Zobrazení otázky a odpovědí
-
H(0) - nulová hypotéza
5373 otázku odeslal(a) Ondřej ve Středu 19.Srpna 2009 19:04:36
Jednou z hlavních příčin vášnivých až rozhořčených diskusí zde na Fóru, podobně jako na většině jiných chatů, je možná neexistující konsenzus, týkající se výchozí hypotézy.
Velmi zjednodušeně řečeno, hypotézy, která ve statistice odpovídá tzv. nulové hypotéze. Teoreticky pak stačí jeden jediný případ, kdy hypotéza neplatí a tímto je vyvrácena. Obvykle se však počítá jen hladiny významnosti, na které lze hypotézu zamítnout.
Myslím si, že by nebylo se o takový konsenzus alespoň pokusit. V dalších otázkách uvedu tři náměty v tomto smyslu - na téma astronomie, a dále (v souvislosti s nedávným zatměním aktuální) seismologie a nyní probírané egyptologie.
Kdo se chce zúčastnit tohoto experimentu, nechť se pro tyto tři obory pokusí o svoji formulaci výchozí, obecně přijímané hypotézy, přesněji souboru hypotéz. Bude to nesnadné, někdy skoro nemožné, ale navazující diskusi, tj. potvrzování/vyvracení těchto výchozích hypotéz - pokud se k nim dobereme - by to mohlo zprůhlednit.
-
Re: H(0) - nulová hypotéza
1 odpověď odeslal(a) O. ve Středu 19.Srpna 2009 19:08:47
Astrologii jsem zatím takto nezadal, protože to je snad vůbec nejobtížnější. Už proto, že ji nelze přímo řadit mezi vědy. Je jako řeka, vinoucí se na hranici mezi zeměmi vědy a umění.
-
Re: H(0) - nulová hypotéza
2 odpověď odeslal(a) falcon ve Čtvrtek 20.Srpna 2009 15:44:57
Jsem toho názoru, že konsensus stran nulové hypotézy nám nepomůže. Nicméně jsem byl zvědav, zda bude platit má hypotéza, podle níž se i tohoto nápadu opět s radostí ujme nějaký neukázněný šílenec, aby při takové příležitosti mohl demonstrovat svůj důvtip bez ohledu na to, oč se vlastně jedná.
Moc bych si přál, aby takový experiment vyšel, avšak obávám se, že neplatí ani původní předpoklad, z něhož autor vychází.
-
Re: H(0) - nulová hypotéza
3 odpověď odeslal(a) falcon ve Čtvrtek 20.Srpna 2009 23:38:43
Zatím to vypadá, že se spíš povedlo rozmělnit původní vlákno 5365. Zdá se, že Richard Faynman měl pravdu v jedné své přednášce, kde řekl, že fyzikové se dříve temperamentně hádali v časech, kdy ještě nebylo dost experimentů. Až když se experimentální možnosti fyziky dostaly na současnou úroveň, zmizela nevraživost a začala spolupráce. Fyzikové se přestali hádat a společně navrhují experimenty, jimiž by bylo možno zjistit, která hypotéza je správná a která není.
Mluvil o tom v souvislosti s tím, že v mnoha vědních oborech má hlavní slovo experiment.
My experimentovat v případě egyptologie nemůžeme (leda snad s broušením žiletek) a v ostatních případech také ne. Snad jen v astronomii, avšak v hodně omezeném měřítku.
Je hrozně jednoduché vyslovovat hypotézy, či spíše vymýšlet báchorky, jestliže tomu ostatní mají či nemusí prostě jen věřit. Ověřit nemůžeme, kromě literárních pramenů, vůbec nic.