Zobrazení otázky a odpovědí
-
Středověk,erby,astrol.konotace apod.
5970 otázku odeslal(a) RadekM v Úterý 26.Června 2012 17:08:59
Prosím další odpovědi ke středověku,erbům a jejich astrol.konotacím pište sem, protože koukám, že jsme se s tím "navezli" panu Ondřeji Lesákovi do jiného tématu. Děkuji.
-
Re: Středověk,erby,astrol.konotace apod.
1 odpověď odeslal(a) RadekM v Úterý 26.Června 2012 19:04:25
No tak, v tom případě já jsem si vytvořil přímo egregor středověku. Protože - snad znáte knihu Praga Mysteriosa - to obrovské umění, které je tam vložené, to snad dnes ani nejsme schopni pojmout, ty tehdejší znalosti. Dodnes to funguje. Taktéž obrovský um Karla IV- přistupoval jako zasvěcenec při stavbě nejen metropole. Taktéž malíři a umělci s neobyčejným vhledem - na těch obrazech jsou neobyčejné souvislosti až se tají dech. A konečně - i když zde jsem tak trochu na vážkách - a to je duchovní život. Naprosto obdivuju a nepochopím, jak někdo mohl po kontaktu se světcem ( např. František z Assisi -> františkáni -> klarisky a svatá Aněžka Česká a řádové sestry ) vydržet většinu svého života v odříkání v cele? Jak tedy to je? Možná, že v době, kdy nebyl internet se lidé za života pořádnému umění ve středověku ani nedostali. Co dělat ale v těch případech, kdy nás představa středověku inspiruje k vysoce humánním skutkům v současnosti?
-
Re: Středověk,erby,astrol.konotace apod.
2 odpověď odeslal(a) barča v Úterý 26.Června 2012 19:49:18
Radku, středověk je obrovské a fascinující téma.Je to období, které trvalo zhruba tisíc let i déle, kdy lidé znovu objevovali zapomenuté věci z antiky.
Také tímto děkuji panu Turnovskému za náhled do této doby. Annalistická historická škola je výborná v tom, že se zabývá právě různými pohledy na středověk obyčejných lidí a jejich život, myšlení. Zabývá se ekonomickými, životními, společenskými podmínkami,tím také nahlíží na otázky teologické a snaží se tím o vytvoření celkového obrazu v té době. Není to tedy ta klasická historie, kde jsou jen nekonečné soupisy panovníků, letopočtů a významných bitev, jako jsme se kdysi učili ve škole v hodinách dějepisu. Z dalších osobností této analistické školy bych jmenovala Georgese Dubyho, Jacguese Le Goffa. Od něj např.Středověký člověk a jeho svět, Středověká imaginace a další.
Mnišský život byl rozšířen hlavně v ranném středověku - byla to touha lidí po čistém křes´tanství. Křes´tanství mělo svůj předobraz v poušti - jednak v opravdické poušti, ale také symbolicky. Lidé, kteří chtěli žit klášterní život nejdříve museli odevzdat veškerý svůj majetek chudým. Kláštery byly samostatné - vše potřebné si mniši sami vyráběli, vypěstovali a také měli majetek, protože šlechta za své zemřelé dávala klášteru dary. Tím pádem kláštery byly bohaté na pozemky,později finance - mohly tady vyvíjet nové "experimenty" v zemědělství. Kláštery byly také centrem vzdělanosti. Mniši měli přesně stanovený program (harmonogram) v každém dni. Modlili se, pracovali, ale také opisovali staré texty, četli. Mnišská pravidla ustanovil Benedikt z Nursie - to je to "ora et labora"modli se a pracuj.Tyto benediktovy předpisy byly rozvrženy do sedmdesáti kapitol - a byla v tom naprostá rovnováha a úžasná organizace. Zemědělci měli velmi těžký život, takže, v podstatě stát se řeholníkem - člověk si o trochu polepšil.
-
Re: Středověk,erby,astrol.konotace apod.
3 odpověď odeslal(a) barča v Úterý 26.Června 2012 20:04:22
24. Rytíři byli ve středověké společnosti v podstatě vojáci.Ti co se modlí, co bojují, co pracují. (Oratores, bellatores a laboratores) Kult rytíře nastal po křižáckých výpravách - kde minesengři, trubadúři jezdili od hradu ke hradu a vyprávěli a skládali písně o hrdinských činech rytířů (El Cid), kteří bojovali v křižáckých výpravách "za dobrou věc" S tímto také vzniká díky těmto písním a příběhům dvorská "mginární" láska - kdy rytíř je považován za hrdinu a ctnostného člověka. A hlavně romantismus v 19.století se inspiruje středověkem - vidí ho růžovými brýlemi.
-
Re: Středověk,erby,astrol.konotace apod.
4 odpověď odeslal(a) Pavel Turnovský v Úterý 26.Června 2012 20:04:57
z našich historiků bych nepodceňoval např. Pekaře, který svoji Knihu o Kosti (samozřejmě ne z období středověku) napsal na základě "účetnictví" na onom hradě.
Chodíme kolem Staroměstského orloje a neuvědomujeme si, že tento vpodstatě astroláb nebyl běžnému pražskému měšťanovi téměř k ničemu, neboť kromě několika málo užitných informací, např. kolik je hodin, kdy vychází a zapadá Slunce, fáze Měsíce nabízel informace, které vůbec nedokázal využít.
Sv. František to také neměl lehké, jednou nohou na hranici pro kacířství, vyhnul se Husovu osudu, že vždycky na koberečku zašvejkoval a řekl: jasně, máte pravdu, já jsem jen obyčejnej nevzdělanec, vy to víte lépe než já.
Střed s arabskou kulturou za křižáckých válek musel být pro běžného účastníka kulturní šok.
Hezky o tom píše Bondy v Mníškovi
-
Re: Středověk,erby,astrol.konotace apod.
5 odpověď odeslal(a) barča v Úterý 26.Června 2012 22:10:52
Děkuji za tip. Z Mníška jsem si přečetla malou ukázku, líbí se mi. Je to hezky psané.
-
Re: Středověk,erby,astrol.konotace apod.
6 odpověď odeslal(a) Pavel Turnovský v Úterý 26.Června 2012 23:03:48
http://farm4.static.flickr.com/3655/3372061943_aa3c253e04_b.jpg
nám se většinou vynoří středověk jako z obrázku Artuše Scheinera:-)
-
Re: Středověk,erby,astrol.konotace apod.
7 odpověď odeslal(a) barča ve Středu 27.Června 2012 10:09:54
Když se řekne středověk, vybaví se mi obrazy Pietera Brueghela staršího. Viz. odkaz.
http://cs.wikipedia.org/wiki/Pieter_Brueghel
-
Re: Středověk,erby,astrol.konotace apod.
8 odpověď odeslal(a) RadekM ve Středu 27.Června 2012 16:09:56
To je náhoda-pane Turnovský, co se týče času vašeho a mého příspěvku, ale to asi nejsme tak dobří astrologové, že je to od sebe necelé dvě minuty:-). Mně ale vyšla Venuše do III.domu-ten je víc komunikativní, což je dobré pro psané příspěvky.
V tento okamžik jsem ještě mimo jiné stačil poslat ICQ zprávu slečně, co už půl roku nepromluvila. A víte, že se v tento okamžik "chytla"?
-
Re: Středověk,erby,astrol.konotace apod.
9 odpověď odeslal(a) Pavel Turnovský ve Středu 27.Června 2012 16:37:30
Nějak nerozumím pane RadkuM tomu, proč bychom měli být klasifikování jako dobří, nebo špatní astrologové podle toho o kolik okamžiků se rozcházejí časy našich příspěvků? Možná tomu nerozumím proto, že moje myšlénky bloudí v posledních letech pouštěmi a pralesy, kde není potřeba řešit běžné záležitosti podle neustálého čučení do trouby vlastních horoskopů.
-
Re: Středověk,erby,astrol.konotace apod.
10 odpověď odeslal(a) RadekM ve Středu 27.Června 2012 18:27:45
Barčo, takových malířů a umělců je víc, znám většinou Italy anebo Holanďany, třeba Giotto, Hieronymus Bosch, obrazů je taky víc, ale znám to jen orientačně a na jména bych se musel podívat do dějin umění - většinou se to dá najít v dějinách umění. Ale díky za příspěvek, na té Wikipedii je toho poměrně dost.
-
Re: Středověk,erby,astrol.konotace apod.
11 odpověď odeslal(a) barča ve Středu 27.Června 2012 18:52:05
Radku, ano. Je jich spousta. Ale ten Brueghel je takový "živý". Nejsou to obrazy strnulé, náboženské, ale obrazy obyčejných lidí. Zemědělci,venkovani, děvečky, lůza, mrzáci, žebráci,procesí, kejklíři. Na těch jeho obrazech je "rušno" - život. Např. dole v té galerii obraz: "Zápas Masopustu s půstem" Jeden hraje v kostky, další prodává, o kousek dál žena nabírá vodu ze studně, do toho vychází z kostela procesí..prostě taková živá dobová atmosféra.
-
Re: Středověk,erby,astrol.konotace apod.
12 odpověď odeslal(a) RadekM ve Středu 27.Června 2012 20:05:15
pane Turnovský:Docela si myslím, že Vaše odpověď mi napomohla řešit jeden můj problém, totiž že někdo se mne snaží "nacpat" do nějaké sám sebou vytvořené kategorie - ať už "kvalita" anebo "nekvalita" a to tak, že velice vehementně i když se tomu "rozvracení celku" bráním, protože máte pravdu, vše je jen o vývoji a člověk by měl brát dobré i zlé jak přichází prostě stejnou mincí...ale mnohdy v životě je takováto "samozřejmá" logika prostě některými "ignorována" a je svět a lidi "půlen" na svět "horní prestiže" a "dolních blbců", i když tyto kategorie mohou být velmi různorodé, i když povětšinou jsou spíše tupě rigidní... co naděláte, ale mně už se to stalo několikrát, že se mně někdo snažil takto zařadit( a měl to vyargumentovaný , proč tomu tak je, ale že je to celé nesmysl nedocházelo ), ale ta vaše odpověď myslím napomáhá řešit takovýto a podobný druh problému. Protože fakticky vzato, vše se vyvíjí a je tedy hodnocení jako nesmysl. Ale vzhledem k tomu, že někomu vždy "touha hodnotit" obsadí mozek, jsem v tomhle směru už dost "nakřapanej" takže ale pokud to vezmu jako Vy, tak nás to opět vrací zpět "k řádu univerza", protože je to běžná věc a i vzhledem k tomu, že je tedy přístupná, tak i by měla být nazírána. Koneckonců, věci řídí Bůh prostřednictvím svých andělů takže správně by případnou "gratulaci" měl kdyžtak dostat tedy On.
-
Re: Středověk,erby,astrol.konotace apod.
13 odpověď odeslal(a) Pavel Turnovský ve Středu 27.Června 2012 20:26:50
http://www.rezonance.cz
Ani Breugel (*1525), ani Bosch (*1450) nejsou středověcí malíři. Oba jsou představiteli vlámské renezance, i když Bosch té rané.
Tady vidíme, že máme o středověku zkreslené představy díky zdržení, které u nás způsobily husitské války.
-
Re: Středověk,erby,astrol.konotace apod.
14 odpověď odeslal(a) RadekM ve Středu 27.Června 2012 20:37:22
pokrač.:Někdy mi skoro připadá, že ono "hodnocení" na "kvalitu" a "nekvalitu" má v životě rozměry téměř Biblické a ráz antické tragedie. Protože: nejdřív to vymyslet, pak - otázka pro mne volby mezi "přimknutím k egu" anebo naopak "odpadnutím" a když to nevyjde a proklouznu, tak následuje nikoliv opětné "přimknutí k řádu" ale zkouší se to dál-prostě a jednoduše se "změní scéna" a pokračuje to zase. Takže už jem z těch "horních/dolních" "fatálních kategorií" poněkud "nakřapanej", ale teď jsem si to vymyslel sám. Takže "ven" z této logiky!
Kdybyste věděli, za jaké samozřejmosti u nás v Kladně město dostává ocenění, tak byste tomu nevěřili! Třeba za ekologii - takhle nějaký "duchovní kapitál" nahromadíme asi stěží.Logika:nešlo to->pak to začlo trochu jít->jsme strašně slavný a necháme se ocenit.
Dnes je den památky obětí komunismu a i když si myslím, že to není vina Karla Marxe, tak něco na tom přeci jen je.
-
Re: Středověk,erby,astrol.konotace apod.
15 odpověď odeslal(a) RadekM ve Středu 27.Června 2012 20:46:49
Ono je to s tou datací středověku přeci jen u nás problém, protože jsem schopný si myslet, že k tomu patří Rakousko-Uhersko, takže až 1918, což je nesmysl, ale je možné, že za konec středověku - tedy konec pozdní gotiky se někdy považuje - nejčastěji 1492, ale také konec středověku kdy se poprali všichni se všemi ve třicetileté válce - tedy 1648, někdy je i datace dřívější - 1400 - ale to platí jen o některých oblastech Itálie. To je, co se týče číselné datace ale je možné, že běh událostí v našich zemích byl takový, že nás něco trochu zdrželo.
-
Re: Středověk,erby,astrol.konotace apod.
16 odpověď odeslal(a) barča ve Středu 27.Června 2012 20:56:04
13.Ano, máte pravdu. Malířství ve vrcholném středověku spočívalo hlavně v malování vitráží v oknech, malbě na oltářích apd. Bylo zaměřené na náboženské a mytolgické výjevy. Ta orientace na člověka, jeho život byla až v té renesanci a humanismu.
-
Re: Středověk,erby,astrol.konotace apod.
17 odpověď odeslal(a) Pavel Turnovský ve Středu 27.Června 2012 21:17:21
pravda je, že u nás trvá středověk vpodstatě až do konce 15. století.
-
Re: Středověk,erby,astrol.konotace apod.
18 odpověď odeslal(a) RadekM ve Středu 27.Června 2012 21:26:43
A není možné, že by nástup renesance souvisel s konjunkcí Neptun-Pluto kol.1400 a později moderna - 1893 by souvisela s tímto 492let trvajícím cyklem?
-
Re: Středověk,erby,astrol.konotace apod.
19 odpověď odeslal(a) hanka ve Středu 27.Června 2012 22:11:32
jak říkal Jan Werich: " Střed je něco, co je uprostřed mezi dvěma konci, za předpokladu ovšem, že oba konce jsou konstantní neboli neměn-n-né. Ale čas nemá oba konce konstantní, na každou vteřinu navazuje nová vteřina, nová minuta, nový měsíc, nový rok, nové desetiletí, nové století, nové tisíciletí! To letí! To letí! Takže středověk, aby se udržel ve středu, musí taky porád dopředu."
-
Re: Středověk,erby,astrol.konotace apod.
20 odpověď odeslal(a) RadekM ve Středu 27.Června 2012 22:26:35
Přesně tak: neexistence dvou konců by v hlavách některých zřejmě byla nepochopitelná, přestalo by totiž existovat "lepší" a "horší" - mně to přijde jako blbost, ale přitom to je jako by to řekl Jan Werich.
-
Re: Středověk,erby,astrol.konotace apod.
21 odpověď odeslal(a) barča ve Čtvrtek 28.Června 2012 08:11:26
Středověk (Medium Aevum - střed věků) toto označení vzniklo v době renesance (1469 Giovanni Andrea), lidé žijící v humanismu a renesanci nazývali středověk také temným věkem. Byla tady potřeba oddělit jednu dobu od druhé. Středověk jako mezidobí mezi zánikem antické civilizace a počátkem novověku (tím byla považována renesance a humanismus). Tedy středověk není považován za střed věků lidstva. Ono s tím středem v tom označení je to tedy trochu matoucí. Ale dalo by se říci, že čas ubíhá jinak, rychleji. Nejstarší a nejdéle trvající těžko představitelné časové období byl pravěk, pak byl starověk, který trval několik tisíc let.(pro představu když to např. porovnáme s naším letopočtem), pak středověk, který trval zhruba tisíc let (pro představu zhruba polovinu našeho letopočtu) a nyní novověk - nejkratší období v celé lidské historii, ale kolik se toho od objevení Ameriky do současných dní událo. V porovnání s těmi ostatními věky - se nám starověk a středověk mohou zdát neměnnými, strnulými.
-
Re: Středověk,erby,astrol.konotace apod.
22 odpověď odeslal(a) barča ve Čtvrtek 28.Června 2012 08:45:21
Hanka: "Takže středověk, aby se udržel ve středu, musí taky porád dopředu." Ještě mě k této větě napadlo (volná osobní myšlenka, nejsem fyzik, ani matematik), že jsme jako lidé zvyklí, pokud hovoříme o dějinách přemýšlet a představovat si plynutí času jako přímku - tedy časovou přímku. A když se podíváme na vykopávky, např staré nádoby a jejich symboly - lidé znázorńovali čas jako spirálu. Tedy je to pohyb v kruhu a zároveń dopředu. Takže po té spirále by období pravěku bylo úplně na jejím obvodu - předlouhé období, kde čas opisuje velký kruh, dále druhá velká menší otočka by byl starověk, střední otočka by byl středověk a novověk je velmi blízko středu té spirály - tedy žádné velké opisování kruhu, ale malé kroužky rychle se přibližující ke středu. Krátké období, ale intenzivnější, tím, že se "rychle blíží" ke středu.
-
Re: Středověk,erby,astrol.konotace apod.
23 odpověď odeslal(a) hanka ve Čtvrtek 28.Června 2012 10:23:55
Dobrá připomínka, Barčo, ten Werichův výrok je klasika z předscén s Miroslavem Horníčkem někdy z počátku šedesátých let minulého století. I když je myšlen výsostně humorně, poukazuje přeci jen k tehdejšímu pojímání.
V současnosti jsme, myslím, zrovna na tomto fóru hovořili o cykličnosti času se všemi možnými souvislostmi už mockrát. Vlastně zdejší "patron" (v dobrém) HATastrologie Dane Rudhyar má na cykličnosti (času) postavenou celou filozofii svého astrologického náhledu.
-
Re: Středověk,erby,astrol.konotace apod.
24 odpověď odeslal(a) hanka ve Čtvrtek 28.Června 2012 10:34:02
http://www.youtube.com/watch?v=iPI0DA3M9Ac
Tohle stojí za to, abych to sem dala, protože je to kouzelné.
Začíná to pátou minutou a ty tři minutky poslechu jsou o středověku, čase, ale hlavně o krásném humoru obou pánů.
Dávám to sem pro zpestření a pohodu dne:
http://www.youtube.com/watch?v=iPI0DA3M9Ac
-
Re: Středověk,erby,astrol.konotace apod.
25 odpověď odeslal(a) RadekM ve Čtvrtek 28.Června 2012 11:06:44
Hanko, sice nevím, zda jste to tak myslela nebo nemyslela, ale připadají mi ty vaše příspěvky jako dobrá odpověď na to, když někdo vehementně prosazuje svojí představu "dvou konců" reality "nad" a "pod" hladinou - jsem už z toho totiž dost "nakřapanej" - složitě filosoficky to řeším, teprve Pavel Turnovský svojí odpovědí mne navedl ke správnému konci a vy jste to tímhle naprosto "dodělala". Děkuju.
-
Re: Středověk,erby,astrol.konotace apod.
26 odpověď odeslal(a) Pavel Turnovský ve Čtvrtek 28.Června 2012 11:33:00
http://www.rezonance.cz
re 18
Radku M, konjunkce Neptuna s Plutonem 1891/2 s kulminací 2137/41 je s nástupem modernity rozhodně spojena, to jste napsal správně - dokonce by se dalo říci, že je to záležitost globální
s tou předchozí konjunkcí 1398/9 je to trochu složitější ale kulminace toho cyklu 1644/8
2137/41
-
Re: Středověk,erby,astrol.konotace apod.
27 odpověď odeslal(a) RadekM ve Čtvrtek 28.Června 2012 12:33:34
pokr.25:Ještě podobné téma řeší kreslený film "Špatně namalovaná slepice" z roku 1964.
re 26:no tak kulminace cyklu 1648 je ještě ke všemu spojena s konjunkcí uran-neptun, takže tam se zřejmě zrodily "světla a stíny baroka"
-
Re: Středověk,erby,astrol.konotace apod.
28 odpověď odeslal(a) Dana.A ve Čtvrtek 28.Června 2012 23:20:30
Dějinami venkova se zabývalo hodně historiků, antropologů, etnologů, nejen J.Pekař a Kadlec s Peiskerem se kterými vedl spor o zádruhu. Když pominu Palackého a jeho zájem hlavně o politické dějiny a jejich dopad na venkovský lid, je dobré zmínit i žáka Pekaře F.Kutnara, či jeho kolegu Kalouska, nebo K.Kroftu s jeho přehledem dějin selského stavu v Čechách a na Moravě. Například V.Prasek, který je tak trochu pokládán za zakladatele dějepisectví ve Slezku přichází s neodborně badatelskou otázkou "kterak se lidé měli" :o)
Nějak už jsem přestala v souvislosti s historií uvažovat v astrologicky, a tak mne nyní napadá, cože to vlastně korespondovalo na nebi s například velkou (německou) kolonizací? Když se zde bavíte o středověku
-
Re: Středověk,erby,astrol.konotace apod.
29 odpověď odeslal(a) RadekM ve Čtvrtek 28.Června 2012 23:37:38
Prosím Vás, Dano.A, tochu mi připomeňte datum, vím že nějak Německá kolonizace proběhla ve vlnách - asi ve třech, jedna byla tuším za Karla IV? Když mi připomenete datum, tak bych se Vám na to zkusil podívat, mám astrologický výpočetní program, který středověká data umožňuje. Třeba ještě něco zajímavého při tom objevíme.
-
Re: Středověk,erby,astrol.konotace apod.
30 odpověď odeslal(a) Dana.A ve Čtvrtek 28.Června 2012 23:49:26
na českém území v 11 století vnitřní (rozšiřování sídelních oblastí, i do podhůří), ve 13 století velká, německá - celoevropský jev
-
Re: Středověk,erby,astrol.konotace apod.
31 odpověď odeslal(a) RadekM ve Čtvrtek 28.Června 2012 23:55:17
Takže i jako vlastních obyvatel - zakládání vesnic? A potom Němci do celé Evropy? Prosím vás, napište raději ta data číselně, ať se neplete 13.století x 1300 ale 1200-1300. Jenom pro kontrolu.
-
Re: Středověk,erby,astrol.konotace apod.
32 odpověď odeslal(a) RadekM v Pátek 29.Června 2012 00:05:33
No tak ze středověku je třeba zajímavé, že např. Aněžský klášter - 1234 - je pod Plutem ve vahách, což by šlo vykládat jako docela jako společensko až sociologicky nebo společensko-aktivisticky zaměřenou transcendenci, takže s tím může být spojeny naše 70.tá léta (20.stol.), projevující se také v době, kdy generace takto narozených dospěla - od 90.tých let 20.stol.
-
Re: Středověk,erby,astrol.konotace apod.
33 odpověď odeslal(a) Dana.A v Pátek 29.Června 2012 00:05:50
13 st je 1200-1300 :o) tam se nedoberem nějakého přesnějšího data, tahle kolonizace u nás souvisí s emfiteutickým právem (do příchodu Němců jsme nic takového neznali, ale v Evropě i ve 12 st) a jeho doklady pocházejí u nás ze 13 st
-
Re: Středověk,erby,astrol.konotace apod.
34 odpověď odeslal(a) RadekM v Pátek 29.Června 2012 00:12:25
Tak se na to teda podíváme, cyklus neptun-pluto pokrývá poměrně dlouhá časová období, uran-neptun je o něco kratší a ještě o něco kratší je cyklus uran-pluto. Pokud se totiž zabýváme časem v rozpětí celých staletí, tak nám asi nic jiného než takhle dlouhé cykly nezbyde.
-
Re: Středověk,erby,astrol.konotace apod.
35 odpověď odeslal(a) barča v Sobotu 30.Června 2012 10:33:56
24.Hanko, děkuji za vložení scénky, shlédla jsem ji celou. Je nadčasová. :-)
-
Re: Středověk,erby,astrol.konotace apod.
36 odpověď odeslal(a) Jiří v Sobotu 30.Června 2012 17:59:19
http://denikreferendum.cz/clanek/13453-myslel-jsem-to-vazne-s-astrologii
Zajímavý příspěvek pana Štampacha.
-
Re: Středověk,erby,astrol.konotace apod.
37 odpověď odeslal(a) Pavel Turnovský v Sobotu 30.Června 2012 23:57:00
pěkně divoká a poučná debata pod Štampachovým příspěvkem
-
Re: Středověk,erby,astrol.konotace apod.
38 odpověď odeslal(a) Petr Trnka v Neděli 1.Července 2012 09:56:44
Stejné kydy o "neexistujících důkazech" jako obvykle. Tihle lidé jsou nepoučitelní.
-
Re: Středověk,erby,astrol.konotace apod.
39 odpověď odeslal(a) RadekM v Pondělí 2.Července 2012 19:07:16
Dano.A: tak ta kolonizace ve 13.stol. by mohla být např. tématem uransko-plutonského cyklu, který započal kolem r.1200 a trval přibližně do r. 1340, tato konjunkce je zrovna v raku, takže by to mohlo znamenat vytváření domácích podmínek. Ten počátek kolem r.1200 by tam mohl být, protože všechny planety od Jupitera po Pluto jsou v harmonickém postavení zrovna touto dobou. Ale obávám se, že těžko se dá zjistist víc, protože století je docela co se týče pohybu planet docela "vágní" pojem.
-
Re: Středověk,erby,astrol.konotace apod.
40 odpověď odeslal(a) Ondrej Lesak ve Středu 4.Července 2012 01:02:16
Trochu bych se zastal pojmu století, který není tak úplně umělý. Jedná se zhruba o polovinu 180-letého klimatického cyklu, vázaného na cyklus sluneční aktivity, která je zase dán cyklem určitého způsobu (vzorce,obrazce) pohybu Slunce kolem barycentra, těžiště sluneční soustavy. Tento pohyb Slunce je determinován souhrou gravitačního působení velkých planet. S určitým zjednodušením lze říci, že 90 let jsou nadprůměrné teplota a dalších 90 let podprůměrné.
Nejvýraznější byly tyto rozdíly právě ve středověku: Husitské války aj. nepokoje lze částečně připsat na vrub odeznění klimatického optima za Karla IV, postupným ochlazováním, nižšími úrodami apod. Současné období se zase vyznačuje poměrně malými rozdíly v rámci 180-leté periody. Mj. proto je dnes tak obtížné rozhodnout, zda se ochlazuje nebo otepluje: krátkodobé teplotní fluktuace obvykle překryjí dlouhodobé trendy.
-
Re: Středověk,erby,astrol.konotace apod.
41 odpověď odeslal(a) RadekM v Pátek 6.Července 2012 22:39:01
Já jsem to s tím stoletím spíš myslel, že takové dlouhodobé cykly (uran-pluto),(uran-neptun),(neptun-pluto) jsou skoro to jediné - ještě kromě té vaší teorie- tedy 180ti letý cyklus, co můžeme na tak dlouhá období vztáhnout. Těžko už tam najdeme něco osobního, když už tak jedině ty společenské a nejhlubší děje.
-
Re: Středověk,erby,astrol.konotace apod.
42 odpověď odeslal(a) Ondrej Lesak v Pondělí 9.Července 2012 22:08:40
Není zřejmě náhoda, že zatímco ve středověku a počátkem novověku byly rozdíly mezi 180-letými minimy a maximy sluneční činnosti velmi výrazné, v dnešní době a v antice (zejména v helénistickém období) byly a jsou minimální. Což ve středověku (velmi zhruba) znamenalo jedno století o mnoho teplejší, další o mnoho chladnější a obráceně.
Možná právě toto patří k podstatným rysům středověku - klimatickými zkušenostmi vštípené smíření s přírodním děním...a související víra v Boha. Tedy opak onoho "Poručíme větru dešti", jehož náznaky lze spatřovat právě již i v antice; symbolické jsou například zrmzliny zámožných Římanů, připravované ze sněhu dováženého z Etny.
Podle toho by se tedy dalo říci, že mentalitu nejbližší středověkému způsobu myšlení a chápání světu mají, měly nebo budou mít lidé v oblastech, sužovaných orkány, vichřicemi, vulkanismem, zemětřesením, tsunami nebo povodněmi. Nehodnotím dobře vs. špatně, prostě jinak, než jsme byli donedávna zvyklí, zejména u nás, v tektonicky klidné oblasti a s teprve nedávno obnovenou historií velkých povodní.