Zobrazení otázky a odpovědí
-
(no subject)
5818 otázku odeslal(a) falcon v Sobotu 18.Června 2011 14:03:26
Zamýšlím se nad provedením a úspěšností čtvrteční odborářské stávky. Nemohu se přitom vyhnout srovnání s okupační stávkou vysokoškoláků, kterou jsme tenkrát zahájili 17.listopadu 68 ráno.
Horoskop okupační stávky je sám o sobě zajímavý z více hledisek. My jsme naši stávku nazvali okupační nikoli proto, že byla reakcí na okupaci ČSSR vojsky Varšavské smlouvy, nýbrž proto, že jsme obsadili (okupovali) budovy škol.
Stávka měla takový ohlas, že to vylekalo i stranicko-vládní struktury státu. Není divu, protože studenti se tenkrát domluvili s odborovým svazem kovoprůmyslu a s federací lokomotivních čet na další spolupráci. V případě, že by došlo k násilnému zásahu proti studentům, mohlo dojít k stávkám odborářů, což by v případě, kdyby se s námi solidarizovala i federace lokomotivních čet, znamenalo kolaps železniční dopravy.
Vystoupení studentů bylo naprostým překvapením pro mocenský aparát státu a zdaleka největším šokem byly právě předběžné dohody s odborovými organizacemi - to jsme si dovolili opravdu moc! Soudruzi na vládě a v KSČ byli zaskočeni tím, že "infantilní" studenti byli podporování pracujícími masami a dokonce mělo dojít k uzavření písemných dohod o vzájemné podpoře a spolupráci.
Okupační stávka se konala na všech vysokých školách v republice bez výjimky. A ještě k tomu ji podporovali vysokoškolské stranické orgány (v Praze to byl např. i vysokoškolský výbor KSČ).
Naše listopadová stávka tedy měla velký význam - studenti ukázali, že vyjádřit aktivní odpor proti okupaci Československa lze nenásilnou formou občanské neposlušnosti. A hlavně se ukázalo, že máme širokou podporu. Byla to zřetelná demonstrace toho, co si o vstupu vojsk lidé myslí, a i ochoty s takovými názory vystoupit aktivně a veřejně.
V době tzv. dubnového pléna KSČ roku 69, kdy se ujímal vedoucí role G.Husák, stávkovali jsme podruhé, jenže to už se jasně ukázalo, že na to nemáme, a proto také dubnová stávka zdechla na úbytě. Tehdy jsem si právě všímal toho, jak se mezi námi, studenty, začínají zviditelňovat někteří kolegové v roli "revolucionářů", či rovnou vůdců studentského hnutí. Velkým vzorem byl pochiptelně Che Guevara, a tak si Karel Kovanda nechával říkat "Che Kovanda". Začal se zřetelně projevovat sklon řady studentských aktivistů a funkcionářů k papalášství. Ještě dříve, než dubnová stávka začala, bylo jasné, že že to bude spíše křeč založená na iluzích samozvaných studentských vůdců. Spontánnost listopadové stávky byla ta tam, už se moc teoretizovalo.
Není pro mne nic divného, že jsem v posledních létech viděl, jak se většina tehdejších studentských papalášů dostala do zajímavých, lukrativních pozic, obvykle v zahraničních misích, jako NATO nebo OSN, nebo v roli velvyslanců. Ale takto to na světě bývá...
Vypravuji o tom proto, abych ukázal, že když stávce chybí důraz na spontánnost a je dána přednost pojetí vůdcovskému, či dokonce paplášskému, nemůže to mít úspěch. Kromě toho musí mít podobná akce naprosto jesný, řekl bych úderný a přesvědčivý náboj. V tomto případě se odborářští bossové dopustili velké chyby: kdyby se bývalo stávkovalo kvůli neřešené korupci, místo proti reformám, šlo by to k podstatě problému daleko zřetelněji, bylo by to srozumitelnější a bylo možno se s takovým protestem ztotožnit. Domnívám se, že sami odborářští bossové jsou tak či onak zkorumpovaní, což lidé dovedou vycítit. Jestliže se navíc ukáže, že někteří uvědomnělí odboráři během stávky hrají golf, nebo že mnozí stávkující mají zaručenu mzdu i za ten den, kdy nebyli v práci, protože si vtipně napsali jakési odborářské školení, na které mají ze zákona nárok jako na placené volno - pak je to všechno někde úplně jinde! Protože se takových věcí časem asi provalí víc, pak jsem si skoro jist, že další stávkové aktivity jsou předem zpochybněny a sotva budou veřejností podporovány. Křečovité vyhrožování ještě trdšími akcemi, potažmo generální stávkou, jsou v podstatě jen důkazem, že si samotní bossové nevěří a rádi by nějak zamaskovali vlastní nekompetentnost.
Teoreticky jsou sice odborové svazy něco jiného, než ČSSD, ale ve skutečnosti vidíme na obou stranách jen ukazování svalů a téměř žádnou konstruktivní činnost. To podle mne svědčí o tom, že levice jen stále dokola uplatňuje starobylé představy o metodách své činnosti. Takového typu, jako střílení z Aurory, dobytí Zimního paláce, Lidové milice, Čelemkmasám, Kupředusoudruzi, apod.
Je však také vidět, že není rozdíl mezi korupcí nalevo či napravo.
Připojuji pro zajímavost horoskop okupační stávky studentů z listopadu 68.
-
horoskop okupační stávky studentů 1968
1 odpověď odeslal(a) falcon v Sobotu 18.Června 2011 14:04:57