Zobrazení otázky a odpovědí
-
Aktuáůní situace na planetách
5717 otázku odeslal(a) falcon ve Středu 19.Ledna 2011 23:55:57
http://www.astro.cz/apod/
V poslední době máme možnost pozorovat na velkých planetách Jupiteru a Saturnu zvláštní jevy v jejich atmosférách, díky např. sondě Casini, nebo pravidelným pozorováním amaterských astronomů.
Rád bych dal k úvaze, zda je možné, že by určité změny na povrchu těchto planet mohly synchronizovat s eventuálními odstíny jejich astrologického významu. Jsem příznivcem observační astrologie, neboŤ si myslím, že tato disciplina má cosi do sebe, a tak se zabývám myšlenkou, že když má lidstvo nyní možnost sledovat např. Saturna velice zblízka (dík sondě Casini) mohli bychom možná nalézt i nějaké astrologické souvislosti mezi tím, co se v reálu na planetě děje a tím, co se děje zde na Zemi.
Uvedený odkaz ukazuje bouři v atmosféře Saturnu.
Upozorňujái raději předem, že nemám na mysli nějaké fyzikální působení takové bouře. Jde mně především o případnou synchronicizu.
-
Re: Aktuáůní situace na planetách
1 odpověď odeslal(a) Pavel Turnovský ve Čtvrtek 20.Ledna 2011 08:42:56
http://www.rezonance.cz
jelikož za 2 měsíce budeme mít vrchol současného jupitersko-saturnského cyklu, jejich opozici, aji Uran bude Saturnovi pořád jaksi naproti, vůbec bych se nedivil, kdyby ono planetární počasí bylo s těmito pozicemi spojeno. Máme tuším poprvé příležitost něco takového (pořasí) vidět pořádně.
-
Re: Aktuáůní situace na planetách
2 odpověď odeslal(a) Pavel Turnovský ve Čtvrtek 20.Ledna 2011 08:44:11
http://www.rezonance.cz
-
Re: Aktuáůní situace na planetách
3 odpověď odeslal(a) Petr Trnka ve Čtvrtek 20.Ledna 2011 09:28:00
No, myšlenka je to určitě zajímavá, ale bohužel těžko ověřitelná, když počasí na velkých planetách můžeme průběžně sledovat teprve pár let. Jak to tam vypadalo předtím, a jestli tam nějaká podobná synchronicita byla i dřív, to bohužel nikdo neví, a zjistit to zpětně nijak nejde.
Ten odkaz už ukazuje dnešní fotku, galaxii v Andromedě v IR a v rentgenu, ale stačí si sjet na konec stránky, klepnout na Archiv, a pak na datum 19. ledna. Ta bouře na Saturnu je fakt parádní! A nejfantastičtější na tom je, že takovéhle cyklóny na velkých planetách běžně trvají celé roky! Třeba velká rudá skvrna na Jupiteru, která je taky takovou obří cyklónou, už trvá nejmíň 300 let!
-
Re: Aktuáůní situace na planetách
4 odpověď odeslal(a) Honza ve Čtvrtek 20.Ledna 2011 10:06:41
Pro mě je těžko představitelná velikost takových jevů, tohle přece, co tam vidíme, by sežralo Zemi naprosto v pohodě (nemluvě o gigantických el. výbojích dlouhých tisíce kilometrů).
Když čtu, jak vypadají spodní vrstvy atmosféry a hlavně co je pod nimi, prahnu po fotce, byť je patrně těžko proveditelná. Ale vidět onen čpavkově-vodní oceán, jak ho bičují vichry o rychlosti nad 1000 km/h a do toho hustě prší podobný sajrajt, no potěš! :o)
-
Re: Aktuáůní situace na planetách
5 odpověď odeslal(a) Pavel Turnovský ve Čtvrtek 20.Ledna 2011 10:34:55
když už jsme u té observační astrologie, mohl by ses falcone zamyslet nad periodicitou náklonu Saturnových prstenců. Před lety se tím zabývali Bruno Huber ze Švýcarska, ale nějak mi vypadlo z hlavy, s čím to dával do souvislostí
-
Re: Aktuáůní situace na planetách
6 odpověď odeslal(a) falcon ve Čtvrtek 20.Ledna 2011 11:13:34
Ha! To může být dost komplikovaná záležitost, protože se přitom nejspíš sčítají jak sklon samotného prstence k ekliptice, tak i sklon Saturnovy dráhy. Ale podívám se na to, je to velice zajímavá otázka.
-
Re: Aktuáůní situace na planetách
7 odpověď odeslal(a) Petr Trnka ve Čtvrtek 20.Ledna 2011 11:56:44
Ad 4:
Honzo, to, co píšete, mi připomnělo A.C.Clarka blahé paměti a jeho 2001: vesmírnou Odysseu. Když vesmírná loď Discovery míjela Jupiter a Bowman s Poolem jenom tiše zírali, Clarke tam napsal nádhernou a hluboce pravdivou větu: „Tento svět nebyl stvořen pro existenci člověka.“ A myslím si, že právě taková panoramata jako je ona bouře na Saturnu by nás měla přimět k uvědomění si, jak nepatrnou součástí vesmíru my lidé vlastně jsme.
-
Re: Aktuáůní situace na planetách
8 odpověď odeslal(a) Vanda ve Čtvrtek 20.Ledna 2011 12:12:51
Moje předchozí odpověď byla mířena sem, tedy opravuji a omlouvám se:
Jen bych doplnila, že současná doba je důležitá ještě jednou věcí ( respektive dvěma ). Žijeme v čase, kdy po cca 11 letech opouští znamení Vodnáře Neptun a směřuje do svého domicilu do znamení Ryb, a definitivně na dalších sedm let vstupuje do Berana planeta Uran.
Ta přechodová doba je obvykle znát, i to tak vidím.
-
Re: Aktuální situace na planetách
9 odpověď odeslal(a) Roman v Sobotu 22.Ledna 2011 20:50:25
Astronomové přicházejí už několik let s zajímavými zprávami a pozorováními i pro astrologii samou a souhlasím s Falkonem, že stojí věc za úvahu. Pozorovací astrologie je určitě nutnost a úžasný zážitek, nejen s tím Saturnovým prstencem. Kdo viděl v objektivu dalekohledu v té obrovské dálce, ví své :)Nejsem si právě jistý, kam vlastně umístit samotného člověka v této zkoumané metamorfóze planetárního chování, a je-li vůbec jako subjekt související součástí této nepoměrně větší vztažné soustavy, vzhledem k řetězovým událostem na povrchu i uvnitř planet.Významné změny klimatu(zkrácený přehled níže) na planetách jsou nepopiratelné, pokud vezmu vše jako odborně prověřenou záležitost.
Když už vůbec, tak astrologický vliv bych očekával zrychlením/ zpomalením průběhu tranzitů, ....zesílením nebo oslabením tranzitů, spíš v rovině mundánních aspektů. Tady by bylo zajímavé slyšet názor někoho z každodenní praxe, možná se to projevuje nějakým druhem lability klienta , + nebo - citlivostí, zvýšeným zájmem o kvalitu i hloubku konzultací a mnoho dalšího, nebo nezájmem o leccos vůbec.:-)
Při uvažování astrologického vlivu závisí určitě na tom, jak který astrolog(ostatní badatele a odborníky nechám v klidu) vnímá vůbec samotného člověka. Tedy komplexně po duševní, duchovní, materiální stránce bytosti, nebo jen jako materii a z ní vycházející záblesky bioelektrické inteligence v podobnosti s ukládáním dat v kompu, v obrazu výhradně biochemického působení na instinkty a city na pouhé živočišné úrovni apod...…..Tady mám na mysli pozoruhodnou citlivost člověka na spoustu podnětů. Spektrum je neobyčejně rozsáhlé, nevyčerpatelné...
Zdá se, že potíže s významnými změnami klimatu na blízkých i vzdálenějších planetách naší soustavy jsou v současnosti společným úkazem na každé významné planetě . Otázkou je co tyto změny působí a zda se jedná o pravidelné, kosmicky běžné změny-pozorujeme těmito dalekohledy velmi krátce. Ukázky z různých zdrojů nemají za cíl podpořit alarmistické běsnění kolem roku 2012, i když se tyto významné klimatické změny planet jako důkaz příchodu zemského planetárního dramatu používají:-) Existují i zprávy o změnách na Venuši a dalších v podobném znění, vkládám aby to bylo tak trochu pohromadě.
Velké množství komet u Slunce:
V prosinci 2010 bylo u Slunce pozorováno nezvykle velké množství komet. Komety nebyly příliš velké, v průměru měly méně než 10 metrů. "Ta bouře začala 13. a skončila 22. prosince," řekl Karl Battams z americké Námořní výzkumné laboratoře (United States Naval Research Laboratory, NRL) ve Washingtonu. "Během tohoto období sonda Solar and Heliospheric Observatory (SOHO) objevila 25 komet nalétávajících do Slunce." Družice SOHO byla vypuštěna v roce 1995 a od té doby odhalila už více než dva tisíce "sebevražedných" komet. Běžně detekuje takovou kometu jednou za několik dnů. "Ale 25 komet během 10 dnů, to nemá obdoby," dodal Battams.
"Sebevražedné" komety patří pravděpodobně do Kreutzovy skupiny komet s perihéliem v blízkosti Slunce….
Hubbleův teleskop zachytil povrchové a atmosférické změny na Plutu
(zpráva z období 12.02.2010)
Americký Národní úřad pro letectví a vesmír NASA zveřejnil 4. února 2010 sadu dosud nejdetailnějších snímků Pluta. Porovnání záběrů z Hubbleova kosmického dalekohledu v roce 1994 a v letech 2002 až 2003 odhaluje masivní atmosférické a povrchové změny na tomto tělese, které bylo v roce 2006 vyřazeno z kategorie planet a přidáno mezi plutoidy. Mění se zejména barevnost a jas povrchu Pluta. Vědci si to vysvětlují sezónním oteplováním na severní polokouli přivrácené ke Slunci. Podle Mike Browna z Kalifornského technologického institutu jsou změny na Plutu nejdynamičtější svého druhu ze všech těles ve Sluneční soustavě….
Prudké klimatické změny na Jupiteru
(z období kolem 10.05.2006)
Nejnovější snímky Hubbleova kosmického teleskopu (Hubble Space Telescope, HST) dokazují, že na Jupiteru, největší planetě Sluneční soustavy, probíhají klimatické změny globálního rozsahu. V atmosféře plynného obra se nedávno objevila druhá rudá skvrna. Tu první v roce 1610 pozoroval Galileo Galilei a po něm v roce 1665 Giovanni Domenico Cassini. V té době už skrvna byla stabilním atmosférickým útvarem, takže je pravděpodobné, že vznikla v mnohem vzdálenější minulosti. Vědci odhadují, že průměrné teploty v některých oblastech Jupitera by se mohly během 10 let změnit až o 5,6 stupňů Celsia (10 stupňů Fahrenheita). Otepluje se především v prostoru kolem rovníku. Póly by se naopak mohly začít ochlazovat.
Dramatické změny počasí na planetě Uran
zprávy z období: (11.11.2004)
Doposud byl rozšířen názor, že planeta Uran je jen velmi málo aktivní, avšak zkoumané fotografie ukazují, že zde dochází doslova ke dramatickým změnám, říká Imke de Pater, profesor astronomie na kalifornské univerzitě v Berkeley.
Klimatický systém na Uranu prochází dramatickými změnami. Pomocí největšího dalekohledu světa Keck s objektivem o průměru 10 m získali astronomové dosud nevídaný pohled na atmosféru planety Uran. Snímky jim umožnily nahlédnout do nejzáhadnější „kuchyně“ počasí ve sluneční soustavě.
Dva týmy astronomů, jeden z Berkeley, druhý z Wisconsinu, použily Keckův dalekohled, vybavený adaptivní optikou k pořízení detailních snímků atmosféry Urana a jeho prstenců. Dvojice obrázků, publikovaná 10. listopadu 2004 na setkání členů Division for Planetary Sciences of the American Astronomical Society, odhalila velmi oblačný vzhled planety – je vidět velké množství atmosférických útvarů, které dramaticky mění svoji velikost, jasnost a dobu existence. Jedná se o dění, doposud na planetě Uran nepozorované.
Globální oteplování a seizmická aktivita na Marsu
(28.09.2005)
Americký Národní úřad pro letectví a vesmír NASA zveřejnil informace o výrazných změnách, které byly v posledních letech zaznamenány na čtvrté planetě Sluneční soustavy. Změny podle vědců způsobila geologická aktivita a globální oteplování. Nové překvapivé poznatky o dění na Marsu byly získány prostřednictvím sondy Mars Global Surveyor (MGS), která kolem planety obíhá od září 1997.