Zobrazení otázky a odpovědí
-
Filmování noční oblohy
5848 otázku odeslal(a) Jiří v Pondělí 26.Září 2011 14:43:22
http://dokumenty.condata.cz
Posledně jsi mne, Petře, upozornil, že Jupiter není hvězda a že spor není o tom, že nejde fotit planety, ale že nejde fotit hvězdy.
O víkendu v noci se konečně trochu víc vyjasnila obloha a tak jsem zkusil namířit svůj levný kompakt na stálici Vegu, která zářila poblíž nadhlavníku.
Pro můj levný fotoaparát byla Její Jasnost Vega svou jasností na hranici jeho ostřící automatiky, která na tomto typu fotoaparátu nejde vypnout.
Proto také je vidět na cca 15-ti vteřinovém záběru, který se mi podařilo pořídit, jak automatika ostří a tím pádem střídavě Vega mizí a opět se objevuje.
Zájemci si mohou tento záběr stáhnout z obvyklé adresy dokumenty.condata.cz pod názvem
Vega.mp4
Je zde uložen spolu s mým předchozím krátkým filmem, na kterém je zachycena konjunkce Jupitera s Lunou, a který má název
konjunkce.mp4
Připomínám, že je třeba přesně dodržet velká a malá písmena v názvech stahovaných souborů.
Použitý fotoaparát snímá videosekvenci rychlostí 30 snímků za vteřinu.
Tímto pokládám za prokázané, že s kvalitnějším vybavením, než mám já, lze filmovat, potažmo fotit s krátkou dobou expozice, na noční obloze nejen planety, ale i hvězdy a to zejména pokud v průchodu světla nebrání atmosféra a její znečištění.
-
Re: Filmování noční oblohy
1 odpověď odeslal(a) Petr Trnka v Pondělí 26.Září 2011 20:48:58
Jak je u Tebe zvykem, Jiří, opět překrucuješ řečené. V té diskusi, která nepřežila výpadek serveru, jsem nenapsal, že „ … spor není o tom, že nejde fotit planety, ale že nejde fotit hvězdy.“ Napsal jsem doslova: „Fajn. Ale spor se vedl o to, jestli je možné nafilmovat (nebo vyfotografovat) hvězdy. A ty na tom tvém videu nejsou. Jupiter není hvězda. V opozici ke Slunci je zhruba 2,5x jasnější než nejjasnější hvězda oblohy Sírius, o ostatních hvězdách samozřejmě ani nemluvě.“ Domníval jsem se, že z toho (a i z dalšího mého psaní) jasně vyplývá, že jde o JASNOST fotografovaného (filmovaného) objektu, a ne o to, jestli je to planeta nebo hvězda.
Tvé tvrzení, že něco považuješ za prokázané, je směšné. Je evidentní, že o základních principech techniky fotografování nevíš nic, ale já o tom s Tebou dál diskutovat nebudu, protože to považuji za zbytečnou ztrátu času. Falcon v jedné z předchozích otázek měl bohužel pravdu.
-
Re: Filmování noční oblohy
2 odpověď odeslal(a) Jiri v Pondělí 26.Září 2011 22:28:10
Nejsem si vědom toho, Petře, že bych něco nějak překrucoval. Ty jsi mi přece sám řekl - cituji -
"Myslím, Jiří, že než abys snášel všelijaké odkazy na různé pochybné servery a snažil se tím mě a Falconovi dokázat, jací jsme blbci, bys udělal líp, kdybys odmontoval web kameru ze svého PC a pokusil se ty hvězdy natočit sám. Nebo je zkus vyfotit nějakým foťákem. Do té doby nemá smysl, abychom se o tom spolu bavili."
Nu a já jen udělal přesně to, co jsi mi doporučil.
Přeju Ti dobrou noc a krásné sny.
-
Re: Filmování noční oblohy
3 odpověď odeslal(a) Jiří v Úterý 27.Září 2011 09:04:19
http://vimeo.com/25743686
Jednou z metod, jak vyfotit slabě svítící hvězdy, je zvýšit zesílení snímací jednotky na maximum.
Tato metoda má ovšem jednu nevýhodu.
Snímací prvek sestává z mnoha světlocitlivých snímačů, které nemají všechny stejnou kvalitu.
Při maximálním zesílení se chyby těchto snímačů projevují jako jasné pixely v určitém vždy stejném místě.
Od slabě zářících hvězd lze tyto falešné signály rozpoznat právě díky tomu, že se jejich poloha nemění.
Na videu, které podnítilo moje pokusy s filmováním noční oblohy - viz odkaz - lze rozeznat poměrně velký posun hvězdného pozadí srovnáním prvního a posledního snímku dotyčného videa.
Jasné body, které se nehýbou, jsou chyby zobrazovacího prvku, body, které změní svou polohu, jsou hvězdy na nočním nebi, jejichž posun za deset minut trvání videa je dobře pozorovatelný.
Na obvyklé adrese si můžete stáhnout soubor Stars.rar, ve kterém je uložen první a poslední snímek onoho videa a soubor gif, ve kterém se tyto dva snímky ve vteřinovém intervalu přepínají.
Pohybující se hvězdy v přibližně střední části snímků jsou poměrně dobře vidět.
-
Re: Filmování noční oblohy
4 odpověď odeslal(a) Petr Trnka ve Středu 28.Září 2011 10:29:34
http://spaceweather.com/submissions/large_image_popup.php?image_name=Martin-Masek-029_1317087773.jpg
Jak asi doopravdy vypadá fotografování hvězdné oblohy si mohou zájemci prohlédnout na odkaze. Snímky polární záře na pozadí Velkého vozu byly pořizovány 26.9.2011 Canonem EOS 1000D, což je aparát špičkové kvality, hvězdy Velkého vozu patří na noční obloze k těm jasnějším (mají hvězdnou velikost zhruba 2 až 2,5), a expozice každého snímku byla 30 sekund.
-
Re: Filmování noční oblohy
5 odpověď odeslal(a) Petr Trnka ve Středu 28.Září 2011 16:42:16
A jenom pro úplnost: to video, na které se tady už poněkolikáté odvoláváš, je poměrně snadno rozpoznatelný podvod.
-
Re: Filmování noční oblohy
6 odpověď odeslal(a) Jiri ve Středu 28.Září 2011 21:08:29
Ale di, Petře, za nic se neschovávám.
Podle čeho se pozná, že to video je podvod?
-
Re: Filmování noční oblohy
7 odpověď odeslal(a) Petr Trnka ve Středu 28.Září 2011 22:14:48
Bylo by od Tebe hezké, Jiří, kdybys četl, co bylo napsáno. Já jsem nenapsal, že se za něco schováváš, já jsem napsal, že se na to video odvoláváš.
A podle čeho se pozná, že to video je podvod? Podle mnoha věcí. Například ty „hvězdy“ vůbec neodpovídají žádným hvězdným konstelacím na obloze, a jejich velikosti a barvičky jasně svědčí o tom, že byly uměle vyrobené. Kdybys někdy v životě viděl nějakou skutečnou fotografii hvězdné oblohy, muselo by Ti to být zřejmé na první pohled. Zadruhé: píše se tam, že ten záběr vznikl na observatoři Mauna Kea. To je jedna z nejvýznamnějších světových astronomických observatoří, vybavená špičkovou pozorovací a záznamovou technikou, na které také pracují jenom ti nejlepší světoví specialisté. Takže představovat si, že by tam mohlo vzniknout něco v tak mizerné kvalitě, jako je tohle video, je směšné. Nehledě samozřejmě na to, že na takhle mizerném a neostrém záznamu by žádné skutečné hvězdy být vidět prostě nemohly, ani kdyby byly kdoví jak jasné. Zadalší: píše se tam, že ten kruh, který se tam objeví, byl způsoben startem rakety Minuteman III v Kalifornii. K tomu se dá říci asi tolik: Minuteman není žádný raketoplán nebo Saturn V, je to poměrně nevelká balistická raketa – nosič jaderných hlavic. Mauna Kea je přitom od Kalifornie vzdálená zhruba 4 tisíce kilometrů, což je asi jako z Prahy někam do střední Asie 1000 km za Ural. Takže tvrdit, že by se na takovou vzdálenost dalo pozorovat cokoliv, co by mělo nějakou spojitost se startem středně velké balistické rakety, je jasná lež. No a konečně – stačí si zjistit, co je ten server vimeo zač. Zběžně jsem se na to podíval, a vypadá to, že patří partě nějakých mladých video amatérů z New Yorku, možná i správných recesistů. Jaký je tedy důvod, aby je člověk bral vážně a věřil něčemu, co možná vyrobili z recese? Ostatně, podobných falešných videí, vydávajících se bůhví za co všechno, je plný internet.
No, bylo by toho ještě víc. Myslím, že bys měl víc zapojit zdravý rozum a kritičnost, než se rozhodneš něčemu uvěřit.
-
Re: Filmování noční oblohy
8 odpověď odeslal(a) falcon ve Čtvrtek 29.Září 2011 00:37:06
Petře, jak už jsem nedávno psal, s Nitschem nemá smysl se o astrofotografii vůbec bavit. Ostatně, jeho "experiment" s Vegou to jasně dokazuje.
Ale abych ukázal, co se také dá dělat s obyčejnou webkamerou (ovšem připojenou k dalekohledu), vlepím v následujícím příspěvku obrázek Jupitera, jak jsem jej pořídil předevčírem na Šumavě, kde byly ideální pozorovací podmínky.
Ta černá kulatá tečka u horního okraje je stín vržený Jupiterovým měsícem Ganymedes.
-
Re: Filmování noční oblohy
9 odpověď odeslal(a) falcon ve Čtvrtek 29.Září 2011 00:40:59
-
Re: Filmování noční oblohy
10 odpověď odeslal(a) Jiri ve Čtvrtek 29.Září 2011 10:46:32
Omlouvám se, Petře, Tvoje příspěvky čtu vcelku pozorně, ale stalo se a přehlédl jsem se.
Nicméně mám pocit, že Tys také asi přehlédl můj příspěvek č.3, ve kterém vysvětluji vznik těch falešných hvězd.
Kdo nerozumí základním principům fungování snímacích čipu, snadno se dopustí omylu tím, že pokládá falešné pixely za hvězdy a protože ani tím nejsofistikovanějším astrosoftwérem tyto konstelace nenajde, vyhlásí dané snímky za podvod.
Tu hloupost, že se jedná o start rakety Minuteman, pokládám za hloupý pokus jak shodit tu podivnou nevysvětlitelnou bílou kouli se stolu. Máš úplnou pravdu, je to samozřejmě nesmysl, podobně jako úvahy o rázové vlně...
Zkus si, prosím, v klidu pročíst, co píšu v odpovědi č.3.