Zobrazení otázky a odpovědí
-
Laviolette
5528 otázku odeslal(a) zero v Pondělí 22.Února 2010 11:53:11
http://osud.cz/hledajici/detail.php?id=10128&action=kniha&ssearch=Bardon%3E
Někdo mi doporučil knihu Velký třesk překonán:
"La Violette vychází z obecné teorie systémů vzešlé z termodynamiky. Obecná teorie systémů se zabývá obecnými rysy systémů jako takových bez ohledu na "oblast původu", tzn. chemických systémů, biologických systémů, ekosystémů ale i ekonomiky, psychologie atd. (viz Prigogin a další). Klíčová slova jsou zde proces, entropie, samouspořádání, řád z chaosu apod. La Violette aplikuje tuto teorii na kosmogonii a fyziku. Mimo to ale nachází souvislost mezi moderní systémovou teorii a starověkými mýty (např o Usírovi a Eset), v symbolice tarotu (prvních 10 arkán) a astrologického zvěrokruhu. Něco je docela přesvědčivé, něco méně. Zejména mýtus o Usírovi velmi pěkně vyznívá jako systémový pohled na vznik a vývoj vesmíru (podle La Violetta, nikoliv velký třesk). U tarotu arkána 0 až 10 tak, jak jdou za sebou, popisují vnik nového uspořádání čili vznik vesmíru. Arkána 11 až 22 se vztahují k něčemu jinému. Ve zvěrokruhu nachází systémové principy vzniku vesmíru v jednotlivých znameních, ale nikoliv v jejich běžném pořadí."
Laviolette také přišel s myšlenkou kosmické super vlny, periodicky tryskající z galaktického jádra.
-
Re: Laviolette
1 odpověď odeslal(a) Petr Trnka v Pondělí 22.Února 2010 14:47:19
No, nevím. Od tohohle autora jsem před pár lety koupil u Hledajících jakousi knížku o vesmíru. Zlákal mě titul (už si ho nepamatuji, ale možná to bylo zrovna tohle, když to vyšlo už v roce 1998), autora jsem neznal, ale když mi to poštou přišlo a já jsem to otevřel, byly to tak strašné bláboly, že jsem to Jelínkovi obratem poslal zpátky a vrátili mi peníze. Ostatně, když někdo dokáže nějakou knihu nazvat „Velký třesk překonán“, tak už to samo o sobě je varující. Já jsem tenkrát naletěl, tak buďte opatrná, ať nenaletíte taky.
-
Re: Laviolette
2 odpověď odeslal(a) falcon v Pondělí 22.Února 2010 21:15:02
http://www.topsecrettestimony.com/Witnesses/AllWitnesses/DrPaulLaViolette/tabid/259/Default.aspx
Tak jsem si dělal rešerši ke jménu Laviollete, uvedený odkaz je první, na kterém jsem se dočetl něco o jeho vzdělání.
Určitě bude mít zajímavé nápady, ale že by to byl zase takový kanon, aby mohl vymyslet alternativní teorii k Velkému třesku, o tom pochybuji. Odrazuje mne, stejně jako Petra, ten bombastický název. A rovněž i to, že ten pán se montuje do spousty vědních oborů. To je mi podezřelé, neboť u něho se především jedná o publicistickou činnost, takže je otázkou, co z toho všeho je jeho původní myšlenka a co zkompiloval z jiných pramenů.
Nemám rozhodně v úmyslu kohokoli varovat před nesolidní literaturou, nejsem si totiž ani jist jak takovou knihu posuzovat. Podle hesla "kdo chce kam, pomozme mu tam" bych řekl, že je to vlastně všechno jedno. Lidstvo je totiž ještě příliš mladé na to, abychom už znali všechny tajemství vesmíru a života v něm. Všimnul jsem si však, že například Taoizmus neměl zapotřebí vymýšlet kdovíjak složitou kosmologii a staví na principech Jin - Jang a jejich rovnováze.
Kdybych byl tázán, zda existuje vůbec nějaká kniha, kterou bych doporučil, pak rozhodně Caprovo
"Tao fyziky". Už jen její titul je zvolen pozoruhodně střízlivě, narozdíl od všelijakých "Konečně pravda" apod.
Nedávno jsem se začetl do Flammarionova Konce světa - jsou tam šílené ptákoviny, ale zase imponujícím způsobem podepřené tehdejšími astronomickými znalostmi autora - taková realistická sci-fi.
-
Re: Laviolette
3 odpověď odeslal(a) Petr Trnka v Pondělí 22.Února 2010 22:22:08
Máš samozřejmě pravdu, Falcone, že lidstvo je příliš mladé na to, aby znalo všechna tajemství vesmíru a života v něm, leč obávám se, že tenhle pan Fialový, soudě podle toho, co jsem od něho četl, asi jenom těžko bude tím pravým, který by naše poznání měl posouvat někam dál. Myslím, že nejspíš bude patřit do ranku lidí ala Sitchin, Wojnar, Wiesner apod. Fridtjof Capra, kterého zmiňuješ, to je ovšem úplně jiná třída! Toho bych doporučil bez uzardění taky. Zrovna tak Sheldrakea, a dali by se uvést i jiní. A k tomu, jak píšeš, že si nejsi jist, jak posuzovat nějakou nesolidní literaturu – já myslím, že když se v nějaké takové knize píšou bláboly o oboru, kterému člověk rozumí, ve kterém je odborníkem, tak že by naopak měla být povinnost na takové blbosti upozornit, a varovat tak laické a nezkušené čtenáře, aby nesedali na lep podvodníkům.
-
Re: Laviolette
4 odpověď odeslal(a) Turnovský Pavel v Pondělí 22.Února 2010 23:18:08
http://www.etheric.com/LaViolette/Predict.html
tady jsou uvedena některá jeho tvrzení a jejich verifikace
-
Re: Laviolette
5 odpověď odeslal(a) Jiří v Úterý 23.Února 2010 06:59:37
Motto:
"– já myslím, že když se v nějaké takové knize píšou bláboly o oboru,
kterému člověk rozumí, ve kterém je odborníkem,
tak že by naopak měla být povinnost na takové blbosti upozornit,
a varovat tak laické a nezkušené čtenáře, aby nesedali na lep podvodníkům"
To je, Petře, velmi rozšířený a hluboce zakořeněný omyl, kterému, jak vidno, nepodléhají pouze členové klubu Sisyfos.
Osobně jsem tímto nesprávným memem také kdysi trpěl a právě díky skvělým lidem jako je pan Wiesner, Daeniken, Sitchin a další, se mi podařilo tomuto memu vzepřít.
Začal jsem se kriticky dívat na odborníky prezentovaný tzv. jedině správný pohled a zjistil jsem, že mnohdy píší nehorázné hlupoty.
Myslím, že není třeba varovat čtenáře před četbou jakýchkoli knih.
Jsem si jist, že každý soudný člověk dříve, či později dokáže sám oddělit zrno od plev.
Specielně o Zero nemám sebemenší strach...
Férové je na chyby upozornit a to na konkrétní chyby či omyly,
ale paušálně tvrdit o autorovi, že patří do jakéhosi ala ranku a tedy nám nemá co říct, fér není.
-
Re: Laviolette
6 odpověď odeslal(a) zero v Úterý 23.Února 2010 08:52:27
Díky pánové za info. Hmmmm no ještě investici promyslím :)
Překvapilo mně že existuje nějaká teorie systémů, což nevím přesně co je, a zajímavá myšlenka, že zvěrokruh nebo třeba hexagramy Knihy Proměn atd. vlastně popisují obecně "vývoj systémů". Protože asi existují nějaké univerzální zákony, jak se systémy vyvíjí, fungují možná proto tahle orákula. Pro mně je to nejčitelnější asi právě na příkladu I chingu: věštba určí momentální stav systému (hexagram) a potencionální možnosti vývoje (silné čáry = změna konfigurace).
Jinak by mně v souvislosti s Laviolettem zajímalo, jestli je opravdu prokázaná existence galaktického jádra, černá díra nebo co to je, nebo jestli jsou to pořád jenom spekulace.
Díky za info :)))
-
Re: Laviolette
7 odpověď odeslal(a) Petr Trnka v Úterý 23.Února 2010 09:17:04
Spekulace to nejsou (černá díra v jádru galaxie), Zero, jsou to závěry vyplývající z pozorování, a to nejen naší Mléčné dráhy, ale i jiných galaxií, které se naší Mléčné dráze podobají. Nicméně je třeba se smířit s tím, že jsou to „důkazy nepřímé“, jak se říká. Těžko tam někdo může letět a sáhnout si. Musíme stavět na tom, co nám říká záření, které odtamtud k nám proniká, jaké je jeho intenzita, vlnová délka atd.
-
Re: Laviolette
8 odpověď odeslal(a) zero v Úterý 23.Února 2010 09:44:02
Aha. Díky. Z linku od pana Turnovského:
"Predikce č. 3 (1980 - 1983):
Laviolette dospěl k závěru, že příval galaktických kosmických paprsků bombardoval Zemi a sluneční soustavu ke konci poslední doby ledové (asi 14.000 roků BP). Také se domnívá, že další podobné supervlny nás zasáhly v dřívějších dobách a byly zodpovědné za vznik a ukončení dob ledových a masové vymírání. Byl první kdo přišel s teorií opakujícího se bombardování Země kosmickým zářením.
Verifikace (1987): glaciologové objevili izotop berylia-10 v ledu z doby ledové. To ukazuje že tok kosmického záření na Zemi se několikrát silně zvýšil během poslední doby ledové, což potvrzuje teorii Dr. Laviolette, že Galactic superwaves opakovaně procházely naší sluneční soustavou v geologicky nedávné době."
Atd.
Takže můžu to chápat tak, že jedna z teorií (vypadá to že celkem pravděpodobná a podložená geologickým průzkumem plus astronomickým pozorováním) říká, že v centru galaxie je jádro (možná černá díra), které periodicky (cca desetitisíce let) chrlí velmi silné supervlny kosmického záření????
Ještě jsem si vzpomněla na dokument o vyhynutí mamutů: nějakého vědce napadlo, že pokud mamuti vyhynuli díky nárazu asteroidu, měli by být v některých kostrách úlomky tohoto kosmického tělesa. Protože tak hrozný crash musel vypálit kusy asteroidu strašnou rychlostí do velké vzdálenosti. Prozkoumal stovky koster a opravdu v některých tyhle úlomky našel.
-
Re: Laviolette
9 odpověď odeslal(a) Petr Trnka v Úterý 23.Února 2010 11:33:23
No… Že Země, potažmo celá naše sluneční soustava, byla ve své dlouhé minulosti čas od času bombardována nějakým vysokofrekvenčním zářením, to je velmi pravděpodobné. Stačí, aby někde nedaleko vybuchla supernova, a máme to tady raz dva. Že by se ovšem takové sprchy periodicky opakovaly, nebo dokonce že by měly vycházet z galaktického jádra, to už je ryzí spekulace. Černá díra v galaktickém středu sice čas od času může pohltit nějakou hvězdu ze svého okolí, a to by pak skutečně bylo doprovázeno zábleskem mimořádně silného záření v rentgenové nebo gama oblasti spektra, ale zaprvé nic takového se nemůže dít periodicky, a zadruhé – uvědomme si, že jádro Galaxie je od nás vzdálené asi 30 tisíc světelných let, a tak i takový případný záblesk by byl už značně zeslabený a rozptýlený. Suma sumárum – „přívaly galaktických kosmických paprsků“, „galaktické supervlny“ a podobně jsou čistou spekulací. To berylium v ledu už bych mnohem spíš spojoval s nějakým mimořádným zvýšením sluneční činností, například. Protože Slunce je od nás vzdálené jenom 150 miliónů kilometrů, a v gama nebo v rentgenu vyzařuje taky, bylo by takové „pohlazení“ opravdu velmi tvrdé.
-
Re: Laviolette
10 odpověď odeslal(a) zero v Úterý 23.Února 2010 20:20:23
Díky Petře za info. Aha :)
Falcone:
Falcon píše:
""Když dovolíte, Zero, ukáži na Všem příspěvku nebezpečí nedorozumění:
"Takže můžu to chápat tak, že jedna z teorií (vypadá to že celkem pravděpodobná a podložená geologickým průzkumem plus astronomickým pozorováním) říká, že v centru galaxie je jádro (možná černá díra), které periodicky (cca desetitisíce let) chrlí velmi silné supervlny kosmického záření???? "
Takto klidně chápat můžete, což o to, akorát bych se Vás zeptal (ale pouze Vás, prosím), jak může černá díra chrlit jakékoli supervlny. Neboť - chceteli to brát takto, je potřeba vědět, jaký mechanizmus by to umožňoval.
Proč hovoříte hned o supervlnách? Čím se liší od vln "obyčejných"?
Jak vidíme, jsme rázem v říši závěrů které si "laskavý čtenář", jak se tomu říkává, jistě dovodí zcela sám. Ovšem sami autoři často zavádí originální pojmosloví, které bohužel velice rychle zlidoví - např. pojmy jemnohmotné tělo, nebo jemná energie. Kdykoli jsem žádal bližší vysvětlení, pokaždé jsem zjistil, že dotyčný neví nic o energii. Jsou to zkrátka pojmy nadužívané (stejně tak, jako dnes oblíbená předpona super-).
Měli bychom být opatrní při přijímání různých "superteorií".
Zažil jsem kolem vstupu Urana do Vodnáře éru pozoruhodných aktivit. Jistého dne v určitou hodinu měli duchovně zaměření lidé pomoci s kotvením fotonového pásu na povrch Země. Byl jsem svědkem, jak se z toho stal jakýsi duchovní karneval, znal jsem hned několik lidí, kteří se cítili být osvíceni fotonovým pásem a začali buď věštit nebo léčit (obojí špatně, ale to nemělo cenu jim říkat). Kolem roku 2012 se děje totéž.
Protože tehdejší zaručené předpovědi naprosto selhaly, troufám si být toho názoru, že roku 2012 se opět hovno stane.
Nic Vám nevytýkám, co píšete a jak smýšlíte je Vaše věc a já to respektuji. Chtěl jsem Vám jen ukázat, jak snadno se šíří těžko ověřitelné domněnky. Právě proto, že jsou opravdu těžko ověřitelné. Z toho důvodu klademe mnohá vysvětlení do tzv. minulých životů, zatímco bychom mohli hledat vysvětlení třeba v epigenetice."" Konec citátu.
Ad 1: Byla to otázka ve stylu "pls help, pochopila jsem to správně?" Pokud jsem to správně nepochopila, případně pokud je cokoli z toho blbost, RÁDA (!!!!!) si poslechnu názor o tom proč a co je blbost. Za info předem děkuju. Ptám se protože tomu nerozumím, a doufám že tady tomu někdo rozumí lépe než já.
Ad 2: Nebezpečí nedorozumnění hrozí, ale myslím že to zas tak nevadí: důvěřuju svým neurálním spojům. Nějak to přechroustají. Nelpím na žádném názoru ani na teorii. Nechávám si věci projít synapsema a pokud se něco ukáže jako nepravda, s radostí to opustím, protože netrvám na žádné teorii ani na tom že jsem děd vševěd.
Nevím jak to je. Proto se ptám. Pokud mi Falcone napíšete že kataklyzmická supervlna je blbost proto a proto, uložím si tuhle informaci na hard disk a díky vám za ní. Je-li argument dostatečně silný, vyřazuju supervlnu z aktuální složky. Pokud mi napíšete že je to blbost protože je z toho cítit pseudoduchovnost, přečtu si to ale dál to pro mně nemá informační hodnotu. Snažím se zařazovat do systemu fakta, pokud to jde. Například to že chemické prvky z ledu mohou klidně pocházet z jiného zdroje, tudíž supervlnu nepotvrzují: děkuju, to je relevantní informace.
Ad 3: Termín "supervlna" je citace. Autor ho pravděpodobně používá ve smyslu přesného překladu: obrovská vlna.
Ad 4: Černá díra. Na to jsem se mimo jiné taky chtěla zeptat. Našla jsem několik dokumentů BBC atd. (dám sem link zítra, musím to najít) a tom, že černé díry fungují jako srdce galaxií. Systola diastola. Pohlcují hmotu a vyvrhují záření (?????). Nemám teď přesný překlad takže nechci šířit dezinterpretaci o tom co černá díra vyvrhuje. Překvapilo mně že něco vyvrhuje. V animacích to bylo znázorněno proudem energie kolmo protínajícím disk kolem jádra černé díry. Až budu mít chvilku pokusím se najít víc informací. Matně si vzpomínám na to že jedna z teorií (Hawking???) pracuje s hypotézou, podle které černá díra část pohlcené hmoty vyzáří zpět do vesmíru. Nejsem si ale jistá a děkuju předem za zpřesňující info.
-
Re: Laviolette
11 odpověď odeslal(a) Petr Trnka v Úterý 23.Února 2010 21:48:45
Zkusím k těm černým dírám něco málo napsat, když Vás to zajímá, Zero. Jenom velmi stručně, protože to je téma neobyčejně složité, a bylo o něm napsáno už mnoho velmi fundovaných knih a vědeckých studií (u nás to byl například RNDr. Vojtěch Ullmann a jeho publikace „Gravitace, černé díry a fyzika prostoročasu“ z roku 1986). Černé díry skutečně pohlcují hmotu ze svého okolí, ale samy o sobě nic nevyzařují. Je tomu tak proto, že jejich gravitace je tak silná, že úniková rychlost u nich převyšuje rychlost světla (pro porovnání – u Země je úniková, tzv. druhá kosmická rychlost rovna 11,2 km za sekundu). To, co u nich září, není samotná černá díra, ale právě ona hmota, která ji obklopuje, například plyn. Po spirále se k ní přibližuje (vytváří tzv. akreční disk), a v závěrečném stádiu, než překročí tzv. horizont událostí, dosahuje rychlosti blízké rychlosti světla. A právě v těch okamžicích, než nenávratně zmizí v černé díře, dochází při srážkách elementárních částic k vyzařování velmi tvrdého rentgenového záření. Jakmile překročí horizont událostí, už z černé díry neunikne nic, ani foton. To, co zmiňujete v souvislosti s Hawkingem, je tzv. vypařování černých děr. Není to v pravém slova smyslu záření, z oblasti černé díry tímhle způsobem unikají jenom jednotlivé elementární částice, jedná se tedy o kvantově fyzikální jev, ale jeho podrobnější vysvětlení by bylo už příliš složité. Jenom snad pro ilustraci – tímhle mechanismem by se průměrně hmotná černá díra vypařila za dobu, které mnohonásobně převyšuje stáří celého vesmíru. Udává se čas asi 10 na sedmdesátou let, přičemž dnešní stáří vesmíru je cca 13,5 x 10 na devátou let.
-
Re: Laviolette
12 odpověď odeslal(a) zero v Úterý 23.Února 2010 23:28:10
Děkuju moc za srozumitelné vysvětlení. Měla jsem na mysli Hawkingovo vypařování.
"Hawking svým výpočtem dokázal, že černá díra není tak úplně černá a že kvantové zákony dokazují, že se na horizontu událostí neustále rodí nové částice, které odnášejí část energie černé díry pryč, čímž zmenšují hmotnost díry a umožňují pozorování černé díry v určitém spektru. Únik částic je z počátku jen velmi pozvolný, ale ke konci získává proces na dynamičnosti až na konci dojde k explozi černé díry do okolí." Wikipedie
"Velkou pozornost vyvolal návrh představený v červenci 2004 Stephenem Hawkingem, podle kterého kolem černých děr skutečný horizont událostí neexistuje a díky kvantovým fluktuacím se mohou informace dostávat ven z černé díry." Wikipedie
Rentgenové záření: pokud to dobře chápu vzniká v těsné blízkosti černé díry, po překročení horizontu událostí by ani záření neuniklo. Tady je asi ten informační zmatek, ale nevadí.
Zajímavý dokument, druhá polovina je zábavnější:
http://www.youtube.com/watch?v=KCADH3x56eE&feature=fvst
Rychle a halabala jsem kousek přeložila:
"Čím větší černá díra, tím větší je galaxie kolem ní. Černá díra se vyvíjí ruku v ruce se svou galaxií a vzájemně se formují. Hmota padá do díry a zahřívá se na miliony stupňů. Přestože má černá díra obrovskou gravitaci, většina z přitékající hmoty je odfouknuta prudkým větrem (tryská jako sloup ze středu černé díry, resp. disku). Čím více hmoty padá dovnitř, tím více hmoty je vytlačováno směrem ven (z prostoru okolo díry). Černé díry vyfukují plyn do okolního prostoru."
Taky je v dokumentu zmínka o tom že že černá díra působí silou a horkem na okolní galaxii a tak ji formuje.
Díky pane Trnko za vysvětlení, fakt mně to zajímá, nejvíc vizuálně esteticky, to jak díra v centru galaxií formuje jejich tvar a kromě toho že je strašlivá, tak je taky životodárná a vytváří nádherný barevný vír :)
Krása:
http://www.youtube.com/watch?v=cW7BvabYnn8
-
Re: Laviolette
13 odpověď odeslal(a) Jiří ve Středu 24.Února 2010 08:28:52
Jen bych si dovolil podotknout, že jakkoli důvtipné a elegantní jsou myšlenkové konstrukce gravitačního působení černé díry a podobných podivných objektů, neznamenají pro astrologii nic podstatného.
Daleko zajímavější je zmíněný EPR paradox, který ve své podstatě můžeme chápat tak, že synchronicita není akauzální, ale naopak je výsledkem kauzálního působení energetických polí.
Tedy jinak řečeno, obraz hvězdného nebe není pouhým orlojem s hodinovými ručičkami planet, ale je vyjádřením energetické matrice, jejíž jsme nedílnou součástí.
To, že synchronicitu vysvětlujeme akauzálně, je dáno pouze omezeným horizontem našich znalostí o fungování časoprostoru, ve kterém se pohybujeme.
-
Re: Laviolette
14 odpověď odeslal(a) Petr Trnka ve Středu 24.Února 2010 09:17:37
Ano, Zero, je to tak jak píšete. Já jsem se do wikipedie nedíval, pátral jsem jenom ve své paměti, ale jak je vidět, pamatuju si to i po těch letech ještě celkem dobře. J
Ten dokument z YouTube jsem neviděl celý, to si pustím až budu mít víc času, ale potěšil mě už ten začátek s Janskym. To byla krásná historie… Ten Vámi přeložený citát je ovšem trochu nepřesný, ne snad Vaším překladem, ale věcně – černé díry nic nevyfukují a ze středu černé díry taky nic netryská, všechno se to týká jenom akrečního disku a oblasti nad horizontem událostí.
No a co se toho samotného horizontu událostí týká, tomu se říká také Schwarzchildův poloměr, dá se poměrně snadno vypočítat, a je to poloměr, pod jakým se těleso o dané hmotnosti změní v černou díru. Pro Slunce je tento poloměr necelé 3 kilometry, pro těleso o hmotnosti Země už jenom 4,4 milimetru. To je ovšem samozřejmě pouze ryzí teorie, protože těleso s tak nepatrnou hmotností jako Země se do singularity nikdy zhroutit nemůže. A Slunce zrovna tak ne.
Pro Jiřího:
Černé díry samozřejmě pro astrologii nemají žádný význam, ale není snad nic špatného na tom, když se astrolog zajímá taky o něco jiného než o horoskopy, ne?
-
Re: Laviolette
15 odpověď odeslal(a) Jiří ve Středu 24.Února 2010 10:30:07
Moje poznámka, Petře, vyzněla jako kritika něčího zájmu o cokoli?
To se tedy za svou formulaci omlouvám.
Ani v nejmenším bych nechtěl nikoho zrazovat od studia jakýchkoli pramenů.
Ba právě naopak.
-
Re: Laviolette
16 odpověď odeslal(a) zero ve Středu 24.Února 2010 13:48:21
Jiří: k EPR paradoxu kousek rozhovoru:
Wheeler: Vím, proč všechny elektrony mají stejný náboj a hmotnost.
Feynman: Proč?
Wheeler: Protože je to pořád stejný elektron
Taky nemám dojem že by synchronicita musela být nutně akauzální. Klasický příklad Jungova skarabea, která vlétl do okna při rozhovoru s nevěřící pacientkou: magická je ta strašně malá matematická pravděpodobnost. Spojení posvátného skarabea a nevěřící paciantky mi připadá celkem kauzální :))) Matematicky to ale bude 1 ku nějakému velikému číslu.
Zajímavý je v této souvislosti experiment s generátory náhodných čísel: na planetě jsou rozmístěny generátory náhodných čísel. V období událostí, které silně působí na "globální vědomí lidstva" zaznamenají generátory výchylky: generovaná čísla jsou méně pravděpodobná. Zřetelně to bylo vidět během pádu Dvojčat. Více tady:
http://noosphere.princeton.edu/
http://gnosis9.net/view.php?cisloclanku=2006040012
!!!!!!!!! Upozorňuju ale že tomu vůbec nerozumím a moc jsem to nezkoumala, takže předem pardon pokud je to nesmysl.
Včera jsem narazila na trochu šíleného vědce Freda Hoyla. Tohle je ale moc hezký:
"Teorie Velkého Třesku tvrdí že vesmír vznikl jedinou velkou explozí. Přece ale vidíme, že výbuch zcela rozmetá hmotu odděleně, zatímco Velký třesk záhadně vytvořil opačný efekt, vesmír seskupený ve formě galaxií."
No a matně si pamatuju na podobný citát někoho jiného:
"Matematická pravděpodobnost že vznikne vesmír jako je ten náš (s vysokou mírou uspořádanosti, s podmínkama pro vznik vědomých bytostí atd.) je asi jako když budeme házet lopatou železný šrot na stěnu a najednou z toho vznikne letadlo"
Píšu to nepřesně z hlavy ale ta lopata mně dostala :)))))
Černá díra a astrologie: včera mně napadlo že mám (máme) v hlavě obraz našeho slunečního systemu, jako místa kde žijeme ve vesmíru. Vzpomínám si na pěkný model rotujících planetek ze základní školy. Při pohledu na animace černých děr jsem si ale uvědomila, že tenhle roztomilej sluneční systém je malinký zrníčko rotující v megaobrovským víru galaxie. Kolem černý díry, která spoluformuje celou galaxii a chová se jako živé srdce. To na mně dost zapůsobilo.
Chci říct: to jak vidíme (a cítíme) naši pozici ve vesmíru ovlivňuje zásadně naši psyché. Rozdíl je mezi lidským vědomím, který věří že žijeme na krunýři želvy, a mezi vědomím které se dívá na obrázky z Hubblu. Jsem přesvědčená o souvislosti mezi obojím.
Mám pocit že vyrojivší se texty a vize atd. týkající se roku 2012 (černá díra a Temná trhlina) odrážejí proměnu vědomí lidstva. Tím nechci rozviřovat hladinu mayských proroctví a dovolávat se Mr.Kryona. Chci jenom říct, že mám pocit, že se mění (zásadně) pohled lidstva na pozici ve Vesmíru.
Nenašla jsem texty o tom že by astrologie pracovala s černou dírou, ale někdo pracuje s galaktickým jádrem. Prošla jsem texty pana Turnovského atd. Galaktické jádro = černá díra? Mrkla jsem se na pozici GJ ve svém horoskopu. Nic moc mně k tomu nenapadlo, žádné významné vazby tam nejsou. GJ mám ve 2. domě, k tomu mně napadá že musím ihned začít normálně pracovat jinak zahynu hladem :)
V horoskopu pracuju jenom s klasickýma planetama, body a stálice nepoužívám, ale to galaktický jádro si tam možná na chvilku nakreslím a uvidím co to se mnou udělá :) Docela by mně astrologický pohled na černou díru zajímal.
-
Re: Laviolette
17 odpověď odeslal(a) Petr Trnka ve Středu 24.Února 2010 14:50:54
Já jsem svého času s galaktickým centrem ve svém horoskopu trochu experimentoval, ale nedávalo mi to žádné výsledky. To samé Milan Špůrek – ten galaktické centrum jako jeden z možných chronokratorů před mnoha lety zkoušel při práci na své teorii časových cyklů, a taky se žádných rozumných výsledků nedopracoval. Podle mého názoru, a podle mé teorie o základních principech astrologie, nemá galaktické centrum v horoskopu co pohledávat, zrovna tak jako tam nemají co pohledávat třeba kvasary, pulsary, mlhoviny, galaxie, kulové hvězdokupy atd. atd.
Píšete, Zero: „Docela by mně astrologický pohled na černou díru zajímal.“ Jenomže na kterou? Ono jich je objevených už poměrně dost, první z nich byl zdroj rentgenového záření Cygnus X-1 v souhvězdí Labutě.
Názor lidstva na pozici ve vesmíru se změnil už dost dávno, nejspíš už za Koperníka a za Keplera, a od té doby se stále vyvíjí. Jenomže je třeba rozlišovat. To, co dneska každou chvilku někde slyšíme nebo čteme třeba o roce 2012, je ve většině případů jenom naivní karikatura, vyplývající z naprosté neznalosti problematiky, ať už astrologické nebo astronomické. Nedávno jsme tady vedli debatu o pojmu „kvantový“, a zdá se mi, že úplně stejně módní dneska je ohánět se něčím „galaktickým“. Právě tady budou nejspíš pramenit ty fialové „přívaly galaktických kosmických paprsků“, „galaktické supervlny“ a podobně.
-
Re: Laviolette
18 odpověď odeslal(a) Jiří ve Středu 24.Února 2010 15:09:56
Na druhou stranu je třeba zajímavé, že Indové ve své prastaré védské kosmologii počítají s obrovskými časovými jednotkami, které přímo evokují dobu oběhu naší sluneční soustavy kolem centra Mléčné dráhy.
-
Re: Laviolette
19 odpověď odeslal(a) zero ve Středu 24.Února 2010 15:44:06
Taky mi galaktické centrum v horoskopu nedává smysl k nějakému astrologickému výkladu. Ale zkusím si ho tam chvilku nechat jako připomínku oka hurikánu, kolem kterého rotuje celá naše galaxie.
Astrologický pohled na černou díru: myslela jsem černou díru ve středu naší galaxie. Což je ale asi to samé jako galaktické centrum, plus minus (???).
2012: to co se teď kolem toho děje je podobné fenoménu Ufo z poloviny minulého století. Znovu si musím přečíst skvělou Jungovu knihu o Ufo, protože myslím že tam je hodně paralel se současnou situací. Jung sledoval souvislost mezi vizemi Ufo a změnami v nevědomí (osobním i kolektivním). Z vlastní zkušenosti vím že tahle souvislost opravdu existuje: "vize" kosmických jevů přímo souvisí se zásadními změnami v psyché, ať už osobní nebo kolektivní. Ztotožňuju se s Vaším názorem na "fialové přívaly galaktických kosmických paprsků 2012". Ale zajímá mně to jako "psychologický materiál", který odráží procesy v kolektivní psyché. Odkojena Startrekem, někdy ráda zasurfuju i na téhle vlně.
Zajímá mně paralela mezi apokalyptickými vizemi (Zjevení svatého Jana, Ezechiel atd.), v souvislosti a tím co se vynořuje kolem roku 2012. Z vlastní zkušenosti vím že tyhle "vize" mají neuvěřitelnou sílu: pokud je zpracujeme v rámci možností "racionálně", dojde k integraci archetypálního obsahu do vědomí a k "rozšíření" vědomí. Pokud působí v nevědomí, nekontrolovaně, iracionálně, mohou mít destruktivní vliv a vznikají pak různé bludné představy (únos a znásilnění mimozemšťanem, konec světa atd.).
-
Re: Laviolette
20 odpověď odeslal(a) Turnovský Pavel ve Středu 24.Února 2010 17:37:41
http://www.rezonance.cz/wp
Mayové taky, Jiří.
Řekl bych, že civiizace, které pracují s cyklickým časem si dokáží mnohem snadněji tak rozsáhlá údobí představit, než ty civilizace, které žijí v lineárním čase, jako je ta naše. Vždyť to není tak dávno, kdy jistý učenec určil, že svět byl stvořen před několika málo tisíci lety. Spočítal si to na základě biblické chronologie.
-
Re: Laviolette
21 odpověď odeslal(a) Petr Trnka ve Středu 24.Února 2010 21:20:56
Ad galaktické centrum:
Už několikrát jsem se na tomhle Fóru zmiňoval o tom, že galaktické centrum není bod, ale poměrně rozsáhlá (několik čtverečních stupňů) difuzní oblast, u které prostě není možné stanovit její polohu s takovou přesností, s jakou to běžně děláme u planet nebo hvězd. Centrální černá díra by takovým bodovým zdrojem sice být mohla, problém je ale v tom, že ji nemůžeme pozorovat přímo. Mezi jí a námi totiž leží obrovská spousta materiálu, plynu a prachu, který dokonale pohlcuje veškeré viditelné světlo, takže k nám odtamtud proniká jenom rozptýlené infračervené nebo rádiové záření, a jeho zdroj se s bodovou přesností prostě určit nedá.
Rok 2012:
Ta Jungova kniha o UFO, o které se zmiňujete, je opravdu skvělá! Jeho závěry ohledně tohoto fenoménu budou podle mého názoru velmi blízko pravdě! Sám za sebe jsem navíc přesvědčený, že UFO je poměrně typický egregor, vytvořený kolektivní myslí a živený vírou svých příznivců. S těmi apokalyptickými vizemi pak můžete mít pravdu taky, včetně oněch destruktivních vlivů a bludů. Tahle stará proroctví (Zjevení svatého Jana atd.) jsou bezesporu velmi hluboce vryta v našem kolektivním nevědomí, i když si to většinou vůbec nedokážeme připustit, a „puštěna ze řetězu“ mohou stát nejen za všemi těmi „zprávami o únosech do UFO“, ale i za mnohem horšími věcmi. (A Startrek na to myslím si ani nepotřebujeme. Já sám jsem ani jeden díl z té série neviděl, maximálně nějaké krátké ukázky, a vůbec toho nelituju. Ty ukázky mi úplně stačily.)
-
Re: Laviolette
22 odpověď odeslal(a) Radek ve Středu 24.Února 2010 22:34:59
Když už je řeč o 2012, přesněji 21.12.2012,chtěl jsem se prosím zeptat na astrologická a astronomická fakta o tomto datu.
Mám poněkud kusé a nepřesné informace o tom že se galaktické jádro reálně dostává do nějakého velmi výjimečného postavení, do nějakého vztahu (velké zarovnání) s jarním bodem (snad), že se to opakuje jedenkrát za platónský rok nebo za několik platónských roků. Mohl by někdo dát odkaz na přesné informace.
-
Re: Laviolette
23 odpověď odeslal(a) Jiří ve Středu 24.Února 2010 23:07:34
"Proč hovoříte hned o supervlnách? Čím se liší od vln "obyčejných"?"
Falcone, supervlny vznikají i na oceánech. Podivuhodnou interferencí "obyčejných" vln jednou za čas vznikne takzvaná supervlna, která je vysoká až několik desítek metrů. Proti nim jsou dnešní lodi bezbranné.
-
Re: Laviolette
24 odpověď odeslal(a) zero ve Středu 24.Února 2010 23:19:04
http://zerooospace.blogspot.com/2010/02/grof-konec-sveta-nebo-revoluce-vedomi.html
Taky by mně zajímalo to co Radka. Grof píše:
"V roce 2012 bude slunce procházet okrajem kosmického prašného oblaku známého jako Velká temná trhlina, která se nachází podél Mléčné dráhy a zdá se, že rozděluje její světlo do dvou částí/cest. Mayové tuto temnou trhlinu nazývali Xibalba Be (Cesta do podsvětí) a pohlíželi na ni jako na místo zrození a smrti a smrti/znovuzrození. Byl to pro ně kanál zrození kreativní matice kosmické matky, kde bude slunce o prosincovém zimním slunovratu 2012 znovuzrozeno. Bylo to také místo smrti, kvůli její bráně do podsvětí, země mrtvých a nezrozených."
-
Re: Laviolette
25 odpověď odeslal(a) Petr Trnka ve Čtvrtek 25.Února 2010 00:47:27
Stanislava Grofa si sice vážím, ale to, co tu citujete, Zero, mi připadá poněkud zmatené a nejasné. Nejrůznějšími prašnými mračny je Mléčná dráha doslova prošpikovaná, a když jsem se teď pro jistotu podíval do podrobné hvězdné mapy (do Bečvářova Atlasu Coeli), tak v místě, kde se nachází Slunce v okamžiku zimního slunovratu, nic takového, jak popisuje Grof, není. A v podstatě je úplně jedno, o který rok zrovna jde, protože posun hvězd tropickým zodiakem (a tedy i posun slunovratového bodu na hvězdném pozadí) se děje rychlostí pouhých 50 úhlových vteřin za rok. Takže představa, že Slunce právě v roce 2012 bude něčím procházet, je dost naivní – pokud by vůbec něčím procházelo, tak to bude trvat řádově tisíce let, a ne jeden rok. Ostatně, pokud vím tak Grof není astronom, a tak je docela možné, že to, co jste ocitovala, pouze odněkud opsal.
K tomu, na co se ptá Radek, bych chtěl říci, že 21.12.2012 se galaktické centrum do žádného výjimečného postavení nedostává, a všelijaká fantastická tvrzení různých mašíblistů o nějakém „účaří“ a podobně jsou jenom z prstu vycucanými nesmysly. Lépe než jakákoliv slova to ukáže obrázek. Připojuji hned dva, jeden s aspekty a jeden (pro lepší názornost) bez aspektů. Oba jsou počítané pro přesný okamžik zimního slunovratu, tedy pro datum 21.12.2012 a čas 11:12 UT, a u obou jsou vyznačené polohy jednak galaktického centra, a druhak hvězdy Alcyone v Plejádách. Galaktické centrum je na délce 27°02´ Střelce, Alcyone 0°11´ Blíženců. Na první pohled může každý vidět, že žádná mimořádná konstelace se ten den nekoná, Slunce je od galaktického centra vzdálené skoro 3 stupně, a tu Alcyone jsem nechal zobrazit proto, že jsem od nějakého takového „odborníka“ už taky kdysi četl, že v ten den prý bude galaktické centrum v opozici na Plejády. Že to je naprostý nesmysl, to je z obrázků vidět na první pohled.
-
Re: Laviolette
26 odpověď odeslal(a) Zimní slunovrat 2012 - 1 ve Čtvrtek 25.Února 2010 00:48:41
-
Re: Laviolette
27 odpověď odeslal(a) Zimní slunovrat 2012 - 2 ve Čtvrtek 25.Února 2010 00:49:17
-
Re: Laviolette
28 odpověď odeslal(a) Jiří ve Čtvrtek 25.Února 2010 08:03:52
Možná bys mohl, Petře, uvést Špůrkova zjištění, které se venkoncem také týkají "přibližně" roku 2012.
-
Re: Laviolette
29 odpověď odeslal(a) Petr Trnka ve Čtvrtek 25.Února 2010 11:58:17
To by bylo dost dlouhé a složité vysvětlování, koho to zajímá, udělal by nejlépe, kdyby si přečetl Špůrkovu knihu Tajemné rytmy dějin (vydal Eminent v roce 2006). Krátce a stručně se snad dá jenom říci, že podle Špůrkových dlouholetých výzkumů, týkajících se cykličnosti času, dochází v roce 2012 ke konci věku Berana a začíná věk Býka. Podrobnosti a důkazy jsou v uvedené knize (která má 215 stránek, a není to moc jednoduché a snadné čtení, ale to jenom pro úplnost).
-
Re: Laviolette
30 odpověď odeslal(a) zero ve Čtvrtek 25.Února 2010 13:41:30
Aha díky tak tohle asi vzdávám.
Z toho všeho čím jsem se probrodila jsem matně pochopila, že se to nějak týká období cca 69-2012, což snad (?) má být majská obdoba platonského roku. Takže údajně podle majského kalendáře v roce 2012 končí jeden velký kosmický cyklus.
Abych tomu víc porozumněla pokoušela jsem se pochopit precesi, bohužel marně, udělalo se mi špatně, to je asi nejhorší věc ta precese s jakou jsem se kdy setkala :)
Velkou nebo temnou trhlinu jsem našla na fotkách tady:
http://archiv.ian.cz/data/ibt/2_97.htm
http://navod.hvezdarna.cz/navod/cestopis/srpen.htm
Nikde jsem nenašla originální text majského proroctví, ani žádné srozumitelné astronomické vysvětlení majského kalendáře. No a možná právě proto: tam kde jsou prázdná místa na mapě, dosazuje lidská mysl pohádky.
-
Re: Laviolette
31 odpověď odeslal(a) Petr Trnka ve Čtvrtek 25.Února 2010 14:10:10
„…to je asi nejhorší věc ta precese s jakou jsem se kdy setkala…“
Proboha proč? Na tom přece není nic složitého! Viděla jste někdy, co dělá roztočená dětská káča? Nebo vlk? Tak přesně tohle dělá taky zemská osa, protože Zeměkoule de facto není nic jiného než takový roztočený setrvačník. Příčina precesního pohybu zemské osy je sice trochu složitější, ale princip je tento. No a protože rotace Země je jedna věc a její oběh kolem Slunce je věc druhá, tak se díky tomuhle kuželovému precesnímu pohybu zemské rotační osy taky na hvězdném pozadí posouvají průsečíky roviny rovníku a roviny oběžné dráhy Země kolem Slunce, což jsou při pohledu ze Země jarní a podzimní bod. Nic jiného na tom není, žádná záhada.
„Nikde jsem nenašla originální text majského proroctví, ani žádné srozumitelné astronomické vysvětlení majského kalendáře.“
Originální text asi nenajdete, z celé rozsáhlé mayské literatury se nám kvůli barbarství conquistadorů dochovaly jenom nepatrné zlomky. Jedním z nich je například Drážďanský kodex. Ty zlomky se už dlouhá léta různí odborníci, historici atd. snaží zrekonstruovat, rozluštit a doplnit, ale pořád jsou to jenom zlomky. O mayském kalendáři se stručně zmiňuje i Milan Špůrek ve zmíněné knize (podkapitola 2.5 „Cyklické divinační kalendáře staré Ameriky“, str. 22 až 26). Nicméně právě fakt, že se nám toho z mayské kultury moc nedochovalo, je hotovým eldorádem pro všelijaké „vykladače“, kteří si to, co chybí, doplňují vlastními fantasmagoriemi, a blbnou tím hlavy různým milovníkům záhad. Přesně jak to píšete: „Kde jsou prázdná místa…“
-
Re: Laviolette
32 odpověď odeslal(a) Jiří ve Čtvrtek 25.Února 2010 14:52:57
Luštěním mayského kalendáře se zabýval Richard Feynman, slovutný to fyzik. Domnívám se, že jeho výklad se nejvíc blíží pravdě.
Ale netuším, kde se dá sehnat...
-
Re: Laviolette
33 odpověď odeslal(a) Jiří ve Čtvrtek 25.Února 2010 14:58:08
A s Vaším názorem na precesi, Zero, souhlasím.
Ten model s káčou, který uvádí Petr, je sice populární a názorný, ale skutečnost popisuje pouze přibližně.
-
Re: Laviolette
34 odpověď odeslal(a) zero ve Čtvrtek 25.Února 2010 15:08:51
Nedokážu převádět rotující 3d struktury na 2d :) Statické struktury v pohodě, ale jak se to pohybuje, je to problém. 2d horoskop dobrý, ale pokud mi pustíte 3d animaci našeho slunečního systému a budu muset najít souvislosti mezi plošným a prostorovým modelem, zkolabuju.
Myslím že ženský mozek má s tímhle větší problém obecně, taky si pleteme vpravo vlevo :) Já zcela neomylně.
Pane Turnovský: ženy ve vašem kurzu to chápou?
-
Re: Laviolette
35 odpověď odeslal(a) Petr Trnka ve Čtvrtek 25.Února 2010 15:24:04
Nevím jak v kursech Pavla Turnovského, ale v mých kursech s tím ženy mívají potíže taky. Co s tím naděláme... :-)
-
Re: Laviolette
36 odpověď odeslal(a) falcon ve Čtvrtek 25.Února 2010 16:41:46
Ten pořad, co šel poměrně nedávno v TV (už si nevzpomínám na které stanici) o gigantických vlnách na moři, jsem viděl. V takovém případě nemám žádný problém s pojmem supervlna.
Problém mám s nějakou supervlnou, která údajně prochází galaxií, přičemž její zdroj je povýtce hypotetický. Jenže to je opravdu jen můj problém, protože o vlnění dost vím. U mořské vlny se jedná o interferenci, tudíž vysvětlení je jasné. Fyzice vlnění v kapalinách rozumíme. Zato fyzice vlnění ve vesmíru ještě úplně nerozumíme.
Už jsem se tady o tom zmiňoval - vesmírné objekty se na naši hvězdnou oblohu promítají jinam, než kde aktuálně jsou. Už jen z tohoto důvodu je naprosto zbytečné uvažovat o nějaké opozici GC s Plejádami. Přirovnal bych to k lovu ryb harpunou, kterou vrhá brodící se lovec do vody. Je to velmi těžké, protože harpunu je nutno vrhnout o fous jinam, než kde rybu vidíme. Problém spočívá v rozdílných optických vlastnostech vody a vzduchu.
Přesně stejnou příčinu má nejistota v poloze hvězd (nebo třeba Slunce) blízko obzoru (tomu se říká refrakce, a ta způsobuje nesoulad mezi časy východu vypočtenými (třeba astrologickým softem) a pozorovanými. (Pro vysvětlení: jestliže si najdete v nějakých tabulkách, že Slunce vyjde v tolik a tolik a chtěli si podle toho seřídit hodniky, neseřídíte je dobře).
Jenže v souvislosti s vesmírnými objekty nejde pouze o refrakci, co způsobuje, že hvězdy vidíme o chlup jinde, než ve skutečnosti jsou. Musíme brát v úvahu rychlost světla a vlastní pohyb vesmírných objektů. Zjednodušeně řečeno - to co vidíme, je historie a aktuální stav nikdo nezná.
Nechci unavovat, ale šlo mně o snesení nejdůležitějších argumentů, které mne vedou k pochybnostem o smyslu úvah na okamžitou polohou centra galaxie, nebo tzv. Deep-Sky objektů.
Už jen z letů do blízkého vesmíru víme, že to není rozhodně tak jednoduché, že nastavíme příď kosmické lodi přesně směrem k Měsíci a zapneme motory.
-
Re: Laviolette
37 odpověď odeslal(a) Turnovský Pavel ve Čtvrtek 25.Února 2010 19:01:34
http://glosy.info/texty/mezoamericka-astronomie/
Zuzana Marie Kostičová ma na glosy.cz několik informacemi nabitých článků a civilizacích Střední Ameriky
s tou precesí? Řeklbych že je to spojeno s tím, že ty animace dělají lidé, kteří tomu rozumějí pro lidi, kteří tomu rozumějí. Kdo tomu nerozumí ten to z nich většinou nepochopí bez ohledu na to zda je muž či žena.
-
Re: Laviolette
38 odpověď odeslal(a) JIRI ve Čtvrtek 25.Února 2010 19:08:18
Nic proti paní Kostičkové, ale je to zase jenom jedna z takzvaných zemědělských teorií...
-
Re: Laviolette
39 odpověď odeslal(a) Petr Trnka ve Čtvrtek 25.Února 2010 20:41:15
Skvělý článek! Díky za odkaz, Pavle!
-
Re: Laviolette
40 odpověď odeslal(a) Jiří ve Čtvrtek 25.Února 2010 23:30:27
V okamžiku, kdy člověk odložil luk a toulec se šípy do kouta chatrče a zaměřil svou plnou pozornost na obdělávání půdy a chov domácích zvířat, získaly znalosti o čase klíčovou roli pro úspěšnost zemědělce. Bylo třeba správně odhadnout, kdy je třeba sít, aby zrno nezmrzlo v zemi nebo nezašlo suchem, kdy je třeba žnout, kdy přijdou deště, kdy mrazy, kdy parna.
V hlavě se nám tak matně vynořuje tmavá silueta kněze, jak stoupá na vysokou pyramidu, jeho hlava se rýsuje proti černému nebi. Nad nekonečným kobercem mayského pralesa, který se táhne od obzoru k obzoru, pak zamyšleně pozoruje tisíce hvězd, které se blyští nad krajinou, v ruce kodex s kresbami a čísly označujícími důležité fáze roku. A při východu slunce, když se nad lesem zvedají hejna barevných tropických ptáků, zaměřuje svou pozornost na obzor a měří pozici Slunce.
Odhaduje, zdali už brzy nastane doba setby kukuřice.
-
Re: Laviolette
41 odpověď odeslal(a) Turnovský Pavel v Pátek 26.Února 2010 09:34:48
http://lunarplanner.com/HCmovies/HCmovie300Frame.html
Zero tad yje docela hezká animace couvání jarního bodu souhvezdími, která je celkem srozumitelná
http://lunarplanner.com/HCmovies/HCmovie300Frame.html
-
Re: Laviolette
42 odpověď odeslal(a) hanka v Pátek 26.Února 2010 10:24:02
Ad "zemědělské teorie"
Nerozumím, proč by jakékoliv zemědělno nemělo být zahrnuto taktéž do oblasti astrologie, zvláště ve starých dobách?
Dnes taky oráme a zaséváme podle kalendáře - nehledě k různým starodávným pranostikám, které tento vztah vysloveně zdůrazňují.
Co mi uniklo?
-
Re: Laviolette
43 odpověď odeslal(a) Turnovský Pavel v Pátek 26.Února 2010 10:32:46
http://lunarplanner.com/HolyCross.html#Construction%20of%20the%20Cross
Nick Fiorenza tvrdí, že v roce 1998 bylprecesní kříž kolmý na galaktický rovník Viz
http://lunarplanner.com/HolyCross.html#Construction%20of%20the%20Cross
jinak tenhle web potěší siderealistovo oko
-
Re: Laviolette
44 odpověď odeslal(a) Jiří v Pátek 26.Února 2010 10:53:56
Nerozumím, proč by jakékoliv zemědělno nemělo být zahrnuto taktéž do oblasti astrologie, zvláště ve starých dobách?
Dnes taky oráme a zaséváme podle kalendáře - nehledě k různým starodávným pranostikám, které tento vztah vysloveně zdůrazňují.
Vůbec nenapadám to, aby bylo zemědělno zahrnuto do astrologie.
Ale hlasitě protestuju proti primitivním teoriím, které nazývám zemědělské, a které bohapustě tvrdí že astronomické znalosti starých civilizací, v tomto případě jmenovaných Mayů, získali rolníci z důvodu aby dodržovali agrotechnické lhůty.
Zejména sledování Venuše je obzvlášť přínosné pro setbu kukuřice...
-
Re: Laviolette
45 odpověď odeslal(a) Turnovský Pavel v Pátek 26.Února 2010 11:29:20
http://www.rezonance.cz/wp
tím Venušiným cyklem se nám, Jiří, vysvětluje, nač ty kultury zanikly. Nevyvraždili je conquiscadoři, anóbrž umřeli hlady, protože seli kukuřici jednou za 8 let, jelikož zapomněli, že Venuši sledovali proto, aby se setba střídala v 8 letých cylech :-)
-
Re: Laviolette
46 odpověď odeslal(a) Jiří v Pátek 26.Února 2010 11:49:47
Velmi správný postřeh, Pavle !!!
-
Re: Laviolette
47 odpověď odeslal(a) hanka v Pátek 26.Února 2010 12:07:24
A jo takto je to myšleno - jasně, už rozumím. Díky za vysvětlení.
:o)
-
Re: Laviolette
48 odpověď odeslal(a) MarLuk v Pátek 26.Února 2010 12:43:59
zapomněli zasadit kukuřici? Kukuřici seli jednou za osm let?? to snad ne?
-
Re: Laviolette
49 odpověď odeslal(a) Jiří v Pátek 26.Února 2010 12:44:23
http://lunarplanner.com/ArgoNavisPublications/StarChartPersonal/STInstruction.html
Rádo se stalo.
Mimochodem stránky, na které vede Pavlův odkaz, jsou opravdu pozoru hodné.
-
Re: Laviolette
50 odpověď odeslal(a) hanka v Pátek 26.Února 2010 13:31:30
Ale nééé kukuřici jednou za osm let, to si PT jenom dělá prdel z těch "zemědělských teorií", žejo. Přeci ti Mayové se zaměřili hlavně na cykly Venuše, což sepsali v Drážďanském kodexu a Feynman jim ty šifry rozluštil.
Teda Drážďanským kodexem se to stalo, až když to archeologové ukradli a dodali do Drážďan.
:o)
-
Re: Laviolette
51 odpověď odeslal(a) Turnovský Pavel v Pátek 26.Února 2010 20:02:23
http://www.volny.cz/paib/mdat.htm
ne hanka, dělám si zadel z názorů, že naši předci byli úplně blbí, na všechno přišli náhodou ba dokonce omylem a že je zajímalo akorát tak žrádlo.
zde "překvapivá informace", že Mayové pozorovali i Merkura
http://www.volny.cz/paib/mdat.htm
-
Re: Laviolette
52 odpověď odeslal(a) Jiří v Sobotu 27.Února 2010 12:33:41
http://www.tipyainspirace.cz/modules.php?name=News&file=article&sid=28
-
Re: Laviolette
53 odpověď odeslal(a) Turnovský Pavel v Sobotu 27.Února 2010 12:41:03
http://olravet.fr/telechargement.php#A1
tady se dá stahnout vynikající SW Calendes
http://olravet.fr/telechargement.php#A1
-
Re: Laviolette
54 odpověď odeslal(a) Jafal v Sobotu 27.Února 2010 14:44:03
Program vypadá krásně, ale nebyl by někde anglicky?
-
Re: Laviolette
55 odpověď odeslal(a) Jiří v Sobotu 27.Února 2010 17:10:44
Možná, Janičko, že bude k mání i v češtině, když na něm spolupracoval Eda Řepka...