Zobrazení otázky a odpovědí
-
Voda na Měsíci?
5432 otázku odeslal(a) Ondřej ve Čtvrtek 8.Října 2009 11:23:21
http://www.astro.cz/apod/ap091008.html
-
Re: Voda na Měsíci?
1 odpověď odeslal(a) Radek ve Čtvrtek 8.Října 2009 23:32:00
Kdyby někdo zkoumal podobnými prostředky zemi, to by se média mohla přervat s podobnými výrazy jako bezohlednost, bezpráví, nespravedlnost atd. Je zajímave že teď takhle nikdo nepřemýšlí.
Pokud je tohle plod kolektivního ega tak "nic moc"
Do tohoto dobrodružství se vědci ženou "naslepo" Současná úroveň poznání přece není konečná. Divím se že nepřipustí alespoň teoretickou možnost že by tam (v neprozkoumané oblasti) mohl být život. To už nestačí ničit planetu zemi je na řadě měsíc?
Bylo by zajímavé zeptat se nějakého člověka s vyvinutou intuicí jak vnímá tuto událost.
Jedině snad dodat "Bože odpusť jim, neboť nevědí co činí"
-
Re: Voda na Měsíci?
2 odpověď odeslal(a) Ondřej v Pátek 9.Října 2009 00:28:44
Taky mě to napadlo. Přesněji - mám z toho smíšený pocit. Na jedné straně se neubráním pocitu sdíleného dobrodružství, na druhé straně mi to taky přijde brutální. Ale zase je to srovnatelné s přirozeným kosmickým bombardováním - pokud by se to neopakovalo často.
-
Re: Voda na Měsíci?
3 odpověď odeslal(a) Radek v Pátek 9.Října 2009 02:14:52
Srovnatelný dopad na povrch je asi poměrně častý, vzhledem k tomu že měsíc nemá atmosféru.
-
Re: Voda na Měsíci?
4 odpověď odeslal(a) Turnovsky Pavel v Pátek 9.Října 2009 02:33:49
no ale takhle se přece dělá věda!
Proto mívám velmi smíšené pocity při těch rozjásaných zprávách o dalším DOBYTÍ vesmíru, např. Marsu: Ti tam z nás musejí mít radost! Je to vpodstatě pořád to samé: "jména hloupých na všech sloupích" už od antiky počmárané zdi turistických památek apod. Nestačí, že svými hnoji zamořujeme Zemi a její blízké okolí, už ten šrot posíláme do nejbližšího vesmírného okolí. Snad těm těm dobyvatelům vesmíru raději zpřelámat hnáty.
-
Re: Voda na Měsíci?
5 odpověď odeslal(a) Petr Trnka v Pátek 9.Října 2009 08:51:07
Já myslím, že to zbytečně dramatizujete, Radku a Pavle. Všechny sondy, které kdy dopadly na povrch nějaké planety, planetky nebo satelitu, nebo tam měkce přistály, by se daly pomalu spočítat na prstech, a z vesmírného hlediska jsou to vesměs tělíska tak nepatrná, že slova o nějakém „ničení“ jsou velmi přehnaná. Mluvit přitom o nějakém „dobývání“ je samozřejmě nesmysl, to je jako kdybyste „dobývali“ slona tím, že byste ho šimrali sirkou na ocase. No a co se nějakého života na Měsíci týká, Radku, myslím, že se nemusíte divit, že nikdo „nepřipustí aspoň teoretickou možnost“. Na nějaké primitivní bakteriální úrovni už taková možnost dávno „připuštěna“ byla, vzhledem k tomu, jaké podmínky na Měsíci panují (teploty, nepřítomnost atmosféry a tekuté vody atd.) je však tak nepatrná, že se limitně blíží nule. Na Marsu je ta možnost trochu optimističtější, ale ne o moc. Takže nemusíte mít žádný strach, že by nějaká pozemská sonda snad spadla nějakému měsíčňanovi nebo marťanovi na hlavu… :-)
-
Re: Voda na Měsíci?
6 odpověď odeslal(a) hanka v Pátek 9.Října 2009 10:05:32
Mě popadl při čtení té zprávy pocit, že když jsou jaderné zkoušky zakázané na planetě Zemi, tak na jiných planetách to zkoušení Pozemšťani zatím pořád ještě můžou klidně rozjet.
-
Re: Voda na Měsíci?
7 odpověď odeslal(a) Turnovsky Pavel v Pátek 9.Října 2009 10:48:22
Mně nejde Petře o nějaké Náměsíčníky nebo Marťany, ale o to, že svoje agresivní chování k životnímu prostředí přenášíme i na jiná tělesa, chováme se medle jako by nám patřila. Občas je potřeba přiložit studený obkladek na rožhavená čelíčka nadšenců nad dobýváním vesmíru. Ne nadarmo profesor fyziky surrealista Fanek Vodák nazýval astronaty kostronauty.
-
Re: Voda na Měsíci?
8 odpověď odeslal(a) Radek v Pátek 9.Října 2009 10:55:25
Doufejme že se škody moc nenadělá(z vesmírného hlediska asi ne, takovejch čtyřmetrovejch kráterů jsme si na zemi udělali), jde o ten princip poznávání (destrukce). Myslím že by určitá obezřetnost byla na místě.
-
Re: Voda na Měsíci?
9 odpověď odeslal(a) Petr Trnka v Pátek 9.Října 2009 10:58:05
Já myslím, Pavle, že v kosmonautice moc agresivity není. Těch pár sond, které přistály nebo dopadly na jiné nebeské těleso než na Zemi, nic a nikoho neohrožuje. Na to jsou příliš malé a je jich příliš málo. Nehledě k tomu, že už při jejich přípravě ke startu je velmi přísně dbáno na absolutní čistotu a sterilitu, aby se snížilo na minimum riziko zavlečení nějakých pozemských mikroorganizmů. Kdo někdy viděl nějaké fotografie nebo videa NASA z přípravy takových sond, dobře ví, co mám na mysli. Vypadá to tam jako na operačním sále nějaké luxusní nemocnice.
-
Re: Voda na Měsíci?
10 odpověď odeslal(a) Ondřej v Pátek 9.Října 2009 14:54:52
Ano, ta obezřetnost by skutečně byla namístě.
I když pokus je to nepochybně zajímavý, svědčí o přetrvávající tendenci k násilnému způsobu poznávání. Je to stejný přístup, který je běžný při výzkumu mikrosvěta pomocí urychlovačů.
Ale ještě bych to bral bez výhrad, kdyby tam shodili kámen o podoném složení jako jsou kameny měsíční. Kovový předmět dejme tomu neměl koho zranit - i když důkaz o tom získáme těžko - ale zajisté znečistil cizorodým materiálem měsíční povrch široko daleko.
-
Re: Voda na Měsíci?
11 odpověď odeslal(a) falcon v Pátek 9.Října 2009 16:07:32
Osobně fandím zkoumání sluneční soustavy automaty - ona otiž není jiná možnost při osudobé ekonomické situaci světa. Nikdo nemá dost prostředků na to, aby tam poslal lidi. A to mluvíme zatím jen o Měsíci, Mars je ekonomicky naprosto mimo výseč.
S tou destrukcí bych to nebral moc vážně, protože dopady nejrůznějších těles na měsíční povrch jsou nejspíš tak časté, že tohle je srovnatelné zhruba s vhozením kostky cukru do oceánu. Taky by někdo mohl šílet, že sladíme mořskou vodu.
Daleko horší by bylo, kdyby tam na Měsíci někdo odpálil jadernou nálož. Pokud vím, Rusáci o tom jednu dobu vážně uvažovali. Naštěstí tam bylo dost lidí, kteří měli rozum.
-
Re: Voda na Měsíci?
12 odpověď odeslal(a) Petr Trnka v Pátek 9.Října 2009 16:54:42
Já myslím, Falcone, že od Rusáků to tehdy byla nejspíš jenom propaganda. Ono totiž vůbec není jednoduché tam tu nálož i jenom dopravit, je tu obrovské riziko už při startu – vždyť kolik už bylo nepovedených startů, že raketa buď selhala a vybuchla, nebo se odchýlila z dráhy a musel být zničená? A je docela snadné si představit, co by to znamenalo, kdyby taková raketa nesla atomovou hlavici! Takové riziko by si nikdo na světě nelajsnul, ani Rusáci! No a druhá věc je, k čemu by to bylo vůbec dobré? I kdyby se podařilo tam tu nálož dopravit, stálo by to strašné peníze – a co z toho? Proč je vynakládat? Jaký by to mělo smysl? Takže takové to někdejší komunistické propagandistické strašení jadernou válkou ve vesmíru je a vždycky bylo opravdu jenom propagandistickým strašením, ničím jiným.
-
Re: Voda na Měsíci?
13 odpověď odeslal(a) APOD 10.10.2009 Záblesk z dopadu LCROSS Centaur v Sobotu 10.Října 2009 07:29:48
http://www.astro.cz/apod/ap091010.html
-
Re: Voda na Měsíci?
14 odpověď odeslal(a) Jiří ve Středu 3.Března 2010 08:58:24
http://www.novinky.cz/veda-skoly/193586-indicka-druzice-odhalila-na-mesici-stovky-milionu-tun-ledu.html
To je zajímavé, že Indové, na rozdíl od Američanů, dokážou najít vodu na Luně i bez bombardování...
-
Re: Voda na Měsíci?
15 odpověď odeslal(a) Jiří ve Středu 3.Března 2010 14:07:01
Vzhledem k výše uvedenému velmi silně pochybuji, že mise LCROSS měla za úkol zjišťovat přítomnost vody na Luně...
Tomu nasvědčuje i to, že přes inzerované pozorování dopadu sondy Hubblem nebylo zveřejněno nic jiného než jakási přihlouplá animace, kterou ostatně vysílali už před samotnou misí...
O co doopravdy šlo, to se asi nedozvíme...
-
Re: Voda na Měsíci?
16 odpověď odeslal(a) Jiří v Sobotu 20.Listopadu 2010 15:45:06
http://www.novinky.cz/veda-skoly/217182-na-mesici-je-aktivni-kolobeh-vody-tvrdi-nasa.html
"Po raketě na Měsíc dopadla sonda LCROSS, která náraz Centauru natočila a jeho záznam odeslala na Zemi"
-
Re: Voda na Měsíci?
17 odpověď odeslal(a) Roman v Sobotu 20.Listopadu 2010 21:04:36
Poslední let s lidskou posádkou k Měsíci se konal v roce 1972 s Apollo 17.
Další mise, která se má vylodit na Měsíci, se bude konat nejdříve v roce 2015, sdělil nový šéf amerického vesmírného programu Michael Griffin v červnu 2005.
Cílem vybudování základny na Měsíci je hlavně možnost startu vesmírných lodí odtud na Mars.
Mě trochu překvapuje proč od roku 1972 na měsíčním povrchu nestanula žádná lidská posádka a nepřinesla nové pohledy na měsíční povrch, live přenos z přistání, nabírání měsíční vody z louže do vzorkovnice aj. kousky. Prostě ten adrenalin vědeckého pokroku by byl senzací… Pobyt na vesmírných stanicích probíhá velmi úspěšně, ale člověk na Měsíci? Trochu zvláštní, v době takových vyspělých technologií. Možná je to stále politická otázka více než ekonomická. Nebo nemám tak dobrou intuici a v té kostronautice dostatečné vědomosti. Nevíte někdo co tomu lidskému přistání brání?
P.S: Mám pocit, že už pár náloží tam nahoru přeci jen vládnoucí zelené mozky dopravily, s lidstvem ani etikou nemají zjevně problém, nikdy nebudou a neměly, vzpomeňme na stovky jaderných pokusných výbuchů nejen na atolech, a jiné technologie, současné válečné akce s mnoha oběťmi mezi civilisty…teda já bych řek, že by si to lajzly bez začervenání!:-)
-
Re: Voda na Měsíci?
18 odpověď odeslal(a) Petr Trnka v Sobotu 20.Listopadu 2010 21:31:13
Romane, o tom nedávno proběhla poměrně obsáhlá debata na blábolabu, zkuste si ji najít. Tedy pokud ji Tonda Mazal nesmazal…
Záležitost přistání lidské posádky na Měsíci je skutečně jenom a pouze otázkou ekonomickou – neměla by totiž naprosto žádný užitečný efekt. To, co říká Griffin, jsou jenom propagandistické řeči. Pokud by vůbec někdy někdo uvažoval o vyslání lidské posádky na Mars, tak nesrovnatelně levnější a technologicky méně náročné by bylo vyslání takové lodi z oběžné dráhy kolem Země než z Měsíce. Tam by se totiž nejdřív musela vybudovat obrovská a technicky nesmírně náročná infrastruktura, kterou by jednak nikdo nezaplatil, a druhak je tu znova otázka – proč ji tam draze budovat, když to jde mnohem levněji realizovat ze zemské orbity?
Ten Váš pocit o náložích na Měsíci je také mylný, a opět ze stejných důvodů, o jakých jsem psal už ve své odpovědi č. 12 – jaký by to mělo smysl? Odpověď je jednoduchá: žádný! Tak proč za to vyhazovat peníze?
-
Re: Voda na Měsíci?
19 odpověď odeslal(a) Vanda v Sobotu 20.Listopadu 2010 22:12:29
Petře, a když už jsme u těch přejmenování druhých lidí, ty jsi Trnka nebo Trkal?
-
Re: Voda na Měsíci?
20 odpověď odeslal(a) Roman v Neděli 21.Listopadu 2010 18:55:05
Dík za odpověď. Máte Petře mnoho astronomických znalostí proto jsem čekal, že mi odpovíte vy nebo někdo astronomicky znalý.Rozumím. S tou ekonomikou je to jasné...zbraně na oběžné dráze a dál nechávám v klidu, je to otázka mimo astrologii...přesto jen: lze spolehlivě vidět, že miliony jsou a nasypávají se do mnoha projektů a výzkumů jejichž smysl není většinou moc známý ani výzkumníkum. Ve smyslu naše práce je tak tajná, že ani sami nevíme co děláme:-)
Nevim jen jakou diskuzi jste měl na mysli tim blábolem, co si případně mám najít:-)
-
Re: Voda na Měsíci?
21 odpověď odeslal(a) Petr Trnka v Neděli 21.Listopadu 2010 21:48:00
To máte samozřejmě pravdu, Romane, že penězi se po celém světě neuvěřitelně mrhá (zrovna ve čtvrteční Mladé frontě byl fejeton Jany Bendové o tom, jaké desítky miliard ročně zmizí jenom v Česku kvůli korupci…), a kdyby se ty peníze daly na kosmický výzkum, už bychom dneska ty základny na Měsíci nebo na Marsu možná měli. Jenomže to je jenom „kdyby“, a jak se říká, kdyby byly v pr..li ryby…
Ta diskuse, kterou jsem měl na mysli, nebyla „blábol“, to já tak jenom říkám („blábolab“) Astrolabu mladého Tondy Baudyše. :-) Byla to na Astrolabu diskuse „Tak můžete chystat relokaci“, a jak jsem se díval před chvílí, ještě tam visí, ještě ji Tonda Mazal nesmazal. Ale musíte se k ní vrátit kus zpátky, poslední příspěvek tam byl vložený 7.11.
-
Re: Voda na Měsíci?
22 odpověď odeslal(a) Roman v Pondělí 22.Listopadu 2010 09:08:17
Dík za povzbuzení k relokaci, je to od vás hezké, ten tip!
Vidim že stále zastáváte díky silné intuici teorii relativity, je vše opravdu tak relativní? Možná pro jednoho, pro druhého nikoli!Teorie jsou samé kdyby, ale realita života slovo kdyby nezná. Tam jde o neustálý pohyb a proměny podle řádu.
Takhle začal Albert uvažovat o jedoucím vlaku a dopadlo to jak to dopadlo, nakonec musel zatáhnout za záchranou brzdu rozjetého rychlíku, protože by se relokoval na jiné nádraží:-)Naštěstí to vlak ubrzdil, ale teorii zmuchlalo to prudké brždění, znáte to, jako když se prudce schladí látka, je pak sražená...:)
Mám jednu povzbudivou zprávu:
Lepší voda na Měsíci, než-li voda v koleně!:)
-
Re: Voda na Měsíci?
23 odpověď odeslal(a) Petr Trnka v Pondělí 22.Listopadu 2010 11:36:40
Nevím sice, proč do toho pletete teorii relativity, ale to už je celkem jedno.
Přeji vám hezký den.
-
Re: Voda na Měsíci?
24 odpověď odeslal(a) falcon v Pondělí 22.Listopadu 2010 17:09:28
Teorii relativity je občas nutno nějak zpochybnit. To abychom ukázali, že nejsme nějací Lojzové z fary a víme svoje.
Jakoby mezi astrology nebylo teorií až běda! Nějak si nemohu pomoci, ale i přes Goethovo zvolání "Grau ist jede Theorie" jsem si jist, že teorie, i ty naprosto ujeté, mají svůj význam neboť lidské vědění je obohaceno jak v případě, kdy se ukáže, že teorie platí, tak i v případě zcela opačném. Svého času například přišli dva studenti s naprosto trhlou teorií, že některé zvlášní meteority nalezené v Antarktidě, pochází z Marsu.
Ukázalo se, že měli pravdu.
Setkal jsem se ale i s teorií, že kolise projektilu vystřeleného sondou Deep-inpact do jádra komety, přinese lidstvu neštěstí. Zatím se nic nestalo (bodejť by jo - takových srážek je ve sluneční soustavě spousta!).
-
Re: Voda na Měsíci?
25 odpověď odeslal(a) Jiří v Pondělí 22.Listopadu 2010 17:18:19
Falcone, prosím, na čem se zakládá ono tvrzení, že ty meteority pochází z Marsu?
Selský rozum mi praví, že byly-li nalezeny ony meteority na ledu Antarktidy, pak musely na ten led dopadnout v době poměrně nedávné. A pokud byly z Marsu vymrštěny tak obrovskou silou, že dopadly až na zem, co bylo toho příčinou?
Jaksi se mi nechce věřit, že by pouhá erupce Olympu Mons střílela kameny takto daleko...
-
Re: Voda na Měsíci?
26 odpověď odeslal(a) Petr Trnka v Pondělí 22.Listopadu 2010 18:10:18
Odpovím za Falcona, snad mi to odpustí. :-)
O tom, že ony meteority pocházejí z Marsu, svědčí jejich chemické složení, zastoupení jednotlivých izotopů atd., které odpovídá složení povrchových hornin na Marsu, ne však na Zemi nebo na Měsíci.
Nikdo nikdy netvrdil, že byly vymrštěny erupcí sopky Olympus Mons. Nejpravděpodobnější teorie praví, že získaly únikovou rychlost po srážce Marsu s nějakou planetkou. Že dopadly na led Antarktidy v době poměrně nedávné je zřejmé, předtím ale mohly obíhat po vlastních drahách kolem Slunce třeba i desítky nebo stovky miliónů let.
-
Re: Voda na Měsíci?
27 odpověď odeslal(a) falcon v Pondělí 22.Listopadu 2010 18:13:52
Finta je v tom, že při některém dávném impaktu se ty kameny dostaly do prostoru a tam kroužily tak dlouho, než se dostaly do vlivu zemského gravitačního pole. Tudíž mezi jejich vyvržením z povrchu Marsu a pádem na Zemi mohlo klidně uplynout několik tisíciletí či dokonce milionů let. Co si tak vzpomínám, důvodem k té teorii bylo zvláštní složení těch meteoritů. Ukázalo se až nedávno, že v podstatě odpovídá minerálům na Marsu.
Neznám k tomu, bohužel nic bližšího, ale snad by se to dalo vygůglovat.
-
Re: Voda na Měsíci?
28 odpověď odeslal(a) Petr Trnka v Pondělí 22.Listopadu 2010 18:53:23
Synchronicita stále funguje! :-))
-
Re: Voda na Měsíci?
29 odpověď odeslal(a) Jiří v Pondělí 22.Listopadu 2010 19:38:28
Inu mi se podařilo vygůglovat toto
Podle čeho zjistili, že je kámen z Marsu?
Chemické složení kamene odpovídá hodnotám, které v 70. letech naměřila na Marsu sonda Viking.
Zdroj: http://zpravy.idnes.cz/zahranicni.asp?c=A091130_235858_vedatech_jw
Tedy pokud určili původ meteoritů podle hodnot, které před více než dvaceti lety naměřila sonda Viking, tak mi takovýto rodný list přijde přinejmenším nedůvěryhodný...
-
Re: Voda na Měsíci?
30 odpověď odeslal(a) Petr Trnka v Pondělí 22.Listopadu 2010 20:09:36
V tom článku z iDnes, na který jsi sem dal odkaz, se píše, že inkriminovaná studie NASA má 46 stránek. A Ty si děláš úsudek podle jedné věty, ještě k tomu podané v běžném novinovém článku? Pozoruhodné.
-
Re: Voda na Měsíci?
31 odpověď odeslal(a) Jiří v Pondělí 22.Listopadu 2010 20:33:25
Do dneška toho víme velmi málo o složení asteroidů, meteorů, vlasatic a jiných meziplanetárních těles, které poletují sluneční soustavou, na to, abychom mohli jednoznačně prohlásit, že zrovna tenhle kámen je z Marsu...
-
Re: Voda na Měsíci?
32 odpověď odeslal(a) Petr Trnka v Pondělí 22.Listopadu 2010 20:38:34
Lidé, kteří se tímto výzkumem profesionálně zabývají desítky let, toho pravděpodobně budou vědět podstatně víc, než si asi myslíš.
-
Re: Voda na Měsíci?
33 odpověď odeslal(a) Jiří v Pondělí 22.Listopadu 2010 20:55:52
Jinými slovy, Petře, tito odborníci, kteří toho vědí zcela jistě mnohem víc než já, potvrzují tímto meziplanetární kolize obrovských rozměrů, o kterých se už zmiňovali i moudří pánové jako pan Velikovský, Sitchin, Wiesner...
-
Re: Voda na Měsíci?
34 odpověď odeslal(a) falcon v Pondělí 22.Listopadu 2010 21:02:05
Vzpomínám si ještě, jak si kdosi z astronomů lebedil,že na Antarktidě se hledají meteority poměrně snadno, protože leží na sněhu a tudíž jsou velice nápadné. Z toho ale plyne, že tam nebudou ležet staletí, protože to by stěží byly ještě na povrchu sněhové pokrývky kontinentu.
Z pionýrských dob planetolofie bych ještě připomněl spektrální analýzu. Už v době předastronautické se vědělo, že na Marsu je hojně zastoupeno železo ve formě oxidů - asi jako se to vyskytuje i u nás, když ornice na polích obsahuje krevel (podkrkonoší třeba).
Když už jsme se od vody na Měsíci dostali až sem, tak si dovolím říci, že se těším, až se dovíme složení vzorků odebraných a analyzovaných přímo na Marsu, a vzorků odebraných na koetárních jádrech nebo planetkách. Zatím to vypadá, že jádra komet jsou v podstatě jakési špinavé sněhové koule - směs zmrzlých plynů a prachu. A že svým způsobem je jakoby zaprášené skoro všechno, kde chybí atmosféra - povrch Měsíce, povrch planetek i kometárních jader. Z toho se dá soudit, že ve sluneční soustavě muselo být dříve -zhruba před čtyřmi miliardami let - dost husto (kam se hrabe Ostrava!).
-
Re: Voda na Měsíci?
35 odpověď odeslal(a) Petr Trnka v Pondělí 22.Listopadu 2010 22:43:26
Ad 33:
Srážky ve sluneční soustavě nikdo nemusí zvlášť potvrzovat, o těch totiž nikdo nepochybuje. Stopy po nich lze najít na všech pevných tělesech – terestrických planetách, téměř na všech měsících, planetkách, na kometách, a konec konců i na Zemi (např. Barringerův kráter v Arizoně). Ti „moudří“ pánové, které zmiňuješ, psali, pokud vím, o něčem trochu jiném.