Zobrazení otázky a odpovědí
-
Camera obscura
5436 otázku odeslal(a) Jiří v Sobotu 10.Října 2009 08:42:28
http://www.asu.cas.cz/~sos/staff/maciek/puszki.htm
Ukázka jaké úžasné fotky jdou dělat touto technikou
-
Re: Camera obscura
1 odpověď odeslal(a) Turnovský Pavel v Sobotu 10.Října 2009 23:48:29
http://www.rezonance.cz/wp
připomnělo mi to dávný zážitek z Lorety. Procházel jsem půdami nad ambity, střecha notně děravá, v jednom místě neuvěřitelně krásný obraz loretánské věže v prachu na podlaze. Štěrbina ve střeše vytvočila objektiv, čočka nebyla nutná. Stačilo tehdy mít po ruce fotografický papír, položit ho na podlahu a vyvolat a ustálit, bylo by jak vymalováno. Slunce překryl mrak, obraz zmizel a už nikdy se neobjevil, přesněji řečeno, už se mi nikdy nepodařilo ho zastihnout, ač jsem tam kvůli tomu chodíval často
-
Re: Camera obscura
2 odpověď odeslal(a) Turnovský Pavel v Neděli 11.Října 2009 00:02:24
http://www.rezonance.cz/wp
Ludvík Souček vydal v Státním nakladatelství dětské knihy (dnes Albatros) v roce 1963 pozoruhodnou knihu Jak se světlo naučilo kreslit, což byly sice dějiny fotografie pro děti, ale byly tam návody jak vyrobit tyhle starobylé přístroje jak byla třeba zde zmíněná camera obscura a jak s nimi fotografovat. Petře Trnko ty ji jistě máš doma, že?
-
Re: Camera obscura
3 odpověď odeslal(a) Petr Trnka v Neděli 11.Října 2009 08:48:12
Člověče, nemám! I když o ní vím, a měl jsem ji kdysi jako kluk v ruce. Ale to už je dávno.
-
Re: Camera obscura
4 odpověď odeslal(a) radmila v Neděli 11.Října 2009 09:39:38
http://www.adplus.cz/katalog/titul/jak-se-svetlo-naucilo-kreslit-5236
hele:)
-
Re: Camera obscura
5 odpověď odeslal(a) falcon v Pondělí 12.Října 2009 11:32:48
Když se schylovalo k poslednímu částečnému zatmění Slunce, zkoušel jsem udělat cameru obscuru, abych s ní fotil průběh zatmění. Protože mám DSLR Canon, tedy foťák s odnímatelným objektivem, tak šlo o to, udělat něco, co by se nasadilo místo objektivu.
Nakonec jsem to vyřešil dnem od plechovky od piva, nasazeným na kompletní mezikroužky, které posloužily jako tubus. Tušil jsem sice, že může být nějaký zádrhel ve velikosti dírky uprostřed dna a ohniskovou délkou, ale že je to skutečně vážný problém, na to jsem přišel až během zatmění. Sice se ukázalo, že s takovou dírkou, vyrobenou tlustou šicí jehlou, lze v pohodě exponovat jednou čtyřtisícinou sec., zato kotouček Slunce byl dost neostrý a nebylo na něm vidět žádné vykousnutí způsobené přechodem Měsíce přes sluneční kotouč. Když jsem otráveně zkoušel co s tím, tak mne napadlo, že vzdálenost dírky od snímače v aparátu (jakoby od filmu u obyčejné zrcadlovky) nemůže být libovolná, a tak jsem svůj dírkový objektiv sundal z foťáku a zkoušel promítnout obrázek Slunce na kapotu poblíž stojícího bílého auta. K méme zděšení se objevil velice ostrý obrázek zatmění tehdy, když jsem držel dírku asi tak 50 cm od povrchu kapoty. A moje mezikroužky přitom měly asi 6 cm!
Tím jsem experimentálně ověřil, že jsem trouba, protože kdybych byl takový pokus podnikl v rámci příprav, mohl jsem mít obstojné snímky!
Omluvou mi budiž, že když jsem tou dírkou fotil okolní paneláky, vypadal obrázek poměrně obstojně.
Chce to prostě vychytat...