Zobrazení otázky a odpovědí
-
Prostor a člověk
5799 otázku odeslal(a) Vanda v Pátek 13.Května 2011 08:39:45
Napadlo mě, že tato problematika by si zasloužila samostatnou otázku.
Číncký systém běžně řeší, zda je určité prostředí pro člověka vhodné či nikoli, a jak je upravit, aby vhodné bylo. Mají na to samostatný obor, na systém astrologie navázaný.
Nicméně celkem jsem se nesetkala s tím, že by astrolog vycházející ze západní tradice řešil, zda je pro nějakého člověka určité místo například vhodné k bydlení z hlediska harmonizace jeho potenciálu obsaženého v radixu, snad s výjimkou relokace, ale ta neřeší, které kontrétní místo v určité oblasti by člověk měl obývat. Zda město nebo vesnici, zda u vody nebo na kopci, tvar domu a materiály a tak. Pracujete tak někdo?
-
Re: Prostor a člověk
1 odpověď odeslal(a) hanka v Pátek 13.Května 2011 08:53:45
-
Re: Prostor a člověk
2 odpověď odeslal(a) hanka v Pátek 13.Května 2011 08:58:47
Dovolím si navázat tím příspěvkem, který jsem už uvedla v jiném vlákně, protože se domnívám, že i moderní architektura, která nevyužívá přímo principy feng šuej může mnohdy intuitivním způsobem řešit bydlení. Zde v tomto případě jde o zasazení funkcionalistického domu do přírody, a to krásným způsobem.
Kopíruji z předchozího vlákna:
Je otázka, zda je vůbec možné najít místo v dnešním přelidněném světě, při nedostatku parcel, na vhodných lokalitách (mimo záplavové zóny, například...).
Každopádně, pokud má člověk dobrou intuici, mohl by se obejít pro začátek i bez výpočtů. Dokladuje to krásně jeden z příkladů: Slavný architekt Frank Lloyd Wright byl osloven podnikatelem, aby mu vyprojektoval rodinnou vilu. Architekt se tázal, na jakém místě si ji dotyčný přeje, a když onen byl nerozhodný, tak architekt zpřesnil "Kde je vám a vaší rodině vůbec nejlíp?" A podnikatel odpověděl, že v přírodě, ve svahu na jednom konkrétním místě nad vodopádem, kam vždy jezdí na skálu dělat oheň a piknik. Protože nic nebránilo ten pozemek využít, postavil na tom místě F.L.Wright tomu podnikateli jeden z nejslavnějších a nejkrásnějších rodinných domů, který se jmenuje "Vodopád". A ty šutry, na kterých si dělali piknik, zakomponoval přímo do obýváku před krb - ne že by je vykopali a přenesli. Prostě tu vilu postavil na tom místě.
-
Re: Prostor a člověk
3 odpověď odeslal(a) Turnovský Pavel v Pátek 13.Května 2011 09:32:24
za to, že západní (naše astrologie) nemá podobné ekologické využití může myslím desakralizace přírody dovedená vk dokonalosti křesťanstvím a jeho zásvětnictvím.
-
Re: Prostor a člověk
4 odpověď odeslal(a) falcon v Pátek 13.Května 2011 11:32:59
Ano, žijeme v doslova ukřižované krajině. Příklad jiného druhu je ve Svatém kameni poblíž Dolního Dvořiště. Tam se sice stavitelé snažili uzavřít dva mohutné žulové balvany do kaple, leč největší účinek nemají kupodivu v té kapli, kde na ně věřící uzdravení nastavěli kohortu sádrových svatých, svíček a děkovných cedulek (hodně v němčině), nýbrž zvenčí, kde spod základů kaple vyčnívá do strany ještě stejně velký kus skály.
Ovšem i v kapli, když si člověk stoupne mezi oba balvany, lze vnímat působení jakési povzbuzující emise. Avšak právě zvenku je to pod tou kaplí cítit ještě intenzivněji.
Muselo to být posvátné místo už v pohanských dobách, takže se tam holt postavil kostel...Že je zasvěcen Panně Marii snad netřeba dodávat - to je v podstatě Magna Mater, někdy vnímaná jako Černá Madona. Jsem si skoro jist, že mariánský kult pramení v kultu bohyně Eset (pořečtěné na Isis).
-
Re: Prostor a člověk
5 odpověď odeslal(a) Jiří v Pátek 13.Května 2011 12:20:08
Falcon tady zmínil velice pěkný příklad energetického místa v krajině.
Takových míst je mnoho a tvoří jakousi energetickou mřížku na celé Zemi.
Hrany této mřížky bývají nazývány geopatogenní zóny, Hartmannovy zóny, dračí žíly a podobně.
Domnívám se, že FS (Feng Shui) dokáže pomocí svého astrolabu - kompasu LoPan - tato místa detekovat a dát do souvztažnosti s oblohou.
Proto pokládám FS za "astrologii místa".
Bohužel, nikde jsem zatím nenašel podrobný návod, jak se to dělá...
-
Re: Prostor a člověk
6 odpověď odeslal(a) Jiří v Pátek 13.Května 2011 12:49:51
http://silesia.wz.cz/hartmann.htm
-
Re: Prostor a člověk
7 odpověď odeslal(a) Turnovský Pavel v Pátek 13.Května 2011 15:06:55
myslím, že i západní astrologie tento potenciál má. Vytanula mi na mysl poučka, jednoho starého astrologa (po letech co jsem se tímto tvrzením setkal mi vypadlo jeho jméno z paměti), že lidé s výrazně obsazenými rohovými domy, bývají rádi obyvateli rohových domů. To mohu potvrdit z vlastní zkušenosti. Nejlépe jsem se cítil opravdu v rohových domech. 30 let jsem bydlel na Kačerově v takové vile, pak 10 let na nám. Svobody ve "Skleňáku", případně se mi v takových objektech dobře pracovalo (Pachtův palác na nábřeží poblíž Karlových lázní, Loreta). V současnosti v Jaselské je to lepší od té doby, co jsme se přestěhovali přes chodbu a do našich oken vede kolmá ulice. Nejhorší to bylo v Norské ulici, kde jsem téměř 10 let bydlel uprostřed.
-
Re: Prostor a člověk
8 odpověď odeslal(a) Vanda v Pátek 13.Května 2011 16:21:04
A bylo to Pavle, předáno jako doporučení: bydlete v rohových domech, budete se dobře cítit? Tak jak to činí čínský systém?
Vícekrát už proběhla debata, jak se v radixu promítá místo bydlení, ale spíše jako perlička a zajjímavost, než doporučující zjištění. Tak by mě zajímalo, zda s tím někdo systematicky pracuje.
Hanko, a kromě architektonické krásy stavby, jak se těm lidem v ní žilo?
-
Re: Prostor a člověk
9 odpověď odeslal(a) Turnovský Pavel v Pátek 13.Května 2011 16:29:18
ne, Vando, nebylo mi to dáno jako doporučení, bylo to jeho pozorování po dlouholeté praxi.
Nebyl to nakonec pan Žižka? Musím se zeptat.
-
Re: Prostor a člověk
10 odpověď odeslal(a) hanka v Pátek 13.Května 2011 22:18:24
Vandě:
Dům byl užívaný rodinou od třicátých do šedesátých let, nějakých pětadvacet let, pak jej Kaufmann junior daroval státu nebo nějaké společnosti, nyní slouží snad jen jako muzeum, mimo jiné byl prohlášen za nejkrásnější architektonické dílo všech dob ve Spojených státech.
Předpokládám, že Wright to kapku přepískl -postavil sice velkolepé dílo, avšak jako problematickou z hlediska feng šuej bych tam viděla tu tekoucí vodu skrz dům. Patrně to působí hodně rušivě, a nejen hlučně - čchi proudí rychle, a tím přináší i odnáší energii, a voda přináší vlhkost - muselo jim to tam dost plesnivět dle mého soukromého názoru.
Mám dojem, že tam taky proběhly nějaké konstrukční pochybnosti a dodatečné úpravy, zda to vydrží ten beton. On Wright byl dost poděs v tom, že experimentoval se statickými prvky, vícekrát musel u projektů dokazovat, že to vůbec staticky vydrží.
Osobně si myslím, že nakonec toto dílo je spíše uměním než sídlem k pohodlnému trvalému žití.
nevím, zda tohle bydlení Kaufmannovým úplně sedlo, a to dokonce přesto, že Kaufmannovic rodina byli obchodníci, čili analogicky peníze také "přitékaly a odtékaly".
-
Re: Prostor a člověk
11 odpověď odeslal(a) radmila v Sobotu 14.Května 2011 02:04:05
a co Pražský zodiak? Poté, co jsem se zmateně cca 8x přestěhovala, jsem se zabydlela na svém IC/Neptunu, a jsem ohromně spokojená:)
-
Re: Prostor a člověk
12 odpověď odeslal(a) Turnovský Pavel v Sobotu 14.Května 2011 02:10:24
díky Radmilo, to jsem chtěl připomenout, ale tak nějak na to nezbyl čas. Analogie pražského zodiaku lze vytvořit všade, kde dokážeme naleznout přirozený střed místa (města, krajiny, prostoru)
-
Re: Prostor a člověk
13 odpověď odeslal(a) Jiří v Sobotu 14.Května 2011 07:19:18
-
Re: Prostor a člověk
14 odpověď odeslal(a) Jiří v Sobotu 14.Května 2011 07:20:55
Na obrázku je výše zmíněná celoplanetární energetická mřížka.
-
Re: Prostor a člověk
15 odpověď odeslal(a) Jiří v Sobotu 14.Května 2011 08:29:54
-
Re: Prostor a člověk
16 odpověď odeslal(a) Jiri v Sobotu 14.Května 2011 08:41:33
Základní pětiúhelníky zemského dvanáctistěnu se dělí každý na pět trojúhelníků a ty lze opět dělit dál. Tato energetická mřížka jakýmsi způsobem rezonuje s energiemi času.
Domnívám se, že astrologie místa by měla umět určit průběh ley linií v daném místě a jeho vazbu na hvězdnou oblohu. Neboli určit kvalitu daného časoprostoru a tím získat nástroj například pro porovnání s určitým horoskopem.
Ley linie je další užívaný název pro popisované zóny.
-
Re: Prostor a člověk
17 odpověď odeslal(a) Jiří ve Čtvrtek 19.Května 2011 14:52:03
-
Re: Prostor a člověk
18 odpověď odeslal(a) Jiří ve Čtvrtek 19.Května 2011 14:57:12
Na obrázku vidíme jak proutkař vytyčuje ony energetické linie, které jakýmsi způsobem interagují s magnetickým polem a také se zmíněnými pilíři energií času.
-
Re: Prostor a člověk
19 odpověď odeslal(a) akomon ve Čtvrtek 19.Května 2011 22:45:33
Také zdravím Jiří.
Určitě uznávám, že v případě M.Třebové jste se znažil přinést přímý důkaz pro vysvětlení toho jevu.
Ale myslím si, že v tomto případě jsme klamáni obdobným způsobem. Na základě toho děláme mylné předpoklady a vede nás to k objasnění příčin špatným směrem.
-
Re: Prostor a člověk
20 odpověď odeslal(a) akomon ve Čtvrtek 19.Května 2011 22:46:43
Pardon, sem to nepatří.
-
Re: Prostor a člověk
21 odpověď odeslal(a) Jiří ve Středu 25.Května 2011 12:45:00
V knize Létající hvězda Feng-Šuej od Stephena Skinnera je uvedeno, že FS pracuje s tzv. Velkým cyklem o délce 180 let.
Tento cyklus se podle Pozdější nebeské posloupnosti trigranů dělí na tři šedesátileté Éry a každá Éra se dělí na tři Periody o průměrné délce dvaceti let.
Podle Dřívější nebeské posloupnosti trigramů se Velký cyklus dělí na osum nestejně dlouhých Period.
Obě metody se shodují v tom, že současný Velký cyklus skončí v roce 2044.
-
Re: Prostor a člověk
22 odpověď odeslal(a) Turnovský Pavel ve Středu 25.Května 2011 14:55:59
nejstejně dlouhé? To zní zajímavěji než stejně dlouhé.
-
Re: Prostor a člověk
23 odpověď odeslal(a) Jiří ve Středu 25.Května 2011 15:08:16
V systému dělení Period podle Dřívější nebeské posloupnosti trigramů závisí délka každé Periody na přiřazeném trigramu. Plná neboli jangová čára odpovídá devíti letům a jinová přerušovaná čára šesti letům.
Tedy nejkratší Perioda může mít 3x6=18 let a nejdelší 3x9=27 let.
-
Přišla mi tato pozvánka
24 odpověď odeslal(a) Jiří v Úterý 7.Června 2011 09:38:24
http://www.tradicne-feng-shui.sk/prehlad-seminarov/89-korene-tradicneho-feng-shui
Prednáška Korene sakrálnych foriem v architektúre
Pre záujemcov o tematiku sakrálnej architektúry by som rád dal do pozornosti, že tento piatok 10.6. 2011 sa uskutoční štvrtá prednáška z cyklu filozofické piatky s názvom Korene sakrálnych foriem v architektúre.
Necháme prehovoriť stratené „Slovo“ ukryté v kamenných knihách posvätných stavieb od Atlantídy, cez megalitické stavby, egyptské, grécke a rímske chrámy, Šalamúnov chrám až po stredoveké katedrály. Bude to trojhodinová výprava časom, históriou, kultúrami a spirituálnymi tradíciami na ktorej som pre Vás pripravil desiatky zaujímavých fotografií.
Prednáška sa uskutoční v Nitre na Fatranskej 3 na prvom poschodí v priestoroch Krajského osvetového strediska v čase od 17:00 do 20:00.
Vstupné 5 € (študenti a dôchodcovia 3 €).
Otvára sa nový cyklus praktických seminárov Tradičného Feng Shui
Máte záujem o hlbšie štúdium techník a postupov Feng Shui v ich pôvodnej kráse a neskreslenej podobe, tak ako sa počas niekoľkých stáročí odovzdávali z generácie na generáciu? 9. Júla sa opäť otvára v Nitre nový beh praktických výcvikových seminárov Tradičného Feng Shui.
Na seminároch sa naučíte:
· Analyzovať vlastnosti priestoru a času s využitím autentických postupov, ktoré sú overené niekoľko stáročí praxou (LUAN TOU, LI QI, SAN YUAN, SAN HE, XUAN KONG, XUAN KONG FEI XING, BA ZHAI a pod.)
· Vhodne prispôsobiť konkrétny priestor exteriérovému prostrediu v ktorom sa nachádza, prevládajúcim kvalitám času a individuálnym potrebám jeho obyvateľov
· Naučíte sa ako odlíšiť mnohé umelé a často pochybné praktiky takzvaného „západného Feng Shui“, ktoré zväčša nemajú žiadne korene v pôvodných princípoch a postupoch tradičného Feng Shui (napr. používanie rôznych symbolov, veľký dôraz na farby a pod.). Tie sú zväčša propagované knihami, internetom a médiami na západe a tiež vyučované v mnohých školách Feng Shui na západe Slovensko nevynímajúc. Niet divu, že vzbudzujú nedôveru a úsmev na tvárach architektov, vedcov a odborníkov. V pôvodnom Feng Shui platí zásada, že výsledok práce skutočného odborníka je laickému oku neviditeľný. Nezanecháva totiž žiadne stopy v podobe bytov ovešaných množstvom symbolov pripomínajúce „čínske vianočné stromčeky“.
Komu sú semináre určené?
· Záujemcom zo širokej laickej verejnosti, architektom, záhradným architektom, projektantom, interiérovým dizajnérom, realitným maklérom a ostatným, ktorí majú záujem o solídne hlbšie štúdium pôvodného Feng Shui
· Konzultantom Feng Shui a absolventom školení zameraných na techniky západného Feng Shui, ktorý majú záujem prehĺbiť svoje znalosti o autentické metódy a postupy tradičného Feng Shui
Termíny najbližších seminárov:
1. Korene tradičného Feng Shui (9.7. – 10.7.)
2. Podrobná analýza exteriérov postupmi tradičného Feng Shui (20.8. – 21.8.)
3. Podrobná analýza interiérov postupmi tradičného Feng Shui (3.9. – 4.9.)
4. Xuan Kong Fei Xing I - techniky lietajúcej hviezdy Feng Shui (24.9. – 25.9.)
5. Xuan Kong Fei Xing II - pokročilé techniky interpretácie lietajúcich hviezd Feng Shui (15.10. – 16.10.)
6. Xuan Kong Fei Xing III - špeciálne štruktúry a kombinácie v analýzach lietajúcich hviezd Feng Shui (16.7. – 17.7. a november 2011)
Na každom seminári je len obmedzený počet voľných miest. Stačí ak mi Váš záujem o účasť potvrdíte mailom alebo telefonicky na doleuvedený kontakt. Následne Vám obratom potvrdím či je ešte voľné miesto. Ak máte záujem o bližšie informácie môžete ma kontaktovať mailom alebo telefonicky.
S pozdravom a prianím pokoja,
Norbert Synčák
0902 904 243
info@tradicne-feng-shui.sk
www.tradicne-feng-shui.sk
-
Re: Prostor a člověk
25 odpověď odeslal(a) Jiří v Úterý 14.Června 2011 08:54:15
Zlatý řez je jedou ze základních zákonitostí, které platí v přírodě.
Zlatá čísla, která jsou řešením kvadratické rovnice zlatého řezu jsou dvě
fí1 = 1,618...
fí2 = -0,618...
Mezi těmito dvěma zlatými čísly a číslem Eulerovým, číslem Ludolfovým, imaginární jednotkou a imaginárními jednotkami ryzího kvaternionu platí tento vztah
fí1 x fí2 = e na (i x pí) = ijk = -1
-
Re: Prostor a člověk
26 odpověď odeslal(a) Jiří v Sobotu 18.Června 2011 13:35:31
http://www.novinky.cz/koktejl/236560-neuveritelna-fata-morgana-nad-rekou-se-vznaselo-mesto.html
-
Re: Prostor a člověk
27 odpověď odeslal(a) Jiří ve Čtvrtek 23.Června 2011 07:27:49
-
Re: Prostor a člověk
28 odpověď odeslal(a) Jiří ve Čtvrtek 23.Června 2011 07:40:40
http://www.astrolozka.cz/pz/pz.htm
Dovolil jsem si zkopírovat sem velmi zdařilý snímek západu Slunce při letošním letním slunovratu, který Hanka zavěsila na Astrolabu, protože si myslím, že s tématem úzce souvisí. Je pořízen z Mostecké věže, která je známa svou astrologickou symbolikou.
Pro astrologii místa jsou důležité body na obzoru, kde Slunce vychází/zapadá při solsticiích, rovnodennostech nebo když je případně v zenitu, a podobně je tomu i u ostatních planet.
Jak Radmila připomněla v příspěvku č. 11, pan doktor Špůrek se pokusil takto popsat astrologickou souvztažnost Prahy se zodiakem. Na základě jeho práce vznikl i program, který posuzování vybrané lokality velmi usnadňuje - viz odkaz.
-
Re: Prostor a člověk
29 odpověď odeslal(a) Vanda ve Čtvrtek 23.Června 2011 09:21:31
Jiří,
je to jak říkáš. Naši předkové pracovali mnohem více s orientací a umístěním staveb v krajině, najmě sakrálních. Letos na jaře jsme byli v Toskánsku a dotěď mě naplňuje úžasem zážitek z jednoho malého bezvýznamného románského kostelíka z cca 10 století v celkem malém a nevýznamném městečku mimo turisticky věhlasné cíle. Zastavili jsme tam v podvečer, zrovna při západu Slunce. Kostelíkem dopadal louč slunečního světla z kamenné rozety v čelním štítě přímo na starobylou ikonu madony na protější stěně, která v tom světle zářila jak ze zlata, parpsky světla ladily se strukturou stavby, doplňovaly ji. Všechno ostatní už bylo potemnělé. Byl to naprosto úžasný zážitek, nejdřív jsem to chtěla vyfotit, ale pak jsem si řekla, že do zázraků se rýpat nemá a nechala jsem to tak.
Kdo z dnešních architektů takto pracuje s prostorem s světlem? Potažmo, kdo to umí spočítat?
Nás dnes v těch starobylých stavbách něco oslovuje, aniž bychom pořádně věděli co, řekneme jednoduše, jsou krásné, to místo má duši a podobně. Přitom málo lidí si uvědomuje, že ten pocit krásna v nás navozuje harmonie mezi námi a daným místem, která je způsobena přímým energetickým harmonickým propojením člověka a daného místa.
Uvědomila jsem si to silně v muzeu Leonarda da Vinci, kde jsou mimo jiné náčtrky jeho obrazu Zvěstovaní panny Marie, ze kterých je patrné, jak precizně plánoval prostorové uspořádání obrazu a kolik o daném tématu věděl.
-
Re: Prostor a člověk
30 odpověď odeslal(a) Jiří v Pondělí 11.Července 2011 07:48:23
http://www.novinky.cz/zahranicni/evropa/238603-na-sicilii-se-kvuli-vybuchu-etny-zacaly-lidem-predchazet-hodiny.html
Předivo vztahů člověka s místem je velmi bohaté...
-
Re: Prostor a člověk
31 odpověď odeslal(a) Turnovský Pavel v Úterý 12.Července 2011 01:22:52
http://respekt.ihned.cz/zkumavka/c1-52252010-prevrat-ve-cteni-dna
myslím, že tohle je taky zajímavé:
http://respekt.ihned.cz/zkumavka/c1-52252010-prevrat-ve-cteni-dna
-
Re: Prostor a člověk
32 odpověď odeslal(a) Jiří v Neděli 21.Dubna 2013 18:21:08
Dozvěděl jsem se z velice seriozního pramene o zkušenostech proutkařů s geoaktivními zónami.
Tyto zóny mění svou šířku v závislosti na fázi Luny. O Novu jsou nejužší a při úplňku nejširší.
Změna jejich šířky je řádová - z cca půl metru na pět metrů i víc.
-
Re: Prostor a člověk
33 odpověď odeslal(a) Ondrej Lesak v Neděli 21.Dubna 2013 21:04:21
Nevíš, Jirko, jestli se v tomto případě jedná o zóny spojené s tektonikou?
-
Re: Prostor a člověk
34 odpověď odeslal(a) Jiří v Neděli 21.Dubna 2013 22:54:20
Jedná se o zóny, které proutkaři vyhledávají virgulí.
-
Re: Prostor a člověk
35 odpověď odeslal(a) Ondrej Lesak v Neděli 21.Dubna 2013 23:42:56
Rozumím, takže to asi budou zlomy, ale i řada jiných druhů zón. V prvním případě, tj. pro tektoniku, mě tedy napadá něco (možná až příliš fantaskního):
Při úplňku je měsíční povrch v důsledku teplotní roztažnosti nepatrně, ale v ohromné ploše celé měsíční polokoule vyboulen směrem k zemi - uprostřed lunárního disku je totiž cca. o 200°C vyšší teplota než na jeho okraji. Teplotní setrvačností se navíc nadále vybouluje.
Každopádně dochází během lunárních fází k velmi pomalým pohybům lunárního povrchu, které s největší pravděpodobností probíhají nerovnoměrně, v diskontinuitních zónách. A tak v omezené míře, ale přece jen korespondují s velmi pomalými ale téměř neustálými pohyby zemského povrchu v okolí tektonických zlomů.
-
Re: Prostor a člověk
36 odpověď odeslal(a) Ondrej Lesak v Neděli 21.Dubna 2013 23:50:51
Ale k pointě celé věci - při úplňku by vzhledem k vzájemné, geometricky vstřícné symetrii mohly, zatím ne zcela známým, ale fyzikálně měřitelným způsobem, ony pomalu se pohybující oblasti pozemské (tektonicky po sobě klouzající) a lunární (vyboulující se) začít spolu přímo komunikovat.
Při extrémně pomalých pohybech (jak vyplývá z Heisenbergovy relace neurčitosti) se totiž začínají výrazně projevovat vlnové vlastnosti hmoty . Například tím, že shluk atomů na ploše aktivního zlomu nebo zahřívané zóny se vyskytuje jak v tomto zlomu (zóně), tak zároveň desítky, stovky nebo tisíce kilometrů nad zemským povrchem. Existují experimentálně zjištěné indicie této "teleportace" na atomové a molekulární úrovni, jak o tom pojednávají například publikace dr. Břetislava Krčmáře na základě jím vyvinutých měřících metod.
Byla by to zároveň jedna z indicií, že nemáme tady mikrokosmos a tam makrokosmos, ale že jsme Jedno.
-
Re: Prostor a člověk
37 odpověď odeslal(a) Jiří v Pondělí 22.Dubna 2013 14:26:05
http://www.energy.sk/cz/info/dettext_x1120x.asp
Díky, Ondro, za upozornění na pozoru hodnou práci pana doktora Krčmáře.
-
Re: Prostor a člověk
38 odpověď odeslal(a) Ondrej Lesak v Pondělí 22.Dubna 2013 16:46:22
Jsem rád, Jirko, že Tě to oslovilo. Dr. Krčmář už bohužel řadu let není mezi námi, ale zanechal po sobě velký kus zajímavé práce. Jeho studie, využívající analytické metody MFP, v podstatě velmi citlivé chemické analýzy molekulární formy prvků na dálku, vyšly i v podobě článků v zahraničních impaktovaných časopisech; žádná pseudověda.
-
Re: Prostor a člověk
39 odpověď odeslal(a) Ondrej Lesak v Pondělí 22.Dubna 2013 16:54:16
PS: Dálková komunikace částic hmoty na způsob teleportace (o které se v Tebou citovaném článku zmiňuje i sám autor) mezi Zemí a nebeskými tělesy by byla právě tím, co beze zbytku splňuje princip synchronicity. Neboť doslova představuje způsob existence "nahoře i dole" zároveň, který se může významně zesilovat při určitých geometrických uspořádáních těchto těles.
Tzv. vlivu by pak bylo vyhrazeno už "jen" působení těchto částic na lidský, zvířecí nebo rostlinný oranismus.
-
Re: Prostor a člověk
40 odpověď odeslal(a) Jiří v Pátek 17.Května 2013 18:54:04
http://www.national-geographic.cz/detail/alternativni-teorie-vesmiru-obsahuje-i-odhaleni-nekonecneho-zdroje-energie-42280/
Konečně se začíná blýskat na lepší časy?
-
Re: Prostor a člověk
41 odpověď odeslal(a) Jiří v Pátek 17.Května 2013 20:50:02
http://www.scienceworld.cz/neziva-priroda/linie-a-mohyly-cesky-a-anglicky-pravek-7072/
Ley linie
-
Re: Prostor a člověk
42 odpověď odeslal(a) Ondrej Lesak v Pátek 17.Května 2013 22:21:30
http://resonance.is/explore/quantum-gravity-and-the-holographic-mass-trailer-and-press-release/
re 21 (pozdě ale přece): Pracuje-li Feng-šuej se 180-letou periodou jako s Velkým cyklem, pracuje tedy se základním cyklem sluneční soustavy, který "rozhoupává" dlouhodobý, prakticky stejně dlouhý (183 let) cyklus sluneční aktivity. Tato informace pochází prvotně od I. Charvátové, která v podstatě prokázala souběh cyklů Jupitera, Saturna, Uranu a Neptuna s cykly sluneční aktivity.
re 40: Budu upřímný. Když jsem si přečetl (nyní poprvé) o Nassimu Harameinovi, pocítil jsem nejprve krajní nedůvěru a vzdor, danou především některými, do češtiny dosti nepřesně přeloženými a kontraproduktivně nadšeneckými komentáři. Ten vzdor mi ale nevydržel déle než 20 minut, teď se mi chce spíše napsat silným hlasem....Jo!!!
Přikládám sice trochu bombastické, dle mého soudu však pěkné video s podrobnějším fyzikálnám komentářem, který lze shrnout do několika bodů takto:
- Hmota neovlivňuje prostor, ale prostor hmotu. Je to tedy koperníkovský obrat ve vztahu k Einsteinově chápání (prostoru zakřiveného hmotou). Možná správněji: prostor vytváří hmotu jako takovou svými intenzivními vibracemi v submikroskopickém měřítku. Proto zřejmě autor volí termín "holografický" model hmoty.
- V rámci tohoto modelu byly (po desítkách let hledání) objeveny poměrně jednoduché vztahy mezi
takovými základními konstantami, jako je poloměr protonu, jeho hmotnost, Planckova konstanta a tzv. Schwarzschildův poloměr protonu. Spousta fyzikálních vztahů se tak dá vyjádřit pomocí přirozených jednotek, bez uměle definovaných "měr a vah". Jinými slovy, fyziku lze daleko čistěji převést na algebru a geometrii (tomuto důsledku ještě zcela nerozumím, jen tuším proč)
- Autor úspěšně předpověděl zpřesněný poloměr protonu, později experimentálně potvrzený rozptylem muonů. Z toho odvozuje, že existuje vazbová konstanta mezi gravitací a silnou interakcí. Selsky zemitě: gravitace a jaderné síly nejsou nezávislé a z toho vyplývá daleko větší provázanost částic a těles od úrovně mikrosvěta pro kosmickou úroveň planet, hvězd a galaxií. V tomto světle tedy ani astrologie není fyzikálně tak nepochopitelná, jako v rámci běžné fyziky.
PS: Možná, že by vazbová konstanta mezi gravitací a silnou interakcí mohla vysvětlit dosud naprosto obtížně vysvětlitelnou závislost rychlosti přeměny některých radioaktivnívh prvků na ročním období, resp. na proměnné vzdálenosti Země od Slunce, o které zde vloni nebo předloni psal Jirka.
-
Re: Prostor a člověk
43 odpověď odeslal(a) Ondrej Lesak v Pátek 17.Května 2013 22:24:43
oprava (citově mírně odbarveno;-)...Možná, že by vazbová konstanta mezi gravitací a silnou interakcí mohla vysvětlit dosud obtížně vysvětlitelnou...
-
Co se stane, když architekt neumí fyziku
44 odpověď odeslal(a) hanka ve Čtvrtek 5.Září 2013 15:59:32
http://www.ceskatelevize.cz:8008/ct24/relax/240646-mrakodrap-walkie-talkie-rozpaluje-londyn/
http://www.ceskatelevize.cz:8008/ct24/relax/240646-mrakodrap-walkie-talkie-rozpaluje-londyn/
-
Re: Prostor a člověk
45 odpověď odeslal(a) Ondrej Lesak v Pátek 6.Září 2013 09:46:01
Uáááááá:
"Developeři problémy přiznávají, hlavní vinu ale přikládají slunci..."
Jak typická reakce!
-
Re: Prostor a člověk
46 odpověď odeslal(a) hanka v Pátek 6.Září 2013 12:26:45
Ano, přesně to mě dostalo. Ten sviňák Slunko zneužilo parabolicky seskupených zrcadlových skel, a drze začalo koncentrovat paprsky, které podpalují majetek movitý i nemovitý.
-
Re: Prostor a člověk
47 odpověď odeslal(a) Jiří v Sobotu 7.Září 2013 08:46:27
http://www.novinky.cz/zahranicni/amerika/312668-americane-vyslali-k-mesici-sondu-prozkouma-jeho-atmosferu.html
A Luna má atmosféru...
-
Re: Prostor a člověk
48 odpověď odeslal(a) Ondrej Lesak v Pondělí 9.Září 2013 11:47:53
Ano, má prý i mraky, pravda ty jsou ale z měsíčního prachu, elektrostaticky levitovaného.
-
Re: Prostor a člověk
49 odpověď odeslal(a) hanka v Pátek 21.Března 2014 22:48:08
Jarní rovnodennost sice byla už včera, ale nestihla jsem, až dnes.
Slunce o rovnodennosti zapadá při pohledu z Karlova mostu poblíž Strahovského kláštera, kutálí se od Petřínské rozhledny směrem dolů s kopce ke klášteru.
-
Re: Prostor a člověk
50 odpověď odeslal(a) hanka v Pátek 21.Března 2014 22:52:52
-
Re: Prostor a člověk
51 odpověď odeslal(a) hanka v Pátek 21.Března 2014 22:53:48
-
Re: Prostor a člověk
52 odpověď odeslal(a) Ondrej Lesak v Sobotu 22.Března 2014 00:04:04
Letos se docela sešlo pozemské jaro s astronomickým.
-
Re: Prostor a člověk
53 odpověď odeslal(a) Pavel Turnovský v Neděli 23.Března 2014 21:39:22
tak to se Vám Hanko povedlo, pěkné!
-
západ Slunce rovnodennost Karlův most
54 odpověď odeslal(a) Pavel Turnovský v Neděli 23.Března 2014 21:58:40
http://www.rezonance.cz
-
Re: Prostor a člověk
55 odpověď odeslal(a) Ondrej Lesak v Pondělí 24.Března 2014 21:26:38
Kromě Strahovského kláštera na západě, naznačeného pěkně i na Hančině fotce mě na mapě zaujal kostel Sv. Michala na východě, podle Milana Špůrka jeden z posvátných středů Prahy.
-
Re: Prostor a člověk
56 odpověď odeslal(a) hanka v Úterý 25.Března 2014 09:51:19
Re 54
Tyhle stránky suncalc jsou skvělé, dík za ně. Nevěděla jsem o nich a docela jsem si s nimi pohrála. Udělala jsem si takové srovnání ohledně Pražského hradu, neboť je známo, že kněžiště každého kostela je orientováno vždy východně, a tak jsem se podívala na zoubek tomu, co to je to "východně".
Samotná gotická katedrála, ale dokonce ani původní románská bazilika, o úplně původní rotundě ani nemluvě, nerespektují ani jedna stavba orientaci podle slunovratové anebo rovnodennostní linie.
To je zajímavé:
-
Re: Prostor a člověk
57 odpověď odeslal(a) hanka v Úterý 25.Března 2014 09:52:00
-
Re: Prostor a člověk
58 odpověď odeslal(a) hanka v Úterý 25.Března 2014 09:52:56
-
Re: Prostor a člověk
59 odpověď odeslal(a) hanka v Úterý 25.Března 2014 09:53:40
-
Re: Prostor a člověk
60 odpověď odeslal(a) hanka v Úterý 25.Března 2014 09:55:08
-
Re: Prostor a člověk
61 odpověď odeslal(a) hanka v Úterý 25.Března 2014 09:59:17
Obrázky ke srovnání převzaty z GoogleMaps a z Wikipedie.
Zajímavé je, že orientace kněžiště gotické katedrály k východu Slunce odpovídá datu okolo 20. dubna, zatímco orientace původní románské baziliky odpovídala datu okolo 20. května.
-
Re: Prostor a člověk
62 odpověď odeslal(a) Pavel Turnovský v Úterý 25.Března 2014 14:42:02
20. dubna a 20. května gregoriánského kalendáře nejspíš. V příslušných historických dobách pak musíme přejít na juliánský kalendář
-
Re: Prostor a člověk
63 odpověď odeslal(a) hanka v Úterý 25.Března 2014 15:21:52
http://zhola.com/praha/cz.php?st=orientaceKostelu
Ano, na obrázcích, které jsem sem dala, jde o současnost a gregoriánský kalendář, protože jsem zkoumala, nakolik se orientace shodují nebo liší od slunovratových resp. rovnodennostních os.
Zde jsem k tomuto tématu našla velice zajímavý článek, z něhož jsem okopírovala jednu pasáž, ale stojí za to si jej přečíst celý.
Autor uvádí, že orientace katedrály a dalších objektů může být na základě svatých, kterým byly církevní stavby zasvěceny.
Přitom je zajímavé, že gotická katedrála je vystavěna zase v ose, kterou dodržuje i bazilika sv. Jiří.
-
Re: Prostor a člověk
64 odpověď odeslal(a) hanka v Úterý 25.Března 2014 15:30:27
-
Re: Prostor a člověk
65 odpověď odeslal(a) hanka v Úterý 25.Března 2014 15:45:29
Protože právě nemám v oblibě nejasnosti, řídila jsem se pouze tím, že slunovrat je slunovrat bez ohledu na to, zda je mu přiřazeno datum podle gregoriánského, juliánského nebo úplně jiného kalendáře.
Spíše mě v tomto ohledu zajímá daleko více, zda se jedná o první či poslední paprsky Slunce, které jsou dány horizontem.
Jak je vidět třeba z pohledu z Karlova mostu na západ - tam je horizont tak dramaticky rozčleněný, že pouhým okem, bez měřících přístrojů a počítání, lze těžko určit, kdy je "ten správný okamžik západu".
-
Re: Prostor a člověk
66 odpověď odeslal(a) hanka v Úterý 25.Března 2014 15:58:50
V onom článku, který jsem vložila, je například řečeno, že bazilika sv.Víta (ta červená v nákresu půdorysů), má být orientována k datu zasvěcenému sv. Vítovi, a že toto datum v průběhu věků a posunu kalendářů mělo být datem letního slunovratu. Ale z přiloženého diagramu SUNCALC vyplývá, že osa slunovratového východu musí být ještě více vychýlená k severu, čili že toto datum ještě má do slunovratu dost dlouhou dobu, nejméně jeden měsíc!
To mě tam mate - přitom pahorek Žiži s katedrálou je výše než jakékoli okolí, tedy středověcí architekti nemuseli na východ Slunce čekat až vyjde nad nějaký kopcovitý terén.
Nevím, zda to vysvětluji srozumitelně, ale mezi údaji uvedenými v článku a diagramem stránek SUNCALC je poměrně značná diference.
A tak by mě zajímalo, co je vlastně správně.
-
Re: Prostor a člověk
67 odpověď odeslal(a) Jiří v Úterý 25.Března 2014 20:30:02
Orientace staveb vůči Slunci je málo prozkoumaná a plná dohadů a domněnek.
Těžko povědět jak by to mělo správně být...
-
Re: Prostor a člověk
68 odpověď odeslal(a) Jiří v Úterý 25.Března 2014 20:31:59
Domnívám se, že orientace staveb spíš než se Sluncem souvisí s geoaktivními zónami - viz obrázek v příspěvku č.17 tohoto vlákna.
-
Re: Prostor a člověk
69 odpověď odeslal(a) Ondrej Lesak v Úterý 25.Března 2014 22:19:08
Ono se obojí, Jirko, v Praze skvěle doplňuje - mám na mysli ovšem spíš tektonické zlomy než ley linie.
-
Příbuzní a obydlí v horoskopu
70 odpověď odeslal(a) el ve Čtvrtek 27.Března 2014 10:05:57
http://www.astrologicka.cz/2010/09/videozaznamy-pro-vas.html
K původnímu Vandinu zadání,
v lecčems pro mě inspirativní přednáška Ant. Baudyše ml. věnovaná bydlení v praxi, kdy pro účely výuky vypíchl
Lunu, Raka, 4. dům (hrot tohoto domu ve znameních, planety, které v něm jsou) a vládce 4. domu.
„Prostor, který obýváme, nám slouží, podobně jako naše tělo, otiskli jsme do něj svoji energii. Luna – zástupné těleso za lidské tělo (voda, tělo je cca z 80 % z vody).
Př. hrot 4. domu v Beranu, Mars ve Lvu v 8. domě. Beran má i tu energii průměrného, šedivého, nezajímavého…, protože Beran je primárně industriální znamení. Mamince vyskočil ten panelák, kolektivní dům – nebo taky Vodnář, Uran …
Vládce 4. domu stojí vysoko nad obzorem, a mě to láká do vyšších pater …“
K vyšším patrům bych za sebe třeba doplnila obecně touha po rozhledu, kopec…?
:–)
-
Re: Prostor a člověk
71 odpověď odeslal(a) Pavel Turnovský ve Čtvrtek 27.Března 2014 11:27:43
prostor se nám jaksi z astrologie téměř vytratil díky časovým systémům domů (Placidus a jeho analogie Koch apod)
-
Re: Prostor a člověk
72 odpověď odeslal(a) hanka ve Čtvrtek 27.Března 2014 12:45:33
Vždycky když se připomínají Kochovy domy, tak si vzpomenu na Kochův bacil. Kochovy domy bych uplatňovala u nativit těch, co onemocněli TBC...
:o)
-
Re: Prostor a člověk
73 odpověď odeslal(a) Pavel Turnovský v Pátek 28.Března 2014 12:13:00
Matyáš z Arrasu položil základ
a na to bych vzal jed
že jeho plány obsahují prvky posvátné geometrie
v čisté podobě
-
Re: Prostor a člověk
74 odpověď odeslal(a) Ondrej Lesak v Pátek 28.Března 2014 21:44:52
Rozhodně ano. Do detailu nepůjdu, to bych se chlubil nevlastním peřím. Ale snad mohu prozradit, že Láďa Moučka o tom nedávno podal přesvědčivý geometrický důkaz.
-
Re: Prostor a člověk
75 odpověď odeslal(a) Pavel Turnovský v Pátek 28.Března 2014 22:18:43
před 14 dny
-
Re: Prostor a člověk
76 odpověď odeslal(a) Ondrej Lesak v Pátek 28.Března 2014 22:34:10
Však se taky nemůžu dočkat až se tam zase půjdu podívat, ve světle toho všeho. Jen mě mrzí, jak je už po léta ztížen volný přístup do chrámu. Ať už je zrovna v majetku moci světské nebo církevní.
-
Re: Prostor a člověk
77 odpověď odeslal(a) Jiří ve Středu 2.Dubna 2014 11:20:46
Genius loci?
Léta letoucí byl v našem městečku pohřební ústav.
Před lety cca třiceti zmizel.
Nyní se opět objevil asi sto metrů od svého původního stanoviště...
-
Re: Prostor a člověk
78 odpověď odeslal(a) Ondrej Lesak ve Středu 2.Dubna 2014 19:26:08
Jirko, to ale k sobě patří významově i délkou cyklu. Odvozuji si z toho, že pokud by šlo například o školu, rušila by se a opět obnovovala jednou za dvanáct nebo dvacetčtyři let.