Zobrazení otázky a odpovědí
-
Kometa Lovejoy
5910 otázku odeslal(a) Radek v Pondělí 2.Ledna 2012 01:42:15
Mohl by mně prosím někdo dát informaci, proč je kometa Lovejoy viditelná jen z jižní polokoule? Zkouším si to představit a nějak na to nemůžu přijít.
Proč vidíme jen souhvězdí severní a ne jižní polokoule je mně úplně jasné. Zenská osa míří jedním směrem a zeměkoule průhledná není.
Kometa je ale jen pár stupnů od slunce a slunce na obloze vidíme. Tak nechápu proč těsně před západem nebo východem slunce tu kometu nevidíme taky na severní obloze.
-
Re: Kometa Lovejoy
1 odpověď odeslal(a) Pavel Turnovský v Pondělí 2.Ledna 2012 08:05:57
závisí to na její deklinaci, tj. vzdálenosti od rovníku. Jistě jsou někde známy elemety její dráhy a deklnace (narozdíl od ekliptikální šířky) tam bude uvedena.
-
Re: Kometa Lovejoy
2 odpověď odeslal(a) Petr Trnka v Pondělí 2.Ledna 2012 09:41:28
Nejlíp je vidět z ISS. :-) Takhle krásně ji 21.12. vyfotil velitel stanice Dan Burbank.
-
Re: Kometa Lovejoy
3 odpověď odeslal(a) Kometa Lovejoy z ISS v Pondělí 2.Ledna 2012 09:42:24
-
Re: Kometa Lovejoy
4 odpověď odeslal(a) Radek v Pondělí 2.Ledna 2012 12:45:20
P.Turnovský to ale nic nevysvětluje. To je jinými slovy řečeno totéž. Deklinace slunce se v průběhu roku mění, to je střídání ročních období.
Položím otázku trochu jinak. Proč není vidět kometa na severní polokouli, když má deklinaci skoro stejnou jako slunce.
-
Re: Kometa Lovejoy
5 odpověď odeslal(a) Jiří v Pondělí 2.Ledna 2012 13:04:47
Neznám přesné souřadnice zmíněné komety, ale řekl bych, že obtíž v jejím pozorování bude asi dána tím, že ani Sluníčko touto dobou moc nevidíme.
Je to dáno tím, že Slunce má dnes deklinaci takřka -23 stupňů, což znamená, že se vynoří maximálně 15 stupňů nad obzor a to pouze o poledni.
Při takřka permanentním oparu lze touto dobou na severní polokouli objekty s obdobnou a nebo ještě jižnější deklinací pozorovat jen velmi obtížně.
To na rozdíl od jižní polokoule, kde je situace opačná. Slunce a objekty s obdobnou deklinací a rektascenzí jsou tam vysoko nad obzorem, obdobně jako u nás v létě.
A jsou tedy zřetelně vidět.
-
Re: Kometa Lovejoy
6 odpověď odeslal(a) admin ve Středu 4.Ledna 2012 15:24:38
zahraniční dopisovatel Falcon nám sděluje:
S viditelností, a tedy pozorovatelností nebeských objektů je to složitější, protože se jedná o souhru postavení pozoovaného objektu, Slunce a místa pozorovatele. Poněkud nepřesně bychom mohli říci, že záleží na úhlové vzdálenosti objektu od Slunce –jde však o to, kterým směrem, protože stěžejní roli hraje zemská rotace, a tudíž situace na obzoru poblíž vycházejícího či zapadajícího Slunce. Obecně platí, že sluneční kotouč musí být ještě (při východu), anebo už (při západu) schován za obzorem, abychom mohli pozorovat jasné objekty v jeho blízkém okolí. Pokud nás zajímá pozorovatelnost Měsíce anebo planet, což jsou všechno objekty vyskytující se poblíž ekliptiky, hraje při soumraku (je jedno, zda je to ranní nebo večerní soumrak) roli především pořadí, v jakém pozorovaný objekt a Slunce budou vycházet nebo zapadat. Každý ví, že po novoluní se tenký měsíční srpek objevuje vždy po západu Slunce, zatímco měsíční srpek před novoluním lze pozorovat těsně před jeho východem. Vzhledem k poloze Slunce tedy hraje roli, zda je Měsíc východně či západně. Podobně je tomu u obou vnitřních planet Merkuru a Venuše.
S kometami je to horší, protože některé se pohybují vzhledem k ekliptice nikoli soubežně, nýbrž hodně strmě, a proto se jejich poloha na obloze vzhledem k Slunci nemění tolik východně či západně, ale především jižně nebo severně. Mluvím zde o převažujících směrech. S kometou Lovejoy se to má tak, že po průchodu periheliem nabírá především jižní kurz. Když si nyní představíme situaci na horizontu za svítání (tady u nás, na padesátém stupni severní šířky) je zřejmé, že nejdříve vyjde nad obzor sluneční kotouč a teprve potom kometa, které je pod ním – směrem k jihu. Při západu je tomu naopak: nejdříve zmizí za obzorem kometa a teprve potom zapadne Slunce. Pochopitelně je na tom pozorovatel z jižní polokoule přesně opačně.
Co se týká komet, musí být dostatečně jasné, abychom je za soumraku mohli pozorovat pouhým okem. Musí přitom ale být splněna podmínka: Slunce pod obzorem. Mnoho komet bylo objeveno z družice SOHO, protože v tom případě je sluneční disk zakryt clonou koronografu, a protože v kosmickém prostoru nevadí zemská atmosféra, nic nebrání pozorování i v těsné blízkosti Slunce.
Kdybychom tuto problematiku chtěli studovat exaktně, pak by bylo nutno transformovat astronomické souřadnice Slunce a komety na horizontální a v nich by stačilo porovnat zenitové vzdálenosti Slunce a komety v okamžicích pozorování.
Falcon
-
Re: Kometa Lovejoy
7 odpověď odeslal(a) Radek ve Středu 4.Ledna 2012 16:32:50
Excelentní rozbor.