Zobrazení otázky a odpovědí
-
oznámení pravděpodobnho objevení Higgsova bosonu
5977 otázku odeslal(a) Pavel Turnovský ve Středu 4.Července 2012 12:44:05
http://twitter.com/#!/cern/
dnes v 10 hod SELC na semináři CERN v Ženevě
-
Re: oznámení pravděpodobnho objevení Higgsova bosonu
1 odpověď odeslal(a) pt ve Středu 4.Července 2012 12:53:20
http://www.ceskapozice.cz/domov/veda-vzdelavani/vedci-prepisuji-historii-tajemna-castice-je-na-svete
český článek
http://www.ceskapozice.cz/domov/veda-vzdelavani/vedci-prepisuji-historii-tajemna-castice-je-na-svete
-
Re: oznámení pravděpodobnho objevení Higgsova bosonu
2 odpověď odeslal(a) Ondrej Lesak ve Středu 4.Července 2012 23:40:45
Zatím nejsem schopen obsáhnout, jaké korespondence se tímto objevem otevírají, ale tuším, že velmi zajímavé.
Rýsuje se zde sjednocení tří "mikrokosmických" interakcí a mimo toto sjednocení už zůstává jen gravitace. Je to jakoby se podařilo spojit tři živly ze čtyř. Ale třeba je to úplně jinak a korepondence podobného typu jsou jalové.
-
Re: oznámení pravděpodobnho objevení Higgsova bosonu
3 odpověď odeslal(a) Roman ve Čtvrtek 5.Července 2012 10:05:31
Objev Higgs. bosonu bych osobně viděl jako výslednici několika skalárně působících skutečností. Týkají se především toho, že pokud investor dotuje projekt nemalou částkou, očekává zisk a výsledky, zhodnocení této investice. Představte si, že miliony eur, desítky a stovky milionů eur, které se sypou do stavby takového prapodivného zařízení by byly na nic. Nic by se neobjevilo, žádný boson ani bosonka, žádné překračování rychlosti světla, žádná senzace. Prostě projekt bez výsledků. Nakonec ani astrologické načasování oficiálního oznámení tohoto údajného objevu není od věci. Vybráno nebylo náhodou. Řekl bych, že Higgsův boson byl objeven na objednávku.:)
-
Re: oznámení pravděpodobnho objevení Higgsova bosonu
4 odpověď odeslal(a) Ondrej Lesak ve Čtvrtek 5.Července 2012 13:53:27
Můžete to, Romane, trochu rozvinout? Myslím tím Váš názor na existenci, možná přesněji způsob existence, této částice.
-
Higgsův boson, versus Teorie strun
5 odpověď odeslal(a) Roman v Pátek 6.Července 2012 10:28:01
Myslím Ondřeji, že experimentální fyzika a problematika HB je příliš zdlouhavá na jakékoli komentáře a rozvádění zde na forum:-) Člověk se i jako nefyzik v pojmech a zjištěních snadno zamotá, pokud se nevede systematický dialog nebo rozhovor. Stačí si povšimnout jak jaderní fyzikové uvažují a vypovídají o své práci, mezi sebou v textech, je to zvláštní jazyk plný obratů a zkratek odkazujících na další matematické rovnice, úvahy a operace, které jsou stále spíše věcí věrouky, víry - než věcí na prokazatelné úrovni.
Zajímavé je pro základní orientaci nefyziků a přesto myslících shlédnout třeba hodinový dokument BBC Hon na Higg.boson, kde je v základu vysvětleno o co v tomto projektu i s bosonem za téměř 200 miliar našich jde , a to jsou pouze náklady na CERN a LHC-urychlovač. Předchozí projekty a urychlovače jinde ve světě nepočítaje...
Je tu však nejen standartní model vzniku hmotných částic ale-teorie strun, jako další vysvětlující princip, teorie asymetrie hmoty (James Gates) a další jako teorie éteru....
no a z hlediska hermetismu?:-)
Ouha, tady je třeba říci, že nepoučení a nepoučitelní experimentální fyzikové(netvrdim že všichni) a jejich sponzoři toužící spíš než porozumět vesmíru ovládnout zákony jiného druhu, jsou slepí vůči všemu dávnu známému.
Každý kdo otevře učebnici kabaly se ihned setká s pojmem sféry utváření a to velmi stačí k pochopení, ne k uchopení...:-)Uchopit nelze!
-
CERN , HB a BB
6 odpověď odeslal(a) Roman v Pátek 6.Července 2012 10:47:15
Ještě jsem chtěl k té fyzikální horečce v honu na Higg. boson říci...
Veškeré experimentální prostředí v urychlovači-LHC je detekováno dvěma detektory, kde výsledky srážek uvnitř tohoto velmi bizarního zařízení zapisují dva týmy fyziků a vyhodnocují nezávisle na sobě. Statistika je problém sám o sobě a odchylky v měření při tak nepředstavitelných rozměrech a rychlostech? Výzkum a detekování oblastí měřené v GeV?Nedavno se vzalo zpět, že v LHC došlo k překročení rychlosti světla o chlup a kousek. No a právě kdosi mimo obec fyziků a s nadhledem přišel a řekl jednoduchou věc. "Neblázněte, nesnažte se za každou cenu dokázat nedokazatelné, každý středoškolák nás utopí na lžíci, když vezmete v úvahu odchylky měření, které jsou v každé učebnici na ZŠ.:)Jsou toho plné diskuze na internetu...
-----------------
Prokazatelnost měření, exaktnost, detekce a jeho systém, exaktní vyhodnocení dat, správné úsudky, správné výpočty, správný systém převodu pohybů a chování tzv. částic při převodu do lidského jazyka to vše tvrdí, že se dostali v LHC do oblasti 1. sekundy Velkého třesku BB.
Není už snad jen to, že se v čase lze v nějakém tunelu 100m pod zemí vrátit o asi 14 miliard našich -něco jako roků na počátek vzniku hmotného vesmíru dost troufalé?
Nesrovnatelné podmínky pro vznik hmoty zde a v prostorách vesmíru? Za třeba naprosto jiných podmínek? Tohle je fakt moderní náboženství jak hrom! CERN je chrámové centrum uctívačů jakéhosi tajemného boha prvních vteřin Velkého třesku.
Takové úvahy raději nechávám koňovi:-)
Nakonec samotná astrologie s kombinací čtyř elementů přinesla už dávno před existencí fyzikálních oborů daleko životaschopněší a lepší vysvětlení.
-
Jaderná fyzika a její jednoduchost
7 odpověď odeslal(a) Roman v Pátek 6.Července 2012 10:59:00
V pochopení základů a funkce jaderné fyziky a podobných hraček vědců je třeba dodat ještě jednu věc pro úvahu, že veškeré tyto teorie, které jsou nám obyčejným a nezasvěceným lidem předkládány jsou ve své podstatě naprosto jednoduché. Jednoduché jako malý míček pohybující se v rukou dítěte, jako hranatá kostka točící se na hrací ploše. S tím bude souhlasit každý matematik a fyzik.
Jsou běžně předkládány lidem jako něco obrovsky složitého a nepochopitelného laikům. Nepochopitelné jsou dále spíše výpočty a vývody kolem těchto teorií, to co je už samotným odborným jazykem vědy a teoretických rozvětvení dané problematiky. Takže neobávejme se fyziky a Higgsových bosonů (způsobujících hmotnost hmoty)a všech těch pojmů, jsou to pouze konstrukty.
Astrologicky je dobře zachytitelné, že pokud se bude podobný experiment opakovat za 100 let budou zcela jiné podmínky pro takový experiment...tudíž i jiné výsledky...pokud bude ještě na Zemi , kdo by měřil.:)
-
Re: oznámení pravděpodobnho objevení Higgsova bosonu
8 odpověď odeslal(a) barča v Pátek 6.Července 2012 12:53:14
re 2 Ondřej: Tyto objevy a experimenty jsou nám obyčejným lidem vzdálené. Ale kdo ví, tyto objevy mohou být nejen novým začátkem v chápání světa, ale také mohou být začátkem pro vývoj nových technologií pro vzdálené a budoucí generace. Podobně asi jako ve své době kdysi Galvani prováděl nesmyslné experimenty se žabími stehýnky. V podstatě dnes na tomto principu pracují kardiostimulátory. Řada objevů v historii nenašla praktické uplatnění ve své době, ale v praxi je oživily až generace příští. Takže i tento zdánlivě nedůležitý, nepraktický, zbytečně drahý objev může být právě nějakým takovým novým začátkem,který nejsme v současné době schopni jako lidstvo využít.
-
zajímavé, že?
9 odpověď odeslal(a) Jiří v Sobotu 7.Července 2012 12:28:21
http://czech.ruvr.ru/2012_07_06/80547968/
...
-
Re: oznámení pravděpodobnho objevení Higgsova bosonu
10 odpověď odeslal(a) Ondrej Lesak v Sobotu 7.Července 2012 14:10:10
Děkuji, Romane i Barčo.
Mám-li vyjádřit svůj současný osobní názor, řekl bych, že ve vztažném rámci současných fyzikálních teorií Higgsův boson objeven byl - z vlastní zkušenosti vím, jak je tvrdou a nesmlouvavou zpětnou vazbu má současná přírodověda. Ale právě ten rámec celému objevu, stejně jako všem dalším podobným - propůjčuje částečně subjektivní charakter. Skrytě humanitní, dalo by se také říct. Higgsův boson považuji za závěrečnou pointu vrcholného příběhu matematicko-fyzikálního jazyka převyprávění přírodního dění.
Rozhodně zde máme nesrovnatelně více experimentálních podkladů a matematické elegance (skryté jednoduchosti teorie, jež je potvrzována), než v případě samotné teorie Velkého třesku, kterou lze skutečně přirovnat k věrouce, pochybné k tomu. Její vzrůstající složitost a vymýšlení dalších a dalších ad hoc entit si nezadá se závěrečnou fází geocentrismu, který to ještě doklepával do novověku.
-
Re: oznámení pravděpodobnho objevení Higgsova bosonu
11 odpověď odeslal(a) Pavel Turnovský v Neděli 8.Července 2012 23:34:12
http://www.rezonance.cz
v ten samý den ve 12:56 SELČ zamítl Evropský parlament ve Štrasburku dohodu ACTA a to díky pravomoci, které mu dala Lisabonská smlouva.
-
Re: oznámení pravděpodobnho objevení Higgsova bosonu
12 odpověď odeslal(a) Pavel Turnovský v Neděli 8.Července 2012 23:44:02
-
Re: oznámení pravděpodobnho objevení Higgsova bosonu
13 odpověď odeslal(a) Ondrej Lesak v Neděli 8.Července 2012 23:55:21
Byl jsem teď pár dní mimo mediální dění, ale tohle je velmi dobrá zpráva.
-
Fyzika nemateriálna...
14 odpověď odeslal(a) Jiří v Úterý 10.Července 2012 11:44:33
Je zjevné, že existuje pole, v němž interferují vlivy dosti rozličných parametrů objektivní reality, přičemž toto pole nemá materiální charakter (protože materálistický pohled na svět prostě neumožňuje, aby vznikla ovčí kůže bez ovce a gravitační a časoprostorové deformace/anomálie bez ekvivalentních hmotných příčin). Hmotné příčiny tak výrazných relativistických efektů by totiž musely být tak výrazné, že by nás doslova usadily a vyrazily nám dech.
Snadno tedy dospějeme k jedinému možnému závěru: Existuje pole, v němž interferují téměř nemateriální obrazy hmotného světa, téměř jen jakoby informace o tomto světě, jeho stíny, prázdné formy. Toto pole tedy můžeme nazývat formálním polem (má jistě něco společného s akašickou kronikou), v uzším smyslu polem tvarové energie či bioenergie či polem morfickým (morfogenetickým). Náš svět je k tomuto světu/poli naopak relativně netečný neboť jako (díky našemu pohledu) relativně materiální nereaguje na relativně nemateriální podněty, ale určité druhy interferencí určité sily mají za zcela specifických nebo i standardních podmínek schopnost výrazně zpětně (z formálního pole) ovlivňovat náš relativně hmotný svět. Jde o to, že žádné pole nemůže být absolutně nemateriální a alespoň minimálně neovlivňovat "viditelný" svět (to základní dialektický charakter světa a našeho poznání prostě nepřipouští; že lze dialektiku dovést, budeme-li důslední, až do fáze popření jakéhokoliv jednostranného materialismu, to si neuvědomovali ani marxisté v rámci svého dialektického materialismu). Nejdůležitějším požadavkem toho, aby nějaký materiální systém byl ovlivňován systémem forem z této "nebeské banky dat" je strukturální podobnost. Tento požadavek je tím důležitější, čím vyšší úroveň organizace hmoty pozorujeme. Proto reaguje na telepatické signály snáze dvojče než odlišný člověk. Proto z banky orientačních dat táhnoucích čápů nedokáží číst např. jeřábi, resp. okruh "společných" dat je úzký.
Samotná gravitace může být nazírána jako pouhé formální pole hmoty, což by vysvětlovalo nemožnost nalézt odpovídající částici či korigující proces a nesmírnou slabost této síly, která je např. mezi dvěma stokilovými koulemi zanedbatelná. Jakékoliv energetické/silové pole má v jistém úhlu pohledu nemateriální aspekt, a to přesto, že v procesu poznání se okruh pojmů materiální/nemateriální nade všechny meze rozšiřuje/zužuje, takže vlastně není možné těmto pojmům absolutně či trvale přiřadit nějaký konkrétní smysl v rámci objektivní reality.
Jde o to, že pojem objektivní realita není možné absolutně ztotožnit s pojmem materiální. Zatímco pojem OJ je rámcový, naddialektický superpojem, pojmy materiaální/nemateriální se v průběhu poznání vyvíjejí a nikdy nemohou existovat zcela bez svého protikladu (leda snad v takovém modelu světa, kde bychom pojmu objektivní realita postavili pojem subjektivní reality a tyto dvě reality by rovnocenně utvářely svět v rámci rámcového, naddialektického superpojmu materiální reality. Takový model je ovšem méně praktický a méně názorný a pro tradičního vědce ještě méně přijatelný než model zachování dialektiky /nedílné jednoty protikladů/ pojmů materiální x nemateriální).
To, že současná fyzika není schopna napsat jednotnou teorii pole, vysvětlit podstatu gravitace, nekonstantnost mnohých konstant atd., znamená, že je tato věda postavena na nějakém základním mylném předpokladu a že je silná "poptávka" po pravděpodobném vysvětlení (které by podle všeho mělo vysvětlit celou řadu dalších nesrovnalostí v obrazu základního poznání). Takový zásadní charakter podstatné chyby/nápravy má právě snaha vidět pojmy materiální/nemateriální jako normální dialektickou dvojici odrážející základní vlastnosti objektivní reality. Když jsme prohlásili nejmenší částice hmoty za (čistě) materiální, když jsme i vlnu či pole prohlásili za (čistě) materiální, když jsme i systémové, strukturní a matematicko-geometrické vazby prohlásili za (čistě) materiální, překračovali jsme další a další hranice, díky kterým jsme více a více nemateriálních aspektů propašovávali do říše samozřejmého materiálna, až náhle dnes jsme zjistili, že se svým sebejistým úsměvem notorického materialisty stojíme v čirém vzduchu nad propastí a že fyzika a podstata světa vůbec se nám častěji začíná jevit spíše nematerialistická a spíše subjektivní povahy než naopak. Nejméně sto let vysoce kvalifikovaného a soustředěného výzkumu hmoty nám neumožňuje dát odpověď na tak základní otázky, jako je, co je gravitace a co způsobuje deformace časoprostoru, když to nejsou právě relativistické podmínky.
Sto let jsme si neviděli na špičku nosu, tam, kde na nás čeká svět stejně velký a pro poznání stejně cenný jako ten, který známe, a to svět fyziky nemateriálna.
Darius Nosreti
-
Re: oznámení pravděpodobnho objevení Higgsova bosonu
15 odpověď odeslal(a) Ondrej Lesak v Neděli 17.Března 2013 11:55:23
http://www.ceskapozice.cz/magazin/scitech/je-opravdu-higgsuv-boson
Zdá se, že objev Higgsova bosonu je potvrzen, má nulový spin a jeho střední hmotnost je odpovídá energii 125 GeV. Abychom si udělali názornější představu, převedeno na hmotnost je tato hodnota ekvivalentní hmotnosti atomu barya.
-
Re: oznámení pravděpodobnho objevení Higgsova bosonu
16 odpověď odeslal(a) Ondrej Lesak v Neděli 17.Března 2013 12:17:04
upřesnění: odpovídá průměrné hmotnosti atomů barya (jako přirozené směsi izotopů)
-
Re: oznámení pravděpodobnho objevení Higgsova bosonu
17 odpověď odeslal(a) Ondrej Lesak v Pondělí 18.Března 2013 00:31:03
Pozn.: Ta rezonance hmotnosti Higgsova bosonu s atomem barya (možná symbolická, možná však i funkční) má samozřejmě určitý "orbis" plus minus pár políček Mendělejevovy tabulky.
-
Re: oznámení pravděpodobnho objevení Higgsova bosonu
18 odpověď odeslal(a) Jiří v Pondělí 18.Března 2013 09:05:50
-
Re: oznámení pravděpodobnho objevení Higgsova bosonu
19 odpověď odeslal(a) Jiří v Pondělí 18.Března 2013 09:06:46
V tom případě by snad mohl být vzat do úvahy i tellur.
-
Re: oznámení pravděpodobnho objevení Higgsova bosonu
20 odpověď odeslal(a) Ondrej Lesak v Pondělí 18.Března 2013 11:19:36
Rozhodně, Jirko ;-)
A ještě bych v tabulce couvnul...a jsme u minerální Terra Sancta, Svaté země, tradičně řečeno.
Na opačné straně "orbisu" kolem hmotnostního píku odpovídajícího M = 134, tj. směrem k těžším prvků se dostáváme přibližně k Europiu, ale vzácné zeminy mě teď příliš nevzdělávají, tomu zatím nerozumím.
-
Re: oznámení pravděpodobnho objevení Higgsova bosonu
21 odpověď odeslal(a) Ondrej Lesak v Úterý 19.Března 2013 23:37:25
re 12: Pokud lze horoskop (zavěšený zde v důsledku časové shody v souvislosti s dohodou ACTA) interpretovat i v rámci původní otázky - což se domnívám, že lze - jeho význam je výmluvný:
Konjunkce Venuše a Jupitera, která je téměř zcela symetricky aspektovaná snad všemi planetami vypovídá o velkém smyslu objevu Higgsova bosonu, v rozsahu dnes možná ještě netušeném. Navíc je zde zajímavá vzájemná aspektace dvou z nich, tj. opozice Marsu a Urana. Ta obecně dobře vystihuje funkci urychlovačů jako takových, které způsobují tříštění a fragmentaci hmoty v důsledku aktivně iniciovaných srážek jejích částic.
Je tu však ještě skrytá, konkrétní korespondence se štěpením Uranu: Měřením zjištěné rozmezí hmotností Higgsovy částice se dosti přesně rovnají rozmezí atomových hmotností prvků (přesněji jejich těžké frakce), které vznikají při štěpení uranu. Nejpravděpodobnější hodnota hmotnosti této částice se pak přibližně rovná atomové hmotnosti prvků, které při štěpení uranu vznikají nejčastěji (například výše zmíněné baryum).
Složení směsi štěpných produktů (ať již vznikly přirozeně nebo uměle) tak lze považovat za stopu - v tradičním smyslu za signaturu - určité skryté, za běžných podminek neprojevené a univerzální vlastnosti (mikro)kosmu.