Zobrazení otázky a odpovědí
-
Pluto nám rudne
5511 otázku odeslal(a) kloucek v Pátek 5.Února 2010 10:26:13
"Trpasličí planeta Pluto, která byla před čtyřmi lety vyškrtnuta ze seznamu planet sluneční soustavy, mění až neuvěřitelně rychle barvu - rudne. Oznámila to americká vesmírná agentura (NASA)."
Nemůžu si pomoct, ale já cítím, že je to tak.
Pluto jde na věc. A někteří lidé budou překvapeni.
-
Re: Pluto nám rudne
1 odpověď odeslal(a) zero v Pátek 5.Února 2010 11:01:14
Doufám že nejdřív půjde po těch co ho vyškrtli... Ty jo ale to rudne teda hodně. Jak může rudnout když je ledovej?????
-
Re: Pluto nám rudne
2 odpověď odeslal(a) zero v Pátek 5.Února 2010 11:12:23
http://www.huffingtonpost.com/2010/02/04/pluto-turning-red-due-to-_n_450100.html
A rudne vztekem nebo se červená?
-
Re: Pluto nám rudne
3 odpověď odeslal(a) Petr Trnka v Pátek 5.Února 2010 11:34:23
To nemusí být až taková záhada, jak se to z povrchní novinové zprávy může jevit. Je docela pravděpodobné, že led, ze kterého je Pluto složen, nebude jenom vodní, ale i metanový. A metan v pevném nebo tekutém stavu, pokud mě paměť neklame, má k rudé barvě dost blízko. Stačí se podívat na snímky z Titanu. Druhá věc je, že Pluto před nedávnou dobou prošel perihéliem, začíná se vzdalovat od Slunce, a v této fázi jsme ho zatím ještě nikdy neviděli, tím méně tak detailně, jak nám to dneska umožňuje Hubble. Takže se dá předpokládat, že jde o docela normální a běžné sezónní změny na Plutonově povrchu, akorát že my je teď vidíme poprvé.
-
Re: Pluto nám rudne
4 odpověď odeslal(a) kloucek v Pátek 5.Února 2010 13:46:36
Astronomické vysvětlení neznám. Ale symbolicky myslím že se rozžhavuje přetlakem Plutonské energie.
-
Re: Pluto nám rudne
5 odpověď odeslal(a) falcon v Pátek 5.Února 2010 18:03:08
Opravdu to vypadá na tzv. sezonní změny, jaké byly pozorovány třeba na Marsu. Doporučoval bych klid a nohy hezky v teple.
-
Re: Pluto nám rudne
6 odpověď odeslal(a) falcon v Sobotu 6.Února 2010 11:36:34
http://www.picdumidi.com/picdumidi.htm
Nedávno jsem zde zmínil observatoř Pic-du-Midi v Pyrenejích. Dnes je na APODu krásný snímek prachové bouře na Marsu, pořízený právě touto hvězdárnou.
Překvapuje mne vynikající ostrost fotografie, taková v minulém století byla nedostupná kvůli neklidu atmosféry. Avšak současnou digitální technikou se astrofotografie posunula daleko za hranice i těch nejsmělejších snů astrofotografie minulého století.
Pro milovníky exkluzivních scenerií jsem připojil odkaz na po hyblivá panoramata, jejichž prostřednictvím můžeme hvězdárnu "navštívit".
ODkaz na ten obrázek Marsu je zde:
http://www.astro.cz/apod/, je u něj datum 5.2., tudíž zítra už by se musel dohledat v archivu. JE také možné, že to je včerejší obrázek a APOD ještě nepokročil o den dále.
Jde mi o zde zmíněné téma sezonních změn na Marsu, event. Plutu. Ty byly právě v případě Marsu pozorně sledovány dalekohledy pozemských hvězdáren. Prachová bouře na snímku z Pic-du Midi sice není sezonní změnou, ale krásně dokumentuje, co vše je na Marsově povrchu pozorovatelné.