Zobrazení otázky a odpovědí
-
Kom-Eta
5499 otázku odeslal(a) Jiří v Pátek 22.Ledna 2010 08:14:42
http://www.novinky.cz/veda-skoly/189766-astronomy-udivil-podivny-hybrid-mezi-kometou-a-asteroidem.html
-
Re: Kom-Eta
1 odpověď odeslal(a) falcon v Pátek 22.Ledna 2010 09:58:59
velice zajímavé... v tom článku je pár nepřesností, typických pro neinformované pisálky od novin. Ten obrázek nemůže být obrázkem té komety, a tak tam alespoň mohli napsat, že je to ilustrativní foto.
Dále - tvrzení, že komety mají oběžné doby kolem 200 let je blbost a další blbostí je, že by se tudíž měly vracet jednou za století. Tvrzení, že pásmo asteroidů je cosi jako smetiště, je rovněž příliš odvázané od reality.
Bohužel se na tuto kometu asi nepodíváme, pokud je pravda, že se pohybuje přibližně v pásu asteroidů. Ohony komet se tvoří tehdy, pokud se jádro komety dostane dostatečně blízko ke Slunci aby se ohřálo a začaly se odpařovat zmrzlé plyny.
Tlakem slunečního záření je následně tento plyno-prachový obal tlačen směrem od Slunce, čímž vznikne ohon. Musí tedy jádro proletět podstatně blíže kolem Slunce, než kde se nalézá pásmo asteroidů (v podstatě za drahou Marsu). Tak vyvinutý a dokonce rozvidlený ohon, jako je na obrázku, by se v té vzdálenosti od Slunce sotva vyvinul. To na obrázku vypadá jako Benettova kometa z r. 1970.
-
Re: Kom-Eta
2 odpověď odeslal(a) Petr Trnka v Pátek 22.Ledna 2010 12:43:13
Nehledě k tomu, že v pásmu mezi Marsem a Jupiterem se může potulovat víc takových vyhaslých kometárních jader - vyhaslých v tom smyslu, že během řady průletů kolem Slunce se zbavily většiny svého těkavého materiálu, a potom jeden těsnější průlet kolem Jupitera snadno může změnit dráhu takového tělesa z výstředné eliptické na skoro kruhovou.
Takové novinové články, na jaký sem dal odkaz Jiří, je obecně třeba brát s velkou rezervou.
-
Re: Kom-Eta
3 odpověď odeslal(a) falcon v Pátek 22.Ledna 2010 17:05:45
-
Re: Kom-Eta
4 odpověď odeslal(a) falcon v Pátek 22.Ledna 2010 17:12:30
Toto je jádro Halleyovy komety, jak je vyfotila sonda Giotto v r.1996. Dík této misi se zjistilo, že jádro této komety vypadá přibližně jako burský ořech, což z tohoto úhlu pohledu není moc dobře vidět. Je však krásně vidět aktivitu jádra, které chrlí do vesmíru materiál z něho je jádro složeno.
Bylo odhadnuto, že každým průletem jádro této komety ztrácí asi 6m vrstvu svého povrchu. Na snímku je rovněž hezky vidět, jak je plyn z jádra tlačen jedním směrem, jakoby na kometu někdo foukal. "Fouká" tam skutečně, ale tzv. sluneční vítr.
-
Re: Kom-Eta
5 odpověď odeslal(a) falcon v Pondělí 1.Února 2010 18:17:33
Když už jsme zde hovořili o jádrech komet a planetkách, stojí za prohlídku i Saturnův měsíc Prométheus - nádherný pohled na vesmírný balvan, který zprostředkovala sonda Cassini.
http://apod.gsfc.nasa.gov/apod/image/1002/prometheus_cassini_big.jpg
Astronaut, stojící na jeho povrchu aby se bál prudce pohnout, aby ho to nevyneslo pryč do vesmíru!
Tzv. úniková rychlost bude na Prometheu asi neobyčejně malá.
Je to takový malý, neobyčejně bizarní svět, z něhož musí být ještě bizarnější pohled na Saturn a soustavu jeho prstenců.
-
Re: Kom-Eta
6 odpověď odeslal(a) Petr Trnka ve Středu 3.Února 2010 09:45:46
http://www.astro.cz/apod/
No vida, a už jsme doma! Minulý týden onen záhadný objekt prozkoumal Hubble, a podle všeho skutečně jde o pozůstatek srážky dvou asteroidů. Viz odkaz i s fotkou.
-
Re: Kom-Eta
7 odpověď odeslal(a) Petr Trnka ve Středu 3.Února 2010 10:06:46
http://antwrp.gsfc.nasa.gov/apod/astropix.html
A nebo originál APOD v anglické verzi, protože ten český obrázek už by tam zítra být nemusel.
-
Re: Kom-Eta
8 odpověď odeslal(a) Jiří ve Středu 3.Února 2010 14:09:37
Dík za odkaz, Petře.
Píšou tam:
"Co je to za podivný objekt? Tento objekt byl poprvé objeven na Zemi na snímcích LINEARu 6. ledna a vypadal natolik neobvykle, že ho minulý týden více prozkoumal Hubblův kosmický dalekohled. To co Hubble na snímku nahoře uviděl znamená, že se P/2010 A2 liší od kteréhokoliv jiného vůbec kdy spatřeného objektu. Na první pohled je vidět, že objekt má ohon komety. Při podrobnější prohlídce je vidět 140m jádro odsazené od středu ohonu, velmi neobvyklá struktura poblíž jádra, ale žádný rozpoznatelný plyn v ohonu. Při vědomí toho, že objekt obíhá v pásu asteroidů mezi Marsem a Jupiterem, tak předběžná hypotéza, která zdá se vysvětluje všechna pozorování říká, že P/2010 A2 jsou pozůstatky trosek z nedávné srážky dvou malých asteroidů. Pokud je to pravda, tak srážka nejspíše nastala při rychlosti přes 15 000 kilometrů za hodinu, což je pětinásobek rychlosti střely z pušky a uvolnila energii převyšující nukleární bombu. Tlak slunečního záření potom trosky rozprostřel do vlečeného ohonu. Budoucí studium P/2010 A2 může lépe osvětlit srážku původních objektů a může lidstvu pomoci porozumět rannému období Sluneční soustavy, kdy nastávalo množství obdobných srážek."
Dovedl by někdo vysvětlit, jak dospěli k tomu, že srážka nejspíše nastala při rychlosti přes 15 000 kilometrů za hodinu ?
-
Re: Kom-Eta
9 odpověď odeslal(a) Jiří ve Středu 3.Února 2010 14:52:01
Uran, Neptun, Pluto by měly mít znamení opačně, než viditelné planety.
-
Re: Kom-Eta
10 odpověď odeslal(a) Petr Trnka ve Středu 3.Února 2010 20:19:01
„Dovedl by někdo vysvětlit, jak dospěli k tomu, že srážka nejspíše nastala při rychlosti přes 15 000 kilometrů za hodinu ?“
Těžko říct. Možná se podařilo změřit relativní rychlost částeček v tom ohonu vůči mateřskému tělesu. S Hubblem se dají dělat různá kouzla, obzvlášť po té vydařené údržbářské expedici k němu loni v květnu.