Zobrazení otázky a odpovědí
-
pyramidy jako elektrárny
6011 otázku odeslal(a) Pavel Turnovský ve Čtvrtek 6.Září 2012 10:18:15
http://www.ceskatelevize.cz/ivysilani/10348543487-pyramidy/211382551180002/
tak to mne zaujalo
http://www.ceskatelevize.cz/ivysilani/10348543487-pyramidy/211382551180002/
-
Re: pyramidy jako elektrárny
1 odpověď odeslal(a) Jiří ve Čtvrtek 6.Září 2012 21:00:58
Další díly:
Mýty a fakta historie: Pyramidy? (3/5) - 8. září 2012 - 20:00
Mýty a fakta historie: Pyramidy? (3/5) - 10. září 2012 - 15:45
Mýty a fakta historie: Pyramidy? (3/5) - 13. září 2012 - 09:50
Mýty a fakta historie: Pyramidy? (4/5) - 15. září 2012 - 20:00
Mýty a fakta historie: Pyramidy? (4/5) - 17. září 2012 - 15:45
Mýty a fakta historie: Pyramidy? (4/5) - 20. září 2012 - 09:50
-
Re: pyramidy jako elektrárny
2 odpověď odeslal(a) Roman v Sobotu 8.Září 2012 14:08:26
Dobrá práce, ...v celém dokumentu se vine náboj směrem k univerzálnímu myšlení, které bylo celý starověk běžné. Rozvinuto bylo na různých úrovních, podle úrovně lidí - osobností.Osobně si myslím, že energetická funkce pyramidy je naprosto nejmenší užitek z této stavby, ale jak bychom chtěli chápat jiné úrovně, nejsme -li dostatečně vyvinuti a uschopněni přijmout tu základní, energetickou úroveň podobných staveb v současnosti, protože to byla práce na velkém díle, tehdejších mistrů...Kdo chce vidět vidí a spatří.
Zaujalo mě několik prohlášení egyptského archeologa, mj. že otroctví neexistovalo. Je to výplod zkreslených představ moderního člověka. Lidé pracovali na těchto podivuhodných dílech dobrovolně. Brali to jako poctu a vkládali do práce veškerou svoji sílu a um.
Dále výrok někde na závěr, že je nepoctivé zapírat to co vidíme. A lidé vidí a zapírají...
-
Re: pyramidy jako elektrárny
3 odpověď odeslal(a) Pavel Turnovský v Sobotu 8.Září 2012 14:31:00
lidé často vidí jen to, co jsou zvyklí vidět, pane Romane.
Pokusil jsem se z toho druhého dílu eliminovat nejen ty duchovní tirády, ale i veškerou metafyziku a proto mi ten dokument přišel dost zajímavý.
-
Re: pyramidy jako elektrárny
4 odpověď odeslal(a) Pavel Turnovský v Sobotu 8.Září 2012 15:36:30
pyramida, pyramis
připomíná řecké pyr tj. oheň
-
Re: pyramidy jako informace
5 odpověď odeslal(a) Roman v Sobotu 8.Září 2012 16:25:27
Řekové rozdělovali slovo "pyrós"-oheň, různými přívlastky na oheň ke svícení a ohřívání, oheň k oběti, oheň k účelu zhoubnému(žaroviště-pyré)atd...
Zde je myšlen tedy oheň tvůrčí podstaty,jak se uvádí v hermetismu. Výklad v souvislosti s těmito "sakrálními" stavbami je zajímavý i vzhledem k obyčejnému pojmu informace. Je zajímavé také nahlédnout na ně jako na zdroj informací, informace obecně. V rozměrech těchto staveb, jak známo, jsou podivuhodně zakotveny také rozměry a míry astronomické podstaty a souvisejícího. Což je další stupeň možného pohledu.
Vše toto bylo již předmětem zájmu mnoha expedic v 19.století. K dispozici byla měření geografů a nadšenců již v této době.Naši zemi tento zájem víceméně minul, a pokud se o tom někdo zmínil, byl označen jako šarlatán a nedouk neznající nízkou úroveň těchto civilizací, žijících v bídném zotročení faraony...:)
-
Re: pyramidy jako elektrárny
6 odpověď odeslal(a) barča v Sobotu 8.Září 2012 16:56:34
Dokument je to zajímavý. Ovšem se svými znalostmi fyziky nejsem schopna o těchto věcech hlouběji přemýšlet. Mě na těchto dokumentech pokaždé nepřestane udivovat ten velký paradox toho, čím úžasnější, smělejší jsou expertízy, pohledy různých odborníků - tím více v těchto oblastech současně vidíte to, jak tam lidé žijí stejně jako kdysi před těmi x tisíci lety, v jednoduchých životních podmínkách, negramotní, bez technického pokroku. Říkám si, kam se to ohromné vědění podělo, vždyť ty generace místních lidí se na ty obrovské vynálezy, zázraky té doby - dívali dnes a denně, jak to, že všechno to vědění je pryč - to "energetické" pole vědění. Jen jaksi pusto a prázdno
-
Re: pyramidy jako elektrárny
7 odpověď odeslal(a) Pavel Turnovský v Sobotu 8.Září 2012 17:17:42
stačí Barčo pár let neúrody a džungle tím spíš poušť každou civilizaci pohtí, kdo může vezme roha a ti co zbydou rychle zapomínají. Ostatně myslím, že Egypťané, které studujeme a obdivujeme už byli v těžkém úpadku
-
Re: pyramidy jako elektrárny
8 odpověď odeslal(a) RadekM v Sobotu 8.Září 2012 18:02:17
No tak já jsem se v knihách Marty Foučkové v kapitole o dávných civilizací dozvěděl, že pyramida sloužila k jakémusi rituálu, kde zasvěcenec si vlezl do sarkofágu na magickém místě uvnitř pyramidy a tam byl chvíli zavřen. Za tu chvíli do něj údajně vstoupila kosmická energie a on mohl potom po vylezení ven pomáhat s takto nabytými vědomostmi svému okolí, které už na něj čekalo. Problém spočíval ale v tom, že pokud nebyl připraven "dokonale", mohl při tomto experimentu zemřít, jak se to i někdy stalo."dokonale"-tzv. přerušení všeho, kde by mohla ulpívat jakákoliv nedokonalost, přiznám se, že moc tomu nerozumím, co tento stav vlastně obnášel.
-
Re: pyramidy jako elektrárny
9 odpověď odeslal(a) akomon v Sobotu 8.Září 2012 19:14:19
Oblíbené čtivo paní doktorky Foučkové je (prý) Zasvěcení od Elisabeth Haich.
Haich byla kámoška Paula Bruntona.
Zajímavé čtení, nicméně jsou tam uváděny faktické blbosti.
Bohužel i o tom, co produkuje paní doktorka, mám silné pochybnosti.
Jinak v té době, když jsem žil v Egyptě, jsme měli otroky. A ti se teda museli dost otáčet.
-
Re: pyramidy jako elektrárny
10 odpověď odeslal(a) Pavel Turnovský v Sobotu 8.Září 2012 20:44:33
http://www.aurorapress.com/assets/images/elizabeth-haich-photo.jpg
Zasvěcení od E. Haich, spolupracovnice jogína Yesudjana je velmi vlivná kniha.
Patrně zaujala Ot. Solnáře guru esoterní skupiny, do níž paní Foučková patří
-
Re: pyramidy jako elektrárny
11 odpověď odeslal(a) akomon v Sobotu 8.Září 2012 21:44:33
Paní doktorka o Ing. Solnáři tvrdí, že to byl geniální astrolog. Že snad prý z radixu poznal i agenta STB.
No nevím, moc se mi to hodnotit nechce.
-
Re: pyramidy jako elektrárny
12 odpověď odeslal(a) Pavel Turnovský v Sobotu 8.Září 2012 22:09:24
tak to samozřejmě patří už k takovému okultistickému folkloru. Nehledě na to, že se to mezi okultisty udavači hemžilo, na to nemusel být udavač ani agentem, navíc jsou rozmanité kategorie spolupráce s StB.
-
Re: pyramidy jako elektrárny
13 odpověď odeslal(a) Jiří v Sobotu 8.Září 2012 23:24:08
V dnešním dílu zmíněného seriálu byli zmíněny obdivu hodné znalosti Dogonů.
-
Re: další díl-kosmologie
14 odpověď odeslal(a) Roman v Neděli 9.Září 2012 09:53:10
V posledním dílu o kosmologii o kosmologii vlastně nebylo řečeno nic než bídná definice z nějaké wiki.:-) Zvěrokruh v Dendeře uniknul pozornosti, pouze se mihnul nějaký obrázek. A těch témat k kosmologii, škoda mluvit. Obrazový materiál byl však hojný, slušný cestopis.
Je třeba zmínit, že v úvodu komentátor(ka) zdůrazňuje , že jde o kontroverzní! dokument.Takže jsme všichni na kontroverzní půdě a basta.:)
Ještě tu chyběl placený lhář a bajkař ,egyptolog Zahí Havás, který vodí turisty i světovou veřejnost za nos a do neúrodných plání.
Souhlasím s Jiřím, že nejzajímavější byla zmínka o Dogonech. Kdesi se uvádí, že kořeny jejich vědění byly v torzech přinesené z atlantského kontinentu, což by odpovídalo.Tentokrát jsme z té metafyziky mohli vidět jen pár drobků, že Pavle?
Akomone kolik jste měli s taťkou a s mamkou doma otroků a otrokyň, přibližně?Pokud to můžeš spočítat po té době.:)
-
Re: Stupnice otřesu veřejností
15 odpověď odeslal(a) Roman v Neděli 9.Září 2012 10:05:17
Zřejmě by se i zde uplatnila stupnice užívaná k definování síly otřesů při zemětřesení, vůči veřejnosti. Uvědomuji si, že kdyby některá fakta byla naservírována divákům s větší razancí, někde kolem 8 stupňů Jakamotovi stupnice otřesu veřejností, byla by to tragédie velkého rozsahu.Proto se považuji za skromného.
---
Je těžké unést fakt, že určití znalci v egyptské zemi věděli mnohem víc o materiálním utváření, vzniku a vlivu planet a stálic, o příčinách mnoha zákonitostí než dnešní věda s optikou a digitálizací, se spektrometry a detektory v zádech.
Mnoho věcí, vpravdě těch základních nelze vědecky zkoumat ani popsat.
Zkuste se jít ke studni vědecky napít...:)
Pátrání po vědění Egypta v té populární a akademické formě mi přijde při srovnání jako houf dětí ledabyle vpuštěný do hračkárny. Tam se dějí opravdu kousky nevídané:)
-
Re: pyramidy jako elektrárny
16 odpověď odeslal(a) Pavel Turnovský v Neděli 9.Září 2012 10:25:07
otázka pramene pozoruhodných znalostí Dogonů se řeší již od 30. let minulého století, není to žádný současný kasamatch
Vemte jed na to že většina egyptologů si myslí, že jsou převtělenými egyptskými králi a proto tomu rozumějí vůbec nejvíc.
Názory jsou jenom rozmanité názory, ale Svět je zkrátka tak. (parafráze Rortyho a miláčka Wittgensteina)
-
Re: pyramidy jako elektrárny
17 odpověď odeslal(a) barča v Neděli 9.Září 2012 10:50:00
V 3. dílu se mi líbilo právě to vysvětlení a uvědomění si - myslím toho klíčového - tedy myšlení a chápání lidí, chápání řeči a významu slov, odvozování, z čeho a jak povstává kultura, tedy i náboženství. Náboženství jako velmi pragmatické, v těch daných podmínkách - aby člověk mohl žít. My jako evropané, jsme ovlivněni zcela jinou kulturou - převážně křes´tanským myšlením. Křes´tanská víra preferuje scholastiku a spíše křes´tanská víra se snaží v lidech probouzet "vyšší a ušlechtilejší cíle" Není to náboženství až tak zaměřeno na samotné přežití člověka - proto se myslím i velmi dobře uchytilo v mírném podnebném pásu, kde jsou podmínky pro život člověka příznivé. Ten dokument je přínosný právě v tom, že právě poukazuje na rozdílnost v chápání světa a také vysvětluje proč tomu tak je. Nemyslím si tedy, že současní vědci jsou hloupí, nebo arogantní, nebo nevšímaví - jen přemýšlí jinak, jinou metodou a je to právě dané tím, že pocházejí z úplně jiné oblasti, kde byly jiné podmínky pro život a tím tedy i jiná kultura.
-
Re: pyramidy jako elektrárny
18 odpověď odeslal(a) Pavel Turnovský v Neděli 9.Září 2012 11:03:45
je to zejména strukturou jazyka, Egyptština se během tisíciletí vyvíjela pod vlivem jazyků semitských i hamitských, takže se v ní myslilo úplně jinak než v jazycích indoevropských. Proto svět starých Egypťanů vypadal úplně jinak než svět náš a každý kdo se snažil zodpovědně přeložit nějaký starobylý text ví, co to obnáší, kolik variant a jejich interpretací je možných, zejména u textů, které neobsahují samohlásky
-
Re: pyramidy jako elektrárny
19 odpověď odeslal(a) akomon v Neděli 9.Září 2012 12:18:35
Když jsem psal, že jsme měli otroky, myslel jsem tím, že jsme je měli jako společnost. Ti otroci taktéž tvrdě pracovali na stavbách, nebyli to dobrovolní dělníci.
Ale tím netvrdím, že na stavbách pyramid. Starověký Egypt to nejsou pouze "pyramidy v Gíze", bylo to období několika tisíc let, a tamější kultura se během času různě proměňovala, jako každá jiná.
Osobně si ani pyramidy nevybavuji (asi to není důležité - pouhé kulisy jako např. Eiffelovka nebo Kuňka*)
Nepatřil jsem do bohaté vrstvy společnosti, takže jsem si vlastní otroky nemohl dovolit. Ale měl jsem je na starosti. Takže skoro jako moji vlastní. A bylo jich velmi mnoho.
*Kunětická hora
-
Re: pyramidy jako elektrárny
20 odpověď odeslal(a) Ondrej Lesak v Neděli 9.Září 2012 13:49:29
Jazyk starých Egypťanů je možná ještě mnohem odlišnější, než si dokážeme "textovým způsobem" představit. Mám tím na mysli samozřejmě vyjádření pomocí hieroglyfů, nikoli např. démotické písmo.
Ale neviděl bych to tak bezvýchodně, například čtení astrologických symbolů nám může, dle mého názoru, egyptský způsob uvažování značně přiblížit. Rovněž tak gotické umění a sloh, o kterém někteří badatelé říkají, že byl renesancí - nikoli antického - ale egyptského slohu, kultury a umění. Přeneseného štafetou egypťané - arabové+židé - francouzi napříč tisíci let a kilometrů do většiny evropských zemí.
-
Re: pyramidy jako elektrárny
21 odpověď odeslal(a) barča v Neděli 9.Září 2012 15:24:03
re 20: Ad renesance: Svým způsobem lidstvo prodělává renesanci "veškerého vědění "stále. Starověk, jak bylo řečeno bylo velmi dlouhé období - trvalo několik tisíc let. Lidé za tu dobu nabyli vědomosti, ale také pozapomněli. Středověk znovu tyto vědomosti a zkušenosti ze starověkého vyspělého světa pomalu znovuobjevoval. Proto i pak to přiléhavé označení Humanismus a renesance. Na počátku novověku se utvářely a vznikaly nové vědní obory. Dnes to oživení a objevování starých věd - viz. kosmologie je pro současného člověka obtížné možná i proto, protože je na ni nabalena další obrovská spousta nových informací z různých dalších oborů. Informace lidí se rozrůstají, nabývají a tím dochází ke štěpení na další nové obory, zároveń však něco jako lidstvo pozapomínáme, uniká nám - právě v důsledku toho, jak současně poznáváme nové. Myslím tedy, že lidsvo v podstatě tedy není schopno udržet veškeré nabyté informace o světě - od počátku lidské civilizace. Je to podobné, jako když máte počítač kde je paměťová kapacita - paměť zaplníte a pro další uložení nových dat, je potřeba část zaplněné paměti vymazat. Lidstvo si tedy nedokáže udržet veškeré vědění neustále - doplńuje i vymazává paměť současně a právě čas od času si jaksi připomíná staré informace (vědění) ve vlnách - a to je zřejmě ta kontinuální renesance.
-
Re: pyramidy jako elektrárny
22 odpověď odeslal(a) Ondrej Lesak v Neděli 9.Září 2012 16:10:51
Přiznám se, že líp se to snad ani říct nedá. Snad jen, že v tom zapomínání a znovuobjevování je asi víc romantiky, než kdybychom prožívali stále cosi neměnného, stejně bychom to přestali vnímat. Možná se taky neustále mění forma, naladěná zřejmě na kosmické cykly, která je pro vyjádření téhož obsahu optimální.
Příkladem je katedrála v Chartres, která v sobě mj. zahrnuje několik číselných vztahů a poměrů, odvozených z rozměrů Cheopsovy pyramidy. Jde i o půdorys většiny katedrál vůbec, odpovídající egyptskému kříži s ouškem ankh, symbolu života.
-
Re: pyramidy jako elektrárny
23 odpověď odeslal(a) Pavel Turnovský v Neděli 9.Září 2012 16:15:07
kdysi jsem viděl dokument o skupině Japonců, kteří se snažili napodobit stavební postupy stavitelů pyramid. Z nich vyplynulo, že některé geometrické prvky pyramidy jsou výsledkem používaných nástrojů, např, krokovadla, které se používá na větší vzdálenosti, kde se pásmo pronáší.
Takže ty proporce katedrály v Chartres a pod, mohou mít tento zcela přirozený původ a nemusejí být inspirovány pyramidami.
Ten japonský dokument už léta sháním
-
Re: Otroci a otrokyně
24 odpověď odeslal(a) Roman v Neděli 9.Září 2012 16:25:00
Ak:Když jsem psal, že jsme měli otroky, myslel jsem tím, že jsme je měli jako společnost.
--------------
Já jsem strašně rád, že v moderní době už nám ústava a demokracie zajistila zrušení otroctví.To tekrát holt nešlo. Ale asi je dost lidí, kteří tvrdí cosi o novodobých formách otroctví a že EU chrlí denně nové a nové otroky v milionových zástupech. :)
-
Re: pyramidy jako elektrárny
25 odpověď odeslal(a) barča v Neděli 9.Září 2012 18:03:02
re 22: Ondřeji, Vy jste uhodil hřebíček na hlavičku. :-) Katedrála Chartres - vrcholné dílo gotiky. Většina návštěvníků obdivuje velkolepost tohoto díla - vnímá ji z pozice výtvarného a náboženského cítění. Všímá si obrazů vitráží (rodokmen Krista a další biblické výjevy),plastik, sochařské výzdoby na portálech, lomená okna coby sepjaté modlící se ruce, obdivuje kapli, kde je uložen závoj Panny Marie, všímá si na podlaze labyrintu - kde poutníci procházeli po kolenou místo křížové cesty. Rozetové okno , v jehož středu sedí Kristus a probíhá poslední soud.
Neumíme v současné době přečíst"kód" starých staveb. Uniká nám právě i to prapůvodní vědění (posvátná geometrie vycházející z kosmologie a souvztažnostech světa) - pozapomněli jsme ho. Je to i tím, že symboly po staletí měnily významy - tedy nesly nová poselství
-
Re: pyramidy jako elektrárny
26 odpověď odeslal(a) barča v Neděli 9.Září 2012 18:23:28
re 23:
ano, i to je možné. O katedrále v Chartres bylo napsáno mnoho - dokonce, že pro katedrálu v Chartres byl vzorem nějaký zapomenutý, nevýznamný kostelík. Jiné knihy uvádějí, že podobné katedrály a kostely s uspořádáním a proporcemi jako je katedrála v Chartres - bylo jich údajně mnoho, včetně těch kamenných labyrintů. Ovšem postupem času byly přeměńovány.
Pavle, inspiroval jste mě k malé osobní konspiraci :-) (prosím berte mě s rezervou)
Píšete: "Takže ty proporce katedrály v Chartres a pod, mohou mít tento zcela přirozený původ a nemusejí být inspirovány pyramidami."
Napadla mě ještě jiná myšlenka. Pyramidy nebyly jen v Egyptě - nacházely se po různých kontinentech. Jak si mohly být pyramidy navzájem tak podobné, když jsou tak vzdálené od sebe? Je to myšlením lidí. Lidé na různých kontinentech - smýšleli v té době podobně - tj. energie vědomí lidstva. Je to podobné jako když nezávisle na sobě více vědců objeví jeden objev - ovšem jen jeden může být první.
-
Re: pyramidy jako elektrárny
27 odpověď odeslal(a) Ondrej Lesak v Neděli 9.Září 2012 19:43:53
Nechcete se, barčo, někdy podívat na kopii (přesněji: do kopie) labyrintu v Chartres na Vyšehradě? Sám tam půjdu pozdravit rovnodennost(s předstihem 2 dnů, tj. při západu slunce, v pátek před vlastním datem této astronomické události. V jistém smyslu funguje i tato kopie. Natož originál...
-
Re: pyramidy jako elektrárny
28 odpověď odeslal(a) akomon v Neděli 9.Září 2012 20:08:10
re24: Tvrdit cosi o novodobých formách otroctví klidně můžou. Ale jen aby to nebyla pouze lživá obvinění, kterými autoři těchto obvinění sledují svoje vlastní temné cíle.
Nemám moc rád stížnosti na to, jak je to údajně u nás v ČR hrozný. Jako ideální to není, to ví každý. Ale od dob Egypta jsme se snad někam posunuli. Minulost bych si nijak neidealizoval.
-
Re: pyramidy jako elektrárny
29 odpověď odeslal(a) akomon v Neděli 9.Září 2012 20:21:00
A neidealizoval bych si ani znalosti Dogonů. Může být totiž otázkou, zda-li jejich pověsti jsou překládány věrohodně. Jestli z toho někdo nechce náhodou dělat senzaci. Ten údajný počítačový odborník a odborník na hieroglyfy tvrdil, že se Dogoni rádi svěřují. Jiní ale tvrdí, že to není pravda, že trvá velmi dlouhou dobu než se získá jejich důvěra.
Jestli je tam ale nějaká podobnost (provázanost) se starověkým Egyptem - to může být zajímavé. A třeba na to i něco může být. Sfinga má očividně negroidní rysy. (Byť to mnozí egyptologové popírají.) Kdo ví ...
-
Re: Novodobé formy otroctví
30 odpověď odeslal(a) Roman v Neděli 9.Září 2012 20:32:09
Ak:Tvrdit cosi o novodobých formách otroctví klidně můžou. Ale jen aby to nebyla pouze lživá obvinění...
----------
...je to vždy otázka zkušenosti a třeba úrovně života, ale tohle téma bych nechtěl rozvádět. Jsou tu nakonec zajímavé úvahy v souvislosti s posvátnou geometrií. Nechci rušit, díky za odpověď.
-
Re: labyrint
31 odpověď odeslal(a) barča v Neděli 9.Září 2012 20:43:48
re 27: Ondřeji, nejsem z Prahy, bydlím v Hradci Králové - Váš nápad se mi moc líbí. Na Vyšehradě to mám moc ráda. Můj mail: vankovabarbora@centrum.cz
--
Bludištěm putuje dobrodruh,
labyrintem poutník.
Jeden poznává svět,
druhý duši.
Jeden hledá štěstí,
druhý spásu.
Dobrodruh kráčí vstříc nepokoji,
poutník rostoucímu klidu.
Cesta bludištěm bere dech,
cesta labyrintem dech navrací...
Cesta labyrintem jako meditace, cesta labyrintem jako ztišení se. Cesta labyrintem je cestou ke svému středu, do vlastního srdce...
Cesta labyrintem jako labyrint Světa a ráj Srdce...
-
Re: pyramidy jako elektrárny
32 odpověď odeslal(a) akomon v Neděli 9.Září 2012 20:46:31
Poněkud jsme uhnuli z tématu. Ale ... byly tyto civilizace primitivní nebo ne? Měli nějaké znalosti, které my dnes nemáme nebo ne?
Používali geometrii a astronomii při svých stavbách proto, že je to jenom fascinovalo (tedy otázka náboženství) nebo je v tom něco hlubšího?
-
Re: pyramidy jako elektrárny
33 odpověď odeslal(a) Pavel Turnovský v Neděli 9.Září 2012 20:55:33
ona se ta posvátná geometrie skrývá spíš uvnitř staveb než na povrchu a je potřeba všechno pořádně přeměřit, nespoléhat se na několikrát reprodukované plány, při každé reprodukci dochází ke zkreslení, známe z xeroxu, jak po kopírování kopie vypadají rovné linie.
-
Re: pyramidy jako elektrárny
34 odpověď odeslal(a) Jiří v Neděli 9.Září 2012 21:20:19
-
Re: pyramidy jako elektrárny
35 odpověď odeslal(a) Jiří v Neděli 9.Září 2012 21:23:03
Není třeba si znalosti Dogonů nikterak idealizovat. Stačí si prostudovat třeba tuto publikaci, která uvádí, mimo jiné, prastarou znalost Dogonů o tom, že Sírius je trojhvězda.
-
Re: pyramidy jako elektrárny
36 odpověď odeslal(a) barča v Neděli 9.Září 2012 21:54:19
re 32: myslím si, že lidé dříve - měli více času a klidu svět pozorovat. To poznání bylo zároveń opravdové a hluboké. Není to jako dnes, kdy se snažíme zvládat spoustu věcí najednou, spěcháme, snažíme se být také současně na více místech (mail, internet, auto, mobil) Navíc nás ruší různé signály z vysílačů, pouliční lampy - nedá se pouhým okem pozorovat obloha, žijeme v hluku a šumu. Nedokážeme tedy zachytit to, co lidé kdysi - zachytit, vnímat a pozorovat, sžít se, cítit rytmus života - z toho pramení i hlubší pochopení věcí, smyslu a propojenosti všeho se vším.
-
Re: pyramidy jako elektrárny
37 odpověď odeslal(a) akomon v Neděli 9.Září 2012 22:02:08
re35: Tuhle knihu jsem nečetl. Možná ani u nás není dostupná. Nemohu tedy soudit. Ale někteří tvrdí, že Griaule se dopustil mylné interpretace.
Asi by mně to ani nepřekvapilo. ... Co jsem četl dogonské bajky - jako nic ve zlým - je to prostě africká divočina.
... černoch říká něco o tom, že člověk má v sobě semínka, a podle toho jak jsou uspořádána patří do té které kasty - a běloch na základě toho začně vřískat nadšením, že Dogoni znali základy genetiky ...
Já vím, asi jsem teď vulgární. Ale byl bych prostě opatrný v usudku.
-
Re: pyramidy jako elektrárny
38 odpověď odeslal(a) Ondrej Lesak v Neděli 9.Září 2012 22:04:17
re 31: sám pořád nevím, jsem-li poutník nebo dobrodruh. děkuji každopádně za odpověď
Jinak pokud se týká dogonů, viděl jsem o nich jednou zajímavý film v planetáriu; i když komentáře byly poněkud grygarovské, Síria jako trojhvězdu autoři zapřít nemohli.
-
Re: pyramidy jako elektrárny
39 odpověď odeslal(a) Pavel Turnovský v Neděli 9.Září 2012 22:05:03
http://www.scribd.com/doc/5007776/Marcel-Griaule-The-Dogon
zde anglický překlad Griauleovy práce z 50. let o dogonských náboženských představách
http://www.scribd.com/doc/5007776/Marcel-Griaule-The-Dogon
-
Re: pyramidy jako elektrárny
40 odpověď odeslal(a) akomon v Neděli 9.Září 2012 22:07:54
re36: Toho klidu asi měli víc. A taky to pro ně bylo důležité - viz ten dokument - podle postavení hvězd věděli jaké přijde období. To my už dnes nepotřebujeme.
-
Re: pyramidy jako elektrárny
41 odpověď odeslal(a) Ondrej Lesak v Neděli 9.Září 2012 22:55:15
Docela by mě zajímalo, do jaké míry byly znalosti Dogonů ovlivněné Starým Egyptem, případně do jaké míry byly dány přímým vhledem, přímou kosmickou zkušeností, nezávislou na technologiích, metodách pozorování apod.
-
Re: pyramidy jako elektrárny
42 odpověď odeslal(a) Jiří v Pondělí 10.Září 2012 11:12:43
Je tu, Ondro, ještě třetí možnost, a sice že se jedná o skutečnou minulost Dogonů a tyto informace tím pádem mají zcela prozaický původ.
-
Re: pyramidy jako elektrárny
43 odpověď odeslal(a) Ondrej Lesak v Pondělí 10.Září 2012 17:01:38
Ano, tuto možnost nelze vyloučit, Jirko. I když vzhledem k jejich etnickému vzhledu by mohlo jít spíš o dědictví, které od někoho z jiného hvězdného světa převzali, přesněji vzali za své.
-
Re: pyramidy jako elektrárny
44 odpověď odeslal(a) hanka v Pondělí 10.Září 2012 17:40:17
Mi spíš podle způsobu kreseb připadá, to co tu někde už naznačil myslím Pavel, že výtvarné výzdoby starých Egypťanů zpodobňují technické záležitosti spíše jako artefakty hodné uctívání, že už nevěděli ani ve starověku, tedy v době předdynastické a dynastické, k čemu ty věci vlastně sloužily, a používali je spíše jako symboly moci, asi jako kdyby dnešní civilizace vymřela a následní lidé adorovali třeba vrak letadla, nebo kněžka v chrámu mávala nalezenou žehličkou, domnívajíc se, že si tím zvýší svoji ženskou sílu.
Tohle má nějaký odborný název, nevím, říká se tomu cargo efekt nebo tak nějak.
-
Re: pyramidy jako elektrárny
45 odpověď odeslal(a) Ondrej Lesak v Pondělí 10.Září 2012 17:54:26
http://en.wikipedia.org/wiki/Richat_Structure
Možná už moc fantazíruju, ale není bez zajímavosti, že oblast obývaná Dogony, jež přiléhá k JV cípu Mauretánie není příliš daleko (nějakých cca. 1000 km vzdušnou čarou) od záhadné koncentrické struktury Guelb er Richat v SZ Mauretánii. Tento (pravděpodobně přírodní) útvar, který někdy bývá nesprávně nazýván kráterem odpovídá snad nejvíce ze všech Platónovu popisu Atlantidy.
Odpovídá jak z hlediska vzájemných poměrů rozměrů kruhových zálivů uvedených v Tímaiovi, tak svojí polohou v podhůří Atlasu, které bylo před mnoha tisíciletími součástí velkého vnitrozemského jezera. Maximální velikosti tato plocha dosahovala cca. před 8000 lety, kdy byla mnohem větší než např. Černé moře) (M. Machala: Atlantida na dosah?, 1999).
Toto moře / jezero bylo spojené úžinou se středomořským zálivem, nyní nazývaném Malá Syrta a jeho pozůstatkem je historicky doložené jezero Triton. To nakonec vyschlo podobně jako Aralské jezero. Heraklovy sloupy lze umístit právě do této úžiny.
Pozn.: Postupné vymizení velké vodní plochy v podhůří Atlasu bylo pozdním důsledkem konce doby ledové a mělo zřejmě za následek migraci obyvatel do (v té době vlhčích) oblastí, tj. na jih a na západ, tedy i do oblasti obývané Dogony.
-
Re: pyramidy jako elektrárny
46 odpověď odeslal(a) Ondrej Lesak v Pondělí 10.Září 2012 17:58:48
http://www.inext.cz/texty/Atlant/ukazka.html
k tématu ještě něco v češtině...
-
Re: pyramidy jako elektrárny
47 odpověď odeslal(a) hanka v Pondělí 10.Září 2012 18:22:05
http://laurbaniadedrjazz.blogspot.cz/2010/07/10-caprichos-del-planeta.html#!/2010/07/10-caprichos-del-planeta.html
Jo, Guelb el Richat je maso
http://laurbaniadedrjazz.blogspot.cz/2010/07/10-caprichos-del-planeta.html#!/2010/07/10-caprichos-del-planeta.html
-
Re: pyramidy jako elektrárny
48 odpověď odeslal(a) hanka v Pondělí 10.Září 2012 18:23:35
-
Re: pyramidy jako elektrárny
49 odpověď odeslal(a) Ondrej Lesak v Pondělí 10.Září 2012 19:43:11
To ano, Hanko, hned bych tam jel. Aspoň se trochu víc přesvědčit o tom, co se o něm píše.
-
Re: pyramidy jako elektrárny
50 odpověď odeslal(a) barča ve Středu 12.Září 2012 16:09:34
re 41: Ano, je tu možnost ta, že se tito lidé skutečně mohli setkat s mimozemskou civilizací. A vůbec, že právě starověké civilizace, které dnes vědci zkoumají a neumějí si vysvětlit jejich astronomické znalosti - měli prostě tu možnost se setkat s mimozemskou civilizací, která se přenáší a odráží napříč jejich kulturami.
-
Re: pyramidy jako elektrárny
51 odpověď odeslal(a) Ondrej Lesak v Pátek 14.Září 2012 09:24:46
Odpověď na otázku zda jsou kořeny některých civilizací pozemské či mimozemské je vždycky obtížná. Ta obtíž asi spočívá v tom, že prostorová odlehlost (mimozemské civilizace) nebo odlehlost časová (dávné civilizace) je spojena se srovnatelnou "jinakostí" a nesrozumitelností jejich způsobů myšlení, umění a technik.
-
Re: pyramidy jako elektrárny
52 odpověď odeslal(a) Ondrej Lesak v Pátek 14.Září 2012 09:29:22
Vlastně není třeba chodit prostorově ani časově tak daleko. Vezměme si třeba takovou znakovou řeč. Nevím, jestli s ní má zde na Fóru někdo zkušenosti, ale nepřipomíná tak trochu oživlé (a modernizované) egyptské hieroglyfy?
-
Re: pyramidy jako elektrárny
53 odpověď odeslal(a) Jiří v Neděli 16.Září 2012 17:18:01
http://www.youtube.com/watch?v=1zTEwY1uF_o&feature=related
Dovoluji si k obrázku ad 48) přidat podobný původem z Marsu...
-
Re: pyramidy jako elektrárny
54 odpověď odeslal(a) Jiří v Neděli 16.Září 2012 17:18:58
-
Re: pyramidy jako elektrárny
55 odpověď odeslal(a) RadekC v Neděli 16.Září 2012 20:25:46
Když jsme u toho, znáte piramidy ve Visoko?
http://www.ac24.cz/zvidavy-vincenc/314-pyramidy-v-bosne-puvod-evropske-civilizace
PS: Je to první článek co jsem našel, nezkoumal jsem kvalitu, jde mně jen o informaci.
-
Re: pyramidy jako elektrárny
56 odpověď odeslal(a) Ondrej Lesak v Neděli 16.Září 2012 21:47:07
Ten útvar na Marsu vypadá opravdu podobně. Mohl vzniknout podobnými procesy.
-
Re: pyramidy jako elektrárny
57 odpověď odeslal(a) hanka v Pondělí 17.Září 2012 08:11:54
Jsou k tomu nějaké geologické komentáře?
Pokud jsem našla a rozuměla, pak to vypadá jako impaktní krátery, ale ten pozemský v Mauretánii vědci vyloučili, protože prý nejsou okolo stopy přeměněných hornin, jak bývá u impaktů zvykem.
Avšak zkoumal někdo, jak vypadají impakty na dně mořském, když je dopad tlumen například několikakilometrovou hloubkou vody, pak přeci k nějakým procesům v přeměně hornin nemusí dojít, ale ten obrovský výbuch a tlak by mohl udělat takovou strukturu na mořském dně?
-
Re: pyramidy jako elektrárny
58 odpověď odeslal(a) hanka v Pondělí 17.Září 2012 08:50:10
Jen abych předešla ještě nějakému zase zamotávajícímu vysvětlování, tak raději předem řeknu, že útvar Guelb el Richat není aní vulkánem, ani impaktním kráterem (=vzniká po výbuchu dopadajícího vesmírného tělesa), alespoň podle zdrojů, které jsem našla.
-
Re: pyramidy jako elektrárny
59 odpověď odeslal(a) Ondrej Lesak v Pondělí 17.Září 2012 23:25:02
Asi je to velký geologický dóm, imitující kráter.
Ale třeba je tato Atlantida falešná stopa (s těmi Dogony), třeba opravdu přišli z Egypta a ne obráceně.
-
Re: pyramidy jako elektrárny
60 odpověď odeslal(a) hanka v Úterý 18.Září 2012 17:54:53
Ano, dík Ondřeji, našla jsem k tomu materiály, díky Ti.
-
Re: pyramidy jako elektrárny
61 odpověď odeslal(a) akomon ve Čtvrtek 20.Září 2012 09:01:24
Pročetl jsem si, co o pyramidách, starověkém Egyptě a Atlantidě napsali takoví autoři jako Rudolf Steiner, Blavatská, Edgar Cayce, Elliot W. Scott ... a musím říci, že z těch rozporuplných informací mám poněkud smíšené pocity.
... Nebudu hodnotit jednotlivě ... spíš ... když bude zdroj o pyramidách apod. "smrdět" esoterikou - tak k takovým informacím budu maximálně nedůvěřivý.
-
Re: pyramidy jako elektrárny
62 odpověď odeslal(a) akomon ve Čtvrtek 20.Září 2012 09:07:20
http://www.poselstvi.webpark.cz/np01.html
Úplně to sem nepatří, ale když už tu byl zmíněn Ing. Solnář ...
Ten mistr v Novém poselství z Prahy, to je on sám? Neví někdo?
A poznámka: Kniha Zasvěcení je nejenom prý, ale skutečně oblíbená kniha Dr.Foučkové
http://astrolot.cz/zajimavo/82_fouckova.html
-
Re: pyramidy jako elektrárny
63 odpověď odeslal(a) Pavel Turnovský ve Čtvrtek 20.Září 2012 09:52:18
nejspíš ano, tedy, že Mistr a ing. Solnář v Novém poselství jedno jsou
-
Re: pyramidy jako elektrárny
64 odpověď odeslal(a) Ondrej Lesak ve Čtvrtek 20.Září 2012 10:20:23
http://www.youtube.com/watch?v=pTTnYRaZ55A&feature=related
Ještě jsem, Hanko, našel toto kanadské video. Je to sice francouzsky, ale cca. v 6. minutě je velmi názorně, i beze slov, předvedeno, jak mohl Guelb er Richat z gotického dómu vzniknout.
re 61: Taky mívám nedůvěru k leckterému pořadu, knize nebo článku, který se ohání esoterikou. Musím ale přiznat, že TV cyklus Pyramidy?, který právě končí, je čestnou výjimkou. I když se v něm objevují a zbytečně opakují určitá myšlenková klišé jako např. o patriarchátu jako zdroji všeho, co se v Egyptě nepovedlo, je to jen piha na kráse. Setkáváme se zde většinou s přesnými a hlavně věcnými informacemi bez mlžení,ať jde o geografii, historii a klimatologii (expedice do Nabtha Playa v minulém díle). Podobně je tomu v dílu Člověk obdařený duchovní silou, kde se setkáváme s konkrétními výklady řady základních egypských symbolů včetně odkazů na rostlinné drogy egyptských kněží a na anatomické korespondence. Tento díl je zjevně a ve značné míře ovlivněn jednou z klasických, byť kontroverzních postav světové egyptologie, René Schwalerem de Lubicz.
-
Re: pyramidy jako elektrárny
65 odpověď odeslal(a) hanka v Pátek 21.Září 2012 09:19:13
To kanadské video je velice názorné a přesvědčivé, díky, Ondřeji, žes tomu věnoval čas.
-
Re: pyramidy jako elektrárny
66 odpověď odeslal(a) Jiří v Sobotu 22.Září 2012 21:02:02
Závěrečný díl byl dost dobrý.
Pěkně hovoří o nutnosti nové časové osy lidské historie, protože minulost lidstva byla zcela jistě jiná, než nám sugerují představitelé oficielní archeologie.
Díky za upozornění, Pavle, na tento "kontroverzní" seriál!
Připíjím pánům Wiesnerovi, Daenikenovi, Sitchinovi, Součkovi a dalším stejné krve, na konečné vítězství ducha nad hmotou...
-
Re: pyramidy jako elektrárny
67 odpověď odeslal(a) barča v Sobotu 22.Září 2012 21:31:43
Já se též připojuji s díky na upozornění na tento zajímavý seriál. Moc se mi líbilo v tomto díle, jak ti vědci z různých oborů uspořádali konferenci o datování civilizace. Tento díl byl opravdu zajímavý, padlo tam spousta úvah, různých pohledů, pojetí o datování civilizací.
-
Re: pyramidy jako elektrárny
68 odpověď odeslal(a) Pavel Turnovský v Sobotu 22.Září 2012 21:35:12
už mi to tak dobré jako ten 2. díl nepřipadalo.
-
Re: pyramidy jako elektrárny
69 odpověď odeslal(a) Pavel Turnovský v Sobotu 22.Září 2012 22:30:23
je tam řada nepřesností, např, to, že Platon určil tzv. precesní Velký rok trvající cca 26 000 let. Ale to není pravda. Precesi objevil Hipparchos cca 200 let po Platonovi
Zde je text z Platonova dialogu Timaios
Čas tedy vznikl se světem, aby, jako současně vznikly, tak i současně zanikly, kdyby snad jednou došlo k jejich zániku, a vznikl podle vzoru věčné přirozenosti, aby mu byl pokud možno nejpodobnější; neboť vzor je po všechny věky jsoucí, kdežto Čas napořád v každé době minulý a jsoucí a budoucí. Z takovéhoto rozumného úmyslu božího, aby vznikl čas, byly stvořeny slunce a měsíc a pět jiných hvězd, majících jméno oběžnice, k ohraničení a zachování číselných rozměrů času; učiniv pak těla jedné každé z nich, umístil, je bůh každou ze sedmi do jednoho ze sedmi kruhů, jimiž obíhala dráha různosti, nejprve měsíc v kruhu kolem země, slunce do druhého nad zemí, Jitřenku a hvězdu zasvěcenou Hermovi a mající jeho jméno do kruhů, jdoucích stejně rychle se sluncem, ale majících opačný směr než ono; proto slunce, hvězda Hermova i Jitřenka pravidelně se navzájem dostihují i jsou dostihovány. Co se týče ostatních hvězd, kdyby někdo probíral všechny příčiny, proč a kde je bůh umístil, stála by mu tato odbočka více práce než vlastní její účel. Této věci bude snad později při příležitostí věnován náležitý výklad.
Když tedy každá z hvězd, které měly společně působiti čas, přišla do své příslušné dráhy, jejich těla, spoutaná pouty duše, stala se živoucími tvory a pochopila svůj úkol; pohybujíce se příční drahou ráznosti, jež jde přes dráhu totožnosti a jest od této ovládána, obíhají jedna z nich ve větším, druhá v menším kruhu, a to v menším kruhu rychleji, ve větším kruhu pomaleji. Tu pak oběhem totožnosti se zdálo, jako by nejrychlejší byly při svém oběhu od pomaleji jdoucích dostihovány, kdežto ve skutečnosti samy je dostihovaly; poněvadž totiž všechny jejich dráhy běžely zároveň na dvě různé strany, byl jejich výsledný pohyb spirálovitý,20 a tu dráha totožnosti působila zdání, že ta hvězda, jež se od ní, nejrychlejší, nejpomaleji vzdalovala, jest ji nejblíže. Aby pak byla nějaká zřejmá míra pro jejich poměrnou pomalost i rychlost, s jakou se pohybuje oněch osmero drah, upevnil bůh světlo na druhém od země kruhu, které nyní nazýváme sluncem, aby svítilo co možná na celý svět, aby tvorové, jimž to náleželo, nabyli účasti v pojmu čísla, poznajíce jej z oběhu totožnosti i podobnosti. Takovým způsobem a proto vznikly den a noc,2' otočení jednotného a nejrozumnějšího kruhu; doba zvaná měsíc se pak naplní, kdykoli měsíc projda svůj kruh dostihne slunce, a rok, kdykoli slunce projde svůj kruh. Drah ostatních hvězd si lidé nevšímají, jen málokteří z mnohých, a proto jim ani nedávají jmen ani jich na základě pozorování neuvádějí ve vzájemné číselné poměry, takže takřka ani nevědí, že také jejich dráhy, nespočetné a úžasně složité, projevují určitý čas. Nicméně však přece jest možno pozorovati, že plný počet Času naplňuje plný rok21 tehdy, když vzájemné dráhy všech osmi kruhů se skončí a stanou u svého východiště, majíce své místo vyměřeno kruhem totožného a rovnoměrně jdoucího. Tímto tedy způsobem a proto byly stvořeny všechny hvězdy, kterým byla dána kruhovitá cesta vesmírem, aby tento svět byl co nejpodobnější dokonalému a rozumem chápanému živoku napodobováním jeho věčné přirozenosti.
Takto tedy ve všem ostatním byl již do vzniku času vytvořen podle zvoleného vzoru, ale tím, že ještě v sobě neobsahoval všech živých tvorů, v tom záležela ještě jeho nepodobnost. Proto ještě vytvářel jeho zbývající část přesně podle přirozenosti vzoru. Všechny totiž druhy, jaké a kolik jich vidí raziím obsaženo v živoku vpravdě jsoucím, takových i tolika měl podle jeho mínění nabýti i svět. Jsou pak čtyři, za prvé rod bohů na obloze,23 dále druh živočichů okřídlených a létajících vzduchem, třetí druh žijící ve vodě, čtvrtý.pak chodící po nohách a žijící na suchu. Rod bohů vytvořil většinou z ohně, aby byl co nejzářivější a nejkrásnější; podle vzoru všehomíra dal mu kulatou podobu i podřídil jej rozumu nejvyššího jsoucna a jeho vedení,2" rozděliv jej kolkolem po všem nebi, aby jím byl v celém svém rozsahu osvětlován svět,25 hodný pak toho jména. Pohyby dal každému dva, jeden rovnoměrný na témže místě, tak, aby o témže měl důsledně stále tytéž myšlenky, druhý pak dopředu, ale pod vládou kruhové dráhy totožnosti a stálosti; ostatními pěti pohyby však se oni bohové nehýbají a stojí, aby každý z nich se stal co nejdokonalejším. Z této tedy příčiny vznikly všechny hvězdy stálice, boží tvorové, nesmrtelní, a trvají v ustavičném, rovnoměrném otáčivém pohybu na témže místě; co však se týče těch, které se obracejí a konají takové bludné cesty, jak bylo vyloženo výše, ty byly stvořeny způsobem tam vylíčeným. Zemi pak, naši živitelku, obalenou kolem osy27 protínající vesmír, učinil strážcem a původcem noci a dne a ona je nejstarší ze všech bohů, co jich bylo v nebeském prostoru stvořeno. O jejich kroužení a vzájemných stycích, o tom, jak se ty kruhy samy do sebe vracejí anebo postupuji, dále kteří z oněch bohů ocitají se při setkání vedle sebe a kteří proti sobě, kteří a v kterých lhůtách přicházejí vespolek zdánlivě na sebe a nám se skrývají i opět ukazují, sesílajíce tím strach a znamení věcí budoucích pro ty, kteří to neumějí počtem vysvětliti - o tom mluviti bez názoru a obrazů byla by marná práce; než to, co jsme řekli, nám snad stačí a tak končíme výklad o přirozenosti bohů viditelných a stvořených.
-
Re: pyramidy jako elektrárny
70 odpověď odeslal(a) akomon v Neděli 23.Září 2012 12:57:28
http://www.2i.cz/c9244963b0
re:66,67,68 Myslím, že pan Turnovský to napsal dost diplomaticky ... Jiří, ne přípitek, ale studenej obklad to chce na hlavu. A jestli chlastat, tak pak pořádně .. do němoty.
No nic.
Jinak, určitě romantická představa jak pyramidy leží na břehu Nilu a zasvěcenci vystupují z bárek na cestu k nim. ... No myslím, že stavitelé pyramid nebyli právě tak trhlí, aby něco takového provedli. - Povodně by jim ty pyramidy pěkně podemlely. ... Kdyby měly být na břehu, obnášelo by to náročnou regulaci toku - ale nevím tedy nic o tom, že by archeologové něco takového našli, ani mapa nic takového nenaznačuje.
To ale, že od Nilu byl vybudován kanál, to tvůrci nějak zapoměli zmínit, určitě čirou náhodou.
Nevím jak přišli na to zatopení kontinentů po poslední době ledové. Viz obrázek v odkazu. To mě přijde jako blbost. ... Ledovce roztály, zatopily kontinenty ... a pak co? ... kam se ta voda pak poděla? vsákla či co?
Na druhou stranu je to zajímavé v tom smyslu ...
V době ledová byla hladina moří až o 120 metrů níže než dnes. To je opravdu hodně. Voda byla vázána v ledovcích.
Tedy byla souš tam, kde je dnes moře. A teoreticky mohla být i třeba někde v tom atlantickém oceánu, a na ní žít lidé (Atlantida). Určitě byla i ve středozemním moři i severním moři, a to i před 3 - 7 tis.lety. Viz Doggerland nebo zatopená města ve středozemním moři. Ale i jinde ve světě.
-
Re: pyramidy jako elektrárny
71 odpověď odeslal(a) akomon v Neděli 23.Září 2012 13:15:29
Našel jsem informaci o tom, že po roztání ledovců na konci poslední doby ledové, byla hladina moří o 6 metrů výše než dnes. I to je hodně. Ale i tak pochybuji, že by to způsobilo tak rozsáhlou záplavu, jak ukazuje obrázek.
-
Re: pyramidy jako elektrárny
72 odpověď odeslal(a) Jiří v Neděli 23.Září 2012 15:43:22
Vidím, Akomone, že Vás zaujalo v onom pořadu něco úplně jiného, než mne.
Mne oslovuje poukázání na nezbytnou nutnost změny časové osy minulosti lidstva, protože stávající stav je výsměchem všem uvažujícím lidem.
Ale pokud se Vám zdá důležitější názor autorů na tok řeky, je to pouze Vaše věc.
Samosebou, že byla v tom pořadu řada dohadů a prozatím nepodložených hypotéz, ale naprosto stejný stav, milý Akomone, vykazuje i drtivá většina odborných knih zabývajících se dávnou minulostí, tak proč ten povyk?
Jo a pozor s tím pitím do němoty v dnešní methylalkoholové době, Akomone!
Já zůstanu raději pouze u svého symbolického přípitku na výše uvedenou adresu...
-
Re: pyramidy jako elektrárny
73 odpověď odeslal(a) akomon v Neděli 23.Září 2012 16:39:30
Hodnotím Jiří pořad jako celek, a je tam opravdu dost nepřesností či možná dokonce blbostí.
Jiří, vy jako astrolog určitě víte jestli staří Egypťané znali 12 zodiakálních věků (jak to tvrdí tento dokument), ne? A jestli je doložitelné, že znali precesi?
Pokud autoři tohoto pořadu "mrzačí" naši historii, je povyk na místě.
Co oslavovat, když je případná re-datace a revize minulosti založená na zjevných nepřesnostech?
Ten tok Nilu a hladinu moří jsem jen tak z toho vypích. A myslím, že práce Westa, Bauvala, Hancocka a Schocha jsou opravdu zajímavé.
Jinak, já moc nepiju.
-
Re: pyramidy jako elektrárny
74 odpověď odeslal(a) Ondrej Lesak v Neděli 23.Září 2012 16:40:29
Jirko, nějak nestíhám zhlédnout všechny zajímavé pořady. Mohl bys mi, prosím, několika větami přiblížit, o co šlo s oním novým pohledem na časovou osu historie lidstva?
Budu hádat - je to v horizontu cca. 70 000 let, míň nebo víc? Uvádím to jako přibližné datování jedné z největších čtvrtohorních sopečných erupcí (myslím, že na Jávě), která údajně odstartovala globální migraci různých tehdejších etnik.
-
Re: pyramidy jako elektrárny
75 odpověď odeslal(a) Jiří v Neděli 23.Září 2012 16:46:23
Pokud si, Ondro, dobře vzpomínám, tak padlo datum přibližně poloviční, tedy cca 35 tisíc let.
-
Re: pyramidy jako elektrárny
76 odpověď odeslal(a) Ondrej Lesak v Neděli 23.Září 2012 17:22:18
Díky za upřesnění, Jirko.
-
Re: pyramidy jako elektrárny
77 odpověď odeslal(a) Jiří v Neděli 23.Září 2012 17:49:10
Akomone, práce posledně jmenovaného, geologa pana Schocha, která se zabývá vodní erozí sfingy a datuje její vznik hlouběji do minulosti, než jsou prozatím ochotni připustit zastánci oficielního proudu archeologie, a proto jim dělá vrásky, má moje sympatie.
Oproti tomu ona projekce pásu Orionu do pyramid v Gíze se mi jeví pouze jako zajímavá pohádka.
Je prvoplánově jednoduchá, poutavě vizualizovatelné a tím pádem asi i dobře prodávatelná, ale to je tak všechno. S realitou nemá pranic společného.
Co se týká dvanácti věků, které jsou odvislé od precese, tak to pokládám také za relativně nedávno vzniklou pohádku. A to přesto, že jsem jí kdysi též věřil.
Něco jiného je otázka, zda znali staří Egypťané precesi.
Na základě studia prací o Zodiaku z Dendery, a dalších, jsem nabyl přesvědčení, že znali nejen precesi a její průběh, který není lineární, ale věděli také, co ji způsobuje.
Hipparchos mohl precesi snad znovuobjevit, ale spíš ji pouze upřesnil na hodnotu, která platila v jeho době.
-
Re: pyramidy jako elektrárny
78 odpověď odeslal(a) Pavel Turnovský v Neděli 23.Září 2012 18:21:33
myslím, že na potřebě posunout dataci do hlubin věků se shodneme. Eroze Sfingy si to vynucuje ať současní akademici mají názor opačný. Prostě jim to trvá dlouhou, než se rozhoupou, patří to k jejich zpúsobu uvažování
-
Re: pyramidy jako elektrárny
79 odpověď odeslal(a) akomon v Neděli 23.Září 2012 19:00:03
Tak tohle mne zajímá !
Co v zodiaku z Dendery (či v dalších) svědčí o tom, že znali precesi a co ji způsobuje?
-
Re: pyramidy jako elektrárny
80 odpověď odeslal(a) akomon v Neděli 23.Září 2012 19:01:18
"(či v dalších)"
... a v kterých konkrétně?
-
Re: pyramidy jako elektrárny
81 odpověď odeslal(a) Jiří v Neděli 23.Září 2012 19:14:59
Pokud Vás to, Akomone, naprosto vážně a opravdu zajímá, pak to jistě dokážete nastudovat sám i bez mé pomoci.
Přeju Vám k tomu hodně zdaru !
-
Re: pyramidy jako elektrárny
82 odpověď odeslal(a) akomon v Neděli 23.Září 2012 19:27:52
No moment Jiří, přišel jste s docela odvážným tvrzením, ale místo toho abyste k tomu řekl víc, nějak utíkáte.
Je evidentní, že staré národy byly zdatnými pozorovateli noční oblohy. Věřím tomu, že jim určitě neušlo, že se pohyb hvězd "posunuje" ... ale že by spočítali "celou" precesi? Či dokonce zjistili, co precesní pohyb způsobuje?
No to opravdu nevím.
Můžete prosím k tomu říci více?
-
Re: pyramidy jako elektrárny
83 odpověď odeslal(a) Jiří v Neděli 23.Září 2012 19:54:18
A já zase nevím, co je na mém tvrzení odvážného, Akomone.
Snad to, že je pro Vás překvapivé a stěží uvěřitelné?
To je dáno tím, že i Vy, Akomone, žijete v bludné představě, kterou do nás vtloukala škola, a sice že naši dávní předkové byli tak maximálně zdatnými pozorovateli noční oblohy a dost. Pak ještě to byli sběrači semen a lovci mamutů, že?
A znali tak maximálně trojpolní hospodářství...
Ten televizní seriál Vás popudil a spustil jste povyk, že autoři tohoto pořadu "mrzačí" naši historii,
aniž jste se sám s tou naší skutečnou historií předem hlouběji seznámil.
A přitom snesli autoři tohoto seriálu tolik nezvratitelných argumentů o úžasné technologické vyspělosti našich předků, že byste se mohl nad těmito artefakty alespoň zamyslet...
Udělejte to, zkuste si prostudovat pro začátek alespoň díla těch autorů, kterým jsem připil, a pak se spolu můžeme posunout o kus dál.
-
Re: pyramidy jako elektrárny
84 odpověď odeslal(a) akomon v Neděli 23.Září 2012 20:14:14
Takhle Jiří, abysme se v tom nezamotali:
Tato diskuze není o tom, v čem žiju. Tato diskuze je o pořadu, který běžel na ČT2, a informacích v něm uváděných. Tedy i toho, co se týká precese.
Takže držme se prosím tématu.
A tedy znova: Vy Jiří jste zde uvedl určitá tvrzení ohledně znalosti precesního pohybu.
A já vás prosím o doložení.
Nebo je v tom doložení nějaký problém?
Vyzýváte mne k samostudiu. - Ale když se vás zeptám "v kterých konkrétně dalších"? tak neodpovíte. Co tedy mám pak studovat?
A co se týká zodiaku z Dendery - nevím čeho se mám chytnout. Sice je tam možné čistě teoreticky si všimnout "posunu" obtočnového souhvězdí, ale to nic neříká o znalosti precese, či dokonce čím je to způsobeno. Říká to maximálně o tom, jak jsem hovořil výše, že znali "posun" pohybu souhvězdí.
-
Re: pyramidy jako elektrárny
85 odpověď odeslal(a) Jiří v Neděli 23.Září 2012 20:30:15
"Vyzýváte mne k samostudiu. - Ale když se vás zeptám "v kterých konkrétně dalších"? tak neodpovíte. Co tedy mám pak studovat?"
Prosím, Akomone, čtěte moje příspěvky pozorně.
Napsal jsem, ať si zkusíte prostudovat pro začátek alespoň díla těch autorů, kterým jsem připil ve své odpovědi č.66 a přidávám k tomu výčtu ještě pana Immanuela Velikovského.
-
Re: pyramidy jako elektrárny
86 odpověď odeslal(a) akomon v Neděli 23.Září 2012 20:43:06
A oni jako něco píšou k precesi?
Součka nebo Dänikena jsem kdysi dávno četl, ale nevybavuji si, že by k tomu něco měli. Je ale pravda, že tenkrát jsem se o precesi nezajímal.
Takže píší nebo ne?
A v kterých knihách konkrétně? (Abych nepřečetl zbytečně třeba 5 knižek a tam houby o precesi.)
A než si to nastuduji, tak mi zatím můžete něco napsat k tomu zodiaku z Dendery. S tím opravdu nevím jak hnout. A když tedy vy Jiří už máte nastudováno ... bylo by hezké, kdybyste se podělil.
-
Re: pyramidy jako elektrárny
87 odpověď odeslal(a) akomon v Neděli 23.Září 2012 20:47:51
No a vůbec by se to urychlilo, kdybyste tady napsal jaké památky a nálezy zkoumali (z hlediska precese).
-
Re: pyramidy jako elektrárny
88 odpověď odeslal(a) Jiří v Neděli 23.Září 2012 20:59:08
Akomone, chtěl bych se zeptat, zda-li jste si pročetl ony Teslovy patenty, které jsem Vám druhdy doporučil ke studiu?
-
Re: pyramidy jako elektrárny
89 odpověď odeslal(a) akomon v Neděli 23.Září 2012 21:24:13
Jiří, rozhodně nemám náladu na to, abyste si ze mě dělal opět šoufky, jako tenkrát s tím Teslou.
Jinak pro upřesnění (lze to dohledat na tomto foru). Žádné patenty jste mi ke studiu nedoporučil.
Že má být ta požadovaná informace k najití v jeho patentech, jste mi sdělil až po té, co jsem vás nějakou dobu "mučil".
A muselo být vám jasné, že nemám šanci ty "tisíce" stránek nastudovat. Takže tedy váš úskok.
Takže v tomto případě zase další váš úskok? Mám tomu tak rozumnět?
Vy tady něco tvrdíte. Důkaz ale nedoložíte k vašemu tvrzení. Jenom odkážete člověka na kupu knížek (které se třeba ani netýkají řešeného tématu), ať si to najde sám.
-
Re: pyramidy jako elektrárny
90 odpověď odeslal(a) akomon v Neděli 23.Září 2012 21:51:25
Tak to vypadá na to, že si Jiří ze mně skutečně opět děláte šoufky.
Sitchin ve své Dvanácté planetě pouze uvádí současnou všeobecně známou tabulku věků. A údajný verš „vody propastné tůně odměřovalo souhvězdí Lva“ má prý dokazovat, že potoba proběhla ve věku Lva, tedy cca 10 000 před K.
Wiesner v knize Děti moudrých draků o precesi neuvádí vůbec nic.
V knize Národ v lénů bohů taktéž nic.
A v knize Bohové a apokalypsy uvádí, že precesi způsobuje svojí gravitací zbloudilý úlomek Nimiru od planety Maldek vždy když letí okolo Země
... ehm ...
Jiří je to vaše vizitka.
-
Re: pyramidy jako elektrárny
91 odpověď odeslal(a) Jiří v Neděli 23.Září 2012 22:16:54
Obdivuju rychlost Vašeho samostudia, Akomone.
Jenom bych rád připomenul starou pravdu - práce kvapná, málo platná.
Přeju Vám hodně zdaru v dalším studiu.
-
Re: pyramidy jako elektrárny
92 odpověď odeslal(a) akomon v Neděli 23.Září 2012 22:36:19
S tím jste Jiří nepočítal, co? Že budu tak rychlý a prověřím si ta vaše doporučení.
A nemusíte mít obavy, jsem sice rychlý, ale pečlivý.
Mám teď před sebou asi nějakých 12 knížek od Dänikena. Ale to si zase nechám na zítřek, dnes je už pozdě. Koukám ale, že v knize Návrat bohů 2012 má něco k precesi.
Tak to jsem ale zvědav na ty jeho "důkazy"!
Ale tedy až zítra.
-
Re: pyramidy jako elektrárny
93 odpověď odeslal(a) hanka v Pondělí 24.Září 2012 15:57:06
No já tu koukám jak puk, kdybych Jiřího osobně neznala, tak bych nabyla dojmu, že nestojí ani za to, aby si o něj člověk otřel boty, jaký je to podle slov akomona úskočný člověk (onehdy podle Petra Trnky zase snad rasista nebo co).
.
Dyť tomu jde rozumět ne?
V č. 77 v posledních dvou větách říká Jiří, že "nabyl přesvědčení".
Já nevím, zda se musí přinášet důkazy o nějakém přesvědčení:
Akomon v č. 89:
"Takže v tomto případě zase další váš úskok? Mám tomu tak rozumnět?
Vy tady něco tvrdíte. Důkaz ale nedoložíte k vašemu tvrzení. Jenom odkážete člověka na kupu knížek (které se třeba ani netýkají řešeného tématu), ať si to najde sám."
Konec citace akomona.
Když to přeženu ad absurdum, tak jsem studiem Bible, Koránu a jiných dalších materiálů, jakož i vlastními zážitky nabyla přesvědčení, že Bůh je, existuje, není to jen nějaká báchorka, pověra.
Když odkážu pochybovače ke studiu těchže materiálů, budu úskočná, protože jsem o svém přesvědčení či tvrzení nepřinesla žádný důkaz???
-
Re: pyramidy jako elektrárny
94 odpověď odeslal(a) Ondrej Lesak v Pondělí 24.Září 2012 16:57:21
Hm...
Pro mě sice není autoritou ani Zecharia Sitchin, ani Daniken ani Velikovsky. Ale to pro mě není signál, abych někoho, kdo má na tyto autory jiný názor, podroboval čemusi, co hraničí s výslechem.
-
Re: pyramidy jako elektrárny
95 odpověď odeslal(a) Ondrej Lesak v Pondělí 24.Září 2012 17:11:51
Namátkou jsem vybral jen tři autory z mnoha, kriticky bych samozřejmě probral i leccos z toho, co zaznělo ve výše uvedeném seriálu o pyramidách.
Například ty zajímavé sice, nicméně trochu násilné fyzikální interpretace Dogonskžch hieroglyfů Lairda Scrantona. Nemyslím si, že by u Dogonů (a Egypťanů, jakož i dalších) nešlo také o vysokou vědu. Ale blízká podobnost až totožnost Scrantonových interpretací s posledním vývojem vědy napovídá spíše typickému případu projekce současného stavu vědy a techniky do minulosti. Tak jako Daniken zdůrazňoval astronautiku, Scranton zase vidí hlavně poslední objevy (ale i nepříliš podložené ! hypotézy fyziky a molekulární genetiku. Třeba takoví Bergier s Pauwelsem těmto projekcím taky neodolali, ale méně tvrdili a více pochybovali, jejich pojetí byly vraiantami mnoha možností, což většinou otevřeně přiznávali.
-
Re: pyramidy jako elektrárny
96 odpověď odeslal(a) Ondrej Lesak v Pondělí 24.Září 2012 21:31:00
Dlouhodobý, možná nikdy nekončící spor mezi
- zastánci tvrdých faktů a striktně vědecky podložených výkladů a
- těmi, kteří se neváhají inspirovat autory, co šetří méně fantazií
má možná hlubší kořeny. Je to mezi tím, co se stalo a tím, co sice bylo-nebylo, ale neznamená to, že to nemohlo být jindy a jinde! Spor ne nepodobný sporu o tom, co je blíže skutečnosti - zda matematika nebo fyzika, zda mýtus nebo událost, jak o tom krásně píše Zdeněk Neubauer např. v monografii "O počátku, cestě a znamení časů," str. 74, kap. Mathematicos versus physicos, Malvern 2007.
(Pozn.. ty přesné citace uvádím tak trochu z recese, ne proto, že bych chtěl předvádět, jak se to má vzorně dělat ;-) Jsme Fórum, nikoli vědecký časopis...
-
Re: pyramidy jako elektrárny
97 odpověď odeslal(a) Pavel Turnovský v Pondělí 24.Září 2012 21:50:59
nalít do několika originálních a už vypitých lahví běžných výrobců metanol a vyměnit je nepozorovaně na polici v krámech není pro rozvědky zas až tak velký kumšt.
Až budou všechny lahve otevřeny, což se pozná podle zprávy, v které nemocnici přijali postižené, prohibice se odvolá, nebo se odvolá dřív, na nějaké té stovce blbých českých alkoholiků nezáleží.
Je ta teorie dostatečně pitomá, aby mohla být brána vážně?
-
Re: pyramidy jako elektrárny
98 odpověď odeslal(a) akomon v Pondělí 24.Září 2012 21:59:31
http://www.astrologie.cz/cgi-bin/forum.pl?akce=display&id=5819
Jako Hanko, zkus si náš rozhovor s Jiřím přečíst ještě jednou.
Mít nějaké přesvědčení je v pohodě. I moje přesvědčením je, že je možné, že dávné národy měli znalosti o precesi. A pokud to někdo studoval hlouběji, rád se od něho přiučím. Proto jsem také Jiřího poprosil. Právě ten zodiak z Dendery mě zajímá.
No a Jiří zase klasicky mlží. Už jsem si tak trochu u něho na to zvyk, nevím proč tak činí, možná dělá rád drahoty. Já teda tohle nemám zrovna rád. Buď o tom chci diskutovat nebo prostě se o tom nechci bavit. A když chci, tak narovinu vyložím karty na stůl. A když nechci, tak nic. Třeba nechci věnovat tomu dotyčnému svůj čas … nebo se nechci bavit s nějakým buzerantem … no to už je jedno.
No ale já tedy přistupuji na Jiřího hru a tak trochu se škádlíme.
A teď si Hanko prosím všimni, že je to Jiří, kdo mně napadá první. Prý žiji v bludné představě. To nebylo od něho vůbec hezké. Nicméně já to přecházím, takový jsem dobrák.
Nicméně když už začne vytahovat Teslu z jiné diskuze a dokonce to překrouceně podává. Viz. odkaz – každý se může přesvědčit. Tak to už mně dopálil.
Vnímám to jako opětovný úskok z jeho strany.
Možná bych si Jiřího neměl vůbec všímat, my dva se asi spolu nedokážeme domluvit.
-
Re: pyramidy jako elektrárny
99 odpověď odeslal(a) Ondrej Lesak v Pondělí 24.Září 2012 22:49:15
re: 97 přehazuji zpět do "Metanolu".
-
Re: pyramidy jako elektrárny
100 odpověď odeslal(a) hanka v Úterý 25.Září 2012 08:05:58
Ahoj, akomone, taky nejsem svatá, občas tlačím na pilu zvlášť, když se chci něco dozvědět. Jak Ondřej říká, jsme tady na fóru, nemusíme vše zdůvodňovat precizně, jak je vyžadováno u odborných publikací, odkud je každý citát, například ;o)
.
Ale druhá věc je, a na to jsem opravdu háklivá, když na základě čehokoli tady kdokoli začne vypouštět úsudky o osobě diskutujícího místo toho, aby se věnoval věci, která je diskutována.
Ne každý se musí umět vyjadřovat obratně, mohou se lidé dokonce mýlit, dokonce mohou být i hloupí, a dokonce k tomu může být i tma a zima, jen když je veselo.
Ale hodnocení osob, ba urážek, jsme tu už svědky byli dost, kdo po nich touží - jsou fóra, která jimi překypují. Tomuto fóru se škodit tímhle způsobem nemusí.
-
Re: pyramidy jako elektrárny
101 odpověď odeslal(a) Jiří v Úterý 25.Září 2012 08:08:47
Milý Akomone, mám pro Vás návrh.
Až si prostudujete alespoň tu literaturu, kterou jsem Vám doporučil, tak přijeďte za mnou do Olomouce a probereme to spolu.
Najdete mne na adrese Železniční 4A, telefon na mne je 588 499 359. Je dobré předem zavolat, neb poměrně dost cestuji.
-
Re: pyramidy jako elektrárny
102 odpověď odeslal(a) Ondrej Lesak v Úterý 25.Září 2012 18:28:52
re: Ne každý se musí umět vyjadřovat obratně, mohou se lidé dokonce mýlit, dokonce mohou být i hloupí, a dokonce k tomu může být i tma a zima, jen když je veselo.
Ale hodnocení osob, ba urážek, jsme tu už svědky byli dost, kdo po nich touží - jsou fóra, která jimi překypují. Tomuto fóru se škodit tímhle způsobem nemusí.
Podepisuji.
-
Re: pyramidy jako elektrárny
103 odpověď odeslal(a) akomon v Úterý 25.Září 2012 22:23:50
To je zajímavý návrh Jiří.
... A nemyslíte Jiří, že bysme to tady na těchto stránkách nepořešili? Vždyť nejde o nic velkého. ... Vy řeknete proč si myslíte, že to tak je. Já řeknu třeba: jó s tímhle souhlasím, tohle nevím -třeba možná, a toto se mi nezdá - na to mám jiný názor ... prostě normální diskuze.
Víte kamarádka měla taky jednou takovou rozmíšku s jistou osobou, a ta osoba ji pozvala k sobě domů, že to jako si spolu v dobrým vyříkají, ona tam jako truhlík šla, no a oni na ni poštvali bojovýho psa.
-
Re: pyramidy jako elektrárny
104 odpověď odeslal(a) Jiří ve Středu 26.Září 2012 08:14:54
Inu, Akomone, nebezpečí, že se zachovám jako ona osoba, tu samozřejmě hrozí, ale pokračovat zde na fóru v diskusi způsobem, který zcela oprávněně kritizuje Hanka i Ondra, nehodlám.
-
Re: pyramidy jako elektrárny
105 odpověď odeslal(a) akomon ve Středu 26.Září 2012 18:55:05
... ts ts ts tsss ... Jiří, Jiří ... no nic
Jinak Hanka spíš neoprávněně (spíš nezodpovědně, právo bych sem netahal) tvrdí - že dle mých slov jste úskočný člověk, ale nic takového jsem nenapsal. Tam to bylo řečeno jinak.
Zbytečně přilévá olej do ohně.
-
Re: pyramidy jako elektrárny
106 odpověď odeslal(a) hanka ve Středu 26.Září 2012 19:43:31
Akomone, taky Tě odkážu k tomu, aby sis pořádně přečetl moji odpověď 93, kde jsem přesně citovala Tebe.
To své zase uvádím slovy, "...že bych nabyla dojmu..." a "..když to přeženu ad absurdum..."
.
Kdybych Tě nebyla přesně citovala, pak by z mých slov mohl jiný, méně pozorný čtenář nabýt dojmu, žes řekl, cos neřekl, to připouštím.
Jenže já jsem přesně okopírovala Tvůj výrok, který jsem oddělila uvozovkami a jasným ohraničením od svého komentáře.
Mně se na Tvém výroku nelíbilo, co říkáš a jak to říkáš, tak jsem vyznačila ten Tvůj výrok a okomentovala. Pokud v tom spatřuješ nějaké nezodpovědné přilévání do ohně, pak ovšem s tím nemohu nic dělat, jen nechat ostatní, aby si sami udělali názor.
Osobně se domnívám, že jsem hovořila celkem smířlivě.
:o)
93 odpověď odeslal(a) hanka v Pondělí 24.Září 2012 15:57:06
No já tu koukám jak puk, kdybych Jiřího osobně neznala, tak bych nabyla dojmu, že nestojí ani za to, aby si o něj člověk otřel boty, jaký je to podle slov akomona úskočný člověk (onehdy podle Petra Trnky zase snad rasista nebo co).
.
Dyť tomu jde rozumět ne?
V č. 77 v posledních dvou větách říká Jiří, že "nabyl přesvědčení".
Já nevím, zda se musí přinášet důkazy o nějakém přesvědčení:
Akomon v č. 89:
"Takže v tomto případě zase další váš úskok? Mám tomu tak rozumnět?
Vy tady něco tvrdíte. Důkaz ale nedoložíte k vašemu tvrzení. Jenom odkážete člověka na kupu knížek (které se třeba ani netýkají řešeného tématu), ať si to najde sám."
Konec citace akomona.
Když to přeženu ad absurdum, tak jsem studiem Bible, Koránu a jiných dalších materiálů, jakož i vlastními zážitky nabyla přesvědčení, že Bůh je, existuje, není to jen nějaká báchorka, pověra.
Když odkážu pochybovače ke studiu těchže materiálů, budu úskočná, protože jsem o svém přesvědčení či tvrzení nepřinesla žádný důkaz???
-
Re: pyramidy jako elektrárny
107 odpověď odeslal(a) Ondrej Lesak ve Čtvrtek 27.Září 2012 10:07:11
Taky si myslím, že podle toho, co dokládá Hanka je docela zřetelně vidět, co kdo napsal. Ovládnu se, nepřisadím si a pokusím se vrátit k titulní otázce, tj. ke zmíněnému TV pořadu o pyramidách.
Poslední díl je skutečně kontroverzní, kdybych shrnul, co o něm soudím, byl bych přece jen asi dost kritický. Přestože si myslím, že tvůrci pořadu mají v pdstatě pravdu o vysokém stáří civilizací a o nadcházejících hlubokých přeměnách lidské společnosti a světa, nabyl jsem dojmu, že někteří z nich, paní Carmen Boulder zejména, zacházejí značně nedůvěryhodným způsobem s pojmem "důkaz". Navíc tvrdí věci, které prostě nejsou pravda. Jinými slovy, šlo to i jinak a je to škoda.
Uvedu pár příkladů:
1) příklad zacházení s pojmem "důkaz": V části, týkající se migrace koryta Nilu ze západu na východ paní C. Boulter říká zhruba toto:
"Je zřejmé, že tato migrace trvala desetitisíce let...Na základě těchto důkazů můžeme říct, že..."
To snad ne! A takovými obraty - ať už z nevědomosti nebo manipulativně podsunutými - je poslední díl pořadu prošpikován. Možná je to nepřesný překlad, nevím, ale podle dalších indicií (viz níže) spíš ne.
Že Nil dříve tekl přímo pod pyramidami, možná i západně od nich je téměř jisté a poměrně známé, ale to není samo o sobě žádným důkazem jejich starobylosti v řádu desítek tisíc let. Migrace Nilu je všeobecně známa mezi geology a archeology, kde se hovoří o historii v řádu pouhých tisíců let - změna koryta může být mnohem rychlejší, než se na první pohled zdá. Vždyť i R. Schoch, jeden ze spolutvůrců pořadu, hovoří v podobné souvislosti o časovém horizontu 5-7 tisíc let. Navíc srovnání s Tihuanacem, o kterém se v pořadu mluví v souvislosti se změnou koryta Nilu, a které kdysi leželo na březích jezera Titicaca je naprosto zavádějící: posuny jezerních a mořských břehů mívají jinou příčinu. Jsou obvykle důsledkem hromadění naplavenin vlivem eroze, způsobené masivním kácením stromů přilehlou civilizací a probíhají ještě rychleji než změny říčních koryt. Nemusíme do Tihuanaca a dávné minulosti - řada bývalých antických přístavů je z tohoto důvodu nyní desítky kilometrů ve vnitrozemí. A to nemluvím o Aralském jezeru, tam jsou příčiny ještě jiné a změny tam probíhají v řádu desetiletí.
2) Ve 34. minutě zmíněného, posledního dílu pořadu se objevuje jeden nesmysl obzvášť snadno vyvratitelný: Hovoří se o tom, že zimní slunovratový bod (resp. Slunce o zimním slunovratu) se vlivem precese dostane do konjunkce se středem Galaxie. Tady si autoři docela naběhli, neboť na tuto konjunkci si budeme muset ještě nějaké 2-3 století počkat. Nyní dochází ke konjunkci s rovinou Galaxie, to ano. Snad to nevyzní tak, že zde šířím kosmickou pornografii, ale řečeno přibližně slovy Mayů dochází nyní ke konjunkci slunovratového bodu se štěrbinou lůna Velké (Kosmické) Matky.
Nicméně i zde jsou další, byť drobnější "ale": Galaktická rovina je dnes definovaná podle toho, odkud vychází maximum intenzity záření v oboru mikrovln a blízkého infračerveného záření - nacházejí se zde temná, chladná prachoplynná mračna, ve kterých jsou skryty rodící se hvězdy, což krásně koresponduje s erotickou / matriarchální (nehodící se škrtněte) představou Mayů. Poloha galaktické roviny se ale trochu mění podle toho, v jakém oboru vlnových délek ji měříme: Například mikrovlnné galaktické záření vychází z roviny, která probíhá nepatrně jinudy než rovina, ze které vychází maximální intenzita infračerveného záření. Tyto rozdíly nejsou velké, ale odpovídají neurčitosti konjunkce galaktické roviny se slunovratovým bodem v řádu nejméně 10-20 let. To znamená, že ten, kdo bude tvrdit, že k této konjunkci došlo již koncem 90.let se nebude mýlit víc než ten, který ji očekává například letos. Takže mluvit o nějakém přesném datu je v této souvislosti další nesmysl. Leda by za těchto podmínek něco spustila nějaká z "obyčejných" planetárních konfigurací, protože doba konjunkce (jakéhokoli z kardinálních bodů zodiaku) s galaktickou rovinou je skutečně výjimečná. O žádné planetární konstelaci však autoři nehovoří, přiřazují přesné datum rovnou jakémusi pseudotranzitu, způsobeného precesí.
3) V pořadu se objevuje animace glóbu, kde jsou pevniny zaplavené nejmíň z jedné třetiny mořem a hned se hovoří o tom, že během konce doby ledové stoupla hladina moří o cca. 100 m. To už snad nepotřebuje komentáře, zde je evidentní, že autoři dělají z diváků přiblblíky, kteří absolutně neznají fyzický zeměpis a (aspoň řádově) výšku světových pohoří.
x) Další body jsem zapomněl, když jsem psal o bodu druhém, ale můj příspěvek je už tak dost dlouhý, takže prozatím howgh.
-
Re: pyramidy jako elektrárny
108 odpověď odeslal(a) akomon v Sobotu 29.Září 2012 13:36:35
re 106: Hanko to jsi se opravdu zase předvedla ...
Nešlo o to, co jsem napsal já. I kdyby jsi to nakopírovala na tisíckrát. I když vytrhneš různé dialogy a nakopíruješ je pod sebe.
Šlo o to, co jsi napsala TY.
-
Re: pyramidy jako elektrárny
109 odpověď odeslal(a) Jiří v Sobotu 29.Září 2012 15:38:57
Akomone, prosím, už toho nechte.
Máte-li co říct k tématu, prosím, hovořte.
Ale přestaňte už jednou provždy hodnotit vlastnosti diskutujících. Na tyto Vaš příspěvky není opravdu nikdo zvědav.
-
Re: pyramidy jako elektrárny
110 odpověď odeslal(a) akomon v Sobotu 29.Září 2012 17:19:26
Zase další hloupost. Já v tomto vlákně vlastnosti žádného diskutujícího nehodnotil!
Mám snad být špatný proto, že se bráním?
Ale skutečně taková diskuze nemá cenu ani úroveň. Zkusme to znova od začátku. A snad už lépe.
"Jiří: Na základě studia prací o Zodiaku z Dendery, a dalších, jsem nabyl přesvědčení, že znali nejen precesi a její průběh, který není lineární, ale věděli také, co ji způsobuje."
To je zajímavé Jiří, co píšete. Můžete se prosím s námi podělit o vaše znalosti?
Co v zodiaku z Dendery, dle vašeho názoru, svědčí o tom, že jeho tvůrci znali precesi?
-
Re: pyramidy jako elektrárny
111 odpověď odeslal(a) akomon ve Středu 3.Října 2012 10:43:12
... no tak asi nic ...
... já se snažím komunikovat slušně, ale třeba jiného diskuze slušně vedená už nezajímá ...