Zobrazení otázky a odpovědí
-
Zvláštní tvar mraků
5967 otázku odeslal(a) RadekM ve Středu 13.Června 2012 21:27:24
Dobrý den, při konjunkci Slunce s Jupiterem - přibližně na 22° Tau letos jsem asi po osmé hodině večerní pozoroval zvláštní tvary mraků, jakoby pruh oblačnosti vystupoval z místa konjunkce - trochu to totiž připomínalo právě Jupiterská oblaka, nemyslí někdo, že by za to mohlo nějaké silové působení dané konjunkce nebo v tom může být nějaká souvislost?
-
Re: (no subject)
1 odpověď odeslal(a) RadekC ve Čtvrtek 14.Června 2012 00:04:07
Možné je ledacos, ale můj názor je ten, že konjunkce je jen symbol a jako takový žádné silové účinky nemá. Pouze něco symbolizuje. Astrologie podle mě nepracuje kauzálně, ale na principu synchronicity. Jak nahoře tak dole.
Navíc je poloha zmíněných mraků vůči zmíněné konjunkci jen zdánlivá. Kdyby pozorovatel popošel jen tři kilometry, mraky by vycházely úplně odjinud.
-
Re: (no subject)
2 odpověď odeslal(a) Pavel Turnovský ve Čtvrtek 14.Června 2012 07:38:57
http://www.rezonance.cz
aby se dalo mluvit silovém působení konjunkce, tak jak ho popisujete RadkuM, museli bychom mít zaznamenaná pozorování i z jiných směrů, než z toho Vašeho.
Rozhodně si nemyslím, že konjunkce je JEN symbol a že astrologie funguje pouze na základě synchronicity. Myslím si, že opravdových případů synchronicity je pomálu a že ve velké části se jedná o kauzalitu, ovšem ne tak očicidného harakteru jako jsou naše dřevní představy o ní, tedy o kauzalitě.
Každý jeb má materiálovou (doslovnou) složku nebo vrstvu a také vrstvu symbolickou, obě působí kauzálně na svých úrovních přinejmenším v okamžiku, kdy si jevu všimneme a spíš ještě předtím, důkazem toho je např, to, že si RadekM toho jevu všimnul a to, že se o ní zde bavíme.
-
Re: (no subject)
3 odpověď odeslal(a) RadekC ve Čtvrtek 14.Června 2012 13:28:49
Záměrně jsem to napsal takto rezolutně, měl to být podnět k diskuzi, sám si na to dlouhodobě vytvářím nějaký pohled.
Podle mého názoru, pokud nějaká kauzalita v astrologii existuje, pak jejímu pochopení jsme vzdáleni více než pes matematice. To, že se to vysvětluje různě tím, že planety vyzařují jakousi energii, je pravě ten pohled psa na matematické rovnice.
Můžeme jít s kauzalitou ještě dále. Mudrci říkají a snad dnes i kvantoví fyzici, že svět (všechno co ve vesmíru)je povoláno k existenci, v každém okamžiku jen a jen naším vědomím. Kdyby nebyl pozorovatel, pozorované by v tu chvíli prostě nebylo. Alan Watts říkal dokonce náším mozkem.
Takže RadkuM, mraky tenkrát nevytvořil Jupiter se Suncem ale tvoje vědomí, zároveň s celou zemí a sluneční soustavou dohromady. Kdybys nečetl knížky o astrologii, nemuselo to takhle dopadnout, žádné mraky by tam v tu chvíli zřejmě nebyli.
Zajímalo by mě jestli má význam bavit se ještě o kauzalitě.
Nikoho nepřesvědčuji, sám si to rád nechám vysvětlit.
-
Re: (no subject)
4 odpověď odeslal(a) RadekC ve Čtvrtek 14.Června 2012 13:53:41
RadkuM tak mě napadlo, že pozorovat mraky z jiných směrů než z toho tvého, není zas tak potřeba. Pokud vemem v úvahu kauzalitu symbolů, nebyl prostě na jiném místě žádný další astrolog. Tak to odpovídalo jen tvé poloze.
-
Re: (no subject)
5 odpověď odeslal(a) Pavel Turnovský ve Čtvrtek 14.Června 2012 15:07:16
http://www.astrologie.cz
"Podle mého názoru, pokud nějaká kauzalita v astrologii existuje, pak jejímu pochopení jsme vzdáleni více než pes matematice."
To je pochopitelné.
"To, že se to vysvětluje různě tím, že planety vyzařují jakousi energii, je pravě ten pohled psa na matematické rovnice."
Teď jde o to jakou energii dotyčný má na mysli. Planety přinejmenším odrážejí světlo. A začínám mít dojem, že o světlo tu jde.
-
Re: (no subject)
6 odpověď odeslal(a) RadekM ve Čtvrtek 14.Června 2012 15:55:39
RadkuC, rozhodně se vám tedy omlouvám, pokud jsem vás svým názorem vyvedl z rovnováhy. Mojí snahou nešlo ani tak o tu konjunkci - ta byla co si pamatuju tak +-3°, ale o nějaký nový, neotřelý náhled na danou věc a zároveň také, vyvolat diskusi. Názor pana Turnovského je mi docela blízký, ale pravdu můžete mít i vy, protože podívejte, jak vlastně ta astrologie funguje a na čem - že ona nějak funguje víme ze zkušenosti ale co to ve skutečnosti pohání obávám se, že tak daleko zatím ještě nejsme, zatím si myslím, že roli určitě hraje to, že lidé nemají stejnou duši a tak si fungování astrologie každý vykládá po svém. Ale:jednak to nemusí být tak zcela vzdálené téma jako psovi matematické rovnice, protože - i to obyčejné zvíře má mnohdy schopnosti že netušíme, protože když například uvidíte, jak si ptáci staví hnízdo anebo že - nedávno sem četl že obyčejná kočka přešla napříč austrálií a našla na konci cesty práh svého domu - nad tím se totiž tají dech a poznání může být blíž než si myslíte, protože tempo událostí a objevů je takové, že něco radikálního se už brzy může objevit - já si troufám odhadnout v současné době vývoj dopředu jen pár let, ale co bude za takových 20let, to už si opravdu předpovědět netroufám. V takovém roce 1985 jsem absolutně netušil, že už jen za pár let budu znát takové věci jako je třeba aura člověka a biopole a celý systém ještě dál! Ten pokrok je totiž k neuvěření.A jednak: něco už známe dnes - třeba psychologové objevili nevědomí a já si - zase podle svého uspořádání - představuju, že na toto nevědomí působí velmi jemné síly původem z planet a mají na něj vliv, nikoli ale přesně "osudový". A když se pomocí třetího oka dá vidět tyto skryté síly, třeba se dá jít i dál a planetární vlivy třeba nějak registrovat. Mám s tím osobní zkušenost, protože jsem například viděl, jak na nevědomí a s ním spojený vnější psychický stav působí třeba takový tranzit pluta přes neptuna radixu - Sco v opozici na stellium slunce,luny, marta, merkura a dračí hlavy - Tau ten člověk z toho měl duševní obtíže. A ten vývoj poznání dál může být docela v dnešní době rychlý.
No podívejte, mně spíš šlo o to vyvolat diskusi na téma jak by to mohlo být, já už podobné jevy sleduju už delší dobu - třeba za luny v rybách jsou někdy k vidění mraky jako vlnky na moři - je docela zajímavé, že zrovna ryby mají mořské konotace anebo zase za úplňku nedávno pruh mraků přes celou oblohu právě od slunce k luně - není to podivné? Právě jsem si myslel, že by to mohlo podnítit nějaký nový neotřelý přístup v možném "fungování" nebo alespoň jeho možného naznačení. Třeba se touto cestou dá něco objevit, nevím. Jupiter je vůbec zajímavé těleso, nedávno byla na jeho povrchu objevena nově vzniklá rudá skvrna, třeba je to taky cesta, já si to totiž vysvětluju tím, že jak se zrychluje vývoj, tak i Jupiter musí přidávat na energii, jedna rudá skvrna zřejmě nestačí, ale to už je přílišné fantazírování. Anebo zase vemte si třeba, že se nedávno objevilo, že pokud magnetické pole planet přepíšeme do formy zvuků, tak budou planety vydávat zvuky! A každá jiný. Nevím, prostě mi šlo o takovéto jevy. Ale na něco bych vás přece jen upozornil - a to je poučka "jak nahoře tak dole" - k tomu můžeme ještě přidat "hermes trismegistos". Víte, jak to vzniklo? No prostě za vlády posledních Ptolemaiovců, když už byl Egypt krátce před koncem svého vývoje, tak se v Egyptě stavěly pyramidy pyramidovitější než pyramida, sochy sochatější a astrologické poučky byly osudovější než osud sám, protože je na sklonku vývoje už nic rozumnějšího nenapadlo. Planety se totiž pohybují po přesných drahách a převedení poučky "jak nahoře tak dole" by znamenalo, že vše na zemi probíhá zcela determinovaně a přesně - prostě osud jako trám, to ale spíš vypadá na poruchu psychologického charakteru z nesprávně pochopené astrologie. Moje zkušenost je taková, že ke konstelacím se přidává vlastní vklad, to konkrétní, co si tam vložím, bez toho to nejde, bez toho bych z cyklů planet asi tolik neměl - takže to už ale není pevný osud. A také - s tím, že svět neexistuje můžete mít pravdu, koneckonců je to nejvyšší Tibetská moudrost, ale takové uvažování není moc praktické - alespň pro daný stupeň vývoje, mohlo by to vést ke schizofrenii anebo se dá říct, že na takový stupeň ducha zatím teda připraven nejsem, pro mě je to asi jako když se česky dá duchovno taky napsat jako duc-hovno, prostě zase z mého pohledu pro mě stupeň poznání prozatím nedosažitelný.
-
Re: (no subject)
7 odpověď odeslal(a) RadekM ve Čtvrtek 14.Června 2012 16:00:37
Pane Turnovský, svou odpověď jsem psal současně s vámi, takže je problém trochu v časové souslednosti jednotlivých příspěvků, následně vám ale dávám za pravdu, protože mi šlo skutečně o světlo a to i ve smyslu světlo poznání.
-
Re: (no subject)
8 odpověď odeslal(a) Pavel Turnovský ve Čtvrtek 14.Června 2012 16:06:35
myslím, že ve věci světla a "světla" si nejspíš rozumíme.
-
Re: (no subject)
9 odpověď odeslal(a) RadekC ve Čtvrtek 14.Června 2012 17:22:53
Pane Turnovský, nabízí se tedy otázka jaký je rozdíl mezi synchronní údálostí a kauzální. O každé synchroní události bychom mohli říci, že ma svůj nekonečně složitý mechanismus fungování, svoji kauzalitu. To můžeme ten pojem úplně vypustit, stejně jako to udělal dialektický materialismus. RadkuM, proč by jste mě vyvedl z rovnováhy? A také mně nešlo o to abych měl pravdu. Pravdu nemám určitě.
-
Re: (no subject)
10 odpověď odeslal(a) RadekC ve Čtvrtek 14.Června 2012 18:36:44
RadkuM nechci Vám brát iluze o schopnostech poznávání u člověka. Ty jsou určitě velké a lidstvo má povinnost pokusit poznat z vesmíru co nejvíce.
Tím přirovnáním psa a matematiky jsem chtěl upozornit na přirozené hranice lidského intelektu. Stejně jako pes nemůže pochopit matematiku má i lidský intelekt svoje přirozené hranice. Pes není hloupý, prostě má od přírody nějaké limity. Člověk má, ať se nám to nelíbí, svoje limity také. Nemůžeme jako lidi prostě pochopit všechno, na to prostě nemáme dostatečně vybavenej biopočítač. To, že mají zvířata nějaké úžasné schopnosti, není ale záležitost jejich intelektu. To je stejné, jako by se řeklo, že člověk okysličuje svoji krev, dělí svoje buňky. Matka si dělá ve svém břiše svoje nové dítě. To nedělá člověk, ani to zvíře, to dělá příroda. Kdyby to měl dělat majitel těla, nežil by ani minutu. Prostě člověk ani zvířata svoje těla a svoje schopnosti nestvořili.
Pravda je taková, že tváří tvář složitosti vesmíru nevíme skoro nic. Neumíme plně vysvětlit, natož stvořit jednu jedinou buňku. Z hmoty ve vesmíru, která se gravitačně projevuje, známe jen tři procenta, zbytek je temná hmota a skrytá energie.
Osobně si myslím, že lidský intelekt nikdy nebude plně rozumět vesmíru, natož astrologii.
Jsme v situaci králíka, který se ocitl u plotu atomovej elektrárny. Muže ji pozorovat, hledat určité analogie, jako třeba když vyjde pára z chladící věže, tak se třeba udělá více teplo, ale to je tak vše. Štepné reakci neporozumí a kdyby se nějakým zázrakem dostal až k reaktoru, spálilo by ho to.
Možná to zní moc pesimisticky, ale člověk má ještě něco jiného, než je jeho intelekt, který je samozřejmě velice důležitý. Mám na mysli vědomí. To má podle mého názoru možnosti nekonečně větší, než intelekt.
-
Re: (no subject)
11 odpověď odeslal(a) RadekM ve Čtvrtek 14.Června 2012 23:39:07
RadkuC, vy jste poněkud zvláštní, na jednu stranu z vás vychází jistá moudrost, ale na druhou stranu mne připadá, že co se týče astrologie, se pohybujete ve světě astrologických pouček vycházejících částečně z magie a částečně z doby nejpozdnějšího Egypta, a tento přístup mne připadá poněkud jednak neohrabaný a jednak mne přijde, moc vás sice neznám, ale jako začátečnický-teoretický s touhou vše determinovat a málo vhodné praxe, kde by jste mohl například na vlastním životě anebo životě svých přátel usuzovat, jak to s tou astrologií je doopravdy, protože připadá mi, že třeba já jsem nalezl ve svém životě jisté astrologické souvislosti, u kterých ale - to mne právě z toho vyšlo - prakticky nelze usuzovat na vliv bez vloženého vlastního přispění. A ty příklady jsou poměrně jednoduché, například cyklus Venuše vzhledem k tomu, co mne zrovna v daném údobí "potrefilo" - připadá mi totiž, že zrovna tato planeta je pro astrologické experimentování poměrně vhodná, protože jednak má příhodnou dobu oběhu vzhledem k trvání pozorování a jednak je i docela "zábavná". Máte ale pravdu, při hledání toho, proč to tak funguje, prostě nevím a tak si tam něco dosadím podle svého vlastního uspořádání co je mi asi tak nejbližší.Vaše konstatování stavu věci by mohlo vést k jisté pokoře před univerzem, ale pokud by jsme pořád vycházeli z toho, že proniknutí daných fenoménů je nemožné, neposunulo by se naše poznání nikam, snad jde o to, aby se naše poznání mohlo alespoň kousek po kousku posouvat, a to i v rámci našich omezených možností, dál.
Podívejte, já jsem co se týče možností poznávání optimista, protože - když už jsem teda tím člověkem - tak nikde přece není psáno, že člověk anebo z člověka může být po smrti něco dál - třeba bytost podobná andělu nebo prostě nějaký vyšší tvor, jehož "danosti" mohou být od nás v podstatě odlišné a chápavost podstatně větší. Rozvoji se meze nekladou a tak například - třeba tomuto tvoru taková představa jako jsou vícedimenzionální světy by třeba nedělala problém, na rozdíl od nás - náš mozek je postaven na 3+čas. Ale můžu si například jako člověk v daném případě k poznání pomoci matematickou konstrukcí. Prostě mi totiž připadá, že člověk má v sobě od dětství zakódovanou snahu po poznání a k tomu mu slouží přirozený rozum a komunikace, která se s časem vyvíjí a ne že ze mne při konfrontaci s problémem ze mne vyletí pozdněegyptská poučka, tohle se stát u dítěte v dětství tak o něj jako psycholog budu mít vážné obavy.
-
Re: (no subject)
12 odpověď odeslal(a) RadekM ve Čtvrtek 14.Června 2012 23:54:29
Pane Turnovský, to teda máte pravdu, mezi světlem a "světlem" - můžeme to totiž vzít i jako polaritu světla-dobra a "světla"-zla, je rozdíl,symbolicky vyjádřeno co do točivosti opačně orientovanými svastikami - což vypadá na obrázku úhledně a jednoduše, ale když si to člověk promítne do reality, tak mu z toho vyjde neuvěřitelně složitá skutečnost, protože zejména s tím "světlem"- zlem jsou neuvěřitelné problémy co je schopno v životě působit... Ale lze tomu rozumět i jako světlo - to, co svítí může být docela odlišné od toho světla duchovního - to jste mě přistihl na švestkách, protože ono ten princip může stát i tak, že obojí světla, jak to co svítí, tak to duchovní, se mohou ovlivňovat - není tohle koneckonců princip planety Venuše? Takže ty mraky co by mohly souviset s Jupiterem vlastně jsou tak nějak působeny vlastně Venuší?- ovlivňování světla a "světla" a z toho pramenící "estetický zevnějšek mraků"? Nevím...
-
Re: (no subject)
13 odpověď odeslal(a) RadekM v Pátek 15.Června 2012 00:37:43
Poznámka k této diskusi: Připadá mi totiž, že správné odhadnutí ,podle toho jak byla položena otázka , v jaké rovině se může asi tak pohybovat odpověď může diskusi buď ztížit, anbo naopak zkvalitnit. Za to astrologie nemůže! V této diskusi mi šlo především o názory novátorské, trochu jsem myslel v tomto případě například na styl přístupu astrologa-přírodovědce Milana Špůrka, který mi přijde velmi inspirativní- například v knize Praga mysteriosa - prostě takový přístup astrologicko-duchovně-přírodovědný. Ano, tajemství je nezměrné a asi bych se snažil kráčet kousek po kousku k tomu poznání v rovině tomu asi nejvhodnějšího přístupu, nejde mi o "kdovíco" RadkuC, rozhodně vás nemíním "zavírat do sarkofágu v pyramidě" a podobně, protože to ve starých dobách když někdo nebyl připraven mohlo skončit smrtí.( analogie spáleného králíka ). Třeba to ale případ "fungování" astrologie nemusí být, třeba to není nic až tak světoborného, třeba sám budete překvapen, třeba toto "rozlousknutí" přijde brzy, třeba ale také je to něco složitějšího, to zatím asi nikdo neví. Že by případ těchto souvislostí byl až za hranicemi poznatelného? I to by bylo možné, ale moje intuice mi spíš napovídá, že asi ne.
-
Re: (no subject)
14 odpověď odeslal(a) RadekC v Pátek 15.Června 2012 09:09:26
RadkuM z čeho prosím tak usuzujete, o astrologii jako takové jsme se zatím nebavili. Mám dojem, že se ve mě opravdu pletete. Pro Vaši informaci, rozhodně nejsem tradicionalista. Zajímám se hlavně o transpersonální astrologii reprezentovanou Dane Rudhyarem. Která podle mě jako jediná slouží k duchovnímu rozvoji osobnosti. Oslovily mě hlavně čtyři úrovně astrologie, biologická až transpersonální a další věci z kterých bych jmenoval hlavně lunární osminy. Jsou to v podstatě čtyři astrologie dohromady, planety mají na každé úrovni jiné funkce.
Když to přeženu, tradiční astrologie je dobrá hlavně na předpovídání událostí, transpersonální na duchovní růst.
Možná cítíte určitý konzervatismus. Ten je u mě jen ve spojování astrologie a fyziky. Když se vrátím na začátek, považuji astrologické prvky jen za symboly.
O fugování astrologie na základě pozorování v životě nepochybuji. Jsem jen proti tomu aby se ta pseudofyzika mastila o sto šest.
Hlavně nic nedomýšlet, jak píšete, že to děláte. To, že něco vypadá jen trochu logicky, neznamená, že je to pravda. Většinou je to nesmysl, který vypadá trochu logicky. Jako scfi by to ovšem bylo výborné. Člověk musí rozlišovat mazi realitou a fantazií.
Astrologie podle mě není věda, ale interpretační umění.
-
Re: (no subject)
15 odpověď odeslal(a) Pavel Turnovský v Pátek 15.Června 2012 09:14:34
http://www.rezonance.cz
to jste se rtu tedy neflákali. Kdo má na ty všechny myšlenky teď reagovat!
Podtrhnul bych zásadní rozdíl mezi poznáváním a tvořením, měly by se navzájem posilovat, ale většinou to je tak, že ten kdo netvoří dělá z poznávání zlaté tele. Svět "mužský" poznávání a svět "ženský" tvoření.
Světlo vidíme jen tehdy, když mu postavíme do cesty nějakou překážku. Platí i metaforicky.
Myslel jsem "světlo" jako metaforu vědomí.
-
Re: Zvláštní tvar mraků
16 odpověď odeslal(a) RadekM v Pátek 15.Června 2012 12:36:16
RadkuC, příliš vás neznám, a tak je možné, že se pletu já. Nemám nic proti vám, ale sám uznejte, že ty vaše první příspěvky vypadají na tento přístup co jsem napsal. No tak když je to tak tak si od vás docela rád přečtu něco zajímavějšího o působení planet, tedy konkrétního astrologického, když říkáte, že tyto zkušenosti máte, konkrétní příklady působení - protože ty jsou nejzajímavější a nejvíc nám toho dají - třeba jak jste se sám přesvědčil o působení poučky "jak nahoře tak dole". A zároveň děkuji neznámému administrátorovi, který upravil vzhled mé otázky, neboť je to moje první otázka a tak jsem to spletl.
-
Re: Zvláštní tvar mraků
17 odpověď odeslal(a) RadekM v Pátek 15.Června 2012 12:43:40
pane Turnovský: mně teda nevadí,že to nestíháte, určitě máte i jinou práci. Mně vaše odpovědi postačují a zároveň za ně děkuji, protože jste docela pracovně vytížená osoba, nebo alespoň mi to tak připadá. Světlo a "světlo" - vidět v tom mužský a ženský princip - to zase nenapadlo mně.
-
Re: Zvláštní tvar mraků
18 odpověď odeslal(a) RadekM v Pátek 15.Června 2012 12:48:24
Tohle je můj první příspěvek na tomto fóru a tak mi prozatím dostačuje, že zvládnu co a jak a že se diskuse stačí, že rozběhla. Prostě si to zkouším jak to funguje a proto jsem zvolil dostatečně zváštní otázku.
-
Re: Zvláštní tvar mraků
19 odpověď odeslal(a) Jiří v Neděli 17.Června 2012 19:24:41
Čínská astrologie zahrnuje do svého pozorovacího obzoru i tvary a barvy mraků...
-
Re: Zvláštní tvar mraků
20 odpověď odeslal(a) RadekM v Neděli 17.Června 2012 21:47:55
Děkuji Jiří za odpověď, ale zatím je zde příliš mnoho témat, tak zatím počkáme, až "dojdou duše" ostatních, vrátí se z víkendu, ap. Třeba něco na tom je, protože mně totiž mraky připadají tak trochu v určitém smyslu obdobou nevědomí, protože je určitě zajímavé si všimnout "síly" která je tvaruje, kromě vypařující se vody, samozřejmě - připadá mi totiž, že pokud zde působí nějaké planetární síly, tak mají téměř volné pole působení.
-
Re: Zvláštní tvar mraků
21 odpověď odeslal(a) Ondrej Lesak v Neděli 17.Června 2012 23:17:09
Ano, planetární síly nebo spíše vlivy by se zde skutečně daly vypozorovat. Byť nepřímé, přesněji zprostředkující:
Například v obdobích kolem opozice Uranu s Neptunem je dlouhodobě zvýšená sluneční aktivita, která má za následek mnoho různých fyzikálních a klimatických jevů, mj. i zvýšený tok částic slunečního záření. Tyto částice zároveň do značné míry blokují kosmické záření hvězd a galaxií.
Naopak při konjunkci Uranu s Neptunem, kdy je sluneční aktivita dlouhodobě snížená, je tok částic slunečního záření podstatně snížen a k Zemi se dostává větší množství kosmického záření ze zdrojů mimo sluneční soustavu. Toto záření je sice méně intenzívní, ale jeho jednotlivé částice jsou velmi energetické a velkou měrou se podílejí na tvorbě nukleačních center (kondenzace vzdušné vlhkosti) tj. i na tvorbě mraků a intenzitě srážek. To je také jednou z příčin, proč jsou období dlouhodobých minim spojena s ochlazením až s malými dobami ledovými - mohutnější oblačná pokrývka odráží více tepla do vesmíru.
-
Re: Zvláštní tvar mraků
22 odpověď odeslal(a) Ondrej Lesak v Pondělí 18.Června 2012 00:33:53
Teď mě vlastně napadlo díky Vaší otázce, RadkuM, že se s planetárními konfiguracemi bude měnit nejen množství a odrazivost oblačné pokrývky, ale i samotný tvar mraků - koneckonců jak jinak? Je-li dlouhodobě tepleji (sluneční maxima, Uran op. Neptun), tvar mraků se bude blížit situaci dejme tomu v subtropech, je-li chladněji (sluneční minima, Uran kon. Neptun), jejich vzhled a tvar bude bude častěji typický spíše pro severnější šířky.
Lze namítnout, proč to dnes takhle jednoznačně neplatí. Je to dáno jednak tím, že v současné historické době jsou rozdíly mezi dlouhodobými maximy a minimy poměrně malé (největší rozdíly byly v raném středověku) a jednak asi přece jen lidskou činností, smogem z dopravy a průmyslových emisí.
-
Re: Zvláštní tvar mraků
23 odpověď odeslal(a) hanka v Pondělí 18.Června 2012 10:11:26
Re 21 a 22
Ondřeji, to je strašně zajímavé, ráda bych se zeptala, zda opozice Uran - Neptun (resp. jejich konjunkce), má přímý vliv na zvýšení (resp. snížení) sluneční aktivity, anebo jde jen o nepotvrzenou, empiricky vypozorovanou náhodnou synchronicitu nějakého posledního nedávného tisíce (dvou tisíc) let?
-
Re: Zvláštní tvar mraků
24 odpověď odeslal(a) Ondrej Lesak v Pondělí 18.Června 2012 14:25:45
http://vladimir_ladma.sweb.cz/czech/cycles/interact/solarcycle.htm
Ano, Hanko, je to opravdu zajímavé. Když jsem se v r. 1991 setkal s výsledky výzkumů vlivu velkých planet na pozemské dění (přes sluneční aktivitu jako prostředníka), první co mě napadlo byla otázka "Co jsem celou dobu v té astrologii dělal? Vždyť jsem nic nepochopil!" I když si dnes mohu říct, že to vlastně není úplně astrologie, s astrologií to přinejmenším velmi souvisí.
Takže abych odpověděl na Tvou otázku - i když jsou příslušné vztahy mezi pohyby velkých planet, pohybem slunce kolem těžiště soustavy, sluneční aktivitou a klimatem studovány obvykle právě "jen" těch tisíc...dva tisíce let zpět, jedná se o potvrzenou hypotézu. Verifikace této hypotézy se opírá především o newtonskou fyziku (pohyb Slunce kolem těžiště soustavy), dále o záznamy sluneční aktivity pro období několika minulých staletí (např. v Klementinu), o záznamy z kronik pro dřívější období (zejména o zprávy o polárních zářích) a o letokruhové analýzy pro doby nejstarší.
Za průkopnickou lze v tomto směru označit práci české badatelky dr. Ivanky Charvátové z Geofyzikálního ústavu AV ČR
http://www.ig.cas.cz/cz/kontakty/lide/index.php?action=section§ion_title=Publications&pageaction=element_call&id=fafb83a83de5db9e264b53e4424fc254enpersonalPages1
V URL uvádím odkaz, kde je přímo psáno:
"Dr. Ivanka Charvátová si povšimla, že sluneční činnost klesá v době, kdy je uspořádaný (harmonický) pohyb planet Jupiter a Saturn narušen jinými tělesy. Protože největší známé poruchy jsou působeny vnějšími planetami Uran a Neptun, usuzujeme, že sluneční činnost klesá v okamžiku jejich konjunkce (chaotická období). Potud je shoda s teoriemi momentu hybnosti..."
Od této autorky vyšly před cca. 20 lety i dva pěkné články v časopisu Vesmír:
Charvátová, I.: Can origin of the 2400-year cycle of solar activity be caused by solar inertial motion? Ann. Geophysicae 18, 399-405, 2000
Charvátová, I.: O možném vlivu sluneční soustavy na planetu Zemi. Vesmír 70, 270-273, 1991
Zmiňuju se o nich i v jedné ze svých prvotin "Chaos a řád" na stránkách Transformotoru.
-
Re: Zvláštní tvar mraků
25 odpověď odeslal(a) RadekM v Pondělí 18.Června 2012 17:39:02
Děkuji pane Lesák za vaší odpověď, takhle nějak jsem si odpověď představoval, ale koukám, že z toho by mohli mít radost i členové spolku Sisyfos, co se týče vědecké podloženosti. Je možné, že tam opravdu nějaká souvislost by mohla být, i když mně tak trochu připadá, zda podobné jevy nejsou častější vlivem "zrychlování" všeho na Zemi, možná i s tím by mohl souviset původ globálního oteplování anebo prostě s tímto se stáváme pozornějšími k těmto jevům? Přišlo mi to totiž skoro tak, že planeta odpovědná za "rozvoj" - tedy Jupiter takto působí jakoby té "energie rozvoje" bylo příliš moc a tak to jde různě - do vody, do vzduchu apod.? Přiznám se, že ispirací k takovémuto mému uvažování byla myšlenka Petra Chobota, který vysvětloval vodní vír v moři u Korejských břehů jako právě, že se tam "vrazila" přicházející energie, které je příliš, takže působí podobné jevy. S tím, co píšete vy souhlasím, ale tohle už jsou jen moje nepodložené úvahy, tady už nevím, ale každopádně děkuju za odpověď.
-
Re: Zvláštní tvar mraků
26 odpověď odeslal(a) RadekC v Pondělí 18.Června 2012 18:07:31
Ondřeji, ohledně té Vaší opozice "Uran op. Neptun" jakou máte na mysli vztažnou soustavu, heliocentrickou nebo geocentrikou? Mám dojem že geocentickou.
Při heliocentrické soustavě bych tuto empirii ještě bral. Země ale neobíhá kolem slunce sama. Co opozice z průmětu ostatních planet? Těch bude jako psů. Ty mají na slunce také vliv? Proč v tomto směru preferovat zemi?
Nebo vzhedem ke kauzalitě symbolů (viz. předchozí debata) ostatní planety tyto jevy nevyvolávají, protože na nich nejsou žádní astrologové?
-
Re: Zvláštní tvar mraků
27 odpověď odeslal(a) Ondrej Lesak v Pondělí 18.Června 2012 20:25:19
RadkoviM: Pro odlehčení předesílám, že Sisyfos si vždycky něco najde. Mám takový dojem, že dr. Charvátová ze strany určité části klimatologů už stejně čelí nálepce popírače globálního oteplování, protože z jejích výzkumů vyplývá, že je to celé složitější.
Pokud se týká zrychlování dějů na Zemi, v určitém smyslu se to jistě děje, ale v této souvislosti jsem o tom nepřemýšlel. Každopádně můžeme od fyziky a vlivů postoupit (po menší odbočce) k té astrologii: Velké planety, včetně zmíněného Urana a Neptuna nepůsobí jen přes Slunce, ale i přes Slunce a Lunu, jmenovitě slapové efekty. Přesnější popis těchto jevů by byl dosti obsáhlý, omezím se tedy jen na to, že velké planty ovlivňují dlouhodobé cykly, ve kterých koincidují takové prvky lunární dráhy jako přímka perigeum-apogeum či spojnice lunárních uzlů, to obojí ještě ve vztahu k ose perihélium-afélium zemské dráhy kolem Slunce.
Výsledkem je cca. 180-letý cyklus intenzity přílivu/odlivu a intenzity vulkanické činnosti. Obojí rovněž ovlivňuje klima, přičemž v posledním půltisíciletí přibližně platí, že období vysokých přílivů/odlivů + velké vulkanické aktivity je přibližně v souběhu s nízkou sluneční činnosti v horizontu dlouhodobých 180-letých cyklů. Mezi těmito jevy není samozřejmě kauzalita, je to spíš pseudokorelace, snad už to lze nazvat i synchronicitou). Po této odbočce a z tohoto východiska je už možné od fyzikálních vlivů postoupit k příkladu "ryzí" astrologie korespondencí, signatur a synchronicit, ale to si nechám až na další odpověď, abych to ještě víc neprotahoval.
RadkoviC: Ohledně opozice / konjunkce "Uran Neptun" mám na mysli heliocentrickou vztažnou soustavu. Opomněl jsem to uvést. Pokud se týká ostatních planet, nejvýraznější vliv na sluneční aktivitu mají Jupiter a Saturn (v rámci známých 11-letých cyklů) a zmíněný Uran a Neptun. Terestrické planety mají zřejmě vliv také, ale krátkodobý, zejména pokud se týká načasování jednotlivých slunečních erupcí. Nemám teď po ruce citaci, ale četl jsem, že nejvýrazněji se v tomto směru projevují heliocentrické konjunkce Venuše-Země. Je to zajisté jen statisticky podložený jev, kdyby to byla tvrdá zákonitost, měli bychom erupci při každé dolní konjunkci Venuše (natož při nedávném zákrytu)!
-
Re: Zvláštní tvar mraků
28 odpověď odeslal(a) Ondrej Lesak v Úterý 19.Června 2012 14:44:27
Jak už jsem se zmínil, poslední půltisíciletí přibližně platí, že nízká dlouhodobá sluneční aktivita (období UR kon. NE) se objevuje současně se zvýšeným přílivem a odlivem a zvýšenou vulkanickou aktivitou (spadají sem nejsilnější historicky známé erupce Tambory, Krakatoy apod.) Všechny tyto faktory, tj. nízká sluneční aktivita, výrazné střídání přílivů a odlivů a velké sopečné erupce mají za následek dlouhodobé ochlazení až malé doby ledové.
V obdobích UR op. NE je tomu obráceně.
Sliboval jsem v souvislosti s těmito jevy "ryzí astrologii", ale přiznám se, že to zatím vychází obráceně, než podle pravidla "jak nahoře tak dole". Protože v obdobích UR (bouřky) kon. NE (déšť, srážky) naopak dochází k v důsledku častého výskytu mračen vulkanického popela k četnému výskytu suchých bouřek. A v obdobích UR op. NE, to teď přesně nevím, ale odhaduji, že se bouřky vyskytují spíše současně s deštěm.
-
Re: Zvláštní tvar mraků
29 odpověď odeslal(a) Ondrej Lesak v Úterý 19.Června 2012 14:55:27
Dovolím si poznamenat, že na mě je VŠECHNO čím dál víc intelektuální, i já sám...
Jen velmi pomalu a po dlouhých letech se blížím jakési jednoduchosti, což lze navenek těžko poznat ;-) ale snažím se.
-
Re: Zvláštní tvar mraků
30 odpověď odeslal(a) Ondrej Lesak v Úterý 19.Června 2012 14:56:36
To samozřejmě patřilo do 5962, omlouvám se.
-
Re: Zvláštní tvar mraků
31 odpověď odeslal(a) RadekM v Pondělí 9.Prosince 2013 22:01:28
Tak jsem se konečně možná dovtípil -inspirován Lazarevem, že ono totiž klima může mít něco do činění s tzv.emocemi všech lidí a jejich prožíváním a taktéž s ději v kolektivním nevědomí, takže dalo by se říct, že možná teprve teď mne to tam "pustilo" a na základě toho si dovoluji pronést, že zvláštní mrak může znamenat zvláštní děj v kolektivním nevědomí a pokusit se to tedy rozpoznat, co by to asi mohlo být - jeden pruh oblačnosti táhnoucí se napříč oblohou - podle mne může být ve hře nějaká představa související s "ekonomickým růstem" a jeho vlivem na lidské prožívání, tedy mohlo jít o šťastný úkaz pouze za podmínky správného pochopení ekonomických předtav o růstu a jejich včlenění do řádu, takže možná záležitost, na kterou přicházím až skoro po 1,5 roce. Skutečně si myslím, že by tomu tak mohlo být, vzhledem k tomu, co psal o počasí Lazarev ve svém 7.díle Diagnostiky karmy.
-
Re: Zvláštní tvar mraků
32 odpověď odeslal(a) Ondrej Lesak v Neděli 15.Prosince 2013 01:22:37
To zní zajímavě, i když - co je zde příčina a co důslede - o tom lze jen těžko rozhodnout.