Zobrazení otázky a odpovědí
-
Trutina Hermetis
5672 otázku odeslal(a) Jiří v Pondělí 11.Října 2010 08:23:21
http://www.novinky.cz/koktejl/213705-v-britanii-se-narodil-chlapec-z-embrya-zmrazeneho-po-dvacet-let.html
by si v tomto případě asi nevěděla rady...
-
Re: Trutina Hermetis
1 odpověď odeslal(a) Turnovský Pavel v Pondělí 11.Října 2010 11:40:12
http://www.rezonance.cz
na tyhle výjimky se bude muset astrologie připravit
-
Re: Trutina Hermetis
2 odpověď odeslal(a) Petr Trnka v Pondělí 11.Října 2010 14:08:42
Já myslím, že na tom nic mimořádného není (tedy z astrologického hlediska, samozřejmě). To mimino se přece někdy narodilo, začalo samo dýchat, byla mu odstřižená pupeční šňůra, takže horoskop mu sestavit jde, a jestli bylo počato před devíti měsíci nebo před dvaceti lety je pro účely astrologie úplně fuk. Trutina Hermetis stejně většinou nefunguje.
-
Re: Trutina Hermetis
3 odpověď odeslal(a) Jiří v Pondělí 11.Října 2010 16:25:37
Osobně chovám velkou úctu ke starým metodám, mezi které Trutina Hermetis nepochybně patří.
S tím jejím fungováním/nefungováním je to sporné, ještě jsem nečetl žádnou seriozní práci, která by se touto metodou opravdu hluboce zabývala.
Uvedená situace ovšem staví Trutinu Hermetis do jiného světla. Pro početí před dvaceti lety nemá výpočetní aparát.
To je, alespoň z mého pohledu, závažná věc, která Trutinu Hermetis v těchto případech zcela diskvalifikuje pro účely rektifikace času narození.
-
Re: Trutina Hermetis
4 odpověď odeslal(a) falcon v Pondělí 11.Října 2010 18:46:07
Otázkou je, co je okamžikem početí. Domnívám se, že nastane tehdy, když se spojí vejce se spermií. V tom případě by mohlo být jedno, jak je ta spermie stará.
Mně spíš na tom dělá starost něco jiného: možnost, že bude počato dítě, i když dárce spermatu už bude dávno mrtev.
A nejen to: často si kladu otázku, zda není proti přírodě, pokud se ženě umožní otěhotnět i přesto, že by dítě mít neměla. Co když si tyto věci příroda nějak sama hlídá a my se opět snažíme "poroučet větru, dešti?!!! A co bude z dětí, jejichž genetické vklady se vlastně nikdy neměly setkat a genetické linie protnout? Je to opravdu všechno tak jedno?! Pochybuji...
-
Re: Trutina Hermetis
5 odpověď odeslal(a) Turnovský Pavel v Pondělí 11.Října 2010 19:00:50
http://www.rezonance.cz/wp
Trutinu Hermetis lze použít na jakékoli období před narozením a obávám se že i po narození. Přestal jsem tuto metodu brát vážně v okamžiku, kd yjsem našel předepsaný vztah s diferencí 1 úhlové minutu 1 měsíc před porodem.
-
Re: Trutina Hermetis
6 odpověď odeslal(a) Petr Trnka v Pondělí 11.Října 2010 20:06:37
Ad 3:
Já také chovám úctu ke starým metodám, to mi však nebrání uznat, že i ve staré astrologii se dá najít spousta balastu. Zrovna tak jako v astrologii dnešní. Trutinu Hermetis jsem zhruba před 20 lety mnohokrát testoval, a dávala mi uspokojivé výsledky v méně než polovině případů. A to je málo. Nezavrhuji ji úplně, ale spoléhat se pouze na ni nelze. Existují mnohem spolehlivější rektifikační metody.
Ad 4:
Tak tak, Falcone. Taky jsem si takové otázky už nejednou kladl. Je mnoho věcí v současné medicíně, které vypadají jako velký pokrok, ale ve skutečnosti mohou být cestou do pekel. Takové umělé oplodnění, o kterém píšeš, je nepochybně jednou z nich.
-
Re: Trutina Hermetis
7 odpověď odeslal(a) falcon v Pondělí 11.Října 2010 20:49:09
Právě, Petře! V souvislosti s astroilogickým řešením početí jsem si právě uvědomil, že to může v mnoha případech být spíše zneužití astrologie, než skutečná pomoc.
Několikrát jsem o tom mluvil s primářem gynekologie, který dokonce vidí v některých případech, jak je aura ženy provázena duší dítěte, které "čeká" na inkarnaci. V takovém případě neváhá s pomocí, aby dotyčná žena otěhotněla. Vaprávěl mi otřesný případ ženy, která měla s otěhotněním velký problém. Když se to konečně podařilo, kvůli kariéře si to rozmyslela a šla na interrupci. To prostě člověk čumí, co je kolem plození dětí za možnosti, jak jít do pekel.
-
Re: Trutina Hermetis
8 odpověď odeslal(a) Radek v Pondělí 11.Října 2010 20:52:17
Ad.4) Spermie už vajíčko oplodnila, mrazí se už embrio.
Pro p.Trnku) Je velice jednoduché použít silná slova "cesta do pekel"atd.
Je to jistě závažný problém, jednoduché řešení nemá. Zas tak nepochybné to ale není. Takový člověk, obyčejně mění názor, když se ho to týká osobně. Potom už proti není.
Co bychom po mladé generaci chtěli? Můžou za to, že máme právě tu filozofii "poručíme větru dešti" díky níž potence výrazně poklesla? A to je jenom začátek. Teď bychom jim měli mít za zlé, že se snaží mít potomky jiným způsobem?
Jde se na to podívat i tak, že je povinností každého páru, pokusit se založit rodinu (když ovšem chtějí). Když to nejde normálním způsobem, tak jinak.
Obava že by se dotyčný neměl vůbec narodit je taky problematická. V podstatě nevíme. Co když to tak naopak má být.
Problém je široký, ale silná slova tomu nepomůžou.
Jeden můj známí říkal "lidí je jak sraček". Je to pravda, ale jen do chvíle, kdy se mě to týká osobně.
-
Re: Trutina Hermetis
9 odpověď odeslal(a) Petr Trnka v Pondělí 11.Října 2010 21:08:08
Radku, možná jsem použil silná slova, ale Váš známý se svým úslovím, že „lidí je jako sraček“, má pravdu. A z tohoto hlediska je úplně jedno, jestli se to někoho týká osobně nebo ne. Počet lidí na Zemi už dávno překročil počet, který je tato planeta schopná uživit, ekologickou terminologií řečeno už dávno byla překročena nosná kapacita prostředí, a jak napsal Falcon, příroda už si to sama pohlídá. Což znamená, že počet lidí na planetě se musí drasticky snížit, mají-li se tady vůbec zachovat podmínky pro další existenci života. A je už v podstatě úplně jedno, jakým způsobem to příroda udělá. Nejméně 90 % lidské populace prostě v dohledné době vyhubit musí. A stavět se tomu na odpor nám nepomůže. Proto jsem o takových snahách napsal, že to je cesta do pekel. Je!
-
Re: Trutina Hermetis
10 odpověď odeslal(a) radekC v Pondělí 11.Října 2010 21:32:44
Řekl bych že je to dost radikální názor. Názory se ale různí, nikomu ho neberu.
Uvědomte si ale, že to co jste napsal, je zatím pouhá fantazie, nikdo neví co bude.
Přiznám se že jsem Vás pochopil předtím jinak. Myslel jsem že máte starost o genetický fond lidstva, ale teď to vypadá že se bojíte aby se nezvrátil jeho pomalý (nebo rychlý) úbytek.
Tomuto se na odpor nestavím, už jsem o tom taky slyšel. Přijímám to jako jednu z mnoha nepotvrzených hypotéz, v tomto případě hraničící s fantazií.
Myslel jsem že je debata o etičnosti medicíny v kladným smyslu, ne že čím hůř tím líp. Čím více lidí vymře, nebo se nenarodí, tím lépe ?
-
Re: Trutina Hermetis
11 odpověď odeslal(a) Jiří v Pondělí 11.Října 2010 21:44:22
Vraťme se k astrologii.
Píšeš, Petře, že existují mnohem spolehlivější rektifikační metody. Mohl bys, prosím, alespoň stručně popsat které to jsou?
-
Re: Trutina Hermetis
12 odpověď odeslal(a) Petr Trnka v Pondělí 11.Října 2010 21:53:19
Ad 10:
Byl bych rád, Radku, kdyby to byla jenom jedna z mnoha nepotvrzených hypotéz, hraničících s fantazií. Bohužel není. Na internetu se tuším loni nebo předloni objevila studie s názvem „Ropný zlom a nosná kapacita prostředí“, která se tímto tématem zabývala zevrubně a velmi fundovaně. Zkuste zagůglit, a možná se budete velmi divit.
Ad 11:
To mě chceš zkoušet, jestli rozumím astrologii? Nedávno jsi mi napsal, že se zabýváš rektifikací času narození J.R.Štefánika, a tak předpokládám, že je znáš. Proč se mě tedy ptáš?
-
Re: Trutina Hermetis
13 odpověď odeslal(a) falcon v Pondělí 11.Října 2010 22:34:50
Obávám se, že se v naš době střetává prastarý, církví podporovaný názor, že manželé musí mít děti.
Netuším, odkud tento důraz na "požehnané" manželství pochází, ale může být ve své podstatě scestný. Proč, to nám ukazuje sama příroda.
Je ale pravda, že mladí odsírají to, jak se na této planetě chovali rodičové, či prarodičové. Ale tak tomu vždy bylo. I o tom je genetika, či epigenetika.
-
Re: Trutina Hermetis
14 odpověď odeslal(a) Turnovský Pavel v Pondělí 11.Října 2010 23:36:15
nevím co uvede radek, trutina hermetis po mých experimentech je na tom podobně jako tzv. Jonášova metoda plodných dnů o stejné fázi Luny jako v radixu. Téměř každý měsíc lze najít okamžik, kdy si Luna s obzorem vymění místo pro jakýkoli zadaný vztah. Trutinu hermetis lze navíc aplikovat na radixy čehokoli nejen lidí.
-
Re: Trutina Hermetis
15 odpověď odeslal(a) Jiří v Úterý 12.Října 2010 08:33:39
Ano, Petře, zabývám se rektifikací Štefánika a proto bych rád znal i Tvůj názor na spolehlivé rektifikační metody.
Z poznatků, které jsem při rektifikacích získal, mám pocit, že obě metody, které používám - to je Trutina Hermetis a primární direkce, jsou asi tak na podobné úrovni, co se týká jejich vypovídací schopnosti.
Proto mne zajímá, jaké spolehlivé metody rektifikace opravdu existují.
-
Re: Trutina Hermetis
16 odpověď odeslal(a) Jiří v Úterý 12.Října 2010 08:33:49
Ano, Petře, zabývám se rektifikací Štefánika a proto bych rád znal i Tvůj názor na spolehlivé rektifikační metody.
Z poznatků, které jsem při rektifikacích získal, mám pocit, že obě metody, které používám - to je Trutina Hermetis a primární direkce, jsou asi tak na podobné úrovni, co se týká jejich vypovídací schopnosti.
Proto mne zajímá, jaké spolehlivé metody rektifikace opravdu existují.
-
Re: Trutina Hermetis
17 odpověď odeslal(a) falcon v Úterý 12.Října 2010 09:14:58
Sice jsem nebyl tázán, ale osobně se obávám, že spolehlivá metoda rektifikace už jen z principu neexistuje. Je pouze větší či menší pravděpodobnost.
Připomíná mi to proslulý postrach všech studentů, kteří cosi naměřili v laboratoři, vynesli do milimetrového papíru a následně musí proložt přímku mračnem rozházených bodů (říkali jsme tomu proložit přímku hejnem komárů). Jsem si jist, že se se mnou budou skalní rektifikátoři přít (a svým způsobem budou mít pravdu), ale i tak si myslím, že sotva lze do bezvědomí upřesňovat něco, co samo o sobě přesné není. Tady má smysl mluvit pouze o pravděpodobnosti, o přiblížení.
-
Re: Trutina Hermetis
18 odpověď odeslal(a) Petr Trnka v Úterý 12.Října 2010 09:19:08
Primární direkce jsem používal na konci 80. a v 90. letech, kdy jsem je měl naprogramované ve svém 8-bitovém Atari. Právě s nimi jsem tehdy srovnával Trutinu Hermetis, a zatímco direkce dávaly výsledky velmi uspokojivé (pochopitelně na základě poměrně podrobných verifikací), Trutina Hermetis byla ve většině případů úplně mimo. Program, který používám dneska, primární direkce neumí, používám proto direkce slunečního oblouku, jak pro prognózy, tak pro rektifikace, a výsledky jsou uspokojivé také. Druhou metodou, která podle mých zkušeností funguje poměrně spolehlivě, jsou tranzity pomalých planet na osy, a při menší nejistotě kolem 15 až 20 minut dopředu nebo dozadu se mi velmi osvědčilo používání Sabiánských symbolů k určení stupně ascendentu.
-
Re: Trutina Hermetis
19 odpověď odeslal(a) Petr Trnka v Úterý 12.Října 2010 09:34:16
Souhlasím s Tebou, Falcone! (Možná proto, že nejsem „skalní rektifikátor“… :-)) Proto taky píšu, že výsledky jsou uspokojivé, nikoli přesné. S tou přímkou, proloženou mnoha naměřenými body, je to velmi výstižné přirovnání! Když jsem kdysi používal primární direkce, taky jsem do stařičkého Atari vždycky naklepal spoustu dat životních událostí, a výsledky byly jako ty rozházené body na milimetrovém papíře, které se ovšem pohybovaly kolem nějaké střední hodnoty a dala se jimi proložit ta pomyslná přímka. Takže o nalezeném čase se skutečně dalo říci, že se ke skutečnému času přibližuje, ne že je přesný. Ale pokud to bylo potřeba, dal se zpřesnit až na 1 minutu s pomocí SaSy na stupeň ASC, jak už jsem říkal.
-
Re: Trutina Hermetis
20 odpověď odeslal(a) Jiří v Úterý 12.Října 2010 09:38:16
Děkuji za odpověď, Petře.
Falcone, jistě lze se k horoskopu postavit tak, jak říkáš, a na jakoukoli rektifikaci rezignovat.
Rozbor radixu lze dělat i bez domů a nebo brát domy třeba jako celá znamení, známe-li čas narození pouze přibližně.
Ale tímto přístupem také rezignujeme na celou velkou oblast astrologie a sice na predikce do budoucna. Já vím, že existují astrologické směry, které si zdůvodnily proč se touto oblastí nezabývat a toho se drží. Proč ne?
Mi osobně to ale přijde jako velké ochuzení astrologie jako takové.
Domnívám se, že právě vysoká obtížnost opravdu korektní rektifikace způsobila toto její opuštění.
Žijeme v povrchní době, která nepřeje skutečnému hlubokému zkoumání souvislostí.
Po mnoha letech, které základnímu výzkumu astrologických systémů věnuji, jsem si jist, že odpovědná rektifikace je základem astrologické práce.
-
Re: Trutina Hermetis
21 odpověď odeslal(a) Turnovský Pavel v Úterý 12.Října 2010 09:48:52
http://www.rezonance.cz/wp
podle mého názoru jediná spolehlivá rektifikace jsou tranzity. Nelze se všakomezit na aspekty 1, 2, 3, 4, 6 harmonické, do hry vstupují přinjmenším aspekty 8, 9 a 12 harmonické.
U primárních direkcí je základní potíž, která je diskvalifikuje: klíč.
-
Re: Trutina Hermetis
22 odpověď odeslal(a) Jiří v Úterý 12.Října 2010 10:01:47
Jakýsi převodní klíč používají, kromě tranzitů, všechny ostatní metody.
Pokud je klíč slabinou u primárních direkcí, pak je slabinou i u všech dalších metod.
-
Re: Trutina Hermetis
23 odpověď odeslal(a) RichardBB v Úterý 12.Října 2010 10:01:48
osobne,pre moje dáta narodenia mi Trutina hermetis sedí a aj rektifikácia pomocou primárnych direkcii vďaka Johannesovi mi to potvrdzovala.Mal som oficialny čas narodenia 2:10,Trutina 2.7.50,prim dir 2.8.48.,ale sabiány mi skôr sedia na 2.9,takže stále sa hrajkám,kedy som sa vlastne narodil :)
-
Re: Trutina Hermetis
24 odpověď odeslal(a) Petr Trnka v Úterý 12.Října 2010 10:32:23
Můžete mít pravdu, Richarde, že ve Vašem případě Trutina sedí. Ale spolehnout se na to nelze. Když trochu shrnu svoje zkušenosti s rektifikací, tak tři základní metody, které používám – direkce os, tranzity a Sabiány, mi dávaly celkem shodné výsledky v intervalu dejme tomu maximálně 5 až 10 minut, kdežto Trutina do tohoto intervalu někdy sice taky zapadla, většinou však byla třeba i o několik hodin vedle. A to je myslím dost výmluvné.
-
Re: Trutina Hermetis
25 odpověď odeslal(a) Turnovský Pavel v Úterý 12.Října 2010 10:35:46
souhlasím Jiří: převodní klíče jsou slabinou všech systémů, které je používají.
Richarde, Sabiánské symboly mohu být jen doplňkovou metodou rektifikace. Trutina hermetis se občas trefí, proto má dodnes zastánce, kteří jsou přesvědčeni o tom, že má cenu se jí zabývat.
Kromě toho nezapomínejme, že tranzity jsou funkční v orbisu přinejmenším půl stupně KDYKOLIV, proto je názor, že ascendent (a dömy) oscilují omyl.
-
Re: Trutina Hermetis
26 odpověď odeslal(a) hanka v Úterý 12.Října 2010 11:50:31
Pokud čtu, Petře, že při rektifikaci používáte SaSy, pak jsem ovšem vážně znepokojena, protože důvěryhodnost takovéto metody je v mých očích značně podlomena. Domnívala jsem se, že Sabiány jsou metaforická či symbolická záležitost spíše psychologicko-etického dopadu.
-
Re: Trutina Hermetis
27 odpověď odeslal(a) Petr Trnka v Úterý 12.Října 2010 12:01:11
V tom případě by asi bylo nejlepší, Hanko, kdybyste je sama vyzkoušela. Potom se možná přestanete domnívat a budete vědět.
-
Re: Trutina Hermetis
28 odpověď odeslal(a) Turnovský Pavel v Úterý 12.Října 2010 12:03:52
http://www.rezonance.cz
jistě hanko, ale pokud budeme držet astrologii jako jednu z hermetických věd případně jejich sloup, pak díky esoternímu původu jsou sabiány stejně hodnotnou metodou jako každá jiná esoterní metoda. Jen PRAKTICKÝ astrolog ví jak s nimi zacházet, kdy je nasadit a co od nich čekat.
-
Re: Trutina Hermetis
29 odpověď odeslal(a) hanka v Úterý 12.Října 2010 12:09:36
Ano, moje nazírání se v tomto posunulo.
Můžeme si tedy rozdělit astrologii na dvě části - na tu striktně matematicko-astro-fyzikální a dokazatelnou, a potom na tu ezotericko čarodějnou.
Sabiány můžu vzít jeden po druhém, pro každý najdu kdykoli uplatnění - záleží na interpretaci.
Znám případy, kdy prokazatelná doba zrození byla "přetlučena" Sabiánem - patrně proto, že jaksi příznivěji vypovídal, či co. Takže to tak akorát člověku zvedne koutky úst k úsměvu.
-
Re: Trutina Hermetis
30 odpověď odeslal(a) Turnovský Pavel v Úterý 12.Října 2010 12:16:50
samozřejmě hanko, nalhávat si můžeme ledacos, ono se nám to také "vyplatí".
Rozlišujme reálné od imaginárního a od symbolického.
-
Re: Trutina Hermetis
31 odpověď odeslal(a) hanka v Úterý 12.Října 2010 12:23:37
Re 30 - ano, souhlasím a jsem všemi deseti pro.
Po ničem jiném vlastně ani nevolám.
Zde ovšem v tom "nalhávání" je jistým způsobem zakopaný pes - bude-li nevinná lež programovat něčí mysl tak, aby kupříkladu přežil chorobu a vyléčil se (Sabián coby placebo), pak jistě není důvod být proti takovému zacházení - a to ani v případě rektifikace.
-
Re: Trutina Hermetis
32 odpověď odeslal(a) Jiří v Úterý 12.Října 2010 12:24:57
Domnívám se, že zrektifikovat čas narození v rámci celého dne je velmi nesnadný úkol, ale nikoli nemožný.
V literatuře se lze potkat s tím, že astrolog použije několik velmi důmyslných metod rektifikace, z nichž každá dává jiný výsledek.
Viz kupříkladu Mirko Boleslavský - Vědecká astrologie.
Ovšem na závěr, namísto toho co bych očekával, aby nějak rozhodl, který způsob rektifikace je ten správný - prostě jen získané výsledky sečte a podělí. Výsledný aritmetický průměr je pro něj tím správným okamžikem narození.
S takovýmto způsobem rektifikace jest mi ovšem velice zatěžko se ztotožnit...
-
Re: Trutina Hermetis
33 odpověď odeslal(a) Turnovský Pavel v Úterý 12.Října 2010 12:42:13
http://www.rezonance.cz
mějme na paměti, že i placebo efekt má efekt
Jiří, souhlasím s tím, že vytvořit aritmetický průměr z rozmanitých mnohdy "veledůmyslných" a "sofistikovaných" metod není nic, s čím bychom měli souhlasit.
-
Re: Trutina Hermetis
34 odpověď odeslal(a) Petr Trnka v Úterý 12.Října 2010 13:01:04
K tomu, co tu bylo řečeno, chci podotknout několik věcí:
Pro Hanku:
Astrologie není ani astro-fyzikální (i když matematická ano), ani čarodějná (i když esoterická ano). A něco nalhávat by si neměl praktický astrolog, který ví, jak se SaSy pracovat (jak Vám to Pavel taky napsal). Laikům a nezkušeným astrologům podle mého názoru SaSy do rukou nepatří, tam mohou napáchat více škod než užitku.
Pro Jiřího:
Zrektifikovat neznámý čas narození v rámci celého dne je skutečně úkol VELMI nesnadný, i když možný, v tom máš pravdu. Tam se však podle mého názoru SaSy požít nedají, v tom by se člověk utopil (a to i zkušený astrolog, o laikovi ani nemluvě). Pokud jsem byl postaven před takový úkol, používal jsem direkce os a tranzity, a SaSy jsem už pouze dolaďoval výsledek. A co se Boleslavského týká, v té jeho knize je tolik velmi pochybných věcí, že jsem ji už dávno přestal brát vážně.
-
Re: Trutina Hermetis
35 odpověď odeslal(a) Jiří v Úterý 12.Října 2010 13:19:28
Tedy shrnuto - padly zde takovéto informace, které i mně přijdou trochu nesrozumitelné.
Snad je to dáno přílišnou stručností popisu, kdy každý z přispívajících mlčky předpokládá, že zkušenostní či vědomostní obzor nás ostatních je stejný jako jeho, což samosebou není.
K rektifikaci se podle výše uvedených informací používají tyto metody:
Trutina Hermetis
primární direkce
direkce slunečního oblouku
direkce os
tranzity pomalých planet na osy
tranzity nelze omezit na aspekty 1, 2, 3, 4, 6 harmonické, do hry vstupují přinjmenším aspekty 8, 9 a 12 harmonické
Sabiánské symboly k určení stupně ascendentu
Chtěl bych poprosit, zda by bylo možno upřesnit zda se jedná pouze o tranzity pomalých planet a jejich aspektů na radixové osy nebo zda se berou do úvahu tranzity a jejich aspekty i rychlých planet.
Dále pak co se rozumí pod pojmem direkce os
zda se jedná o sekundární direkce nebo zda se jedná o profekce a s jakým klíčem.
-
Re: Trutina Hermetis
36 odpověď odeslal(a) Turnovský Pavel v Úterý 12.Října 2010 13:44:07
http://www.rezonance.cz
vracím se k Trutině hermetis.
Jako příklad tu uvedu příklad ze svého kurzu rektifikace Margaret Rose jejíž čas narození známe dostatečně přesně:
21.8.1930, 20:22 GMT (21:22 letního GMT) 56°N 37´ 11", 3 W 00´09".
Luna ubývá a je pod obzorem, těhotenství má být kratší než 273 dny, Luna početí má být descendentem nativity, takže by Luna nativity měla být descendentem početí. Průměrná epocha by měla 21. 11. 1929 a pravá epocha - opravdové početí by mělo nastat až po tomto datu.
Přikládám tabulku pro cca 1 rok, v níž lze nalézt časové ostrovy, v němž je možné aby byla současně Luna na 6°08 Vah a ASC na 25 Kozoroha 15. Nikdy k tomu nedojde úplně přesně, to ale nehledáme, Žlutě jsem označil ta data, kdy žádoucí pozice Luny a Asc jsou jsou od sebe pod 2 hodiny, které by daly diferenci v poloze Luny 1°což by pro rektifikaci času narození dalo diferenci pod přijatelných 5 minut v čase. Jak vidíte těch možností kdy asc a Luna zaujímají požadované pozice je vícero a to jsem ustřihl časy po narození a čas před narozením omezil na 1 rok.
Tak co s tou metodou?
V
-
RADIX
37 odpověď odeslal(a) Turnovský Pavel v Úterý 12.Října 2010 13:44:57
http://www.rezonance.cz
-
možné časy odpovídající pořadavků Trutiny H
38 odpověď odeslal(a) turnov@rezonance.cz v Úterý 12.Října 2010 13:45:57
http://www.rezonance.cz
-
Re: Trutina Hermetis
39 odpověď odeslal(a) Turnovský Pavel v Úterý 12.Října 2010 14:03:48
http://www.rezonance.cz/wp/rektifikace-zpresneni-casu-narozeni/
pro ty co nečtou učební dopisy mého rektifikačního kurzu uvádím odkaz na jejich přehled:
http://www.rezonance.cz/wp/rektifikace-zpresneni-casu-narozeni/
poznámka k Trutině hermetis v uvedeném případě: nejpřesnější situace se odehrává 2.7.1930 tedy pouhých 6 týdnů před narozením. Tak co s tím?
-
Re: Trutina Hermetis
40 odpověď odeslal(a) Turnovský Pavel v Úterý 12.Října 2010 14:41:22
http://www.rezonance.cz
jo ta "nejdůležitější a nejpravděpodobnější" možnost podle TH mi utekla z lopaty: 26. listopadu 1929
-
Re: Trutina Hermetis
41 odpověď odeslal(a) Turnovský Pavel v Úterý 12.Října 2010 14:41:42
-
Re: Trutina Hermetis
42 odpověď odeslal(a) RichardBB v Úterý 12.Října 2010 18:11:05
Keďže sú prípady,keď Trutina Hermetis funguje a naopak,tak by ma zaujímalo,či sa tomu niekto viacej venoval a či neprišiel na ten zádrhel,resp. polemizoval.Neviete o nejakej takej štúdii?Vstupuje tam nejaký iný faktor(fáza ,stupeň,aspekt...)?Alebo je to od veci a u mňa to sedí náhodou
-
Re: Trutina Hermetis
43 odpověď odeslal(a) Turnovský Pavel v Úterý 12.Října 2010 18:38:06
nejvíc E.A.Bailey (ten ale na smrtelné postelipřznal, že ověřováním TH promarnil život) a Sepharial a hromada dalších
-
Re: Trutina Hermetis
44 odpověď odeslal(a) Jiří v Úterý 12.Října 2010 21:32:01
Trutina Hermetis má tu vlastnost, že rektifikované časy se spojují v jakési intervaly, které konvergují k jednomu rektifikovanému času daného časového intervalu.
Tedy jakoby se lidé podle TH mohli rodit pouze v určitých "povolených" časech.
To mne vede k závěru, že se nám TH nedochovala v úplném znění a jako taková se nedá obecně používat.
Prosím, můžeme se vrátit k otázkám, které jsem si dovolil položit v bodu 35?
-
Re: Trutina Hermetis
45 odpověď odeslal(a) Turnovský Pavel v Úterý 12.Října 2010 22:00:24
http://www.rezonance.cz/wp
"Chtěl bych poprosit, zda by bylo možno upřesnit zda se jedná pouze o tranzity pomalých planet a jejich aspektů na radixové osy nebo zda se berou do úvahu tranzity a jejich aspekty i rychlých planet."
Pokud je znám přesný čas hmotné i mentální události pak tranzity všech těles tedy i rychlých planet a os. Pokud není znám přesný čas události pak je lepší počíat jen s pomalými tělesy od Jupitea výš. Aspekty 1,2, 3, 4, 6, 8, 9, 12 hramonické, ty sám jsi mne Jří doplnil i o 5.harmonickou a tedy i o 10. harmonickou.
"Dále pak co se rozumí pod pojmem direkce os, zda se jedná o sekundární direkce nebo zda se jedná o profekce a s jakým klíčem"
Direkce os mohou se mohou použít u všech druhů direkcí. Nejméně diskutabilní jsou progresivní/sekundrně direkční osy, tam totiž odpadají potíže s klíčem, u ostatních direkcí jsou problémy se zvolením klíče. Symbolické direkce (solární oblouk např.) dávají diskutabilní výsledky (solární oblouk versus 1° např.)
Zdá se, že se většina astrologů praktiků shoduje na použití Naibodova klíče, který je téměř totožný s denním nárůstem RAMC/LST (diference v desetinách úhlové sekundy), což je pro mne jedna z mála přirozených direkcí.
-
Re: Trutina Hermetis
46 odpověď odeslal(a) Turnovský Pavel v Úterý 12.Října 2010 22:04:20
jakousi zprávu o Trutině Hermetis podává Ptolemaios, který ale nemluví o stupních, nýbrž o znameních. Tedy znamení, v němž je Luna nativity je znamení, v němž je ASC nebo DSC při početí a ASC nebo DSC početí odpovídá znamnení, v němž je Luna při narození.
-
Re: Trutina Hermetis
47 odpověď odeslal(a) Turnovský Pavel v Úterý 12.Října 2010 22:14:17
"Trutina Hermetis má tu vlastnost, že rektifikované časy se spojují v jakési intervaly, které konvergují k jednomu rektifikovanému času daného časového intervalu.
Tedy jakoby se lidé podle TH mohli rodit pouze v určitých "povolených" časech."
ano to je pravda, jde o časy, do nichž se shrnou všechna narození v jejich okolí bez ohledu na opravdový čas narození.
-
Re: Trutina Hermetis
48 odpověď odeslal(a) Jiří v Úterý 12.Října 2010 22:27:29
"Nejméně diskutabilní jsou progresivní/sekundárně direkční osy, tam totiž odpadají potíže s klíčem"
Tím bych si nebyl tak zcela jist.
Pokud pojem "progresivní/sekundárně direkční osa".
znamená, že se jedná o dopředný pohyb některé z os sekundárního horoskopu, pak můžeme uvažovat klíčů hned několik.
Základní předpis pro klíč je den za rok, přičemž je možno rozeznávat den solární, den siderický a den tropický (pominu dny odvozené od Luny)
a také rok siderický, rok tropický a rok kalendářní.
Kombinací těchto hodnot máme hnedle klíčů devět...
-
Re: Trutina Hermetis
49 odpověď odeslal(a) Turnovský Pavel v Úterý 12.Října 2010 22:46:22
jasně chtěl jsme to zjednodušit, v definicích progresí/ sekundárních direkcí se mluví jen o dni, který odpovídá roku. S kliden se zbavím i této metody, nijak na ní nelpím:-)
-
Re: Trutina Hermetis
50 odpověď odeslal(a) falcon v Úterý 12.Října 2010 22:53:52
Zaujal mne onen siderický, solární,či tropický časový interval. To je vskutku zajímavá otázka, čemu dát přednost, jestli rotaci Země vůči hvězdám, anebo vůči Slunci.
-
Re: Trutina Hermetis
51 odpověď odeslal(a) Turnovský Pavel v Úterý 12.Října 2010 23:08:13
ilustrace k těm časovým ostrovům Trutiny Hermetis:
pokud by se někdo narodil dnes 12.10.2010 ve 14:23 SELČ v Praze, Trutina Hemetis by jeho čas narození zrektifikovala na 13:44,
pokud by se narodil o minutu později ve 14:24 SELČ TH rektifikovala na 14:32
-
Re: Trutina Hermetis
52 odpověď odeslal(a) Turnovský Pavel ve Středu 13.Října 2010 01:19:57
http://www.rezonance.cz
abych dostál svým představám o badání, vypočítal jsem všechny možné konjunkce a opozice mezi Lunou, ASC a DSC v případě Margaret Rose a našel jediný okamžik, který vyhovuje:
13. 11. 1929
13:55:34 je ASC početí v opozici na Lunu nativity
a hned v
13:57:04 je Luna početí v konjunkci s ASC nativity
coř ovšem neodpovídá zadání Trutiny Hermetis, neboť Luna početí má být v konjunkci s DSC
-
Re: Trutina Hermetis
53 odpověď odeslal(a) Turnovský Pavel ve Středu 13.Října 2010 01:20:34
http://www.rezonance.cz
-
Re: Trutina Hermetis
54 odpověď odeslal(a) Turnovský Pavel ve Středu 13.Října 2010 01:33:45
http://www.rezonance.cz
-
Re: Trutina Hermetis
55 odpověď odeslal(a) Turnovský Pavel ve Středu 13.Října 2010 01:34:28
http://www.rezonance.cz
-
Re: Trutina Hermetis
56 odpověď odeslal(a) Turnovský Pavel ve Středu 13.Října 2010 01:56:16
http://www.rezonance.cz
jedná se o jeden případ, ale vyplývá z něho, že tradovaná podoba Trutiny Hermetis je chybná,
Pokud se chce někdo TH zabývat řádně, musí projít všechny varianty bez ohledu na dorůstající nebo ubývající Lunu nad obzorem i pod obzorem s těhotenstvím ratším i delším než je 273 dny
-
Re: Trutina Hermetis
57 odpověď odeslal(a) Jiří ve Středu 13.Října 2010 05:52:59
K problematice klíčů bych poznamenal, že je třeba dodržet jedno zcela zásadní pravidlo.
Když už se rozhodneme pro kteroukoli rektifikační metodu a zvolíme některý z jejích klíčů, je třeba posléze v uvedené metodě vždy použít stejný klíč.
Tedy kupříkladu zvolíme-li z jakýchkoli důvodů pro rektifikaci pomocí primárních direkcí například Naibodův klíč, je naprosto nezbytné posléze pro zrektifikovaný horoskop počítat primární direkce opět s tímto klíčem.
-
Re: Trutina Hermetis
58 odpověď odeslal(a) Jiří ve Středu 13.Října 2010 08:29:34
Tak tedy opět rekapitulace rektifikačních metod
Trutina Hermetis z výše uvedených důvodů vyřazena.
Ostatní doposud uvedené rektifikační metody jsou založeny na známých datumech životních událostí rektifikované osoby.
Pokusím se je popsat a prosím o laskavé doplnění mých eventuelních opomenutí a případnou opravu chyb.
Rektifikační metody životních událostí se dají rozdělit do několika skupin:
rektifikace pomocí
1) tranzitů
2) direkcí
3) progresů
4) profekcí
Všechny tyto metody pracují se dvěma prvky, které nazýváme signifikátor a promisor.
Signifikátor je prvek, který "určuje povahu či význam události" a může jím být planeta, osa, citlivý bod.
Promisor je prvek, který určuje, kdy se daná událost naplní.
Promisorem může být opět kterýkoli prvek horoskopu v aspektu na signifikátora.
ad 1) počítá skutečné polohy prvků k danému datu události a srovnává s radixovými prvky, které je třeba zkoumat v celém rektifikovaném intervalu.
Pro časovou osu tato metoda nepoužívá žádný přepočet.
Tranzitní rektifikace lze počítat jednak s precesí, jednak bez precese.
ad 2) se dělí na direkce
a) primární
b) sekundární
c) terciární
Primární direkce vychází z primárního pohybu Země, za který se pokládá její rotace.
Oblouk, který svírá průmět signifikátoru na deklinační kružnici promisoru určuje časovou vzdálenost. Tento úhel se různými klíči přepočítává na čas.
Tradice od dob Ptolemaia uvádí klíč jeden stupeň rovná se jeden rok.
Naibodův klíč pochází, tuším, ze 16.století a je u něj 360/365 stupně rovno jednomu roku.
Existují další klíče jako třeba délka slunečního oblouku v den narození a podobně.
Omlouvám se, ale pokračovat budu až posléze, bo musim k zubaři...
-
Re: Trutina Hermetis
59 odpověď odeslal(a) Jiří ve Středu 13.Října 2010 11:25:05
Sekundární direkce vychází ze sekundárního pohybu Země a to z oběhu kolem Slunce.
Tato metoda je obdobou rektifikací podle tranzitů.
Jedinou odchylkou je přepočet časové osy podle sekundárního klíče - den za rok.
Den může být solární, lunární, siderický, tropický a nebo kalendářní, rok je možno
uvažovat také siderický, tropický i kalendářní.
Terciární direkce vychází z třetího přímého pohybu, který se týká naší Země, a to je
oběh Luny.
Terciární direkce používají dva klíče a sice den za měsíc a měsíc za rok.
O délce dne a roku platí, co bylo výše řečeno.
Měsíc může být siderický, tropický, drakonický, anomalistický a synodický.
Popis co který uvedený název znamená nalezneme na www.johannes.cz v manuálu programu
Johannes, v kapitole Základní pojmy.
ad 3) progrese už vlastně patří mezi profekce.
Zmiňuji je zvlášť, protože částečně ještě zachovávají vazbu na astronomické prvky.
Jsou vlastně velmi výrazným zjednodušením sekundárních a terciárních direkcí. Také se
někdy nazývají direkce solárního potažmo lunárního oblouku.
Progrese solárního/lunárního oblouku počítá stejnou dráhu Slunce/Luny, jako v
sekundárních/terciárních direkcích, kterou Slunce/Luna urazí podle zvoleného klíče od
rektifikovaného radixu po zvolenou událost, ale ostatní prvky horoskopu už pouze
posune o stejný oblouk.
ad 4) Profekce jsou ryze symbolická metoda, která pouze otáčí radixovými prvky podle
klíče, který obvykle bývá 30° za rok, což je profekce dvanáctiletá,
360° za rok - profekce roční,
2°30’ za rok - 1/12 znamení zvěrokruhu
1° za rok - obdoba klíče primárních direkcí
a tak dále, fantazii se zde meze nekladou
-
Re: Trutina Hermetis
60 odpověď odeslal(a) kennaz ve Středu 13.Října 2010 11:39:23
dobrý den všem, mám dojem, že rektifikačními technikami se dlouhodobě zabývá Petr Bohumil Radek, část kdysi poskytl na fóru D.Čapkové a část visí u K.Tichého na Astrolexinu (např. http://files.astrolexikon.webnode.cz/200000628-6d7466e6e9/Animodar.pdf , kde též používá příkladu Margarety Rose)
-
Re: Trutina Hermetis
61 odpověď odeslal(a) Jiří ve Středu 13.Října 2010 11:45:47
http://files.astrolexikon.webnode.cz/200000628-6d7466e6e9/Animodar.pdf
Výborná připomínka, Kennaz!
Doufám, že pan inženýr Radek najde čas a obohatí tuto diskusi svými zkušenostmi.
-
Re: Trutina Hermetis
62 odpověď odeslal(a) kennaz ve Středu 13.Října 2010 12:00:00
ano, také bych z toho měla radost, je to zajímavé čtení. Díky, Jirko, za zpohodlnění odkazu :-)
-
Re: Trutina Hermetis
63 odpověď odeslal(a) Turnovský Pavel ve Středu 13.Října 2010 12:25:27
Petr Radek už má přístupové heslo, takže se těšte
-
Re: Trutina Hermetis
64 odpověď odeslal(a) Turnovský Pavel ve Středu 13.Října 2010 12:35:28
http://www.rezonance.cz/wp
PŘEHLED METOD REKTIFIKACE
METODY REKTIFIKACE, které nepotřebují znalost průběhu života dotyčného
Metody vycházející ze vztahů v nativitě samé
KOREKTURA POMOCÍ TYPOLOGIE
Jan Kefer (s. 79, p.10)
METODA BONATIHO (Kefer s. 75, p.2; Roučka s. 18,)
GLAHNŮV ZÁKON HARMONIE (Kefer s. 76, p.3)
GERICHOVO ČÍSLO (Kefer s. 76, p.4)
AGED HARMONIC CHARTS (Harmonické věku)
Metody spojené s prenatálními horoskopy
podle ANIMODARA (Ptolemaios), animodar je nejsilnější planeta v posledním novoluní či úplňku před narozením
příklad tzv. kopidlnský horoskop Albrechta z Valdštejna
TRUTINA HERMETIS – Hermova váha (Ptolemaios), (Kefer s. 73, p. 1, pozor na chybu v záhlaví tabulky; proto viz Roučka s.21)
Poloha LUNY nativity = poloha ascendentu početí,
Poloha Luna početí = poloha ascendentu nativity
LUNA nativity PŘIBÝVÁ je NAD OBZOREM, těhotenství bylo KRATŠÍ než 273 dny, LUNA POČETÍ = ASC nativity
LUNA nativity PŘIBÝVÁ je POD OBZOREM, těhotenství bylo DELŠÍ než 273 dny – LUNA POČETÍ = ASC nativity
LUNA nativity UBÝVÁ je NAD OBZOREM, těhotenství bylo DELŠÍ než 273 dny – LUNA POČETÍ = DSC nativity
LUNA nativity UBÝVÁ je POD OBZOREM, těhotenství bylo KRATŠÍ než 273 dny – LUNA POČETÍ = DSC nativity
Datum střední epochy (273 dny) je dnem 10. lunární revoluce před narozením, jde o stejný den v týdnu, jaký byl při narození.
V moderní době se TH zabývali Alan Leo, Max Heindel, Sepharial (Walter Arnold), E.H.Bailey, L.E.Johndro, Ch.Jayne a další. Zatímco Sepharial a Bailey tvrdili, že TH dává přesné výsledky, Johndro a Jayne považovali výsledky za platné v rozmezí orbisu pro konjunkci a opozici. V Ptolemaiově Tetrabiblu se v pasáži, na níž se badatelé odvolávají (kniha 3. úvod) se nedočteme nic o stupních, ale o celých znameních.
Johndro a Jayne, kteří nezávisle na sobě objevili Vertex, měli za to, že v případě těhotenství kratších než osm měsíců, je třeba použít místo ascendentu Vertex.
Geoffrey Dean uvádí ve své rozsáhlé knize Recent Edvances in Natal Astrology (A Critical Revue 1900-1976) , že Bailey, který se věnoval studiu TH po několik desetiletí a definoval řadu výpočetních variant, sdělil několik měsíců před svojí smrtí svému blízkému příteli H. Niggemanovi, své konečné zklamání z TH.
METODY REKTIFIKACE založené na znalosti dat důležitých životních situací.
TRANZITY a REVOLUCE
TRANZITY sledují každodenní pohyb planet nativitou a hledají okamžiky, kdy se tranzitující – pohybující se planeta dostává do aspektu – vztahu s nějakým prvkem nativity. Jako aspekty jsou používány zejména konjunkce, opozice, triny, kvadratury a sextily. Z osobní zkušenosti vím že přinejmenším u transsaturnů je třeba sledovat i polosextily, kvinkunxy, oktily a trioktily. Jako rektifikační metoda jsou tranzity vůči Slunci, Luně a hlavním osám nativity asi nejspolehlivější, i když ani ony nemusejí dávat vždy uspokojivý výsledek. Jako orbis se obecně používá 1°, ze zkušenosti dávám přednost orbisu 1,5°. Sideralisté Cyril Fagan a Donald Bradley však tvrdí, že funkčnost tranzitu se může projevit kdykoli během orbisu 0°27´ (pochopitelně v siderickém, ne tropickém zvěrokruhu).
Mějme na paměti, že do hry mohou kromě tranzitů na hlavní osy nativity vstoupit i tranzity vůči osám relokovaného horoskopu a to zejména tehdy, když se dotyčný do nového místa pobytu přestěhoval natrvalo.
SOLÁRNÍ REVOLUCE (zkráceně SOLÁR, SR) se počítá pro okamžik, kdy Slunce zaujme na ekliptice stejnou polohu jako v nativitě. Jedná se o jakési „astronomicko-astrologické narozeniny“, k nimž dochází k tomu jednou ročně okolo „občanských“ narozenin. Revoluce se používá se jako kontrolní metoda.
Solární revoluci můžeme doplnit DEMISOLÁRNÍ REVOLUCÍ (DEMISOLÁR, DSR), půlročním horoskopem, který se počítá pro okamžik, kdy se Slunce dostane do opozice na vlastní pozici v nativitě. K tomu dochází půl roku po narozeninách. V případě, že vypočítáme DEMISOLÁR, může nám předchozí SOLÁR sloužit i jako horoskop půlroční, čili jako 1. Demisolár. Solár se nám tak rozpadá na dva Demisoláry.
Solární revoluci můžeme zahustit čtvrtletním horoskopem QUARTISOLÁRem, QSR který se počítá pro okamžiky, kdy Slunce tvoří kvadratury na vlastní pozici v nativitě. Demisolár tak tvoří dva Quartisoláry, Solár pak tvoří čtyři Quartisoláry.
Solární revoluce se dají dělit i jiným způsobem, (např. na dvanáct SOLÁRNÍCH „MĚSÍCŮ“), počítaných pro Slunce, které se pohybuje ve 30° krocích od výchozí polohy v nativitě, nebo na
Devět ENNEAD, devět horoskopů počítaných pro Slunce, které se pohybuje ve 40° krocích od své výchozí polohy v nativitě, tedy pro NOVILOVÉ tranzity na vlastní polohu. Solár se tak rozpadá na devět
Enneady a Solární měsíce se dají dělit na DECILIA, desetidenní horoskopy pro kroky Slunce po 10° od výchozí polohy v nativitě. Solár se tak dělí na 36 decilií.
Podobně se dá zacházet i s LUNÁRNÍ REVOLUCÍ (LUNÁR, LR). Tento měsíční horoskop (přesněji 27,3denní horoskop) se dá dělit na dva DEMILUNÁRY a čtyři QUARTILUNÁRY.
SOLI-LUNÁRNÍ REVOLUCE (SOLI-LUNÁR, SLR), k níž dochází každých 29,5 dne, kdy se zopakuje fáze Luny z nativity. Tento cyklický horoskop je proslaven po celém světě díky slovenskému MUDr. Eugenovi Jonášovi, který podle něho určuje plodné dny ženy.
QUOTIDIANY (DIURNÁLNÍ, JEDNODENNÍ HOROSKOPY) Všechny Quotidiany se používají jen orientačně jako kontrolní metoda.
NATALNÍ QUOTIDIAN – NQ je nejzajímavější, opakuje každý den vztah mezi RAMC a rektascenzí Slunce z nativity, výsledný čas se liší od času nativity podle průběhu časové rovnice.
SOLÁRNÍ QUOTIDIAN – SQ, opakující každý den vztah mezi RAMC předchozí solární revoluce a rektascenzí Slunce solární revoluce, která je stejná jako v nativitě.
PROGRESIVNÍ SOLÁRNÍ QUOTIDIAN – PSQ, který bere v úvahu, že rozdíl MC mezi dvěma po sobě jdoucími solárními revolucemi se rovná cca o 360°+ 90° a těchto 450° dělí počtem dní v roce, takže MC progresivních solárních quotidianů narůstá za den v průměru o 1°15´.
DIREKCE
DIREKCE PRIMÁRNÍ – odvozené od primárního pohybu země, tedy od každodenní rotace kolem vlastní osy, kdy se každou hodinu posune RAMC o 15°, čili každé 4 časové minuty o 1°. Primární direkce se počítají v rektascenzi (tedy ne na ekliptice, ale na rovníku) ve směru zodiaku (direktní) i proti jeho směru (konverzní). (Kefer s.78, p.9) Užívá se několika klíčů:
a/ 1° = 1 rok (autor Ptolemaios, 2. století n.l., (znovu zavedeno za renesance, zejména Regiomontanus, Tycho Brahe, Placidus de Titis aj.), 0°5′ = cca 1 měsíc, 0°9′51,38″ = cca 1 den
b/ 0°59′08,25″ (průměrný pohyb Slunce za den) = 1 rok (Valentin Naibod v 16. století)
c/ pohyb Slunce v den narození = 1 rok (Cardanus 16. stol.)
d/ solární klíč ekvatoreální (dráha Slunce po narození v rektascensi)
e/ přírůstek RAMC neboli místního hvězdného času za 1 den tedy 1 rok 0°59′08,32″
f/ bija ( sanskrt. semeno, bod) 1 den tedy rok 0°58´58,65″ (Fagan)
Primární direkce se dělí na ZODIAKÁLNÍ, kdy se v rovníkových souřadnicích posuzují vztahy mezi prvky a ekliptikou a MUNDÁNNÍ, při nichž se sledují v rovníkových souřadnicích (zjednodušeně řečeno) vztahy mezi prvky a hroty domů. Dále jsou tu kromě přímého Regiomontanova zobrazení i další možnosti, např. Klöckerovo. Přestože na PD někteří astrologové přísahají jako na jedinou správnou metodu, různé metody dávají odlišné vysledky a jsou poměrně nespolehlivé.
DIREKCE SEKUNDÁRNÍ – odvozené od pohybu planet a os během dnů po narození (PROGRESE) dokonce i během dnů před narozením (REGRESE) – viděném z hlediska sekundárního pohybu Země, tedy rotace kolem Slunce. Zavedli Arabové (10. – 12. stol.) a po nich Johannes Kepler (konec 16. – začátek 17. století) tato direkce je založena na srovnání výměny dne a noci v normálních zeměpisných šířkách, kde je perioda 24 hodin a na pólech, kde je k tomu potřeba 1 rok. Pro nás je tato direkce velmi důležitá, neboť je přirozená. Sekundárně direkční horoskop pro narozeniny se nazývá PROGRESIVNÍ HOROSKOP. Je možné spočítat progresivní horoskop pro jakýkoli jiný den než jsou narozeniny. (Kefer s. 77 p.5) a lze použít jak sluneční tak hvězdný čas a vycházet z několika různých definic dne a roku.
K rektifikaci se úžívá zejména nárůst délky Media Coeli o progresivních horoskopech v metodě PROGRESIVNÍHO MERIDIANU (Kefer s.78 p.7) (MC je pomalé narůstá tu o 1°za 1 den= 1 rok. Diky vypocetni technice muzeme pouzit i ostatní PROGRESIVNI OSY AS, VX a HROTY VNITŘNÍCH DOMŮ
DIREKCE TERCIÁRNÍ – kde 1 měsíc po narození symbolizuje 1 rok života po narození, i když existují i pokusy srovnávat jeden den života po narození s jedním měsícem života po narození. Měsíce jsou však různě dlouhé:
a/ siderický (vzhledem k hvězdám): 27 dnů 7 hodin 43 min 11,5 sekundy
b/ synodický (od novu k novu): 29 dnů 12 hodin 44 min 2,8 sekundy
c/ tropický (vzhledem k počátku znamení Berana): 27 dnů 7 hodin 43 min 4,7 sekundy
d/ anomalistický (vzhledem k perigeu) 27 dnů 13 hodin 18 minut 33,1 sekundy
e/ drakonický (vzhledem k vzestupnému lunárnímu uzlu): 27 dnů 5 hodin 5 minut 35,8 sekundy
DIREKCE SYMBOLICKÉ – kde různé spekulativní míry (klíče) se ztotožňují s 1 rokem života, počet let se násobí klíčem a přičítá se ke všem prvkům nativity. Vztahy mezi prvky direkčního horoskopu zůstávají stejné jako v nativitě, posuzuje se tak vztah direkčních prvků vůči prvkům nativity. Některé klíče:
a/ SOLÁRNÍ OBLOUK, kde každodenní pohyb Slunce odpovídá svojí mírou příslušnému roku života. Tedy pohyb Slunce během 1. dne po narození odpovídá 1. roku života – od narození do 1. narozenin, během 2. dne po narození odpovídá druhému roku života – od 1. do 2. narozenin. V praxi to znamená, že dráha, kterou Slunce urazí, se připočítává ke všem prvkům nativity a hledají se nové vztahy mezi prvky direkčního horoskopu a nativity. Dodnes velmi populární metoda popsaná u Roučky (s. 25) jako METODA WITTEho
b/ 1° = 1 rok nazvaná u Roučky (s. 33) metoda ACCIDENTIA NATI , svého času sloužila tato direkce jako velmi oblíbená rektifikační metoda
c/ pohyb Slunce během dne narození = 1 rok
d/ 0°59′08,25″ tj. průměrný pohyb Slunce za 1 den = 1 rok
e/ 13°10′35″ (průměrný pohyb Luny za den) = 1 rok
f/ 12°11′27″ (průměrný rozdíl pohybu Slunce a Luny za 1 den) = 1 rok
g/ 4/7° = cca 0°34′17″ (vztah čísel 4 a 7) = 1 rok
h/ 2,5° (1/12 znamení – indická dvádášamsa) = 1 rok
i/ 0°12,5′ (1/144 znamení) = 1 rok
j/ 0°36′ (1/600 ekliptiky) = 1 rok
k/ 3°20′ (1/9 znamení – navámša) = 1 rok
l/ 4 2/7° (1/7 znamení – saptámša) = 1 rok
m/ 1/4° (čtvrtina stupně – míra smrti)
n/ 30° (profekce starých astrologů) = 1 rok (360° = 12 roků) (Kefer s. 77 p.6)
REKTIFIKACE SABIANSKÝMI SYMBOLY
Klasická astrologie používala odjakživa systém monomerů, tj. symbolických obrazů vážících se k jednotlivým stupňům zvěrokruhu. Takových systémů je řada, ve 20. století se rozšířilo používání sabiánských symbolů, které za asistence Marca Edmunda Jonese odezřela jasnozřivá Elsie Wheelerová v californdkém San Diegu roce 1925. Ačkoliv Marc E. Jones sepsal na téma fabiánských symbolů knihu Symbolická astrologie už v roce 1931, odkládal její vydání na pozdější dobu. Nicméně poskytl příslušný materiál Dane Rudhyarovi, který sabiánské symboly poprvé uveřejnil v roce 1936 jako součást své pilotní práce Astrologie osobnosti. Rudhyar vydal speciální práci o těchto symbolech v roce 1973 pod názvem Astrologická mandala (český překlad nakl. Půdorys 2003. Sám Marc E. Jones pak vydal v roce 1953 vlastní verzi v knize The Sabian Symbols in Astrology.
Sabiánskými symboly můžeme rektifikovat nejen hlavní osy horoskopu (ascendent, descendent, medium coeli, imum coeli), ale i vertex a antivertex a podle názoru Marc E. Jonese také bod štěstí.
-
Re: Trutina Hermetis
65 odpověď odeslal(a) Turnovský Pavel ve Středu 13.Října 2010 13:04:47
http://www.rezonance.cz/wp
důkazů nefunkčnosti Trutiny Hermetis jak je nám tradována mám řadu z blízkého prostředí, ale ty nehodlám zveřejňovat. Jako zajímavý příklad může být např.
Zbyněk Havlíček (psychiatr a básník, syn známého spisovatele Jaroslava Havlíčka)
narozen 22. května 1922 0:30 Jilemnice
počat podle tvrzení matky 20.srpna.1921 vecer
podle TH by měl být počat 1. září 1921 v 7:41 SEČ
Ubývající Luna je pod obzorem, těhotenství mělo být kratší než 273 dny Luna početí = DSC nativity
Luna nativity = DSC početí (podobný příklad jako Margaret Rose)
-
Re: Trutina Hermetis
66 odpověď odeslal(a) Petr Trnka ve Středu 13.Října 2010 15:01:37
Díky za perfektní přehled, Pavle!
Když už jsi tady uvedl nějaké ty příklady nefunkčnosti Trutiny Hermetis, dovolím si sem vložit svůj vlastní příklad naopak FUNKČNOSTI rektifikace pomocí Sabiánských symbolů, ověřený o 11 let později metodou direkcí slunečního oblouku. Už jsem tady o tom sice kdysi psal, ale kdo by se s tím teď hledal…
Jedná se o Lucii Vondráčkovou. Její horoskop ani data tady nebudu přímo uvádět – měl jsem pro to sice kdysi její svolení, ale to jí bylo 16 let. Dneska je jí 30, už řadu let s ní nejsem v kontaktu, a tak se teď odvolávat na její 14 let starý souhlas by bylo poněkud nefér.
Lucčin radix jsem počítal na žádost její matky v roce 1994. Čas narození mi paní Sorossová udala v rozmezí 21:30 a 21:45 SEČ. V tomto intervalu ovšem přešel ASC z Vah do Štíra, a rektifikace proto byla nezbytná. Konzultace proběhla s Lucčiným otcem Jiřím Vondráčkem, a pomocí SaSy jsme dospěli k času narození 21:40, kdy ASC stál na 30. stupni Vah (Sabiánský symbol: „Tři hrbolky moudrosti na hlavě filosofa.“) Pro takto spočítaný radix padlo MC na délku 8°41´ Lva, a co je pro následující verifikaci důležité, Jupiter stál na délce 3°36´ Panny, tedy v 10. domě.
Dne 10.3.2005 se Lucie zúčastnila v New Yorku premiéry televizního dokumentu „Johanka z Arku – dítě války, voják boží“, ve kterém hrála hlavní roli, tedy Johanku. Film měl obrovský úspěch, a Lucka okamžitě dostala nějaké ty nabídky do Hollywoodu, mimo jiné prý taky od Miloše Formana. Že těch nabídek tenkrát nevyužila, to už je jiná věc. Pro nás je teď důležité, že při prognóze metodou direkcí slunečního oblouku stálo v ten den direkční MC na délce 3°31´ Panny, tedy pouhých 0°05´ od radixového Jupitera! A je velice jednoduché zjistit, že pokud by radixové MC bylo o těch 5 úhlových minut dál, tedy na délce 8°46´ Lva, posunul by se čas Lucčina narození o pouhých 17 sekund!
Myslím, že lepší důkaz funkčnosti jak Sabiánských symbolů a jejich použití při rektifikaci času narození, tak i funkčnosti direkcí slunečního oblouku, si ani nelze přát!
-
Re: Trutina Hermetis
67 odpověď odeslal(a) hanka ve Středu 13.Října 2010 16:14:28
To je pěkný konkrétní příklad, Petře, který jste uvedl. Určitou vypovídací hodnotu bezesporu má, protože jde o poměrně významnou událost, která tímto způsobem byla a teď co byla:
1) předpovězena
anebo
2) zpětně dohledána?
.
To by mne zajímalo, protože zrovna život - zejména kariérní a zdravotní - této půvabné ženy, je poměrně nabitý událostmi, jejichž hustota je docela vysoká, a tak se ptám, zdaliž by tedy i pro jiné zvolené SaSy neodpovídaly potom uvedenou metodou zase i jiné význačné události.
-
Re: Trutina Hermetis
68 odpověď odeslal(a) Turnovský Pavel ve Středu 13.Října 2010 16:45:16
http://www.rezonance.cz
nám s Martinou Lukáškovou (ona byla první kdo s tím přišel) se osvědčila spíš práce se sabiánskými symboly DESCENDENTU než ASCENDENTU
-
Re: Trutina Hermetis
69 odpověď odeslal(a) Petr Trnka ve Středu 13.Října 2010 20:08:34
Ad 67:
Bylo to předpovězeno už v roce 1996. Tehdy jsem dělal Lucii prognózu k narozeninám, a tahle konjunkce direkčního MC s radixovým Jupiterem mě přímo uhodila do očí. Napsal jsem to tehdy do takového seriálu, který vycházel v Astru, a nakonec jsem to taky zopakoval v roce 2001 na Nově ve „Věštírně“, kdo ten pořad tehdy viděl, tak si na to možná vzpomene. Dělal jsem si tehdy z Lucky trochu legraci, že v 25 letech dostane Oscara. No, Oscar to sice nebyl, ale mimořádný profesní úspěch bezesporu ano.
Ad 68:
Tahle metoda se samozřejmě dá použít pro kterýkoliv z klíčových bodů, které jsou primárně určovány časem – ASC, DES, MC i IC. U Lucie to v tom roce 1994 jinak než na ascendent nešlo, bylo jí teprve 14 let, když jsem tuhle rektifikaci dělal, a tak mi šlo o to, jakým způsobem se projevuje a jak se staví k běžným životním situacím. Proto jsem to konzultoval s jejím otcem, Lucka by mi toho tenkrát sama asi moc neřekla, i když u toho byla. Od té doby jsem tuhle metodu na stupeň ascendentu použil už víckrát, a vždycky se mi to osvědčilo. Musí u toho ovšem kromě klienta samotného být i někdo, kdo ho dokonale zná. Spoléhat se jenom na výpověď klienta by nebylo moc rozumné, výsledek by mohl být zkreslený.
-
Re: Trutina Hermetis
70 odpověď odeslal(a) Petr Trnka ve Středu 13.Října 2010 20:46:05
Ještě bych k tomu chtěl poznamenat, že metoda direkcí slunečního oblouku, jak vyplývá z tohoto příkladu, se dá úspěšně použít i pro rektifikaci. Kdybych pro Lucii Vondráčkovou dělal horoskop dneska, čas jejího narození bych neznal, ale znal bych datum toho jejího profesionálního úspěchu v New Yorku, tedy 10.3.2005, dospěl bych ke stejnému času, tedy 21:40:17 SEČ. Ale to není nic nepochopitelného, rektifikace podle životních událostí jsou, jak známo, v podstatě jenom obrácenými prognózami. I když, pravda, ne vždycky to musí vyjít takhle ukázkově, leckdy se musí víc kombinovat, pátrat a hledat. No, každý taky není Lucie Vondráčková, že…
-
Re: Trutina Hermetis
71 odpověď odeslal(a) RichardBB ve Středu 13.Října 2010 21:49:40
kedže som mal mamu priamo zdravotníčku z tej nemocnice,mal som celkom presné údaje o narodení a prakticky pri mojich počiatkoch spoznávania astrológie mi už bežne tranzity potvrdzovali pomerne presný čas narodenia, a keď som sa dostal k SW-johannes, začal som sa vyhrávať pomocou všetkých kľúčov a postupne aj pomocou vybraných všetkých alternatív,a kedže ma zaujímali aké aspekty vypočíta k môjmu známemu času narodenia,tak tie rôzne kľúče vykazovali rôzne aspekty k danému času,ALE symbolicky podobné,ako napr.Zobratie vodičáku v jednom prípade sygnifikované MC v kvadrate na UR-nečakané ukončenie v práci-v druhom prípade-pri inom kľúči vychadza na ten čas Jupiter v kontraparalele na Pluto,čo tiež môže symbolizovať-spravodlivosť konta vyššia moc .TU BY ma zaujímala vaša skúsenosť ,s akým systémom primárnych direkcii ste VY najviac uspokojený.Mne sa zdajú,ako veľmi inšpiratívny spôsob rektifikácie aj pomocou prehliadnutia si všetkých kľúčov,čo nám podľa nich na ten čas naznačujú-samozrejme pri známom čase narodenia.K tým neznámym časom narodenia bez poznania človeka to bude vždy ťažké
-
Re: Trutina Hermetis
72 odpověď odeslal(a) Petr Trnka ve Středu 13.Října 2010 22:22:35
Když jsem ještě pracoval s primárními direkcemi (v dřevních „atariáckých“ časech), používal jsem většinou Naibodův klíč, a výsledky byly uspokojivé. S ostatními klíči jsem jenom občas experimentoval. Když jsem později přešel na direkce slunečního oblouku, byly výsledky uspokojivé také. Dá se dokonce říci, že polohy planet a os, zjištěných oběma metodami, se od sebe moc nelišily. Nesnažil jsem se ovšem nikdy předpovídat nějaké konkrétní události, vždycky mi šlo spíš o vystižení potenciálu a šancí nebo naopak rizik určitého období pro tu nebo onu životní oblast. A to se vyplnilo prakticky pokaždé. Tedy samozřejmě za podmínky, že udaný čas narození byl správný. Za ten si klient vždycky sám ručil, na to jsem každého předem upozorňoval. Rektifikace provádím jenom ve sporných případech, třeba právě jako byl ten Lucčin, když ascendent během zadaného časového intervalu přešel z jednoho znamení do druhého.
-
Re: Trutina Hermetis
73 odpověď odeslal(a) kennaz ve Středu 13.Října 2010 22:43:41
Mne sa zdajú,ako veľmi inšpiratívny spôsob rektifikácie aj pomocou prehliadnutia si všetkých kľúčov,čo nám podľa nich na ten čas naznačujú-samozrejme pri známom čase narodenia.
Prepáčte, Richard, ale aký presne vidíte zmysel v rektifikácii "známeho času narodenia"? A pokiaľ ide o takto nájdené korešpondencie - keď veľmi chceme, nájdeme kadečo v takmer čomkoľvek... Pre to svedčí podľa mňa presne to, čo ste napísali... Našli ste vždy...
-
Re: Trutina Hermetis
74 odpověď odeslal(a) falcon ve Čtvrtek 14.Října 2010 08:47:11
Jak si tak pročítám toto vynikající vlákno, napadá mne, zda se někomu z vás třeba nestalo, že i spolehlivý čas narození se poněkud lišil od toho, k němuž směřovala rektifikace.
Možná se mýlím, ale mám o tom představu takovou, že v případě spolehlivě známého času by tento měl být rektifikačními metodami pouze potvrzen. Pokud ne, pak by použitá metoda mohla být zavádějící.
Avšak ptám se na vaši zkušenost proto, že mne napadá, že i když byl čas stanoven (zapsán) poctivě, mohly jít hodiny, podle kterých byl čas určen, špatně. Kromě toho si nejsem jist, zda ten správný "bod nula" našeho zrození je opravdu ten první nádech, anebo okamžik, kdy byla přeťata pupeční šňůra. Navíc přidám ještě tuto kacířskou myšlenku: Co když je pravý (absolutní) čas zrození v některých případech vázán k okamžiku, který nastal ještě dříve, než dítě definitivně prošlo porodními cestami?
Nebylo by tedy možné, že rektifikační metody na něco takového ukazují?
Omlouvám se, že to komplikuju...
-
Re: Trutina Hermetis
75 odpověď odeslal(a) RadekP ve Čtvrtek 14.Října 2010 09:08:51
Zdravím Martino a ostatní.
Se zájmem jsem si prošel celé vlákno a znovu si uvědomil,jak je astrologie pestrá a zajímavá nejen tím co nám umožňuje, ale také tím, že co astrolog,to vesměs jiný názor.Z toho mi vždy vyplývalo, že si každý musí vytvořit svůj postup při upřesnění času narození, pokud se mu zdá, že je to nutné.Můj názor je, že většinou je to nutné, zejména pokud se chcete zabývat predikcí.Podpořen byl i hovory s porodními sestrami a těmi, kdo mají zapisovat časy narození.V některých obdobích byly časy zapisovány pro nával práce i nějaký ten den později, podle toho co si kdo pamatoval.Takže i tzv.přesný čas narození napsaný v porodní knize nemusí nic znamenat, když nám, jak zjistíme nic nevychází.
Další otázkou je co je čas narození?O té se debatuje dlouho, nebudu to rozepisovat.Pro mne je to čas, který mi vychází při rektifikaci, při jehož použití dostávám správné výsledky v časové ose života nativa.Říkám mu "náhradní čas".Vzpomínám si na pokus, který před několika lety dělali renomovaní ruští astrologové,kdy dostali zadání najít čas zrození jedné osoby.Nevím už v jakém časovém rozsahu,ale dalo by se to dohledat.Výsledkem byl rozptyl hodnot více než půl hodiny.Stejný pokus jsem viděl také na Skyscriptu.O čem to svědčí,o různosti nejen metod, ale i použitých klíčů a s nimi souvisejícím
proložením časové osy života.Pokud tedy chceme srovnávat výsledky rektifikací musíme znát všechny základní podmínky, ze kterých astrolog provádějící rektifikaci vycházel.To znamená metody,postupy,klíče.Často to bývá tajemství šéfkuchaře, naštěstí většina solidních astrologů postupy netají.
Vidím, že Pavel i Jiří se snaží udělat rozumné třídění metod rektifikace pro orientaci v jejich neobyčejně husté houštině.To co napsali samozřejmě není zdaleka všechno,je zde např.Kundigova metoda,metoda zlatého řezu,metody Šestopalovy školy atd..
Druhá rovina je to, že bychom měli roztřídit metody podle toho, zda se hodí pro rektifikaci v rosahu 24 hodin,potom v rozsahu dejme tomu +-1-2 hodin, víceméně jednoho znamení a konečnou závěrečnou pro rozsah do +-20minut.
V záhlaví vlákna je Trutina.Její historie sahá daleko před Ptolemaia.Za autora je považován Petorisis, ale i u něho se mluví, že ji získal za starších pramenů.Její přesná aplikace vlastně není známa, protože se nedochovaly žádné příklady(kromě jednoho u Valense)pokud je mi známo.Ale zrovna před cca měsícem,mi kolega ze zahraničí poslal zprávu, že objevil kolem dvaceti nepřeložených arabsky psaných knih přisuzovaných legendárnímu Hermesovi, z nichž jedna je věnována cele Trutině a primárním direkcím.Problém je s překladem,takže je otázka kdy se dočkáme.Z období Petosirise je známa i fázová varianta.Z fragmentů, které jsou zřejmě ve vatikánské knihovně čerpal pro svou metodu i Jonáš.Je i řada novodobých autorů (minulého století),kteří se zabývali modifikacemi a hledáním skutečně fungující formy Trutiny,některé zde uvedl Pavel, ale jsou i jiní.
Pokud bude sloužit zdraví,tak na přelomu roku dopíši studii na toto téma,zahrnující historii i novodobá řešení.K uzavření praktické části a tím posouzení možnosti využití vhodné varianty mě brání nedostatek dat.Protože potřebuji nejen "zaručený"čas narození,ale také délku těhotenství a případné porodní komplikace a samozřejmě místo.Pokud někdo z vás vlastní alespoň několik takových případů,tak bych byl rád za možnost přenechání.Samozřejmě bez jmen, anonymně.Tím trochu apeluji a připomínám se paní Renatě.
U Trutiny je například důležité řešení otázky relokace apod.V každém případě není vhodná pro první dvě skupiny rektifikace(otázku svého názoru, zda je vůbec vhodná pro rektifikaci nechám až po období po dokončení studie).V každém případě používám její obrácenou variantu vycházející z fázových závislostí mezi dítětem a matkou pro zkušební odhad při 24 hodinové rektifikaci.Velmi často mi pomohla k zúžení časového rozsahu.
Primární direkce,kterým jsem věnoval hodně času, jsou podle mého názoru vhodné jako jedna ze závěrečných metod rektifikace, to znamená pro časové rozpětí +-20, maximálně 30 minut.Nejsem zastáncem různých klíčů.Nejvíc se mi osvědčil Naibodův klíč.Měl jsem dva učitele primárních direkcí, Tondu a Rumena Koleva.Tonda používal většinou zodiakální direkce os bez šířky.Rumen dává přednost mundánním direkcím s tou vyjímkou, že nejsilnější jsou právě zodiakální direkce os bez šířky.Zhruba na stejné úrovni,co se týče vypovídající schopnosti a přesnosti jsou mundo direkce os,potom mundo paralely.Tyto tři varianty jsou vhodné také z důvodu,že sedí symbolicky na události.Potom následují raptparalely.Účinnost ostatních direkci je dosti nízká.Preferuji Placida před Regiomontánem.Pro 24 hodinovou rektifikaci jsou primární direkce nevhodné, protože stejně jako tranzitů je jich moc a můžete najít co chcete, kromě správného času.Poslední dobou přecházím na topocentrické primární direkce,protože se mi jeví přesnější.Ale toto jsou otázky na dlouhou diskuzi a zřejmě se jim budu věnovat až v budoucnosti,protože bych neukončil nic a v současné době chci dostát slibu,že dopíši praktickou část studie o Hylegu a alcocodenu.
Proto jenom pár postřehů k 24 hodinové rektifikaci.K ní se snažím přistupovat z jiné strany,nazývám to genealogickými vztahy nebo lépe rodovými vztahy.Jednoduší varianta je odvozena ze středobodů,složitější od rodových vazeb do druhého pokolení dopředu i dozadu.Výsledky jsou velmi překvapující.Výhodou je, že tyto metody nevychází z událostí.Samozřejmě i tyto metody časem uveřejním.Je zde i metoda kanonických vztahů, kterou už více než třicet let rozpracovává mexický astrolog Gonzago Pena,vektorová astrologie a další.
-
Re: Trutina Hermetis
76 odpověď odeslal(a) Turnovský Pavel ve Čtvrtek 14.Října 2010 11:35:00
http://www.rezonance.cz
myslím, že relokace v takové metodě jako je Trutina Hermetis vůbec roli nehraje, předpokládám, že i takové případy, kdy dítě bylo počato jinde než se narodilo (možná i dost daleko od sebe) museli staří řešit např. i ve vládcovských rodinách. Dítě mohlo být počato v Alexandrii a porozeno v Římě a vice versa. Diference v zeměpisných šířkách, které ovlivňují polohu ascendentu zde také nejsou tak dramatické.
Na Trutině Hermetis mě nejvíc vadí že mechanicky shrnuje všechna narození v rozsahu desítek minut do jednoho času.
-
Re: Trutina Hermetis
77 odpověď odeslal(a) Turnovský Pavel ve Čtvrtek 14.Října 2010 12:05:43
http://dokumenty.condata.cz
na http://dokumenty.condata.cz
jsem uložil soubor
PT_ROUCKA_KURZ_1_3.exe
který obsahuje 3 díly Korespondenčního astrologického kurzu Vojty Roučky. Kdo potřebuje může si ho stahnout.
-
Re: Trutina Hermetis
78 odpověď odeslal(a) RadekP ve Čtvrtek 14.Října 2010 13:11:57
Nu Pavle existují takoví puntičkáři, že uvažují nejen šířku Luny, ale i to, kde bylo dítě počato a pokud je matka dostatečně dlouho na místě početí(uvádí se 10 dní), pak se trutina počítá pro toto místo.Také někteří uvažují paralaxu Luny a zakřivení země, zásadně používají topocentrický systém místo geocentrického atd.Sám trutinu nepoužívám, ale přesto mě zajímá, protože kupodivu některé její varianty např.Marra a jiných fungují s větší pravděpodobností než jsem očekával.Samozřejmě to co namítáš akceptuji a zahrnuji do svých úvah.Velmi zajímavý je článek Vladimíra Gorbačeviče na toto téma a jeho názory.Vlastně jeho kniha - Fragmenty astrologie mě vedla nazvat sérii článku věnující se problematice určení času narození -Fragmenty rektifikace.Zatím jsou jenom dva, ale doufám, že přbudou další.
Co se týče relokace, tak když si vezmem Štefánika, tak máme sólokapra, protože byl světoběžník.Relokace je nutná i v primárních direkcích.Proto je neobyčejně důležité používat události, které člověka zasahují v celé jeho šířce od materiálna až po emoce a abychom se vyhnuli otázce systému domů osy,kde se stejně odehrává to nejdůležitější v životě.Navýš direkce mohou pokrývat více současně probíhajících dějů, takže je nutná opatrnost.Proto je vhodná závěrečná kontrola pomocí solárů,progresivních solárů atd. a tranzitů.
-
Re: Trutina Hermetis
79 odpověď odeslal(a) RadekP ve Čtvrtek 14.Října 2010 13:25:21
Ještě jeden dotaz do fóra.Nevíte zda na hrobě Jana Kefera je uvedena jeho matka(myslím tím datum narození a smrti)?Existují tři časy narození, kdysi jedn uvedl Pavel, druhý navrhl Střibrný a jeden mám od AB, který měl být od Danzera.Všechny tři se diametrálně liší.Už dlouhou dobu sbírám sporé informace o Keferovi, abych se pokusil určit, který čas je pravý.Chybí jakékoliv údaje o jeho otci.Zatím se mi nepodařilo nakontaktovat jeho syna a zjistit data vnoučat a data babičky a dědečka ze strany Moosových.Pokud by někdo měl nějakou doplňující informaci,prosím poskytnutí.Optimální je datum a místo události.Čas v tomto případě není rozhodující.Druhý dotaz je zda má někdo kontaktní adresu na paní Mgr.Krumlovou dceru Boleslavského.To je podobný případ.
-
Re: Trutina Hermetis
80 odpověď odeslal(a) Turnovský Pavel ve Čtvrtek 14.Října 2010 13:25:42
dokázali by tohle všechno oni puntičkáři s efemeridami a logaritmy? Někteří z nich asi ano, ale jak dlouho by jim ty výpočty trvaly?
-
Re: Trutina Hermetis
81 odpověď odeslal(a) RadekP ve Čtvrtek 14.Října 2010 13:49:23
V tom nezbývá než souhlasit, až na to, že nebyli tak zahlceni množstvím informací a jejich čas plynul jiným způsoben než ten náš, tak možná mohli lépe rozvinout svou intuici, která jim nahradila naše chybující programy.Patřím k těm co si ty programy nejdříve otestují pomocí ručního výpočtu, sice pravda také kalkulátoru, mimochoden je pořád tentýž, který jsem si koupil před lety na Tvé doporučení při kurzu(Casio).Mimochodem Valens píše ve své antologii k trutině,že ji používá když se vrací muži z války, aby určil zda potomek je jejich vlastní, takže vlastně o žádnou rektifikační metodu nejde, ale bič na nevěrné manželky.
K těm časům Kefera: 18:42, 9:17, 1:30 .
-
Re: Trutina Hermetis
82 odpověď odeslal(a) Turnovský Pavel ve Čtvrtek 14.Října 2010 14:07:13
http://www.rezonance.cz
o tm, že Trutina Hermetis se traduje bezmyšlenkovitě světdčí tabulky pro hledání střední epochy -273 dny. Při tom by stačilo napsat, že se jedná o 10. lunární revoluci před narozením +-1 den pokud bychom trvali na stejném dnu v týdnu jako při narození
-
Re: Trutina Hermetis
83 odpověď odeslal(a) kennaz ve Čtvrtek 14.Října 2010 14:35:27
PBR: též srdečně zdravím, poslala jsem něco málo dat k TH, ale nevím, zda mám platný mail (na raz-dva)... Případný aktuální kontakt prosím na kennazZ@VIN@Cseznam.cz :-)
-
Re: Trutina Hermetis
84 odpověď odeslal(a) RichardBB ve Čtvrtek 14.Října 2010 20:54:55
Re 73.Zle som to formuloval,ale myslel som to asi tak,(hlavne pri poznávaní samého seba)že ked už sme dostatočne presvedčený o čase narodenia hore-dole cca 5 min tak jednotlivé kľúče a možnosti dosadzovania signifikátorov a promisorov a aspektov sa môžme dohrajkať aj k času narodenia a následných predikcii,AVŠAK z času načas sa vyskytne situácia ,kvazi kritická a nieje v primárnych predikciach časovo presná(a vôbec ktorý aspekt?)Tu zapájam do výpočtov vyššie množstvo výmenných,čo pri iných ľuďoch je nemysliteľné,keďže nepoznáme dokonale ich život-ale mejby.Ale seba si človek nejak dopátra systémom myslenia,ako by šlo o tranzity a TO som chcel zdôrazniť,ako spôsob sebazdokonalovania samozrejme s potrebnou dávkou fantázie(čítania medzi riadkami)Pomocou kvázi vlastnej rektifikácie sa človek dozvedá o zaujímavých symbolikách skz planét,aspektov,že čo z tým chcel básnik povedať(ako sa hovorí) a dostáva sa do ešte jemnejších substancii,skoro ako pri tranzitoch,čo je žiadúce.Znovu musím vyzdvihnú možnosti SW Johannes,kde si môžete dať až 12 časových dát a následne preratávať.
-
Re: Trutina Hermetis
85 odpověď odeslal(a) kennaz v Pátek 15.Října 2010 23:50:54
okej, Richard, ďakujem za dovysvetlenie. Hrajkanie je super vec, ale otázka je, či sa takto dá "preniknúť" k "poznatkom", či nie je privysoké riziko zameniť si dojmy a pojmy... Brnkli ste mi o boľavú strunku :-)
-
Re: Trutina Hermetis
86 odpověď odeslal(a) Jiří v Neděli 17.Října 2010 04:39:18
Zdeněk Bohuslav mne upozornil, že Joannis Baptista Morin doporučuje dělat primární direkce i na solární a lunární revoluci.
-
Re: Trutina Hermetis
87 odpověď odeslal(a) Turnovský Pavel v Neděli 17.Října 2010 10:52:33
vidíš. Solární revoluci používám jako čas progresivního horoskopu
-
Re: Trutina Hermetis
88 odpověď odeslal(a) Jiří v Neděli 17.Října 2010 11:28:46
Technická poznámka k používání metody tranzitů pro rektifikaci:
Lunárních revolucí je tolik, kolik je periodických časů vztažených k Luně. Základní lunární revoluce může být odvozena od kterékoli výše uvedené délky měsíce.
Solární i lunární revoluce je možno počítat jednak s precesí a jednak bez precese. To samozřejmě platí i pro tranzity jako takové.
Při použití tranzitů pro rektifikaci je třeba mít na zřeteli, že málokdy je znám přesný čas události, a tedy nelze použít k rektifikaci rychlé tranzitní prvky, a je třeba vyřadit také tranzitní Lunu.
-
Re: Trutina Hermetis
89 odpověď odeslal(a) Turnovský Pavel v Neděli 17.Října 2010 12:45:02
Lunární revoluce je návrat Luny do její pozice v nativitě, podobně jako návrat Slunce do jeho pozice je solární revoluce.
pokud bys přičítal časy tak ty jsou uvedeny jako dlohodobé průměry a diference je tuším až +- 2 hodiny. Revoluce se prostě museji počítat pro každou zvlášť.
-
Re: Trutina Hermetis
90 odpověď odeslal(a) Turnovský Pavel v Neděli 17.Října 2010 13:06:44
ječtě k těm revolucím a tranzitům v čistě tropickém zvěrokruhu a se zohledněním precese tzn. vpodstět v tropickém, nebo v siderickém zvěrokruhu, bych podotkl, že se mi dosud nepodařilo určit, jasné pravidlo, kdy kteý postup použít, vždycky se to musí dělat ad hoc
Jediné co k tomu mhu dodat je, že zaveden tropického zvěrokruhu v hellenistické době, je vpodstatě vědecko-technická revoluce nebývalého významu. S ročními dobami to ovšem nemá nic společného, neboť čtyři roční doby známe u nás na severu. Řekové sami měli pouze 3 roční doby
-
Re: Trutina Hermetis
91 odpověď odeslal(a) Jiří v Neděli 17.Října 2010 14:27:58
Nevím, jak daleko do minulosti sahá termín helénistická doba.
Jisto ale je, že s tropickým zodiakem, neboli s ekliptikou dělenou na stejné díly s počátkem v jarním nebo podzimním bodu, počítali už staří Číňané a to zcela prokazatelně nejméně tři tisíce let před naším letopočtem.
-
Re: Trutina Hermetis
92 odpověď odeslal(a) Turnovský Pavel v Neděli 17.Října 2010 14:32:45
třeba se to "Řekové" naučili od Číňanů žijících v Alexandrii
-
Re: Trutina Hermetis
93 odpověď odeslal(a) Jiří v Neděli 17.Října 2010 15:19:10
Netřeba čínských turistů v Alexandrii.
Védský astronomický spis Surrya Siddhánta běžně používá termín ajanámša. Ergo kladívko precesní pohyb jarního bodu znali i Indové.
Domnívám se, že přenos informací fungoval nejen od Řeků do světa, ale i ze světa k Helénům...
-
Re: Trutina Hermetis
94 odpověď odeslal(a) Dagmar v Neděli 17.Října 2010 17:00:09
Ty texty...Rektifikace času narození... jsou zde
http://astrologie-dagmar.cz/texty.htm
-
Re: Trutina Hermetis
95 odpověď odeslal(a) Turnovský Pavel v Neděli 17.Října 2010 17:02:29
jak Indové tak Číňané pobývali v Alexandrii. Rabbi Ješua se nemusel kodrcat do Indie, aby se seznámil s buddhismem, stačilo žít v Alexandrii
-
Re: Trutina Hermetis
96 odpověď odeslal(a) Jiří v Neděli 17.Října 2010 19:38:16
Milá Dášenko, díky moc za ten odkaz na skvělý překlad rektifikační metody jedné ruské školy.
Přiznávám, že mi ale tato metoda připadá natolik mnohoznačná, že ji nedokážu aplikovat na rektifikaci času narození Milana Rastislava Štefánika, který se ani nestihl oženit...
Pokud mi poradíte jak tuto metodu na M.R.Štefánika použít, budu Vám velmi vděčný.
-
Re: Trutina Hermetis
97 odpověď odeslal(a) Turnovský Pavel v Neděli 17.Října 2010 22:24:01
http://www.rezonance.cz
tyd nezbývá kromě postupného zpracování mentálnícj i hmotných událostí sestavit co nejširší přehled pozic pomalých planet s příslušnými směřováními případných tranzitních aspektů 1,2,3,4,6,8,12 harmonické atam, kam budou ty aspekty mířit by měla být nějaká hlavní osa horoskopu. Myslím, že něco takového míval sw Astrolog od APAS v Třebíči
-
Re: Trutina Hermetis
98 odpověď odeslal(a) RadekP v Pondělí 18.Října 2010 08:55:59
Ještě se vrátím k číslu 273.Pokud si uvědomíme, že Trutina vznikla někde v Egyptě či jinde, ale prostě v období, kdy tyto informace byly majetkem kněží, kteří byli nositelem moudrosti a znalosti a Trutina tím byla součástí kultů či mystérií, lze hypoteticky uvážit i číselný význam.Číslo 7 představuje v některých případech Lunu.Je umístěno mezi 2 a 3, kde dvojka znamená citlivost, tedy ženskou část, trojka sílu, tedy mužskou část.Součet čísel dáva 12, tedy počet znamení a výsledek je 3 - potažmo, matka,otec,dítě.Jeno znamení znamená 1 měsíc.Staří astrologové uvažovali, že dítě bude životaschopné v 7,9 a 10 měsíci zrození.V sedmém měsíci byl zakončen z hlediska septeneru vývoj nového lidského těla.7 + 2 = 9 a 7 + 3 = 10.
Máme tedy uvedené měsíce, které jsou vhodné.Zrození v 8 měsíci představovalo "monstrum",tedy komplikace a v tehdejší době většinou smrt.Ostatně komplikace přináší často i nyní.7 + 3 - 2 = 8.Jakýkoliv další odečet přináší méně než 7 ,tedy nezralé tělo.
Primární direkce v solárních revolucích používali hodně řekové i arabové, zejména ke hranicím.Počítat primární direkce solárních revolucí umí tradiční varianta programu mého přítele Roberta Nagyho Morinus.V normální verzi zatím není zakotven, ale připravuje se.Sám program je volně dostupný a stále se rozvíjí za spolupráce řady astrologů.Na vytvoření modulu primárních direkcí jsem se s velké části podílel, takže pokud by někdo měl dotaz na jeho funkce, pokud budu znát odpověď, odpovím.Link na něj nejsnadněji naleznete, když ve vyhledávači Google zadáte heslo Pymorinus.
-
Re: Trutina Hermetis
99 odpověď odeslal(a) RadekP v Pondělí 18.Října 2010 09:14:32
Jiří aplikovat by šla podle příkladu, který jsem napsal ke svatbě, ale je potřeba zvolit vhodnou událost, například úmrtí otce nebo vlastní smrt Štefánika a uvážit, které hroty domů použít.Je to jedna z možností jak se odrazit při neznámém času narození.
-
Re: Trutina Hermetis
100 odpověď odeslal(a) Jiří v Pondělí 18.Října 2010 09:17:07
Technická poznámka. Pokud v Johannesovi zadáme datum a čas libovolné vypočtené revoluce jako nový radix, můžeme k této revoluci také spočítat primární direkce.
-
Re: Trutina Hermetis
101 odpověď odeslal(a) Jiří v Pondělí 18.Října 2010 09:28:41
Snad. Petře, někdy v budoucnu, až budu mít Tvou zručnost v rektifikacích. Dnes mi tato metoda přijde jako příliš mnohoparametrická a poměrně nesnadno uchopitelná.
Zajímalo by mne, jakou metodou zrektifikoval Kepler Valdštejnův horoskop.
Pokud je mi známo, Kepler domy nepoužíval.
-
Re: Trutina Hermetis
102 odpověď odeslal(a) Turnovský Pavel v Pondělí 18.Října 2010 09:42:23
http://www.rezonance.cz
omyl Jiří, Kepler domy používal, svědčí o tom nákresy horoskopů jeho vlastní rukou (viz např. Zdeněk Horský Kepler v Praze str. 234) Používal Regiomontanův systém, to co máš na mysli je výpad proti Maginovu systému, založenému na arabských informacích ("arabské čarodějnictví). Maginův systém je dnes znám jako Placidův, který ho zpopularozoval a zveřejnil způsob výpočtu.
-
Re: Trutina Hermetis
103 odpověď odeslal(a) Turnovský Pavel v Pondělí 18.Října 2010 09:46:09
http://www.rezonance.cz
Radku, obávám se, že počet průměrné doby těhotenství 273 dnů nemá numerologický, ale empirický podklad. Řada informací o způsobu práce egyptských astrologů je fikce a zbožné přání, byl bych tu opatrný.
Program Morinus jsem si před časem stahnul z autorova webu , ale když jsem zjistil, že je zavirovaný spywarem tak jsem ho smazal. Doufám, že už tomu tak není.
-
Re: Trutina Hermetis
104 odpověď odeslal(a) RadekP v Pondělí 18.Října 2010 11:05:21
Co se týče spyware v programu Morinus, tak bohužel nic o tom nevím, AVG i Eset mi nic neukázaly.Mohu se zeptat Roberta.
Valdštejnův horoskop jsem si rektifikoval a při té příležitosti sebral hodně materiálů kolem něho.Je to už dlouho, ale pokud si dobře pamatuji jeho rektifikace spočívala na nemoci Valdštejna v Maďarsku v lednu 1605, kdy jak psal, měl maďarskou nemoc(tyfus)a mor.
-
Re: Trutina Hermetis
105 odpověď odeslal(a) Turnovský Pavel v Pondělí 18.Října 2010 11:43:55
ani Esetr ani AVG nejsou v detekci spyware spolehlivé, nejsou na jejich hledání primárně stavěné já to našel díky a2 (bohužel dnes už je za za peníze), ale myslím, že nějaký 3 denní trial se dá ještě zkusit http://www.emsisoft.com/en/software/download/. Jinak je doporučuju vyzkoušet Panda Cloud ten mi našel jeden spyware, který nikdo jiný nenašel
-
Re: Trutina Hermetis
106 odpověď odeslal(a) hanka v Pondělí 18.Října 2010 12:18:06
http://www.rozhlas.cz/praha/uslysime/_zprava/394640
Jenom malá poznámka ad 104:
K oné Valdštejnově Uherské nemoci - byla to spíše než tyfus patrně syfilida (lues).
O této diagnóze je pojednáno asi tak v poslední třetině článku - jednak proč se takto nemoc nazývala a pohyb přenosu po Evropě, a dále zkoumání Valdštejnových potíží (písemné prameny, zkoumání kostry:
http://www.rozhlas.cz/praha/uslysime/_zprava/394640
-
Re: Trutina Hermetis
107 odpověď odeslal(a) Turnovský Pavel v Pondělí 18.Října 2010 12:34:42
Emanuel Vlček ve své knize Jak zemřeli má i oddíl věnovaný Valdštejnovi, v němž vypočítává všechny diagnozy, kterými byl Valdštej n obdařen a na základě chemického rozboru pozstatků AV diagnostikuje od roku 1604 nákazu syfilidou, uherská nemoc v tomto případě z několika tam uvedených důvodů nemohla být ani malarie ani tyfoidní horečka. Špatně léčená syfilida a chronická otrava rtutí by AzV sklátila vdo hrobu během několika měsíců, i kdyby nebyl v Chebu zavražděn.
Kepler rektifikoval patrně tranzity a progresemi, narozdíl od Tychona Brahe neužíval primární direkce, věděl, že za tehdejší dosažitelné přesnosti výpočtů jsou značně nespolehlivé.
-
Re: Trutina Hermetis
108 odpověď odeslal(a) RadekP v Pondělí 18.Října 2010 13:31:56
Děkuji za nasměrování na antispyware.Co se týče Valdštejna a jeho nemoci, šlo z největší pravděpodobností o lues, ale v starých odkazech to ještě nebylo známo a předpokládalo se, že jde o tyfus.Citoval jsem z komentáře k pozdnější rektifikaci Keplera.Musím to dohledat ve složce, byl tam popsán i způsob(technika) použité rektifikace.Jak bylo správně podotknuto všechny projevy Valdštejna v pozdním období ukazovaly na třetí stádium nemoci.
-
Re: Trutina Hermetis
109 odpověď odeslal(a) Turnovský Pavel v Pondělí 18.Října 2010 13:40:18
mám za to, že v případě Valdštejnově je známa řada závažných dat z jeho života poměrně přesně takže není třeba soustřeďovat se na nejisté datum onemocnění z počátku roku 1605. Jindřich Francek ve své apologii Vajdštejnově Na vzdory závisti (Praha 2007) uvádí dost podrobný životopis v datech