Zobrazení otázky a odpovědí
-
Miloš Jakeš
5996 otázku odeslal(a) Pavel Turnovský v Sobotu 18.Srpna 2012 00:51:52
http://www.rezonance.cz
12. 8. 2012 se dožil Miloš Jakeš 90 let
první tajemník ÚV KSČ v letech 1987-89, symbol moribundu tzv. reálného socialismu, vlastizrádce srpna 1968 - ministr vnitra tzv. dělnicko-rolnické vlády, která měla 21. srpna 68 převzít moc.
což o to, horoskop je to pěkný, však taky vyšvihnout se z chudého venkovského kluka na prvního muže ve státě, to už něco znamená. Bolševikům trvalo skoro 40 let, než se do čela dostala ta poslední z posledních garnitura, dnes nám na to stačilo necelých 20 let. Pak že pokrok nejni.
-
Re: Miloš Jakeš
1 odpověď odeslal(a) Pavel Turnovský v Sobotu 18.Srpna 2012 00:52:41
http://www.rezonance.cz
-
Re: Miloš Jakeš
2 odpověď odeslal(a) Vanda v Sobotu 18.Srpna 2012 08:40:02
Pane jo, to jsou konstalace člověka, který ať udělal cokoli, všechno mu projde.
-
Re: Miloš Jakeš
3 odpověď odeslal(a) Pavel Turnovský v Sobotu 18.Srpna 2012 08:59:10
http://zpravy.idnes.cz/jakesuv-zapomenuty-rozhovor-jak-mohli-zatknout-havla-ja-se-podivoval-1e5-/kavarna.aspx?c=A091218_162554_kavarna_bos
tohle je moc zajímavý rozhovor
http://zpravy.idnes.cz/jakesuv-zapomenuty-rozhovor-jak-mohli-zatknout-havla-ja-se-podivoval-1e5-/kavarna.aspx?c=A091218_162554_kavarna_bos
Na Wikipedii Jakeše dos šetří, nepřipomínají jeho epizodu ze srpna 68, přípravu vlastizrady ve skupině ve spojení s cizí mocností, za to by normálně dostal trest smrti.
Na druhou stranu jeho vystoupení na Červeném hrádku nebyl projev, ale odpovědi na dotazy posílané na papírcích od zúčastněných soudruhů.
-
Re: Miloš Jakeš
4 odpověď odeslal(a) barča v Sobotu 18.Srpna 2012 09:26:17
Mě ten rozhovor překvapil. Zazněly tam věci, které by se uplatnily i dnes. Vlastně mě napadá, proč ten rozhovor se vydal,nebo objevil až po tak dlouhé době...
-
Re: Miloš Jakeš
5 odpověď odeslal(a) Pavel Turnovský v Sobotu 18.Srpna 2012 10:06:55
http://www.rezonance.cz
jeho vzestup je spojen s Uranem
1968/9 oktil Uran Slunce
politický vzestup 1986/7 trinus Uran Slunce
krizové období 1989 trioktil Uran Slunce
plitický pád Pluton kvadratura Slunce 1990
-
Re: Miloš Jakeš
6 odpověď odeslal(a) Pavel Turnovský v Sobotu 18.Srpna 2012 10:15:32
http://www.rezonance.cz
nebyla politická vůlem, barčo. Ukázalo by se, že věci nebyly zas tak jednoduchý jak vypadají, ale to je tak vždy.
Jenže on ten Jakeš taky pěkně kecá, co se pamauju tak návrhy zákonů a ústavy byly protidemokratické, viz pendrekový zákon z té doby. Jakeš také opomíjí boj levého a pravého břehu Vltavy mezi sebou tj. předsednictva federální vlády (Adamec několikrát vyhrožoval demisí) a ÚV KSČ, které reformy brzdilo.
Potvrdil ale to co se vědělo odjakživa, že vnitro si dělá co se mu zlíbí stejně jako v 50. letech, zatajuje a manipuluje informacemi, nedodává UV KSČ realistický obraz o situaci v zemi, hraje si svoji represivní a provokativní hru, je faktickým držitelem moci ve státě, že stojí nad stranou, že si ze strany dělá čurinu. Přesněji jeho bezpečnostní složky a zejména Státní bezpečnost a rozvědky. UV KSČ mu je dobré jedině tehdy když má přikrýt nějaký průser bezpečnosti, UV to přikryje, aby neprasklo, že o ničem nerozhoduje, že si vnitro všechno dělá na vlastní pěst a vpodstatě ilegálně a spravedlnost také: viz např.. ilegální prokurátorské výstrahy, které se dávaly jako předstupeň trestního stíhání. Neměly v trestním řádu žádnou oporu - byla to svévole na entou.
PS
Ze zápisů lirtopadového zasedání UV KSČ vyplývá, že i v UV KSČ (ne v předsednictvu) byli lidi, kteří viděli, že se vedení strany odtrhlo od členské základny
-
Re: Miloš Jakeš
7 odpověď odeslal(a) Pavel Turnovský v Sobotu 18.Srpna 2012 10:38:11
http://www.totalita.cz/vysvetlivky/o_jakesm.php
politický životopis
http://www.totalita.cz/vysvetlivky/o_jakesm.php
-
Re: Miloš Jakeš
8 odpověď odeslal(a) barča v Sobotu 18.Srpna 2012 12:10:57
re 6. Ano, je možné, že nemluví ve všem pravdu. Nejsem to schopna posoudit, protože socialismus jsem prožívala v dětském věku a sametovou mladá, velmi hluboce prvně zamilovaná:-)zrovna tak si nedovolím soudit dobu invaze v 68 roce, znám ji z vyprávění a něco málo ze školy. Vůbec si nedokážu představit, co se odehrávalo v hlavách lidí, kteří byli nuceni invazi podpsat - tedy nechtěla bych být na jejich místě. Možná to co nyní píšu je totální blbost a má nevědomost (předem se omlouvám), ale zeptám se jinak. Měli tehdy ty lidi navybranou? Když o tom tak přemýšlím, rozhodnuto o mocenském podřízení se SSSR bylo jaksi už rozhodnuto mnohem dříve - za války na jaltské konferenci.
-
Re: Miloš Jakeš
9 odpověď odeslal(a) Pavel Turnovský v Sobotu 18.Srpna 2012 12:36:23
http://www.rezonance.cz
to, že naše "delegace" podepsala moskevské protokoly byla zrada a poškození socialismu. Mohli nepodepsat, protože František Kriegel nepodepsal a nezastřelili ho ani nezavřeli do gulagu. A není pravda, že ho vyreklamoval president Svoboda, Ten je vlastně přinutil podepsat, o své újmě letěl do Moskvy a jeho oficiální přivítání - cesta z letiště v otevřeném autě, vítání plnými moskevskými ulicemi, vypadalo spíš jako přivítání nějakého významného hrdiny Sovětského Svazu než hlavy státu, který zrovna armáda obsazuje.
Prostě neměli podepsat i s tím, že je tam všechny postřílí, vždyť to měli být komunisti, revolucionáři zvyklí na smrt, hovna zbabělá byli
-
Re: Miloš Jakeš
10 odpověď odeslal(a) barča v Sobotu 18.Srpna 2012 12:44:56
Měla jsem na mysli to, že kdyby nepodepsali - třeba i pod pohrůžkou zastřelení, tak jestli by ta česká neposlušnost nebyla trestána daleko razantněji - po celém našem území. Že by třeba z toho mohla být i válka,tak jestli by nám někdo z ostatních zemí přišel napomoc jako národu.
-
Re: Miloš Jakeš
11 odpověď odeslal(a) Pavel Turnovský v Sobotu 18.Srpna 2012 12:47:29
http://www.rezonance.cz
a když už to tihle zbabělci v Moskvě podepsali, tak to neměl odsouhlasit parlament.
Pamatuju se jak lidi na ulicích brečeli vzteky jako v říjnu 38, když začal Dubček první větu v rozhlasovém projevu hned po příletu z Moskvy. Všechno co se tu ten týden dělo, bylo najednou pryč, plivli na to, jejich zadek jim byl milejší, než čest mínění občanů republiky. S takovejma komunistama by Sovětský Svz 2. světovou válku nevyhrál.
-
Re: Miloš Jakeš
12 odpověď odeslal(a) barča v Sobotu 18.Srpna 2012 12:53:37
Vzpomněla jsem si.Vy jste psal o dvouocasém českém lvu. Osmička jako smrt a znovuzrození. Lev jako symbol síly a hrdosti. Roky 1848,1918, 38,48,68...co na to říct...
-
Re: Miloš Jakeš
13 odpověď odeslal(a) Pavel Turnovský v Sobotu 18.Srpna 2012 13:00:59
nikdo by nám nepřišel na pomoc.
Myslím, že by se ale i tak nic zvláštního nedělo.
O co šlo bylo dostat k nám sovětskou armádu a tady se zakopat v lesích a v kasárnách, protože žádný česksoslovenský komunista tady tu armádu nechtěl. Myslím, že ani ti vlastizrádci netušili, čemu pomáhají. Myslím, že byli přesvědčení, že sem sověti přijdou a pomůžou jim do sedla a pak odtahnou zpátky. Jenže to se sami přepočítali. A k tomu, aby tu měli svoje posádky spolupráci obyvatelstva nepotřebovali, mohli si všechno vozit z venku.
-
Re: Miloš Jakeš
14 odpověď odeslal(a) Pavel Turnovský v Sobotu 18.Srpna 2012 13:05:09
osmičku miloval Ladislav Klíma
ale co ty ostatní roky s 8 na konci, kdy se nic nedělo. Nepropadejme panice nadějí, jde spíš o ty 20leté periody, v jejichž pozadí je vtah Jupitera se Saturnem
-
TRANZITY PLUTON / ASC ČS
15 odpověď odeslal(a) Pavel Turnovský v Sobotu 18.Srpna 2012 13:50:41
http://www.rezonance.cz
-
Re: Poznáte je po letech?
16 odpověď odeslal(a) Roman v Sobotu 18.Srpna 2012 22:17:36
Z historické satiry:
Prokládám ten horoskop prostonárodní moudrostí zo Slovenska doby po normalizaci:
Osobně bych
Kapek, Husák a Jakeš sa stretnú po dlhom čase a dohodnú sa, že pôjdu medzi ľudí, či ich ešte niekto spozná. Prvý ide Kapek, vráti sa a hovorí:
- Nepoznali ma.
Potom ide Husák a dopadne takisto. Ide nakoniec Jakeš a po čase sa smutný vráti s tým, že ho spoznali.
- Ako je to možné? - čudujú sa Kapek a Husák.
- No viete, bol som raz na verejných záchodoch, prišiel ku mne taký starší pán a povedal: "Jakeši uhni, nebo te oštím!".
----
Asi by tak dopadl i dnes ...nic jiného neumím k horoskopu zrádce národa atd. ...vyslovit.
-
Re: Miloš Jakeš
17 odpověď odeslal(a) Pavel Turnovský v Sobotu 18.Srpna 2012 22:37:26
já to znám s Kapkem, tou na záchodcích někdo řekl: Nejseš kapku blbej?
-
Re: Miloš Jakeš
18 odpověď odeslal(a) Vanda v Neděli 19.Srpna 2012 10:28:18
No ale člověk když koukne na ty denní konstalace, tak to skoro vyzerá, že on tomu systému i věřil.
Čemuž bych věřila já, protože znám některé lidi, kteří vzešli z velmi chudých poměrů a byli celý život vděčni, co jim strana a vláda umožnila.
Notabene když v radixu je zakotvená silná potřeba věřit, jedno čemu, hlavně něčemu.
-
Re: Miloš Jakeš
19 odpověď odeslal(a) Pavel Turnovský v Neděli 19.Srpna 2012 10:52:00
http://www.rezonance.cz
samozřejmě, že tomu věřil.
Do pratje se vstupovalo z karierismu až po únoru 48 a pak zas za normalizace
-
Re: Miloš Jakeš
20 odpověď odeslal(a) Honza S v Neděli 19.Srpna 2012 12:07:27
Těžko říct, jestli by Rusové naši republiku i bez záminky kontrarevoluce sem nevlítli. Stačí si přípomenout Maďarsko 1956. Tam se regulérně bojovalo na frontě. Nicméně Maďaři si svůj boj vybojovali a Rusáci už si potom na ně netroufli a oni si užívali svůj gulášový socialismus. Jugoslávci se Rusům vzepřeli v době jejich největší rozpínavosti, tedy hned po 2. sv. válce (kdy vládl Stalin. Dokonce Broz Tito odmítl jet na téměř povinný kobereček do Moskvy, protože tušil, že by se živ nevrátil, čímž Stalina hodně ponížil a rozlítil zároveň) a de fakto si vydobyli svébytnost nezávislou na Moskvě. Díky takovýmto projevům národního odporu se postupně knuta bratrů z Východu uvolnila až rozpadla. Kdyby všechny satelity Východního bloku zaujímaly vůči Moskvě tak s odpuštěním předposraný postoj jako my Češi, tak by poměry byly daleko horší. Díky Bohu za lidi jako je Kocáb, který odsud východní hordy hnal rychlým maršem.
A v současnosti vidím paralely v nekritickém a servilním postoji k některým mocnostem Západu a nekritickému vzývání ultraliberalismu. Ale to už odbíhám.
K Jakešovi z astrologického hlediska nic nejsem schopný říci. Jen jsem chtěl napsat historickou vsuvku.
-
Re: Miloš Jakeš
21 odpověď odeslal(a) Pavel Turnovský v Neděli 19.Srpna 2012 12:33:57
Kocábova úloha se přeceňuje. O odchodu sovětské armády rozhodl Gorbačev v prosinci 1989 a sdělil to bnašiemu vedení v Moskvě na posledním velkém setkání bratrských stran
-
Re: Miloš Jakeš
22 odpověď odeslal(a) barča v Neděli 19.Srpna 2012 15:22:56
Honzo, děkuji za Vaši historickou vsuvku. Jak vysvětlit, čím tyto poraženecké české postoje vznikají? Na druhou stranu si myslím, že každý stát, národ má ve své historii takové těžké chvilky, které by nejraději ze svých dějin a "vědomí" vymazal navždy - protože je to jakoby selhání. Daleko "hrdinnější, odvážnější" postoje právě nabízí třeba víra. Takový islámský svět má naprosto ve svých postojích jasno.
-
Re: Miloš Jakeš
23 odpověď odeslal(a) Pavel Turnovský v Neděli 19.Srpna 2012 16:30:08
Sovětská generalita sem svoji armádu potřebovala dostat za každou cenu, kdyby nedošlo k obrodnému procesu, z něhož se udělala kontrarevoluce, našlo by se něco jiného, třeba zvýšená obrana nukleárních raketových základen, které sovětům po nátlaku povolil Antonín Novotný
Že nešlo o potlačení kontrarevoluce dkládají vojenští odborníci ohromným počtem vojsk, která sem 20/21. srpna vpadla, bylo jich víc než v květnu 1945, invazní vojáci byli snad v každém městečku
-
Re: Miloš Jakeš
24 odpověď odeslal(a) Jiří v Neděli 19.Srpna 2012 16:55:53
http://cs.wikipedia.org/wiki/Demarka%C4%8Dn%C3%AD_%C4%8D%C3%A1ra
" Díky takovýmto projevům národního odporu se postupně knuta bratrů z Východu uvolnila až rozpadla"
Obávám se, Honzo, že se mýlíte.
Jaltskou konferencí v únoru 1945 si USA a SSSR rozdělili na padesát let pásmo vlivu - čára Štětín-Terst - a to obě strany přísně ctily.
Viz ono smutné osvobození Prahy Vlasovci, přičemž Američané měli výslovně zakázáno jet Praze na pomoc, i když už od 5. května nečinně čekali v Plzni na další rozkazy vrchního velení...
V roce 1968 se u nás ale objevilo cosi, co vystrašilo obě strany. Socialismus s lidskou tváří, podobný tomu, který se podařilo uskutečnit Titovi v Jugoslávii a troufám si tvrdit, že i Kaddáfímu v Libyi.
Proto vtrhly ruské tanky, pardon vojska bratrské internacionální pomoci vojsk Varšavské smlouvy, do Československa bez obav z jakékoli odvety ze strany USA.
A proto také byla utopena Jugoslávie i Libye v krvi, národní odpor sem, národní odpor tam...
-
Re: Miloš Jakeš
25 odpověď odeslal(a) Honza S v Neděli 19.Srpna 2012 20:18:27
Vnímám národ jako svého druhu organismus, který má svou duši, své přirozené sklony.
Na individuální úrovni pokud se někdo vzepře silnějšímu, tak buď se tvrdě poperou, nebo silnější vida odhodlání protivníka ho demonstrativně poníží, ale na příště už si ho nebude tolik všímat. Slabocha, který udělá něco dřív, než silnější rváč řekne, si rváč neváží a zpravidla stupňuje svá očekávání a nátlak.
V knize Demokracie v Americe Alexis de Tocqueville píše o zajímavém jevu, který je charakterizovaný trpným snášením těžkostí a útlaku společností ze strany mocných, pokud se však poměry uvolní, najednou pro lidi je méně a méně snesitelné stále stejné příkoří ze strany mocných.
Podle mě odvážní a silní typu Jugoslávie či Polska si vydobili své místo na slunci a respekt supervelmocí. Díky takový národům jako oni si Rusko svou mocí nebylo tolik jisto. Jiří, naprosto souhlasím s tím, že situace byla pevně daná, tedy že do sovětské sféry vlivu prostě Američani nezasahovali. Kdybychom se sic sebevražedně bránili Němcům před vypuknutím 2. svět. války, byli bychom z větší části vyhlazeni, ale je možné, že Němcům by to také odčerpalo síly a odhodlání a po té zkušenosti by si ani na Rusko netroufli.
Chci tím vším říct, že zbabělost jednoho má neblahé důsledky pro jiné a na druhou stranu odvaha jiného má příznivé důsledky pro jiné. A to i tehdy, pokud jsou geopolotické kostky vrženy.
-
Re: Miloš Jakeš
26 odpověď odeslal(a) Jiří v Neděli 19.Srpna 2012 21:21:19
Jen drobná poznámka, Honzo, Němci druhou světovou válku započali napadením Polska a to ruku v ruce v bratrské spolupráci se Sovětským svazem...
-
Re: Miloš Jakeš
27 odpověď odeslal(a) Honza S v Pondělí 20.Srpna 2012 07:48:59
Ano, máte pravdu - 1.9. 1939. Ovšem jako téměř jisté beru, že by válka začala dřív napadením ČSR, pokud bychom odmítli Mnichov (1938) a následný proketorát zbytku území (jaro 1939). Ovšem na Slováky jsme se nemohli asi spolehnout. Ti by se zřejmě měli tendenci odtrhnout. Pokud by naši průmyslníci vyloženě nekolaborovali vývozem zbraní a zbrojního materiálu do Reichu, Němci by zdaleka nebyli tak silní.