná pochopit snáze než se zdá. Zatímco v Einsteinově pojetí vystupuje jako aktivní činitel hmota a prostor (i s éterem, který se zde přechází mlčením) se zakřivuje, v současné teorii Nassima Harameina (viz ot. č. 5799) vystupuje jako aktivní činitel složitě strukturovaný prostor, naplněný všudypřítomnými vibracemi a oscilacemi, který ovlivňuje, případně i tvoří hmotu. O éteru se zde sice mlčí také, ale toto Harameinovo pojetí "prázdného" prostoru je téměř jeho synonymem.
-
Re: Astrologie a fyzika - pokolikáté už?
151 odpověď odeslal(a) Ondrej Lesak v Sobotu 18.Května 2013 10:57:39
Vztah teorie relativity a moderních teorií éteru či prostoru by se dal podle toho přirovnat ke vztahu heliocentrického a geocentrického pohledu na sluneční soustavu: Teoreticky jsou zcela rozdílné, z praktického hlediska však mohou poskytovat velmi podobné výsledky. Jen snad s tím rozdílem, že "éterové" analogie geocentrického pohledu, přesněji pohledu, který klade důraz na periferii, nikoli na centrální hmotu zde zřejmě více odpovídá skutečnosti, než relativistické analogie pohledu heliocentrického. myslím to všechno samozřejmě symbolicky.
-
oprava
152 odpověď odeslal(a) Ondrej Lesak v Sobotu 18.Května 2013 10:58:48
...zde zřejmě více odpovídají skutečnosti...
-
Re: Astrologie a fyzika - pokolikáté už?
153 odpověď odeslal(a) Jiří v Úterý 11.Června 2013 22:57:48
http://web.quick.cz/JanJosefJiriPospisil/THE_EARTH_IS_NOT_MOVING.htm
Zajímavé URL...
-
Re: Astrologie a fyzika - pokolikáté už?
154 odpověď odeslal(a) Jiří v Úterý 11.Června 2013 23:00:52
Michelson a neexistující důkaz o pohybu Země (různé studijní výpisky – Jan Pospíšil, květen 2004)
Opakování:
model geocentrický je založen na empirickém pozorování objektivní skutečnosti, a proto by mohl být nazván modelem empiricko-realistickým
model heliocentrický je založen na abstraktní spekulaci (panteistická idea Ohně jako božského původce ve středu všeho existujícího); mohl by být nazván modelem abstraktně-idealistickým; do kosmologických modelů byla vnášena nikoli pravdivá pozorování, ale filozofie
Citát, E. Mugnier:
„ Je závratné pomyslet, že vědecké empirické mínění na tři století upadlo bez jakéhokoli důkazu do heliocentrismu a relativismu … Ona poučka, znamenající obrat v západním myšlení, byla podstrčena bez důkazů, přijata bez ověření a v její pravdivost se věří dodnes navzdory všem odporujícím okolnostem.“
(pramen: Émile Mugnier – De L´Evolutionisme à Héleiocentrisme et vice-versa. Science et Foi 7/1988)
Hledání důkazů o pohybu Země
Důkazy byly dávno hledány – vlastně od doby, kdy se začalo s důkladnějším výzkumem světla a způsobu jeho šíření, se vědci pokoušeli jeho prostřednictvím podat důkaz o pohybu Země.
Dodnes se jim to nepodařilo. Jejich pokusy – a budeme se zabývat alespoň pokusy se světlem, které konal Airy, Michelson a Morley – měly zato veliký vliv na teoretické zaměření fyziky 20. století. Aniž by to původně zamýšleli, hluboce se tito vědci dotkli problému heliocentrické soustavy, protože však v ni dogmaticky věřili, vytvářeli teorie, jimiž chtěli zdůvodnit, proč jejich pokusy skončili neúspěchem a proč se světlo nechová tak, aby byla heliocentrická soustava potvrzena. Naopak – všechny pokusy vlastně zcela jasně prokazují nehybnost Země jako pevného bodu Vesmíru.. Celá moderní fyzika, pokud se zabývala světlem, se tuto skutečnost pokoušela obejít a zdůvodňovala, proč pokusy selhávají. Největší úspěch měl Albert Einstein se svou teorií relativity, která se stala neodmyslitelnou moderní fyzikální koncepcí, na níž mezi jinými stojí i dnešní astronomie.
Ale jak to vlastně všechno bylo? Vraťme se o 250 let nazpět. V roce 1725 James Bradley (1693-1762), anglický astronom, a Samule Molyneux připevnili hvězdářský dalekohled na komín Moyneuxova domu, zaměřili dalekohled na hvězdu Gamma Draconis, nalézající se téměř svisle nad hlavou, a činili pozorování této hvězdy po celý rok. Zjistili, že hvězda opisuje na obloze malý kruh. Úhel od středu tohoto kruhu, tzv. paralaxa, činil 22“47. Byli přesvědčení koperníkovci, a tak předpokládali, že tento kruh – či ve skutečnosti elipsa – je jen zdánlivou drahou hvězdy, neboť je způsoben oběhem Země po ekliptické dráze kolem Slunce. Kdyby byli zastánci geocentrismu, mohli ovšem konstatovat, ža Gamma Draconis skutečně putuje po viděné dráze, zatímco Země je nehybná. Obě řešení totiž mohou platit a není ve fyzikálních možnostech onoho pokusu dokázat jedno z nich.
Potvrdit kopernikánský předpoklad na základě měření paralaxy se pokusil v roce 1871 Georg B.Airy (1802-1892). Abychom však jeho pokusu porozuměli, musíme předeslat malé vysvětlení:
Představme si krabici, uprostřed jejíhož víka jsme propíchli malý otvor. Umístěme v přiměřené vzdálenosti nad krabicí zdroj světla. Z tohoto zdroje vyšleme paprsek dírkou ve víku krabice do jejího nitra. Paprsek narazí na dno v určitém bodě A. Teď pokus opakujme, ale krabici uveďme do pohybu. Paprsek projde otvorem, ale nedopadne do bodu A, protože ten se mezitím odsunul o kousek dál. Dopadne do bodu A1. Tomuto posunu se říká aberace. Teď pokus opakujme ještě jednou, ale naplňme krabici vodou. Víme přitom, že vodou se šíří světlo podstatně pomaleji než vzduchem, a proto paprsek, vyslaný oním otvorem, dopadne v pohybující se krabici ještě dál od bodu A, do bodu A2.
Tohoto poznatku využil Airy: zopakoval pokus Bradleyho, ale dalekohled naplnil vodou. Očekával, že paprsek vyslaný hvězdou se nutně musí dostat do našeho bodu A2, a tak bude dokázáno, že se naše Země pohybuje předpokládanou rychlostí po ekliptice. Oč by měl být onen úhel zvětšen, mohl si předem vypočítat. Nicméně paprsek dopadl do bodu A1, a tak svíral přesně jen oněch 22“ naměřených Bradleyem. K aberaci nedošlo, pokus tedy „selhal“. Proč to tak bylo, si Airy tehdy nedovedl vysvětlit, protože možnost, že by Země byla nehybná, nepřipouštěl.
Světlo a jeho struktura se mezitím staly předmětem velmi intenzivního výzkumu. Bradley se v roce 1728 ještě domníval, že světlo má pouze korpuskulární charakter. Tuto teorii brzy Huggens a Fresnel nahradili vlnovou teorií, dle níž světlo je tvořeno elektromagnetickými vlnami, přenášejícími se ve vibrujícím prostředí prostoru – éteru. Obě teorie později Maxwell a Louis de Broglie spojili v jedinou teorii, dle níž se světlo šíří oběma způsoby naráz, tj. vysílá fotony při současném elektromagnetickém vlnění.
Teď se ještě na okamžik pozastavme u éteru. Kamínek, který vhodíme do vody, vyvolá rozechvění vodního povrchu ve formě soustředných kruhů, které se od svého středu vzdalují konstantní rychlostí. Vlna je vibrací vody, podobně zvuk je vibrací vzduchu. Světelné a elektromagnetické vlny se šíří prostředím, které rozechvívají obdobně, jako rozechvívá vlna vodu a zvuk vzduch. Toto prostředí nazýváme éter. Na rozdíl od vody a vzduchu o něm nic konkrétního vědci nevědí. Jeho existence je však nutným předpokladem, bez něhož by byl přenos světla nevysvětlitelný. Že k nám tedy přichází světlo ze vzdálených hvězd Vesmíru, je nám dokladem, že Vesmír je naplněn éterem.
Teď se můžeme věnovat popisu dalších pokusů: v roce 1887 zveřejnil v časopise Philosophical Magazíne americký vědec Albert Michelson (1852-1931, Nobelova cena 1907) výsledky velmi zajímavého pokusu, kterým chtěl prokázat pohyb Země v prostoru a objasnit záhadu Airyho neúspěchu. Za základ mu sloužila tato úvaha:
Země se při svém ročním pohybu po ekliptické dráze kolem Slunce pohybuje rychlostí 30 km za vteřinu, což je desettisíckrát menší rychlost než je rychlost světla. Vyšleme-li paprsek ve směru pohybu Země, pak by na Zemi rychlost tohoto paprsku měla mít hodnotu o něco menší – o rychlost Země, tedy 300 000 km za vteřinu minus 30 km za vteřinu, protože Země jde s paprskem. A naopak, paprsek vyslaný proti pohybu Země by měl mít na Zemi rychlost větší, tedy 300 tisíc km za vteřinu plus 30 km za vteřinu, protože Země se od Paprsku sama oddaluje. Pohybuje-li se tedy Země, a podaří-li se nám takové paprsky opačných směrů vyslat a změřit čas, za který proběhnou určitý zvolený úsek, musíme nutně zjistit různé časy. Experiment tedy měl za úkol změřit sestavu dvou absolutních rychlostí – rychlost světla a rychlosti Země na jejím oběhu kolem Slunce.
Michelson skutečně vymyslel přístroj, na kterém se dalo toto měření provést, a v roce 1881 na observatoři v Potsdamu u Berlína svoje měření uskutečnil. Přístroj, od té doby vícekrát napodobený a zdokonalený, pozůstával ze dvou kanálků ve tvaru kříže, jehož obě ramena byla stejně dlouhá. V místě křížení a na konci ramen byla umístěna odrazová zrcátka. Jedno rameno kříže bylo umístěno ve směru pohybu Země, tj. ve směru východ – západ, druhé na tento pohyb kolmo. Tj. ve směru sever – jih. Do přístroje byly vyslány současně dva paprsky – jeden proběhl dráhu po rameni ve směru pohybu Země, druhý dráhu po rameni kolmém na pohyb Země, tj. ve směru sever – jih, a pak se pomocí odrazových zrcadel paprsky vrátily do „cíle“. V zásadě by změřené časy obou paprsků neměly být stejné, protože jeden paprsek by ml být ovlivněn pohybem Země a druhý nikoliv. Matematik snadno vypočítá, že paprsek ovlivněný pohybem Země, by měl mít malé zpoždění, a tedy by v cíli neměl být současně s paprskem vyslaným ve směru sever – jih. Po prvním pokusu pak se ramena otočí o 90 stupňů a pokus se opakuje.
Michelson tento pokus provedl a k všeobecnému údivu zjistil, že oba paprsky dorazily do cíle zároveň. R toho by tedy mělo vyplynout, že Země se po ekliptice nepohybuje.
Současně bychom očekávali, že toto zjištění by mělo ve vědeckém světě vyvolat nejen veliký rozruch, ale i revizi heliocentrismu. Nebylo tomu tak, neboť i sám Michelson byl přesvědčený koperníkovec. Byly proto shledány důvody, proč dle mínění vědců se pokus „nezdařil“.
Nejprve tedy byla zpochybňována objektivnost celého pokusu. V roce 1887 Michelson s Morleyem v Clevelandu (Ohio, USA) pokus opakoval ve zdokonalených podmínkách – opět se stejným výsledkem. Od těch dob byl pokus opakován mnohokrát, například v letech 1905 – 1906 Morleyem a Millerem, v roce 1921 Millerem, v roce 1926 Belgičanem Piccardem dokonce v nadmořské výšce 2 500 metrů. Zcela moderními metodami pomocí laserových paprsků byl pokus proveden na universitě v Nizze v roce 1977. Všechny pokusy měly stejný výsledek.
Einstein zachraňuje situaci
Už hned po opakovaných pokusech na počátku století bylo jasné, že výsledky pokusu jsou opravdu objektivní a že přístroj je natolik citlivý, že předpokládaný rozdíl v rychlostech je schopen zaznamenat. Vzhledem k tomu, že geocentrické vysvětlení bylo prostě nepřijatelné, bylo nutno výsledky pokusů nějak zdůvodnit. Proč se tedy vlastně rychlost Země s rychlostí světla nesčítá, když denní zkušenost z nesčetných příkladů nás přesvědčuje o tom, že by tomu tak mělo být? Vždyť jdeme-l například v obchodním domě po pohyblivých schodech, dorazíme nahoru dříve než stojíme-li na nich.
Byly vysloveny různé domněnky; významný holandský fyzik a inspirátor teorie relativity H.A.Lorentz (1853 – 1928, Nobelova cena 1902), přišel s hypotézou, dle níž se rameno přístroje ležící ve směru pohybu Země vlivem tohoto pohybu úměrně jeho rychlosti zkracuje, takže časy obou paprsků se ve skutečnosti vyrovnají. To byla představa dosti fantastická, nicméně zvítězila: převzal ji za základ ke své slavné teorii relativity Albert Einstein (1879 – 1955, Nobelova cena 1921), a v roce 1905 vyslovil hypotézu, že rychlost světla nemůže překročit určitou limitující velikost, tj. oněch 300 000 km za sekundu; že je za všech okolností konstantní, a proto nezávislá na vlastní rychlosti pozorovatele; s touto rychlostí se nasčítá. Jádro problému není tedy třeba hledat ve vlnovém či korpuskulárním charakteru světla, ale v čase a prostoru, které jsou relativní:
Na pohybující se objekty dopadá světlo sice různě, ale každý z těchto objektů má svoje vlastní časové a prostorové míry vůči ostatním objektům posunuty a deformovány právě o tolik, že výsledná rychlost světla je vůči ostatním objektům soustavy konstantní. Éter jako prostředník šíření světla za těchto okolností byl pro Einsteina zbytečný, a proto jeho existenci Einstein zcela popřel.
Einsteinova teorie vědeckou veřejnost ovšem zprvu příliš nepřesvědčovala; dokonce i komise, která mu udělila v roce 1912 Nobelovu cenu, mu ji za tuto teorii odmítla přiřknout; udělila mu ji za výzkumy světla. Teprve po tomto roce se k Einsteinovi začala přiklánět odborná veřejnost. Hlavním důvodem k přijetí teorie relativity ovšem bylo, že jiné vysvětlení k uhájení heliocentrismu neexistovalo.
Einsteinova teorie zvítězila; její existence je nerozlučně spjata s heliocentrickou koncepcí, již vlastně pro moderní fyziku zdůvodňuje, jinak by Michelsonovy poznatky byly nevysvětlitelné. Moderní věda však opustila reálný Vesmír, ve kterém žijeme, a nahradila ho Vesmírem abstraktně matematickým. Po opuštění představ o éteru jako prostředníku se světlo stalo „vlnou bez vody“ či „zvukem bez vzduchu“, čistou matematickou entitou.
Nicméně tím věc přece jen tak docela vyřešena nebyla. Michelson totiž experimentoval dál. Už v roce prvního pokusu přemýšlel o principu aparátu, který by dokázal zaznamenat předpokládaný rotační pohyb Země kolem své osy. Teoretická velikost denního rotačního pohybu je dokonale známa. Víme, že na rovníku činí 40 000 km za 24 hodin, tj. 463 metrů za sekundu, a že se zmenšuje, čím více se přibližujeme pólům, na nichž je nulový. Původní aparát nebylo možno pro druhý experiment využít, protože jeho ramena byla příliš krátká a také citlivost aparátu by pro zachycení rozdílů o podstatně menších rychlostech nebyla dostatečná. Zato nebylo nutno aparátem otáčet, a proto mohl být instalován na pevné zemi. Byl postaven až v roce 1924, kdy pro něj získal Michelson úvěr 15 tisíc dolarů. Aparát pozůstával z kanálků 30 centimetrů širokých a vybetonovaných ve formě obdélníku, jehož delší strany měřily 603 metrů a kratší 334 metrů. Delší strany probíhaly ve směru zeměpisných rovnoběžek, kratší strany ve směru poledníků. V rozích byla opět umístěna odrazová zrcátka.
Při pokusu bylo světlo ze zdroje vysláno tak, že se opět rozdvojilo do dvou paprsků. První paprsek probíhal v podélném rameni bližším rovníku, a pak se po zbývajícím obvodu vracel nazpět do měřícího přístroje, kde se proťal s paprskem vyslaným po obvodu opačným směrem, tj. napřed po kratší straně, pak po straně bližší pólu, a nakonec se vrátil kanálkem bližším rovníku. Obě dráhy byly přesně stejně dlouhé (1 874 metrů), ale časy průběhu měly být různé, protože rameno ležící blíže rovníku nebylo Zemí unášeno stejnou rychlostí jako rameno ležící blíže pólu. Přístroj byl tak citlivý, že tyto rozdíly musel zaznamenat s velkou přesností.
Tentokrát bylo při tomto pokusu zjištěno, že jeden paprsek se opravdu zpožďuje. Pokus tak potvrdil, že rychlost světla se sčítá s rychlostí, jíž se pohybuje stanoviště pozorovatele. Z toho bylo možno dále dovodit, že se světlo přece jen šíří v éteru a že celá teorie relativity je mylná.
Dokázal-li přístroj zachytit rychlost odpovídající denní zemské rotaci, která je stokrát menší než předpokládaná rychlost pohybu po ekliptice, prokázal i platnost pokusu z roku 1881. Z této konfrontace obou pokusů jednoznačně vyplynulo, že se Země nepohybuje kolem Slunce a že tedy heliocentrický systém není pravdivý, jak už konečně dokazoval pokus Airyho.
To bylo v roce 1924. Ale už od roku 1921 byla vědecká veřejnost zpracovávána rozsáhlou kampaní nesčetných přednášek, článků a konfrontací velmi dobře financovaných a propagujících Alberta Einsteina a jeho teorii relativity. Druhý pokus Michelsonův, přestože byl zveřejněn v odborném časopise, byl pominut nevšímavým mlčením. V odborné literatuře se o něm nikdy nepsalo.
Hlasy proti Einsteinovi byly zcela ojedinělé. Odvahu k tomu měl v roce 1943 francouzský vědec Gustav Plaisant a v šedesátých letech Maurice Ollivier a Fernande Crombette.
Důkladný kritický rozbor byl poprvé proveden teprve v roce 1983 týmem vědců sdružených v belgické společnosti CESHE (Cercle scientifique et historique) – Yvesem Nourissatem, Guy Berthaultem a Guy de la Tour d´Auvergnem, kteří svoje výsledky shrnuli do objevné studie, příznačně nazvané „Galiley se mýlil“, a do řady článků, v osmdesátých letech uveřejňovaných v časopise této společnosti – Science et Foi. Tito vědci se opírají o Michelsonovy pokusy, zpětně je matematicky rekapitulují a jednoznačně vyvracejí heliocentrické pojetí Einsteinovo.
Kritikou Einsteinovy teorie relativity se na tomto místě nebudeme zabývat; prozatím nejdůkladnější a doslova zdrcující vyvrácení podal v roce 1987 známý francouzký odborník pro aeronautiku a expert NATO Raymond Allard ve svém pojednání „Relativita – zřejmý omyl“. Allard se zejména pozastavuje nad pochybným postulátem nesčítajících se rychlostí světla a Země:
C + V = C – V
a nad jeho matematickou absurditou, která dle něho vylučuje jakoukoli logiku a nespočívá na žádném vědecky seriózním podkladě. Z tohoto chybného postulátu vyplývají i ostatní nepřijatelné závěry o dilataci času, smršťování délek, růstu masy, o abstraktní geometrii typu Minkovského a o zakřivení silových paprsků „časoprostorového kontinua“. Allard uvádí i praktické příklady z dnešní aeronautiky a astronautiky, které se v nejmenším s teorií relativity neřídí. Například nejmodernější laserové naváděcí přístroje, jimiž jsou dnes vybaveny letouny, ponorky a rakety, jsou založeny na sčítání rychlostí a potvrzují naprosto jednoznačně Michelsonovy pokusy. Allard rovněž upozorňuje, že dávno neplatí Einsteinův předpoklad konstantní rychlosti světla. Nejnovější fyzika připouští i nadsvětelné rychlosti: dosahují jich například jisté částice kosmických paprsků, které jsou v současné době předmětem výzkumů tří obrovských laboratoří ve státě Ohio.
Allard konečně uvádí, že právě současná astronautika doslova smetla Lorenzovy-Einsteinovy abstraktní teorie a že je na ní, aby rekonstituovala naše správné poznání o Vesmíru.
Stejně kritické stanovisko zaujímají i vědci sdružení kolem astronoma holandského původu Van der Kampa v kanadské společnosti CESHE a domnívajících se, že Země sice neobíhá po ekliptice, že se však otáčí denním pohybem kolem své osy; astronomové Tychonovy společnosti zastávají názor, že Země je ve Vesmíru naprosto nehybná. K tomu ještě na závěr podejme vysvětlení:
Druhý Michelsonův pokus ukázal, že existuje pohyb. Tento pohyb však ve skutečnosti může mít dvojí původ: buďto se Země otáčí kolem své osy, zatímco éter ji obklopující, je nehybný, nebo Země je nehybná a otáčí se éter současně s celým Vesmírem, který ho takto unáší. Právě této druhé možnosti se drží Van der Kamp se svými kolegy, a tak bezvýhradně přijímá princip Tychonova geocentrického modelu z roku 1588.
Pokud je nám známo, v současné době prozatím tento problém není objektivně dořešen, a proto nemůžeme seriózně prohlásit, že Země je naprosto nehybná; pro tento postulát bude třeba nashromáždit důkazy, které prozatím po ruce nejsou. Na celkové geocentrické Tychonovské koncepci to ovšem nic nemění.Ať už je Země absolutně nehybná, nebo se otáčí kolem své osy, nic to nemění na skutečnosti, že žádný vědecký pokus na světě dosud nepotvrdil její oběh kolem Slunce.
K čemu nás dovádějí tyto poznatky? Z těchto poznatků mluvících ve prospěch geocentrismu, ovšem pro vědu vyplývají dalekosáhlé důsledky: nejenže je zpochybněna teorie relativity a na ní závislé astrofyzikální představy, ale mění se i celkové představy o Vesmíru ajeho uspořádání.
Pak ovšem Galilei ani Einstein neměli pravdu. Země není jednou z nesčíslných planet nesčetných galaxií, topících se v bezedných a bezejmenných hlubinách vesmírné prázdnoty. Země je relativně nehybným středem Vesmíru.
-
Re: Astrologie a fyzika - pokolikáté už?
155 odpověď odeslal(a) hanka ve Středu 12.Června 2013 10:41:30
Když jsem si to přečetla, tak se mi vybavila scéna z polské kultovní filmové sci-fi komedie Sexmise, jak z pozorovatelny je možno vidět vždy hnusnou pustinu bičovanou větry a dešti kyseliny sírové, ale když se pak vyleze ven, zjistí se, že je to jen kašírované, že pozorovatelnu obklopuje jenom namalovaná kulisa a když ji zboří, okolo je prosluněná zahrádka a v ní domeček, kam si pravidelně Hlavní Vůdkyně vyleze odfrknout a svlíknout se z ženského převleku, protože je to chlap.
:o)
-
Re: Astrologie a fyzika - pokolikáté už?
156 odpověď odeslal(a) Ondrej Lesak ve Čtvrtek 13.Června 2013 07:14:34
re 154: Nesouhlasím, tento kritický pohled na heliocentrismus a relativitu je nedůsledný.
Jsem zastáncem lunacentrismu.
Koneckonců nejsem sám. Podle jakýchsi průzkumů je pětina až čtvrtina žáků - pardon, studentů - učňovských středisek přesvědčena, že hvězdy svítí odraženým světlem Měsíce!
-
Re: Astrologie a fyzika - pokolikáté už?
157 odpověď odeslal(a) Jiří v Neděli 16.Června 2013 10:29:09
http://www.kosmas.cz/knihy/146728/fyzika-v-potizich/
Máš pravdu, Ondro, já furt nevěděl, co mi na té teorii schází...
Mimochodem, v pěkné knížce pana Lee Smolina - Fyzika v potížích - se píše o mnohem divočejších fyzikálních teoriích, než je ta ze 154.
-
Re: Astrologie a fyzika - pokolikáté už?
158 odpověď odeslal(a) Pavel Turnovsky v Neděli 16.Června 2013 11:45:17
nazdar Jiří, nic proti názorům, že Zeměkoule je středobodem vesmíru a že argumenty pro jiný názor jsou slabé.Co je na tom článku příslušníka Armády spásy pobuřující, je jazyk, kterým je to sepsáno. Na to se nedá reagovat, protože jakýkoliv protiargument, bude označen za lež a podvod. Protože nejvyšší autoritou v přírodních vědách je podle autora Bible.
-
Re: Astrologie a fyzika - pokolikáté už?
159 odpověď odeslal(a) Jiří v Neděli 16.Června 2013 12:06:46
S těmi pobuřujícími názory je to asi tak, Pavle.
Mne ještě donedávna velmi pobuřovaly názory spolku Sisyfos, protože jsem je vnímal v nesprávném kontextu.
Otevřela mi oči archeoložka Eva Čermáková, která říká:
"V normálním pracovním kolotoči člověk nemá moc času sledovat co se kde děje. No a onen spolek sisyfovců má velice dobrý čich na zajímavé osobnosti.
Takže mi vlastně ušetří spoustu času a já je mám za to ráda."
-
Re: Astrologie a fyzika - pokolikáté už?
160 odpověď odeslal(a) Ondrej Lesak v Úterý 18.Června 2013 10:14:12
http://adsabs.harvard.edu/full/1994A%26A...287L...9L
I heliocentrismus skrývá překvapivě nevšední úhel pohledu.
Narazil jsem na pár článků (link na jeden z nich přikládám), že ecxentricita vnitřních planet se v průběhu geologické minulosti měnila (a nadále bude měnit) tak výrazně, že například Venuše nebo Mars se v minulosti přiblížil Zemi téměř dvakrát víc než v současnosti. Velikovsky to ještě asi není, ale pokud se týká Merkura, jeho dráha je natolik nestabilní, že nelze do budoucna vyloučit jeho pád do Slunce, srážku s Venuší nebo gravitační katapultování ven ze sluneční soustavy. Podle grafu excentricity jeho dráhy (v přiloženém linku) k tomu nebylo daleko ani v minulosti.
-
Re: Astrologie a fyzika - pokolikáté už?
161 odpověď odeslal(a) Ondrej Lesak v Úterý 18.Června 2013 15:48:08
Ony totiž dlouhodobé variace excentricity, tj. výstřednosti, jež je měřítkem eliptického charakteru, "protáhlosti" planetárních drah jsou (spolu s velikostí sklonu těchto drah k ekliptice) často daleko výstižněji korespondují s astrologickými významy, než jejich dnešní, aktuální hodnoty.
Například kolísání excentricity Merkuru, která v minulých několika miliardách let oscilovala mezi 5 až 45% v důsledku gravitačních poruch, způsobených planetami od Venuše po Saturna lze také chápat jako výrazem meziplanetární komunikace. Tradičním či archaickým jazykem řečeno - až v této dlouhodobé časové perspektivě se zcela zřetelně ukazuje funkce Merkura jako "posla bohů".
-
Re: Astrologie a fyzika - pokolikáté už?
162 odpověď odeslal(a) Pavel Turnovsky v Úterý 18.Června 2013 16:42:09
http://www.rezonance.cz
Jo to je dobrá interpretace Merkura.
-
Re: Astrologie a fyzika - pokolikáté už?
163 odpověď odeslal(a) Ondrej Lesak v Úterý 18.Června 2013 18:01:38
Mně skoro přivádí k úžasu, jak jsou ty dávné interpretace někdy trefné. Nevím, jestli to souvisí s nějakým mimozemským předáním vědomostí nebo jestli dřívější astronomové a astrologové tyhle obecné zákonitosti uhadovali ze systematických pozorování jako z miniatury. I když je možná kombinace obojího, přikláním se spíš k druhé možnosti.
Jinak se v těch astronomických článcích o dlouhodobých variacích orbitálních parametrů planet taky píše o tom - a to mi taky zní astrologicky zajímavě - že Venuše a Země představují v kontextu vnitřních planet obdobný stabilní a stabilizující prvek jako Jupiter a Saturn v kontextu planet vnějších. Je tak fyzikálně odvozena (zcela nezávisle na astrologii) korespondence mezi dvojicí Slunce (převedeno na geocentrismus) - Venuše a dvojicí Jupiter - Saturn.
-
Re: Astrologie a fyzika - pokolikáté už?
164 odpověď odeslal(a) Ondrej Lesak ve Středu 19.Června 2013 00:59:34
Vlastně proč geocentricky? Zůstaneme-li u heliocentrismu, pak (spíše ve Veselé Vědě než v astrologii) koresponduje skutečně Země se Saturnem a v tradiční astrologii Venuše s Jupiterem jako malé a velké štěstí.
Přesto si tímto výkladem nejsem zcela jistý a zajímal by mě názor z pohledu astrologie, tentokrát spíše té tradiční.
-
Re: Astrologie a fyzika - pokolikáté už?
165 odpověď odeslal(a) Jiří ve Čtvrtek 20.Června 2013 12:04:42
-
Re: Astrologie a fyzika - pokolikáté už?
166 odpověď odeslal(a) Jiří ve Čtvrtek 20.Června 2013 12:05:25
Malý příspěvek k hudbě sfér...
-
Re: Astrologie a fyzika - pokolikáté už?
167 odpověď odeslal(a) Ondrej Lesak v Pondělí 24.Června 2013 12:45:12
Pěkný příspěvek. Hádám Chladniho obrazce.
-
Re: Astrologie a fyzika - pokolikáté už?
168 odpověď odeslal(a) Jiří ve Středu 26.Června 2013 09:59:54
http://www.novinky.cz/zahranicni/evropa/306043-v-bulharskem-meste-padaji-z-nebe-mrtvi-holubi.html
Domnívám se, že uvedený úkaz by mohl souviset s geoaktivitou, jak se obávají místní obyvatelé. Konkrétně se vznikem intenzivních lokálních vírových struktur, které se vytváří v místech křížících se geoaktivních zón. Průvodním jevem je, mimo jiné, lokální změna magnetického pole.
Pokud se holubi řídí podle směru magnetickéhp pole, mohlo by možná vysvětlit to jejich "bláznivé" točení.
-
Re: Astrologie a fyzika - pokolikáté už?
169 odpověď odeslal(a) Jiří ve Čtvrtek 27.Června 2013 20:06:42
http://www.novinky.cz/koktejl/277260-chovatele-holubu-resi-zahadu-ptaci-jim-mizi-jak-v-bermudskem-trojuhelniku.html
a ještě jednou holubi...
-
Re: Astrologie a fyzika - pokolikáté už?
170 odpověď odeslal(a) Jiří v Neděli 14.Července 2013 16:32:54
http://www.novinky.cz/koktejl/307725-vzacny-jev-na-obloze-mrak-menil-tvary-behem-vteriny.html
Velmi podivuhodné...
-
Re: Astrologie a fyzika - pokolikáté už?
171 odpověď odeslal(a) Ondrej Lesak v Pondělí 15.Července 2013 14:14:48
Snad to neubere na kráse úkazu, ale myslím si, že v tomto případě je vysvětlení sice nevšední, ale je (myslím tím na základě dnes známé fyziky).
Jedno z vysvětlení autora příspěvku na Novinkách je mimochodem opravdu úsměvné - prý je to pohybem kamery v kombinaci s odrazem světla. Hned nás napadne myšlenka,proč se tedy "obyčejné" mraky skoro vůbec nehýbou.
Takže zpět k tomu vysvětlení (bylo myslím uvedeno vloni mj. na Astronomy Picture Of the Day): Ten mrak je bouřkový a uvnitř se tedy obšas zableskne. Blesky samotné vidět nejsou, ale prudké změny elektrického pole při každém blesku vždy trochu na okamžik pozmění sklon ledových krystalků vůči zemskému povrchu. S ním se mění i úhel odrazu slunečních paprsků na těchto krystalcích, které náhodou v případě uvedeného videa způsobují "zrcadlové prasátko" právě ve směru kamery.
-
Re: Astrologie a fyzika - pokolikáté už?
172 odpověď odeslal(a) Jiří v Pondělí 15.Července 2013 18:41:38
Ano, Ondro, mohlo by to být možné vysvětlení. Jen si nevzpomínám, že bych někdy podobný jev pozoroval, když se blesky křižovaly mezi mraky.
Ale možná jsem jenom nebyl dost pozorný.
-
Re: Astrologie a fyzika - pokolikáté už?
173 odpověď odeslal(a) Ondrej Lesak v Pondělí 15.Července 2013 20:01:25
Ani já jsem to ještě v přírodě neviděl, Jirko. Je to zřejmě dost vzácný jev, daný souhrou atmosférických a světelných podmínek. Ještě v zimě jsem na webu našel řadu fotek a videí na toto téma, jen už nevím kde to bylo.
-
Re: Astrologie a fyzika - pokolikáté už?
174 odpověď odeslal(a) Jiří ve Středu 21.Srpna 2013 15:37:57
http://en.wikipedia.org/wiki/Vortex_tube
Hluboko v minulém století jsem se na stránkách VTM setkal s fascinující vírovou trubicí, do které se tangenciálně pod tlakem foukalo a ze které kolmo na přiváděcí trubici vystupoval z jedné strany ohřátý vzduch a ze druhé strany, světe div se, vzduch ochlazený.
Pokusili jsme se tenkrát to zařízení podle obrázku z VTM sestrojit, ale nefungovalo nám.
Dnes jsem konečně uviděl a sáhnul si na fungující vzorek. Velice zajímavé.
Vírová trubice funguje, ale nejsem si jist, že se ví proč...
-
Re: Astrologie a fyzika - pokolikáté už?
175 odpověď odeslal(a) Jiří v Sobotu 24.Srpna 2013 22:53:53
http://www.osel.cz/index.php?clanek=5110
Několik zajímavých článků
http://www.vesmir.cz/clanek/kvantove-hlavolamy-i
http://www.vesmir.cz/clanek/kvantove-hlavolamy-ii
http://www.vesmir.cz/clanek/kvantove-hlavolamy-iii
http://www.vesmir.cz/clanek/kvantove-hlavolamy-iv
http://www.vesmir.cz/clanek/kvantove-hlavolamy-v
-
Re: Astrologie a fyzika - pokolikáté už?
176 odpověď odeslal(a) Jiří v Sobotu 7.Září 2013 11:27:29
http://www.scienceworld.cz/neziva-priroda/ozarena-voda-je-plna-neznamych-radikalu/
Nové informace o vodě.
-
Re: Astrologie a fyzika - pokolikáté už?
177 odpověď odeslal(a) Ondrej Lesak v Pondělí 9.Září 2013 12:13:49
Z kvantových hlavolamů mě snad nejvíc vždycky zaujme EPR paradox, zjednodušeně teleportace světla, který by nějakým způsobem mohl souviset se synchronicitami.
...
Článek o vlivu rentgenova záření na vodu je velmi zajímavý. Medicínské aplikace popsaného jevu ale vyznívají na můj vkus až příliš optimisticky. Ze zkušenosti víme, že jednoznačného není v podobných případech skoro nic.
O co jde fyzikálně-chemicky? Bylo zjištěno, že toto záření způsobuje vznik tzv. volných radikálů, vzniklých z molekul vody ve větším měřítku, než se dosud myslelo. Z kontextu vyplývá, že se to chybně myslelo hezkých pár desítek let. A přitom volné radikály působí díky své reaktivitě především škodlivě, léčivě pouze za specifických podmínek.
Výsledky uvedené v článku by tedy měly především vést k úvaze, zda rentgenovo záření - když vede k tak masivnímu vzniku volných radikálů - je skutečně tak neškodné, když je aplikováno např. v mamografii, v rámci různých kampaní tak plošně až vtíravě doporučované.
-
Re: Astrologie a fyzika - pokolikáté už?
178 odpověď odeslal(a) Jiří v Pondělí 7.Října 2013 21:30:18
Velice mne oslovila kniha pama Toma Stoniera - Informace a vnitřní struktura vesmíru.
Autor klade rovnítko mezi hmotu, energii a informaci.
-
Re: Astrologie a fyzika - pokolikáté už?
179 odpověď odeslal(a) Ondrej Lesak v Úterý 8.Října 2013 08:42:35
Vidím, že se řídíte heslem "Překruť a panuj!"
Já že Vám něco zakazuji? Slušně jsem Vás požádal, zda byste mohl své všezahlcující interpretace na téma prázdného ohniska lunární dráhy lokalizovat, tak ze sebe laskavě nedělejte oběť. Asi nemohl, takže dělejte si samozřejmě, co chcete.
-
Re: Astrologie a fyzika - pokolikáté už?
180 odpověď odeslal(a) Ondrej Lesak v Úterý 8.Října 2013 08:49:21
To sem samozřejmě nepatří, Jirko. Omlouvám se, že jsem překliknutím přispěl k zaneřádění tohoto vlákna. K té avizované knize bych rád dodal, že podle ukázky se mi jeví jako velmi solidní. Děkuji za upozornění na ni. Vychází z klasické i statistické termodynamiky, takže jsem zvědav, kam její autor ve svých odvozeních dojde. Doufám, že je ještě k mání.
-
Re: Astrologie a fyzika - pokolikáté už?
181 odpověď odeslal(a) Jiří v Úterý 8.Října 2013 11:23:08
Stonier mluví o informaci, jako základu, já se domnívám, že přesnější by bylo asi mluvit o vědomí, jenže to by bylo dnes zřejmě ještě mnohem brizantnější.
Mimochodem, tento pohled velice přirozeně vysvětluje i ono "záhadné" ohýbání lžiček, kterého jsem byl očitým svědkem.
-
Re: Astrologie a fyzika - pokolikáté už?
182 odpověď odeslal(a) Jiří ve Středu 9.Října 2013 11:41:02
http://dokumenty.condata.cz
Pro zájemce je kniha Toma Stoniera v anglickém jazyce ke stažení na adrese dokumenty.condata.cz pod názvem
Stonier.rar
Přeju příjemné počteníčko!
-
Poděkování
183 odpověď odeslal(a) Jří ve Čtvrtek 10.Října 2013 04:25:36
http://dokumenty.condata.cz
Díky Ondrovi za upozornění na nefunkční odkaz na knihu pana Stoniera a díky Pepovi Žáčkovi za promptní opravu.
-
Re: Astrologie a fyzika - pokolikáté už?
184 odpověď odeslal(a) Ondrej Lesak v Pátek 11.Října 2013 00:17:38
A já děkuju vám oběma. Stažený text skutečně stojí za to.
-
Re: Astrologie a fyzika - pokolikáté už?
185 odpověď odeslal(a) Jiří v Neděli 20.Října 2013 17:28:11
http://www.novinky.cz/koktejl/316689-nove-zabery-z-rekordniho-skoku-ze-stratosfery-jsou-ohromujici.html
Jak spočítat ascendent toho skoku z balónu?
-
Re: Astrologie a fyzika - pokolikáté už?
186 odpověď odeslal(a) Jiří ve Čtvrtek 31.Října 2013 20:11:20
http://www.novinky.cz/veda-skoly/317362-sonda-zachytila-masivni-erupci-na-slunci.html
-
Re: Astrologie a fyzika - pokolikáté už?
187 odpověď odeslal(a) Jiří v Sobotu 9.Listopadu 2013 11:13:48
http://www.matrix-2001.cz/clanek-detail/7036-objevy-ruskych-vedcu-prinasi-vysvetleni-sirokeho-spektra-nadprirozenych-schopnosti-cloveka/
...
-
Re: Astrologie a fyzika - pokolikáté už?
188 odpověď odeslal(a) Jiří v Neděli 1.Prosince 2013 19:59:26
http://www.xray.cz/krystalografie/str12c.htm
"Z uvedeného je patrné, že pětičetná osa a osy s četností větší než 6 nejsou slučitelné s translační periodicitou mříže. Je však třeba poznamenat, že i tyto "zakázané" osy se mohou v krystalech vyskytovat jako prvky symetrie celé struktury ideálních krystalů. Rovněž tak se mohou vyskytovat u přírodních objektů, jako jsou např. květiny, u kterých odpadá omezení dané u krystalů jejich translační periodicitou."
-
Re: Astrologie a fyzika - pokolikáté už?
189 odpověď odeslal(a) Jiří v Neděli 1.Prosince 2013 20:07:05
http://www.johannes.cz/kepler.php
Kepler v Tezi 38 svého díla K pevnějším základům astrologie říká:
"Teze 38
Máme osm druhů přesně daných vztahů a účinek nebes na Zemi je vykonáván prostřednictvím hvězdných paprsků, které se na Zemi setkávají a tvoří úhly, a proto osm harmonických vztahů bude záviset na velikosti těchto úhlů.
Antičtí autoři ve skutečnosti neuznávali více než 5 aspektů, jež jsou všeobecně nazývány konjunkce,
opozice, kvadratura, trigon a sextil. Napadá mě k nim přidat tři, a to kvintil (72 stupňů), bikvintil (144 stupňů) a seskvikvadrát (90 + 45 = 135 stupňů neboli trioktil), které byly postupně ověřovány četnými zkušenostmi."
-
Re: Astrologie a fyzika - pokolikáté už?
190 odpověď odeslal(a) Ondrej Lesak v Pondělí 2.Prosince 2013 10:25:51
Jsem taky toho názoru; a ještě bych přidal "neptolemaiovských" 109,5°. Ten odpovídá vrcholovému úhlu čtyřstěnu a je mimochodem blízký aspektu tridecilu (Kepler), tj. 108°. Odpovídající planetografické šířky korespondují s dominantními útvary a strukturami (Země, Mars, Jupiter aj.) a aspekt sám zajímavým obdobím roku. Napsal jsem to zatím takhle zkratkovitě, lze to samozřejmě doložit.
-
Re: Astrologie a fyzika - pokolikáté už?
191 odpověď odeslal(a) Jiří v Neděli 15.Prosince 2013 18:04:32
-
Re: Astrologie a fyzika - pokolikáté už?
192 odpověď odeslal(a) Jiří v Neděli 15.Prosince 2013 18:05:36
http://www.youtube.com/watch?v=dVUU3p5iHMA
-
Re: Astrologie a fyzika - pokolikáté už?
193 odpověď odeslal(a) Jiří v Neděli 15.Prosince 2013 18:53:40
-
Re: Astrologie a fyzika - pokolikáté už?
194 odpověď odeslal(a) Ondrej Lesak v Neděli 15.Prosince 2013 18:59:46
http://dolezite.sk/ZAHADNE-VIDEO-NASA-ZE-SATURNU-ODHALUJE-NEUVERITELNY-SESTIUHE-hzY.html
Ano, kymatika (cymatika) je pozoruhodný a zatím málo diskutovaný obor. Možná, že šestiúhelník na Saturnově pólu je vytvořen opravdu spíš zvukovými vlnami než konvekcí. Koneckonců, oba (přirozené) mechanismy, tj. konvekční a kymatický se mohou kombinovat.
-
Re: Astrologie a fyzika - pokolikáté už?
195 odpověď odeslal(a) Jiří v Neděli 15.Prosince 2013 20:08:23
http://www.youtube.com/watch?annotation_id=annotation_74085&feature=iv&src_vid=eYDwWbDhCEg&v=7p_RD-S7INM
Vřele doporučuju podívat se na tohle video...
-
Re: Astrologie a fyzika - pokolikáté už?
196 odpověď odeslal(a) Ondrej Lesak v Úterý 17.Prosince 2013 10:57:15
Ano, tohle vypadá důvěryhodněji než onehdy ten seriál o Starém Egyptě - i když já se řadím mezi ty prevíty, kteří všechno stokrát skepticky a ze všech otočí, než to začnou brát vážně.
-
Re: Astrologie a fyzika - pokolikáté už?
197 odpověď odeslal(a) hanka v Úterý 17.Prosince 2013 12:33:51
http://www.rahunta.cz/news/jak-je-to-s-mesicem-srpek-mesice-na-zadech-/
Ráda bych se přítomných zeptala, zdali se dá poznat z obrázku, který jsem udělala z videa v odpovědi č. 195, jestli jde o Venuši a srpek Luny při východu anebo západu. Obě jsou nad horizontem, Slunce osvěcuje srpek Luny zespodu, tedy Slunce už je docela hluboko pod horizontem a srpek je ve tvaru ležící misky. Podle mně dostupných nemnohých informací by se mělo jednat o situaci v době okolo rovnodennosti (jarní? podzimní?) a v zeměpisných šířkách tak 20° až 30° předpokládám severní šířky, když je tam ta pyramida. Budem tedy uvažovat s.š.
Lze, prosím, určit, zda jde o Jitřenku či Večernici a nějaké další bližší informace? Mám na mysli jakože třeba když je to na jaře, tak je to jedině Jitřenka a když na podzim, tak jedině Večernice nebo tak něco.
Moc prosím, aby se na to někdo mrknul. Dám sem článek, co jsem si přečetla na netu, ale velmi přemoudřelá z něho nejsu.
-
Re: Astrologie a fyzika - pokolikáté už?
198 odpověď odeslal(a) hanka v Úterý 17.Prosince 2013 12:36:21
-
Re: Astrologie a fyzika - pokolikáté už?
199 odpověď odeslal(a) hanka v Úterý 17.Prosince 2013 12:38:42
Poznámka: Je mi jasné, že ve filmu jde o umělecky pojaté prolínání, a tohle nebeské divadlo je prolnuto s nějakou pyramidou, ač to mohlo být nafilmováno jindy a hlavně i jinde. Ale chci uvažovat severní šířku, pokud by to mohlo odpovídat správně.
-
Re: Astrologie a fyzika - pokolikáté už?
200 odpověď odeslal(a) Ondrej Lesak v Úterý 17.Prosince 2013 16:52:31
Tož přemýšlel jsem nad tím a myslím, že mezi jitřenkou a večernicí se podle toho rozhodnout nedá. Leda snad zcela neastronomicky a pouze s určitou pravděpodobností podle místa, odkud se pyramidy obvykle fotografují, zda ze západu nebo z východu.
-
Re: Astrologie a fyzika - pokolikáté už?
201 odpověď odeslal(a) Ondrej Lesak ve Středu 18.Prosince 2013 11:06:52
Ještě doplním re 195: Video je opravdu zajímavé, k jeho autorům bych ale měl jednu kritickou připomínku: Proč komentátor téměř úplně přešel vystoupení J. Davidovitse, který se mihnul v 10-11. minutě videa, aniž mohl dopovědět, že ty skvěle padnoucí, často asymetrické bloky byly pravděpodobně lité na způsob betonu, nikoli tesané.
Následovala pak jen zmínka o blíže nespecifikované heterogenitě bloků, ze které rozhodně nevyplývalo to podstatné - že se jedná především o vnitřní heterogenitu každého z bloků. Ta spočívá v tom, že kameny jsou ve své spodní části hustší (ve smyslu specifické hmotnosti), zatímco v horní části obsahují drobné bublinky.
A jak píše Davidovits ve svých Nových dějinách pyramid (nakl. Fontána, 2006), v celém objemu bloků lze identifikovat občasný výskyt lidských vlasů a velbloudích chlupů...
-
Re: Astrologie a fyzika - pokolikáté už?
202 odpověď odeslal(a) Ondrej Lesak ve Středu 18.Prosince 2013 11:10:35
Připustíme-li možnost, že pyramidy jsou stavěné z litého, uměle aglomerovaného kamene (jak se J.Davidovitsovi podařilo experimentálně reprodukovat), mění to naprosto celý kontext úvah o pyramidách. Řada záhad přestane být záhadami a objeví se, samozřejmě, záhady nové.
-
Re: Astrologie a fyzika - pokolikáté už?
203 odpověď odeslal(a) Ondrej Lesak v Pátek 20.Prosince 2013 09:45:48
http://www.abclinuxu.cz/images/screenshots/3/9/103593-vesele-vanoce-----4421.jpg
Pro odlehčení přikládám obrázek Měsíce, jaký nikdy nemůžeme vidět.
-
Re: Astrologie a fyzika - pokolikáté už?
204 odpověď odeslal(a) Jiří v Sobotu 21.Prosince 2013 02:16:42
http://www.astro.zcu.cz/cs/clanky/zatmeni/4/
Při zatmění Luny se mohou objevit nejrůznější tvary lunárního srpku, které závisí, mimo jiné, i na aktuální vzdálenosti Luna - Země.
-
Re: Astrologie a fyzika - pokolikáté už?
205 odpověď odeslal(a) Jiří ve Čtvrtek 26.Prosince 2013 09:31:36
Vyšla velmi pěkná knížka. Napsal ji Clifford A. Pickover a jmenuje se Matematická kniha - v podtitulku - od Pythagora po 57. dimenzi.
V knížce je velmi srozumitelným způsobem vždy na dvojstránce popsán jeden matematický objev.
Zaujala mne tato Bernoulliho úvaha na str.164
Jacob Bernoulli ve své knize Ars conjectandi (Umění předpokládat), která se zabývá zákonem velkých čísel, ukázal, jak odhadnout poměr bílých míčků v nádobě naplněné neznámým počtem bílých a černých míčků. Vytahováním míčků z nádoby a jejich "náhodným" nahrazováním po každém tahu odhadl poměr bílých míčků podle jejich podílu na vytažených míčcích. Když to v dostatečném počtu zopakoval, získal požadovanou přesnost odhadu.
Bernoulli k tomu napsal:
"Pokud bychom v pozorování všech událostí pokračovali do věčnosti (a jejich pravděpodobnost by tak směřovala k dokonalé jistotě), viděli bychom, jak se všechno na světě děje v pevně daných poměrech...
I u těch nejnáhodnějších výskytů bychom museli rozpoznat určitou osudovost...
-
Re: Astrologie a fyzika - pokolikáté už?
206 odpověď odeslal(a) Ondrej Lesak ve Čtvrtek 26.Prosince 2013 13:35:36
To je zajímavá úvaha, to bych od autora rovnice kontinuity (ze které jsem byl kdysi tolikrát zkoušen...) nečekal.
-
Re: Astrologie a fyzika - pokolikáté už?
207 odpověď odeslal(a) Ondrej Lesak v Pondělí 30.Prosince 2013 11:33:31
http://natura.baf.cz/natura/1999/9/9909-9.html
Zajímavý odkaz na teorii paralelních vesmírů, jejímž zakladatelem je Hugh Everett a která představuje radikální výklad kvantové mechaniky, zcela odlišný od tzv. Kodaňské školy Nielse Bohra. Možná, že v rámci této teorie by se stalo pochopitelnějším i fungování astrologie, zejména v tom jejím pojetí, které je založeno na synchronicitách, nikoli na vlivech.
-
Re: Astrologie a fyzika - pokolikáté už?
208 odpověď odeslal(a) Jiří v Pondělí 30.Prosince 2013 16:58:41
http://www.astrologie.cz/cgi-bin/forum.pl?akce=display&id=304
V článku zmíněný Alain Aspect...
-
Re: Astrologie a fyzika - pokolikáté už?
209 odpověď odeslal(a) Ondrej Lesak v Úterý 31.Prosince 2013 10:06:46
Ano, Alain Aspect. Mimochoden, už to jméno...
Pamatuji si, jak jsem byl u vytržení, když jsem někdy v půlce 80. let poprvé ponořil do článku o jeho experimentu. A vůbec ten úryvek Fóra před 13 lety je velmi osvěžujícím počtením.
Právě Aspectem objevený efekt mě poměrně nedávno přivedl k úvaze nad zrcadlovou alternativou k axiomu "jak nahoře tak dole", tj. "jak nahoře tak obráceně dole". Neboť tento efekt je založen na zachování spinu - změří-li jeden pozorovatel spin orientovaný jedním směrem, determinuje to druhého pozorovatele ke změření spinu opačného. Tak jsem si řekl, že astrologické synchronicity by mohly fungovat podobně. Dnes si ale myslím si, že je to celé ještě jinak, že je to ještě jednodušší, že na to koukáme celý život a nevidíme to. A pokud to na chvíli spatříme, je to tak nezvyklé a nevyjádřitelné, že "zdravý rozum" si to dříve či později zpracuje po svém, aby z toho náhodou neomarodil;-)
-
Re: Astrologie a fyzika - pokolikáté už?
210 odpověď odeslal(a) Jiří v Úterý 31.Prosince 2013 18:25:10
http://www.novinky.cz/koktejl/323176-magneticky-muz-na-svem-tele-udrzi-pres-padesat-lzic.html
Demonstrace jednoho z doposud nevysvětlených jevů...
-
Re: Astrologie a fyzika - pokolikáté už?
211 odpověď odeslal(a) Ondrej Lesak ve Čtvrtek 2.Ledna 2014 16:28:08
To je ale fakt dobrý! Já pamatuju jenom spolužáka, který měl "magnet na všechno", kousek "prý dřeva", ten schovával pod svetrem, přitahoval na něj přes ten svetr hřebíčky;-) a vábil na to holky - ve 3. třídě, abych upřesnil.
-
Re: Astrologie a fyzika - pokolikáté už?
212 odpověď odeslal(a) Ondrej Lesak ve Čtvrtek 2.Ledna 2014 16:58:54
http://www.stream.cz/nejnovejsi/dobyvanivesmiru/10001195-kosmonauticky-rok-2013
Stručná retrospektiva 2013
-
Re: Astrologie a fyzika - pokolikáté už?
213 odpověď odeslal(a) Jiří ve Čtvrtek 2.Ledna 2014 22:13:35
http://www.youtube.com/watch?v=o6jBK1ZV-qs
Moc hezké a názorné video, které ukazuje skutečný pohyb Země vesmírem. Doporučuju shlédnout oba díly.
-
Re: Astrologie a fyzika - pokolikáté už?
214 odpověď odeslal(a) Jiří v Neděli 5.Ledna 2014 00:37:17
http://nwoo.org/view.php?nazevclanku=viktor-schauberger-%96-voda-energie-les-puda-uroda-med-%96-3-cast&cisloclanku=2013110065
Povídání o Viktoru Schaubergerovi.
-
Re: Astrologie a fyzika - pokolikáté už?
215 odpověď odeslal(a) Viktor v Neděli 5.Ledna 2014 20:21:31
Ad 213) pěkné a zajímavé video.
Ještě ale chybí zakomponování pohybu celé Mléčné dráhy, případně celé místní skupiny galaxií, a když už tak rovnou celé nadkupy galaxií–supergalaxie :)
...a pak tu máme ještě celý vesmír, ten je ale asi nejspíš nekonečný, nebo alespoň multidimenzionální - a člověk má to extra štěstí, že Bůh tento celičký vesmír stvořil pouze pro něj. Paráda. Tak to alespoň vyplývá z oficiálního obrazu a učení poskytovaného veřejnosti.
...........
Neví se Jiří, jaký je rytmus (cyklus) amplitudy toho pohybu (stoupání a klesání) Slunce ?
Děkuji Viktor
-
Re: Astrologie a fyzika - pokolikáté už?
216 odpověď odeslal(a) Jiří ve Čtvrtek 9.Ledna 2014 12:20:25
http://petrik.bigbloger.lidovky.cz/c/109999/Eterova-teorie-a-gravitace.html
Tu zmíněnou amplitudu, Viktore, neznám, ale domnívám se, že by tento údaj měl být k dohledání na nějakých stránkách věnujících se astronomii.
Pro mne bylo zajímavým zjištěním, že disk naší sluneční soustavy se pohybuje galaxií takřka ve směru své rotační osy. Jakobychom se "prošroubovávali" vesmírem...
Přidávám odkaz na zajímavou stránku o éteru.
-
Re: Astrologie a fyzika - pokolikáté už?
217 odpověď odeslal(a) Jiří v Sobotu 18.Ledna 2014 23:16:07
http://neviditelnypes.lidovky.cz/veda-vyznam-eteru-pro-soucasnou-fyziku-fc7-/p_veda.aspx?c=A071226_204822_p_veda_wag
Ještě pár slov k éteru...
-
Re: Astrologie a fyzika - pokolikáté už?
218 odpověď odeslal(a) Jiří v Pondělí 20.Ledna 2014 22:56:53
http://www.novinky.cz/zahranicni/325114-astronomove-poprve-spatrili-kosmickou-sit-temne-hmoty.html
Tak se asi podařilo vyfotit éter...